Kicsit félve nyitottam meg az oldalát, Krisztián, hogy vajon mit talált, kutatóként, Fekete Istvánról, akinek a könyveit előszeretettel olvastuk. Mindenesetre nem kellett csalódnom, sőt, több új dolgot hallottam az egyik kedves, kedvelt magyar íróról. Köszönöm szépen.
Fantasztikusan jó. Köszönöm. Még órák hosszat elhallgattam volna Tanár úr. 💐 Fekete István minden elérhető könyve a polcomon van. Gyerekeim, unokáim ezen nöttek fel. Most 75 évesen is újra és újra hallgatom hangoskönyv formában.
Köszönöm az előadást. Mivel nem csak nagy rajongója vagyok Fekete Istvánnak, hanem adatmániás is, ezért felfigyeltem néhány tévedésre, de ez nem befolyásolja negatívan a véleményemet. Fekete Istvánról azt szoktam mondani, hogy: a legszebb szavú magyar író. Egyébként meg egy nagyszerű ember volt.
Meglepődtem először, mikor láttam mivel készültél. Ahogy megy a történet előre, egyre jobban éreztem-értettem, mit is jelent a szabad akarat. Őszinte tisztelettel köszönöm! Mindig van választásod.
Öt évesen kezdtem olvasni, de egyetlen mesekönyv után rájöttem, hogy az nem az én világom. És akkor felfedeztem magamnak Fekete István írásait. Bátran mondhatom, hogy szinte minden (na jó, szóval nagyon sok) hazai írótól olvastam (az emlegetett Kittenbergertől is, persze). Amit csak be lehetett szerezni azt olvastam Feketétől és a "nagy magyar mesemondó" Jókaival holtversenyben lett nálam a "felső polcos" favorit a magyar írók között. Bármit hallottam volna róla most az nem vont volna le a szememben zsenijéből, de így ez még jobb. Ezért is hallgattam, néztem szívesen ezt a műsort. Köszönet érte!
Abban a - ma már bátran mondhatom, óriási - szerencsében volt részem gyerekkoromban, a 60-70-es években úgy 13 éves koromig, hogy ősbudapesti gyerekként nyaraimat a Homokhátságon tölthettem nagyszüleim tanyáján a Soltvadkert-Imrehegy-Kecel háromszögben. Akkor a mára félsivataggá vált Homokhátság még olyan világ volt, mint Tutajosé: mocsarak, nádasok, gyékényesek, rengeteg állat, halak, madarak, rovarok, minden. Egy percig nem unatkoztam, nem siránkoztam, pedig azon a tanyán kútból ittuk a vizet, nagyanyám sparhelton főzte az ebédet és petróleumlámpával világítottunk; máig imádom az illatát és fényét. És persze ott volt a rengeteg háziállat. Mikor évtizedekkel később egyszer az Állatkertben járva felfedeztem, hogy van kifutó nekik is, döbbenten néztem, hogy ez meg minek? Aztán rájöttem, hogy a mai gyerek jószerével már nem lát állatot, ha elvetődik falura: eltűntek a disznók, kacsák, libák, tyúkok, nem hallatszik a hangjuk, pedig régen minden falusi háztartás szerves részét képezték. Ha ma hús kell, olcsóbb megvenni a boltban, mint vesződni az állattartással. Éppen a fentiek miatt sokáig nem értettem, mi a nagy pláne a Tüskevárban, hiszen az ott leírt világ nekem annyira természetes volt, minden nyáron átéltem. Igen, nekem. De osztálytársaimnak egyáltalán nem volt az, én meg a nyári élményeket meséltem nekik a következő nyári szünetig. Azóta a Homokhátságban a talajvízszint vagy tíz méterrel lejjebb szállt, a mocsarak, nádasok, tavak kiszáradtak, az állatok (és az emberek is) elmentek, nem szól alkonyatkor a póling, este a kuvik, nem halászik a gém, nem csusszan a vízisikló: eltűnt az oly színes, szép világ, a tanya sem létezik már, nagyszüleim rég meghaltak. Én meg felnőtt fejjel újraolvastam Tutajos történetét, bár bevallom, nem kerestem benne politikai vonzásokat és választásokat. Csak élveztem a történetet és átéltem gyerekkorom nyarait, amelyek máig hatnak rám és sok tekintetben meghatározták a világlátásomat.
Tetszik hogy az múlt emlékeit most is ennyire erős érzelmekkel tudod megélni! Mondom ezt úgy és azért, mert nekem ez születésésrmtől az élet és a mindennapok természetes és megkérdőjelezhetetlen lételeme volt. Nem nosztalgiázok ezen elég régóta, időnként persze nekem is eszembe jut, megérint, mert a sivár fővárosi életem nyomokban sem tartalmazza azt az intenzív együttélést a valós természettel mint ami egykoron megvolt . Értem és megértem mindazt ami kikívánkzott belőled és ezért megoszottad a nyilvánossággal, velük
A mai napig nagy kedvencem! Ha zűrös napom után megnyugodva szeretnèk elaludni, megnyitok egy novellás hangoskönyvét! Különösen jók amit Pap Jànos színművész olvas fel. Sok könyve megvan, kedvenceim. Köszönöm Ungváry Krisztiannak., hogy jobban megimerhettem ezt a nagy írót!
