Osobně mám iStat Menus, aby mi ukazovala v řádku nabídek krom % baterie i zbývající čas. Jinak používám AlDente, kde si nastavím do kolika % chci nabíjet. (Snažím se pohybovat 20-80%). Zatím se mi tenhle způsob osvědčil a vyhovuje mi. Naopak na iPadu to neřeším. (Jen se snažím nevybíjet pod 20%)
mám dotaz: co znamená revize hardware? 5:05 čas např ... já tam mám 1 a vy 100 ... počet cyklů mám ale už 142...dělám něco špatně? nemá to být vyšší číslo než jen 1?
Ahoj Honzo, vlastnim macbook pro m1, doufam ze moje otazka nebude znit hloupe ale chtel bych se zeptat jestli se baterie opotrebovava kdyz mam macbook zapojeny do zdroje nabijeni. Dik za odpoved
můžu se jako nováček v apple zeptat ,proč se tu řeší diskuze zda řešit nebo neřešit baterku??? Jako prosím,nezlobte se na mě ,pokud bude vypadat jako snobské hovado,ale pokud si koupim notebook za 40-100 klacků tak nejspíš už mám i v kapse mobil za 35+..naopak originalni servis applu mě osobně jako dělnické třídě přijde budgetový takže jestli budu prominte mi ten buranský výraz kurvit baterku 2 roky a pak ji za nějakých 5K vyměním ... tak to sakra nemůže být likvidačni ne ???? SAKRA UŽ ... Mě to přijde ,že všeci máte jabka na 56 splátkových měsíců s nulovou akontací a řešíte zda vám baterka vydrží :D Měl jsem androidí telefon za 4500 kč a baterka mi 2 dny používaní, vydržela celých 5 let..... A kdo odpálí baterku hodně brzy na macbooku tak by měl zvážit přesunout se s káváren domů a pořidit mac studio ultra co??? hm??? Já osobně letos budu přecházet na jablko ano?? už ted kupuji pouze jablečné džusy a připravuji se ano?? a vim že chci macbook air a iphone 15 v te nejvyšší dostupne SNAD titanové specifikaci ano?? ano??? dobrý.... a vím.... že nebudu řešit kolik úhozů mi vydrží klávesnice ale zkrátka vím že ji za pětku vyměnim a víte co přátelé?? ja tleskám !!! protože pokud bych bůh chran spadl do premiového segmentu vozidel tak 5 000 se dává za dobrý den v servise na pravidelné prohlídce ....TUDÍŽ..... jste opravdu hloupí vy....co ohýbáte staré pravidlo Mac slouží vám a ne vy jemu....... šurujte do toho klidně 3 ampéry bo kolik to dává jak potřebujete drobte croisana ze starbucks na klavesnici a robte money ano ?? a prostě za dva roky vyměnte klapky a baterku a pokračujte ve své bohulibé činnosti jako petr mára že ano .... co ?? Je můj pohled špatný??? Znám lidi co na iphoní čočky ze safíru lepěj plastový krytky z ali za dolar deset...a ničí si fotky :D mam pokračovat ??? Lidi já vás chápu že je to drahý ,že jste na to někteří asi dlouho šetřili a chcete jabko jen kvuli statutu high society ale prosím jak tu říká Jenda .... vážně si monitorujete teplotu cykly a kapacitu ?? jako fakt ? :D :D:D:D Omlouvám se jestli jsem někoho pohoršíl..... Moje poslední technika byla Acer netbook a huawei za 5K takže chápete,jaký skok letos v září udělám :D a přesto... přesto kruci přesto nebudu řešit takové VOLOVINY !!!!!
Zdravím, mám MBP 13 2021 s M1, vše aktuální ale v nabídce u baterie nemám tyto možnosti nastavení - pouze chechbox na zapnutí "Režimu nízké spotřeby", žádné přepínání na automatiku, vysoký výkon atd.
