Szanowny Panie Profesorze, Urodziłem się w 1995 roku. Moi rodzice nigdy nie rozmawiali za chętnie o okresie lat 90tych, podobnie dziadkowie, przez co miałem swoistą dziurę, której oczywiście nie dała rady wypełnić szkoła, która historię najnowszą traktowała jakby jej nie było. Pana filmy są dla mnie bezcenne jako wytłumaczenie wielu zjawisk, których nawet nie byłem świadom. Wielkim zaskoczeniem dla mnie jest nawet fakt tak wczesnego zaangażowania się D. Tuska w politykę i kompletnie inny sposób kręcenia spotów wyborczych. jestem przekonany, że gdybym nie zobaczyłbym tego na własne oczy, w życiu bym nie przypuścił, że takie osobostości jak J. Stuhr czy A. Osiecka wystąpiliby w spocie wyborczym. Czuję, jakbym obcował z jakąś totalnie odstrzeloną wersją rzeczywistości, która nie miała miejsca, a jednak była. Bardzo uprzejmie dziękuję, podziwiam Pana ciężką merytoryczną pracę, operowanie głosem i opowiadanie o tym wszystkim w sposób ciekawy. Nie mogę się doczekać dalszych materiałów. Z poważaniem, Filip
Cześć Filip, ja jestem rocznik '97 i u mnie jest bardzo podobnie w rodzinie. Okres komuny lata '70te i '80te są zapamiętane jakby były wczoraj + wczesne '00. Lata '90te to jakaś dziura. Masz może jakieś zdanie na temat tego dlaczego tak jest?😊
Ja jestem rocznikiem 82 i choć byłem dzieckiem to całkiem nieźle pamiętam ten okres w polityce. Wydaje mi się, że dla pokolenia moich rodziców lata 90' są w pewnej mierze pamiętane jako okres zawiedzionych nadziei, ciężkich przemian i reform. Ludzie raczej woleliby to zapomnieć, niż do tego wracać. Zresztą nie wiem, czy ja będę z wielką chęcią opowiadał moim dzieciom i wnukom np. o wiecznej wojnie PiS-PO 😂
@@michalmalekwojna partyjny istniała od początku roku '89. Wszyscy uczyli się polityki/demokracji na nowo, na żywo, empirycznie. Ty na poważnie chcesz aby PIS-PO się dogadały? One prezentują dwie przyszłości Polski więc gdzie jest wspólny mianownik?
Mój ojciec był ostatnio u mnie na weekend, i nie zna RUclips. Kiedy chciałem przełączyć ten kanał na jakiś o wędkarstwie tata krzyknął: "Zostaw! Zostaw! Lubię gościa!" 😂
Jako człowiek urodzony na początku lat '90 czerpię z Pana kanału wiedzę, którą powinienem był uzyskać na lekcjach WOSu w szkole. Dziękuję za ten jakże wartościowy materiał.
Ja podobnie, ten okres jest dla knie najbardziej interesujacy, i chyba dla nas najwazniejszy, a zwykle w szkole nie bylo czasu aby go omowic, natomiast uczylismy sie o wladcach, demokracjach atenskich sprzed kilku tys lat... Gdy w 3 liceum zgodnie z klasa zapostulowalem aby pewne okresy przeskoczyc, a omowic historie wspolczesna, to padlo " musimy isc zgodnie z programem", no i tak skonczylismy na latach 50 bo braklo czasu...
Mnie to zawsze jedna rzecz bawi w tych spotach wyborczych: że ci wszyscy politycy mówią w sposób podobny do recytacji wiersza o babci przez przedszkolaka stojącego na scenie.
Minęło tyle lat i jak się okazuje, niewiele de facto się zmieniło. Świetne przypomnienie i doskonałe studium zapędów politycznych twarzy będących w polityce od ponad 30 lat. Szkoda, że wielu z nas już o tym nie pamięta. Dziękuję za ten program.
Prezes Pawlak to filmowy talent - nie ma co, choć żeby być sprawiedliwy poznałem doświadczonego kierowcę dygnitarzy i to o panu SIO wypowiadał się najlepiej
Istnieje jeszcze ciekawa piosenka "Ani be, ani me ani kukuryku" od Bohdana Smolenia. Nawiązuje do słów pewnego prezydenta z wonsem, który dzięki temu jakże kulturalnemu zachowaniu przejebał wybory '95 ;)
Myślałem, że znam wszystko co partie promowały w telewizji w tamtym czasie, ale tu są perełki których nie widziałem jeszcze! Bardzo dziękuję za ten film. Do szkół z tym!
Cieszę się, że trafiłem na ten kanał. Jak zobaczyłem nazwę Dudek o Historii, to zastanawiałem się czy chodzi o tego prof. Antoniego Dudka i na szczęście tak. Nazwisko mi znane. Miałem okazję korzystać z Pańskiej syntezy historii politycznej Polski na studiach historycznych.
Ehh ..KPN z "Laylą" Claptona i programem gospodarczym opartym na silnym monopolu państwowym w sektorze tytoniowo - alhoholowym. A wystarczyło dodać do tego jeszcze nieco twardsze używki i zmienić "Laylę" na "Cocaine". Zwycięstwo mieliby w kieszeni ;) Dzięki za kolejny, świetny odcinek Profesorze.
39:33: Nieodżałowany Bohdan Smoleń z cudownym rekwizytem w postaci saksofonu przewieszonego przez ramię, na którym oczywiście ani razu nie zagrał w trakcie trwania utworu, ale on tu nie jest od grania. On tu jest od podkreślenia, że oglądamy teledysk muzyczny ❤
Bardzo ciekawa opowiesc, dowiedziałem się dużo na temat wyborów tego roku. Dziękuję za pracę. Swoją drogą kandydaci licytujący się na to kto bardziej odejdzie od państwa w kierunku własności prywatnej to ciekawy kontrast z wszechogarnaiacym etatyzmem 2023
Profesorze - dziękuję za kolejny świetny materiał! W 1993 roku miałem 9 lat i pamiętam niektóre spoty jak przez mgłę, Pana filmy pozwalają uzupełnić i przybliżyć tamte wydarzenia, ale również, co bardzo ważne, rzucają nowe ciekawe światło na obecne wydarzenia i postacie kreujące polską politykę. Do tego wszystkiego słucha się tych filmów bardzo dobrze. Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały.
Super, że Pan Profesor nagrał kolejny film. Ciekawiła mnie właśnie geneza jak to było, że 4 lata po zmianie systemu wróciła partia, która wywodzi się ze starego systemu. Oglądałem archiwalne nagrania wieczorów wyborczych i dla mnie symbolem tego jest widok Jerzego Urbana, trzymającego wielkiego szampana w ręku i pokazującego język - prawdopodobnie do postsolidarnościowców :)
Było bezrobocie, afery, cwaniaki się bogaciły, a przeciętniak żarł gruz. Raczej nietrudno w takiej sytuacji o frustrację i postawę "za komuny to przynajmniej miałem robotę, wolę zagłosować na Urbana niż na styropianowych cwaniaków".
