Niewidzialne zabytki Polski cz. 1: lokacje | Architecture is a good idea

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 янв 2025

Комментарии • 76

  • @kamild.172
    @kamild.172 8 лет назад +41

    Podczas oglądania tego odcinka miałem takie myśli:
    1. Mam ochotę w wolnej chwili pobawić się SimCity i założyć miasto na wolnym korzeniu.
    2. Robisz swoje odcinki z taką pasją, że chociaż nie interesuję się architekturą to w ciągu tygodnia od kiedy znalazłem ten kanał, obejrzałem już połowę twoich filmików. Mam wrażenie, że opowiadając w taki sposób mógłbyś mówić o czymkolwiek, a i tak dobrze by się tego słuchało.
    Powodzenia.
    PS Ten kanał to takie przeciwieństwo uczelni, gdzie ciekawe tematy często są schowane, za wykładowcą marzącym tylko o fajrancie.

  • @neenaszostak4216
    @neenaszostak4216 Год назад

    Dziękuję za wspaniały cykl o niewidzialnych zabytkach! Chociaż nie jestem architektem, mimo to miałam powód do rozmyślania o czymś podobnym, badając różne aspekty historii mojego rodzimego Lwowa🙂Pana filmy bardzo mi w tym pomagają. Nic dziwnego, że zaczął pan od Włoch, bo zasady urbanistyczne wielu polskich miast mają korzenie i pochodzenie niemieckie, a Niemcy zapożyczyli je w Italii właśnie😉 Przywilej lokacyjny Kazimierza Wielkiego wygląda przepięknie!

  • @oizdar85
    @oizdar85 8 лет назад +3

    Świetny film :) Ja polecam wycieczkę po mapach satelitarnych Radomia. Myślę ze to jest świetny przykład rozwoju urbanistycznego od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. Na zdjęciach satelitarnych widać grodzisko z XI w. tuż obok Stare Miasto a jeszcze kawałek dalej na północny wschód nowy Radom (Miasto Kazimierzowskie) z XIV w. W późniejszych wiekach miasto rozwija się w kierunku wschodnim. Myślę ze Radom miał ogromne szczęście że cały ten układ ulic przez tyle wieków zachował się praktycznie nie zmieniony. Czekam na film o Radomiu :) Pozdrawiam

  • @joanna4759
    @joanna4759 7 лет назад

    Obejrzałam większość filmów AIAGI. wiele tematów mnie zainteresowało. W tym materiale dowiedziała się o tym jak kształtowały się miasta :) rzeczywiście nie zwracałam na to uwagi ale w większości miast jest wydzielony rynek. Ja pochodzę z Ełku, w którym nie ma takiego miejsca. Tym bardziej zaczęłam się zastanawiać jak kształtowały się ulice w tym mieście w dawnych czasach. Ulice trochę przypominają mi zabudowę "grzebieniową" charakterystyczną miastom nadwodnym. Jednak nie było tu portów a jezioro przy, którym znajduje się Ełk chyba nie kształtowało handlu i wydaje mi się że nie przynosiło zysków miejscowej ludności. ;)
    Przypomniała mi się też pewna sytuacja: w dawnych czasach ;) jak byłam o wiele młodsza wraz z koleżanką spacerowałyśmy nad jeziorem. W pewnym momencie zaczepili nas jacyś turyści z zapytaniem "gdzie w tym mieście jest rynek?"Byśmy bardzo zadziwione, że tez akurat miejscowy bazarek czynny tylko w piątki i niedziele wzbudza takie zainteresowanie :) oczywiście po czasie domyśliłyśmy się o jaki rynek chodzi. A dziś już wiem czemu większość miejscowości zawiera taką przestrzeń :)

  • @monikamurszewska6304
    @monikamurszewska6304 8 лет назад +1

    Jak zwykle bardzo ciekawy film. Już się nie mogę doczekać kolejnego. Mieszkać całe życie w Pilsce i rak mało o niej wiedzieć jest wręcz karygodne. Dobrze że jest taki kanał na YT

