U D. Rakowieckowiego było - pokazywał tabelki z oznaczeniami bezpieczików SMD - na jednej L-1.75A a na drugiej L - 2.5A (w 20:05 i 20:24 filmu o naprawie monitora ze statku).
@@Kris0725PL to nie były linki, tylko same znaczniki czasowe. RUclips automatycznie je przerobił na znaczniki do aktualnego filmu, a OP nie chciał pewnie wstawiać linku do filmów z innego kanału
Tak, tylko bezpieczniki z nadrukowaną wartością prądu robią tylko przy większych rozmiarach, zwłaszcza firma Littelfuse - w mniejszych niestety daje tylko literkę L po obu stronach bezpiecznika. Ciężko to ustalić jaki jest konkretnie, ja bym próbował mierzyć rezystancję nie spalonego i porównać z datasheetem.
Miałem podobny przypadek w Asusie Tuf gaming- przczyną braku podswietlenia był wadliwy czujnik Halla (znajdujący się z drugiej strony płyty głównej) niedostępny nigdzie. Okazało się, że w notebookach HP 840 g2 na dodatkowej płytce ze złączami usb można znaleźć taki sam układ. Po wymianie podświetlenie hula jak nowe :). Pozdrawiam
Bardzo prosto to sprawdzić jaki potrzebny jest bezpiecznik. Wystarczy wlutować się w miejsce bezpiecznika z amperomierzem, sprawdzić jaki prąd szczytowy jest pobierany i wlutować jakiś z delikatnym zapasem :)
Oj Spoxie pora się podszkolić z podstaw. To "L" na obudowie to jeden ze sposobów oznaczania bezpieczników SMD, tzw. kod alfabetyczny. Takie najczęściej spotykane to F - 0,5A, H - 1A, N - 2A, R - 3,5A czy T - 5A. A ten Twój koleżka L jest to 1,75A. Pytanie tylko czy ma to być bezpiecznik szybki czy zwłoczny? 🤔 Edit: Rezystor 0 omowy to nie bezpiecznik tylko zworka!!! Miałeś sporo szczęścia, bo gdyby było zwarcie w jakiejś sekcji, która np odpala się później to byłoby ryzyko uwalenia czegoś innego.
@@artineogda czyli w najlepszym przypadku zadziała jak bardzo zwłoczny bezpiecznik, a co może się zgrillować to się zdąży zgrillować. Rezystor to nie bezpiecznik, nawet jeśli ma wartość 0 Ohm.
@@artineogdaDokładnie tak jak napisał Ci @lsiudut. Jeśli dobrze pamiętam to rezystory SMD w obudowie 0603 mają 0,1W. Czyli z tego wychodzi, że przy napięciu 32V zadziałają jako "bezpiecznik" najwcześniej przy natężeniu 3,2A czyli prawie dwa razy wyższej niż przewidział konstruktor. A w obudowie 1206 jest to 0,25W czyli przy tym samym napięciu będzie to już 8A czyli ponad 4 razy więcej!!! Gdyby się okazało, że pierwotną usterką była np uszkodzona taśma matrycy to chyba nie trudno sobie wyobrazić jak to by się mogło skończyć...
Miałem podobny problem w laptopie Lenovo, na płycie głównej laptopa, przy gnieździe matrycy padł kondensator ceramiczny w obwodzie zasilania podświetlenia matrycy (led). Dziewczyna oddała go do 3 serwisów naprawy laptopów w Krakowie, wszystkie odmówiły, bo nie potrafiły tego naprawić)
U mnie zrobiło się identycznie to samo po wgraniu sterowników ze strony producenta karty. Po instalacji brak podświetlenia. Zresetowałem lapka i wszedłem w tryb awaryjny na ślepo i lapek odpalił bez sterownika i z podświetleniem. Usunąłem wtedy pliki sterownika i odpaliłem na nowo i normlanie laptop odpalił z podświetleniem. Wtedy zainstalowałem sterownik ze strony producenta lapka i normalnie wszystko chodziło.
