Комментарии •

  • @xxagucha33xx29
    @xxagucha33xx29 2 года назад +17

    Czekam z niecierpliwością na odcinek dotyczący przygotowania anhydrytu do dalszej obróbki. Pozdrawiam serdecznie.

  • @matix1349
    @matix1349 15 дней назад +1

    Rewelacyjne wytłumaczalne , dzięki wielkie bo akurat szukałem takiego wyczerpującego ( jak dla mnie) porównania

  • @grzegorzdabrowski837
    @grzegorzdabrowski837 Год назад +5

    Witam wszystko elegancko rozpisane i wytłumaczone a może zrobił by Pan odcinek z porównaniem wełny a piany do ocieplenia poddasza bo też temat ciekawy

  • @pablok1463
    @pablok1463 2 года назад +4

    Witam
    Filmik spoko.Jezeli chodzi o szlifowanie anhydrytu to bez przesady, wystarczy na drugi dzień po wylaniu pozamiatać go miotłą twarda jak do polbruku i jest ok.Chodzi o to żeby zerwać wierzchnia warstwę - mleczko. Ono powoduje brak przyczepności do podłoża. Im szybciej się usunie ta warstwę tym łatwiej ona schodzi. Jeżeli chodzi o sprawność to jest dużo lepsza posadzka anhydrytowa niż cementową. Szybciej się grzeje i szybciej stygnie więc możemy precyzyjniej sterować żądana temperaturą w pomieszczeniu. Powierzchnia posadzki jaka wylałemw parterze to 245m² i żadnej dylatacji. Po wygrzaniu zero pęknięć. Użytkuje 4 lata i nic się nie dzieje.koszt w 2017 11tys

  • @andrzejduda2618
    @andrzejduda2618 2 года назад +5

    Bardzo wartościowy materiał 👍 dodałbym tylko że przygotowanie podłoża pod anhydryt jest znacznie bardziej pracochłonne ponieważ wszystkie maty trzeba skleić taśma i szczelinki wypianowac żeby uniknąć wlania się wylewki pod styropian oraz kulki styropianu posprzątać bo wypłyną, przy betonie można to pominąć.
    PS. Z tym oporem cieplnym betonu trochę przesadzone się wydają te badania, może gdyby wykonał je producent betonu wyniki byłyby bardziej zbliżone 😉

  • @cannabiolus
    @cannabiolus 2 года назад +7

    Na taki material czekałem, buduje dom i tez stoję przed tym wyborem. Pozdrawiam Krzychu:)

    • @pawerucinski5594
      @pawerucinski5594 2 года назад +1

      U mnie tak samo zastanawiam się ogarnąć temat stropu biorę się za oglądanie

    • @dodekgniewny4687
      @dodekgniewny4687 2 года назад +2

      Bież cementową u mnie jest anhydrytową ok jest podłogą równiutka ale ma wadę nie lubi wody się rozpuszcza

    • @pezett
      @pezett 2 года назад

      @@dodekgniewny4687 możesz bardziej opisać swoj problem z anhydrytem?

  • @mateuszsmetek2955
    @mateuszsmetek2955 2 года назад +8

    Dobra robota ! Jak zawsze wytłumaczone tak jak ma być!

  • @12krycha
    @12krycha 2 года назад +3

    Super. Chętnie zobaczę materiał z przygotowania pod płytki.

  • @jakubbart.2296
    @jakubbart.2296 2 года назад +4

    Witaj Krzysiek, ciekawy materiał, znów coś więcej wiem, człowiek całe życie się uczy. Pozdrawiam

  • @marekkudyba3681
    @marekkudyba3681 Год назад +2

    Tyle i aż tyle. Super porównanie. Dziękuję.

  • @krystian3021
    @krystian3021 2 года назад +3

    Dobrze że zribiłeś ten film ,bo właśnie jestem na etapie remontu podłogi. Bardzo przydatne informacje

  • @sgtace
    @sgtace 2 года назад +2

    9:00 tak, ale wylewkę też polewamy wodą i trzymamy w niej wilgoć bo są różnice temperatur i w zależności od mieszanki jeśli nie będzie pielęgnacji to mogą się dziać takie rzeczy jak z głazami na pustyni które są nagrzane w środku a z zewnątrz np. działa chłodne powietrze - zwyczajnie popęka.
    Przy wielkich budowach jak np. nowego bloku elektrowni bełchatów były specjalne termometry włożone i badano jaka jest temperatura w środku cementu bo przy zastyganiu wydobywa się dużo ciepła - po przekroczeniu pewnych parametrów jest ryzyko że cała wylewka będzie "do kosza". Może ekstremalny przykład, ale też istotny chyba w przypadku wylewek w domu.

  • @jaroslawstachanczyk3323
    @jaroslawstachanczyk3323 19 дней назад

    Świetny materiał. Może wspomogę innych dodając następujące wyniki poszukiwań. Jastrychy cementowe i anhydrytowe różnią się pod względem wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie, co wynika z ich składu chemicznego i sposobu wiązania.
    1. Jastrych cementowy:
    Wytrzymałość na ściskanie: Zwykle waha się w granicach 20-30 MPa (dla standardowych mieszanek), choć specjalistyczne jastrychy mogą osiągać wytrzymałości nawet powyżej 40 MPa.
    Wytrzymałość na rozciąganie (przy zginaniu): Zazwyczaj wynosi 5-7 MPa.
    Wytrzymałość jastrychu cementowego może być dostosowana przez dodanie włókien zbrojeniowych lub specjalnych dodatków.
    2. Jastrych anhydrytowy:
    Wytrzymałość na ściskanie: Zwykle mieści się w granicach 20-30 MPa (w przypadku standardowych jastrychów anhydrytowych), ale wytrzymałość może się zwiększać dla bardziej wytrzymałych wariantów.
    Wytrzymałość na rozciąganie (przy zginaniu): W przypadku jastrychów anhydrytowych zazwyczaj wynosi 4-6 MPa, co oznacza, że są nieco mniej odporne na rozciąganie w porównaniu do cementowych.
    Różnice:
    Jastrych cementowy jest bardziej odporny na działanie wody** i może być stosowany zarówno w pomieszczeniach wilgotnych, jak i suchych.
    Jastrych anhydrytowy charakteryzuje się lepszym przewodnictwem cieplnym**, co czyni go bardziej odpowiednim do systemów ogrzewania podłogowego. Jednakże jego wytrzymałość na wilgoć jest niższa, co ogranicza zastosowanie w wilgotnych pomieszczeniach (np. łazienki).
    Wybór pomiędzy tymi dwoma typami jastrychów zależy od specyficznych warunków technicznych i wymagań projektu.

