Jakub Wiech o Nord Stream 2, Nowym Zielonym Ładzie i transformacji energetycznej Polski
HTML-код
- Опубликовано: 10 ноя 2024
- Zapraszam na pierwszy wywiad na kanale Polityka Zagraniczna. Gościem programu jest Pan Jakub Wiech wicenaczelny Energetyka24.com, autor podcastu Elektryfikacja oraz autor książki Energiewende - nowe niemieckie Imperium.
Jakub Wiech:
Twitter: / jakubwiech
Facebook: / jakub.wiech.mikroblog
Podcast: / elektryfikacja-podcast...
Książka: sklep.defence2...
Polityka Zagraniczna:
Patronite: patronite.pl/p...
Facebook: / p.zagraniczna
Twitter: / kusmierczykm
Spotify: open.spotify.c...
Aż miło posłuchać mądrych młodych ludzi :)
Uważam to że nie użyłeś swojego wideo w tym filmie wyszedł mu na dobre bo taki format bardziej pasuje do kanału (według mnie oczywiście)
Moim zdaniem
Im więcej wywiadów ze specjalistami tym lepiej;
- dokładniej przekazywanie informacje
- możliwość przedstawiania informacji z innych perspektyw
- przedstawianie osób które profesjonalnie znają się w danej dziedzinie
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jakość dźwięku osoby pytanej (nienajlepsza- chociaż domyślam się że ta kwestia zostanie odpowiednio rozwiązana)
@
Spokojnie, słuchałem
Nie wiem tylko czy zrozumiałeś mnie dobrze- Tak, wiem @Politykazagraniczna owszem miał złe nagranie siebie, ale chodziło mi o głos P. Jakuba- jakość jego głosu nie została wyjaśniona w tym filmie, a mimo że dało się jego słowa zrozumieć, to jakość jego głosu pozostawiała trochę do życzenia .
Dosluchalem tylko do momentu elektrowni atomowej i dany ekspert sie wylozyl mowiac ze jakoby elektrownie atomowe sa bezemisyjne ( co jest prawda uwzgledniajac czas dzialania) ale nie jest to prawda ze wzgledu na to ze budowa elektrowni atomowej wydziela tyle dwutlenku wegla do atmosfery co wyprodukowana energia przez okres normalnego bezawaryjnego dzialania reaktorw przez 30 lat by zostala wyprodukowana przez zwykle elektrownie weglowe. Tacy to eksperci w tych internetach. Latwo sie patrzy na jeden aspekt a nie ogolna wizje z uwzglednieniem wielu czynninkow. (moja wiedza z innych wywiadow w ktorych ludzie podaja badania i linki do nich)
@@michalsidorow9407, pierwszy raz się spotkałam z taką informacją. Mógłbyś podesłać jakiś sensowny artykuł na temat emisji gazów przy budowie elektrowni? Nie bardzo tak na swój rozum widzę możliwe źródło emisji, może poza cementem portlandzkim, i chętnie doczytam.
@@namedesired Poswiecilem 30 min na znalezienie linkow jednak mi sie nie udalo, prawdopodobnie ze interesowalem sie tematem jakies 2 lata temu, niemniej z tego co pamietam glownym powodem byl cement o ktorym wspomniales, prawdopodobnie bylo to przesadzone jednak wiadomo ze z elektorwniami atomowymi wiaza sie inne kwestie jak chociazby gdzie skladowac radioaktywne odpady, bezpieczenstwo i chyba najwazniejszy jaki jest to ze przy obecnej biurokracji i wspanialych budowniczych ktorzy musza zarobic 3-4x wiecej niz zakladaja przy szacowaniu kosztow budowy zeby oplacic prawdopodobnie zeby oplacic odpowiednich ludzi. Oczywiscie kolejnym jest fakt ze cena pradu z elektrowni atomowych jest jedna z najdrozszych na swiecie, co mija sie z celem przy wyborze nowej drogi energetycznej kraju, z powodu masowego i glownego rozwoju zrodel odnawialnych glownie solarow.
@@michalsidorow9407, czyli to, co napisałeś, niekoniecznie jest prawdą. No trudno, dzięki.
Tez liczę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.
Niestety Polska nie ma na to pieniędzy, a dotacje Unii nie wystarczą
Bardzo dziękuje za napracowanko. Odtworzenie w cywilizowany sposób utraconej części nagrania. Wielu by się nie chciało.