Jeśli nie wiesz, jaki powinien być bezpiecznik na rozruch, możesz wlutować rezystor 0,1Ω lub nawet mniejszy o mocy co najmniej 2-3W i zmierzyć spadek napięcia na nim. W ten sposób możesz oszacować prąd, na jaki jest pobierany przez bezpiecznik, i następnie dobrać odpowiedni, z zapasem oczywiście. Minusem tej metody jest to, iż potrzeba dość dokładnych przyrządów pomiarowych. Zwykły multimetr ze średniej lub dolnej półki może być nie wystarczający, plus trzeba pamiętać o prądach udarowych i rozruchowych, które występują na samym początku załączania się urządzeń.
@@blejku7790 Owszem możesz zmierzyć ten prąd podłączając SZEREGOWO! miliamperomierz/amperomierz ale w tedy trzeba dokonać dodatkowych obliczeń poniewarz do obwodu wprowadzacz dodatkową rezystancię ktura nawet w wysokiej klasie mierników bywa że jest dość głęboko zakopana w datasheet. A podłaczanie Amperomierza ma w takim razie więcej sęsu nie dając rzadnych dodatkowych oporników ale w przypadku zwarcia w sumie masz wbudowany w miernik bezpiecznik więc w sumie to całkiem niezły pomysł.
Nie. Nie musisz tego robić w tym przypadku bo to tylko laptop i bezpiecznik a nie obwód pomiarowy ultra niskich napięć. Jaki masz miernik? Metexa chociaż? :-p Nie wydziwiaj. Taki dokładny rezystor to ma każdy i na bank go zostawi w laptopie. No i więcej się nalutuję i nakombinuje niż to warte. Można by też zaopatrzyć się w kamerę termowizyjną ale oczywiście taka zwykła może nie wystarczyć i na podstawie traconej energii i wyznaczyć wartość prądu a później dobrać bezpiecznik. Ale oczywiście nie każde pomieszczenie się do tego nadaje i trzeba zadbać o odpowiednią korekcje emisyjności i pochłanialność cieplną pcb... Da się ? ?
@@Wilk33 Jeszcze jedno. Ale wiesz że mierząc napięcie dołączasz równolegle dodatkową oporność miernika którą trzeba skompensować w obliczeniach a nie jest ją tak łatwo określić i jest ukryta w dokumnetacji miernika :-p Zależy też czy prąd jest stały czy występuje tam zmienny lub przemienny. Lepiej się za to więc nie brać bez komory Zero EM i mikroskopu elektronowego.
Ciekawe, w zeszłym miesiącu kupiłem w prezencie ASUSa mojej mamie. On także miał uszkodzoną matryce, a raczej taśmę. Raz czy dwa dał obraz i koniec. Na zewnętrznym monitorze działało. Oczywiście serwis on-line przeciągał sprawę przez tydzień i nawet kuriera nie chciało im się zamówić. Zrobiłem zwrot towaru w sklepie. Słabo!!
Kupujesz wadliwy sprzęt, z możliwością zwrotu. I Ty jeszcze, rozmawiasz z serwisem producenta??? Ludzie, korzystajcie ze swoich praw, w takich sytuacjach. To nie koniecznie, mogła być taśma.
To jest moj laptop i zeczywiscie bylo jak w opisie usterki , a tak mi odpisywal servis asus. Dear Sir/Madam Thank you for your email Yes the unit has been shipped back to yourself as there were no parts for this kind of model Our apologies for the inconveniences caused to you Kind Regards, Mata_M
GTX 1050 i to jeszcze mobilna wersja, to nie karta graficzna, a wyswietlacz pulpitu. Coś mi się wydaje, że ta i7 z poczatkowa literką U w nazwie, to procek niskonapięciowy, a takie procesory nie nadają się do odpalania gierek, bo mają ucięte limity mocy względem normalnych laptopowych układów.
@@DanielOpenTTD Ja mam tabelke, gdzie L to 1.75A, nic na to nie poradze. Napisałem, co ja według mojej jest. A co Wy tam ze swoim doswiadczeniem macie, to sie zobaczy. Nie mowie, ze nie macie racji, ja pisze, co ja znalazlem.
Dlaczego zmieniłeś multimetr z precyzyjnego, jak często mówiłeś, Fluke na chińskiego Uni-T? Nie ma modelu amerykańskiego producenta z podglądem cyfrowym? Co z wiarygodnością pomiarów teraz porównując do wcześniejszych super dokładnym jak to podkreślałeś przy Fluke (negując pomiary "tańszymi" 😂)
Ja miałem w Asusie J550x, ale tam usterka była softowa. Po aktualizacji Windows z 7 do 10 podświetlanie przestało działać. U mnie problem rozwiązało usunięcie sterownika ekranu i zastąpienie go standardowym sterownikiem Windows. Minusem jest to, że nie da się regulować jasności ekranu. Świeci cały czas na maksa. Ale lepiej tak niż wcale.
