Hodně překroucené, aby to byl "zašlapaný projekt". Licenční motory Pielstick se používaly i v lokomotivě T466.0 (735) a byly v praxi poruchové. Také měly vyšší spotřebu, což se po ropné krizi 1979 už považovalo za významný faktor. Jestli úředník na ministerstvu slyšel "motor Pielstick", nedivím se, že to zarazil. Po požáru v ČKD naftové motory bylo celkem logické, že vývoj čtyřnápravových motorových vozů u nás pokračoval s použitím motorů LIAZ, vyzkoušených v umístění pod podlahou jak v autobusech, tak v oněch 810. Když uvážíme, že dnes už kupujeme takové motoráky z Polska, tak bych byl s kritikou minulosti opatrnější.
Podobné čelo vozů se zadním čelem vozů M296 vycházelo ze skutečnosti, že měly být spojovány s rychlíkový mi vozy Baim ( dnes Bdtn). A samozřejmě z toho, že je vyvíjel stejný výrobce.
@@jiril6087 Ano, Zabotlamy jsou nadčasové tak o 50 let!!! Vyráběly se ve vagónce Studénka od roku 1964. V roce 1962 vyrobili jejich předchůdce, dvě jednotky EM475.0, přezdívané Lochneska. Měly jiný design čela a uspořádání 2'Bo'+Bo'2'+2'Bo'+Bo'2'. To znamená, že každý ze čtyř vozů měl vždy jeden podvozek hnací. Elektrické zařízení bylo od firmy Škoda Plzeň. Ale prototypy se neosvědčily, a další typ , známe sériové EM475.1/451 měl elektrické zařízení od firmy MEZ Vsetín (bývalá fa Sousedík). A nízkopodlažní provedeni bylo zvoleno po průzkumu odborníků z vagónky Studénka, jak zkrátit pobyt vlaků ve stanicích a zrychlit jízdní časy , proto měly široké dveře v úrovni nástupišť a větší zrychlení převodem méně dorychla a tím s větší rozjezdovou sílou.( zastávkový vlak mezi stanicemi stěží přesáhne rychlost 100km/h. Ale požadavky ministerstva dopravy tehdejší ČSSR na nové jednotky EM488.0 všechny vymoženosti Zabotlamu DOSLOVA obrátily naruby, načež pak poukazovali na to, že nové jednotky EM488.0 se "nehodí pro Prahu." A Odstrčili je samozřejmě na okraje republiky do Mostu, Ostravy a Košic, čímž degradovali úroveň dopravy v těchto krajích na 50 let!!;
vůz řady 152,dnes,nevím proč dnes 810,je to nejdokonalejší co po kolejích v této kategorii jezdilo.vidíme to právě dnes ,kdy jsou vyřazované a místo nich přichází neidentifikovatelná hrůza a šrot.hlavně,když za jejich nasazení dostane někdo zaplaceno. 152 byl na vedlejší tratě idealní,je prostorný ,pohodlný,luxusní sedadla,kord dnes ta látková,v zimě krásně topí,v létě chladí okny.je jednoduchý,snadno opravitelný,spolehlivý a hlavně lehký. nevláčí sebou tuny balastního železa.na místních tratích je i rychlý.místo do šrotu ho stačí omejt tuplovaným saponátem,vyspravit nátěr a vyměnit náplně a může jezdit další desítky let k plnné spokojenosti.ale to se nádražním mocipánům nehodí.z toho nekoukaj žádné úplatky za nasazení nových. standa
@@zdenej ano, do jisté míry máte pravdu. Podle zadání objednávky do vagónky Studénka mělo být vyrobeno jen 150 ks vozů M152.0 a přívěsných Blm/010 jen pro krátké místní tratě do 20km( slovy : DVACET kilometrů) délky!!; Nic víc!!! Z toho jasné vyplývá, že provozovatel ČSD HRUBĚ PORUŠIL doporučení výrobce, a ani na tratích, jako Studénka - Veřovice, Pňovany - Bezdružice a podobných ( místního charakteru, ale delších, než 20km) ty chcipaky M152.0 NEMĚLI POUŽÍVAT!!! Pro takové případy měl být na vozech zvětšen rozvor a délka, dodány sedadla 2+2 stejná, jelako ve vozech Bdt, polospoustecimi okna, lepší odpružení a přechodová dvířka a můstky pro průvodčího! Tím by dostáli lepší a cestujícími akceptovatelné kvality. A to proto stejně jednoduchém uspořádání soustrojí, levné údržbě a hospodárném provozu. Údajně to výrobce chtěl takto udělat, ale komunističtí paní od ministerstva dopravy to nepřijali, a objednali ty zmetky tak, jak je známe. A další zajímavosti je , že až po lhůtě životnosti vozů, když už měly být vyřazeny, teprve ČD nechávaly do nich dávat polospoustecimi okna, větší sedadla s větší roztečí ( o pouhých pět méně) a dokonce i determalni skla!!! CO TAK NAJEDNOU ??!! Že by obavy o zrušení krajských objednávek na obsluhu tratí?