Fekete István nagyon sok könyvét olvastam, de az életét nem ismertem. Óriási élmény volt - rajta keresztűl - megismerni a magyar erdő állatvilágát, a magyar falút, a reálisan, ugyanakkor szeretettel megrajzolt lakóit. Köszönöm, ezt a nagyszerű összfogott, élettörténetet.
Köszönöm! Jól esett végig hallgatni. Jól összeszedte és jól rávilágított, ki is volt ez az ember. Nekem személyes kedvencem minden írása. Ha lenne számomra példakép, Fekete István lehetne.
Kedves Krisztián! Nagyon örülök ennek a műsornak, Fekete István a kedvenc íróm, elsősorban az Őszi vásár, a Csend és a Tüskevár/Téli Berek miatt, és amiatt a végtelen humánum és finomság miatt, ami szinte minden regényéből sugárzik. No meg a humora miatt.
Nagyon érdekes előadás volt, köszönöm szépen. Sikerült elvenni a Tüskevár “kötelező olvasmány hangulatát”. Mielőtt egy diák elolvassa a regényt, közelebb kerülhet az íróhoz, ha ezt a videót meghallgatja.
Ahogy itt mások, én is szorongtam kissé, nehogy "kiderüljön" valami dehonesztáló Fekete Istvánról. De hál'Istennek, nem ez történt. Szép munka ez a videó, köszönöm és gratulálok!
Remek videó, Fekete István regényeit szinte minden magyar ismeri az életét annál kevésbé. Igen jól hallhatóan-láthatóan, hozzáértő-irodalomtörténész emberek állnak a videó elkészítője mögött!
Gyerekkorom kedvenc olvasmányai voltak Fekete István művei 🌞 hálásan köszönöm a csodás napindító videót, sok, számomra új információval lettem gazdagabb ❤
Végre egy pozitív szemléletű Ungváry Krisztiántól, s nem egy negatív, lejárató anyag. Adja Isten, hogy csak így tovább, ezzel a nemes lelkű, követendő példákkal bővüljön a többi műsora!
Fekete István műveiből sugárzik az emberek és a természet iránti szeretet és a teremtett világ iránti alázat. Ellen tudott állni a hatalom vonzásának és tisztességes tudott maradni a nehéz időkben is. Örülök hogy a kutatás ezt igazolja, bemutatva hogy mindig van egyenes út az ember előtt.
Hú, de féltem, mikor megláttam, U.K. miről fog beszélni, hogy most kimerült F.I.-ről valami...valami nem jó. És boldogság, hogy nem így lett! Köszönet! És gratuláció a szokásos, igényes előadásért!
A magyar irodalom egyik nagy alakja. Talán az egyetlen író akitől minden évben elolvasok valamit. Adventkor baráti társaságban Fekete István novellákat olvasunk fel.
A koppányi aga testamentuma kedvenc könyvem volt, kb. tízszer biztos elolvastam. Oglunak írt levelet még most is tudom. Apám mozis volt, több alkalommal haza hozta a kópiát és a falra vetítettünk. Nagyon szerettük a regényeit. Örülök, hogy nem kellett csalódnom Fekete István történelmi múltjában.
Fekete István összes könyvét olvastam annak idején. Nagyon szerettem. Próbálkoztam a fia egyik könyvével is, "Nők, nők, nők" volt a címe. Olyan borzasztó volt, hogy végig sem bírtam olvasni. Megállapítottam, hogy esetükben az írói tehetség nem öröklődött. De az "igazi" Fekete István nagyon sokban hozzájárult a gyerekkoromban ahhoz, hogy megszeressem az olvasást. Köszönöm, Krisztián, ezt a remek anyagot róla, nagyon sok újat is megtudtam belőle.
Azt hiszem anno minden művét ami 1955 és 1985 között megjelenhetett, olvastam. A novellásköteteit is. Nem ismertem az élettörténetét, de nem tudtam volna elképzelni róla, hogy eladja a lelkét. Most meg már tudom is, hogy nem tette. Köszönet érte.
A magyarosítás kapcsán tett megállapítás kicsit meglepett. Tömegesen tényleg a XX. század terméke, ami a malenkij robottal csengett le (ekkor lett nagyapám is Langból Lányi). De azért már az előző század közepétől része az asszimilációnak. Példának hoznám a Stettin (ma Szczecin) városából 1805-ben Szarvasra települt Schlotterbeck Kristóf és a lengyel származású Scarski Rozália három fiúgyermekét - Réthy Pál, Lipót és Vilmos -, akiknek meghatározó szerepük volt Békés megye történetében. Mindhárman 1844-ben vették fel a Réthy nevet Vajda Péter költő, tanár javaslatára. Ez közel 40 évvel van korában, mint az említett ritka eset. Az viszont feltűnő, hogy mindkét esetben polgári körben érvényesülni akaró németekről van szó.
...Réthy Lipót Szarvason alapította Békés Vármegye első könyvnyomdáját 1846-ban. 5 évvel később pedig Szarvason született meg fia, a (majdani) Tudós Lőwy Árpád - aki nélkül ugyancsak szegényebb lenne a magyar kultúra :)
Ó. A Csí..Az első könyv életemben amit elolvastam. A Balatontól 300 m-re nőttem fel. Minden nyáron tele volt a verandánk fecskékkel. A Tüskevár miatt kincseket akartam keresni a Kis-Balatonban. Ez az álom később megvalósult. Fekete István 1944-es visszaemlékezései megrendítőek voltak.
