Rozmowa kwalifikacyjna - jak się skutecznie przygotować w 15 minut? #4

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 ноя 2024
  • A well-chosen profession is a guarantee of job satisfaction and high earnings.
    It is much easier to negotiate a high salary, a raise or a promotion if we do what we like :)
    CHOOSING THE RIGHT PROFESSION can give a lot in the future, while working in a profession that you don't like can take a lot.
    If you are wondering which high school to choose, what course of study to choose, whether studies guarantee a good job in the future, WHICH PROFESSION FITS YOU, what is the best job, what profession is the most appropriate and how to choose a career path, I invite you to watch this movie.
    For those interested, there is a practical tip at the end of the video on how to help yourself learn foreign languages. Because regardless of the chosen profession, LEARNING A FOREIGN LANGUAGE is very important.
    I invite you to watch and comment!
    Contact us: biuro@ideadlaciebie.org
    www.ideadlaciebie.pl/

Комментарии • 18

  • @alahuczek9473
    @alahuczek9473 3 года назад +3

    Bardzo przydatne treści. Dziękuję.

  • @mirka8836
    @mirka8836 3 года назад +2

    Dziękuję za wnikliwie opracowany i przedstawiony materiał 👍 Przekażę dalej. Pozdrawiam Mirka

  • @ashleyk.97
    @ashleyk.97 Год назад

    dziękuję. bardzo przydatny film

    • @ideadlaciebie
      @ideadlaciebie  Год назад

      Cieszę się, że mogłam pomóc. Pozdrawiam :)

  • @ariwederczi2355
    @ariwederczi2355 2 года назад +1

    Chyba takiego filmiku potrzebowałem :)

    • @ideadlaciebie
      @ideadlaciebie  2 года назад

      Bardzo dziękuję :) Życzę wielu sukcesów!

  • @julianhuczek4124
    @julianhuczek4124 3 года назад +2

    Materiał zarówno dla młodych jak i osób już pracujących.

  • @mattreggie4481
    @mattreggie4481 2 года назад +2

    "Osoby, które pracują w zawodzie wyuczonym, ale tak naprawdę nie odnajdują się w tym, co robią, tracą możliwość osiągnięcia szczęścia i spełnienia w życiu". W takim razie należy zapytać, co do tego doprowadziło. W dzisiejszych czasach w Internecie można znaleźć obszerne opisy praktycznie wszystkich zawodów ujętych w EKD, a także perspektywy zatrudnienia po ukończeniu określonych studiów. Tak więc jeszcze przed podjęciem nauki na uczelni, młody człowiek wie, na co się pisze. A nawet jeśli nie ma jeszcze takiej "jasności", zwykle pierwszy rok sprawia, że pozostałe jeszcze w jego głowie wątpliwości znikają. I albo ciągnie kierunek X dalej, albo go zmienia. Problem leży moim zdaniem gdzie indziej. Po pierwsze, studia trwają pięć lat - bez "poślizgów". Nawet w takim czasie rynek pracy potrafi się bardzo zmienić i to, co było nam reklamowane jako przyszłościowy kierunek, ostatecznie stanie się "wylęgarnią" bezrobotnych z dyplomem. Po drugie, mało jest dziś "elitarnych" kierunków, oferowanych jedynie przez jedną, dwie uczelnie w kraju. To prowadzi to masowej produkcji absolwentów danych kierunków, przez co rynek pracy nasyca się, a w końcu przesyca. I wtedy albo idą oni do gorszej, mniej odpowiadającej im pracy, albo siedzą na bezrobociu. Po trzecie wreszcie, w dzisiejszych czasach pytanie o dyplom wyższej uczelni to w ustach pracodawcy wręcz kurtuazja. O wiele ważniejsze jest dla nich doświadczenie. Idealny pracownik to taki, który ma 25 lat i 10 lat doświadczenia w zawodzie, w którym chciałby zostać zatrudniony. Problem w tym, że tacy ludzie po prostu nie istnieją.

