Pacjent, MBP 16'' -> podobne objawy jak tutaj. Brak wysokich tonów na obu głośnikach. Winowajcą było rozwalone gniazdo jack. Po wymianie wszystko gra jak złoto.
Danielu, piszę i sugeruje Ci kolejny raz, jak tniesz film i wstawiasz coś do czytania daj sekundę lub dwie więcej abyśmy mogli to przeczytać co dodajesz i mieli sekundę na zastanowienie się o co chodzi. Reszta wzór konspekt i to Twoje samozaparcie i dochodzenie co jest pięć. Uwielbiam to! :D
Nareszcie problem godny Daniela! Sukces smakuje tym bardziej, im więcej wysiłku kosztował. Życzę Ci dobrnięcia do niego, a nam relacji z tych ostatnich metrów 🙂
17:52 Daniel, sprawdź czy adresacja na pinach B5, A5 wzmacniacza jest OK według schematu. Możesz także spróbować na każdym wzmacniaczu ustawić jednakowy adres (na taki co gra poprawnie) powinny wtedy zagrać 4 jednoczenie jako któryś z kanałów.
Ustaw w oscyloskopie wyzwalanie na ten kanał, gdzie masz podłączony data i włącz tryb 1-shot. Wtedy zobaczysz te mikrosekundowe pakiety, które powinny inicjalizować wzmacniacz (może nawet masz dekoder i2c w oscyloskopie żeby to przeczytać).
No sprawdzić iskrownik nie zaszkodzi. Ja o tym dziś cały dzień myślę co z tą transmisją i jak to ma lecieć , choć ciężko zwalić na soft przy takiej analizie
Jaki Rigol jak to jest Siglent... i tak ma dekodowanie kilku protokołów (Magistral) plus wyzwalanie zwykłe jak i wyzwalanie do konkretnego decodu np 0x53 Jednak najlepiej pracuje się z analizatorem logicznym jeśli chodzi o praktyczną pomoc w protokole. ponieważ oscyloskop daje informacje zgrubne, gdy oczekujesz np na coś 0x53 i czy masz feedback z master>slave
@@marcinwitkowski2981 To niech kupi konkretny analizator bo czekam na odcinek jak stawia na nogi tego Xboxa co potrzebuje analizatora stanów logicznych :D
Danielu najprościej to zamienić adresacje czyli nóżki a5 b5 do masy i 1.8v jak w schemacie czyli jedno ciecie ścieżki i 2 mostki i zobaczyć czy zagrają odwrotnie oczywiście podłączając słuchawki bezpośrednio pod cewki za układami wzmacniacza tym sposobem eliminujesz większość obwodu i elementów
Panie Danielu, proszę sprawdzić to co się nasuwa jako pierwsze, połączenie od wzmacniacza do głośników i same głośniki z innym zewnętrznym źródłem sygnału, może te głośnie są nie od tego i mają inaczej wyprowadzone wyjścia??, pod jednym z wzmacniaczy jest mikro zwarcie albo nawet 2, 24:05 po prawej stronie, pozdrowienia z Tulec
1. Wzmacniacz klasy D ma na wyjściu filtr LC, warto by sprawdzić czy jego elementy nie są uszkodzone bo jeżeli tak to będzie zniekształcać. 2. Warto zmierzyć każde z wyjść różnicowych wzmacniacza osobno, normalnie względem masy przed i za filtrem. Dla pewności, że głośniki nie mają wpływu można je zastąpić do pomiarów rezystorami. 3. Pomiar różnicowy najlepiej było by zrobić sondą różnicową albo dwoma sondami pasywnymi (można zrobić różnicę kanałem matematycznym w oscyloskopie), powinno to wyglądać lepiej, bo taki pomiar z trafem separującym ma tą wadę, że jeden z półmostków dźwiga całą pojemność tego oscyloskopu do otoczenia (za duże częstotliwości, EMC i te sprawy).
Myślę, że cewka głośnika jest ważnym elementem tego filtra LC - w końcu ten układ nigdy nie będzie pracował z innym głośnikiem, dlatego wygląd wyjścia audio jest taki jaki jest - cewka głośnika odpowiednio go przekształca.
w sygnale cyfrowym mamy wszystkie kanały. Moze być emulowany sygnał np 7.1 Słyszane tylko niskie tony albo wysokie może sugerować że mamy wybrany do dekodowania kanał sb i np centralny. Sprawdziłbym adresacje wzmacniaczy i dodatkowo elementy bierne wokół nich
Jeżeli te dwa identyczne wzmacniacze są na I2C to czy ich adresy (każdy scalak musi mieć swój adres) nie są ustawiane rezystorami/zworami na zewnątrz?, może warto sprawdzić te rezystory ?
Też tak mi się wydaje któryś układ jest źle zaadresowany i nie odbiera danych. W protokole I2C nie ma chyba opcji żeby każdy klient przedstawił się swoim adresem więc to host ma z góry zdefiniowane adresy każdego klienta. Tu ewidentnie problem leży na złym adresowaniu urządzeń. Fizycznie elektrycznie komunikacja jest ale klient poprawnie nie odbiera sygnału bo ramka nie jest dla niego.
35:15 - Chwila, chwila, przecież jak testowałeś ostatni raz głośniki, to robiłeś ciszej/głośniej na touchbarze, a nie LEWO/PRAWO w menu preferencji. Dźwięk gongu też wydawało mi się, że jest ok przy ostatnim włączeniu :)
@Daniel Rakowiecki Zmierz jakie masz napięcie na na pinie ADDR1 na układzie U6400. Bo może masz takiego pecha jestem tam 0V i oba układy przypisują sobie ten sam adres na linii I2C.
Sprawdź piny adresujące układy audio. Możliwe, ze cała komunikacja do nich leci poprawnie, ale rezystory/zworki, które miały ustalić konkretne adresy tych układów się uszkodziły. I sterowanie z mastera, nawet jak jest poprawne, to i tak nie potrafi skonfigurować tych układów. Aczkolwiek gdyby tak było - spodziewałbym się jakiś błędów widocznych w logach systemowych.
