Ten motyw z tym "karaoke" w polskim pawilonie przypomniał mi film "Symfonia fabryki Ursus", gdzie część scen była w podobny sposób pokazana przez byłych pracowników zakładu, którzy naśladowali dźwięki oraz odtwarzali ruchy jakie im towarzyszyły przy pracy tamże.
Film świetny, jak zawsze. GRATULUJĘ!!! Mam trochę mieszane uczucia co do naszej, oficjalnej wystawy. Polska wystawa a ukazano cierpienie ludzi w wyniku wojny na Ukrainie 🤔 Temat: Obcokrajowcy Wszędzie, lepiej byłby pokazany, gdyby pokazano jak Ukraińcy radzą sobie (albo i nie) w Polsce. Można by pokazać skutki masowej, przymuszonej relokacji milionów ludzi. A tak... pokazano temat ukraiński na polskiej wystawie. 🤷
Główny pawilon bardzo ciekawy. Dlaczego Ukraina nie ma swojego pawilonu!!! Te dźwięki to jakaś pomyłka. Jakie to bienalle sztuki? Dziękuję za film, informacje i państwa wrażenia w nim zawarte ❤
Świetna relacja. Dziękuję. Bardzo wam zazdroszczę że mogliście tam być. Słuchałbym i oglądał waszą relację z biennale przez minimum 2 godziny 😊. Może to pomysł na przyszłość? Długa szczegółowa relacja za "drobną" opłatą dla chętnych? Chętnie bym skorzystał.
Oczywiście mam dwoistość myśli na temat tego, że polskim pawilonie nie są polscy artyści, no ale w sumie "osoby zza granicy są wszędzie", a zwłaszcza teraz Ukraińcy w Polsce. Widziałam tylko fragment tej polskiej wystawy u Was i łzy napłynęły mi do oczu. Myślę, że to dobry wybór.
Świetnie przedstawiliście wystawę polską - początkowo myślałam że to jakaś żenada, ale to że nie dawaliście swojej oceny i pozwoliliście mi doświadczyć tego dzieła, zmieniło moją decyzję o 180 st. ❤
Dzięki za bardzo ciekawy film. Jestem dumny z naszej wystawy, temat był o cudzoziemcach i taka jest ta nasz prezentacja. Te fragmenty, które są na filmie są mocne, ale podejrzewam że całość jest jeszcze bardziej dobitna. Wasze propozycje z głównej wystawy też ciekawe, szczególnie pierwsza. Czy reszta, która jest na migawkach też. Mnie nie zachwyca, bardzo wtórne, cały czas miałem wrażenie że już to widziałem i to głównie w starych albumach ze sztuką różnych krajów wydawanych w dawnym Związku Radzieckim. Część wystaw narodowych (Francja, Turcja, USA) wydaje się być bardziej oryginalna. No i pan Czwartos, trudno to komentować chyba tylko mu współczuć jakie ma demony w głowie. Choć może w tym szaleństwie jest metoda patrząc na ceny na aukcjach, są pewnie chętni by to powiesić obok repliki karabeli przodka.
Trzeba przyznać, że przedstawione przez Państwa przykłady są bardzo dosłowne w swej wymowie, niewiele pozostawiają odbiorcy na interpretację i bardzo ukierunkowują jego przeżycia. To zapewne z racji tytułu/tematu wystawy - ekspozycje stały się sceną do opowiedzenia o krzywdzie wielu narodów. Pozdrawiam🤗
W przypadku pawilonów rumuńskiego i tureckiego zinterpretowaliśmy je właśnie w oderwaniu od intencji ich twórców, a wydaje się, że wciąż spójnie, więc raczej powiedzielibyśmy są dzieła konkretne niczym barokowe alegorie, ale też takie, które pozwalają na szersze interpretacje :)
@@goodidea_archiA czy to nie jest nad interpretacja? I szukanie tego czego nie ma? Skoro autor sam określił co miał na myśli. Wydaje mi się, że często ludzie przeceniają intencje autora i na siłę dodają głębię tam gdzie jej niema. Co innego gdy nie znamy intencji, nie zachowały się żadne wspomnienia. Wtedy wolna wola, ważne są odczucia jakie ta sztuka wywołuje.