Zdravím. Přesně, baterku jsem řešil první měsíc, koukal na kondici a tak dále. Pak mě to přestali bavit jak u telefonu, hodinek i Macu. Po roce a půl intenzivního používání iPhonu, úbytek 5% z baterie. Já jsem spokojen.
Jelikož se jedná tip video, tak si dovolím upřesnit… Pro spuštění funkce Power Nap, je důležité se i neodhlašovat. Power Nap synchronizuje zejména vaše osobní data (e-mail, kalendář, iCloud) a to by neměl pokud je Mac vypnut nebo uživatel odhlášen. Tzn. Mac pouze zamykat nebo zaklapnout.
Já například používám coconutBattery, abych viděl hned v nabídce, kolik mi zbývá hodin baterie, nechápu proč Apple ukazuje jen procenta, která jsou z uživatelského pohledu k ničemu. Ale jinak souhlasím, že to nemá cenu více řešit, jediné co, tak nenechávám vybít notebook úplně na nulu, ale kdykoli mám možnost, tak připojuji, nejméně však se snažím u 20ti procent.
@@kroxigor_cz právě se mi líbí, že to při každé aktivitě ukazuje čas, který zbývá při dané aktivitě, při video editu nebo hře 4 hodiny, při safari a YT 7h při 65% baterie. Je jasné, že to nemůže být celkový čas nehledě na výkon. Takhle aspoň vím s čím počítat při jakékoli aktivitě. Lepší než vidět třeba 30% a hned všechno vypínat se strachem, že se mi to znenadání vypne, protože nevím s jakým časem můžu počítat alespoň orientačně. A zatím ty časy co mi to hází doopravdy sedí.
V (předchůdcích) macOS bývala standardně možnost zobrazit čas. No a pak svět pokročil a procesory začaly být schopné významně "krotit" svou spotřebu v závislosti na činnosti počítače-uživatele. No a odhad času začal být natolik nepřesný, až byl k ničemu...
@@ljukeordan Pak jste si našel skvělou aplikaci pro Váš konkrétní požadavek. :-)
2 года назад+1
Po roce a čtvrt mám na MacBooku Air M1 86% baterie a 147 cyklů. Na můj vkus stárne docela rychle. Problém asi bude v tom, že ji mám většinou nabitou na 100%. Divím, že Apple nenabídne nějakou funkci v nastavení baterie, abychom zbytečně nenabíjeli na 100%, když to nepotřebujeme... já mám 95% času MacBook připojený k monitoru, který ho napájí. V takovém scénáři by mohl být dlouhodobě nabitý třeba jen na 80%. Asi to není v zájmu Applu. Nová baterie stojí krásných 3800 Kč.
Za mna to ma zmysel, lebo po troch rokoch mam 69% kapacity baterie. Skusal som ju "formatovat" naplno nabit a potom vybyt, znova nabit atd... proste smola. Pocet cyklov mam len 389. Zial mal som to stale na nabijacke a optimalizovanie dobijania moc nefungovalo. Ide o MacBook Pro 15" 2019 s Intel Core i9. Bez nabijacky som ani na zaciatku moc dlho nevydrzal pracovat, lebo to zralo ako stary diesel. Teraz mam M1 Max a vydrzim fakt cely den bez nabijacky....
Ujišťuji vás, že vaše chování mělo na životnost velmi malý vliv. 69% po 3 letech není špatný výsledek. A jestli by to bylo 65% nebo 75% fakt reálně moc neznamená
@@Alisczech bez nabijania nevydrzi ani hodinu prace. Je ale pravda, ze tomu notasu davam zabrat, ziadne kancelarske prace. M1 Max je na tom nastastie lepsie a drzi moje vytazenie cely den na baterke. Takze to, co i9 vydrzalo hodinu, tak M1 Max vydrzi cely den :D som zalubeny do toho notasu.
Toto iste sa stalo aj mne ze po cca 3,5 roku mi z nicoho nic zacala degradovat bateria a behom mesiaca mi vydrzala uz len cca 1hodinu a to mala cca 270 cyklov.
