Udělat takovou stavebnici byl skvělý nápad. Na učení, tvorbu funkčních vzorků dobrá věc. Pro provoz v reálu omezení výkonem a spolehlivostí, zejména rozebíratelných spojů.
@@klimbikovabastlirna Jasně jako stavebnice a výukový prostředek skvělé. Pro odladěné aplikace zapájení nezbytné. Možná bude zajímavé i toto: ruclips.net/video/UxFdL8N1U4k/видео.html&pp=ygUIdHViZXRlY2g%3D Jsou ještě další 2 díly.
Tohle je začátek. Jak si s tou sadou člověk jednou začne hrát a chytne ho to, tak to končí vývojem vlastních desek plošných spojů osazených mikrokontrolery, do kterých přes programátor sestavený z Arduino UNO nahrává vlastní kód. :-) Za mě je Arduido geniální, brána do světa elektroniky i programování.
@@klimbikovabastlirna Já myslím, že pro projekty, co mají být aspoň trochu spolehlivé a něco vydržet, je to potřeba. Propojení pomocí drátků je spíš jen na ověření funkčnosti obvodu, případně jeho upravování do nějaké finální podoby, pro kterou se pak navrhne deska. A složité to moc není. Takový KiCAD je open source a návodů na to je všude také plno. Výroba desky se dá také zařídit snadno na zakázku a není potřeba si doma hrát na chemika :-)
Ten proto shield slouží k vytvoření nějakého fixního prototypu aplikace. Potřebné zapojení periferních součástek na něj napájíš, zasuneš do desky s procesorem a jede se … Je to často rychlejší než opakované zapojování nepálivého pole. O spolehlivosti pájeného spoje nemluvě.
Ja pouzivam napr WeMos D1 UNO s ESP 8266. V jimke na dazdovu vodu hydrostatickym tlakom meriam mnozstvo vody (ultrazvuk bol nespolahlivy) a teplotu a nasledne cez wifi odosielam data na server, kde ukladam data. tie potom vizualizujem napr widgetom na telefone
Ahoj. Pekne videjko. Prosim ťa sprav video pre esp32 s RF modulom cc1101 433 mhz pre zachitenie signalu napriklad klúč od auta a nasledne odoslať ten signal.
vsechny odpory mam z ciny. nemeril jsem nikdy asi jejich presnost. vim ze v cesku je spousta obchodu co prodavaji primo z aliku veci, takze asi to je v poho :)
S Arduino je zábava, tiež odporúčam... 6:06 - napájací modul - v podstate je to to isté čo je na Arduinu, takže pre samotné Arduino to netreba, ale je to dobré ak treba oddeliť periférie a napájať ich zvlášť. Má vstup na 5V (USB A), alebo na viac, treba zistiť maximum, kľudne to môže byť 12V - do tej zdierky. A výstupy by mali byť aj 5V, aj 3V3 (pre ESP), malo by sa to dať prepínať prípadne. 9:40 - batéria v balení by robila problémy pri doprave, tuším iná kategória tovaru... Preto sa z číny bežne neposiela. 15:19 - tie piny sa samozrejme definovať musia, ale robí to tá knižnica. Preto je aj celý program tak "malý", lebo o všetko sa postará knižnica. Áno, programovať Arduino ide vďaka knižniciam vcelku jednoducho. Ale len do doby kým stačia jednoduché projekty a knižnica bez problémov funguje. Pri zložitejších sa ale aj knižnice môžu narobiť starosti, hlavne keď ich je veľa naraz treba. Ale aj tak je to skvelé pre bastlenie a ide porobiť naozaj veľa projektov s minimálnym kódom. 19:55 - kanál je skvelý, ale VS Code by som nechal na pokročilých, lebo len to jeho nastavenie (na čo najpohodlnejšiu prácu, teda + rôzne doplnky) je kopa práce. Samotný VS Code + potom samotné Platformio rozšírenie. Ale ten návod majú skvelý, odporúčam. Pracuje sa v tom potom super. Ja som si na VS Code + Platformio zvykol ľahko, lebo som VS Code mal kvôli programovaniu iných vecí už funkčné, ale kto to v živote nevidel, je to komplikované.