  • @robb264
    @robb264 8 лет назад +4

    To właśnie ten ład przestrzenny i harmonia jest Polakom najbardziej potrzebna. Mieszkam w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie jest ponadprzeciętna ilość (w porównaniu z byłą Kongresówką) wsi i miasteczek ze spójną zachowaną przedwojenną zabudową i urbanistyką pamiętającą albo czasy średniowiecza albo późniejsze feudalne założenia. Ceglane mury, czerwona dachówka, drewniane dodatki etc. Paradoksalnie, im ludzie mają więcej pieniędzy, tym coraz bardziej te wsie i miasteczka są dewastowane. Dosztukowuje się domy z katalogu, które w ogóle nie pasują do reszty zabudowy, albo 'modernizuje' się przedwojenne domki poprzez styropianizacje i pstrokate kolorki. Gdyby odnowić to wszystko po Bożemu, to można by było robić pocztówkowe zdjęcia niczym z Austrii czy Szwajcarii. Ciężko jednak zachować optymizm, zanim nasze prawo i gust społeczeństwa się poprawi, to ta zabudowa będzie już tak daleko zmodyfikowana, iż nie będzie odwrotu. Wtedy to nie pozostanie już nic innego jak podziwiać "niewidzialne zabytki".

  • @Motolotnik
    @Motolotnik 8 лет назад

    To wspaniałe patrzeć na coś i widzieć pomimo, że dotąd się patrzyło i nie widziało. Pozdrawiam. :)

  • @PedoBear9696
    @PedoBear9696 8 лет назад +1

    Chętnie wysłuchałbym rozwinięcia tematu osadnictwa (olederskie, wołoskie itd.) ;) Świetny kanał, swoista perełka.
    Pozdrawiam z Krakowa

  • @aniape17
    @aniape17 8 лет назад

    Racibórz także jest średniowiecznym miastem z wyraźnym podziałem na rynek i równoległe do siebie, odchodzące od niego ulice ;) i zachowały się nawet fragmenty murów miejskich oraz zamek piastowski :)

  • @tomaszchowaniec972
    @tomaszchowaniec972 8 лет назад

    Dziękuję za wartościowe filmy. Chętnie dowiedziałbym się czegoś o planowaniu przestrzeni publicznej w nowoczesnych budynkach. Jeśli nie kolejny odcinek to byłbym wdzięczny za podanie źródła, z którego mógłbym się coś więcej na ten temat dowiedzieć :)

  • @TheEmerhh
    @TheEmerhh 8 лет назад

    Możesz opowiedzieć też o przykrym zjawisku jakim jest urbanistyka łanowa, długie osiedla jednakowych domków, na dawnych działkach rolnych, oraz o tym jak w cywilizowanym świecie się z tym walczy - dokonując parcelacji.

  • @horachte24
    @horachte24 8 лет назад

    Panie Radosławie i Pani Natalio, dzięki za ciekawy materiał. Proszę sprawdzić Strzelce Krajeńskie, miasto nie tylko ulokowane na planie koła z widocznymi blokami rynku i zachowanymi obwarowaniami, ale także nazwę zawdzieczające średniowieczniej osadzie łuczniczej. Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki, kto wie, może doszukają się Państwo ciekawych informacji o Strzelcach?

  • @Zwiadowcahistorii
    @Zwiadowcahistorii 8 лет назад +11

    Na temat w przyszłym odcinku z miast zgłaszam Jasło! :) moja rodzinna miejscowość i choć jako jedyne na równi z stolicą miasto zniszczone w aż 97% przez nadgorliwych zaborców.. to tak mało znane. Jest odbudowane ze zgliszczy i obchodzi w tym roku swoją 650 rocznicę nadania praw... mając na uwadze prawie udaną próbę wymazania go - zostało jednak z trudem odrodzone.

  • @ukaszCelinskiDrozd
    @ukaszCelinskiDrozd 8 лет назад

    Jak zwykle super. Ciekawy temat, ciekawie opowiedziane i człowiek teraz inaczej będzie patrzył na te miasteczka nawet tylko przez nie przejeżdżając. Fajnie, że tych zabytków się tak łatwo nie pozbywają i pomimo, że nie ma już wielu budynków to chociaż układ pozostał. Ciekawi mnie dalsza historia powstawania takiego miasta, no bo jak przychodził ten lokator i np. wyznaczył plac i ulice, to przychodzili robotnicy i to od razu budowali? A skąd się tam brali mieszkańcy? Czy te domy dostawali na wynajem, czy sami musieli wybudować? Czy byli jakoś zachęcani czy sami się pchali? Czy było tak, że ludzie nie chcieli np. do takiego miasteczka przybyć i się osiedlić (jak np. miasta widma w Chinach)? Myślę, że ciekawy temat jeszcze do rozwinięcia.

  • @mdobrychlop
    @mdobrychlop 7 лет назад

    Człowieku, nie ma lepszego kanału na polskim YT.

