Tajniki makrofotografii | Wywiad z Adrianem Truchta

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 янв 2025

Комментарии • 10

  • @adriantruchta5666
    @adriantruchta5666 5 месяцев назад +1

    Dziękuję za super wywiad! Pozdrawiam ekipę!

  • @mieczyslaw.zachas
    @mieczyslaw.zachas 5 месяцев назад +2

    Świetny odcinek, super informacje dla zainteresowanych makrofotografią. Pozdrawiam serdecznie.

  • @jachutomaszjasinski5068
    @jachutomaszjasinski5068 5 месяцев назад +2

    Serdeczne pozdrawiam !... 👊

  • @adammarkowski5822
    @adammarkowski5822 5 месяцев назад +1

    Bardzo fajny odcinek :) oraz może być interesująca seria 💪🏼 ale dodałbym zdjęcia gościa jako przebitki oraz na koniec czym głównie fotografuję lub filmuje gość danego odcinka 😁 bo to każdego interesuje bardziej lub mniej, ale zawsze 🤩

  • @marcinadamiak6561
    @marcinadamiak6561 5 месяцев назад +2

    Fajny film tylko mało o sprzęcie którego pan używa do swoich zdjęć(apart,obiektyw)

    • @Notopstryk-Foto
      @Notopstryk-Foto  5 месяцев назад

      Adrian odpalił swojego Youtuba , tam będzie o sprzęcie opowiadał.

  • @TheKaz44
    @TheKaz44 5 месяцев назад

    Skala odwzorowania jest stała i niezmienna i nie zależy od fizycznej wielkości matrycy. Zmieni się tylko kąt widzenia. Dość często powtarzany błąd jako argument przemawiający za wyborem systemów z mała matrycą do makrofotografii Przez jeden sezon próbowałem systemu m4/3 i jakoś nie przekonałem się do niego. . Jestem też przeciwny używaniu lamp błyskowych. Po pierwsze, to błyskanie taką reporterską lampą z malej odległości praktycznie pozbawia modela na dłuższy czas zdolności widzenia, a być może całkowicie niszczy zmysł wiszenia. Po drugie, to zawsze takie błyskowe oświetlenie widać i trzeba się mocno starać by wyglądało to naturalnie. Po trzecie, przy czułościach współczesnych matryc trzeba chyba fotografować w ciemnym lesie by wspomagać się błyskiem. Wolę stosować delikatne rozświetlenie cieni przy pomocy małych ledowych lampek, które mogę sobie dowolnie ustawić, albo różnego rodzaju blend. Pierścienie pośrednie, odwrotnego mocowania czy mieszki, to dzisiaj dla początkującego nie jest dobrą opcją. Może i taniej, ale trudności z stosowaniem tego sprzętu wielu szybko zniechęci. Nasadka Raynox , a potem systemowy obiektyw makro, to najlepszy wybór na początek, a w miarę zdobywania doświadczenia i wciągania się w temat można uzupełniać sprzęt o inne obiektywy i różnego rodzaju dodatki.

    • @adriantruchta5666
      @adriantruchta5666 5 месяцев назад +1

      Dziękuję za komentarz. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że praktycznie na samym początku wyjaśniam, że skala odwzorowania odnosi się do pełnej klatki, a poprzez stosowanie mniejszych matryc mamy ,,dodatkowe" powiększenie, a nie skalę (crop). Wspominam o tym na każdym kroku, ponieważ no właśnie - takich uwag jak Pana jest mnóstwo. Pokazuję różnicę wizualnie, choćby na swoich wykładach Niemniej brawo za czujność. Materiał jest skierowany do różnego odbiorcy, kto jest w temacie wie o co chodzi, a dla osób zaczynających jest to prosto powiedziane.
      Kwestia świecenia - flash. Z moich obserwacji wynika, że czasem błysk powoduje reakcje, a czasem nie. Fotografując w różnych warunkach i porach dnia, np. owady zapalające - różne osy czy pszczoły, nie zauważyłem zaprzestania ich prac z powodu błysku. Wręcz jakby nie zwracały uwagi na mnie i prqcowaly normalnie. A to tylko jeden przyklad. Kwestia obserwacji i wyciągania wniosków. A czy przystawiony led też nie jest mocnym źródłem? Słońce nie razi po oczach? Każdy doświetla w różny sposób i jeszcze raz powiem - obserwacja. Ludziom też się błyska po oczach. Niektóre owady również reagują na ultradźwięki silników AF i też je płoszą i dezorientują. A o tym się nie mówi. Także w ogóle najlepiej robić zdjęcia manualnymi sprzętami. W świetle naturalnym. Można tak dyskutować w nieskończoność. Nie piszę tego złośliwie. Ale nie ma tutaj że lepiej tak, a nie tak. Najważniejsze aby nie krzywdzić i nie niszczyć.
      Czy warto zaczynać od najtańszych gadżetów do makro... I tak i nie. Nie ma złotego środka. Moja nauka polegała na stopniowaniu gadżetów do zwykłych obiektywów. To fajny sposób, bo uczymy się działania poszczególnych rzeczy. Za to przekonałem się też na własnej skórze, że nie można zabronić nikomu od razu kupowania sprzętu typowo pod makro. Skoro ktoś tak chce to dlaczego nie? Ważne jest indywidualne podejście do potrzeb przyszłego użytkownika. Każdy, pytający mnie o poradę dostaje wszystkie możliwe alternatywy - od wszelkich gadżetów po pełne wyposażenie.
      Podsumowując - każda dziedzina fotografii to temat rzeka. A na filmie - tylko 28 minut ogólnych informacji :) Zapraszam na moje socjal media. Pozdrawiam, Adrian T.

    • @AstroMacAbra
      @AstroMacAbra 5 месяцев назад

      @@adriantruchta5666 odwzorowanie na matrycy to odwzorowanie na matrycy, tutaj nie ma zadnego przelicznika, mniejsza matryca to mniejsze pole widzenia, do fotografii makro czym wieksza matryca tym lepiej bo mozemy wieksze obiekty fotografowac w skali np 1:1, poza tym w fotografii makro to nie tylko skala odwzorowania jest wazna, ze skala odwzorowania wiaze sie jeszcze kilka innych bardzo waznych konsekwencji

  • @Life_on_Freedom
    @Life_on_Freedom 5 месяцев назад

    Czas antenowy, fotografa przyrody