Борбата за метода, или как се наследява мисълта? - проф. дн Боян Манчев - 20.11.2024
HTML-код
- Опубликовано: 3 дек 2024
- Боян Манчев е философ и драматург. Част е от Департамент „Изкуствознание и история на културата“ на НБУ, където преподава философия и теория на изкуството и културата (от 2001); професор в Берлинския университет за изкуства, където преподава философия и съвременна културна теория (от 2010); гост-професор в СУ „Св. Климент Охридски” (от 1997) и Университета Холинс (Вирджиния/Франкфурт/Берлин, от 2014). Манчев работи в полето на онтологията, философията на изкуството и политическата философия, разработвайки проекта за динамична или модална онтология. Въпросът за нова философска форма, отговаряща на изискването за нов израз на етически, естетически и политически опит, е централен в изследователската, преподавателската и драматургичната му работа, осъществявана през последните десетилетия основно в Париж, София, Берлин, Виена, Франкфурт и Токио.
Резюме: Френската философия от втората половина на миналия век преобрази необратимо историята на модерната философия и хуманитарни науки. Същевременно, през последния четвърт век самата тя стана предмет на истинска академична индустрия, а нови редукционистки и попфилософски тенденции се опитват да се самолегитимират като продължители на делото ѝ, заскобявайки или преобръщайки радикалните залози на творчеството на Батай и Бланшо, Алтюсер и Фуко, Дельоз и Дерида, Нанси и Бадиу. Творчеството на въпросните философи често пъти е разглеждано и употребявано без интерес към собствената му история, към политическата, интелектуална и институционалната му ситуация, както и към модусите на актуалното му действие и залози. Почти изцяло непознати са и някои от протагонистите на френската философия от средата на миналия век, чиято дейност е формативна за поколението на тези, които днес дават повод на вълна от юбилейни чествания.
Лекцията ми ще се опита да отговори на изискването на предложената от секция
„Теория на литературата“ към Института за литература семинарна тема „Методологически проблеми“, като се съсредоточи върху методологически проблеми на историята на съвременната философия. В първата фаза на лекцията си ще се опитам да хвърля светлина върху възлови моменти на генезиса на емблематични тенденции във френската философия от средата на миналия век, познати често пъти чрез конвенционални, а и редуктивни термини като структурализъм, постструктурализъм и херменевтика. Ще поставя акцент върху многоизмерната и сложна за проследяване и осмисляне борба за принципите на историята на философията, представляваща по същество борба за метода. Втората фаза на лекцията ще бъде посветена на проблеми на рецепцията и осмислянето на тези залози в български контекст.
Основният въпрос, който бих искал да поставя чрез лекцията си, е въпросът: наследява ли се философската мисъл, и ако да, как? Възможна ли е история на мисълта?