bo tematem są cudzoziemcy? A to grupa cudzoziemców w Polsce, która jest obecnie najliczniejsza i ma na nas największy wpływ. Nie wszyscy na świecie mają świadomość ogromnej migracji Ukraińców po inwazji rosyjskiej, a to pokazuje, jak z naszej perspektywy wygląda temat cudzoziemców
Przepraszam, ale chciałabym się zapytać jak kupić bilet na Biennale. To mój pierwszy raz na Biennale i nie wiem, czy bilet do Arsenalu i bilet do pawilonów to dwa różne bilety? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady ❤
Zwykły bilet upoważnia do jednorazowego wstępu do Arsenału oraz do Ogrodów (Arsenale + Giardini). Nie musi być jednego dnia. Bilety można kupić online przez stronę labiennale.org oraz w kasach przy głównych wejściach do Arsenału i Giardini. Oprócz tych dwóch głównych miejsc jest też bardzo dużo wystaw związanych z Biennale (albo pawilonów narodowych albo wydarzeń towarzyszących) rozsianych po całym mieście - tam zwykle wstęp jest darmowy.
Nie miałbym nic przeciwko zorganizowaniu wystawy, lub nawet kilku w ciągu roku, dla ukraińskich artystów w Warszawskiej Zachęcie, ale wyrzucenie polskich artystów z polskiego pawilonu i zastąpienie ich Ukraińcami na międzynarodowej wystawie jest skandalem. Jestem bardzo zaskoczony tym, że nie ogarniacie skali problemu. Kciuk w dół.
A mnie zaskakuje, że słuchasz a nie słyszysz. Nie ogarniasz, że nie było artystów a jeden i do tego z przekazem niezwiązanym z tematem biennale. Tylko z polityką jednej partii. A zupełnie inną kwestią jest czy oprócz ukranińców powinni być nasi twórcy. Wtedy moim zdaniem odbiór całości byłby mocnieszy i pokazywał przeżycia wojenne uciekinierów do obcego kraju.
Dziwie się, że wiele osób narzeka, że Polskę reprezentuje kolektyw ukraiński. Przecież tematem są cudzoziemcy, raczej należy przyklasnąć zrozumieniu tematu Biennale i przedstawieniu tak aktualnej treści. Zaproszenie Ukraińców do polskiego pawilonu nawiązuje do gościnności Polaków wobec ukraińskich uchodźców, co pozytywnie prezentuje nasz kraj widzom z całego świata. Nawet krótki urywek, który Państwo nagraliście, robi ogromne emocjonalne wrażenie. Piękna relacja, dziękuję, bardzo na nią czekałem!
Zadaniem polskiego pawilonu jest promowanie polskich artystów. Wypchnięcie ich z wystawy i zastąpienie Ukraińcami niewiele ma wspólnego z gościnnością i wszytko ze zwykłą dyskryminacją tych, dla których pawilon został stworzony i opłacony przez podatników. Kierownictwo Zachęty powinno pokryć wszystkie koszty tego "zaproszenia" z własnych kieszeni. Jest to skandalem, że Zachęta zamiast promowania, dyskryminuje polskich artystów.
@@michal_szymanski porównujesz dobrowolną emigrację zarobkową za lepszą kasą do uchodźców wojennych bojących się o życie swoich dzieci? To już jest żenujące w twojej wypowiedzi. Poza tym zarówno Wielka Brytania jak i Polska mają swoje pawilony na biennale a Ukraina nie. Dlatego pięknym gestem jest to użyczenie i współpraca i to jest wstyd że trzeba komukolwiek to tłumaczyć. Wstyd dla człowieczeństwa takich jak ty/ wy. Widocznie go nie macie.
Dziękuję za tę relację! Bardzo inspirujące Biennale w tym roku. Polski pawilon - niesamowity, emocjonalny i wstrząsający zarazem. No i "Głowice egipsko-ogrze"! :)
Nie bardzo przez szereg, bo całe to Biennale takie jest, wynika to wprost z tematu. W pawilonie niemieckim turecka kuratorka kieruje pracą żydowskiej artystki z Amsterdamu, w pawilonie holenderskim jest grupa artystów z Konga, pawilon krajów nordyckich opowiada o operze kantońskiej. Zaletą polskiego pawilonu jest to, że problem, którego on dotyczy jest prawdziwy i aktualny, a nie wydumany.