Mit sem von le a kiváló és tanulságos életrajz értékéből, de a 3.17-nél bevágott kép aligha ábrázolhatja Fekete Istvánt és feleségét az esküvőjükön az 1920-as években, tekintve a házasulandók által viselt ruházatot és frizurát (a kép valamikor a 70-es években készülhetett). Kétségtelen, hogy egy google keresés is ezt (és a sorozat más képeit) adja ki Göllei Bocskor facebook-oldalának nézőképeiként, de ha rákattintuk, az oldalon magán már nem jelenik meg, feltehetően onnan már levették.
A nagyüzem, különösen a szövetkezet nem csak a baloldal témája. A mai napig egy üzemgazdasági méreti, azaz szakmai és nem(csak) ideológiai kérdés. Ráadásul a korabeli radikális jobbnak is tetszett.
Szerintem Fekete István a nagybirtok egy változatát látta az István bácsi által vezetett állami gazdaságban és ahogy Ungváry Krisztián kitért Wallenbergre, ki lehet térni István bácsi (vezeték név nélküli) személyére. Ha úgy akarom nézni, Fekete István a mindenható elnököt festi le, a falu urát, aki a gazdaság parádés kocsiját küldi az unokaöccse barátjáért a Tüskevárban, a Téli berekben a gazdaság szánja viszi a két fiút az állomásról Istvánhoz, a Tüskevárban Matula bácsi éles lőfegyvert ad a 13 éves Tutajos kezébe (Fekete István ezt 1957-ben írta, amikor ezért akasztottak !). Amíg a két pesti fiú - mert Tutajos az elnök rokona - szórakozik, addig a valódi parasztlány, Szanyadi Katalin dolgozik, vizet hord az aratóknak. Ez is lehet a kommunista rendszer, az új urak kritikája.
Amikor megláttam a címet kirázott a hideg. Attól tartottam, az általam oly nagyon szeretett író és ember talán nem is az akinek hittem. Hetek teltek el mire végre rászántam magamat arra, hogy meghallgassam ezt a részt. Azért Ungváry úr is sejtelmesen címezte meg összefoglalóját, nyilván nem véletlenül. Ahogy haladt előre a történet magamban már mentegettem az írót, ő is csak ember, hibázhat, kerülhet nehéz helyzetbe, ahol választania kell, készültem a nagy leleplezésre. Végül nem kellett csalódnom abban az emberben akit olyan régóta annyira szeretek és tisztelek, ráadásul még hőstetteiről is tudomást szereztem. Egy dolog van ami a személyét illeti és nemigen tudok vele mit kezdeni, az a mérhetetlen természet iránti szeretete és az olthatatlan vadászszenvedélye közti kontraszt.
Lehet, hogy ez rólam mond el többet, de amikor megjelenik egy videó egy emberrel a címben, sosem tudom, hogy most le kell majd rombolni egy bálványt, vagy egy kivételes és értékes történelmi személy alakja lesz lerajzolva. 😅
tulajdonképpen egy nagyon fontos amit érdemes tudni. Ami miatt a szélsőjobb felkapta igaztalan, azaz az AVH verte volna meg és vesztette el a szemét. Mert véleményem hogy nem a művei áltl kedveli ez aréteg és kapták fel. Holot a könyvei azok amelyek a nevét megerősítik. Az pedig hogy a hitét csendben élte meg tisztelendő
A Bereki ember c. film megtekintheto a youtube-on. ott a fia mondja el,hogy mi tortént,hogyan vesztette el a szemét. neki hiszek és nem a késobbi magyarázkodoknak mint pl . On.
@@JanosH-hn7mz nem hinni kell, hanem kutatni és megismerni. Ungváry Krisztián jól fogta meg az ÁVO-zós történetet. Az viszont tény, hogy mindenki azt hisz amit akar, még akkor is, ha az a valósággal ellentétes.
Bocsánat, de nem értettem pontosan. 23.30-nál, az a plágiumper megalpozott volt? De ha nem lett belőle semmi, akkor nem inkább megalapozatlan kellett hogy legyen? Amellett, lehet, hogy távoli az asszociáció, de valahogy Bánffy Miklós "karrierjével" érzek hasonlóságot, persze egy egészen más kategóriában és dimenzióban. Róla nem akarna UK egy előadást tartani? Megérdemelné!
A videót Ungváry gyakorlatilag Fekete István önéletrajzi könyveiből, visszaemlékezéseiből, a róla megjelent művekből állította össze. Aki ezeket olvasta, annak semmi újat nem mond. Az íróval kapcsolatos történészi munka, kutatás egyáltalán nincs jelen. Pedig igencsak volna mirről beszélni. Két példa. Fekete gazdatisztként dolgozott, tehát jó rálátása volt a nincstelen cselédek, zsellérek, napszámosok életére is. Ezzel szemben nem volt tagja a népi írók mozgalmának, arról sem tudok, hogy egyáltalán osztotta-e a nézeteiket vagy sem. Gyaníthatóan az utóbbi. Ungváry egy szót sem ejt Fekete 1945 utáni pályafutásáról. Milyen viszonyt alakított ki a Rákosi-, majd a Kádár rendszerrel, miért adták ki a műveit rekord példányszámban, mit csinált 1956-ban, hogy viszonyult a forradalomhoz stb.