Szymon Pękala miałby to w dupie.
Taktyczny komentarz dla zasięgów
Oby więcej takich odcinków 👏👏👏
Może następny będzie Pan Maciej Okraszewski z podcastu Dział Zagraniczny?
Taka forma w której swoje pytania zadajesz jeszcze raz nagrywając w studiu jest super!
Dużo informacji w fajnej formie, ekstra panie Marcinie!
Ciekawy wywiad. Chciałbym poznać opinie Pana Jakuba, odnośnie punktu widzenia głównie Francji ale również innych państw (Włochy, Hiszpania) europejskich na gazociąg Nord Stream. Dlaczego nie są tożsame z punktem widzenia państw takich jak Polska. Dlaczego nie wyrażają obaw dotyczących tego połączenia Niemiec i Rosji? Jakie jest Pana zdaniem na ten temat? Interesuje mnie głównie punktu widzenia z Francji. Macron stara się oddziaływać politycznie, po odejściu GB są drugą gospodarką w EU. Kraj jest zdolny do eksportu technologi jądrowych, sam ma jej duży udział w swoim miksie energetycznym. Przecież zna historię i wie, że ta potrafi być przewrotna. Dlaczego akceptuję tego typu połączenie, a nie stoji w gronie państw nastawionych sceptycznie do tego rurociągu. Z góry dziękuję za odpowiedź, komentarz, odesłanie do jakiegoś dokumentu czy wiadomości, mile widziane. Serdecznie pozdrawiam
To jak naprawiłeś ten wywiad jest pewnie nawet lepsze niż oryginał, gdzie dźwięk i pewnie obraz byłyby o wiele gorszej jakości.
Łapka w górę i lecimy z oglądaniem 😊
Super odcinek
Bardzo podoba mi się Nowy format odcinków!
Tym programem mnie Pan zaskoczył. Pozytywnie.
Dobra robota. Łapka w górę 👍
Świetny materiał
Super odcinek, taki format też bardzo mi się podoba!
Wow... wysoki poziom analizy i przedstawiony w przystępny sposób.
Taki format wywiadu w przypadku tego kanału jest o wiele lepszy od normalnego
Świetny wywiad. W końcu zrozumiałem o co chodzi tak naprawdę z tym North Stream 2. Naszła mnie też taka refleksja, czy po wybudowaniu Baltic Pipe będziemy mogli sprzedawać gaz dalej w Europę? Jeśli tak, to czy my również nie skorzystamy na tym że kraje przestawia się na OZE + gaz?
Ekstra pomysł! Dzięki!!
Rewelacja! Dzięki! :)
Wow, najs :D kanał widzę się prężnie rozwija ;)
oby się rozwijał cały czas
Wow ale fajnie że tak długi odcinek, nie no jak świetnie ten kanał się rozwija mega mnie to cieszy i trzymam dalej kciuki :D
Świetna forma wywiadu, pokusze się o stwierdzenie że ta forma jest lepsza od tradycyjnej. Mam na dzieje że ta wtopa z dźwiękiem wytyczy kierunek przyszłych wywiadów, bo świetnie się to ogląda i słucha.
Super robota! 👍
O, coś nowego :). Fajnie, że przeprowadziłeś z nim wywiad. Można się całkiem ciekawych rzeczy od niego dowiedzieć w kwestiach energetycznych.
No ciekawe rzeczy opowiada, Szkoda że taki krótki ten wywiad. A tak na marginesie dalej nie można u ciebie włączyć dzwonka na kanale;).
@@kaslop8850 Kurcze, ogólnie z tego, co wiem to kilkadziesiąt osób ma włączony ten dzwonek, nic nie poradzę:(. Jak coś to wpadaj cyklicznie, bo regularnie pojawiają się nowe rzeczy:).
@ wiem że wchodzi regularnie nowy materiał. Mógłbyś Też na początku filmiku umieścić notkę żeby ludzie oglądali w Play listach to poprawia pozycjonowanie. Przede wszystkim że masz to fajnie podzielone. Robisz Dobry kawał roboty oby tak dalej.👍
@@kaslop8850 O, dzięki za radę! Coś pokombinuję z tą notką :).