@@Ojciec-Smazonej-Darii Czy taki Kwaśniewski miał jakieś wielkie doświadczenie polityczne? Tu bardziej chodziło o to, że problemy związane z transformacją (m. in. wzrost bezrobocia) obciążyły głównie elity postsolidarnościowe. Do tego doszło konflikty w tym środowisku. SLD potrafiło się w miarę dobrze zorganizować i punktować swoich przeciwników.
Do dziś mamy przykład, że partie związane z gdańskimi liberałami w tym Tuskiem popierają tzw artyści i autorytety. Pewnie myśląc, ze swym wpływem oswiecą/ wychowają popieranych ludzi a przez nich społeczeństwo.
Teraz potrzebuje playlisty ze spotami wyborczymi lat '90. niektóre to wyjątkowe perełki X D I w sumie sam rozwój marketingu politycznego to ciekawy temat. : )
Panie profesorze, robi Pan kawał dobrej roboty. W szkole w programie nauczania historii brakuje czasu na historię najnowszą, a to wydarzenia z tego okresu determinują rzeczywistość społeczno-polityczną, w której obecnie funkcjonujemy. A pana kanał to kopalnia wiedzy na ten temat. Dziękuję!
Wgl to co mówi tam Kurski jest tak wstrętne że deklasuje Urbana że stanu wojennego. Wszyscy źli i zdrajcy, tylko my najlepsi, kto nie z nami to zdrajca.
@@PtokoPies chodziło mu chyba o wyniki wykonania ustawy mającej na celu ujawnić tajnych współpracowników. Jej wynikiem była tzw. lista Macierewicza. Nie było na niej nikogo z PC.
@@wojciech303 Ale jest lepiej. Polacy są duuużo zamożniejsi niż byli w tamtym okresie, a sama Polska jest lepszy i bogatszym krajem. Szkoda że nie umiemy docenić tego co się udało (chociaż prawda że nie udało się wszystko), tym bardziej patrząc na te materiały prof. Dudka, gdy widać że postęp dział się raczej mimo klasy politycznej niż dzięki niej. Jakby nie Bank Światowy i UE to nie wiem gdzie byśmy byli, pewnie tam gdzie Białoruś
Zabrakło mi trochę szerszego kontekstu o sytuacji społeczno-gospodarczej w tamtym okresie, która też zapewne miała wpływ na wyniki wyborów i dojście postkomunistów do władzy. Niemniej, dziękuję za kolejny wykład o ciekawej tematyce i czekam z niecierpliwością na kolejny!
A także bardziej szczegółowej analizy wyniku wyborów (np rekordowego 15% dla PSL) czy też przyczyn dla których prawica szła do wyborów rozbita, jakby kompletnie nie rozumieli zasad nowej ordynacji.
Sireell: Pamiętając tamte czasy i słuchając tych spotów wyborczych to mogę tylko tyle stwierdzić, że cala kampania wyborcza prowadzona przez komitety wyborcze postsolidarnościowe to była jedna wielka żenada i w pewnym stopniu zachowało się to do dzisiaj. Wygłaszane żenujące banały wynikające wyłącznie z ideologii "jacy to my jesteśmy dobrzy" ukierunkowało polityków wyłącznie na graniu na emocjach i sympatiach a nie na merytorycznej dyskusji na tematy gospodarcze polityczne czy społeczne. Dziś mamy praktycznie dwie zwalczające się partie i nadal rozgrywa się społeczeństwo obietnicami, populizmem i emocjami.
@@Rewolwerpl Najlepiej mierzyć wszystkich jedną miarką - wszyscy agenci! A Te rządy solidarnościowe Bieleckiego, Suchockiej, Buzka którzy rozsprzedali za bezcen polski majątek, to nie agenci.
Po 44 latach Polacy odrzucili komunizm tylko po to, żeby po 4 latach wybrać ludzi silnie związanymi z systemem z którym tak długo walczyli. Oczywiście ludzie z solidarności narobili bałaganu ale mam wrażenie, że jakby dało się odmłodzić Jaruzelskiego, ubrać go modnie i kazać mówić o „postępie” i „patrzeniu w przyszłość a nie za siebie” do tego zrobić mu nowoczesne fajne spoty wyborcze to by go jeszcze ludzie wybrali demokratycznie w 95 na prezydenta. Jasne, nie można zakładać, że każdy związany z PZPR jest zły i niekompetentny ale najpierw trzeba było rozliczyć poprzedni system a dopiero potem dać szansę tym „sprawiedliwym wśród komunistów”. Bez rozliczenia nie wiadomo komu warto dawać szansę a komu nie.
Świetny kanał. Lubię słuchać pana profesora, zarówno tu, opowiadającego o historii i jako gościa u pani Biedrzyckiej, komentującego obecną scenę polityczną. Odnośnie tego filmu, to nawet dzisiaj, miło posłuchać tamte wypowiedzi Aleksandra Kwaśniewskiego. Pozdrawiam
Bardzo solidny materiał Panie Profesorze. Ciężko się to jednak ogląda obserwując jakimi drogami poszli niektórzy politycy z dzisiejszej perspektywy i jak głośno krzyczeli o uwłaszczeniu się ci co dziś dofinansowują swoją wizję świata przez państwowe instytucje. No i polecam mocno kawałek Kazika "Nie lubię już Polski", myślę że najlepiej opisuje frustrację tamtymi czasami.
Już wczoraj mi się ten film wyświetlił na głównej. Ale brak czasu spowodował, że dopiero teraz mogłem odkryć tą kopalnie diamentów na YT. Jestem bardzo zadowolony, że ktoś tak fachowo i mistrzowsko podchodzi do Historii nowożytnej.
Materiał bardzo dobry i rzetelnie wykonany Jestem szczerze zdziwiony że tej piosenki Smolenia dla PSL nigdy nie słyszałem Fajnie by było gdyby pan osobno ją udostępnił na youtube bo dosłownie nigdzie indziej tego nie ma
Dobry wieczór. Dziękuję Panie Profesorze za ciekawy wykład o politycznych zmianach i sytuacji w 1993 wzbogacony poza ciekawym komentarzem i matrielemi archiwalnymi i kontekst nie tylko zmian i przekształceń w związku z transformacja ustroju , gospodarki czy społeczną po roku 1989.. . Czekam na kolejne może coś o wyborach parlamentarnych w 1997 .. 😊
1993 r. to moj poczatek mojego roku ademickiego na kierunku- Politologia i NS , Wydzialu Zarzadzania i Administracji wtedy jeszcze , WSP w Kielcach. Na marginesie, moim dziekanem byl przyszly Minister Edukacji ,prof .Czarny z SLD . Pozniej jak w Kielcach, telenowela z powstaniem uniwersytetu. A jesien byla wtedy sloneczna i ciepla 😀
Wstrzelił się Pan niewiarygodnie. Na podstawie Pana programów i z Pana komentarzem powinien powstać podręcznik do historii najnowszej. Dziękuję, że się Panu chce.