  • @ProfessionalC360
    @ProfessionalC360 Год назад +5

    To że mixokret nagrzewa sie 2x dłuzej niz anhydryt, jakie to ma wg znaczenie ? Kto włącza i wyłącza ogrzewanie podłogowe do całkowitego wychłodzenia? Przychodzi zima, podłogówka jest włączona na dana temperature i całą zime grzeje, na noc spada o stopien dwa a za dnia sie podnosi do góry o stopien dwa i tyle, przychodzi wiosna podłogowke sie gasi i tyle. Jakie to ma znaczenie ? Cena jest na tyle lepsza w porównaniu z anhydrytem ze jak dla mnie minusy wymienione przy mixie nie maja zadnego znaczenia. A co do ekipy od mixa na budowie, ekipa jak ekipa kazda moze cos spierdolić, nie zaleznie co robi.
    Nie jestem hejterem, pisze jak to widze, lubie Pana filmy ;)
    ps. nie jestem wykonawcą mixa. Dom buduje;)

  • @tomirally
    @tomirally 2 года назад +2

    Proszę o kontynuacje. Dzięki za film!

  • @suwarez22
    @suwarez22 2 года назад +11

    Miałem ten sam dylemat, z uwagi na to że anhydrtowi wykonawcy mieli terminy zrobiłem zwykle z miksokreata i nie żałuję. Jeden z panów od anhydrytu, powiedział że z tym wygrzewaniem i zdjęciami z termowizji to pić na wodę bo pokazywane jest to po godzinie wygrzewania, a nie ze tak jest niby cały czas ... I owszem w tym czasie anhydryt grzeje się szybciej, ale później cementowa grzeje również równomiernie.
    U siebie na weekend ogrzewanie wyłączyłem, sama podłogówka, dwa dni w dzień koło 10 st, w nocy koło zera. Przez dwa dni temp spadła do 19 st, w domu było 21 st, temp podłogi spadła z 21, 22 st do 18 st.
    Po 2, 2,5 godz grzania temp podłogi była znowu 21, 22 st, a niby pół dnia trzeba wygrzewać...
    Ale. Grzejnikami szybciej się dogrzewa, tutaj praktycznie po 3 godz temp wzrosła tylko o 1 st., podkręciłem temp na kotle. Więc raczej bardziej opłaca się zostawić piec na zredukowanej temp niż wyłączać go całkowicie bo przy pracy spalał około 3m3 na dzień, a żeby potem dogrzać do tej temp chyba koło 9m3.
    Reasumojac przy podłogówce piec kiedy zaczyna się okres grzewczy włączasz i tyle, wyłączasz na koniec okresu grzewczego więc czy anhydryt czy miksokret nie ma raczej żadnego znaczenia...
    A gips z połowę droższy no i zabiegów przy nim więcej.

    • @momontiego8705
      @momontiego8705 Год назад

      Upraszczasz za mocno, na czas nagrzania wpływa wszystko- od przepływu i temperatury w układzie, po grubość posadzki, gęstość ułożenia rurek, ich średnicy, aż po izolację pod wylewką.

    • @suwarez22
      @suwarez22 Год назад +1

      @@momontiego8705 oczywiście. Co nie zmienia faktu że anhydryt się zwyczajnie nie opłaca... Gdyby wszystkie te warunki jak piszesz byłyby spełnione, takie same a różnica byłaby tylko w tym czy mielibyśmy anhydryt czy cementową nic to nie zmieni...jedyna różnica byłaby pewnie taka że przy pierwszym uruchomieniu grzania na zimę zrobi się ciut szybciej cieplej przy anhydrycie ale tak naprawdę nie ma to KOMPLETNIE żadnego znaczenia bo nie zaczynamy grzać kiedy temp. w domu spadnie nam do 16 stopni. Praktycznie przy cementowej przejście to, z okresu letniego na jesienny jest niezauważalne więc nie ma sensu wydawania drugiego tyle na drogi bajer...
      Do tego kolejna ściema wykonawców anhydrytu i rzekomo szybszego nagrzewania to taka, że na noc sobie niby ustawiasz niższą, przypuśćmy 18 st, na dzień wyższa 22 st temp. I że cementową wylewką tego płynnie nie wysterujesz. Tylko że w nowym budownictwie, dobrym ociepleniu , żeby przez te 8, 10 godz nocnych temp spadła o 4 st C jest praktycznie nierealne 🙂 chyba że przy rozszczelnionych oknach...

    • @jarekb7855
      @jarekb7855 10 месяцев назад

      Co ogrzewasz, że spalasz dziennie 3, a nawet 9 metrów sześciennych opału?? Pół osiedla grzejesz, czy co?

    • @suwarez22
      @suwarez22 10 месяцев назад

      @@jarekb7855 pompa ciepła w kWh, węgiel, ekogroszek, pellet w tonach, 3 m3 drewna do kominka to mam na sezon, 3 m3 gazu z butli też raczej na sezon, został gaz ziemny.
      Gazem ziemnym.

  • @Raheem3333
    @Raheem3333 11 месяцев назад

    Super materiał. Rozwiane wątpliwości. Jak zwykle mega wiedza. Pozdrawiam

  • @przemek6319
    @przemek6319 2 года назад +5

    Dom parterowy 211m2 zalewałem w zeszłym roku. Na stropie z miksokreta koszt 7.5k na parterze anhydryt 13k.

    • @zoska_samoska5569
      @zoska_samoska5569 2 года назад

      a dlaczego tak podzielony dom, że na górze cement a na dole anhydryt? Chodzi o koszta czy o wytrzymałość? stoję przed wyborem i sama nie wiem.

    • @przemek6319
      @przemek6319 2 года назад

      @@zoska_samoska5569 Zrobiłem tak ze względu na wytrzymałość, na górze tylko pudła po telewizorze leżą więc mi nie zależało.