Kedves Ferenc, ezek a podcastok ismeretterjesztő célúak - van persze amikor komolyabb és újabb kutatási eredmények is vannak benne, de ez nem az az eset. Bízom benne hogy ennek ellenére sem volt felesleges - legalábbis sok nézőnek tetszett, ami persze még nem jelent sokat, de speciel azt senki sem mondta eddig, hogy bármi valótlant mondtam volna. Örömmel néznék meg egy adást, amit Ön csinálna erről.
@@ungvarykrisztian880 Természetesen értékelem az ismeretterjesztő tevékenységét, amit azonban jómagam nem tudok kiegészíteni, mivel a történelemmel nem főállásban foglalkozom.
Azért a Zsellérekben - ami mellesleg a kedvenceim egyike az irótól - nem csak a vörösterrort örökiti meg, de Horthy Miklóst, és rendszerét is felmagasztalja. Nem csoda, hogy a kommunisták szemében - némi képzavarral - vörös posztóvá vált e regény.
Kérlek áruld el, mégis kinek kellene foglalkoznia Fekete Istvánnal? Bizonyára sikerül egy Ungváry Krisztiánnál mindenki számára egy klasszissal alkalmasabb és megkerdőjelzhetetnenebb bárkit/akárkit is megnevezned, és ha megvan, majd ezt jelezd is Ungvárynak, hogy megtaláltad a nála sokszorosan alkalmasabb előadót, hogy Fekete Istvánról beszéljen. Szerintem bizonyára nagyon meg fogja köszönni neked ezt a nemes cselekedetet
Ungváry természteszerűleg csökkenti az ÁVH bűneit. Videója ellentmondásos, össze-vissza hadovál, mikor a szemének elvesztéséről beszél. Egyébként annyiban jár a pacsi, hogy legalább Ungváry foglalkozik a témával, mikor a kormányzati kultúra rizsemigazoló filmeket gyárt.
Egyebekhez képest kevés indokrináció hallható a videóban, inkább némi sunyi sejtetés, bár a nyelvi műveltség bizonytalansága azért megjelenik. (Mobilizáció, mobilitás összefüggésben.) Legalább nem a történész hibázott.
Kicsit félve nyitottam meg az oldalát, Krisztián, hogy vajon mit talált, kutatóként, Fekete Istvánról, akinek a könyveit előszeretettel olvastuk. Mindenesetre nem kellett csalódnom, sőt, több új dolgot hallottam az egyik kedves, kedvelt magyar íróról. Köszönöm szépen.
Mert ha kompromittálót hall egy művészről, máris kuka az életműve? Hajj, bárcsak csinálna Ungváry Krisztián videót Arany sovinizmusáról.
@@istvanpeterporkolab7918 Kukának biztos, hogy nem kuka, de azért csalódni valakiben akit kedvelünk mindig nagy sz@r dolog.
Tudom, hogy nem a történész dolga, de az ilyen jellegű kutatások eredényeit napokig tudnám hallgatni - Fekete Istvánról. Köszönöm.
Fantasztikusan jó. Köszönöm. Még órák hosszat elhallgattam volna Tanár úr. 💐 Fekete István minden elérhető könyve a polcomon van. Gyerekeim, unokáim ezen nöttek fel. Most 75 évesen is újra és újra hallgatom hangoskönyv formában.
Fekete István az én első számú kedvenc íróm! Nagyon örülok, hogy egy ilyen átfogó elemzést hallhattam személyéről. Köszönöm!
Nagyon köszönöm a tárgyilagos , mégis szép megemlékezést.
Köszönöm szépen Krisztián !
Köszönöm az előadást. Mivel nem csak nagy rajongója vagyok Fekete Istvánnak, hanem adatmániás is, ezért felfigyeltem néhány tévedésre, de ez nem befolyásolja negatívan a véleményemet. Fekete Istvánról azt szoktam mondani, hogy: a legszebb szavú magyar író. Egyébként meg egy nagyszerű ember volt.
Meglepődtem először, mikor láttam mivel készültél. Ahogy megy a történet előre, egyre jobban éreztem-értettem, mit is jelent a szabad akarat. Őszinte tisztelettel köszönöm! Mindig van választásod.
Öt évesen kezdtem olvasni, de egyetlen mesekönyv után rájöttem, hogy az nem az én világom. És akkor felfedeztem magamnak Fekete István írásait. Bátran mondhatom, hogy szinte minden (na jó, szóval nagyon sok) hazai írótól olvastam (az emlegetett Kittenbergertől is, persze). Amit csak be lehetett szerezni azt olvastam Feketétől és a "nagy magyar mesemondó" Jókaival holtversenyben lett nálam a "felső polcos" favorit a magyar írók között. Bármit hallottam volna róla most az nem vont volna le a szememben zsenijéből, de így ez még jobb. Ezért is hallgattam, néztem szívesen ezt a műsort. Köszönet érte!
Fantasztikus előadás volt Krisztián, köszönöm! Egy lelki elixir nehéz napokon!
Nagyon tetszett Krisztián!