@@lusy2022 v tomto případě je Hydra přezdívka pro motorový vůz M296/dnes 854, a to podle hydrodynamické převodovky vložené do pohonu mezi spalovací motor a hnací nápravy. Je založena na přenosu hnací síly pomocí čerpadlového kola v jedné části převodovky, které hnací olej čerpalo na turbínu ve stejné převodovky. Tím je odstraněno zahřívání spojky, ale za cenu větší spotřeby. Říká se tomu hydrodynamický přenos výkonu ( tedy založen na dynamice, t.j. pohybu hydraulického oleje)
K tomuto článku je co komentovat , za prvé: žádné alias, ale Chrochtadlo byla přezdívka pro vůz M475.0 podle toho, že motor za jizdy vydával chrochtavé zvuky. Za druhé: projekt pohřbila TOTÁLNÍ NESCHOPNOST tehdy vychvalovaného plánovaného hospodářského režimu, který NEBYL SCHOPEN zajistit výrobu 400 ks motorů 6PA-185 Pielstick pro tuto zakázku, přesto že to mohli udělat povolanim zainteresovaných osob NA VOJNU a nechat je vyrábět NA VOJENSKÝ rozkaz ( a všichni zaměstnanci by měli vojenský režim). Ty vozy byly projektovány proto, že na tehdejší Hydry ( pojmenované podle hydrodynamických prevodovek) byly sriznost na malý počet sedadel.
Pokračování: na základě stížnosti o nedostatečné obsaditelnosti Hydry byla zadána objednávka na motorový vůz pro hlavní tratě s podpodlahovym motorem o výkonu 400kW, elektrickým přenosem výkonu, co největší plochou obsaditelnosti sedadly a schopností utáhnout 3 vozy Baim ( dnešní Bdtn). Vozy byly úspěšně vyvinutý a vyzkoušený, přechodové dveře na čelech byly stejně jako u M296 vyřešeny pro připojení vozů Baim. Ale komunistický režim nebyl schopen zajistit výrobu vznětových motorů ( přestože se chvástal vyspělým československým strojírenstvím) a vagonka Studénka proto ani neobjednala výrobu komponentů pro přenos výkonu. Namísto toho vycházela z toho, co bylo k dispozici a postavila prototyp vozů M273.2 se dvěma motory ML634 a převodovkami Praga 2M70. Zkoušel j se na trati Břeclav - Znojmo. Ale Ministerstvo to odmítlo s tím, že neutahne 3 vozy Baim a namísto M273.2 objednalo nesmyslných 600ks chcipaku M152.0, PŘESTOŽE na ně byly od samého začátku jen STÍŽNOSTI a to na všechno, co na vozech bylo!!! Poté do úkolů 7. Pětiletky KSČ byl zadán úkol ZAJISTIT výrobu motorového vozidla M475!!! Ale nestalo se NIC! Na rychlících, jako byl Bohumín - Krnov - Jeseník stále jezdily staré kraksny M262.0 a ani časté přetížení nevedlo k nápravě! Pouze ZOS Šumperk provádělo opravy lodních motorů 6S PV 150 z ČKD Hořovice o stejném výkonu, jako měl 12V160 DR z vozů M262, a začali je proto remoroeizovat. Těmto Kraksnam se říkalo Lodak. Po zjištění, že už MEZ Vsetín po neobjednalni elektro součástí pro přenos výkonu má jiný výrobní program, Ministerstvo dopravy objednalo po 30 letech pokračování výroby vozů M 296.1!!! To už se dá pojmenovat jako volání člověka uvízlého v propasti. Vagónka Studénka Butovice už dávno pokračovala