Super kanał gratulacje 💪. Mam pytanie czy z samej tuj tak samo można zrobić płyn do zakwaszania borówki. Różnie się mówi o tuj i do tej pory bałem się jej stosować . Pozdrawiam.
Może nie na temat ale może pan mi podpowie Posiadam do dyspozycji pokrzywy, skrzyp, wrotycz i żywokost czy można z nich razem zrobić gnojowicę czy każdą roślinę osobne. Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Można zrobić razem, ale proponuję też zrobić każdą osobno. Wtedy w razie potrzeby można mieszać dowolnie, w dowolnych proporcjach. Łatwiej będzie można reagować jak będzie wszystko osobno zrobione.
Dzięki Kochany Mistrzu ❤️😁 sama z siebie wkładam gałązki do Ziemi już 2 lata i przy okazji wyciągam kamienie,tym sposobem użyźniam całą działkę ❤ale mam inne pytanie,Zostawiam Zawsze wysoką trawę i rośliny aby pszczoły i inne stworzenia miały co jeść, pierwszy raz zobaczyłam tysiące Mniszków,które kocham,jem i podziwiam,,,moje pytanie,,, dlaczego niektóre łodygi mniszka są piękne błyszczące,jasnozielone a niektóre są czerwone i ciemnoczerwone,,, intuicja podpowiada, że zielone mają już Glebę czystą a czerwone Jeszcze wyrzucają z Ziemi trucizny rozpylane przez samoloty,czyli aluminium i inne metale ciężkie,,😁❤️
@@amatorwogrodzie to na pewno jest mniszek bo ma jednego kwiatka na jednej łodydze a na dodatek z jednego korzenia odchodzi 8 łodyg dwie są piękne soczyste jasnozielone a 6 pozostałych jest czerwonych,,,wiem , że z jednej czereśni są owoce bardzo piękne i soczyste a centymetr dalej są zgniłe rude w białe kropki,,,Szukałam w internecie jak wygląda roślina zalana aluminium ale nie znalazłam,za to drzewa piękne lipy w okolicy wszystkie są oblane czerwoną farbą,
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia co może być tego przyczyną. Jeśli Pani może prześlę mi zdjęcia na e-mail. Jest w opisie kanału. Jeśli bym zobaczył jak to wygląda będę więcej wiedzial
@@amatorwogrodzie niestety nie znam się na internecie umiem napisać komentarz i odebrać telefon,,,Ale jak wyjdziesz na ogród czy na pobocze w pobliżu wszędzie widać czerwone łodygi mniszka a w niektórych miejscach już widać jasnozielone moim zdaniem zdrowe,,, kojarzą mi się z lampami na przejściu dla pieszych,,Zielone OK, Czerwone,,Stop, Pozdrowienia z czystego Serca płynące dla Ciebie, 🕊️❤️😁💋ja koszę trawę raz na dwa miesiące dlatego mniszka mam całą działkę,
Prosto można zapamiętać: Świerk -jedna sylaba=krótkie słowo, krótkie igły. Sosna-długie słowo=dwie sylaby, długie igły. Wiem, wiem, jak policzysz litery to nie działa, wiec można jeszcze „Ś”wierk/„Ś”więta. Sosna raczej za choinkę nie robi 🙃
nie potrzeba papierka lakmusowego ugotuj pokrojony liść od czerwonej kapusty i ak już masz płyn kapuściany bierzesz kieliszek tego płynu i wkraplasz wodę a on z niebieskiego zrobi się różowy jeśli jest kwasna .
@@amatorwogrodzie Igły z lasu te zleżałe brązowe kiepsko zakwaszają. Mają odczyn bliższy 6ph, bo większość już oddały do gleby. Lepiej tutaj wypadają trociny sosnowe. Co do niszczenia drzew to mandat lub sąd. Jest teraz po ostatnich latach bardzo dużo fotopłapek rozmieszczonych w lesie , więc łatwo namierzają.
Jak sięgnę pamięcią, to zawsze był zakaz zbierania runa leśnego. A teraz, w dobie cyfryzacji i kamer leśnicy wiedzą naprawdę dużo co się w lesie dzieje. Szkoda problemów.
