Lubię pomagać inny, więc bardzo się Cieszę że mogłem też Tobie. Zdaje sobie sprawę w Tego że dzięki mnie wielu ludzi spełnia marzenia o własnym domu budując systemem gospodarczym, nie neguje tego, sam u siebie ile mogę robię sam i też oglądam filmy innych jak co zrobić :) Proszę.
Robota OK, ale elektryk w mojej nowej instalacji też różnicówkę 3F podpiął na obwody 1F. Po około roku czasu pojawiła się dziwna sytuacja. Na obowdach 1F pojawiały się napięcia rzędu 400 - 500 V (mierzyłem miernikiem). Okazało się iż padła: Lodówka, pompa CO, zasilacz Lapotopa, oświetlanie w piekarniku. Okazało się iż poluzowany był przewód N na tejże różnicówce. Takżę jestem przykładem iż takie sytuacje się zdarzają. Działąć będzie na pewno OK, ale nie życzę nikomu takiej sytaucji. Gdyby były różnicówki 1F do obowadów 1F, a różnicówki 3F do obowdów 3F, taka sytuacja by nie wystąpił. Pozdrawiam
Niestety duża część elektryków robi tak. Nie jest to błędem, ale właśnie może dojść do takich sytuacji jak opisałeś. No, ale tak jest taniej, szybciej i mniej miejsca w rozdzielnicy potrzeba.... :(
cześć Grzegorz, W opisie sytuacji która Cię spotkała nie widzę winy tej bidnej różnicówki 3 faz. której się wszyscy czepiają :) Ona jest fajna, ona ma nam uratować życie w sytuacji krytycznej (mi uratowała wielokrotnie, raz dotykając fazy twarzą) Kiedyś też mnie nie uratowała i mnie popieściło :) Często brak "obciążenia" różnicówki może spowodować jej nie zadziałanie nawet gdy się złapiemy "fazy" (nie pytaj dlaczego, to jest tylko urządzenie) Większe prawdopodobieństwo jest że w danej chwili obciążona będzie róż. 3f niż 1f ale to nie o to tutaj chodzi. Wracając do twojej sytuacji, oglądałeś mój film na pewno w całości i słyszysz ile razy mówię że "to ma siedzieć" "to musi być naprawdę mocno dokręcone" "to musi być zrobione na 200%" "trzeba dokręcić, sprawdzić 2 razy" no własnie po to żeby nie było takiej sytuacji jak u Ciebie. Jednak muszę Ci powiedzieć że różnicówka 1 faz uratuję nasze "czułe" urządzanie wtedy gdy braknie N na tej jednej różnicówce co podkreślam nie powinno mieć kategorycznie miejsca. Jednak gdy braknie w twojej rozdzielni-cy "głównego N" bo np. w skrzynce ZK elektryk (też człowiek) nie dokręcił dobrze N, nawet 10 różnicówek 1 faz nie pomoże bo dzieje się tak samo. Prawdopodobieństwo tych sytuacji jest na tyle małe że na miejscu "super elektryków" przestał był się spinać że ktoś montuje różnicówki 3 faz na obwody 1 fazowe bo całym ich zadaniem jest ratowanie życia a nie ochrona urządzeń przed przepięciami. Dlaczego ja zamontowałem 3 faz? Jest takie coś jak projekt budowlany i tam jest rozrysowana rozdzielnica, tam są 2 różnicówki 3 faz. projekt wykonał mgr. inż dr. i nie wiadomo kto jeszcze, gość ma tyle papierów elektrycznych że było czym palić w piecu przez całą zimę :) Na pewno wie co projektuje i zna się na tym ;) Najchętniej spotkał bym się z Wami wszystkimi na pifko i pogadał bo mnie palce bolą od pisania :) Pozdrawiam
Zgadzam się z Tobą. Nie winie za to elektryka i nie miałem do niego żadnych roszczeń, w projekcie budowlanym też tak miałem iż roznicowka 3F była na obwody 1F. Wszystko było zgodnie ze sztuką. Co spowodowało iż przewód N był poluzowany nie wiadomo. Co nie zmienia faktu iż jestem przykładem takiej sytuacji. Zresztą pracuje z kolegą który w domu 30 letnim miał podobną sytuację 500 -600 V(pomiar miernikiem) w gniazdku 220V. Instalacja TNC bez roznicowka tylko wyłącznik nadprądowy przed licznikiem. Jak zgłaszał awarie i powiedzial o tej sytuacki Pan z elektrowni powiedzial iz te Chinskie mierniki tak pokazują, ale jak po przyjezdzie na swoich urzadzeniach zobaczyli to samo troszke inaczej zaczeli rozmawiac. Okazało się iż na słupie energetycznym zacisk PEN został przerwany. Spalił mu się na szczescie tylko router internetowy.
@@grzespu To i tak miałeś szczęście. Ja nie ufam elektrykom, bo już mi parę razy hece zrobili i wszystko sprawdzam sam aż się upewnię, że jest dobrze. Zerowe zaufanie.
Obejrzałem Pana 21 filmów w ciągu jednego dnia. Dużo mi pan pomógł i rozjaśnił. jestem pod wrażeniem pracy, pracowitości i Pana postawy elektryczno-życiowej. Szacunek dla Pana.
Dobrze po kilkunastu latach sobie przypomnieć wykonanie instalacji, fajna prezentacja tematu, ja robiłem na rozdzielnicach "L" były trochę płytkie i z tego powodu trochę kłopotliwe. Ale powracając do filmu podoba mi się podejście do poszanowania pracy innych ekip no i oczywiście rzecz zasadnicza wykonanie połączeń, ten porządek, prawdziwe rzemiosło elektryczne, uznanie, ja zamiast grzebieni stosowałem odpowiednio przygotowane przewody lepiej jest sprawdzić ich zamocowanie w bezpiecznikach po przykręceniu. Od nakręcenia filmu upłynęło 2 lata zatem może z postępem teraz zalecane jest przykręcanie przewodów wkrętarkami dynamometrycznymi z regulowanym momentem. Na co dzień zajmuję się maszynami elektrycznymi gdzie takie rozwiązania są stosowane.
Aktualnie kończę 4 klasę technik elektryk i naprawdę przyjemnie ogląda się takie materiały. A co do roboty oczywiście elegancko schludnie i porządnie tak jak powinno być. Pozdrawiam 😁
Uwagi laika 1. rozdzielnica za mała - brak zapasu, nie włożysz np. FR od PV a to teraz standard nawet jak klient nie przewiduje 2. brak bloku rozdzielczego - komplikujesz połączenia, oszczędność pozorna 3. brak zabezpieczenia kontrolek faz - pierdółka ale przedpiścy też zwracają na to uwagę 4. zasilanie obwodów jednofazowych z różnicówki trójfazowej - legalne ale nie zalecane z wiadomego powodu 5. średniej jakości przepięciówka - jak robisz dobrze to rób od początku do końca 6. zasady podłączania aparatów określa DTR producenta a nie elektryk 7. czerwony ładnie wygląda ale fazowe chyba robi się przeważnie na czarno? 8. drzwi rozdzielnic oczywiście w drugą stronę 9. zasłaniasz sobie większość listwy PE, nie będzie jak dokręcić za jakiś czas; pewnie można odgiąć listwę N ale wygodniej nie kombinować Estetyka petarda. Zrób odcinek z pomiarów.
Cześć Radosław. Gdybyś nie był laikiem jak piszesz miał własną działalność która wykonywała by instalacje na rynku na który nie jesteś sam, wyceniał te instalacje i chciał jeszcze na tym choć trochę zarobić większość z tych punktów byś nie napisał bo byś wiedział dlaczego ta rozdzielnia jest tej wielkości (klient twierdził że i tak jest za duża), nie pisał byś że blok rozdzielczy to oszczędność w przypadku gdy nie jest on w ogóle potrzebny. Uwaga 3,4 i 5 to typowo powtarzane przez internet uwagi na które właśnie laicy się łapią odnosiłem się do nich nie raz w innych komentarzach. 6 Jeśli chodzi o podłączenie aparatów to ja jako elektryk decyduje czy różnicówkę dam z prawej czy lewej strony bo tak mi akurat odpowiada, 7 kolor czerwony, czarny i brązowy są najbardziej pokulanymi kolorami fazowymi, często można spotkać też białe wśród niektórych elektryków, 8 cztery śrubki i są w drugą stronę, 9 sam sobie odpowiedziałeś. Dzięki za komentarz ale myślę że ja nie zdecydował bym się wytykać błędów np. stolarzowi nie siedząc w tym i mając pojęcie o tym z filmów w necie i forów. Pozdrawiam.
Bardzo dobra robota Panie Darku. Widzę, że w sieci zawsze zaczyna wrzeć, jak elektrycy poruszają temat zabezpieczeń przeciwrzepięciowych w budownictwie. Czytałem wiele na ten temat, ile głów, tyle opinii, jednak trzeba pamiętać, że jedyne co nas obliguje to norma. Też montowałem warystory i póki co jakoś nikt nie spłonął. Rozdział przewodu PEN, uziemienie punktu rozdziału zawsze staram się realizować na jakimś porządnym bloku rozdzielczym. Bo jakoś nie ufam połą6czeniem jednośrubowym na listwach w rozdzielniach. Dobezpieczenie przeciwprzepięciówki, np przez rozłącznik bezpiecznikowy zamiast FR na zasilaniu głównym szafy ( coraz częściej w złączach zasilających ZE stosuje ograniczniki mocy, a nie wył. nadprądowe, dalej w tym układzie jest rozłącznik bezpiecznikowy, a zainstalowane tam wkładki przy zwarciu w takiej niedobezpieczonej rozdzielni potrafią narobić szkód:)). Co do tańszych warystorów. Spotkałem się też opiniami, że jeśli w rozdzielnicy zainstalowane są te tańsze właśnie, to w przypadku, kiedy zadzieje się coś, co wymaga wezwania ubezpieczyciela, to rzeczoznawca może zakwestionować zastosowane zabepieczenie, ze względu na nie spełnienie norm, które nakładane są na urządzenia służące do ochrony przeciwprzepięciowej. Pozytywnie Panie Darku. Podoba mi się Pana robota. Pozdrawiam.
Dzięki za fajny dłuugi komentarz ;) Wszystko zrozumiałem tylko nie mogę zrozumieć zakwestionowanie przez rzeczoznawcę czegoś co spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, posiada wszelkie certyfikaty i przechodzi ścisłą kontrole jakości, ale jest tańsze niż 2 tyś zł :) (pisze tu o tych simtekach z filmu). Pozdrawiam serdecznie.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Właśnie podobno norma zastosowana w Simtecach jest niejednoznaczna z normą, do której odnoszą się rzeczoznawcy. Nie wiem do końca czy to prawda, bo żaden Simtec mi rozdzielni nie zdewastował i nie musiałem tego sprawdzać. Póki co będę je montował, jednak można znaleźć w sieci trochę artykułów na ten temat. Oglądam Twoje starsze filmy, bo strasznie podoba mi się jak podchodzisz do tematu instalacji. Sam na codzień zajmuję się grubszym prądem, a instalacje, to dla mnie dodatkowe zajęcie, jednak podchodzę do tematu podobnie do Ciebie, albo porządnie, albo wcale. Co do ochronników za 2 tyś. Pełen zestaw Dehnguarda jest chyba droższy niż 2 koła. :). Zalecają stosowanie remixu iskiernikowo warystorowego na każdą z faz. Za tą kasę spokojnie można wyposażyć małą rozdzielnię w dobre aparaty. Co do pioruna, który rzekomo ma się rozładować przez takie ustrojstwo i nie narobić szkód. Byłem świadkiem, jak z budynku w pobliżu którego uderzył piorun spadły wszystkie dachówki, a instalacja z góry do dołu ( budynek trzykondygnacyjny) wyrwana była ze ścian tak, że nowe przewody można było na spokojnie układać po starej trasie. Nie wydaje mi się, że urządzenia za przeszło 2 tyś. Dały by radę odprowadzić taki udar. Dodam że piorun nie uderzył bezpośrednio w budynek, a w drzewo, które rosło obok.
Sławek już parę lat żyję na tym świecie i wiem że jak chcesz płacić małe pieniążki i mieć super extra ubezpieczenie to tak jak byś go nie miał bo np. rzeczoznawca odnosi się do innej normy niż ograniczniki, a to nie masz aktualnych pomiarów elektrycznych a to to a to tamto, ogólnie wszystko jest powodem do nie wypłacenia pieniędzy :) Nie trzeba być alfą i omegą żeby wiedzieć że tak działają firmy ubezpieczeniowe :) Jak tak sobie piszemy jak stare kumple to powiem Ci że pewna firma na 3 literki której nikt nie lubi bo jest tam drożej o parę złotych nie sprawia takich problemów jak wyżej opisane :) Mało tego nie musisz mieć ograniczników przepięć bo przecież ograniczniki to dawniej był luksu i nie wszyscy je mają a domy stoją i są ubezpieczone i pieniądze za uszkodzenia spowodowane przepięciem otrzymują. Ludzie sami siebie robią w konia podpisując umowy z firmami które mają takie warunki których nie spełniają :) Odnosząc się do drugiej części Twojego komentarza czyli pioruna uderzającego w dom lub jak piszesz blisko (nie życzę nikomu) Z opisu sytuacji którą widziałeś ludzie sobie nie zdają sprawy że spalony telewizor, piekarnik czy zasilacz od laptopa to nie jest problem, problem to jest to co ty opisujesz i ja o tym mówię w filmie że żadna firma produkująca ograniczniki nie da Wam gwarancji że to uratuje Wasz dom, bo tu chodzi o ratowanie domu a nie zasilacza od laptopa.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Święta racja. Idea ubezpieczeń w obecnych czasach na tym właśnie polega. Zrobić wszystko by płacił klient, a nie ubezpieczyciel. Co do pomiarów też racja. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że trzeba je wykonywać, nie tylko przy odbiorze budynku, ale nawet jeśli jest pozytywny protokół, to i tak w przypadku szkody zawsze jest wiercenie i poszukiwanie dziury w całym. Ja od 13 lat ( W zasadzie od kiedy pracuję, bo 2 lata po szkole pracowałem w zakładzie elektroinstalacyjnym) pracuję w energetyce, 6 lat w pogotowiu, a od 4 lat dyspozycja, nie jedno widziałem i wiem z doświadczenia, że przerwa powietrzna szerokości około metra dla wyładowania to pikuś, a dla przykładu telewizor może uszkodzić się nawet, gdy jest w czasie burzy odpięty od gniazdka i nie mówię tu o wyrzucaniu go przez okno :). Są jeszcze przecięcia innego rodzaju, jednak na chwilę obecną ich ilość w sieci jest wg mnie dość skutecznie ograniczana. No nic, kawa ogarnięta, a teraz czas pobawić się prądem, udanego dnia Panie Darku. Heh podpatrzyłem u Pana kilka fajnych patentów i sam chcę je stosować. Dziś min zamawiam drążek do lasera, bo zawsze czegoś brakowało mi do zestawu, teraz wiem już czego. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych produkcji i realizacji :-). Będę zaglądał tu regularnie. Edit: Właśnie, apropo długości rozpórki. Czy 320 cm będzie optymalna, czy szukać czegoś wyższego? Chcę kupić Bosha, i widziałem u nich dwie opcje 320 i 350 cm.