@@Topic2 Li-Pol chemie už ze svého principu složení degraduje v čase i při uskladnění a udržování na Storege Voltage. 5 - 7 let je běžný čas rozkladu bez ohledu na profil používání Li-Ion, Li-Pol accu.
vysoké teploty a vybíjanie do nuly škodí batérii..inak absolútne nemá zmysel riešiť..batéria je spotrebný tovar a po dvoch, troch rokoch ju treba vymeniť tak či onak
Toto video není pravdivé. U MacBooků s čipy M1, M2 ať v Air či Pro a potažmo úplně to stejné u iPhonů od 14 výše, je kondice baterie dost zásadní téma, protože u všech těchto zařízení jede procentuální kondice dolů jak po tobogánu. Je otázkou, zda Apple udělal nějakou změnu ve výrobě baterií, v dodavateli, v procesu, v čemkoli, ale oproti starším zařízením je to špatné. Příklad - 2 měsíce starý iPhone 14 Pro max běžně používaný a už mám 98%.. :( Další příklad MacBook air s M1 běžně používaný, 8 měsíců a již jsem na 90% původní kapacity. Teď používám MacBook Pro 16 s M2 MAX v maximální konfiguraci s pořizovací cenou vysoko nad 120 tisíc korun a za cenu, za kterou jsem jej pořídil bych byl opravdu rád, aby baterie vydržela v úplně jiných číslech tak, jak jsem byl zvyklý. Proto absolutně nesouhlasím s videem a ano - je potřeba toto řešit. Management v Mac OS jak říká video, není dostačující - neobsahuje pokročilé funkce jako např. nastavení maximálního procenta nabití při dlouhodobém používání notebooku ze sítě nebo naopak při neopoužívání macbooku vůbec. Jediná funkce, která je uživatelsky dostupná v Mac OS je tzv. Optimalizované nabíjení. Toto ale v praxi nefunguje, protože to by musel být uživatel robot s velkou přesností v rámci času nabíjení a vybíjení, což není v realitě myslitelné. Co může každý uživatel udělat je např. instalace aplikace Aldente do Mac OS a pokud jej používáte z většiny napájený ze sítě, pak jednoduše nastavíte maximální nabití baterie např. na 70 či 80%. Upřímně doufám, že to splní potřebný efekt, protože v opačném případě začnu přemýšlet nad produkty Apple v o dost negativnějším smyslu - ikdyž jsem skalním zastáncem jablečných produktů a strašně se mi líbí vše, co znamenají - používám s radostí vše od Applu, tak odmítám do tak drahých zařízení, jakými iPhone Pro Max i MacBook Pro 16 jsou, po roce a půl kupovat nové baterie....
Na to vám mohu odpovědět jen to, že máme doma iPhony X, 12, 13 Pro Max a 14 Pro Max všechny s původními bateriemi a fungují v pohodě. Můj 2 roky starý MacBook Pro 16" má původní baterii a prakticky nepozoruji žádnou degradaci. A na závěr otázka: Vadí vám kapacita 98% a tak chcete omezit nabíjení trvale na 80%? To vám těch 20% kapacity nebude chybět a 2% vám chybí?