@@amatorwogrodzie Nawet jeśli by to przeszło to niewiele by to zmieniło w dłuższej perspektywie. Tu trzeba latami dbać i nie wyobrażam sobie kilka razy w roku kombinować , bo to gra nie warta świeczki. Czasem na olx można w sensownych cenach coś utargować od kogoś z lasem.
Albo prosto do leśniczego iść pogadać. Wiadomo że w masowej uprawie takie zabiegi nie mają racji bytu z powodu czasochłonności. Ale w domowej uprawie przy kilku krzewach można
@@amatorwogrodzie Ja mierzyłem chciałem pozyskać taką glebę ze swojego/dziadkowego 70cio letniego lasu sosnowego pH mierzone płynem heliga było tak delikatnie ponad 6ph, o wiele za wysoko dla borówki. Siedemdziesiąt lat ściółkowania igliwiem sosnowym i taki efekt. Wniosek dla mnie oczywisty. Powstały wywar może się sprawdzić do zakwaszania wody na tyle aby nie podnosiła pH gleby, ale jest zbyt słaby, aby ją zakwasić.
Ja mam kompost zrobiony z samych iglaków,nniestety pH jest zasadowe. Myślałam, że będę miałs super ziemię pod borówki,niestety się mocno rozczarowałam.
Brzmi trochę bez sensu. Dwa tygodnie czekania, żeby woda się zakwasiła po to, aby potem ją zneutralizować rozcieńczeniem. O wiele sensowniejsze byłoby przejechanie po tych gałązkach kilka razy kosiarką i wyściółkowanie takimi zrębkami borówek.
@@amatorwogrodzie tak, tylko rośliny typowo kwasolubne preferują tak niskie ph, że zastanawiam się, czy uzyskanie wody "z gałęzi" o ph jeszcze niższym jest w ogóle możliwe. Do tego ten odczyn "rozcieńczy" trochę podłoże, opady itp. To może być fajny sposób, jeśli chce się trochę przyspieszyć zakwaszanie ściółką. Ja bym te gałęzie zmieliła, zalała wodą, wodę bez rozcieńczania wlała pod borówki, a pozostałe zrębki rozsypała pod krzakami. No i kontynuowałabym ściółkowanie, bo bez naturalnej, kwaśnej próchnicy i tak odpowiednie ph długo się nie utrzyma. Ściółkowanie, to moim zdaniem podstawa i nie potrzeba wtedy żadnych wynalazków, zakwaszaczy itp. Ale doceniam kombinowanie :) Bez takich eksperymentów nie mielibyśmy dziesiątek wspaniałych rozwiązań w ogrodzie :)
Pan pewnie przy tyłu czynnościach w trakcie nagrywania filmu ma trudności z płynnym i sprawnym monologiem. Jednak oglądający bez najmniejszego wysiłku może zmienić prędkość odtwarzania nagrania na dogodną dla siebie... Proszę spróbować tylko kliknąć w ustawienia (symbol koła zębatego w rogu ekranu).
Co za brednie posadzic na kwasn torfie obsypac stara kora i nie trzeba zakwaszac Przeciez borowke trzeba wapnowac co jakis czas a nie dodatkowo zakwaszac jak sie posadzi na kwasnym
Podczas podlewania wypłukuje się zakwaszenie. Na plantacjach borówka nie jest podlewana zwykłą wodą, tylko z odczynnikami, które utrzymują kwasowość na odpowiednim poziomie.
W UK juz sprzedaz torfu jest banowana z uwagi na niszczenie torfowisk, pewnie niedługo u nas tez ktos na to wpadnie także alternatywne sposoby są jak najbardziej poszukiwane.
Kolejny wspaniały film. Takimi rozdrobnionymi gałązkami i igliwiem ściółkuję kwasolubme a także ścieżki w warzywniku ... ślimaki mają trudniej.
Dziękuję
😊😊
👍
No,hej! Sosna ma najdłuższe igły, niektóre gatunki,aż niemiłosiernie długie.
Każdy mi wypomina chwilową niepamięć 😂🤣
Takie gałązki (najlepiej przemielone rębarką) a także suche igliwie spod drzew iglastych to również super materiał na ściółkowanie kwasolubnych.
