Astrofotografia w mieście, czyli Mgławica Trąba Słonia przy świetle księżyca

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • W dzisiejszym odcinku zapraszam was do siebie na ogródek, abyscie mogli zobaczyć moją przygodę fotografując Mgławice Trąba Słonia IC1396.
    Chciałbym, aby każdy z was próbował swoich możliwości na tym co chowa w garażu, piwnicy czy poddaszu. Nie ważne jaki ambitny projekt, obiekt i umiejętności. spróbujcie, powtórzcie i tak do skutku

Комментарии • 33

  • @dk3810
    @dk3810 3 года назад +2

    Tak zgadza sie , Bóg i astronomia jedyna ucieczka od chaosu świata. Super!!!!

  • @ukaszschab9460
    @ukaszschab9460 3 года назад +2

    Hej, dzięki za film, zwłaszcza za słowa o tym, że nie trzeba mieć koniecznie konieczne sprzętu za ogromne pieniądze, żeby coś robić :) Strona wygląda super, dla mnie jak profesjonalna. Pomodlę się o wszelkie dobro dla Ciebie, trzymaj się ;)

  • @balcerzak_info
    @balcerzak_info 3 года назад +1

    Cześć! Jak zawsze super film. Absolutnie nie chcę się wymądrzać, ale mam niewielką podpowiedź :) Spróbuj wyważyć w odwrotnej kolejności - najpierw RA, potem obróć RA o 90 stopni i wyważaj DEC w pozycji równoległej do Ziemi. Wtedy jest na prawdę sporo dokładniej :)

    • @astromiasto8651
      @astromiasto8651  3 года назад

      Cenna uwaga i napewno wykorzystam 👍 dzięki

  • @zwala90
    @zwala90 3 года назад +2

    Super!!! Widać zadowolenie w oczach, ale co się dziwić jak ciagle chmury na niebie były. Mnie czeka dzisiaj pierwsza próba wykonania animacji ruchu obrotowego marsa, trzymać kciuki! (Mak 127)

  • @krzynwwarzy5178
    @krzynwwarzy5178 3 года назад +2

    No i się skończyło 🙃 chce więcej 😊

  • @exc448
    @exc448 3 года назад +1

    Super pomysł ze stroną internetową, mam nadzieję, że będziesz tam publikował instrukcje, które pokazujesz na filmikach w formie tekstowej :) Super, że wrzuciłeś tam plik do edycji, na którym sobie można testować. Jako początkująca wykorzystam i spróbuję :) Może dodasz też tam jakąś sekcję z komentarzami i pytaniami?

    • @astromiasto8651
      @astromiasto8651  3 года назад

      Dzięki ;) strona dopiero raczkuje i jeszcze nad nią pracuje, ale cieszę się ze dajesz pomysły. Tak naprawdę wszystko powstaje dzięki wam. To jest piękne

  • @FoxMoulder
    @FoxMoulder 2 года назад

    Super strona! Wyslalem link do stronki kilku osobom

  • @gregorlacz3570
    @gregorlacz3570 3 года назад +2

    Jak zwykle - świetny film.

  • @wojciechryacz5172
    @wojciechryacz5172 3 года назад +1

    W pełni podzielam opnie o tym chobby. Kiedy patrzymy w niebo wszystkie problemy znikają... 😀

  • @niebonoca
    @niebonoca 3 года назад +1

    Rozumiem tą tęsknotę za ciemnym niebem. 📷🔭

  • @Arti.Blaszczyk
    @Arti.Blaszczyk 3 года назад +2

    Dzięki za fajny film :)

  • @leszekponiatowski1427
    @leszekponiatowski1427 3 года назад +1

    Ja na razie próbuje bez prowadzenia i z kitowymi obiektywami - oczywiście nie mgławice bo nie mam zmodowanego aparatu, ale na czymś doświadczenia trzeba nabrać :)