  • @rafapochec6589
    @rafapochec6589 2 года назад +1

    Bardzo dobre wytłumaczenie tematu. Dodałbym że przy kolejnych okładzinach każdy samopoziom możemy wylać na podłoże cementowe natomiast na anhydryt wyłącznie anhydrydowe oraz bez ogrzewania podłogowego wilgotność nie powinna przekraczać 0,5 procent CM

    • @przemysaw910
      @przemysaw910 2 года назад

      Wykonywaliśmy wylewkę samopoziomujacą cementową na podłoże anhydrytowe. Wszystko konsultowane z działem technicznym firmy Mapei.
      Pozdrawiam

    • @rafapochec6589
      @rafapochec6589 2 года назад +1

      @@przemysaw910 co firma to inne podejście. Ja pracuję na Uzinie, Murexinie i tam średnio jest to akceptowalne

  • @swiadomy1
    @swiadomy1 2 года назад +2

    Zapłaciłem za anhydryt 9900, za betonowa chcieli 8000. Plytki poszły na hydroizolacje mapei + klej mapei. Jestem zadowolony z anhydrytu - jedyny minus to że się ściera i trzeba bardzo dobrze zagruntować

  • @Mobilek.
    @Mobilek. 2 года назад +15

    Najważniejsze porównanie to takie że Anhydryt to GIPS nie odporny na wilgoć.

  • @wrba1990
    @wrba1990 2 года назад +9

    Angydryt zrobimy 4 dni temu. Bardzo serdecznie proszę Pana Profesora o film o przygotowaniu pod płytki. Jest potrzebny na już 😀

    • @poike_pige
      @poike_pige 2 года назад +4

      0. Szuszymy i wygrzewamy wylewkę zgodnie z instrukcją.
      1. Ustalamy wysokość 0.
      2. Szlifujemy mleczko dokładnie, a jak trzeba to do odpowiedniej wysokości dla okładziny.
      3. Jeżeli jest za dużo miejsca na klej (szczególnie na ogrzewaniu podlogowym), należy zrobić warstwę szczepną na grunt z piaskiem, a potem wylewkę wyrownujacą Atlas Sam 200 albo lepiej Weber floow 4310.
      4. Resztę ogarnia płytkarz

    • @ptaker86
      @ptaker86 Год назад

      @@poike_pige pod płytki zawsze samopoziom niezależnie od typu jastrychu?

  • @jacekjacek9530
    @jacekjacek9530 Год назад +1

    Poranna lekcja przy kawce przed pracą , dzięki i pozdrawiam.

  • @jezuschrystus.69
    @jezuschrystus.69 2 года назад +3

    Wygrzewanie posadzki od 25 stopni do 45 stopni po 5 stopni co 4 dni podwyzszac, zostawic na tydzien przy 45 stopniach i po 5 stopni zjezdzac co 4 dni do 25.
    Ale co firma to inny plan, ja pisze to co sugueruje innym i co inni (posadzkarskie firmy) sugerowali mi i nigdy z tym nie mialem klopotu.
    Podpisane pieczatka ;)

  • @kamilwojtas7489
    @kamilwojtas7489 2 года назад +4

    Hej fajny film:) dodatkowo chyba wytrzymałość na zginanie określą się w Nm a nie w N/m2

  • @Thefireklolp
    @Thefireklolp 10 месяцев назад

    Są wylewki anhydrytowe Knauf których nie szlifujemy... Sam posiadam , oszczędności nawet przy ogrzewaniu kotłem na paliwo stałe, są odporne na wilgoć, wystarczy dobrze zagruntować, przeszedłem przez cały proces że specjalistami knaufa..,polecam

  • @mariuszsicinski-fo5wv
    @mariuszsicinski-fo5wv Год назад

    Dziękuję bardzo . Dobra lekcja .

  • @DogueDeBordeauxPL
    @DogueDeBordeauxPL Год назад +2

    Byłbym wdzięczny jakby Pan napisał jak położyć na wylewkę anhydrytową żywicę epoksydową. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie infromacje na ten temat.

    • @robertgaz6457
      @robertgaz6457 Год назад

      Mleczko anhydrytowe musi zostać zeszlifowane metodą diamentową lub papierami ściernymi. Na tak przygotowane i odkurzone podłoże aplikujemy żywicę i zasypujemy piaskiem kwarcowym żeby utworzyć mostek szczepny pod kolejne warstwy. Ważne żeby wilgotność anhydrytu nie przekraczała 4%. Żywicę rozprowadzamy pacą/szpachlą o szerokości około 30 cm od ściany do ściany. Po rozprowadzeniu namoczonym wałkiem (włosie ok.14mm) rozwałkowujemy powierzchnie żeby zgubić wszelkie zgrubienia. Następnie zaasypujemy piaskiem kwarcowym (frakcja 0,4-0,8). Na następny dzień odkurzamy i mamy gotowe i szczepne podłoże z kolejnymi okładzinami oraz masami cementowymi .

  • @qkenkenu
    @qkenkenu Год назад +2

    podziwiam (również te filmy zwałowe) wiedzę, pytanie zasadnicze, bo na cemencie mozna tych dylatacji zrobić więcej, ile co i o ile jest trwalsze, bo jak budowano te zamki 700 lat temu, to one nadal stoją, a dzisiaj mamy super technologię, a chata stoi 30-70-90 lat na czyms takim...

  • @bartekzieba5511
    @bartekzieba5511 2 года назад

    Świetny wykład i porównanie.

  • @TheK4ptur
    @TheK4ptur 2 года назад +4

    Z tymi jednostkami przewodzenia ciepła jest tak, że W/(m·K) to przewodność cieplna konkretnego materiału i to nie ma nic wspólnego z budowlanką (np. dla wody, złota, styropianu etc.), a W/(m2·K) to współczynnik przenikania ciepła dla przegród budowlanych, czyli ścian, dachów i to już nie jest stricte jeden materiał, tylko jak wspomniałem cała przegroda. :)

    • @-Monterek-
      @-Monterek- 2 года назад

      To sa wartości również dla konkretnych materiałów budowlanych ale trzeba pamiętać że gotowa przegroda to miks wielu materiałów i trzeba uwzględnić w obliczeniach.
      Takze masz racje i trochę nie masz :)

    • @TheK4ptur
      @TheK4ptur 2 года назад

      @@-Monterek- może nie załapałeś co miałem na myśli ale wspomniałem o styropianie też, a że gotowa przegroda to np. cegła + styropian itd. to wiadome :P

  • @djtim85
    @djtim85 2 года назад +3

    Panie Krzysztofie, jak wygrzać prawidłowo wylewkę cementową , jeżeli ta ma półtora roku w suchym pomieszczeniu. Na początku była odpalona raz na kilka dni do utrzymania temperatury w zimie.