Docela zavádějící nesmysl v úvodu, že nabíjecí profil Li-Ion accu nemá cenu řešit... vlastně je to pravdivé tvrzení, pokud uživatel neřeší životnost. V průběhu videa je toto uvedeno alespoň částečně na pravou míru, bohužel pouze v limitech možností nastavení ios = ios je jediný neomylný a všechno dělá za Vás, ostatní aplikace řešící nedokonalosti správy nabíjecích profilů od apple jsou zbytečné. OK, super reklama a klam neznalých uživatelů => přijde mi to jako zneužívání autority autora ve prospěch korporátu. Profil nabíjení Li-Pol accu má pro dosažení jejich delší životnosti opravdu cenu řešit a to individuálně podle profilu používání zařízení. Jedno z nejpřehlednějších a uživatelsky nejpřívětivějších řešení na míru uživateli, lze nalézt u Dellu. A tento princip řízení nabíjení přenést pomocí add aplikací do prostředí apple. ExpressCharge - rychlé nabíjení, pro uživatele , kteří jsou nepravidelně a pouze na chvíli připojení do zásuvky 230V, opotřebovává accu vysokým nabíjecím proudem a ztrátovým teplem na accu velmi rychle a mnohem častěji dochází k nafouknutí takto provozovaných accupacků. Adaptivní režim, Automatický u apple, se sice pokouší předvídat uživatelské chování a pravidelné časy provozu, vypínání a připojování zařízení k nabíječce, ale jaké procento uživatelů má tak pravidelný denní režim, aby to mohlo spolehlivě fungovat? Nejšetrnější k accu a nejvýhodnější i pro režim stálého připojení nabíječky, je Vlastní režim, který spočívá v možnosti definování vlastních prahových hodnot v % pro začátek a konec nabíjení accu. Ideální a s nízkým opotřebením accu procesem nabíjení-vybíjení, se pro většinu z našich stovek uživatelů ukázal být ručně nastavený interval 50 - 85%. Nabíjí se do 85%, dále jede provoz ze sítě, bez ohledu na připojení nabíječky z síti, neudržuje se 100%, což je pro accu hodnota po delší dobu podobně devastační, jako skladování ve vybitém stavu. Nekulminuje +/- 5 při neustálém nabíjení kolem 100% a "nespotřebovávají" se životní cykly accu. Další nabíjení začíná až po poklesu na hodnotu 50%, provozem mino nabíječku. Při dnešní výdrži běhu z accu je i 50% dostatečná doba pro provoz na několik hodin. Nabíjení Li-pol, Li-Ion accu nad 85% trvá déle než předchozích 85% z nulové hodnoty, accupack už se dobíjí pouze malým proudem a proto tato část nabíjecího cyklu není považována za časově efektivní. Je dobré si uvědomit, že Váš drahý a večer na 100% nabitý Li-pol accu, po celou dobu Vašeho spánku (cca 8h) podléhá zvýšené degradaci, než nabitý pouze na 50-85%. Li-pol , Li-ion technologie analogicky kopíruje průběh lidského života. Ať ji provozujete nebo jen skladujete bez zatížení, v horizontu cca 5 - 7let se vlivem vnitřních chemických procesů stejně rozpadne. Snaha o prodloužení životnosti accu této technologie šetrným zacházením má tedy i své limity. Dá se říct, že 2 roky jsou málo, 4-5 je až dost...
1) Neřekl jsem v úvodu, že nemá smysl řešit nabíjecí profil, ale že nemá smysl řešit paměťový efekt, protože je zanedbatelný. 2) Mac nemá iOS, ale má macOS, který mimochodem nabíjecí profil řeší trochu jinak než iOS 3) to co tak dlouho a pracně popisujete je to, co za vás dělá chytré/optimalizované nabíjení v macOS a ve videu o tom mluvím. Takže nevíém jestli jsem zneužil autoritu autora, ale v každém případě jsem neřekl nějaký nesmysl
Přesně takové video jsem momentálně hledal a věděl jsem, kde přesně zabroukat 👍 Děkuji .. Máte perfektní kontent
Diky moc
Osobně mám iStat Menus, aby mi ukazovala v řádku nabídek krom % baterie i zbývající čas. Jinak používám AlDente, kde si nastavím do kolika % chci nabíjet. (Snažím se pohybovat 20-80%). Zatím se mi tenhle způsob osvědčil a vyhovuje mi. Naopak na iPadu to neřeším. (Jen se snažím nevybíjet pod 20%)
Proč ne 👍
mám dotaz: co znamená revize hardware? 5:05 čas např ... já tam mám 1 a vy 100 ... počet cyklů mám ale už 142...dělám něco špatně? nemá to být vyšší číslo než jen 1?