To był mega mega fajny odcinek 👍 Już dawno się tak nie uśmiałem , a twoje miny bezcenne przy charczącym dźwięku włączajacego się jabłuszka 🤣 Mam nadzieje na kolejne perypetie z tym macbokiem. Powodzenia 😉 Może adresy lini I2C są gdzieś wpisane i teraz jak zmieniłeś te wzmacniacze to sygnał nie trafia do tego który wlutowaleś, bo jest inny. Taka moja myśl 😉
5:33 Inne wyjście z takiej sytuacji to użycie sondy różnicowej zamiast zwykłej (separacja masy sygnału po stronie sondy, po stronie analizowanego sygnału) ;) Jedyny problem to kalibracja takiej sondy, a i wymaga ona zasilania z oscyloskopu (najczęściej przez USB). Mam to szczęście akurat, że DSOX1204G ma takie gniazdo z przodu ;)
Cała ta seria pokazuje dobitnie jakim szajsem są jabłka uświadamiając jednocześnie jakie miny i po jakich przejściach są gonione po tych ogłoszeniach z opisem "działał i przestał".
Jeżeli wzmacniacze maja wspólna linię sterującą I2C to powinny mieć różne adresy. Zmiana adresów jest często realizowana sprzętowo, tutaj wybór jest chyba na pinach A5 i B5. Może tutaj jest jakiś problem ?
Dokładnie tak - sprawdzić czy mają dobrze skonfigurowane adresy. Ewentualnie jeszcze moga być jakieś zakłócenia na zasilaniu tycb wzmacniaczy (lub zasilanie przysiada) i komunimacja i2c wariuje.
Jeżeli adres niedziałającego wzmacniacza będzie ok to można sprawdzić jeszcze inne urządzenia wpięte do tej linii I2C. Inny układ może mieć zrypaną adresację i powodować konflikt
Podziwiam cię Danielu przede wszystkim za determinacje i wiedze, ja pewnie sprawdził bym tylko czy sama membrana nie jest zalana i na tym by się skończyły moje umiejętności. Pozdrawiam Cię serdecznie Trzymaj się Zdrowo.
Daniel, nie wiem czy masz taką możliwość ale może rozłącz tory wzmacniaczy tego macbooka a rozłączone sygnały zapożycz z innego podobnego macbooka, zyskasz minimum pewności że wzmacniacze są ok albo i nie ;) Jeśli wzmacniacze ok to sprawdź w podobny sposób kolejne elementy toru. Życzę wytrwałości i cierpliwości. Pozdrawiam i czekam na rozwiązanie iście Shrelockowskiej zagadki.
Przecież sprzet apple ponoć sie nigdy nie psuje i jest najlepszy... wrecz cudowny. Tak przynajmniej jest w mentalnosci polaka zakodowane. Posiadanie iPhona czy lapka w kredycie... wyznacz status społeczny w tym kraju🤣🤣🤣
@@kkonndj6371 każdy sprzęt jak sie używa z szacunkiem się raczej nie psuje, nie tylko Apple..... 😁aczkolwiek przy współczesnej tandetnej produkcji różnie bywa, jednak pękam ze śmiechu widząc to uwielbienie Apple przez polaków 😆 Mieszkam w UK parenascie lat...tu Apple to taki sam produkt jak Dell, Asus czy inne....nik sie nie anonizuje przy zakupionym Apple w Polsce jednak jest anon na maxa....🤣
@@kris9964 Tan Mak został zalany. Ma powyrywane elementy. On się nie zepsuł, on został zdewastowany. Poza tym zapisz się na jakąś grupę wsparcia dla ludzi z bólem dupy.
"Coś się , coś się popsuło , i nie było mnie słychać , to powtórzę jeszcze raz . Wynik wyborczy KWW Stonogi , to jest jakieś nieporozumienie ." Klasyka xDDDD
Co do sond to najlepiej używać różnicowych :) Co do samej transmisji I2C zwróciłeś uwagę na numery seryjne scalaków ? Często jest tak że ostatnia litera lub dwie odpowiadają za adres układu i teoretycznie dwa takie same adresy zaczną się kłócić :)
@@Klusio19 Kolejny co ma problem z czytaniem. Czy napisałem, że jestem specjalistą? Chodzi o to, że ktoś z odpowiednia wiedzą wiedziałby od razu co należy naprawić i na czym polega problem. Tymczasem mamy tutaj małpę z młotkiem, która wali na oślep. "Może to wlutujemy, albo tamto wylutujemy". Jaki sens mają takie filmy?
@@nnnnnn3647 no w sumie prawda. Każdy wie wszystko, szczególnie ty. Zabieram subskrypcję z kanału bo przecież takie filmy są bez sensu. Szczególnie że je oglądasz ;)
@@Klusio19 Masz jakiś problem z głową. Kolejny raz wkładasz mi w usta rzeczy jakich nie napisałem. Gdzie widzisz zdanie "każdy wie wszystko"? Oczywiście można ten film oglądać jako rozrywkę, co sam zrobiłem (na przewijaniu), ale merytoryczna wartość jest zerowa.
Posiadam tez macbooka A1707. Dokładnie ten sam problem z głośnikami, może to być jakaś wada fabryczna. Głośniki zmieniałem z innego sprawnego od kolegi nic nie zmieniło, ten sam problem pozostał.
5:00 - Jak masz oscyloskop 2-kanałowy a nie masz trafa separacyjnego (teraz już masz ;-) ) to użyj dwóch sond (2 kanałów). Masy podłącz normalnie do masy laptopa a dwie sondy użyj jako wejście "różnicowe" i podłącz normalnie do wyjścia wzmacniacza (jedna sonda na jedno wyjście). W oscyloskopie włącz funkcję matematyczną różnicy kanałów A - B i oglądaj sygnał wynikowy. Pozdro.
Widziałem, że każdy z tych wzmaków ma 2 linie do ustawienia adresu I2C. Może warto sprawdzić, czy każdy ze wzmacniaczy ma ustawiony swój niezależny adres.
26:41 - XD Pamiętam jak 2 godziny siedziałem i sprawdzałem czemu wprowadzone zmiany do API nie działają na serwerze produkcyjnym. Po 2 godzinach odkryłem że wrzucam nowe wersje na serwer testowy :D Takie "nie wiadomo co jest" może pasje przemienić w horror ...
