Ако това видео ви допада, моля ви да се абонирате за канала, а и да сложите едно харесване на видеото. Ще ви бъда благодарен и ако можете да споделите този видео клип в ютуб и сред приятели. Така истината ще достигне до голям брой сънародници, само така ще можем да създадем условия за промяна на теориите за произхода на народа ни. За жалост ютуб не позволява представяне на изображения в коментарите, както например е във Фейсбук. Ако някой се интересува от сравненията на букелна керамика от Северна Европа, Балканите и Троя, такива се представени на стр. 476 - 477, в главата Великото преселение на траките. Тя е част от книгата Древните Корени на Българския Език - Тракийски Речник. Линк към Издателство Атеа, предлагащо тази работа, е даден в описанието на видеото.
Надявам се, че с твоя труд и дай Боже, трудът на други с твоите виждания, истината ще си пробие път във времето. Ще бъдем радостни ние, децата и внуците ни да знаем, че не сме случайни...
@ПавелГамиз Аз и моите съмишленици хвърляме доста труд, но ни е нужна и помощта на останалите хора. Трябва да се споделят видеата, да се споделят на колкото може повече места: приятели, колеги, роднини, Фейсбук и т.н. Борбата е неравна, защото нашите противници имат подкрепата на медиите, а ние разчитаме само на собствен труд и на помощта на тези, които разпространяват нашите материали.
@feodoroblomov3212 Щеше да е даже по-дълго, но и аз като краеведа не се чувствах добре, а и батерията на телефона се изтощи. Ще има продължение явно, защото държа да я видя тази букелна керамика.
@@Sparotoc ооо, чудесно. Веднъж, така като теб се разхождах по нивите на село Градешница и слушах разказите на старците. Тъжно е колко неща вероятно са тотално изгубени.
Честит имен ден батко Златко !!! Св.Ап. Лука да ти е ходатай за здраве, а Св. Злата Мъгленска да ти бъде закрилница и пример за себеотрицание в името на България.🎉😊
Сведения за родството на думата гижа, а и на думата бара с думи от други езици са представени освен в книгата ми, също и в БЕР, т. 1, на стр. 32 и стр. 241.
Спонтанно, но интересно ! Освен занемаряване на обекти има и умишлено укрити такива. Един добър пример също е язовир Копринка или по-точно неговото дъно - уж щеше да се прави нещо там , уж имаше какви ли не проекти, но в крайна сметка 0 свършена работа.
@@ТихомирЦолов-х7ъ Язовир Копринка беше изграден по заповед от Москва за да се заличи античната тракийска/одриска столица Севтополис. Павле, прочети в уикипедията за "Севтополис" в отдела "Надпис"... имаш завещано голямо наследство но още не знаеш за него.😉
❤Чудесна неделна разходка с проучвателно изследователска цел-търсене на букелна и черно лъскава керамика! *Пфи мене се изгуби картината, но слушам обясненията Ви за думите: река, бара, Струма, гижа и др.Не видях парченцата черно лъскава керамика, продължава да имам черен екран! Благодаря за интересното видео, поне това, което успях да гледам! ❤Бъдете здрав и успех другия път! ❤️😊🍀👍🇧🇬
@@Sparotoc, няма :) Но не успяваш да хванеш на фокус "камъните", които показваш, трябва да ги задържаш по-надалеч явно и малко по-дълго на едно място, само леко завърйки ги бавно под различен ъгъл на светлината 🙂👍
Съкровищница на старини е България,не могат всичките да потопят,ограбят,унищожат!Няма кътче без тракийски следи,те ще продължават да излизат от свещената ни земя!Бъдете здрав,г-н Серафимов!
Поздравления за видеото Спароток! Само малко инфо. В Северна Бавария има село което се казва Геесдорф(Geesdorf). Според официалната версия е кръстено на някой си Гизо/Гисо. В съседния град (3,4 км) има хълм на който отглеждат лозя и много се гордеят с виното си. Ежегодно организират тридневен празник посветен на виното. Поздрави
@georgiflorev8820 Дедите ни са обитавали Южна Германия от дълбока древност. Преди да достигнат до Галия, т.е. земите на Франция, дедите ни са преминали и край немските Алпи.
@andrianaetimova6244 Благодаря Ви! Виждам, че една дама е попитала кое е правилното - пара или бара? Става дума за топонимите с елемент пара, като например Беса-пара, Бе-пара, Су-бара, Тамон-бари...Какво е вашето мнение?
@@Sparotoc Вие го казахте във видеото - това са 2 форми на една и съща дума - в разговорния език често се случва в едни говори една съгласна да се изговаря като твърда - в случая “б” , а в други като мека -“п”. Що се отнася до “бара”- това е дума която все още се използва в нашите диалекти , а е в изобилие и като топоним. 😊
Браво,отново на терен.Лично на мен много ми харесва когато обикаляте и разказвате интересни истории подплатени с думите на нашите предци. Думата бара съм я чувал да се използува на много места в България и винаги се отнася за малка рекичка или поточе. Руската Империя ли измисли историята че сме дошли от азиатските степи и наш бог е бил Тангра?За този бог няма нито едно писмено доказателство до колкото знам. Поздрави и благодаря за хубавото видео.
@AleksAleks-y7u Доста са хората съчинявали лъжи за народа ни. Страленберг и Шльоцер, Милер, Баер работят в Русия, но са шведи и немци. Фехер и Вамбери са руснаци, Прицак е украинец, Успенски е руснак, Тунман е швед, Шот и Маркварт са австрийци, Куник е чех.