Dokładnie. Poza zrobieniem wywaru można rozłożyć przy roślinach i podczas podlewania się ziemia zakwasza
Jesteś bardzo twórczym człowiekiem
Dziękuję.
Dziękuję bardzo.
Nie ma za co
Super patent
Pozdrawiam
Wow, SUPER DZIĘKUJĘ!🌹
Dzięki, na pewno wypróbuję. Pozdrawiam.
Również pozdrawiam
Dziękuję bardzo dobry pomysł
Pozdrawiam serdecznie
Świerk 🌲
dzięki
@@amatorwogrodzie jak igły kłują i są twarde to świerk, jak nie kłują to jodła, jak są długie i w pęczkach to sosna.
Ok. Dziękuję
Jodła
Drzewo iglaste
Dzięki 😂
Nie ma za co
Bardzo dziękuję💔może uda się uratować borówki Pozdrawiam😊😊
A co się dzieje?
Konkurs 😊@@amatorwogrodzie
🌿
👍
To jest jodła😊
👍
Podobno resztki chleba zalac woda i po kilku dniach dobry zakwaszacz.
Witam, można tak zrobić, dobrze też zakwasza pszenica zalana wodą, po kilku dniach też woda robi się kwaśna.
Czy można to zrobić ze zrębek sosnowych które już chwilę leżą i są suche czy lepiej ze świeżych gałązek?
Mogą być suche zrębki, ale lepsze będą efekty ze świeżych.
Super kanał gratulacje 💪.
Mam pytanie czy z samej tuj tak samo można zrobić płyn do zakwaszania borówki.
Różnie się mówi o tuj i do tej pory bałem się jej stosować .
Pozdrawiam.
Każdy inaczej mówi o Tui. Lepiej nie ryzykowac
Może nie na temat ale może pan mi podpowie
Posiadam do dyspozycji pokrzywy, skrzyp, wrotycz i żywokost czy można z nich razem zrobić gnojowicę czy każdą roślinę osobne.
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Można zrobić razem, ale proponuję też zrobić każdą osobno. Wtedy w razie potrzeby można mieszać dowolnie, w dowolnych proporcjach. Łatwiej będzie można reagować jak będzie wszystko osobno zrobione.
@@amatorwogrodzie Dzięki wielkie
Pozdrawiam
Ja swoje borówki zakwaszam kwaskiem cytrynowym, ale pana pomysł też wypróbuję.
Też robiłem kwaskiem.
A jak to się robi i jak często?
Rozróżnia się jeden kwasek na litr wody i podlewa. Najlepiej najpierw kupić papierek lakmusowe i sprawdzić jak ma się glebę i po zastosowaniu również.
@@amatorwogrodzie ok dziękuję. A gdzie można kupić takie papierki?
W aptece można dostać .
A można suche igliwie świerka sosny tui ?
Można, ale więcej soków ma świeże.
@@amatorwogrodzie DZIĘKI POZDRAWIAM 😉 przeczytałem że liście rabarbaru podobno zakwaszają ? 😀
Bym musiał sprawdzić.
A czy zrębki sosnowe świeże będą też odpowiednie?
Mogą być
Witam, mam pytanie, czy jak po 2 tygodniach odleje to wodę, to można to od nowa zalać itd.? Czy tylko raz moczymy?
Najlepiej raz.
Dzięki Kochany Mistrzu ❤️😁 sama z siebie wkładam gałązki do Ziemi już 2 lata i przy okazji wyciągam kamienie,tym sposobem użyźniam całą działkę ❤ale mam inne pytanie,Zostawiam Zawsze wysoką trawę i rośliny aby pszczoły i inne stworzenia miały co jeść, pierwszy raz zobaczyłam tysiące Mniszków,które kocham,jem i podziwiam,,,moje pytanie,,, dlaczego niektóre łodygi mniszka są piękne błyszczące,jasnozielone a niektóre są czerwone i ciemnoczerwone,,, intuicja podpowiada, że zielone mają już Glebę czystą a czerwone Jeszcze wyrzucają z Ziemi trucizny rozpylane przez samoloty,czyli aluminium i inne metale ciężkie,,😁❤️
A czy to napewno jest mniszek a nie mlecz? Są podobne do siebie.