Ładnie, estetycznie, oby więcej takich instalatorów. Jedynie co, to skrzynka trochę mała i brak zapasu, a ten zawsze się przydaje. Aczkolwiek to już uwaga do etapu projektowania.
wiem wiem, czepiam się ;) ale to dosyć istotna różnica, zwłaszcza że jest w tytule. Na filmie łączysz rozdzielnicę, rozdzielnia to całe pomieszczenie, tak w skrócie, a tak poza tym, to kawał porządnej roboty, bardzo szanuję za precyzję wykonywania instalacji :) Pozdrawiam!
Pierwszy raz obejrzałem twój filmik. Widziałem kilka tysięcy rozdzielnic niskiego napięcia (na żywo), a twoja praca i tak robi ogromne wrażenie. Tak właśnie powinna wyglądać rozdzielnica. Wszystko perfekcyjnie zrobione, można spierać się o drobiazgi, tylko po co? Super!
Dzięki Cezary za miłe słowa uznania :) Przykładam się do tego co robię i staram się to robić jak najlepiej potrafię :) Wiadome że można się przyczepić czegoś ale z drugiej strony na to patrząc, zrobić to po myśli tylu tysięcy elektryków co oglądało ten film jest ciężko ;)
15:18 Może się czepiam, ale i tak to napiszę! - Nie podoba mi się ustawianie rożnicówek z prawej strony tylko dlatego by grzebień pasował zwłaszcza że można dobrać je tak by "tor neutralny" miały z lewej strony. - W tym przypadku "sugerowałbym" inwestorowi dołożyć przynajmniej jeszcze 2 rożnicówki by w razie zadziałania jednej z nich zminimalizować obszar pozbawiony prądu do minimum. Wiem, że inwestor widzi to jako dodatkowy nie aż tak potrzebny wydatek ale to chyba taniej zrobić nawet na tym etapie niż ściągać elektryka by to przerobił po pierwszym zadziałaniu i wysłuchaniu zażalenia od "drogiej połówki"!
Super robota! Estetyka robi swoje bez osłon :D osobiście mam troszkę inne zasady układania aparatów w rozdzielni np. wole dawać główny rozłącznik i przepięciówke na górnej szynie TH, ale rozumiem, że wygodniej jest tak (w tym przypadku) jeśli główne zasilanie do skrzynki jest prowadzone od dołu. Każdy ma swoje zasady i nie powinno się ich wciskać nikomu na siłę xD Chcemy więcej :D
Fr i ogranicznik dajemy w miejscu w gdzie wchodzi zasilanie góra to u góry dół to na dole, aby z ogranicznika była jak najkrótsza droga do uziemienia, miejsca podziału PEN. Sam zrobiłem ten błąd (zasilanie z dołu fr i ogranicznik na górze) i dlatego tak się mądrze 😁. W przewodzie który później leci przez całą rozdzielnię od ogranicznika do uziemienia w czasie zadziałania ogranicznika indukują się duże prądy które nie są zdrowe dla pobliskich przewodów. I tak na marginesie blooki rozdzielcze to wcale nie śmieszna sprawa jeśli w rozdzielni stosuje się np 10 różnicowek 1f i ze 2 3f. Jest poprostu wygodniej przewodować. Ale to każdego osobiste podejście do tematu. Szacun za estetykę w rozdzielni. Też jestem zadania że ona ma nie tylko wyglądać z zewnątrz ale również po zdjęciu osłon ma być ład i porządek i żeby inwestor w przyszłości nie wstydził się za elektryka który wykonywał instalację.
Dzięki Piotr za fajny prawdziwy, życiowy komentarz. Bo co by, kto by nie pisał, tak jak piszesz robota broni się sama i głównie na tej zasadzie opiera się moja działalność. Pozdrawiam.
Za różnicówką mam wypuszczone przewody do małej rozdzielnicy tylko na klimy które są na dachu. Jest tam również szyna wyrównawcza ( uziom ). Na wejściu przewodu do budynku chciałem zamontować ograniczniki przepięć na L i N z jednostki zewnętrznej. To jednak jest już za różnicówką patrząc od strony zasilania WLZ. Dzięki
Robota bardzo estetyczna, mam tylko jedno ale co do stosowania wyłączników różnicowo-prądowych trój fazowych do obwodów jedno fazowych. Niestety w niesprzyjających warunkach może za skutkować to pojawieniem się na urządzeniach napięcia miedzy fazowego.Do obwodów 3F lepiej stosować RDC 3F a do obwodów 1F RCD 1F. Rozwiązanie trochę droższe ale zdecydowanie bezpieczniejsze.
Dzięki za pochwałę ;) Jesteś kolejnym który pisze mi o róźnicówkach 3 faz że to złe i że to to czy tamto. Niesprzyjające warunki czyli brak zera na zasilaniu różnicówki. Napięcie miedzy fazowe może się pojawić ale wcale nie musi. Brak zera w rozdzieli z róznicówakami 1 faz. skutkuje tym samym co brak N na zasilaniu róznicówki (nie wiem dlaczego nikt o tym nie pisze, może nie wie?) Brak N na zasilaniu różnicówki oznaczy niedokręcenie przewodu. Kto jest temu winien? różnicówka że jest trójfazowa czy ten co dokręcał przewód? Poza tym nie wiem ile masz do czynienia z projektami domów jednorodzinnych ale w 95% zastosowane są róznicówki 3 faz. Projektantami są ludzie z uprawnieniami budowlanymi. Chciałbym żeby ludzie uświadomili sobie że róznicówki 3 faz nie są wymysłem tego co je zakłada a gdzieś to jest narysowane. I że ona ma za zadanie chronić życie a nie urządzenia przed przepięciami.
Nie jestem elektrykiem dlatego 3 razy sprawdzam co robię, a robię podobnie jak ty.... Staram się dawać zapas w rozdzielni chyba że zleceniodawca chce wszystko na styk ;) Pozdrawiam dobry film - dobry elektryk
Z końcówką filmu się nie zgodzę bo jednak mimo, że dom jednorodzinny warto użyć różnicówek jednofazowych na obwody jednofazowe, a trójfazowych tylko na obwody 3 fazowe. Odseparować obwody zewnętrzne i łazienki oddzielnie za pomocą chociażby RCBO, zabezpieczyć kontrolki obecności faz, czy też założyć oddzielną różnicówkę na obwody oświetleniowe. Wiadomo to wszystko kosztuje ale przy kwotach wydawanych na budowę domu nie oszukujmy się nie są to wielkie kwoty. Mimo wszystko ciekawe materiały i jak zwykle łapka w górę chociażby za to, że nie wycinałeś zębów z grzebienia tylko po to żeby różnicówki były z prawej i rozpocząłeś budowę rozdzielnicy od dołu tak jak wchodzi zasilanie. Pozdrawiam
Waldek powiedz to człowiekowi co ma kredyt na 30 lat że przy tej kwocie to tysiak w tą czy w tą nie gra roli. Dla Ciebie nie gra dla niego gra. Dzięki za łapę :)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Nic tylko czekać na kolejną rozdzielnice bo nie da sie ukryć pokazujesz kawał dobrej elektryki od samych podstaw i w kanale jest mega potencjał :)
Dzięki Dariode za ten komentarz. Bo jak słyszę od kolejnych osób, ktore porównują swoją robotę do całej i inwestycji, że to nie jest dużo to ja ZAWSZE proponuje aby zrobił to taniej o ten właśnie procent. Macie tylko szczęście, że staram się nie przeklinać I nie wyzywać. Na inwestycje przychodzi kilkanaście różnych fachowców na różnych etapach budowy i jeżeli każdy tak patrzy i każdy da 1000zl więcej to całą inwestycję.jest droższa o te kilkanaście tysięcy. A cieszy się tylko ten co zarobi, bo na pewno nie inwestor, którego nikt nie szanuje.
@@michalnowak7613 jeżeli uważasz że proponowanie inwestorowi bezpieczniejszej i praktyczniejszej instalacji to okazywanie braku szacunku to brawo Ty :)
Nie spotkałem się, żeby wybuchł. zawsze był najwyżej osmolony. Btw. świetna robota. Ja do dokręcania listew używam Dremela 1120 (wkręca 15cm śruby w drewno, wada długo się ładuje. zaleta długo się nią pracuje takich tablic pewnie by z 200szt ogarnął na jednym ładowaniu), ale nie dokręcam na maks. tylko, żeby poczuć opór, a dopiero później śrubokrętem już finalnie, bo ręka wie najlepiej ;) Oszczędza to mnóstwo czasu i machania ręką. Też mnie wkurza gdy ktoś nie szanuje czyjejś pracy. chyba, że się coś wydarzy, o to nie można mieć pretensji. pozdrowiony.
Dzięki za fajny uczący komentarz. Ja też mam tych wkrętarek do kręcenia ale gdzie tak dobrze wyrobie przed ramie jak tu przy kręceniu rozdzielni-cy ;) pozdrowiony ;)
Filmik bardzo mi się podobał, montaż rozdzielni zrobiony bardzo starannie i solidnie, jedyna mała uwaga jest taka że rozdzielnica powinna mieć jeszcze 1 szynę luzu żeby w przyszłości można było jeszcze ewentualnie coś dołożyć ale to tak na boku...i w sumie to też zależy od inwestora...filmik bardzo z montażu bardzo fajny, warto obejrzeć do końca Pozdrawiam
Szymon, Tak jak piszesz z tym luzem, że dobrze jak jest i tu też jest tylko pół szyny a nie cała :) Dzięki za dobre słowo i za uwagę, to i to jest dla mnie cenne.
Panie taka sugestia w szafce powinno się znaleźć miejsce na kilka modułów pod fotowoltaikę na wszelki wypadek jak inwestorzy w przysłońcie będą chcieli założyć na miernik jakości prądu. A i fajnym narzędziem jest wkrętak dynamometryczny :) dokręcanie według norm.
Panie, jakieś miejsce tam jest zostawione. Nawet nie wiem co to jest miernik jakości prądu i jaką jakość on mierzyć ale na pewno się zmieści ;) Ja tam zawsze wolę odkręcić mocniej niż norma ;) jeszcze śróby żadnej nie urwałem. Starej daty elektrycy nauczyli mnie odkręcić z "czuciem" i tego też się trzymam.
Ja niestety tez musze cos dopowiedziec, wszystko ladnie, schludnie i pieknie, ale prosze mi powiedziec gdzie jest zachowane 40% wolnego miejsca dla odejscie ciepla? ;PP tak wyszlo wiem z praktyki. Co do ochronnika przepiec to teraz stosuje Sie w nowy budownictwie wtedy gdy odleglosc od uziemienia wynosi 10m, jesli odleglosc jest mniejsza to nie trzeba, poniewaz ochrona przepiec musi wychodzic z rozdzielnicy glownej gdzie siedzi licznik i co jeszcze pamietajcie przy sieci t-n s c zawsze jest potrzebne uziemienie + 5-cio zylowy przewod, kto wie o co chodzi to znaczy ze pojecie jest. Pozdrawiam!!!
Kilka osób zwróciło uwagę, że nie dobezpieczyłeś kontrolki faz. Również uważam, że to błąd i powinno się to zrobić. Choć zazwyczaj elektrykom szkoda miejsca w rozdzielnicy. Jak coś, to ostatnio widziałem F&F kontrolkę 3-fazową z zabezpieczeniem topikowym o szerokości 1 modułu (LK-BZ-3). Nie instalowałem jeszcze więc nie wiem, jak się sprawdza. Jednak wygląda ciekawie. Poza tym jednym szczegółem, to super robota.
Technikum skończyłem 15 lat temu, w zawodzie pracuję od początku do dziś, widziałem setki rozdzielnic w domach, firmach, halach, biurowcach, urzędach, szkołach, szpitalach. I uwierz mi, nie widziałem ani jednego zabezpieczenia kontrolki faz. Oszczędność?, mało miejsca? Nie sądzę. Jak dla mnie wymysł ju tubowych elektryków.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Prawie każdy projekt jaki dostaję ma dobezpieczenie kontrolki faz. Czasem są to wkładki topikowe, czasem zwyczajne Ski. W większości biurowców, w których miałem okazję robić pomiary kontrolki były zabezpieczone. Zatem nie jest to chyba wymysł jutubowych elektryków. Dodatkowo jak zaprzyjaźniony rzeczoznawca pokazał mi spaloną tablicę, gdzie najprawdopodobniej przyczyną była właśnie kontrolka, to nawet nie kwestionuję i wolę nie montować, niż montować bez zabezpieczenia.
Warystor jest pół przewodnikiem który otwiera się przy dużym napięciu A nie przepuszcza napięć w tym przypadku znamionowych. O wybuchaniu też nie słyszałem ,a np.za tranzystor pewni Panowie w 1956 roku dostali nagrodę Nobla to jako ciekawostka;)
Cześć Dario. Schludna robota. Wszystko zależy od kieszeni i potrzeb inwestora, ale mam zwyczaj na obwody łazienkowe i zewnętrzne stosować osobną różnicowkę. Przydał by się większy rozmiar rozdzielnicy przy takiej ilości aparatów, bo niejako pozbawiasz ją możliwości rozbudowy i zwyczajnie przyjemniej się pracuje... Nie będę wnikał w potoczne nazewnictwo, ale chociaż w tytule zastosuj poprawną nazwę ROZDZIELNICY (rozdzielnia to pomieszczenie 😀), bo masz spore grono widzów - jesteś fachowcem... Będą jeszcze jakieś materiały? Pytałem kiedyś czy pokażesz jak dobrze przygotować się do rolet zewnętrznych... Byłbym zapomniał: wrzuciłeś zaślepki na puste pola pierwszej szyny? Pozdrawiam kolegę z branży! Paweł
Kurde od czego by tu zacząć Ci odpisywać. Może nazewnictwo bo to już było trochę z premedytacją że tak nazwałem film a z drugiej strony uznałem że skoro już mówię w filmie rozdzielnia nie będę nagle robił z siebie poprawnego politycznie "fachowca" i pisał rozdzielnica. W sumie pisałem już o tym nie raz że nie przywiązuje do tego uwagi tym bardziej jak nagrywam i coś dzieje się i nagrywa tu i teraz i nie ma dubli na poprawkę nazewnictwa. Można mi zwracać uwagę milion razy a ja i tak (z przyzwyczajenia) powiem rozdzielnia :) albo zero na N albo kabel na przewód i odwrotnie :) Przepraszam ale ja też jestem tylko człowiekiem i zdaję sobie sprawę że nie jestem idealny :) Co do wielkości tej rozdzielnicy :) i wyposażenia dobrze wiesz bo jesteś z branży że można to było ją połączyć na milion innych sposobów tak samo jak wykonać cała instalacje. Nie jestem tu po to żeby dogadzać innym elektrykom co oglądają moje filmy bo oni i tak by to zrobili inaczej i lepiej:) tylko po to żeby pokazać jak ja to robię i chyba zdajesz sobie sprawę z tego że jak bym nieograniczony budżet inwestora mogło by to wyglądać inaczej a ta kotłownia w której znajduje się ta mała rozdzielnica nie była by już kotłownia tylko rozdzielnią w której stoi duuuża rozdzielnica :) Będą materiały nie wiem kiedy ale będą :) Co do rolet jak będę miał okazje to pokaże jak ja przygotowuję instalacje choć w filmie o łączeniu puszek to widać po części :) Staram się unikać nauczania jak coś powinno się robić raczej pokazuje jak ja to robię :) Co do zaślepek to nie miałem przy sobie ale jeszcze tam będę to na pewno założę :) Dzięki że oglądasz i komentujesz Paweł. Pozdrawiam.