@@AleksAleks-y7u Това е измислица на Фехер и Шот. Фехер сглобява парчета от плочи, но така и не успява да сътвори името Тенгри, но пък нагажда Тангра и твърди, че то е просто диалектна форма. Бешевлиев подема делото и популяризира виждането на Фехер. Малко по-рано Шот представя късен османски документ, в който се казва, че българите наричат бога Тенгри. Документът разбира се е фалшификат, както е фалшификат и плочата с името Тангра. Просто наврвемето учените са искали да внушат, че сме потомци на тюрки.
@@Sparotoc Благодаря за изчерпателният отговор.Не мога да разбера как тези болни мозъци могат да сътворят такива небивалици,но силно се съмнявам че това е поръчка пак на някоя от така наречените велики сили.
Поздрави за Вас г-н Серафимов. Аз съм родом от Плевен, а родителите ми са от Северозапада. И днес реката която тече през средата на Плевен си я наричаме "Барата", а също и рекичката през селото ни Габаре във Врачанско. Въобще нашият език там е запазилият се стар език който е доста сроден със Сръбският и огромна част от Украинския и староруският. Имам в предвид корени или цели думи. Показва влиянието на Мизите и Гетите на Севр и Запад според мен.
@juliancekov8606 Изводът Ви е правилен - влиянието на мизите и гетите на север и запад, че и на изток, е огромно! Дедите ни са създателите на славянската езикова група. Без нашето неколкократно влияние, днес езиците на тази група щяха да се различават много повече.
@@Sparotoc, значи можем да предположим, че Иречековата Ятова линия (тя минава май точно там м-у Ловеч и Плевен, мн.интересно) можем да я продължим надалеч в двете посоки, и че тези от северната и западната й страна са повлияли народите на север, североизток и запад, а отдолу другите - на останалите... Те затова украинците се държат и ми звучат като нашите шопи и македонци явно 😁
Здравейте, контактувам с много поляци и съм ги питал кое как е на техният език. Ето прости примери паяк на полски е пайонк с носовка, дори носът им се помръдва при изговаряне, майка е матка, шматка означава парцал, подлога е нещо на което слагаш неща например покрвка за маса, а покривка е капак. Достатъчно примери има с едни и същи думи но сходни чисто логически.
@zlatkodimitrov4833 Аз имам много недостатъци, но имам и добри качества, почтеността е едно от тях. Ако някой друг има заслуги - редно е да ги спомена.
До ден днешен в Северозападна България се употребяват думите гижа=лоза и бара=река. Макар и рядко употребявани от младите хора те все още не са изчезнали от българския говор.
@@Sparotoc ами когато пътувах от София до с. Ружинци за летните ваканции през 60-те и 70-те години трябваше да уча напълно нови за мен думи, освен горните две. Тогава нямах обяснение защо там се говореше почти друг език.
@@valentinkaramanliev6695 Допреди идването на телевизията и радиото, диалектите са били по-изолирани и разбира се са съдържали необичайни за официалния език думи.
Интересно видео както обикновенно ако имате път към стара загора мога да ви заведа до нивите на едно село в които е пълно с такава керамика и със керамика с орнаменти по нея явно от скъпи съдове!! Поздрави
Епитетът на Дионис, а именно Гизенос е обясним с нашата дума гижа - младо лозово растение. Не е изключено самото название на селището да е било Гижа, т.е. място с много лози.
@@FilipovDecor Названието Гиза е сравнително ново, но е интересно. Смята се, че се появава през ранното Средновековие, но е базирано на стиран. diz - крепост. Проблемът е, че стиран. diz - крепост не е иранска, а тракийска дума диза - крепост. 🙂Тълкуването на Гиза със стиран. diz е на Карстен Пойст.
@IvanPetkov-tk7ly Да, част от гетите са почитали вълка. Една от думите за вълк е давос, даос, тълкувана е със стблг. давити - давя, удушавам, т.е. начинът, по който вълкът убива.
@@IvanPetkov-tk7ly Акад. Георгиев смята, че Вълчедръм има същата постройка както и тракийското местно име Дин-друме. Друме означавало дръмъ-горичка и е сравнено с Вълче-дръм - вълча горичка.
Имам един въпрос - след като Стримон е в тракийската митология речен бог и тракийски цар в Тракия и неговото име носи река Стримон (Струма), а в същото време “strumien “ е дума със славянски произход, как официалната наука обяснява подобни феномени ? С общ индоевропейски произход, обзалагам се - същата история като архаизацията.
@andrianaetimova6244 Нашите академици още поддържат теорията на Херман Хирт, която с "липсата на думата бук" в речника на хората от славянската езикова група, сложи прародината ни в Припятските блата. Още през XIX в. хора като Обермюлер, Куно, Летъм и др. пледират за това, че хората от славянската езикова група са потомци на старото население на Източна Европа, но уви - никой не им обръща внимание, макар да са се аргументирали логично. Колкото до Стрюмон - ами правилно предполагате стру́мень м. «ручей», укр. стру́мiнь, род. п. стру́меню, струмо́к, род. п. -мка́, словен. strúmen, род. п. strumẹ́nа «поток, рукав реки», др.-чеш. strumeň, чеш. strumen, польск. strumień «ручей, поток», strumyk - то же, в.-луж. truḿeń, н.-луж. tšuḿeń, полаб. sträumen Праслав. *strumy, род. п. -еnе родственно лит. диал. straumuo «поток, ручей», sriaumė - то же, лтш. stràumе «течение», греч. ῥεῦμα, род. п. -ατος ср. р. «поток. струя; течение», фрак. Στρυμών, род. п. -όνος,
@@dimitardimitrov2421 Ами те англичаните имат доста думи, за които казват, че са субстратни, но не казват от кой език. 🙂 Old English paþ, pæþ "narrow passageway or route across land, a track worn by the feet of people or animals treading it," from West Germanic *patha- (source also of Old Frisian path, Middle Dutch pat, Dutch pad, Old High German pfad, German Pfad "path"), a word of uncertain origin, not attested in Old Norse or Gothic.