@@Jose821011 Spróbuje o ile w tak starym laptopie jeszcze będzie taka opcja, bo komputer chyba z 2016 roku, jak będę miał go w ręku to spróbuje się pobawić.
Zamiast watować bezpiecznik było lepiej wlutować np. rezystor 0,1 oma i przy włączonym zasilaniu zmierzyć spadek napięcia na nim, z prawa Ohma wyliczyć prąd maksymalny i dobrać bezpiecznik z odpowiednim zapasem.
Ciekawe kto by zapłacił za laptoka gdyby coś wystrzeliło. L to 1,75A. Przepraszam jeśli cię urażę, ale serwisant nie może gdybać nad wartościami zabezpieczeń.
wartości nie podam ale sposoba bym miał zamiast rezystoea zalutować miernik na amperomierzu włączyć podświetlanie na max na zasilaczu zmierzyć prad podświetlenia zmierzyć napięcie do masy dodać 10 -15% i szukać najblizszego bezpiecznika w górę specyfikacja zadziałania bezpiecznika i tak będzie opóźniona a zadziałanie natychmiastowe będzie w granicach 3-10 razy wartości (w bezpiecznikach instalacji domowych można sie zdziwić czytając specyfikacje bo bezpiecznik może być przeciążany godziny bez zadziałania jeśli robi się to powoli) ja bym sie zastanawiał czy ten bezpiecznik nie jest przypadkiem dławikiem wygładzającą migotanie działajacym troche jak cewka bo podświetlanie pewnie jest pwm
Mozna odczytac z oznaczenia ewentuaknie jesli jestes pewien sprawnosci matrycy podlaczyc amperomierz zamiast bezliecznika i na podstawie pomiaru dobrać wartość.Co do rezystora to taki sredni pomysl.
Ja bym tam wstawil rezysror i zmierzyl prad. 25%zapasu i jakisz szybki bezpiecznik dal. Ten maly wyswietlacz jest spoko. Na dyzym robisz swoja robote a na malym netflix leci. 😂
"Znowu to zrobił" "klient znowu klamie" ?? WTF?? Czy to desperackie próby nabicia sobie odsłon? Tytuły zaczynają przypominać te na WP. A tak dobrze mi się Ciebie oglądało. Po prawie 4 latach czas odjakować tą żenadę. Przykro mi.
Czej czej czej, czyli jak wyślesz laptopa z awarią bezpiecznika za 1 PLN, to Asus nie wymieni bezpiecznika bo go kurła nie ma xD? czyli najlepiej by całą płytę nową dać według Asusa xD?
Amperaż bezpiecznika. Chłopie najlepiej to zrobić pomiar multimetrem w pomiarze prądu uruchamiasz sprzęt sprawdzasz pomiar przy maksymalnym podświetleniu dodajesz 10% zapasu i masz wynik.
Nie rozumiem ludzi którzy piszą te dyrdymaly... liczą na nizsze koszta naprawy??? Przeciez problem jaki by nie był, jest i trzeba go zdiagnozować a potem naprawić i żadne tłumaczenia albo kłamstwa nie wpływają na koszt naprawy. Ludzie są tacy głupi albo naiwni że kogoś w jakiś sposób będą mogli w konia zrobić? Starego lisa na gumowe kaczki nie da się nabrać wiec po co te cale litania z pierdolamentem?
Ja miałem sytuacje. Zaktualizowałem system do win 10 i Lenovo Umarł . Po aktualizacji system zrobił aktualizacje bios z aplikacji lenovo . 1000zł naprawa
@@blejku7790 nie mów tak brzydko bo się już roztapiam 🤣 abstrahując od tego że był tam jeden element spalony widoczny to zrobił tak jak umiał i laptop działa, wcześniej było fabrycznie i się zepsuł więc nie jest to konstrukcja idealna.