@@amatorwogrodzie to na pewno jest mniszek bo ma jednego kwiatka na jednej łodydze a na dodatek z jednego korzenia odchodzi 8 łodyg dwie są piękne soczyste jasnozielone a 6 pozostałych jest czerwonych,,,wiem , że z jednej czereśni są owoce bardzo piękne i soczyste a centymetr dalej są zgniłe rude w białe kropki,,,Szukałam w internecie jak wygląda roślina zalana aluminium ale nie znalazłam,za to drzewa piękne lipy w okolicy wszystkie są oblane czerwoną farbą,
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia co może być tego przyczyną. Jeśli Pani może prześlę mi zdjęcia na e-mail. Jest w opisie kanału. Jeśli bym zobaczył jak to wygląda będę więcej wiedzial
@@amatorwogrodzie niestety nie znam się na internecie umiem napisać komentarz i odebrać telefon,,,Ale jak wyjdziesz na ogród czy na pobocze w pobliżu wszędzie widać czerwone łodygi mniszka a w niektórych miejscach już widać jasnozielone moim zdaniem zdrowe,,, kojarzą mi się z lampami na przejściu dla pieszych,,Zielone OK, Czerwone,,Stop, Pozdrowienia z czystego Serca płynące dla Ciebie, 🕊️❤️😁💋ja koszę trawę raz na dwa miesiące dlatego mniszka mam całą działkę,
Zwrócę uwagę jak będę gdzieś szedł i napisze.
Mi też zawsze się mylą.
Prosto można zapamiętać: Świerk -jedna sylaba=krótkie słowo, krótkie igły. Sosna-długie słowo=dwie sylaby, długie igły. Wiem, wiem, jak policzysz litery to nie działa, wiec można jeszcze „Ś”wierk/„Ś”więta. Sosna raczej za choinkę nie robi 🙃
😂
Coś w tym jest.
Sosna to jes😊
Dziękuję za podpowiedź 😉 pozdrawiam
Witam słyszałem że robią też z liści dębu gnojuwke że też obniża pH gleby
Nie słyszałem o tej metodzie. Poczytam na ten temat
Dąb ma dużo garbnikow
To fakt.
czy taką miksturą można podlewać tuje brabanty?
Tak mozna
Witam😀 Czy taką miksturkę trzymać w ciepłym miejscu? I co Pan sądzi o podsypywaniu borówek fusami z kawy? Pozdrawiam
Może być przechowywana w chłodzie. Co do fusów można użyć, tylko jest z nimi jeden problem, a mianowicie zbyt duża ilość spleśnieje pod borówka.
@@amatorwogrodzie Ok dziękuję 🥰 a więc jutro biorę się za robienie mikstury mam swierki więc jest z czego😃
Nie ma za co dziękować. Pozdrawiam serdecznie
@@amatorwogrodzie Jest za co😃 mam jeszcze jedno pytanko, czy można tym podlewać kawę w doniczce? Pozdrawiam
Kawę w doniczce?
Jak kłuje to świerk 😉
Kłuło. Dlatego w rękawicach film nagrany😂
@@amatorwogrodzie no tak sobie właśnie pomyślałam już w trakcie 😁
Ale dałem radę😉 pozdrawiam
Igły na gałązce świerka rozłożone są po bokach, natomiast igły sosny obejmują cały obwód gałązki. Teraz nie pomylisz.
Dzięki
Witam wie pan co mam już 2 tyg to i zamierzam dziś podlać tylko nie przeszkadza to że trochę to zajeżdża nie Spale tym boruwek
Nie, zapach jest normalnym czynnikiem fermentacji
Latwo zapamietac sosna ma dlugie igly , swierk krotkie
Pamiętam już😂
@@amatorwogrodzie to super.Cieplutko pozdrawiam
Również pozdrawiam
Typowy przykład - kosodrzewina
🤔
A jak długo podlewać tym roztworem do sierpnia września
Ja podlewam raz w tygodniu do jesieni
A papierek lakmusowy jest jednorazowy???