  • @Lt_Head
    @Lt_Head Месяц назад

    Cześć Krzysiek, wielkie dzięki za wszystkie materiały. Zastanawiam się czy istnieje w przyrodzie opcja pośrednia? Generalnie chodzi mi o lepszą odporność na wodę przy zachowaniu właściwości samopoziomujących i lepszym przewodzeniu ciepła jak w jastrychu betonowym. Mam niecałe 200m2 w całości w podłogówce, okresowo wysoki poziom wód gruntowych (około 50cm pod poziomem gruntu) wszystkie instalacje hydrauliczne pod posadzką - wszystko to zostawia jednak trochę wątpliwości. Jest co prawda płyta fundamentowa W8 XC2, ale w razie czego nie chciałbym pruć całej posadzki i tego co na będzie na niej ułożone. Pozdrawiam serdecznie.

  • @przemysawkacprzak6311
    @przemysawkacprzak6311 2 года назад +3

    Ta przenikalność cieplna jest dobrze opisana - W/m2*K, czyli ile Watów energii (w tym przypadku cieplnej) przeniknie przez powierzchnię 1 m2 przy różnicy temperatur pomiędzy jedną stroną, a drugą 1 Kelvin'a.

    • @alcovid4090
      @alcovid4090 2 года назад +1

      Napisane ma na tablicy PRZEWODZENIE i mówił o lambda czyli dobrze powiedział, że powinno być W/m*K bo PRZEWODZENIE dotyczy próbki materiału 1x1x1m gdyby porównywał PRZEGRODĘ 40mm anhydrytu do 60mm cementowej to opisywałby PRZENIKALNOŚĆ CIEPLNĄ U i wówczas byłoby W/m2*K.

    • @przemysawkacprzak6311
      @przemysawkacprzak6311 2 года назад +1

      @@alcovid4090 masz w pełni racje. Mój błąd. Nie wyłapałem tego.

    • @gdziemojnick
      @gdziemojnick Год назад

      ​@@alcovid4090 skoro próbka to 1m x 1m x 1m to wzor W/m3*K geniuszu

    • @chrombud6626
      @chrombud6626 Год назад

      ​@@gdziemojnick Niestety Nie masz racji "Mody" bo ta jednostka nie powstaje w taki sposób jaki sobie wymyśliłeś. λ= Q' * d / (S*ΔT) u góry d to grubość tej próbki a na dole S to powierzchnia tej próbki dlatego wychodzi W/mK

  • @SamSabat
    @SamSabat 2 года назад +2

    Trzeba wybrać taką jaką ekipa zrobi dobrze :D

  • @michailszalony
    @michailszalony 2 года назад +2

    tak dla potomnych, wylewki robić gdy jest ciepło!!! u siebie wylewałem anchydryt końcem grudnia, i na drugi dzień przyszło -10 mrozu, więc zacząłem to wygrzewanie najpierw 20 st i ok utrzymałem temperaturę na plus 5, przy braku ocieplenia "góry" i co dziennie po 5 st w górę tak że po tygodniu już grzałek na 50st, i przy -15 w domu było 28 st, przy gołym dachu, ale za to ilość pary jaka powstała spowodowała zawilgocenie tynku cementowo wapiennego, do tego stopnia że woda płynęła po oknach i ścianach, a w konsekwencji w dalszej części suszenia powstały pęknięcia moich pięknych gładkich tynków😒😒😒....

    • @caicek
      @caicek 2 года назад +1

      Ja zrobiłem w grudniu i to był idealny moment. Zero pęknieć, bo schła sobie powolutku. Tylko że mój budynek był już ocieplony z zewnątrz, więc w środku utrzymywała się temperatura +5C

    • @michailszalony
      @michailszalony 2 года назад

      @@caicek ale mi tynki popękały, a nie wylewka... I ściany były ocieplone, tylko nie dach😤 a i tak masa wody z wylewki odparowywała, i poza tym chciałem wygrzać w tydzień a nie przez miesiąc... Bo po nowym roku już płytki były kładzione na podłogach 😁

  • @mateuszandrzejewski426
    @mateuszandrzejewski426 2 года назад +1

    Jak dla mnie bomba 😉

  • @wiadroszpejow1737
    @wiadroszpejow1737 2 года назад +1

    Dobry materiał i ja również polecam anhydryt, rok użytkowania i nie ma problemów a ogrzewanie mam kablami grzejnymi i widać że nagrzewa się szybko, dodatkowo bardzo dużą zaletą jest cecha samopoziomowania bo nie trzeba mieć dobrej ekipy żeby wszędzie wyszło równo (różnica max 1 cm w całym domu 120m2), uważam jednak że ta obawa przed wilgocią jest chyba przesadzona bo punktów gdzie może dostać się wilgoć jest o wiele więcej niż łazienka a nie sposób zrobić to ze 100% pewnością że będzie szczelnie.

  • @piotrkrajewski9059
    @piotrkrajewski9059 2 года назад +1

    Hej, wyższa przewodność cieplna wynika w mojej ocenie bardziej z gęstości właściwej materiału, anhydryt jest dużo gęstszy, oraz wylewa się go bardzo rzadkiego, dużo mniej powietrza zostaje zamknięte w jastrychu, to też determinuje brak konieczności dylatacji, przez tą jednorodność występują niższe naprężenia.
    Osobiście wylewałem na 65 metrach na dole w domu Knaufa FE50 Largo (ręcznie, samemu), i mam jedną dylatację w połowie, tak na wszelki 🙂

    • @daruddg31
      @daruddg31 2 года назад

      Szlifowałeś go ??

    • @piotrkrajewski9059
      @piotrkrajewski9059 2 года назад

      @@daruddg31 Zobacz niżej mój komentarz, właśnie o tym.

    • @daruddg31
      @daruddg31 2 года назад

      ​@@piotrkrajewski9059 nie ma już komentarza od ciebie

  • @mnichooy
    @mnichooy 2 года назад +1

    lubię Twoje filmy bo bardzo dużo się z nich nauczyłem. Anhydryt Knaufa nie wymaga szlifowania gdyby się ktoś tego obawiał.

