Ahoj Marku, super popis, ale už to tady zaznělo v komentářích a to by zajímalo i mě. 1) navrstvené větve přes strop+hlína dokáží zabránit prosáknutí vody dovnitř? Co když bude pršet vytrvale a začne se voda dostávat do zákopové zemljanky? Není lepší upravit nějakým způsobem podlahu? Vykopat odtokové žlábky? Na podlahu navrstvit třeba dřevo, aby se nechodilo po blátě? 2) co s vyhrabanou zeminou? Rozhazovat po okolí? Samozřejmě část zeminy se použije na strop, ale i tak bude té vykopané zeminy docela dost. 3) pro vytápění není lepší udělat nějaký komín? Pokud pomineme možnost prozrazení, to by se ale nesměl rozdělávat oheň nikdy. Možná by stálo za to vybudovat alespoň menší zákopovou zemljanku. Předešlo by se, i když to asi ne, těmto dotazům, možná by jich bylo méně :)
Ahoj, video je především inspirace a základní porovnání náročnosti budování zákopové zemljanky oproti běžné zemljance. Není to detailní návod. Udusaná jílovitá zemina na stropě, použitá ze spodních vrstev výkopu je dostatečně vodotěsná, aby vydržela několikadenní "evropský" déšť. Ověřeno našimi předky. Při zaobleném tvaru udusaného násypu velká část vody i prostě jen steče do stran. Úprava podlahy je samozřejmě možná, pokud si to vynutí okolnosti. Jakkoliv to může vypadat nepravděpodobné, tak při pečlivě udusané střeše, se voda dovnitř nedostane. Komín je funkční, ale není nutný, pokud je oheň pouze malý a ve střeše je otvor (zakrývací), kterým spaliny mohu odcházet a jiným otvorem v jiné části úkrytu bude přicházet čerstvý vzduch - na to postačují netěsnící další vchody. Vykopaná zemina se použije hlavně na střechu. Při větším a širším násypu, jí zase tak moc nezbude. To co zbude, lze použít k terénním úpravám v okolí. Je třeba kalkulovat s tím, že zemljanka není primárně úkryt, určený k takovému stupni zamaskování, aby nebyl z bezprostřední vzdálenosti vidět. Ten zásah do terénu je tak masivní, že přehlédnout prostě nejde. Díky velmi nízkému profilu, ale už na střední vzdálenost je mnohem hůře rozpoznatelná než malý srub či kamenná nebo drnová povrchová stavba.
Ahoj, napadl mě námět na video. Podle mě, bys mohl udělat video, ve kterém bys třeba vysvětlil, co by si lidé mohli nechat doma jako věc, která se dá dobře směnit (viz. video s čtyřlístkem). Podle mě, je super, si nechat doma pár krabiček cigaret. Ono jako co si budem, je to lehké, relativně skladné, jako úplatek super. Dá se to dobře směnit za něco k jídlu. Pokud někdo bude kouřit, tak v krizových situací tím dá člověk dobře uklidnit. (sám kouřím....). Dál třeba lahve alkoholu (láhev) dá se to použít jako nouzový prostředek proti bolesti, desinfekce, dále úplatek atd. Oboje dlouho vydrží a nekazí se to. Co myslíš? Lidé z vesnice třeba láhev alkoholu (slivovice apod.) určitě doma mají, ale lidem z města to třeba nedojde. Dále třeba nějáké léky, ono až půjde do nečeho tak krabička panadolu podle mě, bude mít určitou hodnotu. Zaprvé ti to pomůže i tobě a dá se to skvěle směnit za něco jiného. Jenom mě to tak napadlo :-)
Tak nevím, je to obrovská plocha stěn - pro delší přežívání to bude potřebovat výdřevu, ale minimální prostor. Lepší by asi bylo kopat I -potom L - J - P Výhodou je kopat u vzrostlého mlází, mladé kmínky ohnout a na druhé straně zatížit. Z ohnutých kmínků vyrazí časem kolmo nahoru větve- prakticky jako kmeny. Takže máte jednak pevnou střechu, která netrouchniví, jednak bude zemljanka skvěle maskovaná - husté mlází, kdo by hedal něco pod ním....
Ahoj Marek taktiež je vhodné urobiť v stene zemljanky komín a zvýšenú podlahu pod ktorou sa založí oheň a takýmto spôsobom nám vznikne vyhrievané lôžko. Predpokladám že vieš o čom píšem. Roman
Na vecer se hodi si v zemljance vykopat mensi diru, nechat si tesne vedle nakopanou hlinu, v dire zapalit ohen, nahazet do toho velke kameni, poradne to kameni prohrat, pak az pujdete spat to jenom zahrnout tou vykopanou hlinou a to teplo by melo vydrzet cca 8 hodin, to znamena, ze se pres noc vyspite.
tak proto se používají rukavice , maskovací barvy a přehoz přez hlavu ve stejném provedení jako hejkal. To že to pan Marek na videu nemá je z důvodu natáčení, to snad každý chápe.
