Drodzy Widzowie Pasieki MARCYŚ, Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pragnę przekazać Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te dni będą pełne uśmiechów, wzruszeń i pięknych chwil spędzonych z najbliższymi. W nadchodzącym roku życzę Wam zdrowia, pomyślności oraz wielu sukcesów zarówno w pracy przy pszczołach, jak i w życiu codziennym. Dziękuję Wam za Waszą obecność i za to, że jesteście częścią społeczności Pasieki MARCYŚ. Niech ten wyjątkowy okres będzie dla Was czasem spokoju, refleksji i radosnych spotkań. Z poważaniem Marcin Sadowski
Witam serdecznie Też jestem pszczelarzem Trzeba edukować ludzi bo nie wszyscy wiedzą że naturalny miód krystalizuje i sądzą że jest on ciągle płynny Ciekawy filmik Wesołych świąt
Dziękuję Marcinie. Świetny film doksztaucający. W tym roku wykwity w słoikach są u mnie większe niż zazwyczaj, więc jest konieczność "tłumaczenia się" z tego przed klientami. Wszystkiego dobrego na święta!
11 месяцев назад+3
Miło mi, że materiał przypadł do gustu. Na pewno przy okazji podgrzewania miodów można było jeszcze omówić kilka kwestii związanych np. z powstawianiem HMF. Jednak z uwagi na przygotowania przedświąteczne ograniczyłem się do nagrania krótkiego filmiku poruszającego podstawy. Myślę, że jako małe mrówki na rynku miodu powinniśmy oddolnie edukować społeczeństwo, jak wygląda prawdziwy miód, jak smakuje i czemu warto go spożywać. Tylko tak możemy stanowić jakąś przeciwwagę dla gigantycznych importerów produktów miodopodobnych.
Ktoś niżej pisał, że w grudniu jego miód jest nadal w formie patoki. Sam mam 3 rodzinki, odbieram miód jedynie na potrzeby swoje i najbliższej rodziny (dbam o jego jakość najwyższą z najwyższych - zawsze wybiorę za mało, niż za dużo miodu, po podkarmianiu cukrem już miodu nie obieram w danym sezonie, nie stosuję ciężkiej chemii do leczenia pszczół). W ciągu sezonu odbieram miody: wielokwiat (raczej nie ma upraw rzepaku, a jeśli są, to dalko i nie za duże), więc wielokwiat jest prawdziwym wielokwiatem - sady, mniszek, kwiaty wiosenne; później odbieram akację (nie dbam o to, żeby była to czysta akacja, choć mam dużo akacji w okolicy, dbam aby miód był dojrzały, jednocześnie żeby nie było zagrożenia, że pszczoły głodują); jako ostatnie mam miodobranie z lipy. No i co: pierwszy miód (wielokwiat) skrystalizował całkowicie już pod koniec lata. Miód z końca czerwca (przewaga akacji) jest całkowicie płynny, bez najmniejszych zalążków krystalizacji, miód lipowy - podobnie nadal płynny i nie ma zamiaru krystalizować. Wszystkie miody przechowywane są w temperaturze ok 17 stopni. Jak się pewnie domyślacie - miody nie były tfu... podgrzewane nawet o jeden stopień (na bieżąco są rozlewane do słoiczków z odstojnika po miodobraniu, nie mam nawet wiaderek, jedynie jeden odstojnik 30litrów ;-)). Także jak widać - teoria, teorią, a praktyka praktyką. Wniosek jest taki, że zimą też można kupić najwyższej jakości, płynny miód lipowy, czy tym bardziej mieszaniec z akacją. Oczywiście o żadnym kremowaniu moich miodów również nie ma mowy.
Cześć. Z tego, co słyszę, to coraz więcej pszczelarzy, zaczyna zmniejszać swoje pasieki, a nawet, je sprzedaje, ze względu, na niską opłacalność jej posiadania. Myślę, że ta działalność, przechodzi już tylko w sferę hobby. Jakie jest Twoje zdanie, na ten temat? Uważam, że ta sytuacja, już się nie zmieni, a wręcz, jeszcze bardziej będzie się pogłębiać, To koniec, zawodowego pszczelarstwa w Polsce. Wykończą je, tak jak wykończyli inne branże. ( Zawsze powtarzam, że ten Kraj, nie jest dla normalnych ludzi, tylko dla samobójców i szaleńców! ) To wszystko na temat. Pozdrawiam serdecznie.