Zagłosowałbym na ten Kongres Liberalno-Demokratyczny. Mam nadzieję, ze jak dojdą do władzy i będą mieć zarówno parlament jak i prezydenta to obniżą podatki. To Porozumienie Centrum też brzmi fajnie. Mam nadzieję, że jak dojdą do władzy i będą mieć zarówno parlament jak i prezydenta to przeprowadzą lustrację, nie będą mieć w swoich szeregach komunistycznych działaczy w tym prokuratorów, a już na pewno nie będą się uwłaszczać na państwowym.
Zapomniałeś dodać, że Porozumienie Centrum będzie miało prawdziwie wolną telewizję, a Kongres Liberalno-demokratyczny doskonale poradzi sobie z budową autostrad.
Dziękuję za ciekawą opowieść i przedstawienie spotów, świetny pomysł na odcinek. Ciekawa sprawa, że wówczas politycy znacznie mniej kalkulowali i opierali się na sondażach.
Miałem wòwczas 20 lat , o ile wybory 91 roku pamiętam dobrze (pierwsze z prawem wyborczym ) to te z 93 przeszły obok mnie niezauważenie ( byłem wtedy w wojsku ) lubię wspominać tamten czas ,według mojej oceny czas największej wolności obywatela choć była straszna bieda po zupki Kuronia ludzie ustawiali się w kolejkach , pomimo to że było to uwłaczające . Może właśnie dla tego że ten okres jest pominięty w mojej pamięci , brakuje mi komentarza Pana Profesora , same fakty pozostawiają pewien niedosyt .
Niech Pan nagra odcinek o Geremku. Mam spory problem z tą postacią, zwłaszcza o jego publicznym i zakulisowym obliczu. Z jednej strony architekt Solidarności z pięknymi słowami na ustach, a z drugiej ktoś, kto mówi, że nie można w "wolnej" Polsce dobrze edukować ludzi, bo masami łatwiej manipulować.
Ci, którzy montują niech zakupią proszę Panu Profesorowi mikrofon, który zbiera jego głos a nie z całego pomieszczenia. Nie będzie efektu studni 😉. Treść bardzo ciekawa, więc ten mały dyskomfort można spokojnie przeżyć 😊
Miałem wtedy 10lat ale naprawdę nie pamiętam tych spotów. Nie mogę pamiętać bo bawiłem się na placu z kumplami a nie gniłem przed tv. Świetna robota Panie Profesorze. Najgorsze jest to że minęło 30lat a tu widać w 90% te same mordy i ten sam schemat. Obszczymury z UD-KLD z urojeniem wyższościowym, rozmodlona kato prawica przypominająca sektę i komuchy z LSD które w zestawieniu z powyższym wyglądają na oazę zdrowego rozsądku. Mnie ten wynik wyborów nie dziwi
Ad. 37:27 - spoty SLD - absolutnie się nie dziwię, że oni wtedy wygrali. Program, przekaz mieli świetny i z resztą chyba ich rządy były jednymi z lepszych (a przy okazji stabilnych) w III RP
Bardzo dziękuję za pouczające, obiektywne i świetnie opowiedziane materiały P.S.: zastanawiałem się, z jaką polską partią sympatyzował Eric Clapton, dzięki Panu wiem, że z KPN! 😉
Tak krążymy, krążymy, a kiedy przejdziemy do sedna, czyli odcinka poświęconemu Anastazji P. ? 😀 taki żarcik, nie mogłem się powstrzymać. Dziękuję za kolejny materiał.
Fajnie na to popatrzeć z perspektywy czasu. Tyle wtedy naobiecywali i tak naprawdę zwycięzcy tamtych wyborów czyli SLD nie spełniło swoich obietnic, bo bezrobocie jak było tak jeszcze wzrosło, gospodarka się nie ożywiła. Premierem został Oleksy, który musiał ustąpić po oskarżeniu go o szpiegostwo na rzecz Rosji, po nim został Cimoszewicz, który "zatonął" w powodzi w 1997 roku po słowach, ze trzeba było się ubezpieczać. I tak 30 lat minęło, w miedzy czasie odbyło się jeszcze 7 wyborów parlamentarnych w Polsce i żadna ze zwycięskich partii nie spełniła swoich przedwyborczych obietnic....
Czego NIE przewidział, to tego, że "prawica" będzie realizować lewicowy program gospodarczy. Więc dziś wiadomo, co zrobi prawa strona - zrobi lewą, tyle że w katolicko-narodowym entourage'u.
Jeśli dobrze liczę to kolejny temat będzie dotyczył wyborów prezydenckich 1995 r. Czyli czasy kiedy byłam nastolatką. Ach i ta piosenka Top One Ole Ole! To były czasy.
@@inzynier751tvp zawsze była rządowa poza rządami AWS-u. To spowodowało, że komuniści doszli ponownie do władzy i rujnowali Polaków dalej i dalej jak za PRL-u
A czy planuje Pan Profesor odcinek o uchwaleniu Konstytucji RP 1997 r.? Jeśli tak to może warto byłoby zaprosić na rozmowę jakiegoś prawnika pracującego przy Konstytucji RP?
Po pierwsze - ma Pan bardzo elegancki garnitur. Po drugie bardzo mi szkoda, że w dobie tictoca wybuchów i innych takich nie ma miejsca na spokojne ciche i powolne spoty wyborcze. Pozdrawiam
Szokujące jest dla mnie to, że w telewizji otwarcie tłumaczono "głosuj na dużą partię, bo twój głos będzie stracony", że "wspiera partie przeciwne" i nikt nie uderzył pięścią w stół, że taka ordynacja jest absolutne zaprzeczeniem demokracji. Minęło 30 lat i rządzą dwie partie. 5% progu wyborczego to absurdalnie wysoki próg.
@@TheDeltt Wtedy to normalnie w sklepie się pirackie kasety kupowało, czy to z muzyką, czy do np. Commodore. Takie czasy. Szczerze wątpię, żeby o prawa występowali. Może dla polskich utworów tylko.