O proszę, rzetelne informacje od dwóch moich ulubionych źródeł w jednym materiale. Trochę przydługi materiał, lecz jak zwykle - łapka w górę :)
Wow bardzo dobry w pełni profesjonalny materiał zrobiony przez niezależnych twórców.
serduszko dla energetyki jądrowej
OZE jest chyba tańsza w produkcji
@@najwiekszyzpolakuw5931 Tak. Ale potrzebujesz stałego źródła oprócz OZE. Czyli OZE i atom, albo OZE i gaz (który, mimo że znacznie niższą, ma emisję CO2) -> Chyba że będzie rewolucja w przechowywaniu energii -> wtedy może być samo OZE.
@@wejder12345 Węgiel + OZE.
wejder12345 węgiel się do tego nie nadaje (zreszta atom tez nie) bo nie możesz tego szybko włączyć jak nie wieje i nie swieci. Można oczywiście traktować wszystko co robią Niemcy jako chęć dominacji ale ja uważam że ich strategia jest po prostu słuszna. Dla nas również. Atom Ok jako element mixu zamiast węgla ale stawianie elektrowni ze źródeł odnawialnych plus gazowe jako uzupełnienie jest jedynym słusznym rozwiazaniem
@@MrPrzemo1973 OK. OZE+zgazyfikowany węgiel.
Moim zdaniem ta pomyłka w nagraniu wyszła na prawdę świetnie.
Mi osobiście lepiej tak się oglądało 👍👍👍
Elektrownie gazowe można łatwo wyłączyć i włączyć. Elektrownia jądrowa jak już pójdzie to musi pracować. To jest znaczna różnica. Jeśli robić to robić atom solo (dla mnie bomba, jedyne sensowne rozwiązanie kryzysu klimatycznego) albo gaz+wiatraki i panele.
Taką ciekawostkę dorzucę : więcej ludzi ginie przy produkcji energii z PV niż z atomu
@@slavek033 ale konsumentów czy tych co wydobywają surowce ?
podroze.onet.pl/ciekawe/niger-atrakcje-i-rzeczywistosc-pustynnego-kraju-spiacego-na-uranie/7v8m4ql
Chyba lepiej żebyś częściej pytania 'zadawał' w studiu.
Ten wywiad bardzo dobrze pokazuje, że po prostu potrzebujemy elektrowni atomowej i kropka.
Tu nie chodzi o strach przed atomem. W niemczech zbudowano po wojnie kilkanaście elektrowni Atomowych. Niemcy się do nich przyzwyczaili i wcale się ich nie boją chociaż zadają sobie regularnie pytanie co by było gdyby doszło do awarii, zamachu ("spadłby" na nią samolot), błędu ludzkiego (jak na Ukrainie), lub naprzykład klęski żywiołowej (trzesienie ziemi, tsunami jak w japoni). To wszystko już było. Niemcy to nie duża Ukraina, nie będzie gdzie uciekać.
Niemcy mają inny problem. Po prostu niema co zrobić z opdpadami radioaktywnymi które każda elektownia generuje . Nikt ich nie chce kupywać, nawet za duże pieniądze. Składują je gdzieś w starych kopalniach soli. Te "kastory" (takie kontenery) z zużytymi prętami paliwowymi wytrzymują kilka lat i regularnie się rozszczelniają. Ludzie się wkurzają. Wszystko generuje dodatkowe koszty i jest bardzo niezdrowe i niebezpieczne.
A gdzie będą skladowane odpady z polskiej elektrowni? Czy ktoś o tym pomyślał? Może w Wieliczce? Albo zrzuci się do wisły? Już teraz nikt nie chce tej elektowni obok "swojego domu" a co dopiero odpady radioaktywne. Powiedzcie co zamierzacie zrobić z tymi odpadami? Bo narazie to na ten temat cisza, tylko wszyscy nasłuchaja się wiadomości w TVP i marzą o polskiej potędze atomowej.
Jak to się skończyło, dzisiaj już wiemy.