Díky za video... Asi to zkusím, na programování jsem byl vždycky hrozný ucho a skončil na assembleru 😂...když to nepůjde, tak na mé bývalé střední to snad využijí
no assembler je hnus! tam jsem se jen modlil at prolezu semestr, kdy jsme to meli ve skole a doufam, ze uz to nikdy neuvidim. tohle je krasa proti tomu :) ale java/kotlin je jeste vetsi krasa, bohuzel s tim tu nepochodim :)
Pro programátora to musí být hračka, protože vše je základem logika. Ale dnes bych také věnoval čas ESP32, má podstatně větší paměť, je rychlejší, má ViFi a 12 bit AD převodník. RTC modul tak tam se musí dávat nabíjecí baterie LIR 2032, při běžné baterii CR2032 se má odstranit dioda aby se baterie nenabíjela. Já mám použité dva moduly a jsou stabilní. Jo a ta deska je na univerzální s přímímy kontakty na Arduino a postavit si tam cokoli co bude víceméně na pevno. Protože moc přepájovávání pro ni není dobré. Tak pěkné zážitky a šup na tu CNC frézku. Dá se koupi základní rozšiřující deska a řídí až 4 krok. motory. 👍
Diky. Jo o tom esp32 jsem taky slysel od rudy :) me staci zatim arduino. Jinak na cnc mi vsechno funguje, tam nepotrebuju zadnou elektroniku zatim menit. Pokud neco, tak bych mel vymenit jeste dve tyce za linearni vedeni a vsechny trapezy za kulickove srouby. Ale ani se mi moc nechce. Nejak me s tim cnc nebavi, jak se musi slozite propravovat ty soubory.
@@klimbikovabastlirna Tak jo, je pravda že zatím při krátkých programech to bohatě stačí. CNC to je kapitola sama pro sebe. Pro kusovou výrobu strašně zložité a když má člověk za zády opravdovou mašinu i s odměřováním, tak to má prakticky ihned hotové. Na složité tvary je zase to CNC slabé, myslím tím obrábět kov. Toto je na dlouhou debatu.
@@Jajamilan jak rikas. nez bych neco slozite navrhoval a prevadel na CNCvhodnyformat, tak si to radsi vymyslim bud na tiskarne, nebo udelam na velke frezce klasice
Jako Arduino se hodí jen u nějakých projektů na baterky s velmi nízkou spotřebou nebo fakt jednoduchých věcí, ale třeba Raspberry Pi Pico stojí zlomek (v podstatě to co klony Arduina), není omezené tím, že má tak něco mezi 8-32kB paměti, ale teď nevím jestli něco jako 120 nebo 240kB, program se dá nahrát na flash a dá se programovat v C++ nebo MicroPythonu. U C++ je teda dost opruz upload kódu, kde je nutné při připojení napájení držet tlačítko BOOTSEL a pak je to vidět jako flashka, kam se nahraje binární soubor, ale u MicroPythonu lze psát přímo příkazy a nebo upload programu a jeho spuštění trvá asi sekundu. ESP32, STM32 nebo nRF52840 jsem nezkoušel, ale dneska mi Arduino přijde taky prakticky nejhorší. A souhlas, RTC modul jestli se bavíme o tom stejném je bastl, ta LIR2032 baterie se při 5V přebíjí, při 3.3V nenabíjí, CR2032 se nabíjet ani nemá, takže řešení je tam odpájet usměrňovací diodu, při provozu na baterky odpájet odpor u LEDky a ještě jsem z nějakého důvodu rušil nějaké pull up rezistory u INT/SQW - protože s tím nefungovalo probuzení Arduina přes interrupt tuším nebo se to naopak probudilo hned. Má to dost nedostatků a prodává se to s nimi roky.