U D. Rakowieckowiego było - pokazywał tabelki z oznaczeniami bezpieczików SMD - na jednej L-1.75A a na drugiej L - 2.5A (w 20:05 i 20:24 filmu o naprawie monitora ze statku).
cos ci sie pomylilo z linkiem
@@Kris0725PL to nie były linki, tylko same znaczniki czasowe. RUclips automatycznie je przerobił na znaczniki do aktualnego filmu, a OP nie chciał pewnie wstawiać linku do filmów z innego kanału
@@nomadc4youtube nawet nie pozwala wklejać linków do innego filmu YT z tego samego kanału ;)
Tak, tylko bezpieczniki z nadrukowaną wartością prądu robią tylko przy większych rozmiarach, zwłaszcza firma Littelfuse - w mniejszych niestety daje tylko literkę L po obu stronach bezpiecznika. Ciężko to ustalić jaki jest konkretnie, ja bym próbował mierzyć rezystancję nie spalonego i porównać z datasheetem.
Nie ten komentarz chyba ;)
„…nie wiem czy jest to matryca oledowa czy nie…” no w oledzie podświetlenia raczej byś nie naprawił 😂😂😂
Miałem podobny przypadek w Asusie Tuf gaming- przczyną braku podswietlenia był wadliwy czujnik Halla (znajdujący się z drugiej strony płyty głównej) niedostępny nigdzie. Okazało się, że w notebookach HP 840 g2 na dodatkowej płytce ze złączami usb można znaleźć taki sam układ. Po wymianie podświetlenie hula jak nowe :). Pozdrawiam
Ten bezpiecznik to : Littelfuse 04671.75NRHF, 32V 1.75A V/FA 0603.
Bardzo prosto to sprawdzić jaki potrzebny jest bezpiecznik. Wystarczy wlutować się w miejsce bezpiecznika z amperomierzem, sprawdzić jaki prąd szczytowy jest pobierany i wlutować jakiś z delikatnym zapasem :)
Żeby nie był za słaby można gwoździa wlutować 😂 na lata bedzie
Świetny film do tego fajnie pokazujesz tego toucha, oraz sprzęt.
To jest świetne, jak mi się zepsuje laptop, leci prosto do ciebie.
Oj Spoxie pora się podszkolić z podstaw. To "L" na obudowie to jeden ze sposobów oznaczania bezpieczników SMD, tzw. kod alfabetyczny. Takie najczęściej spotykane to F - 0,5A, H - 1A, N - 2A, R - 3,5A czy T - 5A. A ten Twój koleżka L jest to 1,75A. Pytanie tylko czy ma to być bezpiecznik szybki czy zwłoczny? 🤔
Edit:
Rezystor 0 omowy to nie bezpiecznik tylko zworka!!! Miałeś sporo szczęścia, bo gdyby było zwarcie w jakiejś sekcji, która np odpala się później to byłoby ryzyko uwalenia czegoś innego.
ale rezystor 0 ohm tez jest jakiejs mocy, wiec to nie jest gruby drut
@@artineogda czyli w najlepszym przypadku zadziała jak bardzo zwłoczny bezpiecznik, a co może się zgrillować to się zdąży zgrillować.
Rezystor to nie bezpiecznik, nawet jeśli ma wartość 0 Ohm.
@@artineogdaDokładnie tak jak napisał Ci @lsiudut. Jeśli dobrze pamiętam to rezystory SMD w obudowie 0603 mają 0,1W. Czyli z tego wychodzi, że przy napięciu 32V zadziałają jako "bezpiecznik" najwcześniej przy natężeniu 3,2A czyli prawie dwa razy wyższej niż przewidział konstruktor. A w obudowie 1206 jest to 0,25W czyli przy tym samym napięciu będzie to już 8A czyli ponad 4 razy więcej!!! Gdyby się okazało, że pierwotną usterką była np uszkodzona taśma matrycy to chyba nie trudno sobie wyobrazić jak to by się mogło skończyć...
Gdybym miał zgadywać, to raczej był to bezpiecznik szybki, ale to tylko "educated guess".
Cicho tam, to jest Wielki Elektronik.
@Wielki Elektronik Shorts 2:36 masz nadpalony element w połowie ekranu po prawej stronie...
