UITZ BÉLA ÉS AZ OROSZ IKON / AVANTGÁRD

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 окт 2024
  • Időszaki kiállítás a Kassák Múzeumban
    2024. március 22. - 2024. június 09.
    Virtuális tárlatvezetés | Barki Gergely, Shah Gabriella és Szeredi Merse Pál
    Uitz Béla a modern magyar festőművészet jelentős alkotója, a Ma folyóirat társszerkesztője és Kassák Lajos sógora volt. A Kassák Múzeum kiállításán az Uitz életmű egy kisebb szegmensének bemutatásával azt vizsgáljuk, hogy milyen hatások és inspirációk révén született meg az Ikonanalízisek címen ismertté vált monumentális festményciklusa.
    Uitz a Tanácsköztársaság bukása után a magyar Aktivista csoporttal Bécsbe emigrált, ahol Kassák köréhez csatlakozva megismerkedett a nemzetközi avantgárd művészet újabb irányzataival. 1921 tavaszán Moszkvába utazott, ahol a kortárs orosz konstruktivista művészet és az ortodox egyházi művészet, az ikonok világa egyaránt revelatívan hatottak rá.
    Uitz munkásságának ezt a rövid, de az életmű alakulásának szempontjából kulcsfontosságú periódusát, az 1920 és 1924 közötti időszakot állítottuk kiállításunk fókuszába. A hazai és nemzetközi múzeumok, magángyűjtemények emblematikus darabjai mellett olyan műveket is felvonultatunk, amelyek a nyilvánosság számára eddig nem, vagy alig voltak ismertek. Ilyen például Ikonanalízis-sorozat két, külföldi magángyűjteménybe került darabja, melyeket a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményének további három festménye formál sorozattá. A Kassák Múzeum kiállításán így hosszú évtizedek után először lesz látható újra együtt Uitz Ikonanalíziseinek mind az öt darabja.
    A festmények mellett eredeti ortodox ikonok is szerepelnek a kiállításon, annak illusztrálására, hogy ikonográfiájuk milyen összefüggéseket mutat Uitz absztrakt kompozícióival. A kiállítás másik különlegessége a festő hagyatékában fennmaradt száz darabból álló vintázs fotógyűjtemény, amelyet szintén először láthat a magyar közönség és, és amely az orosz konstruktivista művészet reprezentatív keresztmetszetét nyújtja, számos, mára elveszett festmény reprodukciójával.
    A kiállítás részletei a Kassák Múzeum weboldalán: kassakmuzeum.h...

Комментарии •