moje prvni s arduinem bylo kamaradovi vyrobit voltmetr/teplomer do auta Citroen Xantia - po nekolika letech mi ji vlastne daroval zpet - takze tu mam svuj prvni a da se rict skoro jedinny projekt kteery byl dokoncen zakomponovany primo do palubni desky - pri startu auta na display vyskocilo neco jako logo auta - a pote ukazovalo dobijeni a teplotu podle toho kde mel dane cidlo :D
caau! tak to jo! taky myslim ze se zlepsim v elektrobastleni diky tomu. uz ted jsem zapojoval nejaky operacni zesilovac a doppleruv radar, no je to zajimave, ale jak rikas, to jsou hodiny a hodiny hrani! :)
Jdi raději než do Mega na ESP32 levnější rychlejší má WIFI. Časem přijdeš na to že ty čidla jsou spíše na hraní než k projektu který má vydržet 10+ let. Ale palec hore!
@@klimbikovabastlirna jestli si to ze školy pamatuju správně, tak se tam programuje ve wiringu, což je zjednodušený C++ pro mikrokontrolery, ale jde tam programovat (a to i v kombinaci s tim wiringem) přímo v C++ a kompilátor to prostě přelouská já sem to na bakálářku použil tušim ve chvíli kdy sem vyčítal rychlý pulzy a funkce ve wiringu na čtení z pinu měla nedostatečnou frekvenci (ztráceli se mi data), tak tu část sem musel napsat v C++ a fungovalo to ale pokud člověka to zjednodušený C++ pro jednočipy neomezuje, tak si myslim, že je super na začátek. přehledný a jednoduchý. žádný otevírání, zavírání komunikace, nastavování registrů, čištení paměti. prostě dám příkaz na čtení a čtu.
Ahoj. Co třeba přímo pro elektroniku Eagle nebo PCschematic Automation, to používám já. Free verze mají omezení, ale zatím mi to stačí. Nebo 2D kreslení LibreCAD, to je uplně free a taky vše jednoduché.
V RTCčku nemáš špatnou baterku, je to prostě špatný modul. Časová konstanta se dělí z frekvence oscilátoru, pokud je oscilátor nepřesný tak se čas rozjíždí. Docela běžná věc u těchto modulů. S Arduinem nastává ta pravá sranda když začneš programovat něco kde spínáš síťové napětí, zároveň tam máš víc čudlíků a ke všemu i nějaké komunikační sběrnice, no prostě ti do toho začne promlouvat rušení 🤣 a to je potom sranda se ho zbavit jak hardwarově nebo firmarově 🤣 .....Mimochodem na Arduino můžeš nahrát i firmware GRBL (nakonfigurovat si ho podle své potřeba) a potom s ním uplně stejně, jako máš tvoji cnc frézku, ovládat vlastní cnc stroj (plazmu, laser, frézku, nůž,3D tiskárnu.....) jen to má své mezery.... ale na ty by si přišel kdyby si víc frézoval 😅
diky za info! ja jsem nejake RTC moduly uz i objednal, tak uvidim jake budou, byl i nejaky jiny druh, ktery se mi zdalo ze lidi casteji objednavaji, tak tba bude lepsi. kdybych nekdy potreboval :) pro jistotu :) jinak sitove napeti zatim ja radsi ne, to uz je moc. hraju si s tim zatim mesic, jsem zacatecnik :)
@@danielgago-sk je to jak pises. ds1307 byl ve videu a objednal jsem z ciny uz ty 3231, videl jsem ze jsou velice casto objednavane, daleko casteji nez ty ds1307
@@klimbikovabastlirna dnes som ho "skontroloval" po viac ako roku čo bol ten projekt v šuplíku, a nabehol presný čas, možno + 1 minúta... Čas som tam nenastavoval viac ako 2 roky.
jakoze chapani objektoveho programovani ti dela problem? C++ je objektove jako JAVA myslim, tak treba je tvuj smer tudy. abys to mel podobne jako to co uz umis, ale zatoven objektove
@@klimbikovabastlirna pro můj mozek ne, tak či tak nejsem zdatný programátor, spíš programuju přímo mikrokontroléry. Ryzí jazyky mě nebaví, byť kódy pro ně z ryzích jazyků vyplývají.
jo je to sranda :) mám z toho udělané ovládání garážových vrat přes telefon :) klasické prozvánění a umí odeslat SMS, zda jsou vrata zavřená či otevřená pro kontrolu. Ale pár let jsem se k tomu už nedostal..