Przecież to znakomite nawiązanie do tematu biennale. Tak jak użyczyliśmy ukraincom naszych domów tak i w tej skali użyczamy im pawilonu. Znakomity pomysł. Ciekawe czy odbiło się to echem w relacjach z biennale?
Ślicznie dziękuję za ten materiał. Widziałem, jako wolontariusz, wojnę w Ukrainie już kilkanaście razy i naprawdę cieszę się, że polski pawilon z taką godnością i estetyką zaznaczył ten trudny temat. Pani w tle z dość kontrowersyjną bluzą ( 26:30 ) dowodzi tego, że o wydarzeniach ze wschodu trzeba wciąż mówić, bo wiele osób nadal w to nie wierzy...
Berm11000 - wiesz, że pod Twoim postem, jeśli chcesz dodać komentarz, lub przeczytać istniejące komentarze, yt pokazuje błąd połączenia? Uch, aleś dopiekł algorytmowi! Szacun 👍
Płaci się 5 euro za wjazd do miasta, jeśli nie ma się na ten dzień wykupionego noclegu/hotelu w mieście - w wybrane dni (i jest jeszcze mnóstwo innych wyjątków i wyłączeń). Dzisiaj był pierwszy taki dzień. Łacznie będzie ich w tym roku 29. Tereny Biennale są w mieście, więc jeśli chce się przyjechać z Padwy, żeby obejrzeć Biennale, to lepiej wybrać dzień, w którym nie ma opłaty (czyli nie najbardziej oblegane weekendy).
@@goodidea_archi Sztuka ma za zadanie podnosić nasze człowieczenstwo na wyższy poziom..żebyśmy się czuli lepsi .Ta pani kurator jest tak samo mierna jak ta koszmarna wystawka . Od lat to wszystko jest nie do oglądania.
@@mariaawaria6123 podnosić na wyższy poziom czy żebyśmy czuli się lepsi? Bo moim zdaniem sztuka ma czynić nas lepszymi, a nie żebyśmy czuli się lepsi. Poznanie tragedii innych ludzi gorszymi nasz nie czyni, choć może nie być komfortowe. Ale oczywiście możesz szukać w sztuce czego innego. A co do narodowości to przypominam, że tematem byli cudzoziemcy. Ciężko, żebyśmy mówili więc o Polakach, no chyba, że o Polonii. Za to mniejszość ukraińska jest u nas obecnie najliczniejsza i ma ona, wraz ze swoimi traumami, wpływ na społeczeństwo. Dlatego, gdy organizatorzy Biennale pytają nas "Co u Was w temacie cudzoziemców?" dość sensowną odpowiedzią jest "Ukraińcy, którzy zbiegli przed wojną"
Czy ty usłyszałaś temat przewodni Biennale? Oddanie osobom z Ukrainy głosu w polskim pawilonie to ucieleśnienie tego tematu. Osoby z Ukrainy są naszymi „obcymi” wokół nas
Shrekowe kolumny mnie urzekły bez wstydu mógł bym zaproponować coś takiego jako rzeźba ogrodowa po moich studiach na sztuce ogrodowej lub jako dominantę danego wnętrza ogrodowego w lekko nowoczesnym stylu ala śródziemnomorski/orientalny lub jako coś zaskakującego w ogrodzie nowoczesnym który jest taki sztywny często w ramach i to właśnie takie dodatki przełamują tą prostotę ale w sposób subtelny. Co do polskiego pawilonu jest uważam bardzo ciekawy i inspirujący poniekąd zwłaszcza dla osób o zaburzonych percepcjach wzrokowych
Interesujące. Najlepszym przykładem "Obcy wśród nas" może być budka z kebabem. Bardzo dobrą muzykę dobraliście 👍 Kto tak ładnie gra? I z całym szacunkiem, ale rozbicie polskiej ekspozycji, jest raczej odpowiedzią na temat: Nasi wśród nas. Straszne. I wzięcie ukraińskiej grupy artystycznej, jako reprezentantów Polski? Z całym szacunkiem... Szanujmy się choć trochę, do k.rwy nędzy. Nie mam nic przeciwko Ukraińcom (sam w 1/4 jestem Ukraincem), ale to powinna być reprezentacja Polski.