És a kommentek is!
Köszönöm szépen! Nagyon értékes volt meghallgatnom! ilyen részletességgel nem ismertem az élettörténetét!
Abban a - ma már bátran mondhatom, óriási - szerencsében volt részem gyerekkoromban, a 60-70-es években úgy 13 éves koromig, hogy ősbudapesti gyerekként nyaraimat a Homokhátságon tölthettem nagyszüleim tanyáján a Soltvadkert-Imrehegy-Kecel háromszögben. Akkor a mára félsivataggá vált Homokhátság még olyan világ volt, mint Tutajosé: mocsarak, nádasok, gyékényesek, rengeteg állat, halak, madarak, rovarok, minden. Egy percig nem unatkoztam, nem siránkoztam, pedig azon a tanyán kútból ittuk a vizet, nagyanyám sparhelton főzte az ebédet és petróleumlámpával világítottunk; máig imádom az illatát és fényét.
És persze ott volt a rengeteg háziállat. Mikor évtizedekkel később egyszer az Állatkertben járva felfedeztem, hogy van kifutó nekik is, döbbenten néztem, hogy ez meg minek?
Aztán rájöttem, hogy a mai gyerek jószerével már nem lát állatot, ha elvetődik falura: eltűntek a disznók, kacsák, libák, tyúkok, nem hallatszik a hangjuk, pedig régen minden falusi háztartás szerves részét képezték. Ha ma hús kell, olcsóbb megvenni a boltban, mint vesződni az állattartással.
Éppen a fentiek miatt sokáig nem értettem, mi a nagy pláne a Tüskevárban, hiszen az ott leírt világ nekem annyira természetes volt, minden nyáron átéltem. Igen, nekem. De osztálytársaimnak egyáltalán nem volt az, én meg a nyári élményeket meséltem nekik a következő nyári szünetig.
Azóta a Homokhátságban a talajvízszint vagy tíz méterrel lejjebb szállt, a mocsarak, nádasok, tavak kiszáradtak, az állatok (és az emberek is) elmentek, nem szól alkonyatkor a póling, este a kuvik, nem halászik a gém, nem csusszan a vízisikló: eltűnt az oly színes, szép világ, a tanya sem létezik már, nagyszüleim rég meghaltak. Én meg felnőtt fejjel újraolvastam Tutajos történetét, bár bevallom, nem kerestem benne politikai vonzásokat és választásokat. Csak élveztem a történetet és átéltem gyerekkorom nyarait, amelyek máig hatnak rám és sok tekintetben meghatározták a világlátásomat.
Nagyon szép hozzászólás.
Tetszik hogy az múlt emlékeit most is ennyire erős érzelmekkel tudod megélni! Mondom ezt úgy és azért, mert nekem ez születésésrmtől az élet és a mindennapok természetes és megkérdőjelezhetetlen lételeme volt. Nem nosztalgiázok ezen elég régóta, időnként persze nekem is eszembe jut, megérint, mert a sivár fővárosi életem nyomokban sem tartalmazza azt az intenzív együttélést a valós természettel mint ami egykoron megvolt .
Értem és megértem mindazt ami kikívánkzott belőled és ezért megoszottad a nyilvánossággal, velük
Go vegan🌿✌🏻...
Gratulálok! Nagyon érdekes volt.
Köszönöm a színes és szerteágazó ismertetést...
A mai napig nagy kedvencem! Ha zűrös napom után megnyugodva szeretnèk elaludni, megnyitok egy novellás hangoskönyvét! Különösen jók amit Pap Jànos színművész olvas fel. Sok könyve megvan, kedvenceim. Köszönöm Ungváry Krisztiannak., hogy jobban megimerhettem ezt a nagy írót!
Fekete István nagyon sok könyvét olvastam, de az életét nem ismertem. Óriási élmény volt - rajta keresztűl - megismerni a magyar erdő állatvilágát, a magyar falút, a reálisan, ugyanakkor szeretettel megrajzolt lakóit. Köszönöm, ezt a nagyszerű összfogott, élettörténetet.
Köszönöm! Jól esett végig hallgatni. Jól összeszedte és jól rávilágított, ki is volt ez az ember. Nekem személyes kedvencem minden írása. Ha lenne számomra példakép, Fekete István lehetne.
Kedves Krisztián!
Nagyon örülök ennek a műsornak, Fekete István a kedvenc íróm, elsősorban az Őszi vásár, a Csend és a Tüskevár/Téli Berek miatt, és amiatt a végtelen humánum és finomság miatt, ami szinte minden regényéből sugárzik. No meg a humora miatt.
Nagyon érdekes előadás volt, köszönöm szépen. Sikerült elvenni a Tüskevár “kötelező olvasmány hangulatát”. Mielőtt egy diák elolvassa a regényt, közelebb kerülhet az íróhoz, ha ezt a videót meghallgatja.
Ahogy itt mások, én is szorongtam kissé, nehogy "kiderüljön" valami dehonesztáló Fekete Istvánról. De hál'Istennek, nem ez történt. Szép munka ez a videó, köszönöm és gratulálok!
Bravo . Ez nagyon érdekes volt, köszi a feltöltést !
Évekkel ezelőtt láttam egy dokumentumfilmet, ahol az író felesége mesélte el az írót ért fizikai bántalmazást. Nagyszerű ember, nagyszerű író.