11 месяцев назад+2
Na pewno obserwujemy gorszy okres w branży. Ostatnie lata to ogromny wzrost zainteresowania pszczołami. Teraz widać spadek zainteresowania z uwagi na wysokie koszty i bardzo wątpliwy zysk. Myślę, że na rynku zostanie garstka pasiek zawodowych z silną pozycją na rynku i sporo amatorskich pasiek, dla których opłacalność nie ma znaczenia. Resztę rynku przejmą importerzy miodu z Ukrainy oraz Chin. Możemy oczywiście szukać winy wśród rządzących, ale fakty są takie, że środowisko pszczelarskie przez ostatnie lata nie zrobiło nic. Miałem pomysł, aby nagrać film podsumowujący rok i przy okazji wspomnieć o moich przewidywaniach na kolejny sezon, ale nie wiem, czy jest sens drążyć temat.
@ Oczywiście bierność i inercja środowiska pszczelarskiego, nie jest bez winy! A jeżeli chodzi o film, to jak najbardziej, taki materiał, jest na czasie, i jest jak najbardziej potrzebny!!! Pozostaną wyłącznie pasieki-kombinaty, po 400 i więcej uli.
Przed wczoraj chciałem zdekrystalizować miód i włożyłem do garnka z wodą 40 stopni Celciusza słoik z miodem spadziowym z jesieni 2023 roku (tak powiedział pszczelarz u którego go kupiłem) i nie chciał się zdekrystalizować więc zostawiłem ten miód w tej wodzie na noc i rano też był taki sam więc powtórzyłem zabieg z rana lecz nic się nie stało. O czym to świadczy ?
Witam Marcin a propos krystalizacji mam do ciebie pytanie :) co sądzisz żeby na koniec kwietnia początek maja zabrać pszczołom prawie cały żelazny zapas w którym jest jeszcze pokarm zimowy (wiadomo coś tam zawsze zostanie nad czerwiem) i podkarmić np. 3-4kg miodem zeszłorocznym (wielokwiat wiosenny albo rzepakowy),chciałem to zgrać w czasie z pojawieniem się pierwszych pożytków na początku maja,obawiam się że pszczoły przeniosą ewentualny zapas zimowy do nadstawki który będzie nie zasklepiony rozwodniony na ramkach skrajnych.A tak jakby przeniosły rozpuszczony zeszło roczny miód to nic się nie stanie bo skrystalizuje ponownie potem i nie zafałszuje miodu :) Mam takie ule jak ty :)
Orginalny miód akacjowy jest płynny nawet rok czasu i nie trzeba go krystalizować więc jak ktoś chce kupić płynny miód niech kupuje z woj. Lubuskiego tutaj jest w sprzedaży taki miód bo akacji jest mnóstwo i jest to główny pożytek tego województwa.Jak coś jest dobre i naturalne po co to ulepszać krystalicunąc .
Marcin muwi w filmiku o dekrystalizacji a nie o krystalizacji. A to jest różnica. Proszę obejrzeć jeszcze raz ze zrozumieniem do końca. Pozdrawiam serdecznie.
Mieliśmy pasiekę. Zimą nie dawało się nabrać miodu z kamiennego gara. Łamały się aluminiowe łyżki. Oczywiście ule typu Dadana. Czerw był odwirowywany razem z miodem, no cóż w pełni naturalny.
Ej. No nie wiem, co masz do tych "małych" 23-y rodziny. Ja mam "aż" cztery. I trzymam miód w szafce w temperaturze pokojowej ok. 23 stopni. Na swoje potrzeby. (No i niestety. tej "kochanej" rodziny). I teraz mamy Grudzień. A mój miód jest nadal płynny. I tak już, od 9-ciu lat. Także nie wiem jak mam rozumieć twój film? Ale ok.