@@dimitardimitrov2421Ето и друга субстратна, или по-скоро суперстратна дума в английския sheep (n.) ruminant mammal of the genus Ovis, as a domestic species, one of the animals most useful to humans, Old English sceap, scep, Northumbrian scap, from West Germanic *skæpan (source also of Old Saxon scap, Old Frisian skep, Middle Low German schap, Middle Dutch scaep, Dutch schaap, Old High German scaf, German Schaf), a word of unknown origin.
Благодаря! Ами то ако истината излезе и името българи или траки бъде сложено там където му е реда, дали ще остане една книга по древна история, която да не се окаже фалшива. Защо има толкова спорове относно древната история, нали уж всичко е ясно. Явно хората усещат,че ги баламосват и не се отнася само за нас. Вече не смея да мисля по- нататък,но в Библията откривам също някои неточности... Името Ева ( майка на живите,според Библията) не идва ли от Жива и живот? Защо обясняват името с други езици?! Като на български има адекватно обяснение. И така нататък...... Нещата са много дълбоки и като се отвори земята, както каза Ванга всичко ще излезе.
@ds-on4sm Ако истината за нас излезе, ще има огромно количество литература, която ще бъде предадена на вторични суровини. Това ще е кошмар за много авторитети и те ще се борят със зъби и нокти за своя интерес, който включва укриването на истината.
@ds-on4sm Проф. Хрозни свързва името Ева с това на богинята Хаваа, Хебат, позната и като Епта. Тя е наречена хуритска богиня, но не е обяснено, защо Епта е така обичана от траките и защо нейното име е най-популярно сред тракийските теофорни имена. Още по-голям проблем се оказва това, че Епта има обяснение на български, значението е плодовитата - име, което е напълно подходящо за майката на човешкия род.
@@ds-on4smИмето на нашата Епта, позната като Хебат, Хепа, Хаваа, се среща като компонент в Таду-Хепа - истинското име на Нефертити, среща се и в името на първия управител на Йерусалим, и по-точно Хебат-адад😊
Логично, всеки нов народ произлиза от някой стар народ. Един стар народ се разселва и образува два , три или няколко нови народа ,които носят черти в културно или етнографски отношения черти и белези на древния народ!!!
Навремето в общежитието в Германия имаше доста поляци и като им казах,че езикът им ми звучи като старобългарски ми се обидиха. После разбрах, че и падежите им още си стоят и май са 7. Всичко това потвърждава това което казваш за поляците.
@yasenyanev337 Полският наистина е много близък до старобългарския, но пък през последния четвърт век поляците повдигнаха самочувствието си и се имат за нещо повече...
17:53 - няма римска керамика тука . Всичко е местно тракийско производство на траките под римска власт . Пратили са те на тракийско селище от новата ера , на такова място е интересно да си с детектор .
Интересно...от къде на ораното поле има толкова керамични изделия...? Може би тази керамика е за друго назначение...? Да кажем например ,като стари гробишни могили...?
В България е осеяно буквално навсякъде с керамика!ПРез километър има следи от селища от различни периоди и векове!И не само керамика а всякакви артефакти от миналото!
@EmmaNoppert Според мен правилният вариант е бара, съдейки по Суро-бара, Тамон-бари и Суа-бара, но не е изключено и формата -пара да е диалектна особеност. Даже в старобългарския има замяна на Б с П, като в годоваБлъ и годоваПлъ.
@@debnadaebna9981 Интересно предположение, но в БЕР т.5, с.125 се твърди, че Пенда идва от стблг. пѧдь - педя, а в някои диалекти думата педя е във форми пендь, пенда, пент. На с.229 пък се казва, че пижо означава малко некръстено дете, сравнение е направено с рус. пыж - мъничко човече и др. Най-вероятно Пижо и Пенда означават малки човечета.
@@dimitarmitev7176 Има логика, официално паж идва от фр. раgе, а то от итал. paggio - млад слуга, което пък може да е свързано с лат. pagus - село, но не е изключено и италианската дума да е вдъхновена от българска дума. В италианския има думи, които ги има и в българския, а пък обяснението е на български 🙂
22:44 - човече това не е черно лъскава керамика , в голямо заблуждение си . Това е обикновенна груба битова керамика от новата ера . Черната лъскава керамика е от преди новата ера . Тя е най старата керамика . А черно-фирнисовата керамика е от класическия античен период 6-4 век пр. НЕ .
@@Sparotoc, а тези парчета поне не ги ли събра? И да им ги дадеш, ако ги искат де, в музея. И да ги питаш след като има такива неща, защо не проучват...?
@@dimitarmitev7176 Не, оставям всичко на място, не ровя, не копая. Дори и с добри намерения човек може да направи доста бели, ако започне да рови и копае.
@@dimitarmitev7176 И това е вярно, но съм с вързани ръце - неприятелите постоянно слухтят и търсят начин да ме компрометират. Аз няма да ги улеснявам, просто не си струва, а и това е положението с още хиляди ниви в България.
@@Sparotoc, 😁... Един шуменски (мисля) юнак, който обикаля и снима трако-българските потайности по горите ни тилилейски и места, за които и иманярите не знаят, или само те ги знаели, но не казва защо (и където онези вече са копали, и където не са) не води музейните специалисти там, а ги пази за себе си само. Той не взима нищо също, и даже оставя фалшиви нишани на онези, които го гледат и биха познали местата... 😉
@@dimitarmitev7176 Благодаря за описанието! Май се сещам кой е господинът, той има сензационни твърдения, но реално не показва нищо конкретно. Е, поне във видеото с негово участие, което съм гледал преди време.