Mega szacun za cierpliwość i tak trzymaj nie poddawaj się. Często u mnie zdarzało się że winna była jakaś pierdoła. Ja bym sprawdził czy na pewno żaden z kondensatorów nie jest gdzieś przebity za pomocą multimetru bo wizualnie to nie zawsze pęknięcie może być widoczne z wierzchu oraz sprawdzić też inne elementy typu dławiki, rezystory itp. Jeszcze może być winny głośnik gdzie może karkas cewki ociera o nabiegunnik. W jednym laptopie zdarzył mi się taki przypadek że pastylka która była magnesem głośnika to się odkleiła i przez to głośnik nie chodził. Normalny serwis to pewnie wymienił by głośnik na nowy, ale że naprawiam też głośniki głównie firmy Tonsil to postanowiłem go rozebrać i zobaczyłem że cewka jest ok bo ma przejście oraz odpowiednią rezystancję to wkleiłem tą pastylkę z powrotem na miejsce za pomocą butaprenu i głośnik działa bez zarzutu. Więc według mnie to nie podmieniaj mostka bo tak myślę że to może nic nie dać.
Jesteś absolutnie niemożliwy, ja już po 3 minutach bym napierdalał po nim młotkiem, bez ściemy. Wszystkie 3 odcinki oglądało się wyśmienicie, pozdrawiam.
Witam Danielu. 1. Sprawdź rezystory adresujące obok tych wzmacniaczy. 2. Z tego co widzę to MAX98372A to custom robiony pod Apple. Jeżeli rezystory adresujące są ok to być może potrzebujesz jakiejś pary na dwa różne głośniki np. MAX98372 i MAX98372A, bo scalaki mogą być prawie takie same, za wyjątkiem innego adresowania (niezależnie od ustawionych rezystorów, coś jak PCF8574 i PCF8574A).
Nawet używając trafo separacyjnego przy pomiarze wprowadzasz zniekształcenia wywołane przyłączeniem lewitującej masy zasilacza oscyloskopu itp. Powinieneś użyć sondy różnicowej, osobiście takowej nie mam bo jest bardzo droga i rzadko zdarzają mi się pomiary różnicowe, więc ratuję się ciekawym trickiem: przyłącz dwie sondy do kanału A i B, odepnij masy, używaj samych pinów pomiarowych ustaw na oscyloskopie, aby pokazywał różnicę dwóch sygnałów :) Działa ideolo, wada taka że pomiar zajmuje dwa kanały i przy oscyloskopie dwu kanałowym nie masz możliwości podglądu np. sygnału wzorcowego, ale to mała wada :) Pozdrawiam.
Cześć sprawdź - podejrzyj dane wyjściowe I2C . Wzmacniacze muszą ustawić się w tryb Master i tryb Slave . Możesz też mieć problem z zegarem , albo masz szumy napięciowe na lini data ( SDA) Pozdrawiam
2:55 jak pokazujesz schematy to racz dać je na cały ekran gdyż są istotniejsze niż twoja piękna facjata w raz z tłem nawet ;) a i napisy mogły by być wyświetlane dłużej dla tych co te filmy oglądają na prędkości x2 (która jest idealna dla nich ;) ) 3:23 przy polazywaniu paluchem też przydały by się jednak zbiliżenia na płytę a może nawet widok z mikroszkopa na konkretny element ...
Kojarzę ze ifony gdy mają uszkodzony baseband to po naprawie trzeba im zainstalować nowy soft. Może tutaj po naprawie też trzeba wrzucić soft jeszcze raz? Jeszcze bym spróbował inne głośniki, Twój znajomy ma takiego laptopa to może przetestować czy są w 100% sprawne bo jak te mają inną ilość ścieżek to mogą powodować problemy. Da się w ustawieniach włączyć tryb mono zamiast stereo?
A czy mierzysz poziomy sygnałów analogowych na końcówkach mocy? Czy próbowałeś podłączyć zewnętrzny głośnik. Według mojej wiedzy jak dane idą na stronę A to nie ma dla nich znaczenia czy to wysoki czy niski ton. Odpowiednie filtry juz to regulują a dzięki temu mamy wyższą sprawność no i w tym przypadku moc. Ja bym szukał juz problemów po stronie analogowej.
Spróbuj sprawdzić ustawienia Midi może tam coś jest nie tak, a jeśli nie zadziała to może być jakiś problem z adresacją i2c. Przydatny w tej sytuacji jest analizator i2c, w którym zobaczyłbyś co z czym próbuje się skomunikować i co ma jakie adresy.
Robi sie bardzo bardzo ciekawie. Daniel, nie rezygnuj w zadnym wypadku :-) To byla najprzyjemniejsza i najbardziej zasluzona lapka w gore jaka mozna sobie wyobrazic W najgorszym wypadku mozesz zabudowac osobnego DACa wyprowadzonego z USB do wew. glosnikow :-D (tak wiem, 3.2.1 - hejt :-D )
Noo emocje piękne :) , czekałem kiedy to jabłko pofrunie w stronę swojej przyszłości, czyli okna albo ściany ;;)) . Pozdrawiam i szacunek za nerwy ze stali:)) .
@Daniel A może są jakieś problemy mechaniczne z padami pod wzmacniaczami ? Mówiłeś że 22:00 wszystkie sygnały dochodzą, że są na sztywno i wymieniłeś wzmacniacze, ale czy sprawdziłeś po wylutowaniu wzmacniaczy czy faktycznie jest połączenie fizyczne padów pod wzmacniaczami? (oczywiście nie połączenie pad-wzmacniacz tylko pad-scieżka z sygnałem) To tylko taka moja teoria. Życzę powodzenia i duuuużo cierpliwości. Nie poddawaj się. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek.
Skoro przy zamianie układów nadal był ten sam problem to wina może leżeć już po stronie analogowej układów - na wyjściu jest szeregowo ferryt i kondensator na każdej z linii do głośników. Być może któryś z tych elementów jest uszkodzony - albo kondensator (C6406, C6407, C6456 lub C6457) ma zwarcie lub brak pojemności, albo uszkodzone ferryty (L6400, L6401 , L6450 lub L6451). Wzmacniacz klasy D ma na wyjściu sygnał prostokątny i być może, z powodu uszkodzenia któregoś z tych elementów, na wyjście przedostają się wysokie częstotliwości i stąd taki zniekształcony dźwięk.