Odnoszę wrażenie że obecne wybory - 2023, są w wadze podonnej jak te w początkach lat 90, tylko mamy wiecej doświaczenia i jesteśmy mądrzejsi, nie spier..... tego! A co zrobić? O to jest pytanie ..... Co lepsze? PISiory czy POwcy? Ni to dobre to Ni to lepsze. Uważam tak... Jesteś przedsiębiorcą głosuj za własnymi interesami Jesteś pracownikiem głosuj za własnymi interesami Jesteś rolnikiem (agrobiznes - bo inaczej w tych czsaach tego nie nazwę) głosuj za za własnymi inteersami Jesteś opiekunem os. niepełnospaw. - głosu za własnymi interesami Jesteś kobietą - głosuj za własnymi interesami ZAWSZE spotkamy się pośrodku przez te cholerne partie , głosuj na własne interesy. W wyborach egoizm to cnota. Pozdrawiam Piotr
Dla zainteresowanych, za wikipedią jak procent głosów różnił się od procenta uzyskanych mandatów tj. jak bardzo ordynacja wypaczyła kompletnie realne poglądy wyborców: SLD Głosy: 20,41% --------- Mandaty: 37,17% PSL Głosy: 15,40% ---------- Mandaty: 28,70% UD Głosy: 10,59% ---------Mandaty: 16,09% UP Głosy: 7,28% -----------Mandaty: 8,91% KPN Głosy: 5,77% ----------- Mandaty: 4,78% BBWR Głosy: 5,41% ------------Mandaty: 3,48% Więc nie tylko lewica praktycznie podwoiła swój wynik, centrum dostało 50% bonus to wszystko na prawo dostało mniej mandatów niż wynik a w większosći nie przekroczyło progu. No ale wiadomo, prawica rozwija się przez podział ;)
Pamiętam dobrze te czasy ludzie mieli już dość solidarności i jej rządów,3 lata solidarności pokazało że nie mają pojęcia o rządzeniu krajem i tak jest do dziś bo rządzą obecnie dalej
Ja w '93 miałem 4 lata więc nie mogę pamiętać tych wyborów ale w pierwszych wyborach jakie kojarzę, to tata głosował na większą partię podkreślając, że głosuję na nich żeby był rząd, który będzie miał stabilną większość.
Obejrzane. Niemal od razu :)Czekam teraz na drugą część- o tym co się działo dalej. Czy wojna polsko-polska to nasz narodowy wynalazek, czy inni też tak mają?
Całość spotów wyborczych idealnie oddaje chyba klimat tamtych czasów i swoisty polityczny folklor.Dużo do myślenia daje spora liczba nadal czynnych (mimo upływu tych 30 lat) polityków..O ile dobrze pamietam to w tamtym czasie utarło się pewne stwierdzenie o „farbowanych lisach”😂
Szanowny Panie Profesorze,
Urodziłem się w 1995 roku. Moi rodzice nigdy nie rozmawiali za chętnie o okresie lat 90tych, podobnie dziadkowie, przez co miałem swoistą dziurę, której oczywiście nie dała rady wypełnić szkoła, która historię najnowszą traktowała jakby jej nie było. Pana filmy są dla mnie bezcenne jako wytłumaczenie wielu zjawisk, których nawet nie byłem świadom. Wielkim zaskoczeniem dla mnie jest nawet fakt tak wczesnego zaangażowania się D. Tuska w politykę i kompletnie inny sposób kręcenia spotów wyborczych. jestem przekonany, że gdybym nie zobaczyłbym tego na własne oczy, w życiu bym nie przypuścił, że takie osobostości jak J. Stuhr czy A. Osiecka wystąpiliby w spocie wyborczym. Czuję, jakbym obcował z jakąś totalnie odstrzeloną wersją rzeczywistości, która nie miała miejsca, a jednak była.
Bardzo uprzejmie dziękuję, podziwiam Pana ciężką merytoryczną pracę, operowanie głosem i opowiadanie o tym wszystkim w sposób ciekawy. Nie mogę się doczekać dalszych materiałów.
Z poważaniem,
Filip
Cześć Filip, ja jestem rocznik '97 i u mnie jest bardzo podobnie w rodzinie. Okres komuny lata '70te i '80te są zapamiętane jakby były wczoraj + wczesne '00.
Lata '90te to jakaś dziura.
Masz może jakieś zdanie na temat tego dlaczego tak jest?😊
Ja jestem rocznikiem 82 i choć byłem dzieckiem to całkiem nieźle pamiętam ten okres w polityce. Wydaje mi się, że dla pokolenia moich rodziców lata 90' są w pewnej mierze pamiętane jako okres zawiedzionych nadziei, ciężkich przemian i reform. Ludzie raczej woleliby to zapomnieć, niż do tego wracać.
Zresztą nie wiem, czy ja będę z wielką chęcią opowiadał moim dzieciom i wnukom np. o wiecznej wojnie PiS-PO 😂
@@michalmalek Jako starszy bliźni potwierdzam tę hipotezę.
@@michalmalekwojna partyjny istniała od początku roku '89. Wszyscy uczyli się polityki/demokracji na nowo, na żywo, empirycznie. Ty na poważnie chcesz aby PIS-PO się dogadały? One prezentują dwie przyszłości Polski więc gdzie jest wspólny mianownik?
lata 90e to był syf w kolorze@@michalmalek
Ten kanał to moje najlepsze odkrycie na YT. Świetna robota panie profesorze
To mało widziałeś
Mój ojciec był ostatnio u mnie na weekend, i nie zna RUclips. Kiedy chciałem przełączyć ten kanał na jakiś o wędkarstwie tata krzyknął: "Zostaw! Zostaw! Lubię gościa!" 😂
Szkoda, że prezydent Lech Kaczyński zrobił z tego kameleona - profesora 😢
Piosenka Smolenia w moim odczuciu to majstersztyk wymykający się gatunkowi disco polo. Wspaniały materiał, Panie Profesorze!
Świetny powrót do historii. Dudek o Historii to moje odkrycie 2024 roku. Zamierzam obejrzeć wszystkie odcinki. Pozdrawiam
Jako człowiek urodzony na początku lat '90 czerpię z Pana kanału wiedzę, którą powinienem był uzyskać na lekcjach WOSu w szkole. Dziękuję za ten jakże wartościowy materiał.
Ja podobnie, ten okres jest dla knie najbardziej interesujacy, i chyba dla nas najwazniejszy, a zwykle w szkole nie bylo czasu aby go omowic, natomiast uczylismy sie o wladcach, demokracjach atenskich sprzed kilku tys lat...
Gdy w 3 liceum zgodnie z klasa zapostulowalem aby pewne okresy przeskoczyc, a omowic historie wspolczesna, to padlo " musimy isc zgodnie z programem", no i tak skonczylismy na latach 50 bo braklo czasu...
Trzeba rewolucji społecznej i pragnienia elt III RP
Mnie to zawsze jedna rzecz bawi w tych spotach wyborczych: że ci wszyscy politycy mówią w sposób podobny do recytacji wiersza o babci przez przedszkolaka stojącego na scenie.
Może Pan profesor nagrał odcinek o początkach gazety wyborczej i jej wplyw na politykę?
To jest ciekawy temat. Też chciałbym usłyszeć o innych mediach, zwłaszcza tych należących do Tadeusza Rydzyka.
@@Danielf667 materiały o obu stronach były by bardzo ciekawe
Wpływ na psychikę czytających też można dodać 😄
Żydowskiej?
Mam książkę Remuszki.
Taką twórczość, pracę i zawartość warto wspierać. Dziękuję!
Minęło tyle lat i jak się okazuje, niewiele de facto się zmieniło. Świetne przypomnienie i doskonałe studium zapędów politycznych twarzy będących w polityce od ponad 30 lat. Szkoda, że wielu z nas już o tym nie pamięta. Dziękuję za ten program.