Nagyon érdekes téma, vegig izgultam, mi mindent fogunk megtudni Fekete Istvanrol. Gratulálok a remek videóhoz!
Remek videó, Fekete István regényeit szinte minden magyar ismeri az életét annál kevésbé. Igen jól hallhatóan-láthatóan, hozzáértő-irodalomtörténész emberek állnak a videó elkészítője mögött!
Gyerekkorom kedvenc olvasmányai voltak Fekete István művei 🌞 hálásan köszönöm a csodás napindító videót, sok, számomra új információval lettem gazdagabb ❤
Végre egy pozitív szemléletű Ungváry Krisztiántól, s nem egy negatív, lejárató anyag. Adja Isten, hogy csak így tovább, ezzel a nemes lelkű, követendő példákkal bővüljön a többi műsora!
Köszönöm, nagyon érdekes volt
Fekete István műveiből sugárzik az emberek és a természet iránti szeretet és a teremtett világ iránti alázat. Ellen tudott állni a hatalom vonzásának és tisztességes tudott maradni a nehéz időkben is. Örülök hogy a kutatás ezt igazolja, bemutatva hogy mindig van egyenes út az ember előtt.
Sok könyvét olvastam ifjú- és gyermekkoromban., Köszönöm a hiteles életműi bemutatást. Sok új információt kaptam
Mindig érdeklődve keresem a bejelentkezés eit - és soha sem csalók. Köszönöm szépen ❤
Köszönöm szépen.
Kedves Krisztián ! Ismét köszönöm és egyre inkább köszönöm. Most már naponta lesem az új videók érkezését.
Hú, de féltem, mikor megláttam, U.K. miről fog beszélni, hogy most kimerült F.I.-ről valami...valami nem jó. És boldogság, hogy nem így lett! Köszönet! És gratuláció a szokásos, igényes előadásért!
A legmagasabb tiszteletem Történész Úr!🙏♥️👏👏👏
Köszönöm szépen! Eddig is nagy írónak tartottam,igy már tőbbet tudok róla .megkeresem a filmeket is !
A magyar irodalom egyik nagy alakja. Talán az egyetlen író akitől minden évben elolvasok valamit. Adventkor baráti társaságban Fekete István novellákat olvasunk fel.
Mi pedig családi körben hallgatjuk meg, Kelemen István feldolgozásában, a Roráte című novelláját.
Kiváló munka! Meglepően pozitív lett! Kár hogy nem így tanítják az irodalomtörténetet!
Nagyszerű volt, köszönöm...!
A koppányi aga testamentuma kedvenc könyvem volt, kb. tízszer biztos elolvastam. Oglunak írt levelet még most is tudom. Apám mozis volt, több alkalommal haza hozta a kópiát és a falra vetítettünk. Nagyon szerettük a regényeit. Örülök, hogy nem kellett csalódnom Fekete István történelmi múltjában.
Köszönöm a videót Krisztián! 👍
Fekete István összes könyvét olvastam annak idején. Nagyon szerettem. Próbálkoztam a fia egyik könyvével is, "Nők, nők, nők" volt a címe. Olyan borzasztó volt, hogy végig sem bírtam olvasni. Megállapítottam, hogy esetükben az írói tehetség nem öröklődött. De az "igazi" Fekete István nagyon sokban hozzájárult a gyerekkoromban ahhoz, hogy megszeressem az olvasást. Köszönöm, Krisztián, ezt a remek anyagot róla, nagyon sok újat is megtudtam belőle.
Jaj de jó, kedvenc íróm! Köszönet!!❤
Fekete István nagyszerűen figurázta ki az urambátyám viszonyt. Ami ma is ugyanígy működik.
köszönöm!
Nagyon érdekes és jó rész volt. Köszönjük. Fekete István igazán kiváló író volt, nekem a Téli berek volt a kedvencem. Jó, ha beszélnek néha róla.
Én is szeretem ezt a művét, otthonérzés sugárzik belőle, legalábbis számomra.
Köszönöm!
Az utolsò mondattal,teljesen egyet kell érteni,ott a helye és nagyon elől.A legszebb tollù magyar írò.
Ungváry Krisztián munkája kulturális és tudományos szempontból is közszolgálati, hiánypótló. Köszönjük.
Ez nagy volt.
ez is érdekes téma volt!
Köszönjük!
Azt hiszem Ön a leglelkesebb nézőm. Hálásank köszönöm a támogatást!
@ nagyon szívesen, én tartozom köszönettel. Ugyanakkor a világháborús hüvellyel kapcsolatban is várom a válaszod messengeren;)
Azt hiszem anno minden művét ami 1955 és 1985 között megjelenhetett, olvastam. A novellásköteteit is. Nem ismertem az élettörténetét, de nem tudtam volna elképzelni róla, hogy eladja a lelkét. Most meg már tudom is, hogy nem tette. Köszönet érte.