Proponowałbym sprawdzić inne głośniki. Czasem najprostsze rozwiązanie jest najtrudniejsze do odnalezienia. Poza tym jeśli masz most na wymianę to pasuje to sprawdzić zaszedłeś tak daleko szkoda było by się teraz poddać.
Jak już patrzysz linie danych strumienia audio to można było pokazać linię danych i linię R/L na jednym obrazie i zobaczyć czy na linii danych lecą dane "niezerowe" dla prawego i lewego kanału. Nie chodzi o to żeby zdekodować dane, ale żeby zobaczyć okiem czy się zmieniają w czasie.
Może to głupie ale mnie się kiedyś zdarzyło uszkodzone gniazdo jack, rozłączało głośniki ale tak nie do końca i szukałem przyczyny dość długo, czasami po XYZ godzinach spędzonych nad sprzętem omijamy najprostsze rozwiązania kopiąc dalej 😅
@@shogunlechuza6650 teoretycznie tak dlatego nie podejrzewałem gniazda tym bardziej że wyglądało ok, w praktyce miałem dość podobny efekt zniekształceń dźwięku i zanim znalazłem przyczynę to uwierz mi że kilka siwych włosów mi przybyło tym bardziej jak na koniec dowiadujesz się że wystarczyło wymienić gniazdo i po temacie 😅
taki pro tip. w tych adaptera z lighting albo usb c na jack jest wbudowany dac. więc własciwie dżwięk idzie po usb a nie przez mostek te codeci itd itp :)
Zajebisty odcinek , to po pierwsze. Po drugie nie puszczaj Metzena, który mówi o covid bo algorytm RUclips to wyczai i utnie zasięgi. A po trzecie podziwiam za ilość pomysłów co może być zepsute. Jesteś mega kreatywny.
Gdy Daniel przeklina na filmie trzeba wiedzieć ze usterka jest wywalona w kosmos xDDD
Poziom irytacji w 10 stopniowej skali ? 12 :)
i że jeszcze tego nie wypikał albo wycinał jak to zawsze robił
Poziom wypikania bluźnierstw jest tożsamy z działającym głośnikiem - no taka zależność mnie się podoba 🤪
No to prawda bez kitu hah
Pacjent, MBP 16'' -> podobne objawy jak tutaj. Brak wysokich tonów na obu głośnikach. Winowajcą było rozwalone gniazdo jack. Po wymianie wszystko gra jak złoto.
Danielu, piszę i sugeruje Ci kolejny raz, jak tniesz film i wstawiasz coś do czytania daj sekundę lub dwie więcej abyśmy mogli to przeczytać co dodajesz i mieli sekundę na zastanowienie się o co chodzi. Reszta wzór konspekt i to Twoje samozaparcie i dochodzenie co jest pięć. Uwielbiam to! :D
@xRafiXL tak, i na TV wywala mi interfejs na pół ekranu :D
Nareszcie problem godny Daniela! Sukces smakuje tym bardziej, im więcej wysiłku kosztował. Życzę Ci dobrnięcia do niego, a nam relacji z tych ostatnich metrów 🙂
17:52 Daniel, sprawdź czy adresacja na pinach B5, A5 wzmacniacza jest OK według schematu. Możesz także spróbować na każdym wzmacniaczu ustawić jednakowy adres (na taki co gra poprawnie) powinny wtedy zagrać 4 jednoczenie jako któryś z kanałów.
Ustaw w oscyloskopie wyzwalanie na ten kanał, gdzie masz podłączony data i włącz tryb 1-shot. Wtedy zobaczysz te mikrosekundowe pakiety, które powinny inicjalizować wzmacniacz (może nawet masz dekoder i2c w oscyloskopie żeby to przeczytać).
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE tak, ten Rigol ma dekodowanie I2C.
No sprawdzić iskrownik nie zaszkodzi. Ja o tym dziś cały dzień myślę co z tą transmisją i jak to ma lecieć , choć ciężko zwalić na soft przy takiej analizie
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE ty się ucz tutaj jak się przyjemnie lutuje (i pokazuje) kuty na niebrązowym topniku noclean ;)
Jaki Rigol jak to jest Siglent...
i tak ma dekodowanie kilku protokołów (Magistral)
plus wyzwalanie zwykłe jak i wyzwalanie do konkretnego decodu np 0x53
Jednak najlepiej pracuje się z analizatorem logicznym jeśli chodzi o praktyczną pomoc w protokole. ponieważ oscyloskop daje informacje zgrubne, gdy oczekujesz np na coś 0x53 i czy masz feedback z master>slave
@@marcinwitkowski2981 To niech kupi konkretny analizator bo czekam na odcinek jak stawia na nogi tego Xboxa co potrzebuje analizatora stanów logicznych :D
Kosmiczna cierpliwość. Zawsze warto też sprawdzić na innym systemie, może jakiś ubuntu z pendrive. Odcinek super, uśmiałem się.
Dokładnie też bym tak zrobił najpierw.
Poza tym warto też zaaktualizować sam MacOS
"Pierdolę to" Już dawno taki uśmiech nie zawital u mnie na twarzy :) Dzięki Danny
Danielu najprościej to zamienić adresacje czyli nóżki a5 b5 do masy i 1.8v jak w schemacie czyli jedno ciecie ścieżki i 2 mostki i zobaczyć czy zagrają odwrotnie oczywiście podłączając słuchawki bezpośrednio pod cewki za układami wzmacniacza tym sposobem eliminujesz większość obwodu i elementów
Panie Danielu, proszę sprawdzić to co się nasuwa jako pierwsze, połączenie od wzmacniacza do głośników i same głośniki z innym zewnętrznym źródłem sygnału, może te głośnie są nie od tego i mają inaczej wyprowadzone wyjścia??, pod jednym z wzmacniaczy jest mikro zwarcie albo nawet 2, 24:05 po prawej stronie, pozdrowienia z Tulec
Rezultat rezultatem, ale przez ten cały troubleshooting wpada tyle wiedzy, że aż nie chce się żeby ten lapek odżył.
1. Wzmacniacz klasy D ma na wyjściu filtr LC, warto by sprawdzić czy jego elementy nie są uszkodzone bo jeżeli tak to będzie zniekształcać.
2. Warto zmierzyć każde z wyjść różnicowych wzmacniacza osobno, normalnie względem masy przed i za filtrem. Dla pewności, że głośniki nie mają wpływu można je zastąpić do pomiarów rezystorami.
3. Pomiar różnicowy najlepiej było by zrobić sondą różnicową albo dwoma sondami pasywnymi (można zrobić różnicę kanałem matematycznym w oscyloskopie), powinno to wyglądać lepiej, bo taki pomiar z trafem separującym ma tą wadę, że jeden z półmostków dźwiga całą pojemność tego oscyloskopu do otoczenia (za duże częstotliwości, EMC i te sprawy).
Myślę, że cewka głośnika jest ważnym elementem tego filtra LC - w końcu ten układ nigdy nie będzie pracował z innym głośnikiem, dlatego wygląd wyjścia audio jest taki jaki jest - cewka głośnika odpowiednio go przekształca.
w sygnale cyfrowym mamy wszystkie kanały. Moze być emulowany sygnał np 7.1 Słyszane tylko niskie tony albo wysokie może sugerować że mamy wybrany do dekodowania kanał sb i np centralny. Sprawdziłbym adresacje wzmacniaczy i dodatkowo elementy bierne wokół nich
Jeżeli te dwa identyczne wzmacniacze są na I2C to czy ich adresy (każdy scalak musi mieć swój adres) nie są ustawiane rezystorami/zworami na zewnątrz?, może warto sprawdzić te rezystory ?
Też o tym pomyślałem, że na rezystorach może być zły adres(coś zwiera albo wisi w powietrzu) i dlatego układ nie reaguje na sygnał od mastera.
Też tak mi się wydaje któryś układ jest źle zaadresowany i nie odbiera danych. W protokole I2C nie ma chyba opcji żeby każdy klient przedstawił się swoim adresem więc to host ma z góry zdefiniowane adresy każdego klienta. Tu ewidentnie problem leży na złym adresowaniu urządzeń. Fizycznie elektrycznie komunikacja jest ale klient poprawnie nie odbiera sygnału bo ramka nie jest dla niego.
Trzeba sprawdzić drobnicę wokół wzmacniaczy. Też pomyślałem o adresacji I2C.
Jako laik uważam, że ta opcja brzmi bardzo prawdopodobnie. Podpinam się więc komentarzem, żeby Daniel zauważył
@@jarosawsnopczynski Jako laik uważam, że ta opcja brzmi bardzo prawdopodobnie. Podpinam się więc komentarzem, żeby Daniel zauważył
Ja już w połowie naprawy, bym tym o ścianę rzucił. Podziwiam wiedzę jak i cierpliwość.
35:15 - Chwila, chwila, przecież jak testowałeś ostatni raz głośniki, to robiłeś ciszej/głośniej na touchbarze, a nie LEWO/PRAWO w menu preferencji. Dźwięk gongu też wydawało mi się, że jest ok przy ostatnim włączeniu :)
masz racje, dźwięk włączenia w 34:55 wydaje się jakby czysty 🤔
słychać, że dalej charczy, tylko ciszej, ze względu na zamknięty ekran
@@differentstrain dokładnie tak
@Daniel Rakowiecki Zmierz jakie masz napięcie na na pinie ADDR1 na układzie U6400. Bo może masz takiego pecha jestem tam 0V i oba układy przypisują sobie ten sam adres na linii I2C.
26:42 mistrz!!!
Ja go akurat rozumiem.
Sprawdź piny adresujące układy audio. Możliwe, ze cała komunikacja do nich leci poprawnie, ale rezystory/zworki, które miały ustalić konkretne adresy tych układów się uszkodziły. I sterowanie z mastera, nawet jak jest poprawne, to i tak nie potrafi skonfigurować tych układów. Aczkolwiek gdyby tak było - spodziewałbym się jakiś błędów widocznych w logach systemowych.
I właśnie czekałem na ten materiał - nie wiem jak się skończy nie czytam komentarzy, nie przewijam odpalam "soczek" i oglądam - trzymam kciuki :)
*No i jak się skończył?*
@@Banerled Jak się skończył to jedno ale te zwroty akcji! Czułem się jak na filmie Scorsese :)
Jestem pelen podziwu dla Twojej nieustepliwosci, Danielu. I wiedzy, co oczywiste.
Dawaj dalej, bo musi sie udac!! Pozdro.
dzięki za film na kacowy wieczór, na pewno poprawi mi humor, pozdrawiam
Odcinek taki, że zapiera dech
Odcinek świetny! Ale poproszę te napisy chwilkę dłużej, bo ciężko przeczytać 😉😉 Powodzenia!
To był mega mega fajny odcinek 👍
Już dawno się tak nie uśmiałem , a twoje miny bezcenne przy charczącym dźwięku włączajacego się jabłuszka 🤣
Mam nadzieje na kolejne perypetie z tym macbokiem. Powodzenia 😉
Może adresy lini I2C są gdzieś wpisane i teraz jak zmieniłeś te wzmacniacze to sygnał nie trafia do tego który wlutowaleś, bo jest inny.
Taka moja myśl 😉
Do tego naprawdę dobry montaż pasujący do zachowania i nastroju
5:33 Inne wyjście z takiej sytuacji to użycie sondy różnicowej zamiast zwykłej (separacja masy sygnału po stronie sondy, po stronie analizowanego sygnału) ;)
Jedyny problem to kalibracja takiej sondy, a i wymaga ona zasilania z oscyloskopu (najczęściej przez USB). Mam to szczęście akurat, że DSOX1204G ma takie gniazdo z przodu ;)
Hej. Jestem zielony w tym co pokazujesz ale się fajnie ogląda i cię siedzi. Kołobrzeg Pozdrawia Szczecin 👋🏻👋🏻
Cała ta seria pokazuje dobitnie jakim szajsem są jabłka uświadamiając jednocześnie jakie miny i po jakich przejściach są gonione po tych ogłoszeniach z opisem "działał i przestał".
Jeżeli wzmacniacze maja wspólna linię sterującą I2C to powinny mieć różne adresy. Zmiana adresów jest często realizowana sprzętowo, tutaj wybór jest chyba na pinach A5 i B5. Może tutaj jest jakiś problem ?
Właśnie miałem napisać o adresacji
Ja też pomyślałem że warto sprawdzić adresację skoro dane i clk idą. Te układy w takim wypadku różni jedynie adres.
Dokładnie tak - sprawdzić czy mają dobrze skonfigurowane adresy. Ewentualnie jeszcze moga być jakieś zakłócenia na zasilaniu tycb wzmacniaczy (lub zasilanie przysiada) i komunimacja i2c wariuje.
Jeżeli adres niedziałającego wzmacniacza będzie ok to można sprawdzić jeszcze inne urządzenia wpięte do tej linii I2C. Inny układ może mieć zrypaną adresację i powodować konflikt
Przez ten kolejny film sprawdziłem w swoim lapku i się okazało ze lewy daje wysokie tony a prawy niskie. I teraz będę musiał z tym żyć.
Nie poddawaj się. 3mam kciuki. Dasz radę. Nie przeklinaj proszę oglądamy Cię z dziećmi.
Podziwiam cię Danielu przede wszystkim za determinacje i wiedze, ja pewnie sprawdził bym tylko czy sama membrana nie jest zalana i na tym by się skończyły moje umiejętności.
Pozdrawiam Cię serdecznie Trzymaj się Zdrowo.
Daniel, nie wiem czy masz taką możliwość ale może rozłącz tory wzmacniaczy tego macbooka a rozłączone sygnały zapożycz z innego podobnego macbooka, zyskasz minimum pewności że wzmacniacze są ok albo i nie ;) Jeśli wzmacniacze ok to sprawdź w podobny sposób kolejne elementy toru. Życzę wytrwałości i cierpliwości. Pozdrawiam i czekam na rozwiązanie iście Shrelockowskiej zagadki.
Dedukcja godna najlepszych detektywów 😉 Pozdrowionka 💪💪💪
Zawsze uważałem, że sprzęt Apple ma w sobie to coś, to coś czego nie da się naprawić :D
Można, tylko trzeba umieć. ;)
Przecież sprzet apple ponoć sie nigdy nie psuje i jest najlepszy... wrecz cudowny. Tak przynajmniej jest w mentalnosci polaka zakodowane. Posiadanie iPhona czy lapka w kredycie... wyznacz status społeczny w tym kraju🤣🤣🤣
@@kris9964 jak sie używa z szacunkiem to sie nie psuje
@@kkonndj6371 każdy sprzęt jak sie używa z szacunkiem się raczej nie psuje, nie tylko Apple..... 😁aczkolwiek przy współczesnej tandetnej produkcji różnie bywa, jednak pękam ze śmiechu widząc to uwielbienie Apple przez polaków 😆 Mieszkam w UK parenascie lat...tu Apple to taki sam produkt jak Dell, Asus czy inne....nik sie nie anonizuje przy zakupionym Apple w Polsce jednak jest anon na maxa....🤣
@@kris9964 Tan Mak został zalany. Ma powyrywane elementy. On się nie zepsuł, on został zdewastowany. Poza tym zapisz się na jakąś grupę wsparcia dla ludzi z bólem dupy.
"Coś się , coś się popsuło , i nie było mnie słychać , to powtórzę jeszcze raz . Wynik wyborczy KWW Stonogi , to jest jakieś nieporozumienie ." Klasyka xDDDD
A słychać coś, co się dziej z Panem Stonogą?
@@lukaslukas9093 pewnie siedzi znów albo dostał propozycję nie do odrzucenia i siedzi cicho .
jeden z lepszych odcinków, jedno wielkie xD
35:44 co zrobiłeś ze pojawiły się takie mory na ekranie po prawej stronie w tym mac'u ? Na początku filmiku ich nie było.
Co do sond to najlepiej używać różnicowych :)
Co do samej transmisji I2C zwróciłeś uwagę na numery seryjne scalaków ? Często jest tak że ostatnia litera lub dwie odpowiadają za adres układu i teoretycznie dwa takie same adresy zaczną się kłócić :)
Pocę się razem z tobą, czekam na finał tej telenoweli 👍
Zabawne jest to, że prawdziwy specjalista skończyłby te męczarnie w 30 sekund. ;)
@@nnnnnn3647panie specjalista, to podaj przyczynę i napraw pan
@@Klusio19 Kolejny co ma problem z czytaniem. Czy napisałem, że jestem specjalistą? Chodzi o to, że ktoś z odpowiednia wiedzą wiedziałby od razu co należy naprawić i na czym polega problem. Tymczasem mamy tutaj małpę z młotkiem, która wali na oślep. "Może to wlutujemy, albo tamto wylutujemy". Jaki sens mają takie filmy?
@@nnnnnn3647 no w sumie prawda. Każdy wie wszystko, szczególnie ty. Zabieram subskrypcję z kanału bo przecież takie filmy są bez sensu. Szczególnie że je oglądasz ;)
@@Klusio19 Masz jakiś problem z głową. Kolejny raz wkładasz mi w usta rzeczy jakich nie napisałem. Gdzie widzisz zdanie "każdy wie wszystko"?
Oczywiście można ten film oglądać jako rozrywkę, co sam zrobiłem (na przewijaniu), ale merytoryczna wartość jest zerowa.
Posiadam tez macbooka A1707. Dokładnie ten sam problem z głośnikami, może to być jakaś wada fabryczna. Głośniki zmieniałem z innego sprawnego od kolegi nic nie zmieniło, ten sam problem pozostał.
Nie dość że miłe dla oka jest to lutowanie to jeszcze można fajne kawałki znaleźć :D
5:00 - Jak masz oscyloskop 2-kanałowy a nie masz trafa separacyjnego (teraz już masz ;-) ) to użyj dwóch sond (2 kanałów). Masy podłącz normalnie do masy laptopa a dwie sondy użyj jako wejście "różnicowe" i podłącz normalnie do wyjścia wzmacniacza (jedna sonda na jedno wyjście). W oscyloskopie włącz funkcję matematyczną różnicy kanałów A - B i oglądaj sygnał wynikowy.
Pozdro.
Widziałem, że każdy z tych wzmaków ma 2 linie do ustawienia adresu I2C. Może warto sprawdzić, czy każdy ze wzmacniaczy ma ustawiony swój niezależny adres.
Wszystkie linie sterujące można krosować na rezystorach między prawym i lewym kanałem, myślę, że warto to spróbować podłączyć "na krzyż".