Materiał dobry i ciekawy, jak wszystkie. Nie podoba mi się tylko jeden fragment wypowiedzi pana Jakuba i pozwolę sobie się do niej przyczepić. Mianowicie chodzi o sformułowanie jakoby elektrownia atomowa doskonale współpracowała z OZE. W domyśle - doskonale bilansuje i pozwala opanować to niestabilne źródło. To nie jest prawdą. W mojej opinii to jest kłamstwo albo przynajmniej zdecydowanie zbyt daleko idący skrót myślowy. Równie dobrze można powiedzieć, że OZE jest doskonale regulowanym źródłem bo w razie potrzeby można zredukować aktualną moc nawet do zera. Tylko że ze względów ekonomicznych to jest stosowane tylko w krytycznych sytuacjach. Na koszt wyprodukowanej energii przy bardzo niskim (paliwo jądrowe) lub zerowym (słońce/wiatr) koszcie paliwa zasilającego, dla elektrowni atomowych i OZE, składają się głównie koszty amortyzacji za nakład inwestycyjny poniesiony jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. Z tego względu w normalnej sytuacji elektrownie atomowe pracują w podstawie przy maksymalnej mocy, a OZE pracują tak jak pozwala pogoda. Zestawienie cech bilansujących z elektrowniami gazowymi (nie mylić z gazowo-parowymi) jest pozbawione sensu. Te dwie technologie pod tym kątem są na przeciwległych biegunach, prędzej można dojść do wniosku, że atom ogranicza rezerwę wirującą, a więc prędzej ma negatywny wpływ na bilansowanie sieci jak pozytywny. Gaz jest tani w budowie ale paliwo jest drogie, więc pracuje tylko w szczytach, a za energię atomową 'już było zapłacone' więc pracuje w postawie ile da radę. Takie rzeczy powinien wiedzieć student energetyki jeżeli nie pierwszego roku, to przynajmniej drugiego. I jestem pewien, że osoba która zawodowo zajmuje się energetyka, mimo braku wykształcenia technicznego, jest świadoma tych różnic i celowo wprowadza słuchaczy w błąd, żeby wpłynąć na ich mapy mentalne i zbliżyć ich światopogląd ze swoim. Czegoś takiego nie było wcześniej na tym kanale i to mi się naprawdę nie podoba.
Dlatego Baltic Pipe, terminale LNG i atom muszą ruszyć, o ile nie Jestem jakimś zwolennikiem polityki partii rządzącej to jeśli chodzi o drogę uniezależnienia energetycznego całym sercem ich popieram, bo Niemcy i Rosjanie ewidentnie chcą mieć Europę pod swoją okupacją, co prawda nie militarną ale gospodarczą.
Najpierw gospodarczą, później kto wie czy nie wpłynie to na ich ambicje
@@qeeqww9382 ?
@@wejder12345 chodzi mi o to że mogą się poczuć pewnie i mogą chcieć "pobawić się w wojnę"
@@qeeqww9382 kto? Rosja, czy Niemcy?
@@wejder12345 obstawiam to i to
Bardzo dobry wywiad. Nie było mnie ostatnio, więc nie wiem, czy wspominałeś o tym i czy to jest wgl temat na ten kanał, ale dość interesujący jest dla mnie temat czasowej obniżki VAT w Niemczech z 19 do 16%. Zastanawiam się, czy w Polsce coś takiego byłoby realne do zrobienia i... dlaczego my wciąż mamy 23% VAT, a nie mniej?! :p Pozdrawiam.
Niemcy miały nadwyżkę budżetową a Polski rząd tylko udawał .
W Polsce VAT jest głównym źródłem dochodów budżetowych .
PS: Pieniądze z VAT lądują w budżecie centralnym samorządy nic z tego nie mają i o to w tym chodzi tak samo jak obniżka PIT i likwidacja dla osób do 26 roku życia miała na celu osłabienie samorządów uznanych za wrogie. .
Wywiady będą pojawiały się czesciej?
Takie moje pytanie, jakiś czas temu trafiłem na kanał "Krzysztof Wojczal" który operuje w podobnej tematyce, co o nim sądzisz? może pomyślelibyście nad współpracą?
Jestem zwolennikiem atomu, ale wolałbym żebyśmy postawili na reaktory niskociśnieniowe, a najlepiej chłodzone solą lub metalem - bo takie reaktory nie wybuchają, są bardziej ekonomiczne i mniej skomplikowane.
11:30 mały problem z dźwiękiem
(nie że krytyka, ale informacja zwrotna)
Łapię czemu może brać się niechęć do atomu... ale rezygnować w takim momencie z niego to słaba sprawa.