Revize je verze HW, to nehraje roli
Ahoj Honzo, vlastnim macbook pro m1, doufam ze moje otazka nebude znit hloupe ale chtel bych se zeptat jestli se baterie opotrebovava kdyz mam macbook zapojeny do zdroje nabijeni. Dik za odpoved
Ne víc, než kdyby jsi jel z baterie
můžu se jako nováček v apple zeptat ,proč se tu řeší diskuze zda řešit nebo neřešit baterku??? Jako prosím,nezlobte se na mě ,pokud bude vypadat jako snobské hovado,ale pokud si koupim notebook za 40-100 klacků tak nejspíš už mám i v kapse mobil za 35+..naopak originalni servis applu mě osobně jako dělnické třídě přijde budgetový takže jestli budu prominte mi ten buranský výraz kurvit baterku 2 roky a pak ji za nějakých 5K vyměním ... tak to sakra nemůže být likvidačni ne ???? SAKRA UŽ ... Mě to přijde ,že všeci máte jabka na 56 splátkových měsíců s nulovou akontací a řešíte zda vám baterka vydrží :D Měl jsem androidí telefon za 4500 kč a baterka mi 2 dny používaní, vydržela celých 5 let..... A kdo odpálí baterku hodně brzy na macbooku tak by měl zvážit přesunout se s káváren domů a pořidit mac studio ultra co??? hm??? Já osobně letos budu přecházet na jablko ano?? už ted kupuji pouze jablečné džusy a připravuji se ano?? a vim že chci macbook air a iphone 15 v te nejvyšší dostupne SNAD titanové specifikaci ano?? ano??? dobrý.... a vím.... že nebudu řešit kolik úhozů mi vydrží klávesnice ale zkrátka vím že ji za pětku vyměnim a víte co přátelé?? ja tleskám !!! protože pokud bych bůh chran spadl do premiového segmentu vozidel tak 5 000 se dává za dobrý den v servise na pravidelné prohlídce ....TUDÍŽ..... jste opravdu hloupí vy....co ohýbáte staré pravidlo Mac slouží vám a ne vy jemu....... šurujte do toho klidně 3 ampéry bo kolik to dává jak potřebujete drobte croisana ze starbucks na klavesnici a robte money ano ?? a prostě za dva roky vyměnte klapky a baterku a pokračujte ve své bohulibé činnosti jako petr mára že ano .... co ?? Je můj pohled špatný??? Znám lidi co na iphoní čočky ze safíru lepěj plastový krytky z ali za dolar deset...a ničí si fotky :D mam pokračovat ??? Lidi já vás chápu že je to drahý ,že jste na to někteří asi dlouho šetřili a chcete jabko jen kvuli statutu high society ale prosím jak tu říká Jenda .... vážně si monitorujete teplotu cykly a kapacitu ?? jako fakt ? :D :D:D:D Omlouvám se jestli jsem někoho pohoršíl..... Moje poslední technika byla Acer netbook a huawei za 5K takže chápete,jaký skok letos v září udělám :D a přesto... přesto kruci přesto nebudu řešit takové VOLOVINY !!!!!
Zdravím, mám MBP 13 2021 s M1, vše aktuální ale v nabídce u baterie nemám tyto možnosti nastavení - pouze chechbox na zapnutí "Režimu nízké spotřeby", žádné přepínání na automatiku, vysoký výkon atd.
Tohle je to, co nabízí M1Max s aktuální verzi macOS
Zdravím. Přesně, baterku jsem řešil první měsíc, koukal na kondici a tak dále. Pak mě to přestali bavit jak u telefonu, hodinek i Macu. Po roce a půl intenzivního používání iPhonu, úbytek 5% z baterie. Já jsem spokojen.
👍👍👍
Jelikož se jedná tip video, tak si dovolím upřesnit…
Pro spuštění funkce Power Nap, je důležité se i neodhlašovat. Power Nap synchronizuje zejména vaše osobní data (e-mail, kalendář, iCloud) a to by neměl pokud je Mac vypnut nebo uživatel odhlášen. Tzn. Mac pouze zamykat nebo zaklapnout.