Tylko rewolucja zbrojna przeciw pseudoelitom
Prezes Pawlak to filmowy talent - nie ma co, choć żeby być sprawiedliwy poznałem doświadczonego kierowcę dygnitarzy i to o panu SIO wypowiadał się najlepiej
39:20 Coś pięknego ❤ Pełnometrażowa piosenka, że w Polsce jest źle jako spot wyborczy. Szalone lata 90-te 😂
Jestem jak lef ... Piękne.
Istnieje jeszcze ciekawa piosenka "Ani be, ani me ani kukuryku" od Bohdana Smolenia. Nawiązuje do słów pewnego prezydenta z wonsem, który dzięki temu jakże kulturalnemu zachowaniu przejebał wybory '95 ;)
@@SzpargalyKolejowe znam. To już klasyka.
@NOLE info Spotkania Polaków Łódź ma remont rynku ...
Ktoś ma link do pełnej wersji?
30 lat minęło jak jeden dzien, a na jesieni stają w szranki te same typy. XD.
No ale Donald zamiast niepójścia z koalicjantem próbuje narzucić 1 listę.
i konfederacja
@@patrykzielinski5873 Konfederacja to JKM.
Brawo a lemingi dalej bawią się w demokrację
@@marcinpawlik2324 tak tak narodowcy to jkm, dzieciaczku
Myślałem, że znam wszystko co partie promowały w telewizji w tamtym czasie, ale tu są perełki których nie widziałem jeszcze!
Bardzo dziękuję za ten film.
Do szkół z tym!
Cieszę się, że trafiłem na ten kanał. Jak zobaczyłem nazwę Dudek o Historii, to zastanawiałem się czy chodzi o tego prof. Antoniego Dudka i na szczęście tak. Nazwisko mi znane. Miałem okazję korzystać z Pańskiej syntezy historii politycznej Polski na studiach historycznych.
Ehh ..KPN z "Laylą" Claptona i programem gospodarczym opartym na silnym monopolu państwowym w sektorze tytoniowo - alhoholowym. A wystarczyło dodać do tego jeszcze nieco twardsze używki i zmienić "Laylę" na "Cocaine". Zwycięstwo mieliby w kieszeni ;) Dzięki za kolejny, świetny odcinek Profesorze.
nie 'opartym' ale zawierającym. Silnych monopolach
Jak zawsze świetna lekcja najnowszej historii Polski 💪
Dziękujemy Panie Profesorze i czekamy na więcej 👍
39:33: Nieodżałowany Bohdan Smoleń z cudownym rekwizytem w postaci saksofonu przewieszonego przez ramię, na którym oczywiście ani razu nie zagrał w trakcie trwania utworu, ale on tu nie jest od grania. On tu jest od podkreślenia, że oglądamy teledysk muzyczny ❤
Bardzo ciekawa opowiesc, dowiedziałem się dużo na temat wyborów tego roku. Dziękuję za pracę. Swoją drogą kandydaci licytujący się na to kto bardziej odejdzie od państwa w kierunku własności prywatnej to ciekawy kontrast z wszechogarnaiacym etatyzmem 2023
Profesorze - dziękuję za kolejny świetny materiał! W 1993 roku miałem 9 lat i pamiętam niektóre spoty jak przez mgłę, Pana filmy pozwalają uzupełnić i przybliżyć tamte wydarzenia, ale również, co bardzo ważne, rzucają nowe ciekawe światło na obecne wydarzenia i postacie kreujące polską politykę. Do tego wszystkiego słucha się tych filmów bardzo dobrze. Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały.
Super, że Pan Profesor nagrał kolejny film. Ciekawiła mnie właśnie geneza jak to było, że 4 lata po zmianie systemu wróciła partia, która wywodzi się ze starego systemu. Oglądałem archiwalne nagrania wieczorów wyborczych i dla mnie symbolem tego jest widok Jerzego Urbana, trzymającego wielkiego szampana w ręku i pokazującego język - prawdopodobnie do postsolidarnościowców :)
Mieli pokitrane zasoby i większe doświadczenie polityczne?
No i jak bym miał wybierać Kwaśniewski-walesa to wolę komunę od idiotyzmu
Było bezrobocie, afery, cwaniaki się bogaciły, a przeciętniak żarł gruz. Raczej nietrudno w takiej sytuacji o frustrację i postawę "za komuny to przynajmniej miałem robotę, wolę zagłosować na Urbana niż na styropianowych cwaniaków".
Widocznie nie wystarczy być tylko "w opozycji postsolidarnosciowej" i prowadzić ciągle wojenki...
@@Ojciec-Smazonej-Darii Czy taki Kwaśniewski miał jakieś wielkie doświadczenie polityczne?
Tu bardziej chodziło o to, że problemy związane z transformacją (m. in. wzrost bezrobocia) obciążyły głównie elity postsolidarnościowe. Do tego doszło konflikty w tym środowisku. SLD potrafiło się w miarę dobrze zorganizować i punktować swoich przeciwników.
1:45
" chodzi o tak zwaną władzę" i pyk.....Imperator Jarosław we własnej osobie :)
Może liberałowie mieli poparcie Kory Jackowskiej, ale KPN miał za to poparcie Erica Claptona. Ciekawe czy sam gitarzysta wiedział, że ich popiera :D
Do dziś mamy przykład, że partie związane z gdańskimi liberałami w tym Tuskiem popierają tzw artyści i autorytety. Pewnie myśląc, ze swym wpływem oswiecą/ wychowają popieranych ludzi a przez nich społeczeństwo.
Jednak to PSL był wyżej, bo wiedzieli że z gigantem estrady jakim był Bohdan Smoleń to nawet Clapton sobie nie poradzi! :D
Teraz potrzebuje playlisty ze spotami wyborczymi lat '90.
niektóre to wyjątkowe perełki X D
I w sumie sam rozwój marketingu politycznego to ciekawy temat. : )
Panie profesorze, robi Pan kawał dobrej roboty. W szkole w programie nauczania historii brakuje czasu na historię najnowszą, a to wydarzenia z tego okresu determinują rzeczywistość społeczno-polityczną, w której obecnie funkcjonujemy. A pana kanał to kopalnia wiedzy na ten temat. Dziękuję!
Thanks!
Kurski mówiący o spreparowanych sondażach i rozkradaniu państwa zestarzał się jak dobre mleko xD
Wgl to co mówi tam Kurski jest tak wstrętne że deklasuje Urbana że stanu wojennego.
Wszyscy źli i zdrajcy, tylko my najlepsi, kto nie z nami to zdrajca.
Uwielbiam te stare nagrania, jak ten klip na początku i ziewający Jarek, któremu radykalnie chodzi tylko o władzę. No kto by się spodziewał...