11 месяцев назад
Sam byłem i dalej czuję się małym pszczelarzem, który każdego dnia stara się zgłębiać wiedzę na temat pszczół. Przykro mi że odbierasz suche fakty jako atak na małych pszczelarzy z mojej strony. Zapewniam, że jesteś w błędzie. Jedyne co mogę polecić to obejrzenie filmu jeszcze raz i jeśli dalej jakieś kwestie będą niejasne, to postaram się pogłębić temat. Wracając do "małych pszczelarzy" to na filmie stwierdziłem, że mają dobry miód ponieważ po miodobraniu nalewają go w słoiki nie bawiąc się w dekrystalizację. Pozdrawiam.
Oferta miodów z Pasieki MARCYŚ: pasiekamarcys.pl/kupno-miodu/
Bardzo pożyteczna wiedza.. dziękuję
Drodzy Widzowie Pasieki MARCYŚ,
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pragnę przekazać Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech te dni będą pełne uśmiechów, wzruszeń i pięknych chwil spędzonych z najbliższymi.
W nadchodzącym roku życzę Wam zdrowia, pomyślności oraz wielu sukcesów zarówno w pracy przy pszczołach, jak i w życiu codziennym.
Dziękuję Wam za Waszą obecność i za to, że jesteście częścią społeczności Pasieki MARCYŚ. Niech ten wyjątkowy okres będzie dla Was czasem spokoju, refleksji i radosnych spotkań.
Z poważaniem
Marcin Sadowski
Wzajemnie
Dziękuję i wzajemnie życzę wszystkiego co najlepsze w życiu osobistym i zawodowym. Wesołych Świąt.
Bardzo dobry film, uświadamiający jak miód naturalny zmienia swoją postać.
Jest łapka 🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝
🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝
Słuchałem i obejrzałem z ciekawością do końca. 😊 Pozdrawiam.
Dziękuję.
Dziękuję za materiał. Na pewno przyda się wielu amatorom miodu. Wesołych świąt!
Super duzo wiedzy ,dzieki
Pozdrawiam .Wesołych Świąt, oraz sukcesów w pasiece
Zdrowych i pogodnych Świąt Boźego Narodzenia.Tak trzymaj Marek.
Witam serdecznie
Też jestem pszczelarzem
Trzeba edukować ludzi bo nie wszyscy wiedzą że naturalny miód krystalizuje i sądzą że jest on ciągle płynny
Ciekawy filmik
Wesołych świąt
Dziękuję Marcinie. Świetny film doksztaucający. W tym roku wykwity w słoikach są u mnie większe niż zazwyczaj, więc jest konieczność "tłumaczenia się" z tego przed klientami. Wszystkiego dobrego na święta!
Miło mi, że materiał przypadł do gustu. Na pewno przy okazji podgrzewania miodów można było jeszcze omówić kilka kwestii związanych np. z powstawianiem HMF. Jednak z uwagi na przygotowania przedświąteczne ograniczyłem się do nagrania krótkiego filmiku poruszającego podstawy. Myślę, że jako małe mrówki na rynku miodu powinniśmy oddolnie edukować społeczeństwo, jak wygląda prawdziwy miód, jak smakuje i czemu warto go spożywać. Tylko tak możemy stanowić jakąś przeciwwagę dla gigantycznych importerów produktów miodopodobnych.
Pozdrawiam spokojnych wesołych świąt
Dziękuję za film
Błogosławiinych Świąt 😇
Pozdrawiamy ❤
Pozdrawiam wesołych świąt 👊
Dotrwałem. Pozdrawiam Pasieka przy rzece.