Wszystko fajnie, jedynie co bym poprawił to rozdział przewodu PEN zrobił bym bezpośrednio na szybie PE, a kontrolkę napięć dobezpieczył bezpiecznikiem 3p6a :)
Co do zabezpieczenia sygnalizatora obecności napięcia, polecam moduł bz1 dla jednej fazy lub bz3 na 3 fazy, robi robotę, a i 2 miejsca oszczedzisz w porównaniu z 3 esami B6:)
Witam przyjemnie się ogląda twoja pracę estetyka etc. Mam prośbę czy możesz wytłumaczyć dlaczego ten bezpiecznik obok trójfazowych jest podpięty od strony zasilana roznicowki.(jeżeli źle widzę albo nie rozumiem to mnie popraw)
Może Pan napisać jak jest podłączony ogranicznik przepięć w siec TN-C. Widzę, że do ogranicznika przewód PE i N wchodzę prosto z rozdziału przewodu PEN( z dolnych listew niebieskiej i żółtej)?
Po tym jak oglądałem Twoje filmiki, wpadł mi ten: ruclips.net/video/nQJgjH8xHb8/видео.html I tak w oczy kuje.... :p Szacunek i wiecej filmikow! :) pozdrawiam.
Jeśli chodzi o warystorowy i momencie przepięcia wszystko jest uzależnione jak w wysokie napięcie i natężenie prądu dojdzie z pioruna byłem na awarii pewnego domu jednorodzinnego miejscowości wysoka gdzie cała podstawa wraz ze wszystkimi warystora mi po prostu była totalnie wypalona ale na szczęście zdała swoje właściwości jedynie lodówka się uszkodziła bo była najbliżej układu także różnie to bywa Wszystko jest uzgodnione właśnie takimi czynnikami czy poprawnie została zrobiona instalacja uziomu jeśli chodzi o uziom to zdawało bywały sytuację że po pomiarze totalnie nie spełnia wymogów Ana gminną sytuacją jest taką że w ogóle nie robią uziomu fundamentowego a nawet nie robią uziomów pionowych na dachu po prostu niektóre budynki w ogóle nie posiadają uziomu więc niech się nie dziwią jeśli przyjdzie burza i spali mi sprzęt lub całą chatę Bo głupie ludzkie myślenie zaoszczędzić 800 zł bo tyle kosztuje fundamentowy uziom a Pamiętajcie najważniejsze każdy bez wyjątku ubezpieczyciel nie uwzględnił wtedy to jako losowy wypadek tylko celowe działanie bo masz mieć obowiązek zrobić uziom jakbyś posiadał uziom fundamentowy pionowy na dachu i zgodnie ze sztuką ubezpieczenie wypłaci wtedy pieniądze także ludzie nie oszczędzajcie na uziomach bo to zabezpiecza wasze życie i wasze mienie
Adam cytuje: "Jeśli chodzi o warystorowy i momencie przepięcia wszystko jest uzależnione jak w wysokie napięcie i natężenie prądu dojdzie z pioruna" I drugie "Wszystko jest uzgodnione właśnie takimi czynnikami czy poprawnie została zrobiona instalacja uziomu" No i tyle w tym temacie :) Dobrze to napisałeś. Pozdrawiam.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Problem polega na tym że wiesz co za dużo jest taki do domorosłych elektryków to że niestety doprowadzają do pożarów ludzi giną przez głupków którzy błędnie wykonują instalację elektryczną a przede wszystkim na gminie Nie montują uziomów Nie ma uziomu fundamentowego pionów a nie na dachu bo oszczędzanie kasy głupie myślenie ludzkie
Cześć. Oglądnąłem wszystkie twoje filmy w jeden dzień i jestem pełen podziwu twojej pracy. Bardzo fajnie tłumaczysz i wiele się od ciebie nauczyłem. Oby tak dalej i oczywiście czekam na kolejne filmy. I na koniec mam takie pytanie do ciebie jeżeli mógłbyś mi powiedzieć co to za czarny kabel zwisa z rozdzielnicy minucie 6:20 i do czego on w ogóle jest? Pozdrawiam Cię serdecznie.
Cześć. Jestem pełen podziwu że oglądnąłeś wszystkie moje filmy w jeden dzień. Dziękuje ;) Kabel o który pytasz jest kablem wychodzącym na zewnątrz do domofonu. Pozdrawiam również.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 a ilu żyłowe i o jakim przekroju kable zewnętrzne stosuje Pan do podłączenia panelu zewnętrznego z zasilaniem w rozdzielnicy?
obejrzałem całą serię i przyznam, że estetyka i jakość pracy na najwyższym poziomie. Widok tak położonych przewodów na pewno usatysfakcjonuje zleceniodawcę. Duży atut. Choć nie wiem, jak ci się udaje tak solidnie je mocować do pustaka ceramicznego. Mi często albo wypadały, albo nie dawały się wbić, jak robiłem ciaśniejsze otwory. I czy jest sens tak bardzo się wysilać? Bo wygląda bardzo ładnie, ale zajmuje też dużo miejsca. Nie łatwiej było zrobić bruzdę, puścić nią przewody i ładnie wyciągnąć końce na ściany? Fajny pomysł z laserem mocowanym do laski. Ja, jak mam do zamocowania kilka puszek połączonych w pakiet większy, niż 3 sztuki, to mam przygotowany płaskownik z otworami, do którego przykręcam puszki za śrubki do mocowania osprzętu. Usztywnia to całość i można je zdecydowanie mocniej potraktować bez obawy o to, że się wygną i wyjdą po łuku. Niemniej mam kilka zastrzeżeń, co do samego rozłożenia przewodów. Osobiście nigdy bym się nie zdecydował na takie rozprowadzenie w kuchni i w "centrum dowodzenia światem", czyli w salonie tam, gdzie telewizor i reszta sprzętu. Mam dość przykre doświadczenia z regipsiarzami, stolarzami i innymi wykończeniowcami, którzy zdecydowanie nie patrzą na pracę innych i idą, jak burza przez robotę. Najwyżej "se elektryk przyjdzie i poprawi". A już zrywałem ściany po psycholu regipsiarzu, który mi przewody pozaginał do góry pół metra nad puszkami i znaczniki poprzesuwał. Dlatego też nie ryzykowałbym tam, gdzie mają wisieć meble i telewizor, może jakieś głośniki, etc... Zresztą po tak wykonanej instalacji wykonałbym dokumentację fotograficzną i naniósł odległości. I nie uwierzę w łatwość, z jaką przepuściłeś peszla przez sufit! No nie i już! Chyba, że mnie tego nauczysz :D Jeśli chodzi o dobre i niedrogie narzędzia, to popatrz sobie na markę DWT. Używam ich młota i złego słowa nie powiem. A bestia ma 5 J udaru, jest przy tym średnio ciężka.
-Po pierwsze WIELKI szacunek dla Ciebie że oglądnąłeś całą serię ;) Doceniam to. -Po drugie, sam sobie odpowiedziałeś że zdjęcia to podstawa i wszystko będzie ok ;) -Po trzecie, zdaję sobie sprawę z tego że każdy oglądający moje filmy elektryk zrobił by to inaczej i na pewno lepiej ale jeszcze nikt nie pokazał swojego wykonania. Jestem świadomy tego że pokazując to co robię i jak robię mimo to że robię to dobrze może się to nie podobać i takie to też osoby mi piszą komentarze typu "że się to nie opłaca" i "i tak tynk przykryje" w jednym filmie mówię: "jest to wasze myślenie, proste myślenie" i to podtrzymuje ;) -Po czwarte, sztuczkę z peszlem nauczyłem się od starej daty elektryków, tak tak od tych samych co nauczyli mnie mówić zero na N, rozdzielnia na rozdzielnicę i kabel na przewód ;) Swoją drogą super patent stosowany kiedy się tylko da :) -Po piąte to już po północy i idę spać :) Pozdrawiam serdecznie.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 dobra, dobra! Ale jak już wstaniesz, to opisz tę sztuczkę z peszlem :D I chyba nie napisałem, ale jak przewody układam w rogach pomieszczenia, to podkuwam lekko, by uciec za kąt.
widze ze dales roznicowki trojfazowe na obwody jednofazowe...mozna i tak rozwiazac...napewno taniej nizli kilka jednofazowych roznicowek na kilka obwodow jednofazowych
Większość projektów(domów jednorodzinnych, bo o blokach to nawet nie pisze bo chyba wszystkie jakie widziałem) ma róznicówki 3 fazowe na obwody 1 fazowe. Jak dobrze wiesz projekty wykonują uczeni inżynierowie z którymi ja się kłócił nie będę. A to co piszą w necie o tym że się nie powinno dawać i Ci wszystko w domu popali przy braku N i w ogóle, mam gdzieś, bo to brednie. Dobrze wiesz jako elektryk że przy braku głównego N w rozdzielnicy, róznicówki 1 fazowe w niczym Ci nie pomogą. A brak N na samej różnicówce 3f jest mniej prawdopodobne niż złapanie kolanawirusa.
Witam ma pyt.z rcd 3 f założony jest grzebień to znaczy że 3 fazy są ze sobą zmostkowane czy to jakas rozdzielająca listwa łącząca rcd i bezpiecznik pozdrawiam i łapa w górę
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 dziękuję bardzo rozumiem a jakie trzeba mieć uprawnienia by wypisywac protokoły odb.i czy pomiary są konieczne do tego
Jest kilka rzeczy które zrobił bym inaczej ale z tymi ogranicznikami to przesadziłeś ;) Może i kiedyś zadziałały ale to przy małym przepięciu ale nie przy poważnym przepięciu np przy burzy... Ja się pilnuje klas ograniczników i dobiera w zależności od miejsca instalacji to nie ma prawa nic się stać z instalacja...
Na szczęście w tym domu założone są ograniczniki odpowiednie do zastosowań w domach jednorodzinnych ;) Jaki ogranicznik przepięć zadziała i dajesz gwarancję uratowania sprzętu i instalacji? Podaj dokładny model i cenę tego ogranicznika. Z góry dzięki za info.
Powiesz mi proszę jak podpiąć wlz (3x4mm^2) w taką małą rozdzielnice (działka)? Mam 2x wyłącznik nadpradowy 16A - 1 na oświetlenie, drugi na gniazdka. Złapałem Zawieche w co wpiąć tego wlz'a. Rozdzielnica Kanlux DB104S.
Witaj. Żadne słowa nie wytłumaczą Ci tego tak jak ten rysunek: elektrykadlakazdego.pl/wp-content/uploads/2015/11/RCD_2P_3xF.png ale musisz dokupić do tych nadprądówek jeszcze róznicównę jednofazową żeby miało to sens, ręce i nogi :) np. taką elektro-hurt.com/hager-rccb-wylacznik-roznicowopradowy-2p-25a-30ma-typ-ac-cdc225j,id9230.html?gclid=CjwKCAjwg6b0BRBMEiwANd1_SGnZVMI6FAbSsQViCVR5H4zhj3HzhMMW-wsUZUu0ZoFCLKN4bCMEZRoCfkcQAvD_BwE
Dzien dobry! W jakims filmie mowil pan ze robi wszystko sam, dlatego mam takie pytanie, moze pan mi podpowie. Jak wykonac pomiary instalacji elektrycznej samemu (Chodzi o to ze w protokolie musi byc 2 osoby z uprawnieniami ) . Dzienkuje za odpowiedz!
Witaj. Fizycznie instalację cała robię sam (najcięższa praca), pomiary jestem w stanie wykonać sam, protokół piszę sam więc i podpisuję się pod tym sam. Jest to logiczne według mnie.
Mam pytanie jak to jest z pomiarami czy po zakonczeniu pracy robisz jakiś protokół z pomiarami do odbioru instalacji ? Jak to wygląda formalnie czy takie pomiary muszą być zrobione pytam z ciekawości .
Marcin na etapie jeszcze nie spiętej rozdzieli-cy można wykonać rezystancje izolacji obwodów i rez. uziemienia, później badanie zabezpieczeń różnicowo-prądowych czyli czas i prąd zadziałania oraz impedancję pętli zwarcia jak już gniazda będziesz miał założone.
Klasa rozdziałka - szacun za robótkę. Lubię montować RCD po lewej stronie a esy po prawej, ale wycinanie N jest trochę wkurzające ... Pozdrawiam serdecznie.
Witaj, oglądnąłem wszystkie odcinki i podoba mi się twoja robota. Możesz zdradzić ile mniej więcej zużywasz uchwytów (flopków) na taki dom jednorodzinny? A ile szybko złączek WAGO?
Kurczę, chciałbym Ci odpowiedzieć na to pytanie ale naprawdę nie potrafię bo nie liczyłem tego :) Raczej zawsze mam wszystkiego więcej, pełne opakowania i nie liczę ile dokładnie mi tego idzie.
Witam, lapka w gorę poszła. A jak się ustosunkujesz do dobezpieczania odgromnika dodatkowym bezpiecznikiem? Na internetach często można takie rozwiązanie znaleźć.
Łukasz w domu jednorodzinnym nie ma takiej potrzeby. Na internetach jest dużo rozwiązań które nie koniecznie muszą być dobre. Pamiętaj że internet to miliony ludzi co zrobiło by to inaczej niż ja. Każda budowa ma projekt budowlany i to powinno być święte. Rozdzielnica też jest rozrysowana na jednej ze stron.
Oprócz projektów, każdy z producentów podaje czy potrzeba zabezpieczać czy nie :) Tak samo jak z kontrolkami obecności faz. Hager nie nakazuje zakładania dodatkowego zabezpieczenia, a w internecie Cię za to skrytykują, bo lampki się zapalą/wybuchną :)
Miałem odrobinę z elektryką do czynienia, u siebie zresztą też położyłem już praktycznie cała instalację i też dlatego od dawna zastanawiał mnie właśnie ten aspekt dobezpieczania odgromników (a właściwie sensowności bo teoretycznie wszystko można jakoś tam dodatkowo dobezpieczyć ale nie zawsze jest sens). AudioBas widziałem właśnie między innymi w dokumentacjach technicznych producentów też takie rozwiązanie ale nigdy konkretnej odpowiedzi wcześniej nie widziałem. Także dziękuję Wam za odpowiedź i pozdrawiam!:)
Cześć chciałbym spytać czy jak zaczynasz robić instalacje to mówisz inwestorowi że będzie wytynkowa a nie podtynkowa i jak to wyglada czy tynkarze nie mają problemu czy to z nimi też się coś ustala? PS: bardzo dobra robota 😃
Cześć :) Oczywiście wszystko jest ustalane z inwestorem jak ta instalacja ma wyglądać i jak ma być prowadzona. Oglądnij IPM#1 na moim kanale tam o tym mówię ;) pozdrawiam.