Ако това видео ви допада, моля ви да се абонирате за канала, а и да сложите едно харесване на видеото. Ще ви бъда благодарен и ако можете да споделите този видео клип в ютуб и сред приятели. Така истината ще достигне до голям брой сънародници, само така ще можем да създадем условия за промяна на теориите за произхода на народа ни.
За жалост ютуб не позволява представяне на изображения в коментарите, както например е във Фейсбук. Ако някой се интересува от сравненията на букелна керамика от Северна Европа, Балканите и Троя, такива се представени на стр. 476 - 477, в главата Великото преселение на траките. Тя е част от книгата Древните Корени на Българския Език - Тракийски Речник. Линк към Издателство Атеа, предлагащо тази работа, е даден в описанието на видеото.
Павле, днес на този хубав ден бат Златко подкара 56 то лето. Одъртяваме бавно, неусетно почти. 😉
@@zlatkodimitrov4833 Жив и здрав да си! Здраве, здраве и пак здраве!!!
@@zlatkodimitrov4833Честит рожден Ден ! Напредъка в спокойствието да ти нарои, здраве и щастие.🎉
Благодаря момчета. Всички да сме живи и здрави.
@@zlatkodimitrov4833бат Златко да си жив и здрав и да ни радваш още много години🎉
Надявам се, че с твоя труд и дай Боже, трудът на други с твоите виждания, истината ще си пробие път във времето. Ще бъдем радостни ние, децата и внуците ни да знаем, че не сме случайни...
@ПавелГамиз
Аз и моите съмишленици хвърляме доста труд, но ни е нужна и помощта на останалите хора. Трябва да се споделят видеата, да се споделят на колкото може повече места: приятели, колеги, роднини, Фейсбук и т.н. Борбата е неравна, защото нашите противници имат подкрепата на медиите, а ние разчитаме само на собствен труд и на помощта на тези, които разпространяват нашите материали.
Стига да осведомиш децата те ще израснат познавайки своето минало
@@dimi2805 Да, това е най-важното!!!
Радвам се на дългото видео... Най на края!
@feodoroblomov3212
Щеше да е даже по-дълго, но и аз като краеведа не се чувствах добре, а и батерията на телефона се изтощи. Ще има продължение явно, защото държа да я видя тази букелна керамика.
Благодаря Ви за предаването!
@jordanjordanov3839
Благодаря Ви за интереса към предаването!
много интересно видео както винаги!
Радвам се!!!
Павле, поздравления. Дионис гизен, в северозапада, турлашкия край, на лоза се вика гижа. Здраве и успехи
@ЧавдарСутински
Благодаря за информацията!!!
Поздравления приятелю. Прекрасно видео! Много благодаря!
@IvoIYI
Благодаря ти приятелю! Надявам се следващото видео да е за Ахил Пелеев.
@@Sparotoc ооо, чудесно. Веднъж, така като теб се разхождах по нивите на село Градешница и слушах разказите на старците. Тъжно е колко неща вероятно са тотално изгубени.
@@IvoIYI Дано опазим това, което е останало!!!
@@Sparotoc Дано опазим и това, което тепърва ще открием.
@@IvoIYI Дано!!!
Честит празник на всички именници. Да са живи и здрави. Амин 😊
Честит имен ден батко Златко !!! Св.Ап. Лука да ти е ходатай за здраве, а Св. Злата Мъгленска да ти бъде закрилница и пример за себеотрицание в името на България.🎉😊
Наздраве.....🎉
Наздраве 😊
@@ДилянГеоргиев-б7л Благодаря ти мъдрушкото на батко. Жив и здрав да си и винаги да подкрепяш Тервел войвода юнако неден. 😊
@@Sparotoc Наздраве Павле. При мен така са се подредили нещата че мани мани 🤣
Интересно е, благодаря 😊
Благодаря и аз!!!
Сведения за родството на думата гижа, а и на думата бара с думи от други езици са представени освен в книгата ми, също и в БЕР, т. 1, на стр. 32 и стр. 241.
Вие винаги давате допълнителни сведения, браво!
@@EmmaNoppert Така и трябва, хората да са в състояние да проверят. Аз не искам да ми се вярва сляпо, а да се проверява.
😊
Спонтанно, но интересно ! Освен занемаряване на обекти има и умишлено укрити такива. Един добър пример също е язовир Копринка или по-точно неговото дъно - уж щеше да се прави нещо там , уж имаше какви ли не проекти, но в крайна сметка 0 свършена работа.
@ТихомирЦолов-х7ъ Даа, има и други обекти, които са потопени под язовири. това просто няма как да е случайност.
@ТихомирЦолов-х7ъ Радвам се, че това видео Ви е харесало!!!
@@ТихомирЦолов-х7ъ Язовир Копринка беше изграден по заповед от Москва за да се заличи античната тракийска/одриска столица Севтополис. Павле, прочети в уикипедията за "Севтополис" в отдела "Надпис"... имаш завещано голямо наследство но още не знаеш за него.😉
@@valentinkaramanliev6695Градовете на скитите са потопени по заповед на Ленин...а дебелината на стените е била средно 6 метра!!!
Г-н Серафимов, освен родолюбците, май опасно развълнувахте иманярите...
Дано някой археолог се заинтересува !
