Zeleni Kolašin - Ovo što se u Kolašinu dešava nije razvoj već devastacija I CEGAS podkast #11

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • U ovoj epizodi ugostili smo dio ekipe Zeleni Kolašin - urbanistkinju Jelenu Anđelić, istraživačicu u oblasti urbanizma i javnih politika Sonju Dragović, radnika u turizmu Janka Šćepanovića, ali i Sonjinog mačka Zila (26:55). Ovo udruženje se bori protiv trajnog uništavanja prostora svih nas radi kratkoročne privatne dobiti, kao i za uključivanje građana Kolašina u kreiranje prostornih politika i zajedničko promišljanje u kom pravcu Kolašin treba da se razvija.
    Radili su anketu kojom su istražili šta građani Kolašina misle o prostornom razvoju i kvalitetu života u tom gradu, objavili publikaciju ''Angažovani odgovor na građevinski bum'', organizovali izložbu ''U čemu je progres?'', učestovali na javnim raspravama i na razne druge načine animirali građane Kolašina i institucije, pa smo se zapitali - koji od ovih mehanizama je najučinkovitiji?
    Razgovarali smo o tome kako masovni turizam utiče na kvalitet života građana Kolašina, koje alternative u okviru turizma postoje i o tome kako klimatske promjene utiču na turizam.
    Iz udruženja Zeleni Kolašin ističu da ne samo da su planovi koji su trenutno na snazi lošeg kvaliteta i neodrživi jer predviđaju maksimalnu iskorišćenost postojećeg prostora, nego se prilikom sprovođenja gradi i preko granica postavljenih u tim planovima.
    Jelena je objasnila da udruženje insistira na poštovanju parametara prostornih planova kao što su spratnost, zauzetost parcele, broj stambenih jedinica i namjena površine, zato što prekoračenje istih utiče na funkcionalnost institucija/servisa građana koje se grade u određenom naselju na osnovu predviđenih kapaciteta. Prekoračenje direktno utiče na komunalnu, vodovodnu, saobraćajnu infrastrukturu, sa kojima Kolašin već sada ima problem.
    Janko je ukazao na primjere devastiranja autentičnosti Kolašina, koja je mogla biti potencijal za razvoj turizma koji afirmiše razvoj lokalne zajednice. Objasnio je kako ''model uspjeha'' koji se zasniva na tome da prodamo imovinu investitoru u zamjenu za par stanova u njegovoj zgradi zapravo devastira prostor.
    Moramo biti svjesni da je Crna Gora mala zemlja, poručuje Sonja, i da su naši resursi ograničeni, te da ih ne smijemo uludo potrošiti i graditi kvadrate koji nisu nikome zaista potrebni, opterećuju infrastrukturu i donose kratkoročnu dobit samo šačici privilegovanih privatnih investitora.
    Iz udruženja Zeleni Kolašin vjeruju da je Kolašin samo jedan u nizu gradova koji je došao na red nakon primorja, ali i da se ovaj, kako oni kažu ''kancerogeni rast'', neće zaustaviti na Kolašinu. Poručuju da je Kolašin važno pitanje i na lokalnom i na državnom nivou, zato što moramo mijenjati i ekonomske prilike koje utiču na stvaranje loših prostornih politika i izazivaju devastaciju prostora i uludo trošenje vrijednih, a ograničenih resursa.
    Projekat je dio programa ’’Podržani=Osnaženi’’ koji Fond za aktivno gradjanstvo sprovodi u saradnji sa Zakladom Slagalica za razvoj lokalne zajednice iz Hrvatske, koji finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
    Mišljenja i stavovi izneseni u ovom podkastu su isključivo stavovi autorki i gostiju/šći, i ne odražavaju nužno stavove CEGAS-a ili donatora.
    Rad Centra za građanske slobode (CEGAS) možete pratiti na društvenim mrežama i putem vebsajta:
    Facebook: / cegasmne
    Instagram: / cegas_nvo
    RUclips: / @centarzagradjanskeslo...
    / @centarzagradjanskeslobode
    Website: cegas.me/
    Email: infocegas@gmail.com
    Autorke podkasta:
    Jovana Božović, Bachelor Medijskih studija i novinarstva, koordinatorka projekta u Centru za građanske slobode
    Marija Popović Kalezić, izvršna direktorica Centra za građanske slobode
    Produkcija:
    Atomic production

Комментарии •