na vývoji dvoumotorového vozu. Ale to už bylo vyráběno v obnoveném kapitalismu ( vozy 842 vybavené hydrodynamickými převodovkami Alison) a komunistům zůstala OSTUDA neschopností. V těch navíc vyráběných chcipakach mohl být lepší interiér, větší sedadla odpovídající pro delší jízdu, polospousteci okna, přechodové můstky na čelech a lepší odpružení. Ale komunističtí ministři neudělali VŮBEC NIČ! A stejnou ostudu mají ČSD, které takové zmetky neměly vůbec převzít, i následné ČD, které předělávají interiér v době, kdy už ty chcipaky 810 měly být DÁVNO VYŘAZENY z provozu!
Škoda, toto vypadá jako smysluplný projekt. Přestože 810 se nedají upřít zásluhy na zachování provozu na mnoha lokálkách, jejich masivní nasazení byla katastrofa, která snížila kulturu cestování na několik dekád.
To myslíte ty původní chcipaky M152.0/ 810 c lavicemi potaženými koženkou, chatrně sklopnými rádo by vetrackami ( které nic nevetraly), pidisedadly v uspořádání 2+3 a stísněnými tak, že si cestující navzájem zakopávali o nohy, odpružením, které vás kopalo do zad při každém hrbolu na koleji a bez přechodových můstků mezi vozy,? To se vám zdá dobré??!! Teda po jízdě takovým zmetkem jste hned musel si zajít do hospody na pár piv, protože jste se v tom nevetratelnem skleníku ( jedna z přezdívek) zažívá uvařil a po té k doktorovi s bolavým i zády od otřesů a spálenými stehny od rozpálené koženky na lavicich! Opravdu "skvělé" cestování!!!
Podívej se na tu dobu....celá země byla ráda, že se něco začíná tvořit aby to sloužilo. V letectví bylo to samé.....nebyl vyhovující český motor, tak se dal cizí......
@@princsymbol713 to je právě ono: nebyl vyhovující ČESKÝ ležatý dieselmotor o výkonu 400kW( aby se vešel pod podlahu vagónů), přestože se komunisté chvastali vyspělým socialistickým strojírenstvím!! Sice byl vhodný motor cizího původu ( francouzský Pielstick licenčně vyráběny ve slovenském ZTS), ale zase nebyli schopní donutit výrobce plnit objednávky. A to i za komunismu byly právní předpisy stanovující sankce za neplnění smluv! Ale ten fakt neschopností vynutit si plnění objednávky je vrcholem neschopností komunismu.
Hodně překroucené, aby to byl "zašlapaný projekt". Licenční motory Pielstick se používaly i v lokomotivě T466.0 (735) a byly v praxi poruchové. Také měly vyšší spotřebu, což se po ropné krizi 1979 už považovalo za významný faktor. Jestli úředník na ministerstvu slyšel "motor Pielstick", nedivím se, že to zarazil. Po požáru v ČKD naftové motory bylo celkem logické, že vývoj čtyřnápravových motorových vozů u nás pokračoval s použitím motorů LIAZ, vyzkoušených v umístění pod podlahou jak v autobusech, tak v oněch 810. Když uvážíme, že dnes už kupujeme takové motoráky z Polska, tak bych byl s kritikou minulosti opatrnější.
Hlavně si všimněte té podobnosti s hydrou a také i s zabotlamou. A technologicky je nadčasová jako žabotlamy.