  • @DamiansFoto
    @DamiansFoto 3 года назад +1

    Hej :) Bardzo mnie inspirujesz, jestem na Twoim kanale już jakiś czas. Mam kilka pytań. Jak duża jest różnica w fotografowaniu głębokiego nieba za pomocą teleskopu APO i Newtona? Newtony są jaśniejsze i tańsze ale chyba nie nadają się za bardzo do astrofotografii? Fajnie jakbyś popełnił kiedyś o tym odcinek. Drugie pytanie skąd bierzesz te klimatyczne nuty do swoich filmików? 3 pytanie, fotografia zajmuje się już hobbystycznie dłuższy czas ale w astro chce wejść już z wyższym budżetem ponieważ nie lubię półśrodków. Myślisz że to dobry pomysł? Chce zacząć z dobrym montażem, gaiding, i przyzwoita tuba. No ale odkładam jeszcze kasę. Trzymaj się i rób dalej świetna robotę. Pozdrawiam i dużo zdrowie życzę :)

    • @astromiasto8651
      @astromiasto8651  3 года назад +2

      Hejka 👋 cieszę się ze wpadasz do mnie ;)
      Różnica między apo a Newtonem? Powiem ze sam bym chciał wiedzieć ;)
      Nigdy nie wchodziłem w takie informacje, ale poszukam, zapytam a może ktoś kto będzie wiedział zobaczy twoje pytanie i nam odpowie ;)
      Osobiście wole małe APO, dlatego ze łatwiej jest mi prawie ze wszystkim. Z ustawieniem ostrości, nie muszę kolimowac, jest mały i lekki oraz zdjęcia są dla mnie zadawalającej.
      Jak będę miał więcej faktów to na odcinek fajny temat ;)
      Jeśli chodzi o muzykę, zawsze wpisuje w aplikacje SoundCloud ( chillstep ) i szukam czegoś przyjemnego dla ucha. Ale to z reguły przypadek i wyczucie ;)
      Jeśli chodzi o początki w a astrofotografii? Jeśli masz budżet, czemu nie? Im lepszy sprzęt, polecany i uważany za ten który się nadaje, tym łatwiej będzie ci zacząć ale i sprzedać jeśli zmienisz zdanie. Z przeciętnym sprzętem możesz mieć kłopoty aby odzyskać choć cześć środków które zainwestowałeś. To tak jakby kupić audi zaraz po zdanym prawo jazdy. Wsiadasz i śmigasz, bo wszystko działa, chodzi lekko i się nie psuje. Jak zdecydujesz się na malucha, to będziesz musiał niezle się napocić aby w kocu wszystko opanować i dobrze nim jeździć.
      Także uważam ze dobry sprzęt na początek to dobry pomysł, ale nie każdy ma kilka tysięcy aby tak po prostu spróbować 👍

  • @raulos
    @raulos 3 года назад +1

    Cześć, super relacja. Dla mnie jako początkującego to świetna sprawa, że omawiasz wszystko krok po kroku bo dzięki temu można sobie coś utrwalić, gdy cała wiedza nt. astrofoto jest nadal czysto teoretyczna. Ja kończę kompletowanie mojego pierwszego riga. Jeśli pozwolisz mam kilka pytań i byłbym wdzięczny gdyby Ci się chciało odpowiedzieć. Proszę popraw mnie, jeśli się mylę:
    - Czy robienie 1,2 czy nawet 3 star alignment na SynScanie jest konieczne skoro później robisz plate solving w PHD2, który to kontroluje cały guiding? Czy to coś w ogóle daje przy takiej konfiguracji?
    - Czemu masz podłączony guiding przed SynScan a nie bezpośrednio do PC przez EQDIR? Większość ludzi sądzi, że takie połączenie jest wydajniejsze. Nie znalazłem jednak dokładnej odpowiedzi dlaczego.
    Z góry dzięki jakby Ci się chciało odpisać. Pozdrawiam serdecznie!

    • @astromiasto8651
      @astromiasto8651  3 года назад

      Hejka 👋 fajnie ze wpadłeś 👍
      Ja robię i zawsze robiłem 1,2 lub 3 Star alligment dlatego ze używam synscan pilota do lokalizacji mojego obiektu. Nie mógłbym tego zrobić bez tej funkcji. Dopiero jak jestem ustawiony na obiekt, włączam phd2 i on już robi resztę. Tez czytałem i słyszałem ze lepiej jest podłączyć się pod eqdir, ale z jakiegoś powodu tak działa to u mnie lepiej ;)
      Nie do końca wiem czy wszystko robię prawidłowo, bo dopiero się uczę, ale jak narazie wszystko działa i podobają mi się rezultaty 😅

    • @raulos
      @raulos 3 года назад +1

      @@astromiasto8651 Dzięki bardzo za odpowiedź. Teraz rozumiem i ma to sens. Sądziłem, że używasz Stellarium do GoTo. Pozdrawiam!