    • @ideadlaciebie
      @ideadlaciebie  2 года назад

      Dziękuję za wnikliwy komentarz. Prawdą jest, że istnieją kierunki modne, które po pięciu latach nie dają już takich możliwości zatrudnienia jak w momencie wybierania tego kierunku. Jednak pomimo tak długiego okresu trwania studiów w zdecydowanej większości kierunków praca czeka na absolwentów szczególnie kierunków ścisłych. Prawdą również jest, że niektórzy pracodawcy szukają młodych osób z dużym doświadczeniem, ale naprawdę są to tylko niektórzy. Większość pracodawców jest rozsądna i tak naprawdę wymagają jakiegokolwiek doświadczenia. Utarło się takie przeświadczenie, że pracodawcy chcą mieć osoby po studiach z 10-cio letnim doświadczeniem, ponieważ wiele osób na pierwszej rozmowie usłyszało, że "na Pana niekorzyść wpływa fakt, iż nie ma Pan wystarczającego doświadczenia". Prawda jest taka, iż w rozmowie z ludźmi, słysząc powody różnych działań czy decyzji często słyszymy powody dobrze brzmiące, ale nie te prawdziwe. Łatwo jest "zbyć" kandydata stwierdzeniem, iż doświadczenie jest zbyt małe, ale bardzo często prawda jest inna (albo dany kandydat personalnie nie odpowiadał rozmówcy, albo powiedział coś co zraziło rekrutera, ale źle brzmiałoby gdyby powiedział o prawdziwym powodzie). Oczywiście zerowe doświadczenie bardzo często jest powodem nieprzyjęcia danej osoby do pracy, ale chodzi tu o to, że kandydat nie przepracował nawet kilku miesięcy. Większość pracodawców nie oczekuje kilkuletniego doświadczenia od absolwenta, ale oczekuje choć kilkumiesięcznego doświadczenie w jakiejkolwiek pracy. Chodzi tu o to, że pracodawca chce zobaczyć, że dana osoba po prostu potrafi pracować. Zgadzam się też z tym, że dla pracodawców (choć nie na wszystkich stanowiskach) wykształcenie nie jest tak ważne. Prawdziwym powodem tego jest fakt, że niestety zdecydowana większość uczelni przekazuje suchą teorię, która niestety musi być uzupełniona o praktykę, jednak na to pracodawcy są gotowi. Gdy rekruter zobaczy, iż rozmawia z ciekawym kandydatem, otwartym na zdobywanie wiedzy i do tego takim, który nawet w przysłowiowym markecie przepracował jakiś czas w trakcie studiów bardzo chętnie da takiej osobie szansę. Tak już kończąc to zdarzają się osoby, które po skończeniu studiów w wieku 25 lat mają już 10 lat doświadczenia. Taką osobą jest np. ekspert, który współpracuje z naszą Fundacją. Z wykształcenia jest konstruktorem maszyn i urządzeń. Już od technikum ze swoim ojcem konstruował i wykonywał pierwsze maszyny. Całe studia dorabiał jako pomocnik konstruktora, dlatego też po skończonych studiach natychmiast dostał dobrą pracę w zawodzie a dzięki temu wcześniejszemu doświadczeniu już po 2 latach prowadził swój własny dział konstrukcyjny. Pozdrawiam :)

  • @ludwikjanczura8357
    @ludwikjanczura8357 3 года назад +1

    Dla poszukujących...

  • @stachumistrzu562
    @stachumistrzu562 Год назад

    A jeff bezos jaki zawód ma wykonywać? Bibliotekarz?

    • @ideadlaciebie
      @ideadlaciebie  Год назад

      Znam kilku bibliotekarzy - bardzo zacny zawód :)

  • @Damian-jj3bk
    @Damian-jj3bk Год назад

    A jeżeli np masz 2 zawody i nie wiesz w który zawud pujść

    • @ideadlaciebie
      @ideadlaciebie  Год назад

      W skrajnych przypadkach można wykonywać dwa zawody (dwa niepełne etaty itp.) ale ze względu na dojazdy, czas itp najłatwiej byłoby się realizować w dwóch kierunkach prowadząc własną firmę. W zależności jakie to zawody może nawet udałoby się je połączyć w ramach jednej firmy. Jeżeli jednak własna działalność nie wchodzi w grę, najlepiej popracować kilka miesięcy lub rok w jednym zawodzie i w drugim wówczas na pewno pojawią się preferencje. A może jeden zawód może być zajęciem dodatkowym po pracy i przynosić dodatkowy zysk... dróg jest wiele, ważne aby podjąć takie decyzje, które będą spójne z naszymi oczekiwaniami. Czasami więcej radości i spokoju wewnętrznego da nam porzucenie jednego z nich i skupienie się na wybranym - możemy wówczas dojść do perfekcji. A czasami rezygnacja z jednego z nich zawsze będzie nas bolała, wówczas warto pomyśleć o którymś z powyższych rozwiązań.