Ktoś niżej pisał, że w grudniu jego miód jest nadal w formie patoki. Sam mam 3 rodzinki, odbieram miód jedynie na potrzeby swoje i najbliższej rodziny (dbam o jego jakość najwyższą z najwyższych - zawsze wybiorę za mało, niż za dużo miodu, po podkarmianiu cukrem już miodu nie obieram w danym sezonie, nie stosuję ciężkiej chemii do leczenia pszczół). W ciągu sezonu odbieram miody: wielokwiat (raczej nie ma upraw rzepaku, a jeśli są, to dalko i nie za duże), więc wielokwiat jest prawdziwym wielokwiatem - sady, mniszek, kwiaty wiosenne; później odbieram akację (nie dbam o to, żeby była to czysta akacja, choć mam dużo akacji w okolicy, dbam aby miód był dojrzały, jednocześnie żeby nie było zagrożenia, że pszczoły głodują); jako ostatnie mam miodobranie z lipy. No i co: pierwszy miód (wielokwiat) skrystalizował całkowicie już pod koniec lata. Miód z końca czerwca (przewaga akacji) jest całkowicie płynny, bez najmniejszych zalążków krystalizacji, miód lipowy - podobnie nadal płynny i nie ma zamiaru krystalizować. Wszystkie miody przechowywane są w temperaturze ok 17 stopni. Jak się pewnie domyślacie - miody nie były tfu... podgrzewane nawet o jeden stopień (na bieżąco są rozlewane do słoiczków z odstojnika po miodobraniu, nie mam nawet wiaderek, jedynie jeden odstojnik 30litrów ;-)). Także jak widać - teoria, teorią, a praktyka praktyką. Wniosek jest taki, że zimą też można kupić najwyższej jakości, płynny miód lipowy, czy tym bardziej mieszaniec z akacją. Oczywiście o żadnym kremowaniu moich miodów również nie ma mowy.
Mogę prosić o opis leczenia naturalnego pszczol pod kątem warrozy?
Pozdrawiam 👍
Prowadzę z tatą pasiekę i każdy zbiór od zaraz jest łany do słoików gdzie przechodzi jego krystalizacja i 💯 procent naturalny
Dzięki za film
Wesołych i spokojnych świąt. Pozdrawiam
Wesołych świąt!
Melduję dotrwanie do końca 🙋🏻♂️
👍
Jaka cena takiego urządzenia do dekrystalizacji miód,
Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku
Cześć. Z tego, co słyszę, to coraz więcej pszczelarzy, zaczyna zmniejszać swoje pasieki, a nawet, je sprzedaje, ze względu, na niską opłacalność jej posiadania. Myślę, że ta działalność, przechodzi już tylko w sferę hobby. Jakie jest Twoje zdanie, na ten temat? Uważam, że ta sytuacja, już się nie zmieni, a wręcz, jeszcze bardziej będzie się pogłębiać, To koniec, zawodowego pszczelarstwa w Polsce. Wykończą je, tak jak wykończyli inne branże. ( Zawsze powtarzam, że ten Kraj, nie jest dla normalnych ludzi, tylko dla samobójców i szaleńców! ) To wszystko na temat. Pozdrawiam serdecznie.
Na pewno obserwujemy gorszy okres w branży. Ostatnie lata to ogromny wzrost zainteresowania pszczołami. Teraz widać spadek zainteresowania z uwagi na wysokie koszty i bardzo wątpliwy zysk. Myślę, że na rynku zostanie garstka pasiek zawodowych z silną pozycją na rynku i sporo amatorskich pasiek, dla których opłacalność nie ma znaczenia. Resztę rynku przejmą importerzy miodu z Ukrainy oraz Chin. Możemy oczywiście szukać winy wśród rządzących, ale fakty są takie, że środowisko pszczelarskie przez ostatnie lata nie zrobiło nic. Miałem pomysł, aby nagrać film podsumowujący rok i przy okazji wspomnieć o moich przewidywaniach na kolejny sezon, ale nie wiem, czy jest sens drążyć temat.
@ Oczywiście bierność i inercja środowiska pszczelarskiego, nie jest bez winy! A jeżeli chodzi o film, to jak najbardziej, taki materiał, jest na czasie, i jest jak najbardziej potrzebny!!! Pozostaną wyłącznie pasieki-kombinaty, po 400 i więcej uli.
Czy w takiej komorze dekrystalizacyjnej powyżej 40 stopni Celciusza wciąż ginie część prozdrowotnych składników ?