  • @monikaprzybylska5431
    @monikaprzybylska5431 8 лет назад

    ciezko jest sie skupic na materiale 😊 aczkolwiek wartosci merytoryczne dotarly. Dziekuje:) pozdrawienia z Anglii

  • @meluzyna55
    @meluzyna55 8 лет назад +3

    Super ciekawy odcinek, pozdrawiam.

  • @Hornblendyt_Apatytowy
    @Hornblendyt_Apatytowy 6 лет назад

    Pozostałości ciekawego założenia można znaleźć w Starym Sączu. Obecny rynek i układ ulic wokół niego to efekt lokacji na prawie magdeburskim z 1358 roku, ale patrząc na plan miasta, widać stare założenie z połowy XIII wieku powstałe na zasadach węgierskich, które trafiły tu zapewne za sprawą księżnej Kingi. Ulice Sobieskiego i A.Mickiewicza tworzą wrzeciono pośrodku którego znajdował się kościół parafialny. Miasta założone na takiej kanwie, można zobaczyć na sąsiednim Spiszu. goo.gl/maps/KgHxfjsDniC2

  • @wilczeszeptyart7622
    @wilczeszeptyart7622 4 года назад

    Aż spojrzałam na swoje miasto, choć wiem, że to miasto historyczne. I tak, jest niewidoczny zabytek. Dzierżoniów nawet ze swoimi murami obronnymi :D

  • @qubafootbag
    @qubafootbag 8 лет назад +2

    Dzięki za kolejny super odcinek, fajnie, że pojawiła się tam moja rodzinna miejscowość Nowe Miasto :) Niestety, tak jak zostało powiedziane, wokół rynku odbywa się ruch samochodowy, połowę jego wnętrza zajmuje parking, niemniej druga połowa została zrewitalizowana, co jak na małomiejsko-wiejskie warunki jest raczej wystarczające.

  • @luk22kam
    @luk22kam 8 лет назад

    Bardzo ciekawym przykładem zaplanowanego miasta jest niewielki Frampol, znajdujący się w woj.Lubelskim. Układ ulic miał wpływ na tragiczne losy miasta w czasie II wojny światowej. Polecam zpoznanie się z tematem.

  • @Decontis86
    @Decontis86 8 лет назад +58

    Wincyj! :)

    • @g0ral
      @g0ral 8 лет назад +1

      +Radosław Gajda może istnieją jakieś różnice między miastami zakładanymi przez polaków i np krzyżaków? czy miasta rdzennie polskie różniły się budową od krzyżackich które obecnie są w granicach polskich tak jak różnią się miasta hanzy?

    • @Zyragonn
      @Zyragonn 8 лет назад

      +Decontis ej, to moja rola pisac wincyj pod kazdym filmikiem!

    • @Decontis86
      @Decontis86 8 лет назад +1

      *****
      Tak? Nie znam, ale pozdrawiam. ;)

  • @mateuszborakowski8452
    @mateuszborakowski8452 8 лет назад +9

    S.U.P.E.R
    jak zawsze super

  • @krzysztofkrol7695
    @krzysztofkrol7695 7 лет назад +1

    Świetny kanał, gratuluję profesjonalizmu ;)

  • @Agatella13
    @Agatella13 Год назад

    Świetny tamat! Jedno tylko wydaje się niemożliwe: „aby nie było tam pstrokacizny i jakichś żarówiastych kolorów”. 😄

  • @zet666
    @zet666 8 лет назад

    Kolejny świetny odcinek. Uwielbiam Ciebie słuchać. Chętnie poszedłbym na jakiś wykład :)

    • @zet666
      @zet666 8 лет назад

      +Radosław Gajda Jeżeli tak to z pewnością wpadnę!

  • @GromKuba
    @GromKuba 8 лет назад +2

    Polecam przyjrzeć się takim miejscowościom jak Frampol, Nowa Sól i Paproć Duża - ich założyciele mieli zdecydowanie ciekawszy pomysł na rozkład zabudowy.

  • @blodigrodion
    @blodigrodion 5 лет назад +1

    Świetna seria! Czekam na więcej. 💖

  • @rejmons1
    @rejmons1 6 лет назад

    Taka ciekawostka: W moim rodzinnym mieście, Skierniewicach stoi kościół "farny" św. Jakuba. I rzecz ciekawa, stoi na kolistym placu-cmentarzu na skarpie nad rzeką. A koło niego jest krótka uliczka wychodząca na trójkątny plac św. Floriana. A na dodatek, koło kościoła wciąż biegnie dziwaczna, wąska uliczka dochodząca do pieszej kładki przez rzekę. To może być stara przeprawa. Skierniewice jako miasto zostało lokowane 19 lutego 1457 i wtedy wytyczono rynek i układ uliczek. A to dziwne rozwiązanie wyraźnie zaburzyło regularność siatki ulic nowo lokowanego miasta. Myślę, że okrągły plac kościoła to może być pozostałość po niegdyś tu położonym gródku pierwszych Piastów.