Witam. Czy zastosowanie SPD czteropolowego w sytuacji, gdy rozdział PEN jest w rozdzielnicy ma sens? Zauważyłem, że elektrycy nie są jednomyślni w tej sprawie. Niektórzy stosują trzypolowe a niektórzy czteropolowe. Są też tacy, którzy stosują czteropolowe, ale moduł N zostawiają pusty, ponieważ nie widzą sensu ochrony N, a jak się domyślam nie mogli dostać w hurtowni dobrego ogranicznika trzypolowego. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Radek, odkąd prowadzę ten kanał, nagrywam filmy, czytam komentarze pod filmami zauważyłem tak jak Ty że elektrycy nie są jednomyślni w wielu kwestiach nie tylko SDP. Nie którym przeszkadza nawet to że dbam o estetykę instalacji, że dbam o porządek i że dbam żeby to było zrobione lub połączone zgodnie ze sztuką cokolwiek by to miało znaczyć. Nie którym przeszkadza że stosuje różnicówki 3f na obwody 1f co jest absolutnie normalne, dopuszczalne a co najważniejsze skuteczne. Rozpisałem się nie w temacie Twojego pytania, sory. Nie rozumiem tego nie wpinania N ale ok niech tak ktoś tam gdzieś robi. Każdy ogranicznik ma swoją instrukcję ze schematami jak powinien być podpięty i myślę że tego każdy powinien się trzymać. Tak naprawdę w rozdzieli z układem tn-c w której robimy rozdział PEN na N i PE można zastosować sdp do sieci tn-c albo tn-s wystarczy odpowiednio dobrze podpiąć. Takie jest moje zdanie na ten temat :) Pozdrawiam.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 ziękuję za odpowiedź. Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie, być może jest ono dosyć prozaiczne, ale nie daje mi spokoju :) skąd wziął się ten cienki niebieski przewód bez tulejki w listwie N, który widać w 6:00
Hej jakie sa koszty +/- za wykonana prace q domku powiedzmy okolo 100m2 czeka mnie niedlugo wymiana okablowania w domu i zastanawiam sie na jakie kwoty sie przygotowac ;)
Może nie powinienem pytać, ale strasznie mnie to ciekawi. Wiem, że to wszystko zależy od województwa, osprzętu itp. Ale jakie mogą być orientacyjne koszty wykonania takiej instalacji jak przedstawiona w serii filmów ? ciekawi mnie rząd wielkości z podziałem na materiały i robociznę. Byłbym bardzo wdzięczny za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby i ujawnienie szacunkowych kosztów. Pozdrawiam i bardzo fajne filmy! PS. ile mniej-więcej godzin mogło trwać wykonanie instalacji ?
Hehe :) ok 100 godz. trwało wykonanie tej instalacji :) Fajnie śpiewasz, zasubowałem twój kanał bo ujęło mnie to jak mówisz na końcu jednego z filmów że dodajesz filmy raz na rok i zapraszasz w 2018 roku a był kwiecień 2017 :) Pozdrawiam serdecznie.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Hahaha! Dzięki :) odwdzięcze się komplementem - równie szczerym - bardzo ładna instalacja elektryczna i zrobiona tak profesjonalnie :) Przykładasz dużo wagi do estetyki co mi się bardzo podoba.
Ogolnie instalacje robisz bardzo ladnie tylko ciekawi mnie pojakiego czorta robisz rozetki? Rozumiem, ze latwiej I prosciej mniej przewodow I wgl, ale nie prawdasz, ze rozetki sa nie praktyczne I uprzykszaja czasami zycie... malo to kiedys bylo problemow jak sie przewod upalil I trzeba bylo demolowac sciany zeby znalesc puszke :)
Jak poprowadzić instalacje w domku z konstrukcji z drewna ale w domu na ścianach jest tynk? Jak przewody dać na elewacji jeśli planowana jest boazeria? Pozdrawiam
Jeśli będą ograniczniki zamontowane to daj je razem z fr em na górze. Wizualnie nie ma to większego znaczenia a elektrycznie tak będzie bezpieczniej. Pozdrawiam.
Bardzo fajny filmik, ale czy do modółów; kabli nie podłącza się alfabetycznie tzn. brązowy, czarny szary? Tak czy siak polecę ten filmik znajomym elektrykom! Pozdrawiam!!!
A wytłumaczysz mi jak zrobię sobie taką rozdzielnice do internetu na ruter doprowadzę tam wszystkie przewody od poszczególnych gniazd z pokoi i ruter bedzie w garażu to jak będę mógł zrobić żeby WiFi było z rutera na cały dom a nie na garaż?
Cześć, musisz postawić takie coś jak "access point" czyli taki ruter wi fi, ale musisz go podpiąć w centralnym miejscu domu np. w salonie, normalnie pod gniazdo rj45 przychodzące z garażu. To tak najszybciej, najprościej napisałem.
Czy jeżeli zamontuję ogranicznik przepięć na klimatyzację jednopolowy Simtec na L i jednopolowy Simtec na N już za RCD nie będzie to problemem? Nie będzie to zabronione połączenie N z PE po podziale i czy RCD nie będzie szwankować? Dziękuję
Kurde nie bardzo czaje o co Ci dokładnie Rafał chodzi ale już samo to że to coś będzie po RCD mi się osobiście nie podoba. Nie widzę tego nie wiem w jakim miejscu się to będzie znajdować. Nie pomogę
Witam, film jak zawsze na wysokim poziomie :) mam pytanie - czy pomógłby mi Pan w zaprojektowaniu rozdzielnicy? Układ sieci TT dom jednorodzinny, uziom fundamentowy, brak odgromników.
Jest wiele osób które chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem i poświęca swój czas, wiadomo coś za coś. Gdyby Pan potrzebowal pomocy i zdecydował sie - zapraszam na priv.
Naprawdę jestem pełen szacunku do Ciebie i Twojej roboty, ale w dzisiejszych czasach, gdzie sprzęt w domu kosztuje naprawdę grube tysiące stosowanie różnicówek 3F na obwody 1F to jest strzał w kolano. Tak wiem, nie jest to błędem, ale Ty jako elektryk powinieneś jak najlepiej zabezpieczyć swojego klienta. Pewien ciąg domków w mojej okolicy przez właśnie takie różnicówki stracił naprawę grube tysiące, jak zakład energetyczny grzebał coś przy transformatorze i jakimś trafem odpięli przewód "N" (który nazywasz zerem - tak wiem elektrycy starej daty Cię nauczyli i wiesz, że to błąd). Ludzie mają piece, pompy ciepła naprawdę szkoda kusić losu. Tak, wiem takich wypięć w skali roku jest może mały odłam, ale jednak jest. Są opisy nawet jak jeden z użytkowników testował sobie różnicówkę przyciskiem TEST i załączając ją ponownie styk N coś nie zaskoczył i również poszło międzyfazowo... Nie odbieraj mojej wypowiedzi jako jakiś atak czy coś - po prostu lepiej chuchać na zimne niż później jechać na ekspertyzę i stwierdzić, że przez pozorną oszczędność, klient stracił kupę kasy. Co do ochronników hmmm dla własnego sumienia stosuję OBO, albo jak są bardziej rozbudowane domy/wille to DEHN'a. Nie wiem ile ten SIMTEC dokładnie kosztuje, ale dokładając 100-150 zł można mieć już coś renomowanego. Też lubię aparaturę HAGERA, ale denerwuje mnie w nich, że różnicówki trzeba dawać z prawej strony, aby zastosować grzebienie (mowa o RCB 1F). Pozdrawiam i życzę dużo sukcesów i rozwoju, bo nic tak nie cieszy jak zadowolenie z własnej roboty oraz uznanie wśród klientów.
AudioBas, spokojnie nie odbieram twojej wypowiedzi jako ataku ;) lubię rozmawiać o sytuacjach jaki nas spotkały w tym zawodzie, przemyśliwać, analizować, wyciągać wnioski. Tak jak pisałem pod komentarzem Grzegorza P kiedy wypinamy N z rozdzielnicy ani różnicówki "półfazowe"(nazwa własna) nie pomogą i może dojść do pojawienia się wyższego napięcia na urządzeniach wiem sprawdziłem kiedy przeciągając kabelki w dużej rozdzielnicy nagle super exra zaprasowane N (nie przeze mnie) zasilające kolejna małą, wyleciało sobie z tulejki oczkowej i niestety ani różnicówki 1faz z członami nad prądowymi B16 (tylko takie były zastosowane) nie pomogły :) oj tam oj tam to tylko parę komputerów ;) I tu kolejna ciekawostka że dupe uratowały mi wtedy "głupie" listwy antyprzepięciowe które zaczęły strzelać jak petardy w nowy rok pod nogami użytkowników :-)
Troche wyglada ze bijesz sie na cene z konkurencją i robisz z materialem. Jest tak? (Tansze spd mniej rcd itp.)ps.Ile u Was wychodzi domek ok 150m2 z materialem? U nas ok 20 000 za biedniejszą inatalacje. Pzdr serdeczne
Super wykonana robota 👍@Dariode Czy mógłbyś mi powiedzieć dlaczego zastosowałeś dwa RCD 3F zamiast 1F? Kwestia ekonomiczna czy może coś innego?Ja zawsze daję osobne RCD na Łazienkę, Kuchnie ,potem Pokoje Góra/Pokoje Dół, Oświetlenie,i jakieś inne obowdy... Jest to wygodne ponieważ jedno urządzenie które powoduję zadziałanie RCD,nie wywala pół domu :) Pozdrawiam i czekamy na więcej takich filmów.
Zapomniałem spytać u siebie bede robił i ta rozdzielnica ETI to ma w zestawie te Nki I PE na dole i górze czy trzeba dokupić?allegro.pl/oferta/eti-dido-rozdzielnica-p-t-metalowa-4x12-erp12-4-7913019264 to jest ta?
To teraz może przyznasz się jak prąd próbował Cie zabić, byłeś kiedyś w sytuacji że ręka mimowolnie zacisnęła się na odizolowanym przewodzie pod napięciem? Ja miałem taką sytuacje gdy trochę olałem bhp i obierałem przewód aluminiowym nożykiem, najgorsze było to że na starym mieszkaniu były bezpieczniki topikowe ale i tak strzelił i uratował mi życie
Jerry takie opowieści to na osobny film się naddają. Nie chce o tym pisać narazie ;) Głupie ludzie zakładają po 10 róźnicówek a Tobie topiki życie uratowały ;) Musiały nie być podwatowane 2,5 ;)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 oj tak, ale najgorsze że byłem sam na robocie i po prostu miałem szczęście 😁 ale z godzinę się uspokajałem, do dziś jak biorę przewód do ręki który nawet nie jest pod napięciem to odruch bez warunkowy nakazuje mi zachować wszystkie zasady bhp 😁 i nawet z takim obchodzę się ostrożnie 😁
Elegancko to wszystko robisz. Robię dla siebie instalację w nowym domku i Twoje filmiki są bardzo pomocne. Dziękuję.
Lubię pomagać inny, więc bardzo się Cieszę że mogłem też Tobie. Zdaje sobie sprawę w Tego że dzięki mnie wielu ludzi spełnia marzenia o własnym domu budując systemem gospodarczym, nie neguje tego, sam u siebie ile mogę robię sam i też oglądam filmy innych jak co zrobić :) Proszę.
Robota OK,
ale elektryk w mojej nowej instalacji też różnicówkę 3F podpiął na obwody 1F.
Po około roku czasu pojawiła się dziwna sytuacja. Na obowdach 1F pojawiały się napięcia rzędu 400 - 500 V (mierzyłem miernikiem). Okazało się iż padła: Lodówka, pompa CO, zasilacz Lapotopa, oświetlanie w piekarniku.
Okazało się iż poluzowany był przewód N na tejże różnicówce.
Takżę jestem przykładem iż takie sytuacje się zdarzają.
Działąć będzie na pewno OK, ale nie życzę nikomu takiej sytaucji.
Gdyby były różnicówki 1F do obowadów 1F, a różnicówki 3F do obowdów 3F, taka sytuacja by nie wystąpił.
Pozdrawiam
Niestety duża część elektryków robi tak. Nie jest to błędem, ale właśnie może dojść do takich sytuacji jak opisałeś. No, ale tak jest taniej, szybciej i mniej miejsca w rozdzielnicy potrzeba.... :(
Tylko przyłącze N się "poluzowało" a reszta była pewna? Jeśli tak - to celowo to zrobił.
cześć Grzegorz, W opisie sytuacji która Cię spotkała nie widzę winy tej bidnej różnicówki 3 faz. której się wszyscy czepiają :) Ona jest fajna, ona ma nam uratować życie w sytuacji krytycznej (mi uratowała wielokrotnie, raz dotykając fazy twarzą) Kiedyś też mnie nie uratowała i mnie popieściło :) Często brak "obciążenia" różnicówki może spowodować jej nie zadziałanie nawet gdy się złapiemy "fazy" (nie pytaj dlaczego, to jest tylko urządzenie) Większe prawdopodobieństwo jest że w danej chwili obciążona będzie róż. 3f niż 1f ale to nie o to tutaj chodzi. Wracając do twojej sytuacji, oglądałeś mój film na pewno w całości i słyszysz ile razy mówię że "to ma siedzieć" "to musi być naprawdę mocno dokręcone" "to musi być zrobione na 200%" "trzeba dokręcić, sprawdzić 2 razy" no własnie po to żeby nie było takiej sytuacji jak u Ciebie. Jednak muszę Ci powiedzieć że różnicówka 1 faz uratuję nasze "czułe" urządzanie wtedy gdy braknie N na tej jednej różnicówce co podkreślam nie powinno mieć kategorycznie miejsca. Jednak gdy braknie w twojej rozdzielni-cy "głównego N" bo np. w skrzynce ZK elektryk (też człowiek) nie dokręcił dobrze N, nawet 10 różnicówek 1 faz nie pomoże bo dzieje się tak samo. Prawdopodobieństwo tych sytuacji jest na tyle małe że na miejscu "super elektryków" przestał był się spinać że ktoś montuje różnicówki 3 faz na obwody 1 fazowe bo całym ich zadaniem jest ratowanie życia a nie ochrona urządzeń przed przepięciami. Dlaczego ja zamontowałem 3 faz? Jest takie coś jak projekt budowlany i tam jest rozrysowana rozdzielnica, tam są 2 różnicówki 3 faz. projekt wykonał mgr. inż dr. i nie wiadomo kto jeszcze, gość ma tyle papierów elektrycznych że było czym palić w piecu przez całą zimę :) Na pewno wie co projektuje i zna się na tym ;) Najchętniej spotkał bym się z Wami wszystkimi na pifko i pogadał bo mnie palce bolą od pisania :) Pozdrawiam
Zgadzam się z Tobą. Nie winie za to elektryka i nie miałem do niego żadnych roszczeń, w projekcie budowlanym też tak miałem iż roznicowka 3F była na obwody 1F. Wszystko było zgodnie ze sztuką. Co spowodowało iż przewód N był poluzowany nie wiadomo. Co nie zmienia faktu iż jestem przykładem takiej sytuacji.
Zresztą pracuje z kolegą który w domu 30 letnim miał podobną sytuację 500 -600 V(pomiar miernikiem) w gniazdku 220V. Instalacja TNC bez roznicowka tylko wyłącznik nadprądowy przed licznikiem.
Jak zgłaszał awarie i powiedzial o tej sytuacki Pan z elektrowni powiedzial iz te Chinskie mierniki tak pokazują, ale jak po przyjezdzie na swoich urzadzeniach zobaczyli to samo troszke inaczej zaczeli rozmawiac. Okazało się iż na słupie energetycznym zacisk PEN został przerwany.
Spalił mu się na szczescie tylko router internetowy.