Tak
Z wodą trzeba mieszać czy podlewać samym zakwaszaczem ?
Samym
@@amatorwogrodzie A w filmie mówi Pan, że rozrobia go z wodą w proporcji 1:10......
A czy mogę tym też podlewać jagodę
Tak mozna
nie potrzeba papierka lakmusowego ugotuj pokrojony liść od czerwonej kapusty i ak już masz płyn kapuściany bierzesz kieliszek tego płynu i wkraplasz wodę a on z niebieskiego zrobi się różowy jeśli jest kwasna .
Nie wiedziałem. Świetny sposób. Dziękuję za podpowiedź
Jest też sposób ze sodą i ocetem. Sprawdzić, które się pieni po kontakcie z próbką ziemi.
@@roseleinwolf1847 Rzeczywiście soda się pieni z kwaśnym e dobra metoda
Trzeba będzie wypróbować
Ściółkować igłami z lasu na 10 cm.
Z lasu nie można nic zabierać oprócz grzybów. 🙂
@@amatorwogrodzie Igły z lasu te zleżałe brązowe kiepsko zakwaszają. Mają odczyn bliższy 6ph, bo większość już oddały do gleby. Lepiej tutaj wypadają trociny sosnowe. Co do niszczenia drzew to mandat lub sąd. Jest teraz po ostatnich latach bardzo dużo fotopłapek rozmieszczonych w lesie , więc łatwo namierzają.
Jak sięgnę pamięcią, to zawsze był zakaz zbierania runa leśnego. A teraz, w dobie cyfryzacji i kamer leśnicy wiedzą naprawdę dużo co się w lesie dzieje. Szkoda problemów.
@@amatorwogrodzie Nawet jeśli by to przeszło to niewiele by to zmieniło w dłuższej perspektywie. Tu trzeba latami dbać i nie wyobrażam sobie kilka razy w roku kombinować , bo to gra nie warta świeczki. Czasem na olx można w sensownych cenach coś utargować od kogoś z lasem.
Albo prosto do leśniczego iść pogadać. Wiadomo że w masowej uprawie takie zabiegi nie mają racji bytu z powodu czasochłonności. Ale w domowej uprawie przy kilku krzewach można
Tyle to pomoże co umarłemu kadzenie/ nic nie pomoże i nic nie zaszkodzi. Mieżyłeś kiedyś ph poziomu pruchnicznego w lesie sosnowym?
Nie mierzyłem, ale za to zmierzyłem odczyn po wykonaniu preparatu.
@@amatorwogrodzie Ja mierzyłem chciałem pozyskać taką glebę ze swojego/dziadkowego 70cio letniego lasu sosnowego pH mierzone płynem heliga było tak delikatnie ponad 6ph, o wiele za wysoko dla borówki.
Siedemdziesiąt lat ściółkowania igliwiem sosnowym i taki efekt. Wniosek dla mnie oczywisty. Powstały wywar może się sprawdzić do zakwaszania wody na tyle aby nie podnosiła pH gleby, ale jest zbyt słaby, aby ją zakwasić.
@@Rafal-jr3jj uschniete igliwie fakt nie ma niskiego ph, co innego swieze ;) ono jest kwasne
We filmie pokazałem świeże
A można zakwasic glebe pod rabarberem i maliną?
Witam, rabarbar lubi się je obojętne lub lekko kwaśne, więc jeśli robić to ostrożnie ,podobnie z malina.
a jak odleje wody raz czy dwa podlać
Ja będę podlewał raz na dwa tygodnie.
Czy z iglastych można użyć jodły albo modrzewiu, mam obsadzoną działkę tymi drzewami.
Można,
Pomylić świerka z sosną….😂
Fajny sposób, jednak ja bym uważał z gałązkami od thuji. Thuja to magazyn chorób grzybowych.
Najlepsze są iglaste.
Czy suche igliwie nadaje się do tego celu?
Niestety nie
Nagraj film jak sprawdzasz odczyn wody !
Ok
Ja mam kompost zrobiony z samych iglaków,nniestety pH jest zasadowe. Myślałam, że będę miałs super ziemię pod borówki,niestety się mocno rozczarowałam.