❤Чудесна неделна разходка с проучвателно изследователска цел-търсене на букелна и черно лъскава керамика! *Пфи мене се изгуби картината, но слушам обясненията Ви за думите: река, бара, Струма, гижа и др.Не видях парченцата черно лъскава керамика, продължава да имам черен екран! Благодаря за интересното видео, поне това, което успях да гледам! ❤Бъдете здрав и успех другия път! ❤️😊🍀👍🇧🇬
@ЕмилияМалинова-ф3б Ще прегледам пак видеото, дано няма повредени кадри...
@ЕмилияМалинова-ф3б
Благодаря за интереса!!!
@@Sparotoc, няма :) Но не успяваш да хванеш на фокус "камъните", които показваш, трябва да ги задържаш по-надалеч явно и малко по-дълго на едно място, само леко завърйки ги бавно под различен ъгъл на светлината 🙂👍
Проблемът Ви е бил в Интернета явно.
@@dimitarmitev7176 За пръв път ми се случва, но е възможно, защото предупредиха за смущения в телекомуникациите!(*Магн.буря)
Бъдете здрави!
Благодаря Ви!!!
Съкровищница на старини е България,не могат всичките да потопят,ограбят,унищожат!Няма кътче без тракийски следи,те ще продължават да излизат от свещената ни земя!Бъдете здрав,г-н Серафимов!
@ЖасминаТомова-д5и Благодаря!!!
За това ли Ванга казва че ще потекат реки от злато а вода няма да има. Ще се прочуят тракийските съкровища паралелно с начестяващата суша
@@dimi2805 Натам отиват нещата...
По вода се движим, жадни одим🤣
@@zlatkodimitrov4833 Така е.
Поздравления за видеото Спароток!
Само малко инфо. В Северна Бавария има село което се казва Геесдорф(Geesdorf). Според официалната версия е кръстено на някой си Гизо/Гисо. В съседния град (3,4 км) има хълм на който отглеждат лозя и много се гордеят с виното си. Ежегодно организират тридневен празник посветен на виното.
Поздрави
@georgiflorev8820 Интересна информация, благодаря Ви!
@georgiflorev8820 Дедите ни са обитавали Южна Германия от дълбока древност. Преди да достигнат до Галия, т.е. земите на Франция, дедите ни са преминали и край немските Алпи.
Благодаря за информацията!
@nadiad.4675 Радвам се, че Ви е било интересно!
Чудесно видео от хубавата българска земя! 🙂
@andrianaetimova6244
Благодаря Ви! Виждам, че една дама е попитала кое е правилното - пара или бара? Става дума за топонимите с елемент пара, като например Беса-пара, Бе-пара, Су-бара, Тамон-бари...Какво е вашето мнение?
@@Sparotoc Вие го казахте във видеото - това са 2 форми на една и съща дума - в разговорния език често се случва в едни говори една съгласна да се изговаря като твърда - в случая “б” , а в други като мека -“п”. Що се отнася до “бара”- това е дума която все още се използва в нашите диалекти , а е в изобилие и като топоним. 😊
@@SparotocА между другото , Тамон бари е Тъмна река нали ?
@@andrianaetimova6244 Благодаря за коментара!!!
@@andrianaetimova6244 Да, споменато е от Прокопий, сродно е на Птолемеевото Тамурака -тъмна река. Плиний дава и Наракон - На рѣкоу - на реката.
Браво,отново на терен.Лично на мен много ми харесва когато обикаляте и разказвате интересни истории подплатени с думите на нашите предци.
Думата бара съм я чувал да се използува на много места в България и винаги се отнася за малка рекичка или поточе.
Руската Империя ли измисли историята че сме дошли от азиатските степи и наш бог е бил Тангра?За този бог няма нито едно писмено доказателство до колкото знам.
Поздрави и благодаря за хубавото видео.
@AleksAleks-y7u
Доста са хората съчинявали лъжи за народа ни. Страленберг и Шльоцер, Милер, Баер работят в Русия, но са шведи и немци. Фехер и Вамбери са руснаци, Прицак е украинец, Успенски е руснак, Тунман е швед, Шот и Маркварт са австрийци, Куник е чех.
@AleksAleks-y7u
Благодаря Ви!!!
@@Sparotoc Благодаря за интересният отговор.Нещо за Тангра можете ли да кажете?
@@AleksAleks-y7u Това е измислица на Фехер и Шот. Фехер сглобява парчета от плочи, но така и не успява да сътвори името Тенгри, но пък нагажда Тангра и твърди, че то е просто диалектна форма. Бешевлиев подема делото и популяризира виждането на Фехер. Малко по-рано Шот представя късен османски документ, в който се казва, че българите наричат бога Тенгри. Документът разбира се е фалшификат, както е фалшификат и плочата с името Тангра. Просто наврвемето учените са искали да внушат, че сме потомци на тюрки.
@@Sparotoc Благодаря за изчерпателният отговор.Не мога да разбера как тези болни мозъци могат да сътворят такива небивалици,но силно се съмнявам че това е поръчка пак на някоя от така наречените велики сили.
Благодаря ти за този твой труд! Благодаря ти, че доказа за пореден път, че българите ходят по история и миналото на нашите предци е в краката ни...
@elemag9681
Благодаря за добрите думи!
Привет Павел, желая успех!
Благодаря Ви!!!
👍👍👍
Благодаря ти приятелю 😊
Поздрави за Вас г-н Серафимов. Аз съм родом от Плевен, а родителите ми са от Северозапада. И днес реката която тече през средата на Плевен си я наричаме "Барата", а също и рекичката през селото ни Габаре във Врачанско. Въобще нашият език там е запазилият се стар език който е доста сроден със Сръбският и огромна част от Украинския и староруският. Имам в предвид корени или цели думи. Показва влиянието на Мизите и Гетите на Севр и Запад според мен.