Wydaje mi się, że Polska poprostu zmieniła swoje poddaństwo z ZSRR na USA
Hmm... Chyba coś słabe te baity, codziennie od 3dni wchodzisz na ten filmik, robisz komentarz i nie ma gówno burzy, smuteczek :(
@@InternetowyNomad nie rozumiem o co ci chodzi
Pozdro
Nam zamiast zielonego ładu chcą zaserwować szary ład... czy jaki tam jest kolor smogu.
wypierdalaj
@@MrOfficerDJ xd
@@MrOfficerDJ bo co :) Ale się nakręciłeś śnieżynko XD
@@wejder12345 to nie do ciebie ślepaku
@@MrOfficerDJ hmm...ciekawe nie rozumiesz, czemu mógłbym odpowiedzieć na Twój komentarz... i myślisz, że ja myślę, że to było do mnie... hmmm.... ciekawe :)
thX
20:20 Źródłami emisji są przede wszystkim: Energetyka - 30% emisji (+8% wydobycie) więc eliminując węgiel z elektrowni mamy prawie 40% emisji z głowy.
ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/38/energia-i-emisje-co2
Niemcy poradziły sobie z kosztami przerzucając je na konsumentów , dzięki czemu przemysł ma dostęp do taniej energii
wysokienapiecie.pl/775-ceny-energii-w-niemczech-i-polsce/
W Polsce odwrotna polityka ma miejsce i kończy się spektakularnymi wyłączeniami pieców www.money.pl/gospodarka/arcelormittal-uruchomi-wygaszony-piec-start-za-2-miesiace-6474710992115841a.html ).
26:00 na marginesie ludzie nie jedzą ropy , węgla i LPG dlatego dwutlenek węgla produkowany przez nich w ramach szybkiego cyklu węglowego (naukaoklimacie.pl/encyklopedia/szybki-cykl-weglowy-42) ma się nijak do spalania paliw kopalnych czyli wolnego cyklu węglowego.
(naukaoklimacie.pl/aktualnosci/wolny-cykl-weglowy-i-termostat-weglowy-380).
A jakby tak ulepszyć bloki węglowe? Tak robi Japonia budujac nowe bloki weglowe zamiast innych elektrowni
Ogromne ilosci gazu ulatnija sie do atmosfery z nieszczelnych rurociagow i odwiertow w Rosji.
Dobrze gada. Polać mu!
W 90%-ach się zgadzam. Z elektrowniami atomowymi też ale wiele mniejszych a nie 2 olbrzymy. Przede wsniezystkim jednak należy uwolnić rynek energetyczny (a zwłaszcza od polityki)
Niemcy to Potęga Światowa ❤️🇩🇪❤️👌💪
Wywiad w tej formie nawet bardziej pasuje do Twojego kanału
zgadzam sie fetyszyzowanie technologii to jest koszmar
0.55 na czym polega ta oczywistość sprzeczności NS2 z solidarnością europejską? Że Niemcy nie chcą nam płacić prowizji za usługę, której nie potrzebują? Że Niemcy nie ufają nam na tyle, aby powierzyć Polakom swoje bezpieczeństwo energetyczne?
1:05 na czym polega to "wymierzenie w państwa sojusznicze"? Że Niemcy liczą pieniądze i wybierają opcję, która im się bardziej opłaca? Czy jak zmienię operatora GSM na tańszego, to moja decyzja jest atakiem na operatora dotychczasowego, taki mam motyw?
Dlaczego w materiale nie pada nasuwające się pytanie "Dlaczego Niemcom bardziej opłaca się budować bardzo drogi rurociąg na dnie morza, zamiast korzystać z już działających rurociągów na terenie Polski" Może jesteśmy zbyt pazerni, a może zbyt niepewni politycznie. Stare przysłowie mówi - "Jak Cię widzą, tak Cię piszą" - zamiast zwalać wszystko na innych, może czas się zastanowić czy to my czegoś nie zawalamy ...
Z gazu ziemnego bendzie tez robiony Wodor u NAS w niemczech
Juz od 15 lat conajmniej kupuje tylko zielony prad bo tez najtanszy jest
Jestem za budową elektrowni jądrowej w Polsce, ale widząc dokonania rządzących, to pokonają nawet Finów i taka elektrownia będzie trzy razy droższa niż planowano i dwa razy dłużej będzie w budowie.
Poza tym będzie dużo droższa w eksploatacji niż w krajach sąsiednich, bo nie mamy żadnych kadr zdolnych do obsługi i trzeba będzie zatrudniać specjalistów z zagranicy.