V měkké půdě a s dobrým rýčem i dříve. Jde o to, že na přespání a jako úkryt před chladem a počasím postačí prvotní hloubka 1 - 1,5 m. Pro zpevnění stěn se používají dva jednoduché kůly, zatlučené u stěn proti sobě a nahoře u stropu rozepřené kratším kůlem. Podle druhu a soudržnosti půdy je stačí dávat 70 - 50 cm od sebe. Později je možné zastrkat za ně například proutí.
Aby to fungovalo a nebylo životu nebezpečné, tak to musí mít zpevněné stěny, strop musí být pochozí, aby se tam někdo nepropadl za tebou a aby to udrželo vodu. Na dně bude nezbytné udělat nějaký rošt, jednak kvůli kondenzu a druhak kvůli vodě, co se tam i tak dostane... Musí to výt vyspádované a ta voda někam svedena... S tím ohništěm v díře bych byl teda hodně opatrnej, protože riziko udušení a nebo upálení tady bude hodně vysoké... A rozměry? Zmínil si 70 cm šířka, 2,5 m délka. Pro jakýkoliv pohyb uvnitř, naprosto nedostačující... Takže zhrnuto, pokud zemljanku, tak nakonec stejně člověk skončí u klasické konstrukce s rozměry aspoň 2x2,5m, s dveřmi a stálým topeništěm...
Ahoj Marku, super popis, ale už to tady zaznělo v komentářích a to by zajímalo i mě.
1) navrstvené větve přes strop+hlína dokáží zabránit prosáknutí vody dovnitř? Co když bude pršet vytrvale a začne se voda dostávat do zákopové zemljanky? Není lepší upravit nějakým způsobem podlahu? Vykopat odtokové žlábky? Na podlahu navrstvit třeba dřevo, aby se nechodilo po blátě?
2) co s vyhrabanou zeminou? Rozhazovat po okolí? Samozřejmě část zeminy se použije na strop, ale i tak bude té vykopané zeminy docela dost.
3) pro vytápění není lepší udělat nějaký komín? Pokud pomineme možnost prozrazení, to by se ale nesměl rozdělávat oheň nikdy.
Možná by stálo za to vybudovat alespoň menší zákopovou zemljanku. Předešlo by se, i když to asi ne, těmto dotazům, možná by jich bylo méně :)
Ahoj,
video je především inspirace a základní porovnání náročnosti budování zákopové zemljanky oproti běžné zemljance. Není to detailní návod.
Udusaná jílovitá zemina na stropě, použitá ze spodních vrstev výkopu je dostatečně vodotěsná, aby vydržela několikadenní "evropský" déšť. Ověřeno našimi předky. Při zaobleném tvaru udusaného násypu velká část vody i prostě jen steče do stran.
Úprava podlahy je samozřejmě možná, pokud si to vynutí okolnosti. Jakkoliv to může vypadat nepravděpodobné, tak při pečlivě udusané střeše, se voda dovnitř nedostane.
Komín je funkční, ale není nutný, pokud je oheň pouze malý a ve střeše je otvor (zakrývací), kterým spaliny mohu odcházet a jiným otvorem v jiné části úkrytu bude přicházet čerstvý vzduch - na to postačují netěsnící další vchody.
Vykopaná zemina se použije hlavně na střechu. Při větším a širším násypu, jí zase tak moc nezbude. To co zbude, lze použít k terénním úpravám v okolí.
Je třeba kalkulovat s tím, že zemljanka není primárně úkryt, určený k takovému stupni zamaskování, aby nebyl z bezprostřední vzdálenosti vidět. Ten zásah do terénu je tak masivní, že přehlédnout prostě nejde. Díky velmi nízkému profilu, ale už na střední vzdálenost je mnohem hůře rozpoznatelná než malý srub či kamenná nebo drnová povrchová stavba.
Marek Chlíbek - Dago Jen tak dál. ....sleduji kazde Tvoje video a hltam informace. ...diky
ffff
Ahoj, ukazes nam prosim te takovou zemljanku? Jak ma byt hluboka?diky
Docela užitečné video, jinak kolik tě stál ten hejkal? Popřípadně pokud sis ho vyrobil, tak z jakých materiálů?
Ahoj,
napadl mě námět na video. Podle mě, bys mohl udělat video, ve kterém bys třeba vysvětlil, co by si lidé mohli nechat doma jako věc, která se dá dobře směnit (viz. video s čtyřlístkem). Podle mě, je super, si nechat doma pár krabiček cigaret. Ono jako co si budem, je to lehké, relativně skladné, jako úplatek super. Dá se to dobře směnit za něco k jídlu. Pokud někdo bude kouřit, tak v krizových situací tím dá člověk dobře uklidnit. (sám kouřím....). Dál třeba lahve alkoholu (láhev) dá se to použít jako nouzový prostředek proti bolesti, desinfekce, dále úplatek atd. Oboje dlouho vydrží a nekazí se to. Co myslíš? Lidé z vesnice třeba láhev alkoholu (slivovice apod.) určitě doma mají, ale lidem z města to třeba nedojde. Dále třeba nějáké léky, ono až půjde do nečeho tak krabička panadolu podle mě, bude mít určitou hodnotu. Zaprvé ti to pomůže i tobě a dá se to skvěle směnit za něco jiného.