Przed wczoraj chciałem zdekrystalizować miód i włożyłem do garnka z wodą 40 stopni Celciusza słoik z miodem spadziowym z jesieni 2023 roku (tak powiedział pszczelarz u którego go kupiłem) i nie chciał się zdekrystalizować więc zostawiłem ten miód w tej wodzie na noc i rano też był taki sam więc powtórzyłem zabieg z rana lecz nic się nie stało. O czym to świadczy ?
Witam Marcin a propos krystalizacji mam do ciebie pytanie :) co sądzisz żeby na koniec kwietnia początek maja zabrać pszczołom prawie cały żelazny zapas w którym jest jeszcze pokarm zimowy (wiadomo coś tam zawsze zostanie nad czerwiem) i podkarmić np. 3-4kg miodem zeszłorocznym (wielokwiat wiosenny albo rzepakowy),chciałem to zgrać w czasie z pojawieniem się pierwszych pożytków na początku maja,obawiam się że pszczoły przeniosą ewentualny zapas zimowy do nadstawki który będzie nie zasklepiony rozwodniony na ramkach skrajnych.A tak jakby przeniosły rozpuszczony zeszło roczny miód to nic się nie stanie bo skrystalizuje ponownie potem i nie zafałszuje miodu :) Mam takie ule jak ty :)
Z tą krystalizacją "prawdzowego" miodu to nie tak do końca, nie każdy skrystalizuje (nie tylko akacjowy) ale w więszkości przypadków tak powinno być
Każdy miód wcześniej czy później skrystalizuje jeśli jest prawdziwy. Oczywiście wiele zależy np. od temperatury.
@ u mnie do tej pory nie skrystalizował, jego konsystencja nawet się nie zmieniła ani trochę
Interesuje mnie pyłek kwiatowy. Czy ma w swojej ofercie na sprzedaż?
Miałem ale już sprzedałem. W maju będę miał świeży.
WYSUCHAŁEM DO KONCA
Orginalny miód akacjowy jest płynny nawet rok czasu i nie trzeba go krystalizować więc jak ktoś chce kupić płynny miód niech kupuje z woj. Lubuskiego tutaj jest w sprzedaży taki miód bo akacji jest mnóstwo i jest to główny pożytek tego województwa.Jak coś jest dobre i naturalne po co to ulepszać krystalicunąc .
Marcin muwi w filmiku o dekrystalizacji a nie o krystalizacji.
A to jest różnica.
Proszę obejrzeć jeszcze raz ze zrozumieniem do końca.
Pozdrawiam serdecznie.
Mieliśmy pasiekę. Zimą nie dawało się nabrać miodu z kamiennego gara. Łamały się aluminiowe łyżki. Oczywiście ule typu Dadana. Czerw był odwirowywany razem z miodem, no cóż w pełni naturalny.
Nie polecam miodów z marketu a szczególnie te z dopiskiem miód z UE i poza UE to syf z Chin lub Bóg wie skąd
Dużo tego miodu w magazynie, a wkrótce nowe zbiory, co tu bedzie robione żeby takiej sytuacji uniknąć ,
Do świeżego miodu zostało jeszcze pięć miesięcy. Jeśli będzie się sprzedawał podobnie jak do tej pory, to nic nie zostanie.
Ej. No nie wiem, co masz do tych "małych" 23-y rodziny. Ja mam "aż" cztery. I trzymam miód w szafce w temperaturze pokojowej ok. 23 stopni. Na swoje potrzeby. (No i niestety. tej "kochanej" rodziny). I teraz mamy Grudzień. A mój miód jest nadal płynny. I tak już, od 9-ciu lat. Także nie wiem jak mam rozumieć twój film? Ale ok.
Sam byłem i dalej czuję się małym pszczelarzem, który każdego dnia stara się zgłębiać wiedzę na temat pszczół. Przykro mi że odbierasz suche fakty jako atak na małych pszczelarzy z mojej strony. Zapewniam, że jesteś w błędzie. Jedyne co mogę polecić to obejrzenie filmu jeszcze raz i jeśli dalej jakieś kwestie będą niejasne, to postaram się pogłębić temat. Wracając do "małych pszczelarzy" to na filmie stwierdziłem, że mają dobry miód ponieważ po miodobraniu nalewają go w słoiki nie bawiąc się w dekrystalizację. Pozdrawiam.