To nie jest olimpiada - szczególnie w tym roku wiele pawilonów narodowych prezentuje dzieła zagranicznych autorów albo ma zagranicznych kuratorów. Polski pawilon ma kuratorkę Polkę, a temat "Obcy wszędzie" w oczywisty sposób kieruje myśli w kierunku tych obcokrajowców, których w Polsce jest najwięcej.
@@goodidea_archi Oczywiście. Chodzi mi o to, że same zmiany, bo zmieniła się władza. Świetnie, - mądrość etapu. Reprezentacja Polski - ukraińska grupa artystyczna. Taki nasz polski bałagan. Z czego, oczywiście, może wyniknąć coś dobrego, w końcu mamy długą tradycję bałaganu, a jakoś trwamy. Ale jak pisał poeta - cytuję z pamięci - możmy jeździć japońskim autami, jeść włoskie jedzenie, itd. - ale kulturę wypadałoby mieć własną. Bardzo cenię Wasz kanał, pięknie propagujecie wiedzę o architekturze, urbanistyce, kulturze. Pięknie to podajecie - co samo o sobie świadczy, w końcu artyści. I to jest niesamowite. Ogromny szacun dla Was. Nie wiem czy Ukraina a ma własną reprezentację na tegorocznym biennale, w końcu mają na głowie kwestię przetrwania. Polska może ich wspomóc i w tej kwestii. Ale jeśli "kultura narodowa" ma mieć jakieś znaczenie, warto przedstawiać to przez samych siebie. Przecież sztuka polska jest inna niż ukraińska. Mimo podobieństw, ale jednak jest odrębna. Możemy nawiązywać, wskazywać, itd. Ale oddawać? Polskość w dużej mierze przetrwała dzięki własnej kulturze.
Temat wystawy: "Obcy wszędzie" a Ty oczekujesz, że w każdym pawilonie będzie "kultura narodowa". W Niemieckim turecka kuratorka kieruje pracą żydowskiej artystki z Amsterdamu, w holenderskim jest grupa artystów z Konga. No taki to pomysł na wystawę. Polska, Niemcy ani Niderlandy od tego nie upadną.
@@klwr2987 Polski pawilon na temat cudzoziemców ma być o Polakach? To jesteśmy w Polsce cudzoziemcami? W Polsce najbardziej znaczącą i największą grupą cudzoziemców są Ukraińcy, często z traumą wojny. Więc na pytanie Biennale, jak wygląda u nas sytuacja z cudzoziemcami odpowiadamy w ten sposób. Nie wszyscy na świecie są świadomi, jak wpłynęła na Europę Centralną inwazja rosyjska, więc to pokazujemy
@@klwr2987jest polski i mówi o tym jak pomagamy ukraincom. Dajemy im dom i głos i pawilon. Moim zdaniem mówi to dużo dobrego o nas. Zrozumieliśmy temat biennale i otaczającą nas rzeczywistość!
Relacja na najwyższym poziomie. "Obcokrajowcy są wszędzie" - pole do popisu i swobodnej interpretacji. Szkoda tylko, że przedstawiciel Polski Yuriy Biley do swojego filmu nie dodał dźwięków wydawanych przez wdzięcznych nam za pomoc (o ja naiwny) Ukraińców. Na przykład głośno artykułowanego "Hańba!" z ust wściekłej Ukrainki podczas odśpiewywania polskiego hymnu podczas uroczystości patriotycznych na Placu Jana Matejki w Krakowie. Dodam, że reakcja stojących tam policjantów była żadna (poza sugestią kontaktu z rzecznikiem prasowym Policji). Co Polska jako gospodarz tego pawilonu chce uzyskać? Nasze łzy współczucia, jeszcze więcej człowieczeństwa od nas... Mało tego od nas dostali?
Nie trzeba wiele czasu, żeby zobaczyć, że w komentarzach jest pełne spektrum opinii. Ale nie ma zgody na obrażanie nas, wyzywanie i dokuczanie nam. Nie jest cenzurą wyproszenie z domu kogoś, kto obraża domowników.
@@goodidea_archi Czy nie przyszło ci do głowy, że odmienna opinia jest tylko odmianą opinią, nie ma nic wspólnego obrażaniem, wyzywaniem i dokuczaniem? Serduszko dla komentarza wyrażającego zdziwienia na oburzenie Polaków na to, że miejsce polskich artystów, bez ich zgody, zostało oddane Ukraińcom, samo za siebie mówi. Poprawność polityczna to zakłamywanie rzeczywistości, nie ma nic wspólnego z etyką.