Jenom mě to tak napadlo :-)
Tak nevím, je to obrovská plocha stěn - pro delší přežívání to bude potřebovat výdřevu, ale minimální prostor.
Lepší by asi bylo kopat I -potom L - J - P
Výhodou je kopat u vzrostlého mlází, mladé kmínky ohnout a na druhé straně zatížit. Z ohnutých kmínků vyrazí časem kolmo nahoru větve- prakticky jako kmeny. Takže máte jednak pevnou střechu, která netrouchniví, jednak bude zemljanka skvěle maskovaná - husté mlází, kdo by hedal něco pod ním....
Ahoj Marek taktiež je vhodné urobiť v stene zemljanky komín a zvýšenú podlahu pod ktorou sa založí oheň a takýmto spôsobom nám vznikne vyhrievané lôžko. Predpokladám že vieš o čom píšem. Roman
Chce to jako zlepšení třeba opakuji třeba vypálit podlahu žhavímy uhlíky či ohněm atd.
Když se staví kope krecht (možná také dobré téma) tak se v něm rozdělá oheň aby stěny ztvrdly, co to aplikovat i na zemljanku?
Na vecer se hodi si v zemljance vykopat mensi diru, nechat si tesne vedle nakopanou hlinu, v dire zapalit ohen, nahazet do toho velke kameni, poradne to kameni prohrat, pak az pujdete spat to jenom zahrnout tou vykopanou hlinou a to teplo by melo vydrzet cca 8 hodin, to znamena, ze se pres noc vyspite.
Čoveče ty seš dobrej týpek :)
Ten hejkal je super jen ta hlava a ruce jsou hrozně demaskující ;) Mohl bys natočit video jak ho vyrobit i s menší ukázkou ;)
tak proto se používají rukavice , maskovací barvy a přehoz přez hlavu ve stejném provedení jako hejkal. To že to pan Marek na videu nemá je z důvodu natáčení, to snad každý chápe.
Lucky Slevin Špatně jsi mě pochopil.. Neptal jsem se co s tím bude dělat mělo to vyjádřit to že je ten oblek skvělý a bude lepší když se doladí.
ok :)
A až začne pršet?
Dobré video Marku. Nezdá sa mi ale, že by si ten ,,hrob" vykopal za 2 hodiny. Ako spevnit steny aby se to nezosypalo?
V měkké půdě a s dobrým rýčem i dříve. Jde o to, že na přespání a jako úkryt před chladem a počasím postačí prvotní hloubka 1 - 1,5 m. Pro zpevnění stěn se používají dva jednoduché kůly, zatlučené u stěn proti sobě a nahoře u stropu rozepřené kratším kůlem. Podle druhu a soudržnosti půdy je stačí dávat 70 - 50 cm od sebe. Později je možné zastrkat za ně například proutí.
Nezačne se do toho zákopu stékat a hromadit voda? Zákopy z první světové byli jedny velké bahnité mokřady.
Jedna žena nemůže mít zemljanku?
Aby to fungovalo a nebylo životu nebezpečné, tak to musí mít zpevněné stěny, strop musí být pochozí, aby se tam někdo nepropadl za tebou a aby to udrželo vodu. Na dně bude nezbytné udělat nějaký rošt, jednak kvůli kondenzu a druhak kvůli vodě, co se tam i tak dostane... Musí to výt vyspádované a ta voda někam svedena... S tím ohništěm v díře bych byl teda hodně opatrnej, protože riziko udušení a nebo upálení tady bude hodně vysoké... A rozměry? Zmínil si 70 cm šířka, 2,5 m délka. Pro jakýkoliv pohyb uvnitř, naprosto nedostačující...
Takže zhrnuto, pokud zemljanku, tak nakonec stejně člověk skončí u klasické konstrukce s rozměry aspoň 2x2,5m, s dveřmi a stálým topeništěm...
Tam nemáš jezdit na dovolenou tam máš spát
Ako predídem napršaniu do vnútra ?
Dohodni sa s bohom dazda, nech usetri tvoju zemlianku...
co s vykopanou hlinou ? ;)
Sníst
Koupený hejkal druhé jakosti, to nepůsobí moc dobře.Pro lajka možná.
tohle doma nevyrobil, to je od miltecu, ty pseudo znalče ..
Já mám doma vyrobené, tenhle člověk vůbec neví, v tomhle ohledu..
neprepusti zarucene
vás nebylo vůbec vydět🤣🤣🤣
Další výhoda, když zaprší, tak si i zaplaveš.
V prvom rade spevnit steny kamo !!!jebeeej
Stěny ti můžou držet i tak, záleží na půdě
Myslím že než kopat bivak na pískovišti, to je lepší využít nedalekou prolejzačku.
Jejda, to jsem myslel že něco uvidím a ne jenom kdákání!
😂😂😂
Co je směšné?
xD