Udělat takovou stavebnici byl skvělý nápad. Na učení, tvorbu funkčních vzorků dobrá věc. Pro provoz v reálu omezení výkonem a spolehlivostí, zejména rozebíratelných spojů.
tak ten vykon me zatim vubec neomezuje a rozebiratelne spoje se daji nahradit pajenymi :)
@@klimbikovabastlirna Jasně jako stavebnice a výukový prostředek skvělé. Pro odladěné aplikace zapájení nezbytné. Možná bude zajímavé i toto: ruclips.net/video/UxFdL8N1U4k/видео.html&pp=ygUIdHViZXRlY2g%3D
Jsou ještě další 2 díly.
arduino Projekt vznikl v roce 2005 v Itálii ve městě Ivrea
Tohle je začátek. Jak si s tou sadou člověk jednou začne hrát a chytne ho to, tak to končí vývojem vlastních desek plošných spojů osazených mikrokontrolery, do kterých přes programátor sestavený z Arduino UNO nahrává vlastní kód. :-)
Za mě je Arduido geniální, brána do světa elektroniky i programování.
a jeje :) no snad tomu takhle nepropadnu. me se libi ze je to jednoduche, navrh vlastni desky uz jednoduchy nebude
@@klimbikovabastlirna Já myslím, že pro projekty, co mají být aspoň trochu spolehlivé a něco vydržet, je to potřeba. Propojení pomocí drátků je spíš jen na ověření funkčnosti obvodu, případně jeho upravování do nějaké finální podoby, pro kterou se pak navrhne deska. A složité to moc není. Takový KiCAD je open source a návodů na to je všude také plno. Výroba desky se dá také zařídit snadno na zakázku a není potřeba si doma hrát na chemika :-)
Cnc už máš tak plosaky v budúcnosti si môžeš urobiť :-)
@@Marek07K Tak ono se to může propájet a spoj je spolehlivý dost.
jo tak plosnaky jsem uz doma delal. jak nozem vyrezaval, tak i leptal. ale jak rika ruda, i na cnc uz bych to zvladl asi :)
Ten proto shield slouží k vytvoření nějakého fixního prototypu aplikace. Potřebné zapojení periferních součástek na něj napájíš, zasuneš do desky s procesorem a jede se …
Je to často rychlejší než opakované zapojování nepálivého pole. O spolehlivosti pájeného spoje nemluvě.
dobre, diky!
Pěkně vysnětleno. Je vidět, že z toho máč radost jako malý kluk.
mam, a dneska nebo zitra bude dalsi video! :)
Ja pouzivam napr WeMos D1 UNO s ESP 8266. V jimke na dazdovu vodu hydrostatickym tlakom meriam mnozstvo vody (ultrazvuk bol nespolahlivy) a teplotu a nasledne cez wifi odosielam data na server, kde ukladam data. tie potom vizualizujem napr widgetom na telefone
Díky za ukázky a odkazy. A zase mám o čem přemýšlet...
Ahoj. Pekne videjko.
Prosim ťa sprav video pre esp32 s RF modulom cc1101 433 mhz pre zachitenie signalu napriklad klúč od auta a nasledne odoslať ten signal.
Ahoj, jak je to s přesností odporů, zkoušel jsi objednat odpory z aliku?
vsechny odpory mam z ciny. nemeril jsem nikdy asi jejich presnost. vim ze v cesku je spousta obchodu co prodavaji primo z aliku veci, takze asi to je v poho :)
@klimbikovabastlirna jen jsem se ptal, protože některé zařízení mohou mít problém s jiným odporem než co tam má být
S Arduino je zábava, tiež odporúčam...