A czy kompost jest osłonięty przed deszczem? Możliwe, że opady wypłukują wszystko?
A niech pan mi powie czy to w beczce jak zrobiłem się nie popsuje do jesieni
Nie powinno.
Codziennie tym podlewac czy raz w tygodniu
Raz w tygodniu
@@amatorwogrodzie aha i pan mówi że to obniża pH ziemi
Wystarczy sprawdzić odczyn papierkiem lakmusowym
A po tym podlewaniu krzaki boruwki jak zmieniają się listki bd zdrowe
Nie za bardzo rozumiem pytanie.
Brzmi trochę bez sensu. Dwa tygodnie czekania, żeby woda się zakwasiła po to, aby potem ją zneutralizować rozcieńczeniem. O wiele sensowniejsze byłoby przejechanie po tych gałązkach kilka razy kosiarką i wyściółkowanie takimi zrębkami borówek.
Witam, po sprawdzeniu odczynu papierkiem lakmusowym będzie wiadomo jaką kwasowość ma wysiać. Wtedy wiemy czy rozcieńczyć roztwór.
@@amatorwogrodzie tak, tylko rośliny typowo kwasolubne preferują tak niskie ph, że zastanawiam się, czy uzyskanie wody "z gałęzi" o ph jeszcze niższym jest w ogóle możliwe. Do tego ten odczyn "rozcieńczy" trochę podłoże, opady itp. To może być fajny sposób, jeśli chce się trochę przyspieszyć zakwaszanie ściółką. Ja bym te gałęzie zmieliła, zalała wodą, wodę bez rozcieńczania wlała pod borówki, a pozostałe zrębki rozsypała pod krzakami. No i kontynuowałabym ściółkowanie, bo bez naturalnej, kwaśnej próchnicy i tak odpowiednie ph długo się nie utrzyma. Ściółkowanie, to moim zdaniem podstawa i nie potrzeba wtedy żadnych wynalazków, zakwaszaczy itp. Ale doceniam kombinowanie :) Bez takich eksperymentów nie mielibyśmy dziesiątek wspaniałych rozwiązań w ogrodzie :)
Możliwe, że tak. Do zakwaterowania wody można też użyć kwasku cytrynowego, octu zwykłego i jabłkowego.
Nie prawda po 3 tygodniach pH obojętny sprawdzane aparatem do mierzenia pH
.
Ja taki zakwas zrobiłem i nic to nie pomogło gleba była torfowa i nic
Taka ilość nic nie zakwasi
Dzięki takiemu podlewaniu nie wypłuczemy z gleby substancji zakwaszających podłoże.
Zakwasi
Zakwasi
👍
🙋
Jakby Pan to szybciej mowil, to byłoby super.
Postaram się.
Pan pewnie przy tyłu czynnościach w trakcie nagrywania filmu ma trudności z płynnym i sprawnym monologiem. Jednak oglądający bez najmniejszego wysiłku może zmienić prędkość odtwarzania nagrania na dogodną dla siebie...
Proszę spróbować tylko kliknąć w ustawienia (symbol koła zębatego w rogu ekranu).
Robić, pokazywać, mówić z sensem, trzeba się skupić na wszystkim🙂,
Można sobie ustawić prędkość. Ja ustawiłem na 1,5
👍
Co za brednie posadzic na kwasn torfie obsypac stara kora i nie trzeba zakwaszac Przeciez borowke trzeba wapnowac co jakis czas a nie dodatkowo zakwaszac jak sie posadzi na kwasnym
Podczas podlewania wypłukuje się zakwaszenie. Na plantacjach borówka nie jest podlewana zwykłą wodą, tylko z odczynnikami, które utrzymują kwasowość na odpowiednim poziomie.
W UK juz sprzedaz torfu jest banowana z uwagi na niszczenie torfowisk, pewnie niedługo u nas tez ktos na to wpadnie także alternatywne sposoby są jak najbardziej poszukiwane.
Ja mam torf na łące. To na swój użytek mi wystarczy
Torf jest bardzo nieekologiczny, a gałęzie tak
Czemu nieekologiczny?