@juliancekov8606
Благодаря Ви за ценните сведения!!!
@juliancekov8606 Изводът Ви е правилен - влиянието на мизите и гетите на север и запад, че и на изток, е огромно! Дедите ни са създателите на славянската езикова група. Без нашето неколкократно влияние, днес езиците на тази група щяха да се различават много повече.
@@Sparotoc, значи можем да предположим, че Иречековата Ятова линия (тя минава май точно там м-у Ловеч и Плевен, мн.интересно) можем да я продължим надалеч в двете посоки, и че тези от северната и западната й страна са повлияли народите на север, североизток и запад, а отдолу другите - на останалите...
Те затова украинците се държат и ми звучат като нашите шопи и македонци явно 😁
👌👍Благодарности
Благодаря Ви и аз 😊
Загрей е почитан под формата на бик? Като бикът Апис в Серапис?
@lifestealanimations9438
Да, нещо подобно, но най-ранният култ към бика е от земите на Анатолия, Çatal Hüyük.
Зевс преобразен в бик отвлича жената Европа
@@yasenyanev337 Даа.
@@Sparotoc, а може ли тогава Чатал Хюйюк да се окаже не толкова стар, а да е от епохата на Бика примерно...?
@@dimitarmitev7176 Чатал Хюйюк е важно място, там нещата са така здраво объркани, че цяла армия ще е нужна да разплете обърканото.
Здравейте, контактувам с много поляци и съм ги питал кое как е на техният език. Ето прости примери паяк на полски е пайонк с носовка, дори носът им се помръдва при изговаряне, майка е матка, шматка означава парцал, подлога е нещо на което слагаш неща например покрвка за маса, а покривка е капак. Достатъчно примери има с едни и същи думи но сходни чисто логически.
@vaskovasko4591 Ако някой владее старобългарски ще разбира поляците лесно.
@@SparotocВие владеете ли го? Знаете ли добри ресурси
@@dimi2805 Има ресурси колкото искате, има и информация онлайн.
@@SparotocДаа, с чехкините даже е по лесно.😊
@@ДилянГеоргиев-б7л, и със словачките 😉
Истината е като водата , винаги излиза наяве ❗️
@ПетърГеоргиев-м7ф
Така е!!!
Признавам си, изчервих се, а не ми се беше случвало от доста години Тервеле. Мъжкар си ти големецо. Благодаря от сърце.
🎉🎉🎉
@zlatkodimitrov4833
Аз имам много недостатъци, но имам и добри качества, почтеността е едно от тях. Ако някой друг има заслуги - редно е да ги спомена.
@yasenyanev337
Моят земляк заслужава овации наистина.
Трябваше да се видим бат Златко
Дано следващия път
@@Sparotocнесъмнено
До ден днешен в Северозападна България се употребяват думите гижа=лоза и бара=река. Макар и рядко употребявани от младите хора те все още не са изчезнали от българския говор.
@valentinkaramanliev6695
Това е ценно сведение, благодаря Ви много!!!
@@Sparotoc ами когато пътувах от София до с. Ружинци за летните ваканции през 60-те и 70-те години трябваше да уча напълно нови за мен думи, освен горните две. Тогава нямах обяснение защо там се говореше почти друг език.
@@valentinkaramanliev6695 Допреди идването на телевизията и радиото, диалектите са били по-изолирани и разбира се са съдържали необичайни за официалния език думи.
Виждала съм чернолъскава керамика по полето на родното ми село край Монтана.
@МирославаИванова-у2ф Това е нормално, такава керамика има навсякъде у нас, ползвана е огромен период от време.
Интересно видео както обикновенно ако имате път към стара загора мога да ви заведа до нивите на едно село в които е пълно с такава керамика и със керамика с орнаменти по нея явно от скъпи съдове!!
Поздрави
@dimoginchev541 Снимайте и пазете снимките!
@@Sparotoc ок като имам път натам непременно !!!
@@dimoginchev541Успех Ви желая!!!
Епитетът на Дионис, а именно Гизенос е обясним с нашата дума гижа - младо лозово растение. Не е изключено самото название на селището да е било Гижа, т.е. място с много лози.
Възможно ли е тогава названието на областта Гиза в Египет да има общо с темата и самото значение на думата според египтяните?
Британската дума "стрийм" ,също е интересна. А също и онази лента , която наричат "стример"...
@@FilipovDecorИ аз искам отговор на въпроса 😊
@@valentindimitrov7977Стрийм, Струма, май са наши😊
@@FilipovDecor Названието Гиза е сравнително ново, но е интересно. Смята се, че се появава през ранното Средновековие, но е базирано на стиран. diz - крепост. Проблемът е, че стиран. diz - крепост не е иранска, а тракийска дума диза - крепост. 🙂Тълкуването на Гиза със стиран. diz е на Карстен Пойст.
малка рекичка (остаряла дума т.е старобългарски ) вада , бара и още нещо искам да добавя тъй нареченият черковнославянски е старобългарски ! :)
@99080264
Думата бара е много, много древна!
@99080264
Да, старочерковнославянският е старобългарски, нашият език е оказал силно влияние над речта на родствените ни народи.
По скоро е руска редакция на старобългарския.
@@ДилянГеоргиев-б7л, тяхната версия - да. Те са си го доработвали после.
Голяма попара...😂
Думата гижа означаваща лоза съм слушал от района на гр. Вълчедръм. Знам , че Гетите са почитали вълка.
@IvanPetkov-tk7ly
Благодаря Ви за сведението за употребата на думата гижа!