  • @Tomsza7
    @Tomsza7 Год назад

    Wylewanie cementu to ja już robiłem będąc w przedszkolu... Pozdrawiam 😉

  • @SanMigell
    @SanMigell Год назад +1

    No i mamy odpowiedź czy anhydryt nadaje się do pomp ciepła które będą używane do chłodzenie latem. Jeśli pompa ma schładzać podłoge latem to może skraplać się woda na rurkach podłogowki i oddawać do posadzki która nie toleruje jej... Ja zrobiłem wszędzie miksokreta. Przewodzi ładnie wytrzymała, pewnie zdrowsza ( dla wrażliwych i alergików istotne czym oddychają) Pozdro. Jak zawsze profesjonalne wyczerpujące informację. 👍👍👍👌

  • @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej
    @Wojciuszkiewicz_Bartlomiej 2 года назад +2

    nie było wątka co w garażu, chociaż raczej tutaj jest narażony na wilgoć, pytanie też co położymy jako posadzkę

  • @jacekdyl8547
    @jacekdyl8547 Год назад

    Siema for you.
    Masz całkowitą rację co do estrichu cementowego to jest pierwsza Liga i prawda co mówisz.
    Co do estrichu w formie płynnej na bazie gipsu to jest porażka mimo że pięknie wygląda po wykonaniu, miałem już przykłady wpadak przy remontach z tym materiałem.
    Odpadają pomieszczenia mokre,garaże.
    Pozdrawiam. Barnej.

  • @swiadomy1
    @swiadomy1 2 года назад +1

    Uważam że trochę przesada z tym że w łazience nie można, wystarczy dobry wiatraczek i hydroizolacja.

  • @karimbalim9836
    @karimbalim9836 Месяц назад +1

    Cementowa ma słabszą przewodność cieplną niż anhydrytowa, ale czy te ciepło w jakiś magiczny sposób znika? Czy są straty ciepła? Moim zdaniem nie.

  • @EDImaciek
    @EDImaciek 2 года назад +3

    Ciekawy materiał muszę dodać coś od siebie odnośnie "2 razy szybciej się nagrzewa."
    Przy podłogówce nagrzewanie nie ma najmniejszego znaczenia. Zaczyna się sezon grzewczy i ogrzewanie chodzi 24/h dobę. To jest bardziej marketing. Czymś trzeba wyjaśnić tą cenę. Oczywiście ma dużo zalet przewodzenie, brak skurczu, itd
    Przy anh chyba łatwiejsza jest regulacja temperatury. Ale jak to wygląda gdy jest rekuperacja?
    U mnie posadzka ma pełnić funkcje buforu. 8 cm betonu i grzanie prądem (bufor 1500l)na taryfie nocnej.

    • @antonistefann9538
      @antonistefann9538 Год назад

      Nie do końca marketing. Ogrzewanie podłogowe nie zawsze musi chodzić 24h. To wg. mnie jest błędne założenie ponieważ zależy jaki się ma pomysł na system grzewczy, z czego jest zbudowany dom, jakość izolacji, straty ciepła i wiele jeszcze innych rzeczy. Jeśli posadzka ma być w założeniu akumulatorem to jest ok, tylko nie zawsze jest to konieczne. U mnie prawdopodobnie będzie to anhydryt, a akumulacja ciepła będzie w ścianach. Są po prostu różne rozwiązanie i każdy robi co mu pasuje.

  • @piotrprzybylski5389
    @piotrprzybylski5389 2 года назад +1

    Dwa lata temu dzwonilem do kilku firm w obrebie mazowieckiego. Wszyscy mowili taka sama cene mixokreta jak anhydrytu. Czesci nie chcialo sie pracowac z materialem i mowili bym sam sobie zalatwial bo nie beda sie bawic. Z materialem krzyczeli 50 zl m2

  • @pawelzawicki6098
    @pawelzawicki6098 2 года назад +1

    Pan Krzysztof .
    Jedyny w Polsce budowlaniec który nie ogląda piłki nożnej pije jedno piwo wieczorem. 😁 Pozdrawiam cię Krzysiu,💪

    • @marcinkowalski7505
      @marcinkowalski7505 2 года назад

      Z meczami uwierzę ale jednego piwa nie da się wypić

    • @marcingyver9839
      @marcingyver9839 2 года назад

      @@marcinkowalski7505 ale wydoić się da 😅

  • @MrSzpinak007
    @MrSzpinak007 2 года назад

    koment na podbicie - dobra robota

  • @Jonasz396
    @Jonasz396 5 месяцев назад

    Panie Krzysiu, mam pytanie, deweloperka na miksokrecie stoi już 2 lata. Zrobiłem właśnie kilka przeróbek gdzie musiałem skuć posadzki. Mam do zalania lazniekne na ogrzewaniu podłogowym 1,6 x 1,4m i doklejki do istniejących posadzek. Jedn dolewka to 0,6x1,4m i 20-30 cm szerokie paski wokół ścian łazienki 2x4m. Wszytko na ogrzewaniu podłogowym. Dodatkowo na dolewce 0,6x1x4 będzie stał zbiornik 120 l o średnicy 75 cm, także będzie stał na starej i dolanej posadzce. Oczywiście warstwa ocieplenia i 8-10 cm posadzki. Jaki beton wybrać? I kiedy po dolewce zacząć wygrzewanie posadzki (jeszcze nie była wygrzewana) i czy łączenia betonów nowych/starch przed wygrzewanie zszyć?

  • @AndrzejDunowski
    @AndrzejDunowski 2 года назад +1

    Od ładnych paru lat mam na parterze anhydryt, jedynie w łazience betonik z powodu wody i brodzik z płytek wymagał zrobienia spadku. Miałem obawy, że nie ma dylatacji w przejściach i że mi popęka, ale nie pęka. Przed układaniem gresu zastosowałem warstwę przyczepną po gruncie bo wylewka była dosyć śliska mimo szlifowania. Znajomemu odparzyła jakaś płytka na anhydrycie a kleił bezpośrednio. Generalnie jestem zadowolony, ale z punktu widzenia czasu, zastanawiam się nad tym, czy to jest zdrowe.