Właśnie to jest straszne że takie Kurskie i inne postsolidarnościowe miernoty rządzą nami od 30 lat. A jeszcze gorsze że masie ludzi to pasuje
@@PtokoPies chodziło mu chyba o wyniki wykonania ustawy mającej na celu ujawnić tajnych współpracowników. Jej wynikiem była tzw. lista Macierewicza. Nie było na niej nikogo z PC.
@@PtokoPies trzeba jednak oddać Kurskiemu, że się nie zmienia. Ten sam styl topornej propagandy od 30 lat
Panie Profesorze, dzięki za świetny materiał archiwalny. Dobrze się to ogląda. Komentarz wiele wyjaśnia. Dziękuję.
Naprawdę minęło 30 lat a " Mordy te same Donald i Kaczor" no i dalej budują autostrady , to jakieś błędne koło z którego nie mamy wyjścia....
30 lat te same twarze, te same teksty, tylko szyldy się zmieniły. I kręcimy się w kółko, razem z tym państwem.
Nie nie nie, teraz jest gorzej - nikt z nich nawet nie udaje, ze ma program albo jakies poglady przynajmniej.
od 1926r nie mamy wlasnego rzadu jedynie teatr najemnikow
Ale o co ci chodzi, przecież jest lepiej, niedługo przegonimy UK
@@AnnihilationOfGod to raczej UK po uniowyjściu równa do nas. Czyli spada.😊
@@wojciech303 Ale jest lepiej. Polacy są duuużo zamożniejsi niż byli w tamtym okresie, a sama Polska jest lepszy i bogatszym krajem. Szkoda że nie umiemy docenić tego co się udało (chociaż prawda że nie udało się wszystko), tym bardziej patrząc na te materiały prof. Dudka, gdy widać że postęp dział się raczej mimo klasy politycznej niż dzięki niej. Jakby nie Bank Światowy i UE to nie wiem gdzie byśmy byli, pewnie tam gdzie Białoruś
Dziękujemy.
Bardzo, bardzo dziękuję za ten materiał. Wybory 1993 oraz ich wyniki zawsze najbardziej mnie intrygowały, czekałem na taki materiał!
Rewelacja. 90-93 nie bylo mnie w Polsce. Zobaczyc te spoty- bezcenne.
Czyli tranfomacja tez wygonila Pani a z kraju
No i od razu święto lepsze, piękna grafika 😄
Zabrakło mi trochę szerszego kontekstu o sytuacji społeczno-gospodarczej w tamtym okresie, która też zapewne miała wpływ na wyniki wyborów i dojście postkomunistów do władzy. Niemniej, dziękuję za kolejny wykład o ciekawej tematyce i czekam z niecierpliwością na kolejny!
A także bardziej szczegółowej analizy wyniku wyborów (np rekordowego 15% dla PSL) czy też przyczyn dla których prawica szła do wyborów rozbita, jakby kompletnie nie rozumieli zasad nowej ordynacji.
Sireell: Pamiętając tamte czasy i słuchając tych spotów wyborczych to mogę tylko tyle stwierdzić, że cala kampania wyborcza prowadzona przez komitety wyborcze postsolidarnościowe to była jedna wielka żenada i w pewnym stopniu zachowało się to do dzisiaj. Wygłaszane żenujące banały wynikające wyłącznie z ideologii "jacy to my jesteśmy dobrzy" ukierunkowało polityków wyłącznie na graniu na emocjach i sympatiach a nie na merytorycznej dyskusji na tematy gospodarcze polityczne czy społeczne. Dziś mamy praktycznie dwie zwalczające się partie i nadal rozgrywa się społeczeństwo obietnicami, populizmem i emocjami.
Mi zabrakło informacji już na wstępie dwaj agenci 😅
@@Rewolwerpl Najlepiej wszystkich mierzy jedną miarką - wszyscy agenci.
@@Rewolwerpl Najlepiej mierzyć wszystkich jedną miarką - wszyscy agenci! A Te rządy solidarnościowe Bieleckiego, Suchockiej, Buzka którzy rozsprzedali za bezcen polski majątek, to nie agenci.
Kawał dobrej, solidnej pracy Panie Profesorze! Oglądanie tego kanału to przyjemność!
Po 44 latach Polacy odrzucili komunizm tylko po to, żeby po 4 latach wybrać ludzi silnie związanymi z systemem z którym tak długo walczyli. Oczywiście ludzie z solidarności narobili bałaganu ale mam wrażenie, że jakby dało się odmłodzić Jaruzelskiego, ubrać go modnie i kazać mówić o „postępie” i „patrzeniu w przyszłość a nie za siebie” do tego zrobić mu nowoczesne fajne spoty wyborcze to by go jeszcze ludzie wybrali demokratycznie w 95 na prezydenta. Jasne, nie można zakładać, że każdy związany z PZPR jest zły i niekompetentny ale najpierw trzeba było rozliczyć poprzedni system a dopiero potem dać szansę tym „sprawiedliwym wśród komunistów”. Bez rozliczenia nie wiadomo komu warto dawać szansę a komu nie.
Świetny kanał. Lubię słuchać pana profesora, zarówno tu, opowiadającego o historii i jako gościa u pani Biedrzyckiej, komentującego obecną scenę polityczną.
Odnośnie tego filmu, to nawet dzisiaj, miło posłuchać tamte wypowiedzi Aleksandra Kwaśniewskiego.
Pozdrawiam
Jak zawsze bardzo ciekawie Panie Profesorze :)
Bardzo solidny materiał Panie Profesorze. Ciężko się to jednak ogląda obserwując jakimi drogami poszli niektórzy politycy z dzisiejszej perspektywy i jak głośno krzyczeli o uwłaszczeniu się ci co dziś dofinansowują swoją wizję świata przez państwowe instytucje. No i polecam mocno kawałek Kazika "Nie lubię już Polski", myślę że najlepiej opisuje frustrację tamtymi czasami.
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.
Już wczoraj mi się ten film wyświetlił na głównej. Ale brak czasu spowodował, że dopiero teraz mogłem odkryć tą kopalnie diamentów na YT. Jestem bardzo zadowolony, że ktoś tak fachowo i mistrzowsko podchodzi do Historii nowożytnej.
I pięknie kolejny odcinek, jest co oglądać na siłowni
Tylko Pan tak potrafi opowiadać o historii!!! Pozdrawiam
Ale mbie wciągnęły te Pana filmiki. Dziekuję za tą lekcję historii.
Dziękuję, za dalsze przybliżanie kulis najnowszej historii, za to, że przybliża pan nam, te początki polityczne obecnych elit politycznych.
Materiał bardzo dobry i rzetelnie wykonany
Jestem szczerze zdziwiony że tej piosenki Smolenia dla PSL nigdy nie słyszałem
Fajnie by było gdyby pan osobno ją udostępnił na youtube bo dosłownie nigdzie indziej tego nie ma
Dobry wieczór. Dziękuję Panie Profesorze za ciekawy wykład o politycznych zmianach i sytuacji w 1993 wzbogacony poza ciekawym komentarzem i matrielemi archiwalnymi i kontekst nie tylko zmian i przekształceń w związku z transformacja ustroju , gospodarki czy społeczną po roku 1989.. . Czekam na kolejne może coś o wyborach parlamentarnych w 1997 .. 😊
Wow, prawie godzina, kolejny rekordzik.