6:06 - napájací modul - v podstate je to to isté čo je na Arduinu, takže pre samotné Arduino to netreba, ale je to dobré ak treba oddeliť periférie a napájať ich zvlášť. Má vstup na 5V (USB A), alebo na viac, treba zistiť maximum, kľudne to môže byť 12V - do tej zdierky. A výstupy by mali byť aj 5V, aj 3V3 (pre ESP), malo by sa to dať prepínať prípadne.
9:40 - batéria v balení by robila problémy pri doprave, tuším iná kategória tovaru... Preto sa z číny bežne neposiela.
15:19 - tie piny sa samozrejme definovať musia, ale robí to tá knižnica. Preto je aj celý program tak "malý", lebo o všetko sa postará knižnica. Áno, programovať Arduino ide vďaka knižniciam vcelku jednoducho. Ale len do doby kým stačia jednoduché projekty a knižnica bez problémov funguje. Pri zložitejších sa ale aj knižnice môžu narobiť starosti, hlavne keď ich je veľa naraz treba. Ale aj tak je to skvelé pre bastlenie a ide porobiť naozaj veľa projektov s minimálnym kódom.
19:55 - kanál je skvelý, ale VS Code by som nechal na pokročilých, lebo len to jeho nastavenie (na čo najpohodlnejšiu prácu, teda + rôzne doplnky) je kopa práce. Samotný VS Code + potom samotné Platformio rozšírenie. Ale ten návod majú skvelý, odporúčam. Pracuje sa v tom potom super. Ja som si na VS Code + Platformio zvykol ľahko, lebo som VS Code mal kvôli programovaniu iných vecí už funkčné, ale kto to v živote nevidel, je to komplikované.
Super video, budem zvedavý na tie adresovateľné LED ;-)
dobre, diky!
Pre mňa zaujímavo vysvetlené.
Díky za video... Asi to zkusím, na programování jsem byl vždycky hrozný ucho a skončil na assembleru 😂...když to nepůjde, tak na mé bývalé střední to snad využijí
no assembler je hnus! tam jsem se jen modlil at prolezu semestr, kdy jsme to meli ve skole a doufam, ze uz to nikdy neuvidim. tohle je krasa proti tomu :) ale java/kotlin je jeste vetsi krasa, bohuzel s tim tu nepochodim :)
Pak můžete s výhodou použít Microchip studio, kde se dá pro Arduino vytvožit software i v assembleru. Navíc pak co takt CPU to provedená instrukce.
Pro programátora to musí být hračka, protože vše je základem logika. Ale dnes bych také věnoval čas ESP32, má podstatně větší paměť, je rychlejší, má ViFi a 12 bit AD převodník.
RTC modul tak tam se musí dávat nabíjecí baterie LIR 2032, při běžné baterii CR2032 se má odstranit dioda aby se baterie nenabíjela. Já mám použité dva moduly a jsou stabilní.
Jo a ta deska je na univerzální s přímímy kontakty na Arduino a postavit si tam cokoli co bude víceméně na pevno. Protože moc přepájovávání pro ni není dobré.
Tak pěkné zážitky a šup na tu CNC frézku. Dá se koupi základní rozšiřující deska a řídí až 4 krok. motory. 👍
Diky. Jo o tom esp32 jsem taky slysel od rudy :) me staci zatim arduino. Jinak na cnc mi vsechno funguje, tam nepotrebuju zadnou elektroniku zatim menit. Pokud neco, tak bych mel vymenit jeste dve tyce za linearni vedeni a vsechny trapezy za kulickove srouby. Ale ani se mi moc nechce. Nejak me s tim cnc nebavi, jak se musi slozite propravovat ty soubory.
@@klimbikovabastlirna Tak jo, je pravda že zatím při krátkých programech to bohatě stačí.
CNC to je kapitola sama pro sebe. Pro kusovou výrobu strašně zložité a když má člověk za zády opravdovou mašinu i s odměřováním, tak to má prakticky ihned hotové. Na složité tvary je zase to CNC slabé, myslím tím obrábět kov. Toto je na dlouhou debatu.
