Josef Sousedík - "Edison z Moravy"

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 янв 2016
  • Ing. Jiří Kohutka
    Josef Sousedík, moravský Edison? Neprávem zapomenutý vynálezce a významná osobnost našich dějin? Továrník, politik a vlastenec z Valašska? Ano!
    J. Sousedík byl vynikající elektrotechnik s geniální vynálezeckou intuicí, průkopník českého průmyslu, ale také vlastenec vysokých morálních hodnot. Jeho jméno však bylo komunistickým režimem odsouzeno k zapomenutí. Bylo vymazáno z dokumentace, a mělo být vymazáno i z historie a z paměti národa, pro který odvedl obrovský kus užitečné práce. O důvodech, proč tomu tak opravdu bylo, pojednává přednáška
    Za první republiky, v roce 1919, založil J. Sousedík ve Vsetíně, v chudých poměrech a s nulovým kapitálem, elektrotechnickou živnost, kterou během pouhých deseti let vypracoval v továrnu s 350 zaměstnanci a s obratem 25 milionů Kč. Byl obchodním partnerem továrníka T. Bati, později průmyslníka H. Ringhoffera, přítelem prezidenta T. G. Masaryka.
    J. Sousedík vynalézal, konstruoval a ve své továrně průmyslově aplikoval originální elektrické stroje a přístroje pro český i světový průmysl. Přihlásil a patentoval na 222 patentů a přihlášek. Své stroje a zařízení vyvážel do celého světa - do Velká Británie, Jihoafrické republiky, Brazílie, Kanady i Austrálie … Zároveň jako starosta dovedl k rozkvětu město Vsetín a region Valašsko.
    Okamžitě po německé okupaci ČSR v roce 1939 se jako vlastenec a zastánce masarykovských hodnot J. Sousedík zapojil do odboje a za II. světové války na Valašsku vedl a organizoval odbojovou skupinu, která měla až 2000 lidí. Byl však nakonec dopaden a při výslechu na Gestapu v roce 1944 zastřelen.
    Po komunistickém puči v roce 1948 byl J. Sousedík jako továrník označen za vykořisťovatele a třídního nepřítele, jeho továrna byla znárodněna a jeho rodina byla perzekvována. Jméno J. Sousedíka bylo určeno k zapomenutí.
    Hybridní elektromobil s rekuperací (1927), automatizované kormidlo říčních lodí (1931), reaktivní letadlo pro kolmý vzlet (1933), světově unikátní řešení trakčního přenosu rychlovlaku Slovenská strela (1936) nebo trakční vozidlo pro městskou přepravu (metro) (1939) - to jsou jen některé příklady vynálezecké činnosti J. Sousedíka.
    Pro autory životopisné publikace o J. Sousedíkovi bylo milou povinností, a zároveň i ctí, jeho jméno znovu objevit a představit širší veřejnosti. Sami kvalifikací elektrotechnici a povoláním novináři a dokumentaristé, chtějí autoři prostřednictvím publikace osobnost Josefa Sousedíka vrátit tam, kam již dávno patří - mezi významné osobnosti naší české i elektrotechnické historie.

Комментарии •