👍👍
Já například používám coconutBattery, abych viděl hned v nabídce, kolik mi zbývá hodin baterie, nechápu proč Apple ukazuje jen procenta, která jsou z uživatelského pohledu k ničemu. Ale jinak souhlasím, že to nemá cenu více řešit, jediné co, tak nenechávám vybít notebook úplně na nulu, ale kdykoli mám možnost, tak připojuji, nejméně však se snažím u 20ti procent.
On ten čas je velmi zavádějící, zejména u M1 procesoru. Změna zátěže zcela významně mění čas. Asi proto
Naopak když mi ukazuje % je to relevantnější údaj než nějaký čas který sw počítá z aktuální spotřeby která nemusí být konstantní.
@@kroxigor_cz právě se mi líbí, že to při každé aktivitě ukazuje čas, který zbývá při dané aktivitě, při video editu nebo hře 4 hodiny, při safari a YT 7h při 65% baterie. Je jasné, že to nemůže být celkový čas nehledě na výkon. Takhle aspoň vím s čím počítat při jakékoli aktivitě. Lepší než vidět třeba 30% a hned všechno vypínat se strachem, že se mi to znenadání vypne, protože nevím s jakým časem můžu počítat alespoň orientačně. A zatím ty časy co mi to hází doopravdy sedí.
V (předchůdcích) macOS bývala standardně možnost zobrazit čas. No a pak svět pokročil a procesory začaly být schopné významně "krotit" svou spotřebu v závislosti na činnosti počítače-uživatele. No a odhad času začal být natolik nepřesný, až byl k ničemu...
@@ljukeordan Pak jste si našel skvělou aplikaci pro Váš konkrétní požadavek. :-)
Po roce a čtvrt mám na MacBooku Air M1 86% baterie a 147 cyklů. Na můj vkus stárne docela rychle. Problém asi bude v tom, že ji mám většinou nabitou na 100%. Divím, že Apple nenabídne nějakou funkci v nastavení baterie, abychom zbytečně nenabíjeli na 100%, když to nepotřebujeme... já mám 95% času MacBook připojený k monitoru, který ho napájí. V takovém scénáři by mohl být dlouhodobě nabitý třeba jen na 80%. Asi to není v zájmu Applu. Nová baterie stojí krásných 3800 Kč.
Pro takové využití tu máme Mac Studio /Mac Pro/Mac Mini
@@ondrejparyzek Já ale MacBook přenáším denně mezi domovem a prací… na to fakt Mac Studio není :-)
Po třech Apple XS letech kondice baterie je 83%. Na výdrži už je to znát. Použití je opravu denní včetně e-mail, Apple Music,
Co mám dělat , kdyz mi baterka pise - Baterie se nenabíjí?
Buď je slabý zdroj nebo je nějaký HW či SW problém
Za mna to ma zmysel, lebo po troch rokoch mam 69% kapacity baterie. Skusal som ju "formatovat" naplno nabit a potom vybyt, znova nabit atd... proste smola. Pocet cyklov mam len 389. Zial mal som to stale na nabijacke a optimalizovanie dobijania moc nefungovalo. Ide o MacBook Pro 15" 2019 s Intel Core i9. Bez nabijacky som ani na zaciatku moc dlho nevydrzal pracovat, lebo to zralo ako stary diesel. Teraz mam M1 Max a vydrzim fakt cely den bez nabijacky....
Ujišťuji vás, že vaše chování mělo na životnost velmi malý vliv. 69% po 3 letech není špatný výsledek. A jestli by to bylo 65% nebo 75% fakt reálně moc neznamená
@@Alisczech bez nabijania nevydrzi ani hodinu prace. Je ale pravda, ze tomu notasu davam zabrat, ziadne kancelarske prace. M1 Max je na tom nastastie lepsie a drzi moje vytazenie cely den na baterke. Takze to, co i9 vydrzalo hodinu, tak M1 Max vydrzi cely den :D som zalubeny do toho notasu.