  • @1strumyczek
    @1strumyczek 6 лет назад +3

    No to zagadka w takim razie - Jak to się stało, że w Łowiczu są dwa rynki, z czego jeden jest... trójkątny ? :)

  • @VickyPollardxd
    @VickyPollardxd 8 лет назад +6

    Czy pojawi sie kiedys film o Lwowie?

  • @Zembaczysko
    @Zembaczysko 8 лет назад +2

    Mój ulubiony temat. Marzyłbym o podyskutowaniu z kimś kto się zna o historii miast Górnego Śląska. Mam wiele obserwacji i chciałbym je omówić,

  • @AvantaRDDRPL
    @AvantaRDDRPL 8 лет назад

    Jak zawsze świetny materiał!

  • @Forby777
    @Forby777 8 лет назад

    Mój Dzierżoniów ma niemal idealnie koliste założenie z zachowanymi w znacznej większości murami miejskimi. Szkoda jedynie, że latach 60 zburzono północną pierzeje, gdzie były najładniejsze kamienice, na rzecz "nowoczesnych" bloków. Niedawno odtworzono to i można sobie odbyć wirtualny spacer po starym mieście. Polecam, bo dość ciekawie wykorzystano technikę 3D, bo można poczuć się jak w jakiejś grze komputerowej.

  • @marcymarcy2374
    @marcymarcy2374 8 лет назад +3

    Ulubiony moment niedzieli? Wieczór z AIAGI 👍

  • @cziwochel3415
    @cziwochel3415 8 лет назад +2

    Czy w przyszłości, nagra Pan odcinek, jak powstają współczesne miasta?

  • @robertmakowski8923
    @robertmakowski8923 5 лет назад

    Fantastyczna historia jest wsi (miasta) Miedzianka polecam poszperać w necie a moze powstanie film w Waszym wykonaniu

    • @PBT2
      @PBT2 3 года назад

      Racja. Dzięki.

  • @Mroberto
    @Mroberto 8 лет назад

    Spróbuj omówić temat zachowanych śladów murów lub fos w obecnym układzie miast.

  • @alicjajuly188
    @alicjajuly188 4 года назад

    Thx !

  • @justynamichalska1586
    @justynamichalska1586 8 лет назад +1

    czekam na odcinek jakie nietypowe miasta warto zobaczyć 😄

  • @nicolasrestif347
    @nicolasrestif347 8 лет назад +9

    ludzie, z playlisty wynika że bedzie 100 odcinek ;)

  • @stanislawmroz7619
    @stanislawmroz7619 5 лет назад +1

    co takie krótkie te odcinki?

  • @renataburdosz9140
    @renataburdosz9140 7 лет назад

    Czy Pana można zaprosić do innego miasta, żeby opowiedział Pan o ciekawostkach w jego architekturze ?

  • @bijupl1
    @bijupl1 8 лет назад +1

    jakim programem czy jak robicie te czerwone szlaczki?

    • @lpietowski
      @lpietowski 8 лет назад +1

      +biju pl można też w Google Earth Pro robić podobne :)
      Sam mam pełno takich miasteczek odkrytych :D przeważnie były lokowane co 20 kilometrów na szlakach między większymi miastami. Super sprawa jak tak zacznie człowiek przeglądać Google Maps :D

  • @wojciechkaamarz8919
    @wojciechkaamarz8919 6 лет назад

    Lanckorona jest niesamowita. Może osobny odcinek o niej?

  • @Michallex123456789
    @Michallex123456789 8 лет назад

    Na wsi w niektórych miejscach nieużytków widać zniszczone ślady studni - dają do myślenia w kontekście historycznym - Dziwne uczucie, że ktoś kiedyś zamieszkiwał ten teren który teraz jest zarośnięty drzewami i krzakami.

