Jak nevykrvácet? Základy bojové medicíny a sebeošetření!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • V dalším videu se podíváme na základy bojové medicíny - hlavně na to co dělat po boji / jak ošetřit sám sebe.
    Chystáme na toto téma celý online kurz, který naleznete zde:
    sorudo.cz/pred...

Комментарии • 48

  • @DinoOmachel-lz7bt
    @DinoOmachel-lz7bt 10 месяцев назад +2

    Zdravím . Video je fajn zpracovaný,jen malá nepřesnost. V sanitkach turnikety jsou a používají se. Zaplať bůh,někdo dostal rozum. Konečně. Pracuji na chirurgické urazovce a tenhle výcvik jsme dostali na víc jako sanitáři. Díky za video.

  • @stanislavkubik8720
    @stanislavkubik8720 3 года назад +8

    Super téma :) Tohle mi zrovna k sebeobraně přijde hodně důležité.

  • @KlaraJezkova
    @KlaraJezkova 5 месяцев назад +1

    Dnes jsme měli od Vás, školení první pomoci, nejlepší školení co jsem měla. Bylo to boží, že jsme jen neseděli a poslouchali,ale zkusili jsme si nastíněné situace.

    • @sorudo_cz
      @sorudo_cz  5 месяцев назад +1

      Jsme moc rádi, že jste spokojeni! Snad vás ještě na nějakém kurzu uvidíme :)

  • @petrduchac2580
    @petrduchac2580 Год назад +2

    V rámci firemní akce jsme měli zařízenou celodenní zážitkovou výuku první pomoci a je to jedna z nejlepších věcí kterou si člověk může projít i když nedělá sebeobranu. Zatím jsem nemusel řešit až takhle závažná zranení, ale jenom to naučit se jak přitít k někomu koho najdete ležícího na ulici nebo když se kus od vás skácí na zem je něco co se člověk ve třídě nenaučí a ani ho to nenapadne řešit.

  • @radekhouba9715
    @radekhouba9715 3 года назад +8

    Super video!

  • @Hippopo.........Slovnik
    @Hippopo.........Slovnik Год назад +1

    5:58 Yes, zprávně 🤟

  • @PD9991
    @PD9991 3 года назад +5

    Vetsinou mam nejakou vyhradu ale dnes muzu ric jen: super video jen tak dal :) 👍

  • @pavelopl9385
    @pavelopl9385 3 года назад +4

    Parádní video 👍

    • @sorudo_cz
      @sorudo_cz  3 года назад +1

      Díky :)

    • @pavelopl9385
      @pavelopl9385 3 года назад +1

      @@sorudo_cz 😉👍 ať se vám daří 🍀

  • @jaroslavsteiner3977
    @jaroslavsteiner3977 3 года назад +5

    Ahoj Petře,,super video doufám že jich natočíš víc, teď kvůli kovidu nemůžu na vaše kurzy tak aspoň přes RUclips

  • @jakubmaj185
    @jakubmaj185 3 года назад +4

    Pěkné video. Jen bych doplnil, že tkaničky od bot poškozují nohu, tím že se "zařezávají" do nohy (svalů) a tím vytváří otlačeniny až dekubity. Proto záleží na šíři škrtidla, osobně říkám, že když není na zbyt pásek od kalhot to jistí. Naštěstí jsem ještě nemusel poskytovat PP u takto drastických zranění, takže s tím nemám zkušenosti. A co se týče šátků, tak na kroužku PP i ve škole (zdrávce) mi vždy doporučovali složit jej do šíře kravaty +- a nebalit jako ve vašem videu, právě kvůli šíři (tolik se nezařezává). Ale jak jsem psal nemusel jsem to použít, takže nemám zkušenosti. Co se týče tlakového obvazu, řekl bych že se dá použít ke škrtidlu, co jsem vždy chápal použít oboje, než nic.