@IvanPetkov-tk7ly
Да, част от гетите са почитали вълка. Една от думите за вълк е давос, даос, тълкувана е със стблг. давити - давя, удушавам, т.е. начинът, по който вълкът убива.
@@Sparotoc Благодаря. То и името Вълчедръм означава пътя или пътеката на вълците.
@@IvanPetkov-tk7ly Акад. Георгиев смята, че Вълчедръм има същата постройка както и тракийското местно име Дин-друме. Друме означавало дръмъ-горичка и е сравнено с Вълче-дръм - вълча горичка.
@@Sparotoc Благодаря. Но и думата друм има значение на път или пътека . Поне в Северозападна България.
Струмок на украински означава малка рекичка пък струм течение
@Thrace681 Там са живели скитите, които Стефан Византийски нарича тракийски народ.
Само така г-н Серафимов. Пратете един запис но бат бойко.
Вече пратих...
@@Sparotocсериозно?
@@yasenyanev337 Е...🙂
Ще си попълни колекцията човека 😊
@@yasenyanev337 Ами да. 🙂
Имам един въпрос - след като Стримон е в тракийската митология речен бог и тракийски цар в Тракия и неговото име носи река Стримон (Струма), а в същото време “strumien “ е дума със славянски произход, как официалната наука обяснява подобни феномени ? С общ индоевропейски произход, обзалагам се - същата история като архаизацията.
@andrianaetimova6244 Нашите академици още поддържат теорията на Херман Хирт, която с "липсата на думата бук" в речника на хората от славянската езикова група, сложи прародината ни в Припятските блата. Още през XIX в. хора като Обермюлер, Куно, Летъм и др. пледират за това, че хората от славянската езикова група са потомци на старото население на Източна Европа, но уви - никой не им обръща внимание, макар да са се аргументирали логично.
Колкото до Стрюмон - ами правилно предполагате
стру́мень м. «ручей», укр. стру́мiнь, род. п. стру́меню, струмо́к, род. п. -мка́, словен. strúmen, род. п. strumẹ́nа «поток, рукав реки», др.-чеш. strumeň, чеш. strumen, польск. strumień «ручей, поток», strumyk - то же, в.-луж. truḿeń, н.-луж. tšuḿeń, полаб. sträumen Праслав. *strumy, род. п. -еnе родственно лит. диал. straumuo «поток, ручей», sriaumė - то же, лтш. stràumе «течение», греч. ῥεῦμα, род. п. -ατος ср. р. «поток. струя; течение», фрак. Στρυμών, род. п. -όνος,
От индоевропейския произход на езиците е според мене!На английски стрийм е течение...поток..
@@dimitardimitrov2421 Ами те англичаните имат доста думи, за които казват, че са субстратни, но не казват от кой език. 🙂
Old English paþ, pæþ "narrow passageway or route across land, a track worn by the feet of people or animals treading it," from West Germanic *patha- (source also of Old Frisian path, Middle Dutch pat, Dutch pad, Old High German pfad, German Pfad "path"), a word of uncertain origin, not attested in Old Norse or Gothic.
@@dimitardimitrov2421Ето и друга субстратна, или по-скоро суперстратна дума в английския
sheep (n.)
ruminant mammal of the genus Ovis, as a domestic species, one of the animals most useful to humans, Old English sceap, scep, Northumbrian scap, from West Germanic *skæpan (source also of Old Saxon scap, Old Frisian skep, Middle Low German schap, Middle Dutch scaep, Dutch schaap, Old High German scaf, German Schaf), a word of unknown origin.
@@SparotocЕми аз като видя че на български е пътека а на английски path предполагам че е англицизъм. Как да различавам?
Благодаря!
Ами то ако истината излезе и името българи или траки бъде сложено там където му е реда, дали ще остане една книга по древна история, която да не се окаже фалшива. Защо има толкова спорове относно древната история, нали уж всичко е ясно. Явно хората усещат,че ги баламосват и не се отнася само за нас.
Вече не смея да мисля по- нататък,но в Библията откривам също някои неточности... Името Ева ( майка на живите,според Библията) не идва ли от Жива и живот? Защо обясняват името с други езици?! Като на български има адекватно обяснение. И така нататък...... Нещата са много дълбоки и като се отвори земята, както каза Ванга всичко ще излезе.
@ds-on4sm
Ако истината за нас излезе, ще има огромно количество литература, която ще бъде предадена на вторични суровини. Това ще е кошмар за много авторитети и те ще се борят със зъби и нокти за своя интерес, който включва укриването на истината.
@ds-on4sm
Проф. Хрозни свързва името Ева с това на богинята Хаваа, Хебат, позната и като Епта. Тя е наречена хуритска богиня, но не е обяснено, защо Епта е така обичана от траките и защо нейното име е най-популярно сред тракийските теофорни имена.
Още по-голям проблем се оказва това, че Епта има обяснение на български, значението е плодовитата - име, което е напълно подходящо за майката на човешкия род.
@@SparotocИменно, а и Хаваа не е по- логично и близо от нашата дума...
@@ds-on4smИмето на нашата Епта, позната като Хебат, Хепа, Хаваа, се среща като компонент в Таду-Хепа - истинското име на Нефертити, среща се и в името на първия управител на Йерусалим, и по-точно Хебат-адад😊
@@Sparotoc Изобщо..😊😉
Нашите ,,учени,, трябва да тръгнат по етнографията и културата и обичаите и ще разберат от къде произлизаме. То обичаите и традициите си показват!
@НиколайКолев-х3ь
Проф. Евгений Теодоров е сторил това отдавна в труда си Древнотракийското наследство в Българския фолклор.