@@grzespu To i tak miałeś szczęście. Ja nie ufam elektrykom, bo już mi parę razy hece zrobili i wszystko sprawdzam sam aż się upewnię, że jest dobrze. Zerowe zaufanie.
Obejrzałem Pana 21 filmów w ciągu jednego dnia. Dużo mi pan pomógł i rozjaśnił. jestem pod wrażeniem pracy, pracowitości i Pana postawy elektryczno-życiowej. Szacunek dla Pana.
Szacunek dla Ciebie że oglądnąłeś wszystkie filmy w 1 dzień. Nie wielu jest takich. Dzięki za dobre słowo.
Dobrze po kilkunastu latach sobie przypomnieć wykonanie instalacji, fajna prezentacja tematu, ja robiłem na rozdzielnicach "L" były trochę płytkie i z tego powodu trochę kłopotliwe. Ale powracając do filmu podoba mi się podejście do poszanowania pracy innych ekip no i oczywiście rzecz zasadnicza wykonanie połączeń, ten porządek, prawdziwe rzemiosło elektryczne, uznanie, ja zamiast grzebieni stosowałem odpowiednio przygotowane przewody lepiej jest sprawdzić ich zamocowanie w bezpiecznikach po przykręceniu. Od nakręcenia filmu upłynęło 2 lata zatem może z postępem teraz zalecane jest przykręcanie przewodów wkrętarkami dynamometrycznymi z regulowanym momentem. Na co dzień zajmuję się maszynami elektrycznymi gdzie takie rozwiązania są stosowane.
Aktualnie kończę 4 klasę technik elektryk i naprawdę przyjemnie ogląda się takie materiały. A co do roboty oczywiście elegancko schludnie i porządnie tak jak powinno być. Pozdrawiam 😁
Miło być docenionym przez młodzież :) Pozdrowienia dla całej klasy ;)
Na taki film długo czekałem i warto dziękuję że dzielisz się wiedzą z nami.👍🍺
Marcin Dzięki że oglądasz, warto dzielić się wiedzą :)
Uwagi laika
1. rozdzielnica za mała - brak zapasu, nie włożysz np. FR od PV a to teraz standard nawet jak klient nie przewiduje
2. brak bloku rozdzielczego - komplikujesz połączenia, oszczędność pozorna
3. brak zabezpieczenia kontrolek faz - pierdółka ale przedpiścy też zwracają na to uwagę
4. zasilanie obwodów jednofazowych z różnicówki trójfazowej - legalne ale nie zalecane z wiadomego powodu
5. średniej jakości przepięciówka - jak robisz dobrze to rób od początku do końca
6. zasady podłączania aparatów określa DTR producenta a nie elektryk
7. czerwony ładnie wygląda ale fazowe chyba robi się przeważnie na czarno?
8. drzwi rozdzielnic oczywiście w drugą stronę
9. zasłaniasz sobie większość listwy PE, nie będzie jak dokręcić za jakiś czas; pewnie można odgiąć listwę N ale wygodniej nie kombinować
Estetyka petarda. Zrób odcinek z pomiarów.
Cześć Radosław. Gdybyś nie był laikiem jak piszesz miał własną działalność która wykonywała by instalacje na rynku na który nie jesteś sam, wyceniał te instalacje i chciał jeszcze na tym choć trochę zarobić większość z tych punktów byś nie napisał bo byś wiedział dlaczego ta rozdzielnia jest tej wielkości (klient twierdził że i tak jest za duża), nie pisał byś że blok rozdzielczy to oszczędność w przypadku gdy nie jest on w ogóle potrzebny. Uwaga 3,4 i 5 to typowo powtarzane przez internet uwagi na które właśnie laicy się łapią odnosiłem się do nich nie raz w innych komentarzach. 6 Jeśli chodzi o podłączenie aparatów to ja jako elektryk decyduje czy różnicówkę dam z prawej czy lewej strony bo tak mi akurat odpowiada, 7 kolor czerwony, czarny i brązowy są najbardziej pokulanymi kolorami fazowymi, często można spotkać też białe wśród niektórych elektryków, 8 cztery śrubki i są w drugą stronę, 9 sam sobie odpowiedziałeś. Dzięki za komentarz ale myślę że ja nie zdecydował bym się wytykać błędów np. stolarzowi nie siedząc w tym i mając pojęcie o tym z filmów w necie i forów. Pozdrawiam.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 No szkoda, że odebrałeś to jako hejt ;) Chętnie bym kiedyś z Tobą popracował. Pozdrawiam
Bardzo dobra robota Panie Darku. Widzę, że w sieci zawsze zaczyna wrzeć, jak elektrycy poruszają temat zabezpieczeń przeciwrzepięciowych w budownictwie. Czytałem wiele na ten temat, ile głów, tyle opinii, jednak trzeba pamiętać, że jedyne co nas obliguje to norma. Też montowałem warystory i póki co jakoś nikt nie spłonął. Rozdział przewodu PEN, uziemienie punktu rozdziału zawsze staram się realizować na jakimś porządnym bloku rozdzielczym. Bo jakoś nie ufam połą6czeniem jednośrubowym na listwach w rozdzielniach. Dobezpieczenie przeciwprzepięciówki, np przez rozłącznik bezpiecznikowy zamiast FR na zasilaniu głównym szafy ( coraz częściej w złączach zasilających ZE stosuje ograniczniki mocy, a nie wył. nadprądowe, dalej w tym układzie jest rozłącznik bezpiecznikowy, a zainstalowane tam wkładki przy zwarciu w takiej niedobezpieczonej rozdzielni potrafią narobić szkód:)). Co do tańszych warystorów. Spotkałem się też opiniami, że jeśli w rozdzielnicy zainstalowane są te tańsze właśnie, to w przypadku, kiedy zadzieje się coś, co wymaga wezwania ubezpieczyciela, to rzeczoznawca może zakwestionować zastosowane zabepieczenie, ze względu na nie spełnienie norm, które nakładane są na urządzenia służące do ochrony przeciwprzepięciowej. Pozytywnie Panie Darku. Podoba mi się Pana robota. Pozdrawiam.
Dzięki za fajny dłuugi komentarz ;) Wszystko zrozumiałem tylko nie mogę zrozumieć zakwestionowanie przez rzeczoznawcę czegoś co spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, posiada wszelkie certyfikaty i przechodzi ścisłą kontrole jakości, ale jest tańsze niż 2 tyś zł :) (pisze tu o tych simtekach z filmu). Pozdrawiam serdecznie.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Właśnie podobno norma zastosowana w Simtecach jest niejednoznaczna z normą, do której odnoszą się rzeczoznawcy. Nie wiem do końca czy to prawda, bo żaden Simtec mi rozdzielni nie zdewastował i nie musiałem tego sprawdzać. Póki co będę je montował, jednak można znaleźć w sieci trochę artykułów na ten temat. Oglądam Twoje starsze filmy, bo strasznie podoba mi się jak podchodzisz do tematu instalacji. Sam na codzień zajmuję się grubszym prądem, a instalacje, to dla mnie dodatkowe zajęcie, jednak podchodzę do tematu podobnie do Ciebie, albo porządnie, albo wcale. Co do ochronników za 2 tyś. Pełen zestaw Dehnguarda jest chyba droższy niż 2 koła. :). Zalecają stosowanie remixu iskiernikowo warystorowego na każdą z faz. Za tą kasę spokojnie można wyposażyć małą rozdzielnię w dobre aparaty. Co do pioruna, który rzekomo ma się rozładować przez takie ustrojstwo i nie narobić szkód. Byłem świadkiem, jak z budynku w pobliżu którego uderzył piorun spadły wszystkie dachówki, a instalacja z góry do dołu ( budynek trzykondygnacyjny) wyrwana była ze ścian tak, że nowe przewody można było na spokojnie układać po starej trasie. Nie wydaje mi się, że urządzenia za przeszło 2 tyś. Dały by radę odprowadzić taki udar. Dodam że piorun nie uderzył bezpośrednio w budynek, a w drzewo, które rosło obok.
Sławek już parę lat żyję na tym świecie i wiem że jak chcesz płacić małe pieniążki i mieć super extra ubezpieczenie to tak jak byś go nie miał bo np. rzeczoznawca odnosi się do innej normy niż ograniczniki, a to nie masz aktualnych pomiarów elektrycznych a to to a to tamto, ogólnie wszystko jest powodem do nie wypłacenia pieniędzy :) Nie trzeba być alfą i omegą żeby wiedzieć że tak działają firmy ubezpieczeniowe :) Jak tak sobie piszemy jak stare kumple to powiem Ci że pewna firma na 3 literki której nikt nie lubi bo jest tam drożej o parę złotych nie sprawia takich problemów jak wyżej opisane :) Mało tego nie musisz mieć ograniczników przepięć bo przecież ograniczniki to dawniej był luksu i nie wszyscy je mają a domy stoją i są ubezpieczone i pieniądze za uszkodzenia spowodowane przepięciem otrzymują. Ludzie sami siebie robią w konia podpisując umowy z firmami które mają takie warunki których nie spełniają :) Odnosząc się do drugiej części Twojego komentarza czyli pioruna uderzającego w dom lub jak piszesz blisko (nie życzę nikomu) Z opisu sytuacji którą widziałeś ludzie sobie nie zdają sprawy że spalony telewizor, piekarnik czy zasilacz od laptopa to nie jest problem, problem to jest to co ty opisujesz i ja o tym mówię w filmie że żadna firma produkująca ograniczniki nie da Wam gwarancji że to uratuje Wasz dom, bo tu chodzi o ratowanie domu a nie zasilacza od laptopa.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Święta racja. Idea ubezpieczeń w obecnych czasach na tym właśnie polega. Zrobić wszystko by płacił klient, a nie ubezpieczyciel. Co do pomiarów też racja. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że trzeba je wykonywać, nie tylko przy odbiorze budynku, ale nawet jeśli jest pozytywny protokół, to i tak w przypadku szkody zawsze jest wiercenie i poszukiwanie dziury w całym. Ja od 13 lat ( W zasadzie od kiedy pracuję, bo 2 lata po szkole pracowałem w zakładzie elektroinstalacyjnym) pracuję w energetyce, 6 lat w pogotowiu, a od 4 lat dyspozycja, nie jedno widziałem i wiem z doświadczenia, że przerwa powietrzna szerokości około metra dla wyładowania to pikuś, a dla przykładu telewizor może uszkodzić się nawet, gdy jest w czasie burzy odpięty od gniazdka i nie mówię tu o wyrzucaniu go przez okno :). Są jeszcze przecięcia innego rodzaju, jednak na chwilę obecną ich ilość w sieci jest wg mnie dość skutecznie ograniczana. No nic, kawa ogarnięta, a teraz czas pobawić się prądem, udanego dnia Panie Darku. Heh podpatrzyłem u Pana kilka fajnych patentów i sam chcę je stosować. Dziś min zamawiam drążek do lasera, bo zawsze czegoś brakowało mi do zestawu, teraz wiem już czego.
Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych produkcji i realizacji :-). Będę zaglądał tu regularnie.
Edit: Właśnie, apropo długości rozpórki. Czy 320 cm będzie optymalna, czy szukać czegoś wyższego? Chcę kupić Bosha, i widziałem u nich dwie opcje 320 i 350 cm.
Bardzo mi się podobał filmik,ekstra to pokazujesz.Ład i porządek od początku do końca.Gratuluję.
Dziękuję Wojtek za miły dla moich oczu komentarz. Staram się jak mogę żeby to nie tylko działało ale też wyglądało.
Ładnie, estetycznie, oby więcej takich instalatorów. Jedynie co, to skrzynka trochę mała i brak zapasu, a ten zawsze się przydaje. Aczkolwiek to już uwaga do etapu projektowania.
Dzięki za dobre słowo.
wiem wiem, czepiam się ;) ale to dosyć istotna różnica, zwłaszcza że jest w tytule. Na filmie łączysz rozdzielnicę, rozdzielnia to całe pomieszczenie, tak w skrócie, a tak poza tym, to kawał porządnej roboty, bardzo szanuję za precyzję wykonywania instalacji :) Pozdrawiam!
piękna robota, bardzo standardowe i estetyczne wykonanie!
Dzięki za miły komentarz ;)
Pierwszy raz obejrzałem twój filmik.
Widziałem kilka tysięcy rozdzielnic niskiego napięcia (na żywo), a twoja praca i tak robi ogromne wrażenie. Tak właśnie powinna wyglądać rozdzielnica. Wszystko perfekcyjnie zrobione, można spierać się o drobiazgi, tylko po co?
Super!
Dzięki Cezary za miłe słowa uznania :) Przykładam się do tego co robię i staram się to robić jak najlepiej potrafię :) Wiadome że można się przyczepić czegoś ale z drugiej strony na to patrząc, zrobić to po myśli tylu tysięcy elektryków co oglądało ten film jest ciężko ;)
Lux robota , nawet wolał bym obejrzeć bez przyspieszania 😁
Hehe, może następnym razem :) ale film będzie trwał kilka godzin ;)
Ja też ja też 😁
15:18 Może się czepiam, ale i tak to napiszę!
- Nie podoba mi się ustawianie rożnicówek z prawej strony tylko dlatego by grzebień pasował zwłaszcza że można dobrać je tak by "tor neutralny" miały z lewej strony.
- W tym przypadku "sugerowałbym" inwestorowi dołożyć przynajmniej jeszcze 2 rożnicówki by w razie zadziałania jednej z nich zminimalizować obszar pozbawiony prądu do minimum. Wiem, że inwestor widzi to jako dodatkowy nie aż tak potrzebny wydatek ale to chyba taniej zrobić nawet na tym etapie niż ściągać elektryka by to przerobił po pierwszym zadziałaniu i wysłuchaniu zażalenia od "drogiej połówki"!
Super robota! Estetyka robi swoje bez osłon :D osobiście mam troszkę inne zasady układania aparatów w rozdzielni np. wole dawać główny rozłącznik i przepięciówke na górnej szynie TH, ale rozumiem, że wygodniej jest tak (w tym przypadku) jeśli główne zasilanie do skrzynki jest prowadzone od dołu. Każdy ma swoje zasady i nie powinno się ich wciskać nikomu na siłę xD Chcemy więcej :D
Dzięki, Zasilanie mam z dołu tak jak zauważyłeś to i fr i ograniczniki z dołu jak by było z góry to wszystko by wylądowało u góry :)
Fr i ogranicznik dajemy w miejscu w gdzie wchodzi zasilanie góra to u góry dół to na dole, aby z ogranicznika była jak najkrótsza droga do uziemienia, miejsca podziału PEN. Sam zrobiłem ten błąd (zasilanie z dołu fr i ogranicznik na górze) i dlatego tak się mądrze 😁. W przewodzie który później leci przez całą rozdzielnię od ogranicznika do uziemienia w czasie zadziałania ogranicznika indukują się duże prądy które nie są zdrowe dla pobliskich przewodów. I tak na marginesie blooki rozdzielcze to wcale nie śmieszna sprawa jeśli w rozdzielni stosuje się np 10 różnicowek 1f i ze 2 3f. Jest poprostu wygodniej przewodować. Ale to każdego osobiste podejście do tematu. Szacun za estetykę w rozdzielni. Też jestem zadania że ona ma nie tylko wyglądać z zewnątrz ale również po zdjęciu osłon ma być ład i porządek i żeby inwestor w przyszłości nie wstydził się za elektryka który wykonywał instalację.