26:30 Czy nie jest tak, że 1MW energii w przypadku jakiejkolwiek elektrowni podany do wiadomości publicznej wynika z obliczeń wliczających już efektywność elektrowni czy rzeczywistą średnią produkcję w danym okresie? Jeśli tak to mimo tego, że elektrownie mają różną efektywność to gdy np. czytamy w artykule o 1MW energii wiatrowej to jest to dokładnie to samo co 1MW energii z węgla.
Wydaje mi się, że pozyskanie 1MW z każdej elektrowni wygląda inaczej i ma inne koszty, a w tym przypadku wydajność ma znaczenie. Chyba o to panu chodziło.
Do wiadomości publicznej podawana jest moc zainstalowana elektrowni. Pan Jakub ma rację mówiąc, że 1 MW mocy w elektrowni odnawialnej daje mniej energii niż 1 MW mocy w elektrowni węglowej. Wynika to z różnych sprawności tych instalacji i z tego, że elektrownia węglowa może pracować w długich okresach z pełnym obciążeniem niezależnie od warunków atmosferycznych. Natomiast rzeczywista ilość energii wytworzonej w źródłach odnawialnych jest niższa co wynika między innymi z siły wiatru czy natężenia promieniowania słonecznego.
Super wywiad. Pan Jakub bardzo konkretny człowiek. Też chciałabym, by Polska miala swoje elektrownie atomowe, ale obawiam się, że Niemcy i Rosja na to nie pozwolą.
Czy Polska iuz sie zastanowila co bedzie robic z odpadami z elektrowni atomowych???
tak
Właśnie też zastanowił mnie problem odpadów z elektrowni jadrowych, koszt ich skladowania i miejsce... Slowem Pan się o tym nie zajaknal..
Co zrobić z rosnącą liczbą ludności ? Proponuje zasugerować się Thanosem
28:00 bardzo dobra puenta że celem nie jest % OZE tylko ograniczenie emisji tak samo jak % recyklingu nie jest celem a celem jest ograniczenie produkcji odpadów . (BTW: www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/69/efektywnosc-energetyczna)
Atom w obecnych czasach wydaje się niezbędny, ale popularność dwóch seriali w ostatnim czasie może podsycać strach przed elektrowniami jądrowymi...
PS dobry kadr :)
Polska jest bogatym krajem dlatego moze kupowac drogi gaz w USA, a Niemcy potrfia myslec ekonomicznie!!!
Dlatego gaz odsprzedawany z Niemiec jest tańszy niż gaz sprzedawany przez Rosjan bezpośrednio.
info.wyborcza.biz/szukaj/gospodarka/cena+gazu+rosyjskiego+w+europie
Podrzucam temat do filmów: Turcja - Grecja.
Zjednoczenie Niemiec było błędem. Trzeba było ich podzielić na trzy, zachodnie, wschodnie i Bawarię.
Ogranicz odcinki do 20 min. Zdecydowanie będą się lepiej oglądały.
Oby więcej takich podcastów z gości z ,,xyz 24”, osobiście posłuchałby coś o naszych nowych f-35 😎
a gdzie reparacje wojenne dla Polski ze strony Niemiec dla Polski-niech Pan zrobi o tym program i gdzie sankcje dla Niemiec którzy kręcą lody z Sowietami wbrew sankcjom i zakazom
W ZSRR czyli obecnej Rosji ;)
bezprawnik.pl/reparacje-wojenne-dla-polski/
USA POWINNY NAŁOŻYĆ SANKCJE NIE TYLKO NA ROSJE ALE I NA NIEMCY KTORE TAK PTAGNĄ TEJ RURY I BYCIA BENEFICJENTEM tego projektu
Czyli to całe gadanie o odnawialnych źródłach energii (słońce i wiatr) to tak naprawdę ciche promowanie elektrowni gazowych i sprzedaży Rosyjskiego gazu przez Niemcy. Dobrze wiedzieć.
Fajny film, ale też nie napawa optymizmem
a gdzie reparacje wojenne dla Polski ze strony Niemiec dla Polski-niech Pan zrobi o ty program i gdzie sankcje dla Niemiec którzy kręcą lody z Sowietami wbrew sankcjom i zakazom
W ZSRR czyli obecnej Rosji ;)
bezprawnik.pl/reparacje-wojenne-dla-polski/
Sami eksperci polityki międzynarodowej. Świeżo po liceum.
Z czym się nie zgadzasz, co Ci się nie spina (oprócz pośladów) w tym wywiadzie? Ale tak konkretnie!
