Wady budynku - jak dochodzić roszczeń od dewelopera

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 ноя 2024

Комментарии •

  • @gabrielafaden3651
    @gabrielafaden3651 2 года назад +1

    Dziękuję za niesamowicie ciekawy i przejrzysty film. Chciałabym dopytać o następującą kwestię: Czy deweloper może, działając zgodnie z prawem, odmówić naprawy szkód do jakich doszło w wyniku zalania budynku? Dodam tylko, że do zalania doszło poprzez rozszczelnienie złączki zamontowanej w murach budynku. Montaż ten wykonywany był na etapie budowy murów. Dziękuję za wszelkie podpowiedzi;)

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  2 года назад +1

      Dzień dobry. Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że informacje okazały się przydatne. Odpowiadając na pytanie - jeżeli wada powstała na etapie budowy i jest wadą istotną, to deweloper, jako sprzedawca lokalu ponosi za nią odpowiedzialność. Należy tu odróżnić stanowisko odmawiające uwzględnienia zgłoszonej wady i jej naprawienia od rzeczywistych podstaw odpowiedzialności. Deweloper powinien tą wadę naprawić, a w przypadku odmowy należy zastosować omówioną w filmie procedurę dochodzenia roszczeń. Odmowa w takiej sytuacji jest bowiem w mojej ocenie niezgodne z zakresem rzeczywistej odpowiedzialności sprzedawcy. pozdrawiam

    • @gabrielafaden3651
      @gabrielafaden3651 2 года назад +1

      @@oprawiebezkrawata9631 Dziękuję serdecznie za Pana stanowisko i odpowiedź;)

  • @barbaragorbaczow5331
    @barbaragorbaczow5331 2 года назад

    Panie Bartoszu, kupilam udzialy w budynku. Po tym, gdy juz kupilam okazalo sie, ze w budynku gdzie wydzielono 2 lokale mam udzial procentowy ale duzo mniejszy niz ulamkowy w ksiedze elektr. To dotyczy opisu bieglego sporzadzonego wiele lat temu przy dzieleniu lokali. Gdybym chciala zniesc wspolwlasnosc lokali i odzyskac budynek w calosci, to ten zapis jest chyba niekorzystny? Jakie wartosci Sad przyjmie? Czy to jest wada podlegajaca rękojmi? Kupowalam wiecej a mam mniej. W ksiegach elektr. wydawalo sie byc wsz ok! Dodam, ze przed zakupem dokonano sprawdzenia kupowanej powierzchni. Bylo o kilka metrow wiecej. Jednak pozniej wyszlo, ze nasi sasiedzi zajmuja fizycznie wiekszy lokal niz maja zapisane w papierach. Biegly, ktory dzielil lokale zle zapisal/policzyl. Nasz zakup byl zgodny z 2 aktami notarialnymi wstecz, jesli chodzi o ulamki. Sasiedzi takze ulamkowo zakupili i maja zapis ulamkowy w akcie. Wydawalo sie w porzadku. Jednak w ksiegach zalozycielskich, ktore sprawdzoni po zakupie ustalona jest wartosc własnosci loki w budynku procentowo i jednoczesnie ulamkowo, jak pierwotnie, bez podzialu. Poprzedni wlasciciele przy remontach, remontowali swoją czesc. Nie dzielili sie kosztami wg ułamkow. Od tad do tąd. Jednak przyszedl czas na remonty czesci wspolnych. Jak je rozliczac? Chwilowo mogloby byc korzystnie procentowo wg powierzchni, ale, Załóżmy że będziemy chcieli zrobić zniesienie współwłasności budynku wraz z lokalami przywrócić do stanu własności jednego właściciela budynku. Jak Sąd policzy budynek i spłatę?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  2 года назад

      Niestety nie mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie w ramach komentarzy. Są to kwestie wymagające szczegółowej analizy i zapoznania się z dokumentami. Zachęcam do skorzystania z porady prawnej i kontaktu z prawnikiem. Jeżeli jest Pani zainteresowana skorzystaniem z usług prowadzonej przeze mnie kancelarii, zapraszam do kontaktu mailowego (radcaprawny.zukowski@gmail.com). pozdrawiam

  • @patryklu2326
    @patryklu2326 2 года назад

    Jaki jest okres tzw gwarancji nowego budynku?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  2 года назад +1

      Okres gwarancji zależy od ustaleń stron ponieważ gwarancja jest udzielana przez sprzedawcę dobrowolnie. Tak więc jej zakres, jak i czas trwania wynikają każdorazowo z dokumentu gwarancji wystawionego przez sprzedawcę. Zakładam, że chodzi Panu o okres ustawowej rękojmi - niezależnej od woli sprzedającego - która w przypadku nieruchomości wynosi 5 lat.

    • @patryklu2326
      @patryklu2326 2 года назад

      @@oprawiebezkrawata9631 5 lat od podpisania umowy? Czy 5 lat od odebrania gotowego budynku? Czy 5 lat od odbioru budowlanego?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  2 года назад +1

      5 lat od sprzedaży, czyli od zawarcia umowy

    • @patryklu2326
      @patryklu2326 2 года назад

      @@oprawiebezkrawata9631 tylko podczas daty zawarcia umowy budynek był w trakcie budowy dopiero

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  2 года назад +1

      Przypuszczam, że chodzi Panu o umowę deweloperską, jaka jest zawierana przed wybudowaniem nieruchomości. Mi natomiast chodzi o umowę sprzedaży - umowę przenoszącą własność, która mogła zostać zawarta, gdy nieruchomość już istniała.

  • @ukrytynick
    @ukrytynick 11 месяцев назад

    A jak wygląda cesja rękojmi? Dla budynku który ja posiada ale jest z rynku wtórnego. Chcę kupic nieruchomosci która ma jeszcze rękojmię i posiada małe wady. Czy notariusz musi wpisać jakaś klauzulę do umowy sprzedaży? Czy deweloper musi na to wyrazić zgodę ?

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  11 месяцев назад

      Dzień dobry, cesja rękojmi jest jak najbardziej możliwa. Można to zrobić zarówno w umowie sprzedaży lokalu, jak i w odrębnej umowie zawartej później. Zgoda dewelopera nie jest tutaj potrzebna. pozdrawiam

    • @ukrytynick
      @ukrytynick 11 месяцев назад

      @@oprawiebezkrawata9631 Jestem przed podpisaniem umowy sprzedaży. Czy to musi być jakaś specjalna formułka? Czy mogę zdać się na notariusza mimo iż on jest od dewelopera?
      Bardzo dziękuję za pomoc!

    • @oprawiebezkrawata9631
      @oprawiebezkrawata9631  11 месяцев назад

      @@ukrytynick moim zdaniem notariusz powinien bez problemu sformułować odpowiedni zapis w umowie sprzedaży.

    • @ukrytynick
      @ukrytynick 11 месяцев назад +1

      @@oprawiebezkrawata9631 jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc