Czerniak. Jak go leczą w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Reportaż Moniki Rachtan

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 фев 2024
  • Jeszcze kilka lat temu diagnoza: zaawansowany czerniak, oznaczała dla pacjenta najpewniej zaledwie kilka miesięcy życia. Dziś dzięki nowoczesnemu leczeniu systemowemu: immunoterapii i leczeniu ukierunkowanemu molekularnie, chorzy na zaawansowanego czerniaka żyją wiele lat, a nowotwór staje się w ich przypadku chorobą przewlekłą.
    Aby chory na zaawansowanego czerniaka miał szansę na wieloletnie przeżycie, musi zajmować się nim wykwalifikowany zespół medyków, już na etapie diagnostyki, a następnie leczenia. W skład takiego zespołu wchodzi m.in. chirurg, onkolog kliniczny, patomorfolog, genetyk, radiolog, radioterapeuta, koordynator, dietetyk.
    Z naszą kamerą wybraliśmy się do Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, gdzie chorymi na czerniaka zajmuje się dedykowany Zespół ds Raka i Czerniaka Skóry, którym kieruje wybitna specjalistka prof. dr hab. n. med. Grażyna Kamińska - Winciorek. Wspólnie kroczyliśmy ścieżką Pacjenta chorującego na czerniaka, aby pokazać Wam jak wyglądają poszczególne etapy diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Комментарии • 2