@@Jajamilan jak rikas. nez bych neco slozite navrhoval a prevadel na CNCvhodnyformat, tak si to radsi vymyslim bud na tiskarne, nebo udelam na velke frezce klasice
@@klimbikovabastlirna Ještě by bylo možná za úvahu dát do té 3018 podstatně výkoněší laser a eventuelně si popisovat výrobky, přání nebo podobný věci.
Jako Arduino se hodí jen u nějakých projektů na baterky s velmi nízkou spotřebou nebo fakt jednoduchých věcí, ale třeba Raspberry Pi Pico stojí zlomek (v podstatě to co klony Arduina), není omezené tím, že má tak něco mezi 8-32kB paměti, ale teď nevím jestli něco jako 120 nebo 240kB, program se dá nahrát na flash a dá se programovat v C++ nebo MicroPythonu. U C++ je teda dost opruz upload kódu, kde je nutné při připojení napájení držet tlačítko BOOTSEL a pak je to vidět jako flashka, kam se nahraje binární soubor, ale u MicroPythonu lze psát přímo příkazy a nebo upload programu a jeho spuštění trvá asi sekundu. ESP32, STM32 nebo nRF52840 jsem nezkoušel, ale dneska mi Arduino přijde taky prakticky nejhorší.
A souhlas, RTC modul jestli se bavíme o tom stejném je bastl, ta LIR2032 baterie se při 5V přebíjí, při 3.3V nenabíjí, CR2032 se nabíjet ani nemá, takže řešení je tam odpájet usměrňovací diodu, při provozu na baterky odpájet odpor u LEDky a ještě jsem z nějakého důvodu rušil nějaké pull up rezistory u INT/SQW - protože s tím nefungovalo probuzení Arduina přes interrupt tuším nebo se to naopak probudilo hned. Má to dost nedostatků a prodává se to s nimi roky.
moje prvni s arduinem bylo kamaradovi vyrobit voltmetr/teplomer do auta Citroen Xantia - po nekolika letech mi ji vlastne daroval zpet - takze tu mam svuj prvni a da se rict skoro jedinny projekt kteery byl dokoncen
zakomponovany primo do palubni desky - pri startu auta na display vyskocilo neco jako logo auta - a pote ukazovalo dobijeni a teplotu podle toho kde mel dane cidlo :D
paradni! :)
Cus, pekny, ja ho objevil v roce 2016, naucil jsem se diky nemu i dost veci z hlediska HW, ty ruzny hradla, citace, apod. Hrozne to ale zere cas. :-)
caau! tak to jo! taky myslim ze se zlepsim v elektrobastleni diky tomu. uz ted jsem zapojoval nejaky operacni zesilovac a doppleruv radar, no je to zajimave, ale jak rikas, to jsou hodiny a hodiny hrani! :)
Jdi raději než do Mega na ESP32 levnější rychlejší má WIFI. Časem přijdeš na to že ty čidla jsou spíše na hraní než k projektu který má vydržet 10+ let. Ale palec hore!
Ja som si objednal pred tyzdnom a baterka tam bola
Tak Arduino ještě žije ? Asi je na čase oprášit znalosti Javy :)
jasně, žije :) Nedávno jsem na něm stavěl MCP panel autopilota :)
java je na arduinu k nicemu. pise se tam v nejakem divnem C++
@@klimbikovabastlirna jestli si to ze školy pamatuju správně, tak se tam programuje ve wiringu, což je zjednodušený C++ pro mikrokontrolery, ale jde tam programovat (a to i v kombinaci s tim wiringem) přímo v C++ a kompilátor to prostě přelouská
já sem to na bakálářku použil tušim ve chvíli kdy sem vyčítal rychlý pulzy a funkce ve wiringu na čtení z pinu měla nedostatečnou frekvenci (ztráceli se mi data), tak tu část sem musel napsat v C++ a fungovalo to
ale pokud člověka to zjednodušený C++ pro jednočipy neomezuje, tak si myslim, že je super na začátek. přehledný a jednoduchý. žádný otevírání, zavírání komunikace, nastavování registrů, čištení paměti. prostě dám příkaz na čtení a čtu.
