COLLOQUIA TISCHNERIANA - wykład KTO MOŻE WYBACZAĆ HISTORYCZNE WINY?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 янв 2025
  • Prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz / Niemcy
    tłumaczenie symultaniczne [niemiecki / polski]
    Do wygłoszenia wykładu COLLOQUIA TISCHNERIANA od lat zapraszamy intelektualistów i myślicieli klasy światowej. W tym roku swój wykład pt. „Kto może wybaczać historyczne winy” wygłosi prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, wybitna filozof niemiecka. Profesor Gerl-Falkovitz zajmuje się myślą społeczną i religijną, jest autorką znakomitego dzieła „Przebaczyć to, co nieprzebaczalne?” („Verzeihung des Unverzeihlichen?”). Podczas swojego wykładu ukaże kwestię przebaczenia jako istotnego elementu solidarnej wspólnoty.
    prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz,
    Urodzona w 1945 r. w Oberwappenöst/Oberpfalz w Bawarii, studiowała filozofię, germanistykę i nauki polityczne w Monachium i Heidelbergu. Wykładała na uniwersytetach w Monachium, Bayreuth, Tybindze oraz Eichstätt . Po upadku muru berlińskiego, pragnąc zaangażować się w duchu solidarności w przywracanie duchowej wspólnoty podzielonych Niemców, przeniosła się na wschód kraju i w latach 1993-2011 kierowała katedrą filozofii religii i religioznawstwa porównawczego w Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. W 2011 objęła kierownictwo w Europejskim Instytucie Filozofii i Religii w Wyższej Szkole Teologicznej Benedykta XVI w Heiligenkreuz koło Wiednia.
    Choć zaczynała od studiów nad włoskim renesansem, zainteresowania badawcze Gerl-Falkovitz dotyczą przede wszystkim XIX- i XX-wiecznej filozofii religii, w tym takich filozofów jak Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Søren Kierkegaard, Friedrich Nietzsche, Edmund Husserl, Martin Heidegger, Romano Guardini oraz Simone Weil. Gerl-Falkovitz zajmuje się również antropologią płci, teologicznym uzasadnieniem nowożytności oraz fenomenologią.
    Jednym z centralnych tematów jej refleksji filozoficznej jest kwestii winy i przebaczenia, której poświęciła swoją najgłośniejszą książkę „Verzeihung des Unverzeihlichen?” („Przebaczyć to, co nieprzebaczalne?”).

Комментарии •