Bardzo czysto, efektywnie, nie trzeba wielu słów bo "robota" broni się sama.
Dzięki Piotr za fajny prawdziwy, życiowy komentarz. Bo co by, kto by nie pisał, tak jak piszesz robota broni się sama i głównie na tej zasadzie opiera się moja działalność. Pozdrawiam.
Za różnicówką mam wypuszczone przewody do małej rozdzielnicy tylko na klimy które są na dachu. Jest tam również szyna wyrównawcza ( uziom ). Na wejściu przewodu do budynku chciałem zamontować ograniczniki przepięć na L i N z jednostki zewnętrznej. To jednak jest już za różnicówką patrząc od strony zasilania WLZ. Dzięki
Robota bardzo estetyczna, mam tylko jedno ale co do stosowania wyłączników różnicowo-prądowych trój fazowych do obwodów jedno fazowych. Niestety w niesprzyjających warunkach może za skutkować to pojawieniem się na urządzeniach napięcia miedzy fazowego.Do obwodów 3F lepiej stosować RDC 3F a do obwodów 1F RCD 1F. Rozwiązanie trochę droższe ale zdecydowanie bezpieczniejsze.
Dzięki za pochwałę ;) Jesteś kolejnym który pisze mi o róźnicówkach 3 faz że to złe i że to to czy tamto. Niesprzyjające warunki czyli brak zera na zasilaniu różnicówki. Napięcie miedzy fazowe może się pojawić ale wcale nie musi. Brak zera w rozdzieli z róznicówakami 1 faz. skutkuje tym samym co brak N na zasilaniu róznicówki (nie wiem dlaczego nikt o tym nie pisze, może nie wie?) Brak N na zasilaniu różnicówki oznaczy niedokręcenie przewodu. Kto jest temu winien? różnicówka że jest trójfazowa czy ten co dokręcał przewód? Poza tym nie wiem ile masz do czynienia z projektami domów jednorodzinnych ale w 95% zastosowane są róznicówki 3 faz. Projektantami są ludzie z uprawnieniami budowlanymi. Chciałbym żeby ludzie uświadomili sobie że róznicówki 3 faz nie są wymysłem tego co je zakłada a gdzieś to jest narysowane. I że ona ma za zadanie chronić życie a nie urządzenia przed przepięciami.
Dobre podejście do pracy i dobra robota.
Dzięki Krzysztof
Super praca!
Drzwiczki dałbym jednak w drugą stronę ;)
Dzięki :) Demontaż tak samo bajecznie prosty jak montaż wiec można przekręcić ;) Pozdrawiam :)
Bardzo Dobra Robota, Fachowo i treściwie napewno polecę nauczycielowi na lekcji żeby puścił ten film na instalacjach elektrycznych 💪
Hehe, daj znać jak już będzie po transmisji ;) Pozdro!
Bardzo mi się podoba twoja praca w sumie to wszystko od a do z :D
Dziękuje bardzo ;)
Super ,dzięki za filmik !
Nie jestem elektrykiem dlatego 3 razy sprawdzam co robię, a robię podobnie jak ty.... Staram się dawać zapas w rozdzielni chyba że zleceniodawca chce wszystko na styk ;) Pozdrawiam dobry film - dobry elektryk
Dzięki Andrzej za komentarz i miłe słowo :)
Z końcówką filmu się nie zgodzę bo jednak mimo, że dom jednorodzinny warto użyć różnicówek jednofazowych na obwody jednofazowe, a trójfazowych tylko na obwody 3 fazowe. Odseparować obwody zewnętrzne i łazienki oddzielnie za pomocą chociażby RCBO, zabezpieczyć kontrolki obecności faz, czy też założyć oddzielną różnicówkę na obwody oświetleniowe. Wiadomo to wszystko kosztuje ale przy kwotach wydawanych na budowę domu nie oszukujmy się nie są to wielkie kwoty. Mimo wszystko ciekawe materiały i jak zwykle łapka w górę chociażby za to, że nie wycinałeś zębów z grzebienia tylko po to żeby różnicówki były z prawej i rozpocząłeś budowę rozdzielnicy od dołu tak jak wchodzi zasilanie.
Pozdrawiam
Waldek powiedz to człowiekowi co ma kredyt na 30 lat że przy tej kwocie to tysiak w tą czy w tą nie gra roli. Dla Ciebie nie gra dla niego gra. Dzięki za łapę :)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Nic tylko czekać na kolejną rozdzielnice bo nie da sie ukryć pokazujesz kawał dobrej elektryki od samych podstaw i w kanale jest mega potencjał :)
Dzięki Waldek :)
Dzięki Dariode za ten komentarz. Bo jak słyszę od kolejnych osób, ktore porównują swoją robotę do całej i inwestycji, że to nie jest dużo to ja ZAWSZE proponuje aby zrobił to taniej o ten właśnie procent.
Macie tylko szczęście, że staram się nie przeklinać I nie wyzywać.
Na inwestycje przychodzi kilkanaście różnych fachowców na różnych etapach budowy i jeżeli każdy tak patrzy i każdy da 1000zl więcej to całą inwestycję.jest droższa o te kilkanaście tysięcy.
A cieszy się tylko ten co zarobi, bo na pewno nie inwestor, którego nikt nie szanuje.
@@michalnowak7613 jeżeli uważasz że proponowanie inwestorowi bezpieczniejszej i praktyczniejszej instalacji to okazywanie braku szacunku to brawo Ty :)
Nie spotkałem się, żeby wybuchł. zawsze był najwyżej osmolony. Btw. świetna robota. Ja do dokręcania listew używam Dremela 1120 (wkręca 15cm śruby w drewno, wada długo się ładuje. zaleta długo się nią pracuje takich tablic pewnie by z 200szt ogarnął na jednym ładowaniu), ale nie dokręcam na maks. tylko, żeby poczuć opór, a dopiero później śrubokrętem już finalnie, bo ręka wie najlepiej ;) Oszczędza to mnóstwo czasu i machania ręką. Też mnie wkurza gdy ktoś nie szanuje czyjejś pracy. chyba, że się coś wydarzy, o to nie można mieć pretensji. pozdrowiony.
Dzięki za fajny uczący komentarz. Ja też mam tych wkrętarek do kręcenia ale gdzie tak dobrze wyrobie przed ramie jak tu przy kręceniu rozdzielni-cy ;) pozdrowiony ;)
Filmik bardzo mi się podobał, montaż rozdzielni zrobiony bardzo starannie i solidnie, jedyna mała uwaga jest taka że rozdzielnica powinna mieć jeszcze 1 szynę luzu żeby w przyszłości można było jeszcze ewentualnie coś dołożyć ale to tak na boku...i w sumie to też zależy od inwestora...filmik bardzo z montażu bardzo fajny, warto obejrzeć do końca Pozdrawiam
Szymon, Tak jak piszesz z tym luzem, że dobrze jak jest i tu też jest tylko pół szyny a nie cała :) Dzięki za dobre słowo i za uwagę, to i to jest dla mnie cenne.
Estetyka na najwyższym poziomie. Pozdrawiam.
Dzięki. Pozdrawiam.
prima sort praca
Panie taka sugestia w szafce powinno się znaleźć miejsce na kilka modułów pod fotowoltaikę na wszelki wypadek jak inwestorzy w przysłońcie będą chcieli założyć na miernik jakości prądu. A i fajnym narzędziem jest wkrętak dynamometryczny :) dokręcanie według norm.
Panie, jakieś miejsce tam jest zostawione. Nawet nie wiem co to jest miernik jakości prądu i jaką jakość on mierzyć ale na pewno się zmieści ;) Ja tam zawsze wolę odkręcić mocniej niż norma ;) jeszcze śróby żadnej nie urwałem. Starej daty elektrycy nauczyli mnie odkręcić z "czuciem" i tego też się trzymam.
Czysta fachowa robota łapka w górę
Dzięki Tomek :)
Ja niestety tez musze cos dopowiedziec, wszystko ladnie, schludnie i pieknie, ale prosze mi powiedziec gdzie jest zachowane 40% wolnego miejsca dla odejscie ciepla? ;PP tak wyszlo wiem z praktyki. Co do ochronnika przepiec to teraz stosuje Sie w nowy budownictwie wtedy gdy odleglosc od uziemienia wynosi 10m, jesli odleglosc jest mniejsza to nie trzeba, poniewaz ochrona przepiec musi wychodzic z rozdzielnicy glownej gdzie siedzi licznik i co jeszcze pamietajcie przy sieci t-n s c zawsze jest potrzebne uziemienie + 5-cio zylowy przewod, kto wie o co chodzi to znaczy ze pojecie jest. Pozdrawiam!!!
Iskiernikowe są bardziej trwałe ponieważ w iskiernikowych nie ma stałego prądu upływu jak w warystorowych.
Należało by stosować ograniczniki iskiernikowo-warystorowe, a nie taki najtańszy bubel, ale z drugiej strony lepszy taki niż żaden
Jakie Ty stosujesz??
Kilka osób zwróciło uwagę, że nie dobezpieczyłeś kontrolki faz. Również uważam, że to błąd i powinno się to zrobić. Choć zazwyczaj elektrykom szkoda miejsca w rozdzielnicy. Jak coś, to ostatnio widziałem F&F kontrolkę 3-fazową z zabezpieczeniem topikowym o szerokości 1 modułu (LK-BZ-3). Nie instalowałem jeszcze więc nie wiem, jak się sprawdza. Jednak wygląda ciekawie. Poza tym jednym szczegółem, to super robota.
Technikum skończyłem 15 lat temu, w zawodzie pracuję od początku do dziś, widziałem setki rozdzielnic w domach, firmach, halach, biurowcach, urzędach, szkołach, szpitalach. I uwierz mi, nie widziałem ani jednego zabezpieczenia kontrolki faz. Oszczędność?, mało miejsca? Nie sądzę. Jak dla mnie wymysł ju tubowych elektryków.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Prawie każdy projekt jaki dostaję ma dobezpieczenie kontrolki faz. Czasem są to wkładki topikowe, czasem zwyczajne Ski. W większości biurowców, w których miałem okazję robić pomiary kontrolki były zabezpieczone. Zatem nie jest to chyba wymysł jutubowych elektryków.
Dodatkowo jak zaprzyjaźniony rzeczoznawca pokazał mi spaloną tablicę, gdzie najprawdopodobniej przyczyną była właśnie kontrolka, to nawet nie kwestionuję i wolę nie montować, niż montować bez zabezpieczenia.
Warystor jest pół przewodnikiem który otwiera się przy dużym napięciu A nie przepuszcza napięć w tym przypadku znamionowych. O wybuchaniu też nie słyszałem ,a np.za tranzystor pewni Panowie w 1956 roku dostali nagrodę Nobla to jako ciekawostka;)
Dzięki Maciek za ciekawostki ze świata elektrycznego ;)
Za te słowa na końcu o szanowaniu czyjejś roboty to SZACUN dla Ciebie. Robota wykonana bardzo schludnie i fachowo. Pozdrawiam.
Dzięki wielkie. Pozdrawiam.
Super robota Pozdrawiam
Dzięki, również pozdrawiam
Dariode jakim przewodem łączysz rożnicówki 6mm2 wystarczy czy jednak takim jak przyłącze 10 mm2?
Przykład estetycznego podłączenia. Gratulacje.
Dzięki Kacper :)
Ładnie to wygląda
Dzięki
Cześć Dario. Schludna robota. Wszystko zależy od kieszeni i potrzeb inwestora, ale mam zwyczaj na obwody łazienkowe i zewnętrzne stosować osobną różnicowkę. Przydał by się większy rozmiar rozdzielnicy przy takiej ilości aparatów, bo niejako pozbawiasz ją możliwości rozbudowy i zwyczajnie przyjemniej się pracuje... Nie będę wnikał w potoczne nazewnictwo, ale chociaż w tytule zastosuj poprawną nazwę ROZDZIELNICY (rozdzielnia to pomieszczenie 😀), bo masz spore grono widzów - jesteś fachowcem... Będą jeszcze jakieś materiały? Pytałem kiedyś czy pokażesz jak dobrze przygotować się do rolet zewnętrznych... Byłbym zapomniał: wrzuciłeś zaślepki na puste pola pierwszej szyny? Pozdrawiam kolegę z branży! Paweł
Kurde od czego by tu zacząć Ci odpisywać. Może nazewnictwo bo to już było trochę z premedytacją że tak nazwałem film a z drugiej strony uznałem że skoro już mówię w filmie rozdzielnia nie będę nagle robił z siebie poprawnego politycznie "fachowca" i pisał rozdzielnica. W sumie pisałem już o tym nie raz że nie przywiązuje do tego uwagi tym bardziej jak nagrywam i coś dzieje się i nagrywa tu i teraz i nie ma dubli na poprawkę nazewnictwa. Można mi zwracać uwagę milion razy a ja i tak (z przyzwyczajenia) powiem rozdzielnia :) albo zero na N albo kabel na przewód i odwrotnie :) Przepraszam ale ja też jestem tylko człowiekiem i zdaję sobie sprawę że nie jestem idealny :) Co do wielkości tej rozdzielnicy :) i wyposażenia dobrze wiesz bo jesteś z branży że można to było ją połączyć na milion innych sposobów tak samo jak wykonać cała instalacje. Nie jestem tu po to żeby dogadzać innym elektrykom co oglądają moje filmy bo oni i tak by to zrobili inaczej i lepiej:) tylko po to żeby pokazać jak ja to robię i chyba zdajesz sobie sprawę z tego że jak bym nieograniczony budżet inwestora mogło by to wyglądać inaczej a ta kotłownia w której znajduje się ta mała rozdzielnica nie była by już kotłownia tylko rozdzielnią w której stoi duuuża rozdzielnica :) Będą materiały nie wiem kiedy ale będą :) Co do rolet jak będę miał okazje to pokaże jak ja przygotowuję instalacje choć w filmie o łączeniu puszek to widać po części :) Staram się unikać nauczania jak coś powinno się robić raczej pokazuje jak ja to robię :) Co do zaślepek to nie miałem przy sobie ale jeszcze tam będę to na pewno założę :) Dzięki że oglądasz i komentujesz Paweł. Pozdrawiam.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 pięknie powiedziane :)
Wszystko fajnie, jedynie co bym poprawił to rozdział przewodu PEN zrobił bym bezpośrednio na szybie PE, a kontrolkę napięć dobezpieczył bezpiecznikiem 3p6a :)
ok :)
Co do zabezpieczenia sygnalizatora obecności napięcia, polecam moduł bz1 dla jednej fazy lub bz3 na 3 fazy, robi robotę, a i 2 miejsca oszczedzisz w porównaniu z 3 esami B6:)
Witam przyjemnie się ogląda twoja pracę estetyka etc. Mam prośbę czy możesz wytłumaczyć dlaczego ten bezpiecznik obok trójfazowych jest podpięty od strony zasilana roznicowki.(jeżeli źle widzę albo nie rozumiem to mnie popraw)
SUPER
Dziękuję
Pięknie dziękujemy :)
To ja dziękuje bo wiem że jesteś od samego początku mojego kanału :)
Może Pan napisać jak jest podłączony ogranicznik przepięć w siec TN-C. Widzę, że do ogranicznika przewód PE i N wchodzę prosto z rozdziału przewodu PEN( z dolnych listew niebieskiej i żółtej)?
Po tym jak oglądałem Twoje filmiki, wpadł mi ten: ruclips.net/video/nQJgjH8xHb8/видео.html I tak w oczy kuje.... :p Szacunek i wiecej filmikow! :) pozdrawiam.
Nie potrzebnie oglądasz moje filmy :) Psujesz sobie tylko obraz wykonawcy instalacji elektrycznej ;) aha pozdrawiam również ;)
fajnie zrobione
Dzięki
Jeśli chodzi o warystorowy i momencie przepięcia wszystko jest uzależnione jak w wysokie napięcie i natężenie prądu dojdzie z pioruna byłem na awarii pewnego domu jednorodzinnego miejscowości wysoka gdzie cała podstawa wraz ze wszystkimi warystora mi po prostu była totalnie wypalona ale na szczęście zdała swoje właściwości jedynie lodówka się uszkodziła bo była najbliżej układu także różnie to bywa Wszystko jest uzgodnione właśnie takimi czynnikami czy poprawnie została zrobiona instalacja uziomu jeśli chodzi o uziom to zdawało bywały sytuację że po pomiarze totalnie nie spełnia wymogów Ana gminną sytuacją jest taką że w ogóle nie robią uziomu fundamentowego a nawet nie robią uziomów pionowych na dachu po prostu niektóre budynki w ogóle nie posiadają uziomu więc niech się nie dziwią jeśli przyjdzie burza i spali mi sprzęt lub całą chatę Bo głupie ludzkie myślenie zaoszczędzić 800 zł bo tyle kosztuje fundamentowy uziom a Pamiętajcie najważniejsze każdy bez wyjątku ubezpieczyciel nie uwzględnił wtedy to jako losowy wypadek tylko celowe działanie bo masz mieć obowiązek zrobić uziom jakbyś posiadał uziom fundamentowy pionowy na dachu i zgodnie ze sztuką ubezpieczenie wypłaci wtedy pieniądze także ludzie nie oszczędzajcie na uziomach bo to zabezpiecza wasze życie i wasze mienie
Adam cytuje: "Jeśli chodzi o warystorowy i momencie przepięcia wszystko jest uzależnione jak w wysokie napięcie i natężenie prądu dojdzie z pioruna" I drugie "Wszystko jest uzgodnione właśnie takimi czynnikami czy poprawnie została zrobiona instalacja uziomu" No i tyle w tym temacie :) Dobrze to napisałeś. Pozdrawiam.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Problem polega na tym że wiesz co za dużo jest taki do domorosłych elektryków to że niestety doprowadzają do pożarów ludzi giną przez głupków którzy błędnie wykonują instalację elektryczną a przede wszystkim na gminie Nie montują uziomów Nie ma uziomu fundamentowego pionów a nie na dachu bo oszczędzanie kasy głupie myślenie ludzkie
Cześć.
Oglądnąłem wszystkie twoje filmy w jeden dzień i jestem pełen podziwu twojej pracy. Bardzo fajnie tłumaczysz i wiele się od ciebie nauczyłem. Oby tak dalej i oczywiście czekam na kolejne filmy. I na koniec mam takie pytanie do ciebie jeżeli mógłbyś mi powiedzieć co to za czarny kabel zwisa z rozdzielnicy minucie 6:20 i do czego on w ogóle jest?
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Cześć. Jestem pełen podziwu że oglądnąłeś wszystkie moje filmy w jeden dzień. Dziękuje ;) Kabel o który pytasz jest kablem wychodzącym na zewnątrz do domofonu. Pozdrawiam również.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 a ilu żyłowe i o jakim przekroju kable zewnętrzne stosuje Pan do podłączenia panelu zewnętrznego z zasilaniem w rozdzielnicy?
obejrzałem całą serię i przyznam, że estetyka i jakość pracy na najwyższym poziomie. Widok tak położonych przewodów na pewno usatysfakcjonuje zleceniodawcę. Duży atut. Choć nie wiem, jak ci się udaje tak solidnie je mocować do pustaka ceramicznego. Mi często albo wypadały, albo nie dawały się wbić, jak robiłem ciaśniejsze otwory. I czy jest sens tak bardzo się wysilać? Bo wygląda bardzo ładnie, ale zajmuje też dużo miejsca. Nie łatwiej było zrobić bruzdę, puścić nią przewody i ładnie wyciągnąć końce na ściany? Fajny pomysł z laserem mocowanym do laski. Ja, jak mam do zamocowania kilka puszek połączonych w pakiet większy, niż 3 sztuki, to mam przygotowany płaskownik z otworami, do którego przykręcam puszki za śrubki do mocowania osprzętu. Usztywnia to całość i można je zdecydowanie mocniej potraktować bez obawy o to, że się wygną i wyjdą po łuku.
Niemniej mam kilka zastrzeżeń, co do samego rozłożenia przewodów. Osobiście nigdy bym się nie zdecydował na takie rozprowadzenie w kuchni i w "centrum dowodzenia światem", czyli w salonie tam, gdzie telewizor i reszta sprzętu. Mam dość przykre doświadczenia z regipsiarzami, stolarzami i innymi wykończeniowcami, którzy zdecydowanie nie patrzą na pracę innych i idą, jak burza przez robotę. Najwyżej "se elektryk przyjdzie i poprawi". A już zrywałem ściany po psycholu regipsiarzu, który mi przewody pozaginał do góry pół metra nad puszkami i znaczniki poprzesuwał. Dlatego też nie ryzykowałbym tam, gdzie mają wisieć meble i telewizor, może jakieś głośniki, etc... Zresztą po tak wykonanej instalacji wykonałbym dokumentację fotograficzną i naniósł odległości.
I nie uwierzę w łatwość, z jaką przepuściłeś peszla przez sufit! No nie i już! Chyba, że mnie tego nauczysz :D
Jeśli chodzi o dobre i niedrogie narzędzia, to popatrz sobie na markę DWT. Używam ich młota i złego słowa nie powiem. A bestia ma 5 J udaru, jest przy tym średnio ciężka.
-Po pierwsze WIELKI szacunek dla Ciebie że oglądnąłeś całą serię ;) Doceniam to.
-Po drugie, sam sobie odpowiedziałeś że zdjęcia to podstawa i wszystko będzie ok ;)
-Po trzecie, zdaję sobie sprawę z tego że każdy oglądający moje filmy elektryk zrobił by to inaczej i na pewno lepiej ale jeszcze nikt nie pokazał swojego wykonania.
Jestem świadomy tego że pokazując to co robię i jak robię mimo to że robię to dobrze może się to nie podobać i takie to też osoby mi piszą komentarze typu "że się to nie opłaca" i "i tak tynk przykryje" w jednym filmie mówię: "jest to wasze myślenie, proste myślenie" i to podtrzymuje ;)
-Po czwarte, sztuczkę z peszlem nauczyłem się od starej daty elektryków, tak tak od tych samych co nauczyli mnie mówić zero na N, rozdzielnia na rozdzielnicę i kabel na przewód ;) Swoją drogą super patent stosowany kiedy się tylko da :)
-Po piąte to już po północy i idę spać :) Pozdrawiam serdecznie.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 dobra, dobra! Ale jak już wstaniesz, to opisz tę sztuczkę z peszlem :D
I chyba nie napisałem, ale jak przewody układam w rogach pomieszczenia, to podkuwam lekko, by uciec za kąt.
Super robota! czekam na kolejne filmy :) pozdro :)
Dzięki Elek :) Coś się nagra ;) pozdro!!
Nie dajesz na przewody oznaczników numerów obwodów?
widze ze dales roznicowki trojfazowe na obwody jednofazowe...mozna i tak rozwiazac...napewno taniej nizli kilka jednofazowych roznicowek na kilka obwodow jednofazowych
Większość projektów(domów jednorodzinnych, bo o blokach to nawet nie pisze bo chyba wszystkie jakie widziałem) ma róznicówki 3 fazowe na obwody 1 fazowe. Jak dobrze wiesz projekty wykonują uczeni inżynierowie z którymi ja się kłócił nie będę. A to co piszą w necie o tym że się nie powinno dawać i Ci wszystko w domu popali przy braku N i w ogóle, mam gdzieś, bo to brednie. Dobrze wiesz jako elektryk że przy braku głównego N w rozdzielnicy, róznicówki 1 fazowe w niczym Ci nie pomogą. A brak N na samej różnicówce 3f jest mniej prawdopodobne niż złapanie kolanawirusa.
Witam ma pyt.z rcd 3 f założony jest grzebień to znaczy że 3 fazy są ze sobą zmostkowane czy to jakas rozdzielająca listwa łącząca rcd i bezpiecznik pozdrawiam i łapa w górę
Witaj Jarek. Nie są zmostkowane ze sobą ale są zmostkowane osobno, czyli każda faza ma swój mostek do co trzeciego bezpiecznika obok tej różnicówki.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 dziękuję bardzo rozumiem a jakie trzeba mieć uprawnienia by wypisywac protokoły odb.i czy pomiary są konieczne do tego
Jest kilka rzeczy które zrobił bym inaczej ale z tymi ogranicznikami to przesadziłeś ;) Może i kiedyś zadziałały ale to przy małym przepięciu ale nie przy poważnym przepięciu np przy burzy... Ja się pilnuje klas ograniczników i dobiera w zależności od miejsca instalacji to nie ma prawa nic się stać z instalacja...
Na szczęście w tym domu założone są ograniczniki odpowiednie do zastosowań w domach jednorodzinnych ;) Jaki ogranicznik przepięć zadziała i dajesz gwarancję uratowania sprzętu i instalacji? Podaj dokładny model i cenę tego ogranicznika. Z góry dzięki za info.
Witam podłaczenie rozdzielnicy elektrycznej według ciebie lepiej zrobić przed tynkami czy po tynkach?
Witaj. Myślę że nie ma to żadnego znaczenia. Wystarczy dobrze zabezpieczyć po połączeniu przed tynkami, żeby się wilgoć nie dostała.
Powiesz mi proszę jak podpiąć wlz (3x4mm^2) w taką małą rozdzielnice (działka)? Mam 2x wyłącznik nadpradowy 16A - 1 na oświetlenie, drugi na gniazdka. Złapałem Zawieche w co wpiąć tego wlz'a.
Rozdzielnica Kanlux DB104S.
Witaj. Żadne słowa nie wytłumaczą Ci tego tak jak ten rysunek:
elektrykadlakazdego.pl/wp-content/uploads/2015/11/RCD_2P_3xF.png
ale musisz dokupić do tych nadprądówek jeszcze róznicównę jednofazową żeby miało to sens, ręce i nogi :) np. taką
elektro-hurt.com/hager-rccb-wylacznik-roznicowopradowy-2p-25a-30ma-typ-ac-cdc225j,id9230.html?gclid=CjwKCAjwg6b0BRBMEiwANd1_SGnZVMI6FAbSsQViCVR5H4zhj3HzhMMW-wsUZUu0ZoFCLKN4bCMEZRoCfkcQAvD_BwE
Można dokręcać te zabezpieczenia wkrętarką ze sprzęgłem dynamometrycznym? Na pewno jest szybciej i zawsze tak samo dokręcone.
Mozna. Sam Tauron tak robi.
Wszystko można ale dobrze jest na sam koniec sprawdzić wszystkie śruby wkrętakiem. Tak dla świętego spokoju.
Obejrzałem filmiki- Super. Mówisz, że sam wykonujesz tego typu instalacje. Powiedz, jak długo Ci to zajmuje od wejścia na teren do zakończenia prac?
Witaj Michał. Ten konkretny dom , te prace co widać co są zrobione, 2 tyg.
i bardzo dobrze zrobione bez zbędnej filozofii jest tak jak to jest w rzeczywistości spoko
Dzięki Tomasz.
Dzien dobry! W jakims filmie mowil pan ze robi wszystko sam, dlatego mam takie pytanie, moze pan mi podpowie. Jak wykonac pomiary instalacji elektrycznej samemu (Chodzi o to ze w protokolie musi byc 2 osoby z uprawnieniami ) . Dzienkuje za odpowiedz!
Witaj. Fizycznie instalację cała robię sam (najcięższa praca), pomiary jestem w stanie wykonać sam, protokół piszę sam więc i podpisuję się pod tym sam. Jest to logiczne według mnie.
OSTR like
Mam pytanie jak to jest z pomiarami czy po zakonczeniu pracy robisz jakiś protokół z pomiarami do odbioru instalacji ? Jak to wygląda formalnie czy takie pomiary muszą być zrobione pytam z ciekawości .
Pomiary powinny być zrobione bynajmniej impedancji pętli zwarcia , rezystancji izolacji przewodów oraz rezystancji uziom.
Marcin na etapie jeszcze nie spiętej rozdzieli-cy można wykonać rezystancje izolacji obwodów i rez. uziemienia, później badanie zabezpieczeń różnicowo-prądowych czyli czas i prąd zadziałania oraz impedancję pętli zwarcia jak już gniazda będziesz miał założone.
Klasa rozdziałka - szacun za robótkę.
Lubię montować RCD po lewej stronie a esy po prawej, ale wycinanie N jest trochę wkurzające ...
Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki za dobre słowo :) Każdy niech sobie montuje rcd jak chce, byle działało poprawnie :)
Używaj Schneidera. Tam masz w różnicówkach N po lewej
@@tomaszkornaszewski3275 Faktycznie - "LEFT" ;)
Mordo! Pierwszy filmik na polskim yt z konkretnym montażem rozdzielni!
Dzięki Mordunio! :) Pierwszy, miejmy nadzieję nie ostatni :) Takich co zasłaniają plecami żebyś się nie nauczył albo za dużo zobaczył jest kilka :)
Witaj, oglądnąłem wszystkie odcinki i podoba mi się twoja robota. Możesz zdradzić ile mniej więcej zużywasz uchwytów (flopków) na taki dom jednorodzinny? A ile szybko złączek WAGO?
Kurczę, chciałbym Ci odpowiedzieć na to pytanie ale naprawdę nie potrafię bo nie liczyłem tego :) Raczej zawsze mam wszystkiego więcej, pełne opakowania i nie liczę ile dokładnie mi tego idzie.
Witam, lapka w gorę poszła. A jak się ustosunkujesz do dobezpieczania odgromnika dodatkowym bezpiecznikiem? Na internetach często można takie rozwiązanie znaleźć.
Łukasz w domu jednorodzinnym nie ma takiej potrzeby. Na internetach jest dużo rozwiązań które nie koniecznie muszą być dobre. Pamiętaj że internet to miliony ludzi co zrobiło by to inaczej niż ja. Każda budowa ma projekt budowlany i to powinno być święte. Rozdzielnica też jest rozrysowana na jednej ze stron.
Oprócz projektów, każdy z producentów podaje czy potrzeba zabezpieczać czy nie :) Tak samo jak z kontrolkami obecności faz. Hager nie nakazuje zakładania dodatkowego zabezpieczenia, a w internecie Cię za to skrytykują, bo lampki się zapalą/wybuchną :)
Miałem odrobinę z elektryką do czynienia, u siebie zresztą też położyłem już praktycznie cała instalację i też dlatego od dawna zastanawiał mnie właśnie ten aspekt dobezpieczania odgromników (a właściwie sensowności bo teoretycznie wszystko można jakoś tam dodatkowo dobezpieczyć ale nie zawsze jest sens). AudioBas widziałem właśnie między innymi w dokumentacjach technicznych producentów też takie rozwiązanie ale nigdy konkretnej odpowiedzi wcześniej nie widziałem.
Także dziękuję Wam za odpowiedź i pozdrawiam!:)
Można wiedzieć na ile Pan wycenił swoją pracę?
I jak długo Panu zajęło zrobienie całej instalacji?
Mateusz odpowiem dyplomatycznie. Zajęło mi to ok 100 roboto/godzin ;)
Cześć chciałbym spytać czy jak zaczynasz robić instalacje to mówisz inwestorowi że będzie wytynkowa a nie podtynkowa i jak to wyglada czy tynkarze nie mają problemu czy to z nimi też się coś ustala? PS: bardzo dobra robota 😃
Cześć :) Oczywiście wszystko jest ustalane z inwestorem jak ta instalacja ma wyglądać i jak ma być prowadzona. Oglądnij IPM#1 na moim kanale tam o tym mówię ;) pozdrawiam.
Okej dzięki za odpowiedź
Witam. Czy zastosowanie SPD czteropolowego w sytuacji, gdy rozdział PEN jest w rozdzielnicy ma sens? Zauważyłem, że elektrycy nie są jednomyślni w tej sprawie. Niektórzy stosują trzypolowe a niektórzy czteropolowe. Są też tacy, którzy stosują czteropolowe, ale moduł N zostawiają pusty, ponieważ nie widzą sensu ochrony N, a jak się domyślam nie mogli dostać w hurtowni dobrego ogranicznika trzypolowego. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Radek, odkąd prowadzę ten kanał, nagrywam filmy, czytam komentarze pod filmami zauważyłem tak jak Ty że elektrycy nie są jednomyślni w wielu kwestiach nie tylko SDP. Nie którym przeszkadza nawet to że dbam o estetykę instalacji, że dbam o porządek i że dbam żeby to było zrobione lub połączone zgodnie ze sztuką cokolwiek by to miało znaczyć. Nie którym przeszkadza że stosuje różnicówki 3f na obwody 1f co jest absolutnie normalne, dopuszczalne a co najważniejsze skuteczne. Rozpisałem się nie w temacie Twojego pytania, sory. Nie rozumiem tego nie wpinania N ale ok niech tak ktoś tam gdzieś robi. Każdy ogranicznik ma swoją instrukcję ze schematami jak powinien być podpięty i myślę że tego każdy powinien się trzymać. Tak naprawdę w rozdzieli z układem tn-c w której robimy rozdział PEN na N i PE można zastosować sdp do sieci tn-c albo tn-s wystarczy odpowiednio dobrze podpiąć. Takie jest moje zdanie na ten temat :) Pozdrawiam.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 ziękuję za odpowiedź. Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie, być może jest ono dosyć prozaiczne, ale nie daje mi spokoju :) skąd wziął się ten cienki niebieski przewód bez tulejki w listwie N, który widać w 6:00
Hej jakie sa koszty +/- za wykonana prace q domku powiedzmy okolo 100m2 czeka mnie niedlugo wymiana okablowania w domu i zastanawiam sie na jakie kwoty sie przygotowac ;)
Nie potrafię Ci odpowiedzieć, nie znam zakresu prac, nie wypowiem się nawet + -
Może nie powinienem pytać, ale strasznie mnie to ciekawi. Wiem, że to wszystko zależy od województwa, osprzętu itp. Ale jakie mogą być orientacyjne koszty wykonania takiej instalacji jak przedstawiona w serii filmów ? ciekawi mnie rząd wielkości z podziałem na materiały i robociznę. Byłbym bardzo wdzięczny za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby i ujawnienie szacunkowych kosztów. Pozdrawiam i bardzo fajne filmy! PS. ile mniej-więcej godzin mogło trwać wykonanie instalacji ?
Hehe :) ok 100 godz. trwało wykonanie tej instalacji :) Fajnie śpiewasz, zasubowałem twój kanał bo ujęło mnie to jak mówisz na końcu jednego z filmów że dodajesz filmy raz na rok i zapraszasz w 2018 roku a był kwiecień 2017 :) Pozdrawiam serdecznie.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Hahaha! Dzięki :) odwdzięcze się komplementem - równie szczerym - bardzo ładna instalacja elektryczna i zrobiona tak profesjonalnie :) Przykładasz dużo wagi do estetyki co mi się bardzo podoba.
Ogolnie instalacje robisz bardzo ladnie tylko ciekawi mnie pojakiego czorta robisz rozetki? Rozumiem, ze latwiej I prosciej mniej przewodow I wgl, ale nie prawdasz, ze rozetki sa nie praktyczne I uprzykszaja czasami zycie... malo to kiedys bylo problemow jak sie przewod upalil I trzeba bylo demolowac sciany zeby znalesc puszke :)
Wszystko zależy od ustaleń z inwestorem i rozbudowy danej instalacji, nic poza tym :) Do wszystkich puszek jak już są to powinien być dostęp.
Jak poprowadzić instalacje w domku z konstrukcji z drewna ale w domu na ścianach jest tynk? Jak przewody dać na elewacji jeśli planowana jest boazeria? Pozdrawiam
Tomasz, nie do końca rozumiem konstrukcji tego domku wiec Ci nie pomogę. Nie będę nic zmyślał.
Jestem w trakcie składania rozdzielni w domu. Jeśli mam zasilanie rozdzielni od góry to czy można fr dać na dole ?? Rozdzielnia ma 3 szyny din
Jeśli będą ograniczniki zamontowane to daj je razem z fr em na górze. Wizualnie nie ma to większego znaczenia a elektrycznie tak będzie bezpieczniej. Pozdrawiam.
Super filmy robisz. Mam pytanie, do czego są te dwie skrętki w rozdzielnicy?
Dzięki, one są do domofonu/videodomofonu.
Pytanie jak wygląda położenie kabli przy ogrzewanie ściennym?? Czy kable są kładzione po radiatorami w bruzdach czy normalnie ???
Andrzej. Nie mam pojęcia. Nie wykonywałem elektrycznego ogrzewania ściennego.
Bardzo fajny filmik, ale czy do modółów; kabli nie podłącza się alfabetycznie tzn. brązowy, czarny szary? Tak czy siak polecę ten filmik znajomym elektrykom!
Pozdrawiam!!!
Witaj nie jest to unormowane, kolory podpinasz jak chcesz, Ważne żeby w ZK i Skrzynce w domu zgadzała się kolejność faz L1 L2 L3.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 ja w ZK i w rozdzielni daję
1 faza-brązowy
2 faza-czarny
3 faza-szary
N-niebieski
PE osobno z bednarki
Jaki ogranicznik przepięć jeżeli nie mam instalacji odgromowej?
A wytłumaczysz mi jak zrobię sobie taką rozdzielnice do internetu na ruter doprowadzę tam wszystkie przewody od poszczególnych gniazd z pokoi i ruter bedzie w garażu to jak będę mógł zrobić żeby WiFi było z rutera na cały dom a nie na garaż?
Cześć, musisz postawić takie coś jak "access point" czyli taki ruter wi fi, ale musisz go podpiąć w centralnym miejscu domu np. w salonie, normalnie pod gniazdo rj45 przychodzące z garażu. To tak najszybciej, najprościej napisałem.
Cześć, jakie dajesz zabezpieczenie pod indukcję? Standardowo B16? :)
Tak B16.
Zabezpieczenia dobiera się do przewodów nie do odbiornika!
Czy jeżeli zamontuję ogranicznik przepięć na klimatyzację jednopolowy Simtec na L i jednopolowy Simtec na N już za RCD nie będzie to problemem? Nie będzie to zabronione połączenie N z PE po podziale i czy RCD nie będzie szwankować? Dziękuję
Kurde nie bardzo czaje o co Ci dokładnie Rafał chodzi ale już samo to że to coś będzie po RCD mi się osobiście nie podoba. Nie widzę tego nie wiem w jakim miejscu się to będzie znajdować. Nie pomogę
Witam, film jak zawsze na wysokim poziomie :) mam pytanie - czy pomógłby mi Pan w zaprojektowaniu rozdzielnicy? Układ sieci TT dom jednorodzinny, uziom fundamentowy, brak odgromników.
Dziękuje za słowa uznania. Ja mam naprawdę dobre serce i chciałbym pomóc każdemu ale muszę też żyć życiem poza elektrycznym.
Jest wiele osób które chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem i poświęca swój czas, wiadomo coś za coś. Gdyby Pan potrzebowal pomocy i zdecydował sie - zapraszam na priv.
@@michalzak705 milo :) chodzi mi glównie o dobranie zabezpieczen w rozdzielnicy
@@robertrobert8752 zapraszam na priv ew. Maila:
El_zak@interia.pl
Niech Pan opisze sytuację i potrzeby
@@michalzak705 dziekuje, napisałem na email :)
Naprawdę jestem pełen szacunku do Ciebie i Twojej roboty, ale w dzisiejszych czasach, gdzie sprzęt w domu kosztuje naprawdę grube tysiące stosowanie różnicówek 3F na obwody 1F to jest strzał w kolano. Tak wiem, nie jest to błędem, ale Ty jako elektryk powinieneś jak najlepiej zabezpieczyć swojego klienta.
Pewien ciąg domków w mojej okolicy przez właśnie takie różnicówki stracił naprawę grube tysiące, jak zakład energetyczny grzebał coś przy transformatorze i jakimś trafem odpięli przewód "N" (który nazywasz zerem - tak wiem elektrycy starej daty Cię nauczyli i wiesz, że to błąd). Ludzie mają piece, pompy ciepła naprawdę szkoda kusić losu.
Tak, wiem takich wypięć w skali roku jest może mały odłam, ale jednak jest. Są opisy nawet jak jeden z użytkowników testował sobie różnicówkę przyciskiem TEST i załączając ją ponownie styk N coś nie zaskoczył i również poszło międzyfazowo...
Nie odbieraj mojej wypowiedzi jako jakiś atak czy coś - po prostu lepiej chuchać na zimne niż później jechać na ekspertyzę i stwierdzić, że przez pozorną oszczędność, klient stracił kupę kasy.
Co do ochronników hmmm dla własnego sumienia stosuję OBO, albo jak są bardziej rozbudowane domy/wille to DEHN'a. Nie wiem ile ten SIMTEC dokładnie kosztuje, ale dokładając 100-150 zł można mieć już coś renomowanego.
Też lubię aparaturę HAGERA, ale denerwuje mnie w nich, że różnicówki trzeba dawać z prawej strony, aby zastosować grzebienie (mowa o RCB 1F).
Pozdrawiam i życzę dużo sukcesów i rozwoju, bo nic tak nie cieszy jak zadowolenie z własnej roboty oraz uznanie wśród klientów.
AudioBas, spokojnie nie odbieram twojej wypowiedzi jako ataku ;) lubię rozmawiać o sytuacjach jaki nas spotkały w tym zawodzie, przemyśliwać, analizować, wyciągać wnioski. Tak jak pisałem pod komentarzem Grzegorza P kiedy wypinamy N z rozdzielnicy ani różnicówki "półfazowe"(nazwa własna) nie pomogą i może dojść do pojawienia się wyższego napięcia na urządzeniach wiem sprawdziłem kiedy przeciągając kabelki w dużej rozdzielnicy nagle super exra zaprasowane N (nie przeze mnie) zasilające kolejna małą, wyleciało sobie z tulejki oczkowej i niestety ani różnicówki 1faz z członami nad prądowymi B16 (tylko takie były zastosowane) nie pomogły :) oj tam oj tam to tylko parę komputerów ;) I tu kolejna ciekawostka że dupe uratowały mi wtedy "głupie" listwy antyprzepięciowe które zaczęły strzelać jak petardy w nowy rok pod nogami użytkowników :-)
jaki jest model tej małej rozdzielnicy na internet. zamierzam taką samą zamontować
Czerwony przewód jaki gruby? Roznicowki łączysz nim w szereg? Nie gwiazda?😁 Estetyczna robota
10, Tak łączę w szereg, nie w gwiazdę :) Jedyną gwiazdą na tym filmie jestem ja ;)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 jesteś gwiazda niewątpliwie dlatego Cię oglądam😀
@@oneskyled hahaha dzięki 😊
Troche wyglada ze bijesz sie na cene z konkurencją i robisz z materialem. Jest tak? (Tansze spd mniej rcd itp.)ps.Ile u Was wychodzi domek ok 150m2 z materialem? U nas ok 20 000 za biedniejszą inatalacje. Pzdr serdeczne
Wiesz jak jest naprawdę? Może zabrzmi to nie skromnie ale nie mam konkurencji, to z kim mam się "bić" na cenę? :) Chyba tylko z inwestorem ;)
Bardzo mi sie podoba estetyka Twojej pracy. Zeby kazda rozdzielnia byla tak zmontowana... Eh, marzenia
Dziękuje za słowa uznania.
Super wykonana robota 👍@Dariode Czy mógłbyś mi powiedzieć dlaczego zastosowałeś dwa RCD 3F zamiast 1F? Kwestia ekonomiczna czy może coś innego?Ja zawsze daję osobne RCD na Łazienkę, Kuchnie ,potem Pokoje Góra/Pokoje Dół, Oświetlenie,i jakieś inne obowdy... Jest to wygodne ponieważ jedno urządzenie które powoduję zadziałanie RCD,nie wywala pół domu :) Pozdrawiam i czekamy na więcej takich filmów.
Adam dzięki za miłe słowo. Przeczytaj co napisałem pod komentarzem Grzegorza P. Może ta odp,. cię usatysfakcjonuje :) Pozdrawiam serdecznie.
👍
A mam pytanie jaki model rozdzielni ?
Ładnie zrobione. Czy będzie film z pomiarów?
Dzięki. Nie wiem :)
Zapomniałem spytać u siebie bede robił i ta rozdzielnica ETI to ma w zestawie te Nki I PE na dole i górze czy trzeba dokupić?allegro.pl/oferta/eti-dido-rozdzielnica-p-t-metalowa-4x12-erp12-4-7913019264 to jest ta?
Tak to ta (przynajmniej tak wygląda;) Nki i Pe jest w zestawie u góry i na dole.
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Dziękuje
co to za gałęzie -- czy można spalić elektrownie generator w niej ? :D
U kumpla zakopali 1m bednarki w ziemi i się dziwili, że ich pogonił :)
:)
Na co polecasz przykleic rozdzielnice elektryczną Hagera ?
Na gipsie budowlanym tak samo jak wszystkie puszki.
To teraz może przyznasz się jak prąd próbował Cie zabić, byłeś kiedyś w sytuacji że ręka mimowolnie zacisnęła się na odizolowanym przewodzie pod napięciem? Ja miałem taką sytuacje gdy trochę olałem bhp i obierałem przewód aluminiowym nożykiem, najgorsze było to że na starym mieszkaniu były bezpieczniki topikowe ale i tak strzelił i uratował mi życie
Jerry takie opowieści to na osobny film się naddają. Nie chce o tym pisać narazie ;) Głupie ludzie zakładają po 10 róźnicówek a Tobie topiki życie uratowały ;) Musiały nie być podwatowane 2,5 ;)
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 oj tak, ale najgorsze że byłem sam na robocie i po prostu miałem szczęście 😁 ale z godzinę się uspokajałem, do dziś jak biorę przewód do ręki który nawet nie jest pod napięciem to odruch bez warunkowy nakazuje mi zachować wszystkie zasady bhp 😁 i nawet z takim obchodzę się ostrożnie 😁