30:24 W tym momencie już ci psycha siadła :)
Uwielbiam oglądać Twoje filmy :)
Thank you and best regards
Zdecydowanie najlepsza seria
Szacun za wiedzę. I cierpliwość.
Dobra tematyka fajnie się ogląda Brawo wy
👍 Gratuluję wytrwałości i cierpliwości.
Dzięki, życzę dużo cierpliwości 🙃😉
Genialnie masz zmontowane te filmy :)
26:41 - XD
Pamiętam jak 2 godziny siedziałem i sprawdzałem czemu wprowadzone zmiany do API nie działają na serwerze produkcyjnym. Po 2 godzinach odkryłem że wrzucam nowe wersje na serwer testowy :D
Takie "nie wiadomo co jest" może pasje przemienić w horror ...
Danielu najlepszy odcinek na twoim kanele :)
Nie znam się ale oglądam od deski do deski. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam
26:40 cóż za wspaniała puenta odcinka 😁
Mega fajnie mi się ogląda na 2160p hahah💪🔥😄
Co się nasuwa na myśl, to wymiana głośnika na oryginalny. Mówiłeś tam o dodatkowych pinach, których brakowało.
+Daniel Rakowiecki Czy mógłbym, prosić o tytuł utworu z 13:20 ? Pozdrawiam
Mega szacun za cierpliwość i tak trzymaj nie poddawaj się. Często u mnie zdarzało się że winna była jakaś pierdoła. Ja bym sprawdził czy na pewno żaden z kondensatorów nie jest gdzieś przebity za pomocą multimetru bo wizualnie to nie zawsze pęknięcie może być widoczne z wierzchu oraz sprawdzić też inne elementy typu dławiki, rezystory itp. Jeszcze może być winny głośnik gdzie może karkas cewki ociera o nabiegunnik. W jednym laptopie zdarzył mi się taki przypadek że pastylka która była magnesem głośnika to się odkleiła i przez to głośnik nie chodził. Normalny serwis to pewnie wymienił by głośnik na nowy, ale że naprawiam też głośniki głównie firmy Tonsil to postanowiłem go rozebrać i zobaczyłem że cewka jest ok bo ma przejście oraz odpowiednią rezystancję to wkleiłem tą pastylkę z powrotem na miejsce za pomocą butaprenu i głośnik działa bez zarzutu. Więc według mnie to nie podmieniaj mostka bo tak myślę że to może nic nie dać.
26:43 - to było zajebiste xD hahahahaha i wcale Ci sie nie dziwie :D pozdrawiam!
Jesteś absolutnie niemożliwy, ja już po 3 minutach bym napierdalał po nim młotkiem, bez ściemy. Wszystkie 3 odcinki oglądało się wyśmienicie, pozdrawiam.
Bardzo bym prosił o uważanie na język. Chciałbym móc oglądać razem z dziećmi. Jesteś ich idolem.
@Daniel ale bym posłuchał takiej playlisty na Spotify ze wszystkimi utworami użytymi w Twoich filmach
Do pomiaru urządzeń pracujących na zasilaniu z sieci energetycznej to oscyloskop najlepiej z akumulatorem mieć.
Albo laptopa mierzyć na zasilaniu z baterii, tutaj nie było by problemu.
Odlaczyc uziom i mierzyc na hardcorea - zebym tylko raz tak mierzyl :-D
@@AmatorElektronik byłaby u mnie nowość jakbym miał podłączone uziemienie :D
@@EkoKolo_Katowice powiedzmy ze przeważnie sie bardzo przydaje ale w ekstremum bywa zbedne :-D
Masz cierpliwosc. Pozdrawiam.
Witam Danielu.
1. Sprawdź rezystory adresujące obok tych wzmacniaczy.
2. Z tego co widzę to MAX98372A to custom robiony pod Apple. Jeżeli rezystory adresujące są ok to być może potrzebujesz jakiejś pary na dwa różne głośniki np. MAX98372 i MAX98372A, bo scalaki mogą być prawie takie same, za wyjątkiem innego adresowania (niezależnie od ustawionych rezystorów, coś jak PCF8574 i PCF8574A).
Nawet używając trafo separacyjnego przy pomiarze wprowadzasz zniekształcenia wywołane przyłączeniem lewitującej masy zasilacza oscyloskopu itp. Powinieneś użyć sondy różnicowej, osobiście takowej nie mam bo jest bardzo droga i rzadko zdarzają mi się pomiary różnicowe, więc ratuję się ciekawym trickiem: przyłącz dwie sondy do kanału A i B, odepnij masy, używaj samych pinów pomiarowych ustaw na oscyloskopie, aby pokazywał różnicę dwóch sygnałów :) Działa ideolo, wada taka że pomiar zajmuje dwa kanały i przy oscyloskopie dwu kanałowym nie masz możliwości podglądu np. sygnału wzorcowego, ale to mała wada :) Pozdrawiam.
Cześć sprawdź - podejrzyj dane wyjściowe I2C . Wzmacniacze muszą ustawić się w tryb Master i tryb Slave . Możesz też mieć problem z zegarem , albo masz szumy napięciowe na lini data ( SDA) Pozdrawiam
W 13:32 poruszyłeś rezystor. Wygląda, że styka, ale może ledwo. .. Pozdrawiam.
Ale się uśmiałem :) Dzięki, spoko odcinek
2:55 jak pokazujesz schematy to racz dać je na cały ekran gdyż są istotniejsze niż twoja piękna facjata w raz z tłem nawet ;) a i napisy mogły by być wyświetlane dłużej dla tych co te filmy oglądają na prędkości x2 (która jest idealna dla nich ;) ) 3:23 przy polazywaniu paluchem też przydały by się jednak zbiliżenia na płytę a może nawet widok z mikroszkopa na konkretny element ...
Proszę Cię Daniel więcej wstawek polskiego internetu typu 0:17
Kojarzę ze ifony gdy mają uszkodzony baseband to po naprawie trzeba im zainstalować nowy soft. Może tutaj po naprawie też trzeba wrzucić soft jeszcze raz? Jeszcze bym spróbował inne głośniki, Twój znajomy ma takiego laptopa to może przetestować czy są w 100% sprawne bo jak te mają inną ilość ścieżek to mogą powodować problemy. Da się w ustawieniach włączyć tryb mono zamiast stereo?