  • @adamszyna
    @adamszyna 8 лет назад +1

    Czy pierwszy przykład to mapa LOSLAU = Wodzisławia Sląskiego? Akurat jestem "z" i mniej wiecej by pasowało - czemu akurat Wodzisław Śląski poszedł na pierwszy ogień ? :)

    • @PrzemyslawRumik
      @PrzemyslawRumik 8 лет назад

      +Adam Sz. Tak to Wodzisław :-) w Wikipedii mapa Wodzisławia z XVII wieku jest ilustracją dla siatki ulic w artykule o Prawie magdeburskim pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_magdeburskie (wg. którego lokowano miedzy innymi Wodzisław, ale i np. Kraków) i pewnie tak trafiła do odcinka :-)
      Niestety nigdzie nie znalazłem objaśnienia liczb na tym planie, a ciekaw byłbym tego bo intryguje mnie co kryje się pod 13 albo 15 na Rynku. Ratusz tam stał? Bo na coś handlowego to chyba za małe.

    • @adamszyna
      @adamszyna 8 лет назад

      Przemysław Rumik: Niestety nie wiem co to za numerki - w samym centrum rynku są dwa punkty oznaczone tym samym numerem (32), a w tym miejscu raczej nie było nigdy żadnych zabudowań. O ile wiem to na samej płycie rynku nigdy nie było żadnych budynków. Ale historykiem nie jestem :-)

    • @PrzemyslawRumik
      @PrzemyslawRumik 8 лет назад +1

      +Adam Sz. Zgaduję, że 32 to będą studnie, albo pompy :-)

  • @emteiks
    @emteiks 8 лет назад +1

    super :)

  • @Mack0793
    @Mack0793 6 лет назад

    Ten film ma przesłanie. Czy będzie jakiś o polskich miastach, które są właśnie takie spójne jak pod koniec tego odcinka?

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  6 лет назад +1

      Mamy na przykład film o Zamościu: ruclips.net/video/K7C_irj3fzw/видео.html Zapraszamy!

  • @adriantwarowski175
    @adriantwarowski175 8 лет назад

    W takim razie poproszę odcinek o Zamościu.

  • @drach762
    @drach762 8 лет назад

    Super super :D

  • @kozarzes0537
    @kozarzes0537 6 лет назад

    0:07 Moja okolica :-)

  • @piotrjaworski7037
    @piotrjaworski7037 3 года назад

    Geniusz.

  • @winylewicz
    @winylewicz 5 лет назад

    Polecam przyjrzec sie planowi Frampola. goo.gl/maps/AeUfDYjWoow2BuaV8

  • @siemowitkwar
    @siemowitkwar 3 года назад

    Mieszkam w Tucholi - :D

  • @PiotrRasaa
    @PiotrRasaa 8 лет назад +3

    Kolega niedawno pokazał mi coś podobnego :)
    www.google.pl/maps/@50.2594397,18.5711793,1270m/data=!3m1!1e3

  • @czyzyk14
    @czyzyk14 8 лет назад

    Mam nadzieję, że na Twoim kanale pojawią się filmiki w których ostrzej zaatakujesz polską urbanistykę i architekturę. Dziś wybrałem się na wyprawę rowerową w centralnej Polsce i moje oczy znów szczypały widząc tą beznadziejną urbanistykę polskich miasteczek a właściwie jej brak. Domy jednorodzinne porozmieszczane byle jak, jakby jakiś wielki olbrzym wziął je do ręki i rozsypał jednym rzutem na polach. Wśród nieotynkowanych domków z pustaków "nowoczesne" budownictwo, pseudo dworki wykonane bez jakiegokolwiek gustu. Brak poszanowania dla wspólnej przestrzeni, wszędzie śmieci w rowach, krzakory i nieprzystrzyżona trawa. Jedynie gdy wjechałem na stare miasto w Łęczycy poczułem tę magię, polskiego ducha jakiego bym chciał czuć wszędzie.

  • @pozytywful
    @pozytywful 8 лет назад

    A coś o Barcelonie, bo przecież jest o czym mówić?

  • @Barney00771
    @Barney00771 8 лет назад

    Nie zapomnijcie o moim rodzinnym Kaliszu, najstarszym mieście w Polsce ;)

  • @przemysawrozbicki5914
    @przemysawrozbicki5914 8 лет назад

    POWIDZ!

  • @mejszius
    @mejszius 7 лет назад

    Warto zerknąć na Frampol na Lubelszczyźnie. Dość unikalny w skali krajowej układ urbanistyczny.

  • @nieznajomynieznajomy5926
    @nieznajomynieznajomy5926 8 лет назад

    ,,bardzo fajne filmy" Pozdrawia 3TB

    • @tomaszk1266
      @tomaszk1266 8 лет назад

      3 klasa Technikum Budowlanego zaprasza do Jarocina :)

  • @Macieks300
    @Macieks300 8 лет назад

    Można było pokazać przykłady na brak takiej zabudowy, bo raczej każde miasto na świecie ma taki punkt centralny.