Логично, всеки нов народ произлиза от някой стар народ. Един стар народ се разселва и образува два , три или няколко нови народа ,които носят черти в културно или етнографски отношения черти и белези на древния народ!!!
@НиколайКолев-х3ь Англосаксите са корена на англичаните, американците, австралийците, новозеландците...
Навремето в общежитието в Германия имаше доста поляци и като им казах,че езикът им ми звучи като старобългарски ми се обидиха. После разбрах, че и падежите им още си стоят и май са 7. Всичко това потвърждава това което казваш за поляците.
@yasenyanev337
Полският наистина е много близък до старобългарския, но пък през последния четвърт век поляците повдигнаха самочувствието си и се имат за нещо повече...
Да. Доста са горди. Повече е без покритие, но все пак.
@@yasenyanev337При повечето народи е без покритие...
@@Sparotoc, Констелация Мегаломания 😉..., както бях обяснявал 1 път... 🙂
@dimitarmitev7176 Е, да...
Откриха статуя на Гай Марий Хермоген, край ЖП - гара Варна.
Интересно кога ще открият статуя..монета...косъм или някой друг артефакт от някой "хан"!?
@ДилянГеоргиев-б7л
Хермоген е много интересно име...
@ДилянГеоргиев-б7л Кой знае какво може да излезе на Перперек-и-кон...я юрта, я гърне с кумис, я статуя на ханкобрат...
Ханко брат.😂 @@Sparotoc
Чобан рап по овчарски ритми😅😂
17:53 - няма римска керамика тука . Всичко е местно тракийско производство на траките под римска власт . Пратили са те на тракийско селище от новата ера , на такова място е интересно да си с детектор .
@ivelinivanov8527
Никога няма да тръгна по полетата с детектор!
Интересно...от къде на ораното поле има толкова керамични изделия...? Може би тази керамика е за друго назначение...? Да кажем например ,като стари гробишни могили...?
@ЛюдаКонова-т3д
Имало е селище навремето, селище, което е съществувало дълъг период от време - и преди, и след римляните. Ето защо има много керамика.
В България е осеяно буквално навсякъде с керамика!ПРез километър има следи от селища от различни периоди и векове!И не само керамика а всякакви артефакти от миналото!
@@dimitardimitrov2421 Да, все още е така.
А кое е правилно: пара или бара?
@EmmaNoppert
Според мен правилният вариант е бара, съдейки по Суро-бара, Тамон-бари и Суа-бара, но не е изключено и формата -пара да е диалектна особеност. Даже в старобългарския има замяна на Б с П, като в годоваБлъ и годоваПлъ.
@@Sparotoc Тракийската богиня Бендида, не става ли Пенда (от Пижо и Пенда)?
@@debnadaebna9981 Интересно предположение, но в БЕР т.5, с.125 се твърди, че Пенда идва от стблг. пѧдь - педя, а в някои диалекти думата педя е във форми пендь, пенда, пент. На с.229 пък се казва, че пижо означава малко некръстено дете, сравнение е направено с рус. пыж - мъничко човече и др. Най-вероятно Пижо и Пенда означават малки човечета.
@@Sparotoc, това пыж може ли да е стигнало до... паж? :)
@@dimitarmitev7176 Има логика, официално паж идва от фр. раgе, а то от итал. paggio - млад слуга, което пък може да е свързано с лат. pagus - село, но не е изключено и италианската дума да е вдъхновена от българска дума. В италианския има думи, които ги има и в българския, а пък обяснението е на български 🙂
22:44 - човече това не е черно лъскава керамика , в голямо заблуждение си . Това е обикновенна груба битова керамика от новата ера . Черната лъскава керамика е от преди новата ера . Тя е най старата керамика .
А черно-фирнисовата керамика е от класическия античен период 6-4 век пр. НЕ .
@ivelinivanov8527
Хубаво.
A be Sparotoc vzemi bagetti ili apparat detector
@ivokavrakov1553
Нямам право да върша това.
@@Sparotoc, а тези парчета поне не ги ли събра? И да им ги дадеш, ако ги искат де, в музея. И да ги питаш след като има такива неща, защо не проучват...?
@@dimitarmitev7176 Не, оставям всичко на място, не ровя, не копая. Дори и с добри намерения човек може да направи доста бели, ако започне да рови и копае.
@@Sparotoc, ами той следващият трактор ще ги смели докрай, каква полза да се оставят...? 🤷♂
@@dimitarmitev7176 И това е вярно, но съм с вързани ръце - неприятелите постоянно слухтят и търсят начин да ме компрометират. Аз няма да ги улеснявам, просто не си струва, а и това е положението с още хиляди ниви в България.
Kak top Roskata ne go e nadushil ochtend
@ivokavrakov1553
Кой е топ Роската?
@@Sparotoc, 😁... Един шуменски (мисля) юнак, който обикаля и снима трако-българските потайности по горите ни тилилейски и места, за които и иманярите не знаят, или само те ги знаели, но не казва защо (и където онези вече са копали, и където не са) не води музейните специалисти там, а ги пази за себе си само. Той не взима нищо също, и даже оставя фалшиви нишани на онези, които го гледат и биха познали местата... 😉
@@dimitarmitev7176 Пак Шумен 😁
@@dimitarmitev7176 Благодаря за описанието! Май се сещам кой е господинът, той има сензационни твърдения, но реално не показва нищо конкретно. Е, поне във видеото с негово участие, което съм гледал преди време.
@@Sparotoc, Центъра на Просветата... и на Всичко Останало! 😁
👍👍👍👍👍
@svetoslavslavchev543 Благодаря Ви!!!