A czy mierzysz poziomy sygnałów analogowych na końcówkach mocy? Czy próbowałeś podłączyć zewnętrzny głośnik. Według mojej wiedzy jak dane idą na stronę A to nie ma dla nich znaczenia czy to wysoki czy niski ton. Odpowiednie filtry juz to regulują a dzięki temu mamy wyższą sprawność no i w tym przypadku moc. Ja bym szukał juz problemów po stronie analogowej.
Spróbuj sprawdzić ustawienia Midi może tam coś jest nie tak, a jeśli nie zadziała to może być jakiś problem z adresacją i2c. Przydatny w tej sytuacji jest analizator i2c, w którym zobaczyłbyś co z czym próbuje się skomunikować i co ma jakie adresy.
Robi sie bardzo bardzo ciekawie. Daniel, nie rezygnuj w zadnym wypadku :-)
To byla najprzyjemniejsza i najbardziej zasluzona lapka w gore jaka mozna sobie wyobrazic
W najgorszym wypadku mozesz zabudowac osobnego DACa wyprowadzonego z USB do wew. glosnikow :-D (tak wiem, 3.2.1 - hejt :-D )
w końcu tyle czekania
jutro prosimy następny film
Danielu Krzysztof Jażyna byłby z Ciebie dumny :) wydaje mi się że do góry nogami przylutowałeś jeden ze wzmacniaczy. Pozdro ze Szczecina
Noo emocje piękne :) , czekałem kiedy to jabłko pofrunie w stronę swojej przyszłości, czyli okna albo ściany ;;)) . Pozdrawiam i szacunek za nerwy ze stali:)) .
@Daniel A może są jakieś problemy mechaniczne z padami pod wzmacniaczami ? Mówiłeś że 22:00 wszystkie sygnały dochodzą, że są na sztywno i wymieniłeś wzmacniacze, ale czy sprawdziłeś po wylutowaniu wzmacniaczy czy faktycznie jest połączenie fizyczne padów pod wzmacniaczami? (oczywiście nie połączenie pad-wzmacniacz tylko pad-scieżka z sygnałem) To tylko taka moja teoria. Życzę powodzenia i duuuużo cierpliwości. Nie poddawaj się. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek.
Witam. Czy podjąłbyś się naprawy modułu do perkusji elektronicznej.
Do tej pory myślałem, że jesteś BOGIEM ale kiedy usłyszałem "pierdolę to" zrozumiałem, że jesteś jednym z nas - zwykłych ludzi.
Zrób taką serie w której będziesz specjalnie uszkadzał laptopy i dawał je do serwisów myśle że będzie śmiesznie
26:40 - 26:44 .. 🤯🤯🤯 .. "Aaaa miało być tak pięknie .."
Skoro przy zamianie układów nadal był ten sam problem to wina może leżeć już po stronie analogowej układów - na wyjściu jest szeregowo ferryt i kondensator na każdej z linii do głośników. Być może któryś z tych elementów jest uszkodzony - albo kondensator (C6406, C6407, C6456 lub C6457) ma zwarcie lub brak pojemności, albo uszkodzone ferryty (L6400, L6401
, L6450 lub L6451). Wzmacniacz klasy D ma na wyjściu sygnał prostokątny i być może, z powodu uszkodzenia któregoś z tych elementów, na wyjście przedostają się wysokie częstotliwości i stąd taki zniekształcony dźwięk.
Proponowałbym sprawdzić inne głośniki. Czasem najprostsze rozwiązanie jest najtrudniejsze do odnalezienia. Poza tym jeśli masz most na wymianę to pasuje to sprawdzić zaszedłeś tak daleko szkoda było by się teraz poddać.
Super film
Puść muzykę i powoli odkręcaj śrubki mocujące głośnik, powinno pomóc. Szacunek za ostrą walkę i zacięcie ;D
Kocham Cię Daniel zajebiste firmy robisz jestem z Tobą od 10k subów!
Jak już patrzysz linie danych strumienia audio to można było pokazać linię danych i linię R/L na jednym obrazie i zobaczyć czy na linii danych lecą dane "niezerowe" dla prawego i lewego kanału. Nie chodzi o to żeby zdekodować dane, ale żeby zobaczyć okiem czy się zmieniają w czasie.
Może to głupie ale mnie się kiedyś zdarzyło uszkodzone gniazdo jack, rozłączało głośniki ale tak nie do końca i szukałem przyczyny dość długo, czasami po XYZ godzinach spędzonych nad sprzętem omijamy najprostsze rozwiązania kopiąc dalej 😅
Tylko tutaj jest sygnał cyfrowy, czyli albo dźwięk by był albo by go nie było, ewentualnie by przerywał. Ale nie mogło by być zniekształcenia.
świetny avatar już myślałam że mi mucha chodzi po monitorze xD
Też tak miałem z uszkodzonym gniazdem jack. Był dźwięk ale tylko basy.
@@shogunlechuza6650 teoretycznie tak dlatego nie podejrzewałem gniazda tym bardziej że wyglądało ok, w praktyce miałem dość podobny efekt zniekształceń dźwięku i zanim znalazłem przyczynę to uwierz mi że kilka siwych włosów mi przybyło tym bardziej jak na koniec dowiadujesz się że wystarczyło wymienić gniazdo i po temacie 😅
@@BodziuM to by była niezła wtopa :) ale vos w tym moze byc
Detektyw i saper :) fajnie się ogląda.
taki pro tip. w tych adaptera z lighting albo usb c na jack jest wbudowany dac. więc własciwie dżwięk idzie po usb a nie przez mostek te codeci itd itp :)
Zajebisty odcinek , to po pierwsze.
Po drugie nie puszczaj Metzena, który mówi o covid bo algorytm RUclips to wyczai i utnie zasięgi. A po trzecie podziwiam za ilość pomysłów co może być zepsute. Jesteś mega kreatywny.
Niech puszcza memcena tylko jak gada o unikaniu podatków, bo yt i jego właściciel google lubią to XD
24:00 pięknie Neurofunk :D szacuneczek :)
Pelny respect, chyle czola, master :)
*Wymieniaj mostek! Zabawa jest przednia :D*