@@coolmip ano, ten rozdíl je propastný i u mě
Mě Mac hlásí servis a to jsem na baterce neměl ani 250 cyklů :(
Pokud je notebook ještě v záruce, tak ji Apple bezplatně vymění. Zřejmě vadný kus
Toto iste sa stalo aj mne ze po cca 3,5 roku mi z nicoho nic zacala degradovat bateria a behom mesiaca mi vydrzala uz len cca 1hodinu a to mala cca 270 cyklov.
@@Topic2 Li-Pol chemie už ze svého principu složení degraduje v čase i při uskladnění a udržování na Storege Voltage. 5 - 7 let je běžný čas rozkladu bez ohledu na profil používání Li-Ion, Li-Pol accu.
u mobilu se mi nikdy nepodařilo aby optimalizované nabíjení fungovalo :D max tak jednou dvakrát :D
Pak asi nemáš dostatečně pravidelný návyk
@@Alisczech Večerka je stále nastavená stejně, max mě napadá, že nenabíjím pravidelně
vysoké teploty a vybíjanie do nuly škodí batérii..inak absolútne nemá zmysel riešiť..batéria je spotrebný tovar a po dvoch, troch rokoch ju treba vymeniť tak či onak
👍👍
Z 80% pouzivani macbooku ho mam totis zapojeny do zdroje nabijeni
To ničemu nevadí
Toto video není pravdivé. U MacBooků s čipy M1, M2 ať v Air či Pro a potažmo úplně to stejné u iPhonů od 14 výše, je kondice baterie dost zásadní téma, protože u všech těchto zařízení jede procentuální kondice dolů jak po tobogánu. Je otázkou, zda Apple udělal nějakou změnu ve výrobě baterií, v dodavateli, v procesu, v čemkoli, ale oproti starším zařízením je to špatné. Příklad - 2 měsíce starý iPhone 14 Pro max běžně používaný a už mám 98%.. :( Další příklad MacBook air s M1 běžně používaný, 8 měsíců a již jsem na 90% původní kapacity. Teď používám MacBook Pro 16 s M2 MAX v maximální konfiguraci s pořizovací cenou vysoko nad 120 tisíc korun a za cenu, za kterou jsem jej pořídil bych byl opravdu rád, aby baterie vydržela v úplně jiných číslech tak, jak jsem byl zvyklý. Proto absolutně nesouhlasím s videem a ano - je potřeba toto řešit. Management v Mac OS jak říká video, není dostačující - neobsahuje pokročilé funkce jako např. nastavení maximálního procenta nabití při dlouhodobém používání notebooku ze sítě nebo naopak při neopoužívání macbooku vůbec. Jediná funkce, která je uživatelsky dostupná v Mac OS je tzv. Optimalizované nabíjení. Toto ale v praxi nefunguje, protože to by musel být uživatel robot s velkou přesností v rámci času nabíjení a vybíjení, což není v realitě myslitelné. Co může každý uživatel udělat je např. instalace aplikace Aldente do Mac OS a pokud jej používáte z většiny napájený ze sítě, pak jednoduše nastavíte maximální nabití baterie např. na 70 či 80%. Upřímně doufám, že to splní potřebný efekt, protože v opačném případě začnu přemýšlet nad produkty Apple v o dost negativnějším smyslu - ikdyž jsem skalním zastáncem jablečných produktů a strašně se mi líbí vše, co znamenají - používám s radostí vše od Applu, tak odmítám do tak drahých zařízení, jakými iPhone Pro Max i MacBook Pro 16 jsou, po roce a půl kupovat nové baterie....
Na to vám mohu odpovědět jen to, že máme doma iPhony X, 12, 13 Pro Max a 14 Pro Max všechny s původními bateriemi a fungují v pohodě. Můj 2 roky starý MacBook Pro 16" má původní baterii a prakticky nepozoruji žádnou degradaci. A na závěr otázka: Vadí vám kapacita 98% a tak chcete omezit nabíjení trvale na 80%? To vám těch 20% kapacity nebude chybět a 2% vám chybí?