  • @siwy7551
    @siwy7551 Год назад +1

    Czy jest jakaś inna wylewka nie anhydryt i nie betonowa? Najlepiej jakiś samopoziomujące?

  • @ptaker86
    @ptaker86 Месяц назад

    Cześć. planujemy otwartą kuchnie z salonem, czy mądre jest danie po całości anhydrytu czy lepie dać dylatację i kuchnie wylać kretem?

  • @karrmel89
    @karrmel89 2 года назад +1

    Witam, mam jastrych cementowy. Jestem w trakcie wygrzewania posadzki i zauważyłem,że w jednym rogu posadzka jest podniesiona (efekt łódki) Po wygrzaniu posadzka unormuje się ? muszę nierówność wyszlifować? Po jakim czasie od zakończenia wygrzewania podłogi można zaczynać prace glazurnicze?Pozdrawiam

  • @mateczek
    @mateczek 2 года назад +1

    no i przekonałem się jaka jest jeszcze wada anhydrytu nie chcą wylać na domki poniżej 100m^2 bo im się nie opłaca :P

  • @aleksandraborkowska8878
    @aleksandraborkowska8878 Год назад

    Dzień dobry panie Krzysztofie. Czy ma pan wiedzę na temat jaką żywicę można dać na podłogę anhydrytową?

  • @Horvance
    @Horvance 2 года назад

    Fajowo, dobrze wiedzieć, w przyszłości z pewnością się przyda. Pozdro!

  • @marcingyver9839
    @marcingyver9839 2 года назад +1

    Nauczycielu 😅dobra stylówka taka wakacyjna 😅 a co do wykładu, to hmm ja na to bym patrzył między palce i to te u nóg 🤭

  • @adam_largo
    @adam_largo Год назад

    bardzo fajny odcinek i masa wiedzy a może jakiś odcinek jakie pokrycie dachowe wybrać w obecnym 2023 roku ?

    • @michazarych2394
      @michazarych2394 9 месяцев назад

      ja wybralem pelne deskowanie i dachowce ceramiczna :)

  • @sebastiankozowski250
    @sebastiankozowski250 2 года назад +1

    pozdrawiam👍

  • @henrykhofman8125
    @henrykhofman8125 2 года назад +4

    Witam proszę o poradę czy na strop teriva moge dać keramzyt albo perlit 5cm potem folia budowlana x2 siatka ocynk i 6cm posadzke cementowom .Pozdrawiam

    • @-Monterek-
      @-Monterek- 2 года назад

      Mozesz ale nie prościej styropian, folia i beton?

  • @MarcinLewandowski-ht7yk
    @MarcinLewandowski-ht7yk Год назад

    Anhydryt czyli gips ma swoje plusy podobnie jak cement. To czy tamto w praktyce nie ma większego znaczenia. Ważne co pod spodem. Czy siadające z czasem kawałki styropianu czy równy jak stół, monolit 0.2 MPa np. ze Styrolitu?

  • @adammizera5195
    @adammizera5195 Год назад

    Fajny temat! Dobry opis! Trafne spostrzeżenia! Dodał bym miejsca gdzie anchydra NIE garbarze piwniczki durza wilgotność! Dobrze nie rób łazienek anchydrom! A i wykonanie spadu do liniówki wykonuje jastrchaż! Pozdro!

  • @DomParterowyZPiwnica
    @DomParterowyZPiwnica 2 года назад

    A ja buduję dom i nie chcę podłogówki:) idę w grzejniki zasilane z bufora, a on z drewna + solary

  • @piotrwisniewski1922
    @piotrwisniewski1922 2 года назад

    Nie zgadzam się z tym, że anhydryt trzeba szlifować, przy budowie domu prosiłem o zastosowanie anhydrytu firmy Knauf, nie ma potrzeby szlifowania powierzchni. Ale w przypadku tak jak się dowiadywałem anhydryt np. firmy Lafarge trzeba już szlifować po wyschnięciu.

  • @michav8612
    @michav8612 4 месяца назад

    A czy mozna zastosować zwykłą wylewkę samopoziomujacą cementową, ktora tez wplynie pod rurki? Popęka?

  • @stifler9660
    @stifler9660 Год назад

    Czy na anhydryt w garażu można zastosować żywicę poliuretanową? Jeżeli tak to czy należy zrobić na to jakąś wylewkę samopoziomującą bo pewnie bezpośrednio na anhydryt nie można wylać żywicy? Pozdrawiam

  • @kubaboro6450
    @kubaboro6450 Месяц назад

    super poproszę o film. jak przygotować alhydryt

  • @michaszczot6986
    @michaszczot6986 2 года назад +1

    Słyszałem że wylewki anhydrytowe najlepiej pokryć hydroizolacją po całości. Fakt czy mit?

  • @Psycho.M
    @Psycho.M 11 месяцев назад

    To jak jest z żywica na anhydryt? I wszędzie słychać że cement dłużej się nagrzewa ale to kwestia godzin czy 15min? Tak samo jak z tym trzymaniem dłużej ciepła to wytrzyma pare godzin czy 15min dł. I wiem że to wszystko zależy ale na oko. Dziękuję za pomoc

  • @patrykfabisiak7776
    @patrykfabisiak7776 2 месяца назад

    No to jak mamy porównanie wylewek to i porównanie tynków zaraz się pojawi?

  • @grzegorzdaniluk5827
    @grzegorzdaniluk5827 2 года назад

    Super. Poproszę o taki film, temat bardzo ciekawy. Pozdrawiam

  • @derekderek6967
    @derekderek6967 Год назад

    Jastrych cementowy, moze i dluzej sie nagrzewa, ale bedzie tez dluzej oddawac cieplo.
    Cieplo zawsze idzie ku gorze .

  • @jerzyxxx4162
    @jerzyxxx4162 2 года назад +1

    pozdrawiam łapa do góry

  • @martinklimko2228
    @martinklimko2228 Год назад

    Jeśli w domu będzie rekuperacja to nadal w łazience nie powinno się kłaść Anhydrytu ?

  • @emiloss91
    @emiloss91 2 года назад +2

    Witam
    Czy to są jedyne metody jeśli chodzi o wylewki? Planuję budowę domu i na pewno wszędzie gdzie się da będzie ogrzewanie podłogowe, więc anhydryt wydaje się najlepszym wyborem, ale martwi mnie ta odporność na wodę.