A magyarosítás kapcsán tett megállapítás kicsit meglepett. Tömegesen tényleg a XX. század terméke, ami a malenkij robottal csengett le (ekkor lett nagyapám is Langból Lányi). De azért már az előző század közepétől része az asszimilációnak. Példának hoznám a Stettin (ma Szczecin) városából 1805-ben Szarvasra települt Schlotterbeck Kristóf és a lengyel származású Scarski Rozália három fiúgyermekét - Réthy Pál, Lipót és Vilmos -, akiknek meghatározó szerepük volt Békés megye történetében. Mindhárman 1844-ben vették fel a Réthy nevet Vajda Péter költő, tanár javaslatára. Ez közel 40 évvel van korában, mint az említett ritka eset. Az viszont feltűnő, hogy mindkét esetben polgári körben érvényesülni akaró németekről van szó.
...Réthy Lipót Szarvason alapította Békés Vármegye első könyvnyomdáját 1846-ban. 5 évvel később pedig Szarvason született meg fia, a (majdani) Tudós Lőwy Árpád - aki nélkül ugyancsak szegényebb lenne a magyar kultúra :)
Ó. A Csí..Az első könyv életemben amit elolvastam. A Balatontól 300 m-re nőttem fel. Minden nyáron tele volt a verandánk fecskékkel. A Tüskevár miatt kincseket akartam keresni a Kis-Balatonban. Ez az álom később megvalósult. Fekete István 1944-es visszaemlékezései megrendítőek voltak.
Mit sem von le a kiváló és tanulságos életrajz értékéből, de a 3.17-nél bevágott kép aligha ábrázolhatja Fekete Istvánt és feleségét az esküvőjükön az 1920-as években, tekintve a házasulandók által viselt ruházatot és frizurát (a kép valamikor a 70-es években készülhetett). Kétségtelen, hogy egy google keresés is ezt (és a sorozat más képeit) adja ki Göllei Bocskor facebook-oldalának nézőképeiként, de ha rákattintuk, az oldalon magán már nem jelenik meg, feltehetően onnan már levették.
kettősponttal írva linkként működik. 3:17
Megerősítem, hogy nem ők vannak a képen. A G. Bocskor oldalán sokszor van Fekete idézethez nem Feketés fotó mellékelve.
😊😊😊@@karolykoppany3612
A LUTRA című könyvét senki sem hagyhatja ki.
❤😊❤
✔️
Ezeken a filmeken szocializàlòdtam!
❤🤓
Emlékeim szerint a Téli berek eléggé dicsérte a termelőszövetkezetek modernizációját. Köszönjük az izgalmas videót.
Igen. De talán mint valaha aktív mezgazd. szakemberként is nézte a témát. Szerintem simán kihagyhatta volna, nem egy vörös farok. De tagadhatatlan.
A nagyüzem, különösen a szövetkezet nem csak a baloldal témája. A mai napig egy üzemgazdasági méreti, azaz szakmai és nem(csak) ideológiai kérdés. Ráadásul a korabeli radikális jobbnak is tetszett.
Úgy emlékszem , állami gazdaságról volt szó. Szerintem István bácsi saját pályakezdő mintázata.
Szerintem Fekete István a nagybirtok egy változatát látta az István bácsi által vezetett állami gazdaságban és ahogy Ungváry Krisztián kitért Wallenbergre, ki lehet térni István bácsi (vezeték név nélküli) személyére. Ha úgy akarom nézni, Fekete István a mindenható elnököt festi le, a falu urát, aki a gazdaság parádés kocsiját küldi az unokaöccse barátjáért a Tüskevárban, a Téli berekben a gazdaság szánja viszi a két fiút az állomásról Istvánhoz, a Tüskevárban Matula bácsi éles lőfegyvert ad a 13 éves Tutajos kezébe (Fekete István ezt 1957-ben írta, amikor ezért akasztottak !). Amíg a két pesti fiú - mert Tutajos az elnök rokona - szórakozik, addig a valódi parasztlány, Szanyadi Katalin dolgozik, vizet hord az aratóknak. Ez is lehet a kommunista rendszer, az új urak kritikája.
Csak a Koppányi aga testamentumából készült förmedvény filmet ne nézzék meg, mert az a könyv megcsúfolása!
Amikor megláttam a címet kirázott a hideg. Attól tartottam, az általam oly nagyon szeretett író és ember talán nem is az akinek hittem. Hetek teltek el mire végre rászántam magamat arra, hogy meghallgassam ezt a részt. Azért Ungváry úr is sejtelmesen címezte meg összefoglalóját, nyilván nem véletlenül. Ahogy haladt előre a történet magamban már mentegettem az írót, ő is csak ember, hibázhat, kerülhet nehéz helyzetbe, ahol választania kell, készültem a nagy leleplezésre. Végül nem kellett csalódnom abban az emberben akit olyan régóta annyira szeretek és tisztelek, ráadásul még hőstetteiről is tudomást szereztem. Egy dolog van ami a személyét illeti és nemigen tudok vele mit kezdeni, az a mérhetetlen természet iránti szeretete és az olthatatlan vadászszenvedélye közti kontraszt.
Az íó felesége, Piller Edit nevét elnyeli U. Valami "Pilletával"-t mond helyette... 3:15
Lehet, hogy ez rólam mond el többet, de amikor megjelenik egy videó egy emberrel a címben, sosem tudom, hogy most le kell majd rombolni egy bálványt, vagy egy kivételes és értékes történelmi személy alakja lesz lerajzolva. 😅
és te mindkét verziót elfogadnád?
tulajdonképpen egy nagyon fontos amit érdemes tudni.