Pozdrawiam.
1993 r. to moj poczatek mojego roku ademickiego na kierunku- Politologia i NS , Wydzialu Zarzadzania i Administracji wtedy jeszcze , WSP w Kielcach.
Na marginesie, moim dziekanem byl przyszly Minister Edukacji ,prof .Czarny z SLD .
Pozniej jak w Kielcach, telenowela z powstaniem uniwersytetu.
A jesien byla wtedy sloneczna i ciepla 😀
Bardzo dziękuje za te filmy! Niesamowity kanał, którego potrzebowałam! czekam na więcej!😇
Wstrzelił się Pan niewiarygodnie. Na podstawie Pana programów i z Pana komentarzem powinien powstać podręcznik do historii najnowszej. Dziękuję, że się Panu chce.
Jak zwykle klasa światowa. Panie Profesorze jakby był Pan kiedyś w okolicach Mielca to zapraszam do mnie. Chciałbym się z Panem wódki napić
Miałem wówczas 23 lata, a nie pamiętam żadnego z tych spotów???
Totalny szok...
Zagłosowałbym na ten Kongres Liberalno-Demokratyczny. Mam nadzieję, ze jak dojdą do władzy i będą mieć zarówno parlament jak i prezydenta to obniżą podatki.
To Porozumienie Centrum też brzmi fajnie. Mam nadzieję, że jak dojdą do władzy i będą mieć zarówno parlament jak i prezydenta to przeprowadzą lustrację, nie będą mieć w swoich szeregach komunistycznych działaczy w tym prokuratorów, a już na pewno nie będą się uwłaszczać na państwowym.
Zapomniałeś dodać, że Porozumienie Centrum będzie miało prawdziwie wolną telewizję, a Kongres Liberalno-demokratyczny doskonale poradzi sobie z budową autostrad.
ten kanał powinien być odtwarzany w szkołach na lekcjach wosu i historii najnowszej. Panie Profesorze dziękuję
jak zawsze rewelacja, dziękuję panie Profesorze!
Dziękuję za ciekawą opowieść i przedstawienie spotów, świetny pomysł na odcinek. Ciekawa sprawa, że wówczas politycy znacznie mniej kalkulowali i opierali się na sondażach.
Kurski : „ była to prawdziwie wolna telewizja „ 😂😂😂😂😂
Miałem wòwczas 20 lat , o ile wybory 91 roku pamiętam dobrze (pierwsze z prawem wyborczym ) to te z 93 przeszły obok mnie niezauważenie ( byłem wtedy w wojsku ) lubię wspominać tamten czas ,według mojej oceny czas największej wolności obywatela choć była straszna bieda po zupki Kuronia ludzie ustawiali się w kolejkach , pomimo to że było to uwłaczające . Może właśnie dla tego że ten okres jest pominięty w mojej pamięci , brakuje mi komentarza Pana Profesora , same fakty pozostawiają pewien niedosyt .
Dziękuję za program i pozdrawiam
30 lat rządzą ci sami a i tak innych obwiniają za swoje złodziejstwo.
Bardzo fajny odcinek jak zawsze, ciekawie ogląda się polityków, których znamy dzisiaj, w czasach, kiedy byli młodzi ;) pozdrawiam!
W taki dzień aż miło zobaczyć nowy materiał! Jak zawsze najwyższy poziom :)
Świetny materiał 🥰
Niech Pan nagra odcinek o Geremku. Mam spory problem z tą postacią, zwłaszcza o jego publicznym i zakulisowym obliczu. Z jednej strony architekt Solidarności z pięknymi słowami na ustach, a z drugiej ktoś, kto mówi, że nie można w "wolnej" Polsce dobrze edukować ludzi, bo masami łatwiej manipulować.
...pociągam nosem i czuję spisek. "Zakulisowe oblicze"???
Ci, którzy montują niech zakupią proszę Panu Profesorowi mikrofon, który zbiera jego głos a nie z całego pomieszczenia. Nie będzie efektu studni 😉. Treść bardzo ciekawa, więc ten mały dyskomfort można spokojnie przeżyć 😊
Popieram!
W sumie to taki "room Mike" daje efekt wykładu w Wielkiej auli na uczelni. Mnie się podoba.
Miałem wtedy 10lat ale naprawdę nie pamiętam tych spotów. Nie mogę pamiętać bo bawiłem się na placu z kumplami a nie gniłem przed tv. Świetna robota Panie Profesorze. Najgorsze jest to że minęło 30lat a tu widać w 90% te same mordy i ten sam schemat. Obszczymury z UD-KLD z urojeniem wyższościowym, rozmodlona kato prawica przypominająca sektę i komuchy z LSD które w zestawieniu z powyższym wyglądają na oazę zdrowego rozsądku. Mnie ten wynik wyborów nie dziwi
Ad. 37:27 - spoty SLD - absolutnie się nie dziwię, że oni wtedy wygrali. Program, przekaz mieli świetny i z resztą chyba ich rządy były jednymi z lepszych (a przy okazji stabilnych) w III RP
Bardzo dziękuję za pouczające, obiektywne i świetnie opowiedziane materiały
P.S.: zastanawiałem się, z jaką polską partią sympatyzował Eric Clapton, dzięki Panu wiem, że z KPN! 😉
Tak krążymy, krążymy, a kiedy przejdziemy do sedna, czyli odcinka poświęconemu Anastazji P. ? 😀 taki żarcik, nie mogłem się powstrzymać. Dziękuję za kolejny materiał.
O niechlujnym Stefanie, co mu jechało z japy...
Fajnie na to popatrzeć z perspektywy czasu. Tyle wtedy naobiecywali i tak naprawdę zwycięzcy tamtych wyborów czyli SLD nie spełniło swoich obietnic, bo bezrobocie jak było tak jeszcze wzrosło, gospodarka się nie ożywiła. Premierem został Oleksy, który musiał ustąpić po oskarżeniu go o szpiegostwo na rzecz Rosji, po nim został Cimoszewicz, który "zatonął" w powodzi w 1997 roku po słowach, ze trzeba było się ubezpieczać.
I tak 30 lat minęło, w miedzy czasie odbyło się jeszcze 7 wyborów parlamentarnych w Polsce i żadna ze zwycięskich partii nie spełniła swoich przedwyborczych obietnic....
I może całe szczęście że nie spełniły...
Nie wiem kim jest gość ze spotu, z początku wykładu, ale doskonale zrozumiał czym pachnie lewica i prawica w kraju nad Wisłą. W 1993 roku!
Czego NIE przewidział, to tego, że "prawica" będzie realizować lewicowy program gospodarczy.
Więc dziś wiadomo, co zrobi prawa strona - zrobi lewą, tyle że w katolicko-narodowym entourage'u.