No jest
przecież mówił że przeglądał po krótce
Miałem podobny problem w laptopie Lenovo, na płycie głównej laptopa, przy gnieździe matrycy padł kondensator ceramiczny w obwodzie zasilania podświetlenia matrycy (led). Dziewczyna oddała go do 3 serwisów naprawy laptopów w Krakowie, wszystkie odmówiły, bo nie potrafiły tego naprawić)
U mnie zrobiło się identycznie to samo po wgraniu sterowników ze strony producenta karty. Po instalacji brak podświetlenia. Zresetowałem lapka i wszedłem w tryb awaryjny na ślepo i lapek odpalił bez sterownika i z podświetleniem. Usunąłem wtedy pliki sterownika i odpaliłem na nowo i normlanie laptop odpalił z podświetleniem. Wtedy zainstalowałem sterownik ze strony producenta lapka i normalnie wszystko chodziło.
bezpiecznik to 1,75A do max napięcia 32V
Ty naprawdę jesteś Wielki Elektronik pozdrawiam :D
Jeśli nie wiesz, jaki powinien być bezpiecznik na rozruch, możesz wlutować rezystor 0,1Ω lub nawet mniejszy o mocy co najmniej 2-3W i zmierzyć spadek napięcia na nim. W ten sposób możesz oszacować prąd, na jaki jest pobierany przez bezpiecznik, i następnie dobrać odpowiedni, z zapasem oczywiście. Minusem tej metody jest to, iż potrzeba dość dokładnych przyrządów pomiarowych. Zwykły multimetr ze średniej lub dolnej półki może być nie wystarczający, plus trzeba pamiętać o prądach udarowych i rozruchowych, które występują na samym początku załączania się urządzeń.
ee to jest taki miernik już dostępny w sprzedaży i nazywa się amperomierz. Zamówić Ci na ali? :-p
@@blejku7790 Owszem możesz zmierzyć ten prąd podłączając SZEREGOWO! miliamperomierz/amperomierz ale w tedy trzeba dokonać dodatkowych obliczeń poniewarz do obwodu wprowadzacz dodatkową rezystancię ktura nawet w wysokiej klasie mierników bywa że jest dość głęboko zakopana w datasheet. A podłaczanie Amperomierza ma w takim razie więcej sęsu nie dając rzadnych dodatkowych oporników ale w przypadku zwarcia w sumie masz wbudowany w miernik bezpiecznik więc w sumie to całkiem niezły pomysł.
Nie. Nie musisz tego robić w tym przypadku bo to tylko laptop i bezpiecznik a nie obwód pomiarowy ultra niskich napięć. Jaki masz miernik? Metexa chociaż? :-p Nie wydziwiaj. Taki dokładny rezystor to ma każdy i na bank go zostawi w laptopie. No i więcej się nalutuję i nakombinuje niż to warte. Można by też zaopatrzyć się w kamerę termowizyjną ale oczywiście taka zwykła może nie wystarczyć i na podstawie traconej energii i wyznaczyć wartość prądu a później dobrać bezpiecznik. Ale oczywiście nie każde pomieszczenie się do tego nadaje i trzeba zadbać o odpowiednią korekcje emisyjności i pochłanialność cieplną pcb... Da się ? ?
@@Wilk33 Aha... tą magiczną rezystancję miernika jest pomijalna w 99% zastosowań. Nie piszesz do gimby
@@Wilk33 Jeszcze jedno. Ale wiesz że mierząc napięcie dołączasz równolegle dodatkową oporność miernika którą trzeba skompensować w obliczeniach a nie jest ją tak łatwo określić i jest ukryta w dokumnetacji miernika :-p Zależy też czy prąd jest stały czy występuje tam zmienny lub przemienny. Lepiej się za to więc nie brać bez komory Zero EM i mikroskopu elektronowego.
Ja bym wlutował dwa przewody multimetr na ampery i zobaczyć ile amper pobiera i nieco większy dać
amperów
No i to jest to ściśle i zarobek 🎉🎉🎉❤❤❤❤
Piękna naprawa, oby takich więcej
Ciekawe, w zeszłym miesiącu kupiłem w prezencie ASUSa mojej mamie. On także miał uszkodzoną matryce, a raczej taśmę. Raz czy dwa dał obraz i koniec. Na zewnętrznym monitorze działało. Oczywiście serwis on-line przeciągał sprawę przez tydzień i nawet kuriera nie chciało im się zamówić. Zrobiłem zwrot towaru w sklepie. Słabo!!
Czyli w Asusie dalej bez zmian jeśli chodzi o serwis.