Orpen rzejmuje lotos i kasa na inwestulycje w atom sie znalazla. Oby to sie wydarzylo jak najszybciej.
Polska też wybuduje elektrownie na gaz
gramwzielone.pl/trendy/31738/w-polsce-powstanie-wiecej-elektrowni-gazowych-niz-weglowych
Wszystko ładnie pięknie do czasu kiedy się kochają, a jak się pokłócą to rurę szlag trafi i Bałtyk zniknie. Nieszczęściem Polski jest to, że leży pomiędzy. Jakby na sprawę nie spojrzeć to zawsze my dostaniemy w dupę. Nie znam się na polityce ale jedno wiem, musimy iść na niezależność we wszystkim, cokolwiek to znaczy.
Energetyka to bardzo ważna część polskiej gospodarki, energetyka atomowa ma praktycznie same plusy ale ludzie (może nie teraz bo jest pandemia) wolą gadać o głupotach jak lgbt kogo kvrwa obchodzi kto kim jest nigogo to nie obchodzi
Zgadzam się.
"ale ludzie wolą gadać o głupotach (...) nikogo to nie obchodzi"- no właśnie tych ludzi. Zgodzę się, że to temat dużo mniej istotny w kontekście życia większości i gospodarka przekłada się na nie w większym stopniu, natomiast ludzie wolą tematy proste i emocjonujące, gdzie mogą wykazać się empatią bądź przywiązaniem do tradycji. Ludzie na ogół działają na emocjach, a nie na rozumie. Smutne, ale prawdziwe.
ZOBACZ NA YOU TUBE
"SZEJK WYJASNIA SPRAWE UKRAINY I POLSKI."
Pewnie jak nagrałaś i sprawdzałeś jak wyszło to miałeś pikachu ;-)
Zasiemgi
Fajny format odcinka, tylko na pewno nie chciałbym go widzieć za często, raczej tak raz na tydzien moze raz na dwa tygodnie.
gospodarka glupcze a nie polityka i wojna.
Ja nigdy nie krytykuje Uni Europejskiej , za to zawsze krytykuje PIS
a gdzie reparacje wojenne ze strony Niemiec dla Polski. Nikt Niemcy nie zwolnił z tej odpowiedzialności a na pewno nie Naród Polski chyba ,że Stalin, Breżniew lub Putin
Nigdzie, nie będzie, dlaczego mieli by dać?
@@wejder12345 co ty powiesz-a co ci przeszkadza coś?
jak sie ukradlo ich tereny to teraz chce sie jeszcze ich kasiore?
@@grzegorzbrzeczyszykiewicz5397 cioooo? bo nie kumam
@@sawektrendy4883 po prostu nie będzie ich, to tylko temat do podżegania ludzi, politycy którzy to robią jednocześnie nie podejmują żadnych kroków w tym kierunku, takie łapanie naiwniaków
Pan Wiech niestety robi z igły widły. Oba Nord Streamy nie wystarczą do pokrycia zapotrzebowania planowanej Energiewende, co dopiero jeśli transformacja bazująca na gazie rozkręciłaby się w reszcie EU - te gazociągi pozbawiają za to nas narzędzi nacisku a USA rynku zbytu i o to jest cały krzyk.
Ciekawe. Faktycznie, przecież to nie starczy na całą Europę.
O jakim elemencie nacisku mówisz? Zakręcając gazociąg jamalski sami nie mielibyśmy gazu więc marny to element nacisku, taki nacisk jest możliwy jeśli można sprowadzać gaz z innego kierunku i nawet zakręcając Jamal móc mieć dostępną możliwość zdobywania gazu z innych źródeł. Co do rosyjskiego gazu dla Europy to teraz te gazociągi nie pokrywają całego zapotrzebowania, ale w ciągu dwóch lat Niemcy z Rosją mogą dobudować kolejne dwie nitki i co wtedy?
No i właśnie to kolejne rządy Polski próbują realizować - czy to poprzez dostawy z Kataru, czy aktualnie z USA.
Dwie kolejne nitki nie przejdą przy obecnym stanowisku Stanów.
Polaczek chce mieć narzędzie nacisku. Narzędzie nacisku to ty polaczek masz w rozporku.
Po 2030 roku stawiam że cały zielony ład będzie tylko wspomnieniem.
i ty tez
I mam 30min odcinek :) czy to wyjątek czy jakaś mała zapowiedź reguly?