Jaktože je podobná?
Podobné čelo vozů se zadním čelem vozů M296 vycházelo ze skutečnosti, že měly být spojovány s rychlíkový mi vozy Baim ( dnes Bdtn). A samozřejmě z toho, že je vyvíjel stejný výrobce.
@@jiril6087 Ano, Zabotlamy jsou nadčasové tak o 50 let!!! Vyráběly se ve vagónce Studénka od roku 1964. V roce 1962 vyrobili jejich předchůdce, dvě jednotky EM475.0, přezdívané Lochneska. Měly jiný design čela a uspořádání 2'Bo'+Bo'2'+2'Bo'+Bo'2'. To znamená, že každý ze čtyř vozů měl vždy jeden podvozek hnací. Elektrické zařízení bylo od firmy Škoda Plzeň. Ale prototypy se neosvědčily, a další typ , známe sériové EM475.1/451 měl elektrické zařízení od firmy MEZ Vsetín (bývalá fa Sousedík). A nízkopodlažní provedeni bylo zvoleno po průzkumu odborníků z vagónky Studénka, jak zkrátit pobyt vlaků ve stanicích a zrychlit jízdní časy , proto měly široké dveře v úrovni nástupišť a větší zrychlení převodem méně dorychla a tím s větší rozjezdovou sílou.( zastávkový vlak mezi stanicemi stěží přesáhne rychlost 100km/h. Ale požadavky ministerstva dopravy tehdejší ČSSR na nové jednotky EM488.0 všechny vymoženosti Zabotlamu DOSLOVA obrátily naruby, načež pak poukazovali na to, že nové jednotky EM488.0 se "nehodí pro Prahu." A Odstrčili je samozřejmě na okraje republiky do Mostu, Ostravy a Košic, čímž degradovali úroveň dopravy v těchto krajích na 50 let!!;
To je ten krásný pořad, kde 50% stopáže tvoří znělky.
vůz řady 152,dnes,nevím proč dnes 810,je to nejdokonalejší co po kolejích v této kategorii jezdilo.vidíme to právě dnes ,kdy jsou vyřazované a místo nich přichází
neidentifikovatelná hrůza a šrot.hlavně,když za jejich nasazení dostane někdo zaplaceno.
152 byl na vedlejší tratě idealní,je prostorný ,pohodlný,luxusní sedadla,kord dnes ta látková,v zimě krásně topí,v létě chladí okny.je jednoduchý,snadno opravitelný,spolehlivý a hlavně lehký.
nevláčí sebou tuny balastního železa.na místních tratích je i rychlý.místo do šrotu ho stačí omejt tuplovaným saponátem,vyspravit nátěr a vyměnit náplně a může jezdit další desítky let k plnné spokojenosti.ale to se nádražním mocipánům nehodí.z toho nekoukaj žádné úplatky za nasazení nových.
standa
@@zdenej ano, do jisté míry máte pravdu. Podle zadání objednávky do vagónky Studénka mělo být vyrobeno jen 150 ks vozů M152.0 a přívěsných Blm/010 jen pro krátké místní tratě do 20km( slovy : DVACET kilometrů) délky!!; Nic víc!!! Z toho jasné vyplývá, že provozovatel ČSD HRUBĚ PORUŠIL doporučení výrobce, a ani na tratích, jako Studénka - Veřovice, Pňovany - Bezdružice a podobných ( místního charakteru, ale delších, než 20km) ty chcipaky M152.0 NEMĚLI POUŽÍVAT!!! Pro takové případy měl být na vozech zvětšen rozvor a délka, dodány sedadla 2+2 stejná, jelako ve vozech Bdt, polospoustecimi okna, lepší odpružení a přechodová dvířka a můstky pro průvodčího! Tím by dostáli lepší a cestujícími akceptovatelné kvality. A to proto stejně jednoduchém uspořádání soustrojí, levné údržbě a hospodárném provozu. Údajně to výrobce chtěl takto udělat, ale komunističtí paní od ministerstva dopravy to nepřijali, a objednali ty zmetky tak, jak je známe. A další zajímavosti je , že až po lhůtě životnosti vozů, když už měly být vyřazeny, teprve ČD nechávaly do nich dávat polospoustecimi okna, větší sedadla s větší roztečí ( o pouhých pět méně) a dokonce i determalni skla!!! CO TAK NAJEDNOU ??!! Že by obavy o zrušení krajských objednávek na obsluhu tratí?