W takim razie nie wiemy, o czym piszesz. A tamten komentarz kończy się słowami "Piękna relacja, dziękuję, bardzo na nią czekałem!" - doprawdy szokujące, że daliśmy serduszko.
@@goodidea_archiObawiam się, że nie może. Zdziwiłem się jak dużo u was trolli na kanale o sztuce. Nie dużo mniej jak na kanałach poświęconych wojnie czy polityce.
Dziękuję, rzeczywiście wstrząsająca jest ta ukraińska sztuka w polskim pawilonie, robi ogromne wrażenie, trudno oglądać nawet ten zaprezentowany fragment. Bardzo mocna odpowiedź na zadany temat. Tworzenie dodatkowego pawilonu, wciskanie na siłę jakiegoś odtwórczego malarstwa to żenada.
Czy tam w CSW siedzą jeszcze pisowcy? Bo wiem, że na pewno były tam zatrudniani partyjni - piwowscy działacze. Znam jedną osobę. Myślałam, że już ich pozwalniano.
@@BetulaPendulax Siedzi jeszcze Piotr Bernatowicz pewnie dlatego, że CSW za jego czasów przeżywa rozkwit i boją się go zwolnić. Jego sukces wynika z tego, że strasznie spłycił ofertę CSW, skierował ja do nuworyszy, a to główni wyborcy nowej władzy; ludzie prymitywni i hołota z dyplomami w pierwszym pokoleniu. Władza swoich wyborców nie chce drażnić.
A jednak reprezentujesz ten sam poziom krawężnika, co twoi "odwieczni wrogowie". Jak zwykle, wpierdalanie polityki i religii do każdego możliwego tematu. 😂😂
Ten film to najlepszy dowód na to, że wasz kanał to najbardziej wartościowy content na RUclips. Rewelacja. Dziękuję jeszcze raz! ❤❤❤
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! 😍🥰🤩
Świetnie się z wami doświadcza sztuki, aż chciałoby się mieć takich przewodników
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy!
Ten motyw z tym "karaoke" w polskim pawilonie przypomniał mi film "Symfonia fabryki Ursus", gdzie część scen była w podobny sposób pokazana przez byłych pracowników zakładu, którzy naśladowali dźwięki oraz odtwarzali ruchy jakie im towarzyszyły przy pracy tamże.
Ciekawe skojarzenie! Dzięki!
Film świetny, jak zawsze. GRATULUJĘ!!! Mam trochę mieszane uczucia co do naszej, oficjalnej wystawy. Polska wystawa a ukazano cierpienie ludzi w wyniku wojny na Ukrainie 🤔 Temat: Obcokrajowcy Wszędzie, lepiej byłby pokazany, gdyby pokazano jak Ukraińcy radzą sobie (albo i nie) w Polsce. Można by pokazać skutki masowej, przymuszonej relokacji milionów ludzi. A tak... pokazano temat ukraiński na polskiej wystawie. 🤷
i oto oczami polskich a nie ukrainskich artystow
Kochani, bardzo, bardzo dziękuję za ciekawy film i "sprawozdanie" Jak miło zobaczyć Was razem i ładnie wyglądających, a to też sztuka. Pozdrawiam
Bardzo dziękujemy za miłe słowa!
Znakomita relacja! Czułam, jakbym tam była. Dziękuję.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Są dla nas bardzo ważne :) Pozdrawiamy serdecznie!
Główny pawilon bardzo ciekawy.
Dlaczego Ukraina nie ma swojego pawilonu!!! Te dźwięki to jakaś pomyłka. Jakie to bienalle sztuki?
Dziękuję za film, informacje i państwa wrażenia w nim zawarte ❤
Świetna relacja. Dziękuję. Bardzo wam zazdroszczę że mogliście tam być. Słuchałbym i oglądał waszą relację z biennale przez minimum 2 godziny 😊. Może to pomysł na przyszłość? Długa szczegółowa relacja za "drobną" opłatą dla chętnych? Chętnie bym skorzystał.
W koncu to zobaczylem.....Dziekuje!
