#1 Máma vs. práce: Je Česká republika místem, kde se rodičům - a hlavně mámám - dobře pracuje?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 янв 2024
  • Hosty prvního dílu Inboxu jsou novinářka a autorka knihy Máma má práci Šárka Seydler Kabátová a spoluzakladatelka platformy Mumdoo Lucie Bášová.
    Věděli jste, že téměř každá druhá matka, která chce pracovat, nepracuje, protože nemá adekvátní podmínky? Nebo že 61 % žen pečujících o děti do dvou let má pouze nárazové nebo dokonce žádné hlídání?
    Tato fakta vyšla z průzkumu, který platforma Mumdoo připravila loni na podzim společně se společností Deloitte. Jak politika velkých firem odpovídá tomu, co vyšlo v průzkumu ze strany žen na mateřské? A jak s tím společnosti pracují?
    O statistiku se opírá právě i kniha Máma má práci Šárky Kabátové. Představuje v ní 10 příběhů žen, které mluví o své kariéře a o tom, jak jí a je samotné proměnilo narození dítěte.
    Je výrok, že bychom měli být rádi za naši dlouhou mateřskou, pravdivý? A je to opravdu něco, co nám v zahraničí závidí?
    Dejte nám vědět do komentářů, co na první díl Inboxu říkáte. A nezapomeňte sdílet své poznatky, názory a zkušenosti přímo se Zuzetou v jejím inboxu.
    A kde nás všude najdete? Tady je odkaz na ostatní platformy: ⁠linktr.ee/inbox_outbox⁠
    Partnerem podcastu je společnost Innex, specialista na designový nábytek a se showroomem plným inspirace.
    👉 www.innex.cz

Комментарии • 3

  • @Emafera
    @Emafera День назад

    Super téma, je to opravdu důležité👍Všechny 3 dámy moc sympatické🌞Bohužel mám špatnou zkušenost jako kolegyně, kdy si maminky půlúvazkářky chodí do práce odpočinout a jdou na OČR kdy se jim to hodí (zejm. ve státním) a nedávají do té práce tolik. Samozřejmě jsem mohla jen mít smůlu a nedá se to říct o každém. Z mého okolí nikdo nechce mít v práci ženu s malými dětmi, bohužel, ale je to tak. Není to tu dobře nastavené, ženy za 3 roky než dají dítě do školky často navážou na další 3 roky a ztratí kontakt s prací úplně. Je skvělé jít i dřív do práce než po 3 letech, ale na to musí být peníze na hlídání. Když si vzpomenu na generaci našich matek, jak jsou z nich upachtěné udřené služky a patlají práci s péčí o děti je to docela hrůza (i když generace zpátky se s dětmi tolik nemazaly jako dnes). Myslím si, že je skvělé být máma a být doma, když to tak ta žena chce a je i skvělé mít pomoc, chůvu, kariéru. Prostě v téhle společnosti je opravdu velmi těžké se jako máma zavděčit, když každý má jinou práci, jiné možnosti a zázemí. Obdiv má u mě každý, kdo to dokáže vybalancovat. Nechtěla bych ale vypadat jako naše matky, které se snažily mít vše perfektní a byly za hranicemi možností. Je to práce pro x lidí, chůva, manželka, kuchařka, uklízečka atd. Prostě nedá se dělat vše na 100 %, ale ať je to jak chce děti odrostou a vše se změní, i toto náročné období. Jinak 2. dítě má téměř vždy pevnější vazbu na otce a prvorozené na matku.

  • @evaveselkova2410

    Díky za moc zajímavý podcast! Bylo to inspirativní. :) Nejsem určitě zastánce tradičního modelu, co by planoval 3 letou mateřskou. V minulosti jsem i pomahala na projektu pro otevírání dětských skupin a mikrojesli a práce mě baví. Fandim vam. Vzhledem ke zkušenostem kamaradek, které s dětmi žily jedna v Holandsku a druhá nyní v Norsku mě ale zaujalo hledání toho vzoru ve Skandinávii, které v podcastu padlo. Určitě pro nás, kteří se spíše chceme realizovat je to třeba ideál, ale z vyprávění holek to na mě působilo, že tam zase dost chybí ta volba opačným smerem a to docela výrazně. V Holandsku se kamarádka vracela z mateřské v tom nejzazším možném terminu a to byl male ani ne rok a musela téměř na plný úvazek. V Norsku též pry po roce bud do práce anebo musite mit dost peněz v záloze protože od statu pak už nic nemáte. Takže žena třeba nechce dite na to nemusi byt jeste ready ale ekonomicky musejí. Doufám, že se to u nas podaří vybalancovat tou možností volby, aby to nedopadlo tak, že až naším starým mužským poslancům za dvacet let ukážeme, že jít pracovat brzy můžeme a zvládneme a konečně bude i dostatečná podpora (zařízení pro péči), tak prestanou mit motivaci platit rodicak dele nez rok a bude to nalajnovane zas tim druhým směrem . Doufejme v to nejlepší :)