Kupujesz wadliwy sprzęt, z możliwością zwrotu. I Ty jeszcze, rozmawiasz z serwisem producenta??? Ludzie, korzystajcie ze swoich praw, w takich sytuacjach. To nie koniecznie, mogła być taśma.
cześć, jak już sprawdziłeś że wszystko ok to go wylutuj i sprawdź amperomierzem (plus margines startu - max jasności) ;)
pozdrawiam i miłego oglądania
Mam ten sam problem z lenovo yoga 510. Jest obraz, dotyk, nie ma back lighta.
Wkurza mnie to. Pojde na serwis i mnie oszwabia. Wiem to na bank.
Cześć ,pytanie techniczne ,jakiego programu używasz do termowizji,z góry dziękuje za info,pozdrawiam.
To jest moj laptop i zeczywiscie bylo jak w opisie usterki , a tak mi odpisywal servis asus.
Dear Sir/Madam
Thank you for your email
Yes the unit has been shipped back to yourself as there were no parts for this kind of model
Our apologies for the inconveniences caused to you
Kind Regards,
Mata_M
GTX 1050 i to jeszcze mobilna wersja, to nie karta graficzna, a wyswietlacz pulpitu. Coś mi się wydaje, że ta i7 z poczatkowa literką U w nazwie, to procek niskonapięciowy, a takie procesory nie nadają się do odpalania gierek, bo mają ucięte limity mocy względem normalnych laptopowych układów.
Super robota jesteś wielki i wiekszy od servisu asusa .
Można wpiąć się amperomierzem i sprawdzić na najwyższej jasności natężenie. Do tego zapas i jest wartość zmierzona :)
Obstawiam 1.75A, napięcie takie, jak w układzie, więc ok ~25V.
Wedlug tabelki to bezpiecznik z literka L = 1.75A
Bezpiecznik z L = 3.20A według parunastu osób którzy siedzą po 20 lat w serwisach i mieli te laptopy ASUS przez ostatnie 2 lata.
@@DanielOpenTTD Ja mam tabelke, gdzie L to 1.75A, nic na to nie poradze. Napisałem, co ja według mojej jest. A co Wy tam ze swoim doswiadczeniem macie, to sie zobaczy. Nie mowie, ze nie macie racji, ja pisze, co ja znalazlem.
@@artineogda wiem spokojnie z mojej strony to nie było naskoczenie czy co kolwiek innego. :)
Ja bym sprawdził tzw. metodą techniczną z amperomierzem w szereg.
zasada prosta - sorawdzamy jaka matryca i po poborze mocy dobieramy odpowiedni typ zerówki (watt)
Dlaczego zmieniłeś multimetr z precyzyjnego, jak często mówiłeś, Fluke na chińskiego Uni-T? Nie ma modelu amerykańskiego producenta z podglądem cyfrowym? Co z wiarygodnością pomiarów teraz porównując do wcześniejszych super dokładnym jak to podkreślałeś przy Fluke (negując pomiary "tańszymi" 😂)
Ja miałem w Asusie J550x, ale tam usterka była softowa. Po aktualizacji Windows z 7 do 10 podświetlanie przestało działać. U mnie problem rozwiązało usunięcie sterownika ekranu i zastąpienie go standardowym sterownikiem Windows. Minusem jest to, że nie da się regulować jasności ekranu. Świeci cały czas na maksa. Ale lepiej tak niż wcale.
zaktualizuj BIOS
@@Jose821011 Spróbuje o ile w tak starym laptopie jeszcze będzie taka opcja, bo komputer chyba z 2016 roku, jak będę miał go w ręku to spróbuje się pobawić.
Zamiast watować bezpiecznik było lepiej wlutować np. rezystor 0,1 oma i przy włączonym zasilaniu zmierzyć spadek napięcia na nim, z prawa Ohma wyliczyć prąd maksymalny i dobrać bezpiecznik z odpowiednim zapasem.
Z tym drugim wyświetlaczem mnie zabiłeś 🤪
brawo Szymek 👏👏👏👏👏👏 każdy by tak chciał👍👍
mam pytanie jakiej generacji jest procesor Intel(R) Core(TM) i7 -4700HQ CPU @ 2,40 GHz 4 generacja?
4700 tak 4 z przodu masz 4 czyli generacje
Ciekawe kto by zapłacił za laptoka gdyby coś wystrzeliło. L to 1,75A.
Przepraszam jeśli cię urażę, ale serwisant nie może gdybać nad wartościami zabezpieczeń.