    • @astromiasto8651
      @astromiasto8651  3 года назад

      @@raulos tak, czasami używam. Ale trzeba zrobić Alignacje przed podłączeniem stellarium, aby program wiedział gdzie patrzy nasz teleskop. Przynajmniej taka jest moja wiedza na ten temat ;)

    • @raulos
      @raulos 3 года назад +1

      @@astromiasto8651 Twoja jest przynajmniej praktyczna :D Ja staram się zrozumieć zasady działania jeszcze zanim zacznę, aby nie błądzić we mgle później. Dzięki bardzo za input i na pewno będę do Ciebie zaglądał. Pzdr.

  • @menmen4644
    @menmen4644 3 года назад +1

    Cześć ja z takim zapytaniem. Bo w sumie nachodzi czas gdy Wielka Niedźwiedzica będzie wysoko prawie ze w zenicie. Nie chciałbyś może nagrać jakiegoś filmu z robienia zdj Galaktyce M51?

  • @mateuszlibner-liberqu
    @mateuszlibner-liberqu 3 года назад +2

    :)

  • @ManyMoneyTv
    @ManyMoneyTv 3 года назад +1

    Mam pytanie, przymierzam się do zakupu montażu eq-5 z zamiarem astrofotografii, zbliża się zima. Jaki wpływ mają temperatury -5, -10, -20 st. na sprzęt wystawiony np. na 2-4 godziny. Czy muszę od razu zaopatrzyć się w grzałki ? Czy takie temperatury mogą uszkodzić sprzęt ?

    • @astromiasto8651
      @astromiasto8651  3 года назад

      Dobre pytanie ;)
      Używam mojego canon 800d już drugą zime i do tej pory działa ;) Ale oczywiście jest to urządzenie elektryczne, dlatego warto zaopatrzyć się w jakiś pokrowiec na aparat. Jeśli chodzi o obiektywy, to grzałka jest niemalże niezbędna. Jeśli nie będziesz miał grzałek, można powiedzieć ze po około godzinie wszystko zaparuje i dalsze zdjęcia będą praktycznie nie możliwe.
      Także uważam ze grzałki w zimie przy astrofotografii to bardzo ważny gadżet 👍
      Jeśli chodzi o montaż, nie martwiłbym się za bardzo. On powinien bez problemu sobie poradzić 👍

  • @VIXOLANDIA
    @VIXOLANDIA 6 месяцев назад +1

    Cześć Dawid, mam pytanie. Czy zaciągasz maskę bahtinova ? czy ja zostawiasz na refraktorze i cykasz przez nią fotki ?

    • @astromiasto8651
      @astromiasto8651  6 месяцев назад +1

      Oczywiście że ściągam 😉 Maska pomaga bardzo dobrze ustawić ostrość, ale zaraz po ustawieniu i zablokowaniu fokusera, ściągamy ją i możemy zaczynać zdjęcia 👍

    • @VIXOLANDIA
      @VIXOLANDIA 6 месяцев назад +1

      @@astromiasto8651Dzięki wielkie za informacje. Sorki za tak banalne pytanie ale dopiero zaczynam przygodę z astrofotografią. Pozdrawiam, no i czekam na nowy filmik od ciebie z pykania fotek głębokiego nieba .

  • @gonzot6721
    @gonzot6721 3 года назад +1

    Zainspirowałeś mnie i zakupiłem sprzęt, a co za tym idzie ??? :))))) brak pogocy co najmniej przez miesiąc ;)

  • @fgtssl
    @fgtssl 3 года назад +1

    AstroMiasto Heya

  • @marcin320i
    @marcin320i 3 года назад

    Widac ze kolega mieszka w uk