Ami miatt a szélsőjobb felkapta igaztalan, azaz az AVH verte volna meg és vesztette el a szemét. Mert véleményem hogy nem a művei áltl kedveli ez aréteg és kapták fel.
Holot a könyvei azok amelyek a nevét megerősítik. Az pedig hogy a hitét csendben élte meg tisztelendő
A Bereki ember c. film megtekintheto a youtube-on. ott a fia mondja el,hogy mi tortént,hogyan vesztette el a szemét. neki hiszek és nem a késobbi magyarázkodoknak mint pl . On.
@@JanosH-hn7mz nem hinni kell, hanem kutatni és megismerni. Ungváry Krisztián jól fogta meg az ÁVO-zós történetet. Az viszont tény, hogy mindenki azt hisz amit akar, még akkor is, ha az a valósággal ellentétes.
Tehát te lazán meghazudtolod, hogy az AVH verte ki a szemét! Kérjük a bizonyító erejű hivatkozásokat!
Bocsánat, de nem értettem pontosan. 23.30-nál, az a plágiumper megalpozott volt? De ha nem lett belőle semmi, akkor nem inkább megalapozatlan kellett hogy legyen?
Amellett, lehet, hogy távoli az asszociáció, de valahogy Bánffy Miklós "karrierjével" érzek hasonlóságot, persze egy egészen más kategóriában és dimenzióban. Róla nem akarna UK egy előadást tartani? Megérdemelné!
📺👀👂
A videót Ungváry gyakorlatilag Fekete István önéletrajzi könyveiből, visszaemlékezéseiből, a róla megjelent művekből állította össze. Aki ezeket olvasta, annak semmi újat nem mond. Az íróval kapcsolatos történészi munka, kutatás egyáltalán nincs jelen. Pedig igencsak volna mirről beszélni. Két példa. Fekete gazdatisztként dolgozott, tehát jó rálátása volt a nincstelen cselédek, zsellérek, napszámosok életére is. Ezzel szemben nem volt tagja a népi írók mozgalmának, arról sem tudok, hogy egyáltalán osztotta-e a nézeteiket vagy sem. Gyaníthatóan az utóbbi.
Ungváry egy szót sem ejt Fekete 1945 utáni pályafutásáról. Milyen viszonyt alakított ki a Rákosi-, majd a Kádár rendszerrel, miért adták ki a műveit rekord példányszámban, mit csinált 1956-ban, hogy viszonyult a forradalomhoz stb.
Kedves Ferenc, ezek a podcastok ismeretterjesztő célúak - van persze amikor komolyabb és újabb kutatási eredmények is vannak benne, de ez nem az az eset. Bízom benne hogy ennek ellenére sem volt felesleges - legalábbis sok nézőnek tetszett, ami persze még nem jelent sokat, de speciel azt senki sem mondta eddig, hogy bármi valótlant mondtam volna. Örömmel néznék meg egy adást, amit Ön csinálna erről.
@@ungvarykrisztian880 Természetesen értékelem az ismeretterjesztő tevékenységét, amit azonban jómagam nem tudok kiegészíteni, mivel a történelemmel nem főállásban foglalkozom.
Azért a Zsellérekben - ami mellesleg a kedvenceim egyike az irótól - nem csak a vörösterrort örökiti meg, de Horthy Miklóst, és rendszerét is felmagasztalja. Nem csoda, hogy a kommunisták szemében - némi képzavarral - vörös posztóvá vált e regény.
Nem illett a kánonba, ezért soha nem mérték értékén az írót. Ahogy ez manapság is így van.
- Fussunk kis Vuk, itten lőnek!
- Sebaj, megyünk ágyelőnek!
Sajnos, számos tapasztalat alapján negatívan elfogult vagyok Ungváryval szemben , nem hiszem, h neki kellene beszélni a tiszta ember Fekete Istvánról.
Többnyire az érdemtelenek vájkálnak a tehetségek életében - főleg utólag.
Kérlek áruld el, mégis kinek kellene foglalkoznia Fekete Istvánnal? Bizonyára sikerül egy Ungváry Krisztiánnál mindenki számára egy klasszissal alkalmasabb és megkerdőjelzhetetnenebb bárkit/akárkit is megnevezned, és ha megvan, majd ezt jelezd is Ungvárynak, hogy megtaláltad a nála sokszorosan alkalmasabb előadót, hogy Fekete Istvánról beszéljen. Szerintem bizonyára nagyon meg fogja köszönni neked ezt a nemes cselekedetet
@@adamjanowitz870 Nagy mókamiki vagy.
Ungváry természteszerűleg csökkenti az ÁVH bűneit. Videója ellentmondásos, össze-vissza hadovál, mikor a szemének elvesztéséről beszél. Egyébként annyiban jár a pacsi, hogy legalább Ungváry foglalkozik a témával, mikor a kormányzati kultúra rizsemigazoló filmeket gyárt.
Egyebekhez képest kevés indokrináció hallható a videóban, inkább némi sunyi sejtetés, bár a nyelvi műveltség bizonytalansága azért megjelenik. (Mobilizáció, mobilitás összefüggésben.) Legalább nem a történész hibázott.
pl. 3:21-nél "csillogott meg" (csillant meg helyett)...
❤❤🤍🤍💚💚
Köszönjük!