Docela zavádějící nesmysl v úvodu, že nabíjecí profil Li-Ion accu nemá cenu řešit... vlastně je to pravdivé tvrzení, pokud uživatel neřeší životnost.
V průběhu videa je toto uvedeno alespoň částečně na pravou míru, bohužel pouze v limitech možností nastavení ios = ios je jediný neomylný a všechno dělá za Vás, ostatní aplikace řešící nedokonalosti správy nabíjecích profilů od apple jsou zbytečné. OK, super reklama a klam neznalých uživatelů => přijde mi to jako zneužívání autority autora ve prospěch korporátu.
Profil nabíjení Li-Pol accu má pro dosažení jejich delší životnosti opravdu cenu řešit a to individuálně podle profilu používání zařízení. Jedno z nejpřehlednějších a uživatelsky nejpřívětivějších řešení na míru uživateli, lze nalézt u Dellu. A tento princip řízení nabíjení přenést pomocí add aplikací do prostředí apple.
ExpressCharge - rychlé nabíjení, pro uživatele , kteří jsou nepravidelně a pouze na chvíli připojení do zásuvky 230V, opotřebovává accu vysokým nabíjecím proudem a ztrátovým teplem na accu velmi rychle a mnohem častěji dochází k nafouknutí takto provozovaných accupacků.
Adaptivní režim, Automatický u apple, se sice pokouší předvídat uživatelské chování a pravidelné časy provozu, vypínání a připojování zařízení k nabíječce, ale jaké procento uživatelů má tak pravidelný denní režim, aby to mohlo spolehlivě fungovat?
Nejšetrnější k accu a nejvýhodnější i pro režim stálého připojení nabíječky, je Vlastní režim, který spočívá v možnosti definování vlastních prahových hodnot v % pro začátek a konec nabíjení accu. Ideální a s nízkým opotřebením accu procesem nabíjení-vybíjení, se pro většinu z našich stovek uživatelů ukázal být ručně nastavený interval 50 - 85%. Nabíjí se do 85%, dále jede provoz ze sítě, bez ohledu na připojení nabíječky z síti, neudržuje se 100%, což je pro accu hodnota po delší dobu podobně devastační, jako skladování ve vybitém stavu. Nekulminuje +/- 5 při neustálém nabíjení kolem 100% a "nespotřebovávají" se životní cykly accu. Další nabíjení začíná až po poklesu na hodnotu 50%, provozem mino nabíječku. Při dnešní výdrži běhu z accu je i 50% dostatečná doba pro provoz na několik hodin. Nabíjení Li-pol, Li-Ion accu nad 85% trvá déle než předchozích 85% z nulové hodnoty, accupack už se dobíjí pouze malým proudem a proto tato část nabíjecího cyklu není považována za časově efektivní. Je dobré si uvědomit, že Váš drahý a večer na 100% nabitý Li-pol accu, po celou dobu Vašeho spánku (cca 8h) podléhá zvýšené degradaci, než nabitý pouze na 50-85%.
Li-pol , Li-ion technologie analogicky kopíruje průběh lidského života. Ať ji provozujete nebo jen skladujete bez zatížení, v horizontu cca 5 - 7let se vlivem vnitřních chemických procesů stejně rozpadne. Snaha o prodloužení životnosti accu této technologie šetrným zacházením má tedy i své limity. Dá se říct, že 2 roky jsou málo, 4-5 je až dost...
1) Neřekl jsem v úvodu, že nemá smysl řešit nabíjecí profil, ale že nemá smysl řešit paměťový efekt, protože je zanedbatelný. 2) Mac nemá iOS, ale má macOS, který mimochodem nabíjecí profil řeší trochu jinak než iOS 3) to co tak dlouho a pracně popisujete je to, co za vás dělá chytré/optimalizované nabíjení v macOS a ve videu o tom mluvím. Takže nevíém jestli jsem zneužil autoritu autora, ale v každém případě jsem neřekl nějaký nesmysl