To nie serwisant, to Wielki Elektronik
Myślę że Spox ironizował co do wartości bezpiecznika i doskonale wiedział jaki ma być:)
@@AndrzejZuczek racja, wtedy nie mógłby być Wielki
@@AndrzejZuczek Guzik wiedział. Jakby wiedział, to by nie robił fuszerki i nie wstawiał tam zwory.
😁@@MrDarkanzali
wartości nie podam ale sposoba bym miał
zamiast rezystoea zalutować miernik na amperomierzu
włączyć podświetlanie na max na zasilaczu
zmierzyć prad podświetlenia
zmierzyć napięcie do masy
dodać 10 -15% i szukać najblizszego bezpiecznika w górę
specyfikacja zadziałania bezpiecznika i tak będzie opóźniona a zadziałanie natychmiastowe będzie w granicach 3-10 razy wartości (w bezpiecznikach instalacji domowych można sie zdziwić czytając specyfikacje bo bezpiecznik może być przeciążany godziny bez zadziałania jeśli robi się to powoli)
ja bym sie zastanawiał czy ten bezpiecznik nie jest przypadkiem dławikiem wygładzającą migotanie działajacym troche jak cewka bo podświetlanie pewnie jest pwm
Mozna odczytac z oznaczenia ewentuaknie jesli jestes pewien sprawnosci matrycy podlaczyc amperomierz zamiast bezliecznika i na podstawie pomiaru dobrać wartość.Co do rezystora to taki sredni pomysl.
Bezpiecznik to prawdopodobnie: 1.75A / 32V.
Tak empirycznie mogles wlutowac 2 bagiety do miernika i na pomiar pradu i wiadomo jaki prad plynie ;)
W serwisie nie mieli bezpiecznika?🤣😂🤭
Siemanko Mistrzu
Spoxiu Przecież można na dwie lutownice to wyjąć jak ja ostatnio eprom . 😉
Za jakimi, poza Asusami, user-friendly laptopami warto się rozglądać?
lenovo się chwaliło że do swoich laptopów daje szkło hartowane a to nawet plastik nie ma
Ja bym tam wstawil rezysror i zmierzyl prad. 25%zapasu i jakisz szybki bezpiecznik dal.
Ten maly wyswietlacz jest spoko. Na dyzym robisz swoja robote a na malym netflix leci. 😂
Hehehe - w sumie 😀😀😀😀
#SpoxII skok obciążenia i po FUSE;)
watowanie drutem 0.02mm2 i po zawodach. Koszt naprawy 999$
Trzeba było gwoźdza wlutować😂
Ja kiedyś tak miałem w sumie to była wina sterownika, wystarczyło wgrać inny sterownik
Sterownik wymienił bezpiecznik?
Chyba AI zadziałało.
Ale krótko tym razem 😅
Jeśli wierzyć oznaczeniu to L oznacza bezpiecznik "low breaking capacity"
"Znowu to zrobił" "klient znowu klamie" ?? WTF?? Czy to desperackie próby nabicia sobie odsłon? Tytuły zaczynają przypominać te na WP. A tak dobrze mi się Ciebie oglądało. Po prawie 4 latach czas odjakować tą żenadę. Przykro mi.
Asus ma opisane wszystkie bezpieczniki na płycie trzeba tylko popatrzeć 😃
Panie! za wymianę bezpiecxznika z a 1zł to robota góra 10 zł.
To bezpiecznik topikowy szybki 1,75A - 32VAC, 32VDC, SMD, ceramiczny - proszę:)
👍😉
Zaraz pod cewką w stronę złącza matrycy 🧐🤔
Live o 20 a odcinek teraz wleciał muszę się pospieszyć
Spox👍 . Piszą taki L ma tyle i tyle itp ... Fakt jest taki -opinia ogólna . K...a serwisy !
Oj nieodpowiedzialnie montować rezystor zamiast bezpiecznika, jak dojdzie do zwarcia na taśmie lub matrycy będzie bolało ale nie Ciebie
Oj pisać banialuki też jest źle 🤣
Ale szanuję
rezystor ma mala moc strat wiec sie przepali szybko i moze robic za bezpiecznik
podróbka lenovo też się zdarza
dziwne ze tak te laptopy ASUS sie psuja, a jak lapki z MSI?
