Aninai-hegység 2. - Bánság bánya- és karsztvidékén

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 окт 2024
  • Hegyes ormok és éles hegygerincek, kúpszerű tetők és fennsíkok, mély völgyek és katlan alakú mélyedések váltakoznak benne a legnagyobb különféleséggel. A hegyek tömege legtöbbnyire mészkőzetekből és trachytból áll, telve kőszén- és érctelepekkel.
    Elszánt turistának kell lenni ahhoz, hogy valaki épp ide, az Aninai-hegységbe induljon. Aztán, ha ideért, már csak azt nem érti, miért nem járt itt eddig. A Hazajáró sem először hatol be a Bánsági-hegyvidék rejtőzködő karsztvilágába. A sűrű vadonokkal borított Aninai-hegység varázsát a vízfolyások szabdalta mészkőfennsíkjainak és mély szurdokvölgyeinek köszönheti. Amilyen vadul változatos a hegyvidék, olyan gazdag a bányászatra épülő történelme is. A Monarchia virágzó bányavárosai persze ma már csak tengődnek. Épített örökségeik végóráikat élik. De vannak még itt emlékdarabok, amelyekbe képes megkapaszkodni a hely szelleme.
    Csiklóbánya kegyhelyéről indulunk. Oravicabányáról a híres erdei vasúttal zakatolunk át Stájerlakaninára. A Buhuj-tó érintésével megyünk a Gerlistyei-szorosba, hogy aztán Krassófő vára után a Krassó-szurdokba ereszkedjünk.
    A "Hazajáró" hétről-hétre bakancsot húz és nekiindul, hogy keresztül-kasul bebarangolja a Kárpát-medence varázslatos tájait és megismerje hazánk természeti- és kulturális értékeit, történelmi emlékeit és az ott élő emberek mindennapjait. Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, Délvidéken, Muravidéken, Őrvidéken és belső-Magyarországon hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral vagy kenuval halad vándorútja során. A Kárpátok fenséges gerinceitől, várromokon, apró fatemplomokon és véráztatta harcmezőkön át, patinás városokig - megannyi magyar emlék kíséri a "Hazajáró" soha véget nem érő útját.

Комментарии • 4