Andrzej Olechowski, późniejszy kandydat na prezydenta (2000) i współzałożyciel Platformy Obywatelskiej (2001)
@@wojtekwieczorek370 Częsty gość spotkań grupy Bilderberg.😂
To nic innego jak pobożni socjaliści.
@@wojtekwieczorek370 Ale jemu nie chodzi o Olechowskiego tylko o tego młodego typa z pierwszej minuty filmu.
Jeśli dobrze liczę to kolejny temat będzie dotyczył wyborów prezydenckich 1995 r. Czyli czasy kiedy byłam nastolatką. Ach i ta piosenka Top One Ole Ole! To były czasy.
Nastepny temat będzie o kolalicji SLD i PSL
dzięki za odcinek. czekam na kolejne z tego cyklu
Grafika cudo! Olek i % w butelce!
Bardzo dobra ocena ówczesnej sytuacji politycznej, przede wszystkim obiektywna, dziękuję 🙂
Dziękuje za materiał. Pozdrawiam 👍
Kurski mówiący o prawdziwej wolnej telewizji. Chichot historii😊
Bo miała być wolna dla niego
@@inzynier751tvp zawsze była rządowa poza rządami AWS-u. To spowodowało, że komuniści doszli ponownie do władzy i rujnowali Polaków dalej i dalej jak za PRL-u
kolejny super odcinek, czekam na kolejne
Piękne te spoty wyborcze 😊
Dziękuję Panie Profesorze.
Bardzo wartościowy kanał!
A czy planuje Pan Profesor odcinek o uchwaleniu Konstytucji RP 1997 r.? Jeśli tak to może warto byłoby zaprosić na rozmowę jakiegoś prawnika pracującego przy Konstytucji RP?
Hyba Falandysza
@@zdzisawtobiasz7951 Na szczęście się odfalandyzował.
@@jandzban1314 ano
Jana Zbigniewa Potockiego 2RP niech zaprosi
@@polishboypl8911 I co powie? Żydzi wszędzie, Rosja dobra?
świetna robota, jak w każdym odcinku :)
Po pierwsze - ma Pan bardzo elegancki garnitur. Po drugie bardzo mi szkoda, że w dobie tictoca wybuchów i innych takich nie ma miejsca na spokojne ciche i powolne spoty wyborcze. Pozdrawiam
Szokujące jest dla mnie to, że w telewizji otwarcie tłumaczono "głosuj na dużą partię, bo twój głos będzie stracony", że "wspiera partie przeciwne" i nikt nie uderzył pięścią w stół, że taka ordynacja jest absolutne zaprzeczeniem demokracji. Minęło 30 lat i rządzą dwie partie. 5% progu wyborczego to absurdalnie wysoki próg.
Ale pan Kwaśniewski młody i śliczny😊 I najmądrzej gadał. Nic dziwnego, ze wygrali.
Ale Layla do spotu KPN to sztos 🤣🤣🤣
i jeszcze "jesteś zerem" na koniec 😂
Ciekawe czy w ogóle zadbali o prawa autorskie. 😄
@@TheDeltt Wtedy to normalnie w sklepie się pirackie kasety kupowało, czy to z muzyką, czy do np. Commodore. Takie czasy.
Szczerze wątpię, żeby o prawa występowali. Może dla polskich utworów tylko.
Odnoszę wrażenie że obecne wybory - 2023, są w wadze podonnej jak te w początkach lat 90, tylko mamy wiecej doświaczenia i jesteśmy mądrzejsi, nie spier..... tego! A co zrobić? O to jest pytanie ..... Co lepsze? PISiory czy POwcy? Ni to dobre to Ni to lepsze.
Uważam tak...
Jesteś przedsiębiorcą głosuj za własnymi interesami
Jesteś pracownikiem głosuj za własnymi interesami
Jesteś rolnikiem (agrobiznes - bo inaczej w tych czsaach tego nie nazwę) głosuj za za własnymi inteersami
Jesteś opiekunem os. niepełnospaw. - głosu za własnymi interesami
Jesteś kobietą - głosuj za własnymi interesami
ZAWSZE spotkamy się pośrodku przez te cholerne partie , głosuj na własne interesy. W wyborach egoizm to cnota.
Pozdrawiam
Piotr
Dla zainteresowanych, za wikipedią jak procent głosów różnił się od procenta uzyskanych mandatów tj. jak bardzo ordynacja wypaczyła kompletnie realne poglądy wyborców:
SLD Głosy: 20,41% --------- Mandaty: 37,17%
PSL Głosy: 15,40% ---------- Mandaty: 28,70%
UD Głosy: 10,59% ---------Mandaty: 16,09%
UP Głosy: 7,28% -----------Mandaty: 8,91%
KPN Głosy: 5,77% ----------- Mandaty: 4,78%
BBWR Głosy: 5,41% ------------Mandaty: 3,48%
Więc nie tylko lewica praktycznie podwoiła swój wynik, centrum dostało 50% bonus to wszystko na prawo dostało mniej mandatów niż wynik a w większosći nie przekroczyło progu. No ale wiadomo, prawica rozwija się przez podział ;)
Dziękujemy
oj coś się dźwięk popsuł 😢
Archiwalne nagrania *złoto‼️*
A Olechowskiego akurat zawsze lubiłem jakoś...
Olechowski to dopiero szuja 😮
Jest bardzo ciekawe móc porównać tych samych ludzi wtedy i dziś
Pamiętam dobrze te czasy ludzie mieli już dość solidarności i jej rządów,3 lata solidarności pokazało że nie mają pojęcia o rządzeniu krajem i tak jest do dziś bo rządzą obecnie dalej
To już nie była prawdziwa Solidarność przy okrągłym stole zasiadali Bolek idobrani przez esbecje michnikow innych yudenratow
Co za idiotyzm. Ludzie nie mieli pracy. Balcerowicz, to przyczyna. Zylam w tych czasach
@@annagalas102 a Balcerowicz kiedy był u władzy i w jakich rządach ,solidarności Raczej
Ja w '93 miałem 4 lata więc nie mogę pamiętać tych wyborów ale w pierwszych wyborach jakie kojarzę, to tata głosował na większą partię podkreślając, że głosuję na nich żeby był rząd, który będzie miał stabilną większość.
Kolejny świetny program!
Obejrzane. Niemal od razu :)Czekam teraz na drugą część- o tym co się działo dalej. Czy wojna polsko-polska to nasz narodowy wynalazek, czy inni też tak mają?
Czesi z tego co wiem nie mieli wojny polsko-polskiej. Szczęśliwy kraj.
48:21 solo na syntezator i gitarę z "białej armii" Bajmu
Całość spotów wyborczych idealnie oddaje chyba klimat tamtych czasów i swoisty polityczny folklor.Dużo do myślenia daje spora liczba nadal czynnych (mimo upływu tych 30 lat) polityków..O ile dobrze pamietam to w tamtym czasie utarło się pewne stwierdzenie o „farbowanych lisach”😂