    • @kchecinski5087
      @kchecinski5087 Год назад

      Holibud jeśli nie przekręciłem nazwy też zrobił film o wylewkach. Tam przekonuje że wylewki i tynki gipsowe są bardzo problematyczne i źle wpływają na zdrowie bo łatwiej się w nich robi grzybnia. Mówił też na temat przewodności cieplnej i rozwijał o możliwości kumulacji ciepła, która wychodzi korzystniej dla wylewki cementowej.

    • @Mleczny-Czlowiek
      @Mleczny-Czlowiek Год назад

      @@kchecinski5087 typ o któym mówisz chwali to co wybiera kompletnie zacierając wady tych rozwiązań, natomiast to z czego nie korzysta - celowo uwypukla wady zapominając o zaletach. Śliski typ, nie polecam

  • @dawidpeczkowski6480
    @dawidpeczkowski6480 Год назад

    Która wylewka jest zdrowsza? Wapienna rozumiem?

  • @przemek3003
    @przemek3003 2 года назад +1

    Profesorze, Śląsk anhydryt ok. 50/55zl za metr
    Miksokret 35/40zl metr.

    • @autre1234
      @autre1234 2 года назад

      Cena dotyczy samej robocizny?

    • @przemek3003
      @przemek3003 2 года назад

      @@autre1234 cena dotyczy robocizny z materiałem.

    • @Miedziaqsc
      @Miedziaqsc 2 года назад +1

      Potwierdzam 55 a mikso 40 w górę. Ale jak się robi mało i w różnych pomieszczeniach tzn w mokrych i garażu użyłem mikso i tam wyszło prawie 80 za mikso

  • @KatarzynaPiotrowska-z5e
    @KatarzynaPiotrowska-z5e Год назад

    Witam a jak obie wylewki przekladaja sie na wage (ktora jest lzejsza na m2) oraz ktora bardziej niweluje akustyke? Chodzi o nietypowe rozwiazanie wylewki na stropie drewbianym z plyt osb z ogrzewaniem podlogowym..

  • @tomaszziokowski7616
    @tomaszziokowski7616 2 года назад

    Ja dam anhydryt tylko z jednego powodu. Brak skurczu i brak konieczności stosowania dylatacji. Nawet drzwiowych. Zamierzam w całym domu dać płytkę drewnopodobną 20x120. Jak się uda to zrobię to na całej powierzchni bez cięcia.

    • @hyiptech3839
      @hyiptech3839 2 года назад

      Dylatacja w drzwiach musi być a bynajmniej firma która u mnie robiła wylewki zrobiła sama w innym przypadku nie dała by mi gwarancji tak więc raczej nie da się bez dylatacji w ogóle

  • @janixinski7526
    @janixinski7526 2 года назад +1

    U mnie we wtorek miksokrecik!

  • @krzysiekwodzien3085
    @krzysiekwodzien3085 2 года назад

    Super materiał. Byłem na DNA ale powtórka z przygotowania anhydrytu nie zaszkodzi. Pozdrawiam

  • @caicek
    @caicek 2 года назад +4

    Ja też się zastanawiałem nad wylewką andhydrytową i powiem szczerze, że gdybym ją wybrał, popełniłbym kosztowny błąd. W moim przypadku na dachu nie było jeszcze finalnego pokrycia, jedynie papa z deskami. Takie rozwiązanie nie jest idealnie szczelne. Luty 2022 był dość deszczowy i totalnie zalało mi poddasze,. Na szczęście dla jastrychu cementowego to żaden problem. W przypadku anhydrytu miałbym całą górę do wymiany. Także jeśli ktoś, tak jak ja, robi wylewki przed ukończeniem dachu, niech ma na uwadze moje doświadczenie.

    • @dawidbuja9669
      @dawidbuja9669 2 года назад +2

      Wybacz,ale masz strasznie chujowy dach,większość.ludzi którym buduje żyją z papa 3/4 lata i żadnych przecieków,ba wujek ma samą pape 9rok(robiłem.ja,tata i wujek) i nic.nie.cieknie.
      Jeżeli panu cieknie,znaczy się że ekipa albo źle wbiła/wgrzala pape.

    • @caicek
      @caicek 2 года назад +2

      @@dawidbuja9669 Oczywiście zgadzam się z Tobą w stu procentach. Historia tego dachu jest tragikomiczna. Fachowiec, który miał zrobić deskowanie, zwodził mnie 2 miesiące. Dla takich jest pewnie specjalne miejsce w piekle ;) Już przyszła zima i trzeba było działać szybko, bo jak by mi mury zamokły i zamarzły, to musztarda po obiedzie. Znalazłem ekipę, co miała 2 dni okienka między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem. Dach 350m, 4 lukarny, wielospadowy. Dwa dni na taki dach to mało, więc papa była przybita tylko na kontrłaty. Pod wpływem silnego wiatru papa zsunęła sięz niektórych desek i było widać prześwity. Samodzielnie tego nie byłem w stanie naprawić, nie jestem budowlańcem, nie umiem chodzić po dachach, zwłaszcza stromych. Na wiosnę miał przyjść inny dekarz kłaść dachówkę. Więc do tego czasu uznałem, że niech już jest jak jest. Ale dopiero ulewne deszcze pokazały, ile wody może się wlać przez niewielke szpary. Nie byłem tego świadomy. Więc dzielę się tym doświadczeniem, może ktoś dzięki temu albo poczeka z wylewką, aż dach będzie miał finalne pokrycie, albo przypilnuje, by papa była przybita papiakami, zgrzana, by nic tam już się nie dostało.