A tak na dzien dobry nie powinno sie najpierw podłaczyc ekranu zewnetrznego? monitora?
na ali bezpiecznik z oznaczeniem L ma 2A
Czej czej czej, czyli jak wyślesz laptopa z awarią bezpiecznika za 1 PLN, to Asus nie wymieni bezpiecznika bo go kurła nie ma xD? czyli najlepiej by całą płytę nową dać według Asusa xD?
Wymiana płyty 🙋♂️
Ten nowy mikroskop wygląda jak amerykański parkometr
Bezpiecznik właściwy takie ma parametry 😂pozdrawiam
pozdroo
32V 7A
bezpiecznik do której jest w sezonie w systemach matrycy jest zero umowy jest przystosowany na układy zero rezystancji #ASUS #klient #naprawa #spox_2
Bezpiecznik samochodowy😂😂😂
no jesteś uczciwy ,
Czyli serwis nie wymienia bezpieczników 8-ej generacji.
Dużo tych asusów ostatnio na youtubach... O_o
👍
Ja bym spróbował dać 1.75/32V bezpiecznik 😎
Boże jedyny, rezystor zamiast bezpiecznika 😭
powszechnie stosowanie w elektronice
Z oznaczenia L wychodzi 1,75A
Amperaż bezpiecznika. Chłopie najlepiej to zrobić pomiar multimetrem w pomiarze prądu uruchamiasz sprzęt sprawdzasz pomiar przy maksymalnym podświetleniu dodajesz 10% zapasu i masz wynik.
Chłop chyba nie zna prawa ohma :-p. No ale każdy się kiedyś musi nauczyć..
bezpiecznik 1,75A 32 V
Skasować za robotogodzine
2:47 widzę układ o 6ściu nóżkach pod dławikiem, że jakiś przytopiony jest.
Też zauważyłem od razu
W tym serwisie asuch to chyba inzyniery z Kongo pracują
Super, Dziekuje !
Nie rozumiem ludzi którzy piszą te dyrdymaly... liczą na nizsze koszta naprawy???
Przeciez problem jaki by nie był, jest i trzeba go zdiagnozować a potem naprawić i żadne tłumaczenia albo kłamstwa nie wpływają na koszt naprawy. Ludzie są tacy głupi albo naiwni że kogoś w jakiś sposób będą mogli w konia zrobić? Starego lisa na gumowe kaczki nie da się nabrać wiec po co te cale litania z pierdolamentem?
Ja bym skasował 350 brutto za standardową prostą naprawę płyty głównej.
ja bezpieczniki zawsze sprawdzam na mokro 🙂
3:06 L jak Elżbieta :)
Na zarowke jak zwarcie bedzie swiecic 😂
bezpiecznik 2A 12 V
1.75A
z tym ukladem chlodzacym, to raczej nie pogra...
Mam pytanie co sądzisz o laptopach ThinkPad?
Ja miałem sytuacje. Zaktualizowałem system do win 10 i Lenovo Umarł . Po aktualizacji system zrobił aktualizacje bios z aplikacji lenovo . 1000zł naprawa
Polaczek
Te "opisy" od klientów... ANI JEDNEGO znaku interpunkcyjnego!!! Analfabetyzm na pełnej!!!
TME 1206L200PR 2A
L to 1,75A
Gdzieś w necie znalazłem taki opis bezpieczników, ale nie wiem czy dotyczy on także laptopów:
L to 5,25
U to 12
K to 10
B to 5
C to 10
D to 20
L 1.75A
Polecam w domu jak wybije bezpiecznik też włożyć rezystor 0ohm. Najlepiej klucz od 26 lub śrubokręt. Nie mam pytań.
hejter teoretyk?
@@avix213 Teoretyk? No raczej Panu na filmie brakuje nie tylko teorii ale i praktyki. Czemu pytasz płatku śniegu?
@@blejku7790 nie mów tak brzydko bo się już roztapiam 🤣 abstrahując od tego że był tam jeden element spalony widoczny to zrobił tak jak umiał i laptop działa, wcześniej było fabrycznie i się zepsuł więc nie jest to konstrukcja idealna.
@@avix213 Szanuje chłopa że to wrzuca do neta i każdy się kiedyś uczył.taka zworka to czysta patola :-p A wy się bawcie dalej w lutowanie :-)
@@blejku7790 a ten element spalony widziałeś?