    • @PD9991
      @PD9991 3 года назад +2

      Z kontextu videa bych rek ze to tak zabalil proto ze nemel cas to balit do idealni sirky obvazuje vlastni nohu kazdou chvili muze omdlit 😅😅

    • @HomeDefenseSk
      @HomeDefenseSk 3 года назад

      Najlepsie je vyskusat. Idealne odsimuluj zranenie napr na silnej ruke tym ze si ju prisadnes a nebudes nou hybat. A nasledne skus slabou aplikovat turiket, opasok, alebo 3cipu satku. A samozrejme odmerat ucinnost napriklad pulznym oxymetrom na prste danej ruky. Mozno budes prekvapeny ako niektore veci nefunguju.

  • @pavelmach7468
    @pavelmach7468 3 года назад +3

    Super video, doporučil bych spolu s taktickým tourniquetem mít u sebe i swat tourniquet, který funguje mnohem lépe na drobnější končetiny(hlavně děti) oproti taktickým, víc takových online kurzů, děkujeme

    • @sorudo_cz
      @sorudo_cz  3 года назад +2

      My máme dobrou zkušenost s ráčnovými škrtidly právě na děti, i pejsky (jdou stáhnout téměř neomezeně) - Cat / Soft budou dělat problém. :) --> Jinak máte pravdu, swat je skladný, mít jich pár navíc je fajn :)

    • @pavelmach7468
      @pavelmach7468 3 года назад

      @@sorudo_cz Vyzkouším, díky

  • @tomasnepras1905
    @tomasnepras1905 3 года назад +3

    Nic proti. Ale pijavice fungují a to docela suprově. Proto se k ním zajímají lidé vracet! Ale k těm škrtidlum to hrozný a nepochopitelné. Já jsem obyčejní civil a mám doma ten CAT turniket a jsem si schopný teoreticky představit to že bych to škrtidlo v nouzi dokázal použít. O proti tomu tlakovému obvazu a pod. Jo a mimochodem parádní a poučný video jako vždy!

    • @sorudo_cz
      @sorudo_cz  3 года назад +2

      Díky + prosíme o link na ty pijavice :D

  • @michaeljacksonzkostic6347
    @michaeljacksonzkostic6347 3 года назад +3

    Super video jen tak dál 🙂

  • @vasekfrana2093
    @vasekfrana2093 3 года назад +3

    Kámo, bojovníku... klobouček! Sebeobranu jsem dělal X let (Prošli jsme i spoustu kolegů od Krav Maga, Jitsu, Systema...) a musím uznat, že jste jinde! 👍 Jsem rád, že jsem Vás na YT objevil, protože se na vás (tebe) dobře kouká co technik a povídání o nich týče, ale máte i velice dobrý právní povědomí a jak vidno tady i zvládnutou OPRAVDOVOU první pomoc, nacož se bohužel hodně zapomíná a to je špatně. Takže jediný co mě štve, že jste pro mě tak daleko - hned bych si s váma zacvičil 👌

  • @adam3457
    @adam3457 3 года назад +2

    Skvělé video 👌

  • @vitonw1244
    @vitonw1244 3 года назад +2

    paráda, dobrá robota

  • @dewnnworms3097
    @dewnnworms3097 3 года назад +2

    Zdravím kde bych sehnal combatgázu a to vojenské škrtidlo pro případ nouze jinak super poučné video

  • @radomirpieter
    @radomirpieter 3 года назад +2

    On by nebyl takový problém nosit to u sebe. Je možné si na to zvyknout, ale investice do profi vybavení na ifak je třeba 5 tisíc a to je jen základ. To se moc lidem nechce investovat.
    Ale určitě budu rád za další videa na toto téma.

    • @sorudo_cz
      @sorudo_cz  3 года назад +4

      Můžeme udělat video na Lowbudget Ifak :)

    • @radomirpieter
      @radomirpieter 3 года назад +2

      @@sorudo_cz pro některé lidi by to mohlo být dobré. Resp je lepší mít u sebe alespoň něco, než nic. Přiznám se, že já mám zatím taky jen low cost ifak.

    • @pepeknamornik4931
      @pepeknamornik4931 Год назад +3

      Pozdní reakce : lidi pro který je to moc, vlastně říkají můj život má cenu max 5000kč. Potkal jsem se na kurzu s motorkářem, mašinu za 200talířů ale koupit turniket za 1500kč nebo nůžky za litr bylo moc. Hemostatické gáza pro civila nemá smysl, pokud neví jak s tím pracovat, to radši navíc jednu termofolii nebo izraelák.