810 sou best!
Připomíná mi 854 Hydru
Co je Hydra
@@lusy2022 Hydra je motorový vůz řady 854. Jinak je Hydra nestvůra z Řecké mytologie.
@@lusy2022 v tomto případě je Hydra přezdívka pro motorový vůz M296/dnes 854, a to podle hydrodynamické převodovky vložené do pohonu mezi spalovací motor a hnací nápravy. Je založena na přenosu hnací síly pomocí čerpadlového kola v jedné části převodovky, které hnací olej čerpalo na turbínu ve stejné převodovky. Tím je odstraněno zahřívání spojky, ale za cenu větší spotřeby. Říká se tomu hydrodynamický přenos výkonu ( tedy založen na dynamice, t.j. pohybu hydraulického oleje)
K tomuto článku je co komentovat , za prvé: žádné alias, ale Chrochtadlo byla přezdívka pro vůz M475.0 podle toho, že motor za jizdy vydával chrochtavé zvuky. Za druhé: projekt pohřbila TOTÁLNÍ NESCHOPNOST tehdy vychvalovaného plánovaného hospodářského režimu, který NEBYL SCHOPEN zajistit výrobu 400 ks motorů 6PA-185 Pielstick pro tuto zakázku, přesto že to mohli udělat povolanim zainteresovaných osob NA VOJNU a nechat je vyrábět NA VOJENSKÝ rozkaz ( a všichni zaměstnanci by měli vojenský režim). Ty vozy byly projektovány proto, že na tehdejší Hydry ( pojmenované podle hydrodynamických prevodovek) byly sriznost na malý počet sedadel.
Pokračování: na základě stížnosti o nedostatečné obsaditelnosti Hydry byla zadána objednávka na motorový vůz pro hlavní tratě s podpodlahovym motorem o výkonu 400kW, elektrickým přenosem výkonu, co největší plochou obsaditelnosti sedadly a schopností utáhnout 3 vozy Baim ( dnešní Bdtn). Vozy byly úspěšně vyvinutý a vyzkoušený, přechodové dveře na čelech byly stejně jako u M296 vyřešeny pro připojení vozů Baim. Ale komunistický režim nebyl schopen zajistit výrobu vznětových motorů ( přestože se chvástal vyspělým československým strojírenstvím) a vagonka Studénka proto ani neobjednala výrobu komponentů pro přenos výkonu. Namísto toho vycházela z toho, co bylo k dispozici a postavila prototyp vozů M273.2 se dvěma motory ML634 a převodovkami Praga 2M70. Zkoušel j
se na trati Břeclav - Znojmo. Ale Ministerstvo to odmítlo s tím, že neutahne 3 vozy Baim a namísto M273.2 objednalo nesmyslných 600ks chcipaku M152.0, PŘESTOŽE na ně byly od samého začátku jen STÍŽNOSTI a to na všechno, co na vozech bylo!!! Poté do úkolů 7. Pětiletky KSČ byl zadán úkol ZAJISTIT výrobu motorového vozidla M475!!! Ale nestalo se NIC! Na rychlících, jako byl Bohumín - Krnov - Jeseník stále jezdily staré kraksny M262.0 a ani časté přetížení nevedlo k nápravě! Pouze ZOS Šumperk provádělo opravy lodních motorů 6S PV 150 z ČKD Hořovice o stejném výkonu, jako měl 12V160 DR z vozů M262, a začali je proto remoroeizovat. Těmto Kraksnam se říkalo Lodak. Po zjištění, že už MEZ Vsetín po neobjednalni elektro součástí pro přenos výkonu má jiný výrobní program, Ministerstvo dopravy objednalo po 30 letech pokračování výroby vozů M 296.1!!! To už se dá pojmenovat jako volání člověka uvízlého v propasti. Vagónka Studénka Butovice už dávno pokračovala na vývoji dvoumotorového vozu. Ale to už bylo vyráběno v obnoveném kapitalismu ( vozy 842 vybavené hydrodynamickými převodovkami Alison) a komunistům zůstala OSTUDA neschopností. V těch navíc vyráběných chcipakach mohl být lepší interiér, větší sedadla odpovídající pro delší jízdu, polospousteci okna, přechodové můstky na čelech a lepší odpružení. Ale komunističtí ministři neudělali VŮBEC NIČ! A stejnou ostudu mají ČSD, které takové zmetky neměly vůbec převzít, i následné ČD, které předělávají interiér v době, kdy už ty chcipaky 810 měly být DÁVNO VYŘAZENY z provozu!