Zdravim,neporadite dobry ale jednoduchy program na kresleni autoelektrickych 12V schem ? Diky
bohuzel vubec netusim
@@klimbikovabastlirna Diky aj tak
Kicad je free a je jednoduchý ten by som skúsil :-)
Ahoj. Co třeba přímo pro elektroniku Eagle nebo PCschematic Automation, to používám já. Free verze mají omezení, ale zatím mi to stačí. Nebo 2D kreslení LibreCAD, to je uplně free a taky vše jednoduché.
@@pavelbohm7479 Dekuju
V RTCčku nemáš špatnou baterku, je to prostě špatný modul. Časová konstanta se dělí z frekvence oscilátoru, pokud je oscilátor nepřesný tak se čas rozjíždí. Docela běžná věc u těchto modulů. S Arduinem nastává ta pravá sranda když začneš programovat něco kde spínáš síťové napětí, zároveň tam máš víc čudlíků a ke všemu i nějaké komunikační sběrnice, no prostě ti do toho začne promlouvat rušení 🤣 a to je potom sranda se ho zbavit jak hardwarově nebo firmarově 🤣 .....Mimochodem na Arduino můžeš nahrát i firmware GRBL (nakonfigurovat si ho podle své potřeba) a potom s ním uplně stejně, jako máš tvoji cnc frézku, ovládat vlastní cnc stroj (plazmu, laser, frézku, nůž,3D tiskárnu.....) jen to má své mezery.... ale na ty by si přišel kdyby si víc frézoval 😅
diky za info! ja jsem nejake RTC moduly uz i objednal, tak uvidim jake budou, byl i nejaky jiny druh, ktery se mi zdalo ze lidi casteji objednavaji, tak tba bude lepsi. kdybych nekdy potreboval :) pro jistotu :) jinak sitove napeti zatim ja radsi ne, to uz je moc. hraju si s tim zatim mesic, jsem zacatecnik :)
@@klimbikovabastlirna jestli potřebuješ přesný čas a je k dispozici wifi tak doporučuji esp32 nebo esp8266 a použít ntp server
@@klimbikovabastlirna dobre mi fungovali RTC moduly typ DS2321, tie DS1307 sú k ničomu... (nevidím z videa ktorý tam bol presne)
@@danielgago-sk je to jak pises. ds1307 byl ve videu a objednal jsem z ciny uz ty 3231, videl jsem ze jsou velice casto objednavane, daleko casteji nez ty ds1307
@@klimbikovabastlirna dnes som ho "skontroloval" po viac ako roku čo bol ten projekt v šuplíku, a nabehol presný čas, možno + 1 minúta... Čas som tam nenastavoval viac ako 2 roky.
ESP32 je lepší, a levnější ;-) Za kilo máš 240mhz dual core MCU s WIFI a BT ;-) A framework Arduino na tom jede taky ;-)
Pro programátora to musí být hračka. Já Javu absolutně nechápu, Cčko mi je blíž, ale stejně nejsem programátor a na Arduino i ESP programovat dokážu.
jakoze chapani objektoveho programovani ti dela problem? C++ je objektove jako JAVA myslim, tak treba je tvuj smer tudy. abys to mel podobne jako to co uz umis, ale zatoven objektove
@klimbikovabastlirna na škole jsme měli i Javu a jsem v ní úplně mimo 😅
@@klimbikovabastlirna Já napsal Cčko obecně, všechny 3 zvládám, Javu ne :D
Tak tomu nerozumim. Ja myslel ze C# a Java jsou si docela podobne
@@klimbikovabastlirna pro můj mozek ne, tak či tak nejsem zdatný programátor, spíš programuju přímo mikrokontroléry. Ryzí jazyky mě nebaví, byť kódy pro ně z ryzích jazyků vyplývají.
jo je to sranda :) mám z toho udělané ovládání garážových vrat přes telefon :) klasické prozvánění a umí odeslat SMS, zda jsou vrata zavřená či otevřená pro kontrolu. Ale pár let jsem se k tomu už nedostal..
tak to je ale moc pekne vyuziti!
😀🎉první