  • @logemwolf6866
    @logemwolf6866 Год назад +2

    Zdravím dá se ta Kombat gáza koupit v lékárně? Jinak super video

  • @followtheleader191
    @followtheleader191 3 года назад +2

    Užitečné. Jen bych případně doplnil informaci jak dlouho může zůstat končetina zaškrcena. Podle mě dostupných informací je to -do 2 hodin od zaškrcení s minimálním rizikem. Od 2 do 6 hodin - kde platí, že riziko stoupá rovnoměrně s časem a 6 hodin je jasný strop, kde už bude na 99 procent nutná amputace.. ale možná se pletu..? Jinak ať už se rozhodnete použít tourniquet nebo škrtidlo, tak platí, že to chce hodně trénovat, aby se dosáhlo požadovaných časů. Schválně jsem uprostřed videa udělal pokus po dlouhé době netrénování jsem z ničeho nic skočil po batohu, kde nosím tourniquet a zkusil si rychle zaškrtit nohu... 27 vteřin. Jo a také je dobré si poznačit čas zaškrcení končetiny - je to cenná informace pro záchráné složky, kterým se následně dostanete do péče.

  • @hydrashock8632
    @hydrashock8632 3 года назад +2

    S tím vědomým použitím "neschválených" metod bych byl opatrnej zejména u cizích osob (u sebe nebo blízkých no problemo, ovšem u cizích lidí bych se hodně rozmýšlel). K nám to sice ještě nedorazilo, ale existují případy zejména ze zahraničí (slyšel jsem o UK, něco bylo taky v Německu a myslím i v US), že zachráněný žaloval zachránce např. za zlomená žebra při CPR, nebo dokonce že někoho zachránili přestože měl u sebe kartičku DNR (peněženku většinou nejdřív dotyčnému neprohlížíme abychom zjistili jestli chce nebo nechce být resuscitován). Většinou sice pokud vím byly tyto žaloby zamítnuty (nebo řešeny z pojištění odpovědnosti) ale i tak samotný soudní proces už je dost nepříjemná věc.
    Slyšel jsem dokonce že myslím v UK se obecně právě z tohoto důvodu nedoporučuje poskytovat laickou první pomoc (přímou fyzickou) a k dostání povinnosti stačí pouze zavolat záchranku.
    A to mluvíme o případech, kdy poskytujeme první pomoc v souladu s názorem zdravotníků (nebo pokud postup neznáme podle svého nejlepšího vědomí). Pokud ale správný (zdravotníky doporučovaný) postup známe a ZÁMĚRNĚ postupujeme v rozporu s ním (i přestože si myslíme, že náš postup je lepší), nejsem sice právník ale myslím, že tam už by možnost žaloby (a možná i úspěšné) byla i u nás.
    A to ještě nemluvíme o případu, kdy dotyčný i přes vaši pomoc exne, tam pokud by se zjistilo záměrné použití nedoporučovaného postupu... No nechtěl bych být tím, kdo by takovou pomoc poskytoval.

    • @richardhubicka9195
      @richardhubicka9195 2 года назад +1

      Nenapadá mne, v čem by měl být problém. První pomoc člověk škrtidlem poskytl (je to účinná metoda, o tom není spor). A pokud někomu u toho ublížím, tak je tam minimálně krajní nouze (odvracel jsem vážnější nebezpečí - smrt). Krom toho, kdyby mne žaloval někdo, komu jsem zachránil život, tak bych asi zmínil dobré mravy.

    • @1784werewolf
      @1784werewolf 8 месяцев назад +1

      Dobrý den, toto prosím nešiřte. Možná se to stalo v UK, u nás je ovšem zákon jiný. Vás jako nedravotníka vyjímá z odpovědnosti, pokud byla první pomoc poskytnuta nesprávně ale s úmyslem odvrátit nebezpečí pro poraněného - toto není z mé hlavy, ale ze zdravotního školení. Je to z důvodu toho, aby se lidé nebáli poskytnout první pomoc jen proto, že si nejsou jistí jak a mohli by se obávat případného postihu. Zákon je tedy jednoznačně chrání.
      zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon3[1], který ukládá poskytnutí první pomoci jako povinnost každého občana a zároveň definuje podmínky, za jakých má být první pomoc poskytnuta. Neposkytnutí první pomoci je pak trestáno odnětím svobody až ve výši tří let. Povinnost poskytnout první pomoc neplatí absolutně. Zde je důležité spojení ‚bez nebezpečí pro sebe nebo jiného‘, které dopadá na situace, kdy by nám poskytnutím první pomoci hrozilo nebezpečí, např. neplavec nebude skákat pro tonoucího. V praxi se zpravidla za minimální poskytnutí pomoci považuje přivolání záchranné služby.
      Při poskytování první pomoci se můžeme dostat do situace, kdy je nutné postupovat ne zcela v souladu se zákony či předpisy, případně kdy může při poskytnutí pomoci vzniknout škoda na cizím majetku. Zákon na tyto situace pamatuje institutem krajní nouze, kdy v zásadě platí, že pokud někdo odvrací hrozící nebezpečí a způsobí při tom škodu, poruší zákony či jiné předpisy v přiměřené míře k možnému ohrožení, trestní ani jiná odpovědnost nevzniká. Závažnost hrozícího následku ovšem musí být zjevně vyšší než způsobená škoda.

    • @lisak4349
      @lisak4349 7 месяцев назад

      ​@@1784werewolfoháníte se zákony které 15 neplatí

  • @HomeDefenseSk
    @HomeDefenseSk 3 года назад +4

    Ahoj, prosim Ta, mozes dat nejaky link k zdrojom, z ktorych vychadzas pri informacii "vzdy plati v polke stehna" a novinka "2 CATy na na stehno na velkych chlapov"? Zatial som na nejaku studiu alebo guidlines odporucania (ani armadne) nenarazil. Rad by som si to dostudoval. Dik.

    • @sorudo_cz
      @sorudo_cz  3 года назад +2

      Sure - dohledáme - nejdříve o víkendu - dejte nám pár dní :)

    • @followtheleader191
      @followtheleader191 3 года назад +1

      Pokud vládnete angličtinou, tak stačí do googlu napsat : "Using two tourniquets method" a "Tourniquete proper placement". Je o tom více než dost informací - stačí hledat - zabere to méně času než napsat tento komentář. :)

    • @HomeDefenseSk
      @HomeDefenseSk 3 года назад +3

      ​@@followtheleader191 anglictinu ovladam. Ak sa bavime o spravnom umiestneni, v prvotnej faze sa dava high and tight, cize co najvyssie je to mozne. Je to hlavne z dovodu, ze v prvotnej faze nemas odhaleny rozsah zranenia ani ho odhalene, a preto ides co najvyssie a cez oblecenie. Preto som sa pytal na to ze ci je niekde v priruckach pisane o polovice stehna.
      Co sa tyka 2 CATov, co som sa zatial stretol, nikde nebolo pisane, nehovoriac o guidlines, ze pocet turniketov sa odvija od velkosti stehna. Druhy turniket nasadzujes az v pripade, ze prvy je neucinny. A to moze byt z dovodu zavady na TQ alebo nespravnej aplikacie (umiestnenie, dotiahnutie...). Vtedy davas druhy TQ co najblizsie prvemu. Opat preto som sa pytal ci je niekde zdroj, ktory info vo videu vychadza.
      Medicina je zalozena na dokazoch a faktoch. A prave to je zdrojom k publikovaniu odporucani a metodik.
      Tiez sa snazim neustale vzdelavat a preto by som si rad precital zdroje na ktore som este nenarazil a kde sa o tom oficialne pise.

  • @petrlukas523
    @petrlukas523 3 года назад +2

    Ahoj.
    Říkali mi že když škrtidlo použiji nesmíš ho pak jen tak sundat po nějaké době ?

  • @anonym482
    @anonym482 3 года назад +1

    To muselo byt neprijemne u toho swat gumoveho skrtidla

  • @rudolfvaavra8859
    @rudolfvaavra8859 3 года назад +1

    v civilních podmínkách bych combatgazu nikomu cizímu nedával - max. sobě