    • @dawidbuja9669
      @dawidbuja9669 2 года назад +1

      @@caicek Współczuję a takim razie :( Przybijanie papy na kontr laty też jest dobre ale,paniaki ma zakładzie też trzeba dać,chociaż co 20 cm,między łatami też chociaż kilka.
      Też tak robię,ale tylko wtedy kiedy w krótkim okresie będzie blacha zrobiona jeżeli nie to normalnie przybijamy :)

  • @16121985
    @16121985 2 года назад

    Siemka chlopaki.Spogladam na wasze filmiki i mam pytanie odnosnie zrobienia podlogi w starym budownictwie (kamienica) parter.Otoz mam 16cm miejsca na styropian wraz z wylewka.Moje pytanie brzmi jaki optymalnie styropian i jaka wylewka w cm.Poradzicie cos.Bede wdzieczny :) Pozdrawiam oraz dzieki za wszystkie filmiki sa bardzo pomocne

    • @rafalkonczal5007
      @rafalkonczal5007 Год назад

      10 cm styropianu , 6cm wylewki , i teraz pytanie czy parter jest podpiwniczony- jeśli tak to spoko . Jeśli podłoga na gruncie (chudziaku) - minimum 15 cm , zalecane 20 szczególnie przy podłogowce

  • @marcingiszter7637
    @marcingiszter7637 Год назад

    Spotkałem się teraz na budowie z posadzka anhydrytową gdzie wszystkie pomieszczenia zostały zalane bez dylatacji i bo posadzkarze stwierdzili że nie trzeba . Teraz okazało się e jednak że po sądzisz pękła w dwóch miejscach😬

  • @Komandos
    @Komandos 2 года назад

    Proszę o podpowiedź co wylać przy ogrzewaniu kablami lub matami

  • @mariuszpl6415
    @mariuszpl6415 Год назад

    czy anhydryt możemy również wylewać w garażu, tam też chce założyć podłogówkę. Proszę o podpowiedź

  • @marekpiekarski2868
    @marekpiekarski2868 Год назад

    I wszystko jasne

  • @LKPL-tj8cn
    @LKPL-tj8cn 5 месяцев назад

    Czy można użyć wylewki anhydrytowej do rur miedzianych bez otuliny?

  • @tommybb1
    @tommybb1 2 года назад

    A ja nie mogę nigdzie znaleźć informacji co zrobić w miejscu prysznica bez brodzika z odpływem liniowym w przypadku gdy w całym domu będzie anhydryt. zostawić miejsce wielkości brodzika bez wylewki anhydrytowej i to później uzupełnić wylewką cementową? Ale czy muszę coś dodatkowo zrobić na łączeniu anhydryt cement? czy anhydrytowi nie zaszkodzi ta woda której użyjemy do wylewki cementowej? Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź.

    • @remont4you
      @remont4you 2 года назад

      Oczywiście wyłożyć taśmą dylatacyjną po obwodzie. Druga sprawa to jastrych… najlepiej użyć szybkosprawnego i dorabiasz go do konsystencji mokrego pisku, dopiero później układasz tam nie będzie dużo wilgoci.
      Polecam Ci rapidur m5 z sopro… zajebista zaprawa tylko niestety trochę droższa. :)

  • @dariuszjazurek2968
    @dariuszjazurek2968 2 года назад

    Wszystko super ale jedna uwaga. Kluczowy parametr przewodzenie ciepla zasługuje na więcej uwagi. Co daje większy zysk energetyczny i ekonomiczny szybkie przewodzenie ciepla czy jego akumulacja? Chyba akumulacja jest ważniejsza, w sezonie szybkość nagrzania chyba nie jest ważna, bo temp raczej ma być stała.

    • @obserwatorrzeczywistosci56
      @obserwatorrzeczywistosci56 2 года назад

      Przy grzaniu w 2 taryfie wolę dużą akumulację...

    • @mariuszmroowa1145
      @mariuszmroowa1145 Год назад

      To zdecydowanie jest wielki plus na korzyść miksokreta. Zwykle grzejemy pomieszczenia raz na sezon a potem utrzymujemy temperaturę więc czas grzania że względu na przenikalność cieplną nie ma dużego znaczenia, ale bezwładność jest korzystna szczególnie przy jakichś awariach czy zaniku napięcia. Można dłużej przetrwać bez źródła ciepła.

  • @fraciszekczeplowski3177
    @fraciszekczeplowski3177 2 года назад

    Przyszło kiedy nowe filmiki rzucisz budowy fajne twoje roboty się ogląda

  • @marcinmichalak1655
    @marcinmichalak1655 6 месяцев назад

    A czy nie wystarczy wylewki anhydrytowej zagruntować żeby jej nie szlifować?

  • @kuba1743
    @kuba1743 2 года назад

    PEWNIE PROSIMY KROK PO KROKU FAJNIE SIE OGLADA :)

  • @mateuszkurowski2075
    @mateuszkurowski2075 Год назад

    Czy będzie różnica w rachunku za prąd przy pompie ciepła pomiędzy tymi jastrychami, skoro mają inną przewodność cieplną? Czy różnica będzie taka że na anhydrycie pompa ciepła będzie się częściej uruchamiać skoro jastrych anhydrytowy szybciej stygnie?

    • @HAMERA2000
      @HAMERA2000 Год назад

      Uważam, że lepiej mieć wylewkę cementową. Dłużej trzyma ciepło. Przy powietrznej pompie ciepła można grzać w dzień jak jest ciepłej na dworze i będzie taniej ogrzewać. W nocy pompa nie chodzi jak jest zimne powierze. Uzyskujemy w ten sposób wyższy COP pompy. Czyli większą sprawność przez to będzie taniej. Ale tylko przy powietrznej pompie taki efekt jest.

  • @yogi1111112
    @yogi1111112 2 года назад +1

    Anhydryt 8 dni temu wylany 6m3 okolice Częstochowy 5500 zł

    • @wodzimierzm6646
      @wodzimierzm6646 2 года назад

      a zdradzisz jakieś namiary na ekipę? Pozdrawiam

  • @Luftwaffe777
    @Luftwaffe777 Год назад

    Czy w miksokrecie zbrojenie rozproszone i dodatkowa siatka wzmocni posadzke?

  • @miodzio6898
    @miodzio6898 2 года назад +1

    chętnie się dowiem jak przygotować anhydryt pod płytki

    • @hyiptech3839
      @hyiptech3839 2 года назад +1

      Jeśli masz ten nowszy Knaufa tak jak u mnie nie musisz nic szlifować. Malujesz gruntem aby odciąć styk gipsu (anhydrytu) z klejem jeśli używał będziesz kleju cementowego i to wszystko. Jaki klej i grunt zastosujesz zależy jakie płytki format będziesz kładł. W moim przypadku według zaleceń kolegi zastosowałem grunt i klej tego samego producenta.

  • @kazikkulih
    @kazikkulih Год назад

    Mam schody zewnętrzne z betonu zbrojonego. Chciałbym pokryć te schody cienką warstwą czegoś po czym można chodzić i można zabarwić. Grubość warstwy to maks 15mm