Škoda, toto vypadá jako smysluplný projekt. Přestože 810 se nedají upřít zásluhy na zachování provozu na mnoha lokálkách, jejich masivní nasazení byla katastrofa, která snížila kulturu cestování na několik dekád.
takže je to pořád stejný, akorat že ted zas hledíme na západ
Vlak 810 je dobrý vlak!Větrání v létě funguje dobře!Mě se v tom na té červené kožené sedačce sedí a v tom vlaku jezdí výborně!
No jsou takové dobré většinou jezdí v Jizerských horách
To myslíte ty původní chcipaky M152.0/ 810 c lavicemi potaženými koženkou, chatrně sklopnými rádo by vetrackami ( které nic nevetraly), pidisedadly v uspořádání 2+3 a stísněnými tak, že si cestující navzájem zakopávali o nohy, odpružením, které vás kopalo do zad při každém hrbolu na koleji a bez přechodových můstků mezi vozy,? To se vám zdá dobré??!! Teda po jízdě takovým zmetkem jste hned musel si zajít do hospody na pár piv, protože jste se v tom nevetratelnem skleníku ( jedna z přezdívek) zažívá uvařil a po té k doktorovi s bolavým i zády od otřesů a spálenými stehny od rozpálené koženky na lavicich! Opravdu "skvělé" cestování!!!
Proč někdo projektuje motorový vůz aniž by měl k dispozici odpovídající motorový agregát.A ještě za to dostane zaplaceno.
Podívej se na tu dobu....celá země byla ráda, že se něco začíná tvořit aby to sloužilo.
V letectví bylo to samé.....nebyl vyhovující český motor, tak se dal cizí......
@@princsymbol713 to je právě ono: nebyl vyhovující ČESKÝ ležatý dieselmotor o výkonu 400kW( aby se vešel pod podlahu vagónů), přestože se komunisté chvastali vyspělým socialistickým strojírenstvím!! Sice byl vhodný motor cizího původu ( francouzský Pielstick licenčně vyráběny ve slovenském ZTS), ale zase nebyli schopní donutit výrobce plnit objednávky. A to i za komunismu byly právní předpisy stanovující sankce za neplnění smluv! Ale ten fakt neschopností vynutit si plnění objednávky je vrcholem neschopností komunismu.
Když vaše oblíbená 810 už nejezdí.
Jámu řikam courák,protože se courá pomalu
@@lusy2022 :D to mě nikdy nenapadlo, super
@@marekzsc no fakt když jedete courákem třeba do Nymburka tak za třičtvrtě hodiny tam jste. Ale když City Elefantem tak za půl hodiny.
@@lusy2022 vžyť jo
Tak my ještě můžeme vzpomínat na zašlapané projekty. Ale na co budou vzpomínat naše děti, když už je zašlapaný celý průmysl? Na montovny?
Ja rad st to vozem jezdim
Problémy u hlavních subdodávek.... bravó
Bordel skoro takový,jak dnes.Jen s tím,že dřív měli lidi kde bydlet a měli třeba i nevratné půjčky...to by jeden nevěřil,že????