To my dziękujemy za komentarz :) Pozdrawiamy serdecznie!
Dziekuje za bardzo ciekawy material, uwielbiam takie wystawy. Dla mnie wasz kanal jest oknem na rozne aspekty sztuki.🥰❤
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Oczywiście mam dwoistość myśli na temat tego, że polskim pawilonie nie są polscy artyści, no ale w sumie "osoby zza granicy są wszędzie", a zwłaszcza teraz Ukraińcy w Polsce. Widziałam tylko fragment tej polskiej wystawy u Was i łzy napłynęły mi do oczu. Myślę, że to dobry wybór.
Łzy są dowodem na artyzm tego pokazu?
@@zofiaprysopska385 skąd taki wniosek?
Ależ wspaniała relacja z tego wydarzenia!
Świetnie przedstawiliście wystawę polską - początkowo myślałam że to jakaś żenada, ale to że nie dawaliście swojej oceny i pozwoliliście mi doświadczyć tego dzieła, zmieniło moją decyzję o 180 st. ❤
Konkret, dziękuję.
najpiękniejsza z tego wszystkiego jest i tak Natalka
Dzięki za bardzo ciekawy film. Jestem dumny z naszej wystawy, temat był o cudzoziemcach i taka jest ta nasz prezentacja. Te fragmenty, które są na filmie są mocne, ale podejrzewam że całość jest jeszcze bardziej dobitna. Wasze propozycje z głównej wystawy też ciekawe, szczególnie pierwsza. Czy reszta, która jest na migawkach też. Mnie nie zachwyca, bardzo wtórne, cały czas miałem wrażenie że już to widziałem i to głównie w starych albumach ze sztuką różnych krajów wydawanych w dawnym Związku Radzieckim. Część wystaw narodowych (Francja, Turcja, USA) wydaje się być bardziej oryginalna. No i pan Czwartos, trudno to komentować chyba tylko mu współczuć jakie ma demony w głowie. Choć może w tym szaleństwie jest metoda patrząc na ceny na aukcjach, są pewnie chętni by to powiesić obok repliki karabeli przodka.
Wreście jakieś info o biennale w dobrym wydaniu ❤️
Zapraszamy do oglądania! :)
NAPRAWDĘ FASCYNUJĄCA opowieść!
Bardzo dziękujemy za komentarz! Pozdrawiamy serdecznie!
Trzeba przyznać, że przedstawione przez Państwa przykłady są bardzo dosłowne w swej wymowie, niewiele pozostawiają odbiorcy na interpretację i bardzo ukierunkowują jego przeżycia. To zapewne z racji tytułu/tematu wystawy - ekspozycje stały się sceną do opowiedzenia o krzywdzie wielu narodów. Pozdrawiam🤗
W przypadku pawilonów rumuńskiego i tureckiego zinterpretowaliśmy je właśnie w oderwaniu od intencji ich twórców, a wydaje się, że wciąż spójnie, więc raczej powiedzielibyśmy są dzieła konkretne niczym barokowe alegorie, ale też takie, które pozwalają na szersze interpretacje :)
To co dobre do gazety niekoniecznie jest sztuką. Nawet rzadko. Temat ogólny można różnie opracować. To jest żałosne.
@@goodidea_archi Dziękuję, ważne doświadczenie, wszystkiego dobrego :)
@@goodidea_archiA czy to nie jest nad interpretacja? I szukanie tego czego nie ma? Skoro autor sam określił co miał na myśli.
Wydaje mi się, że często ludzie przeceniają intencje autora i na siłę dodają głębię tam gdzie jej niema. Co innego gdy nie znamy intencji, nie zachowały się żadne wspomnienia. Wtedy wolna wola, ważne są odczucia jakie ta sztuka wywołuje.
"polskich ćwiczeniach z tragiczności świata" - spicyyyyyy
Nie rozumiem, dlaczego w polskim pawilonie wystawia grupa z ukrajny 🤔
bo tematem są cudzoziemcy? A to grupa cudzoziemców w Polsce, która jest obecnie najliczniejsza i ma na nas największy wpływ. Nie wszyscy na świecie mają świadomość ogromnej migracji Ukraińców po inwazji rosyjskiej, a to pokazuje, jak z naszej perspektywy wygląda temat cudzoziemców
@@qj0n Zupełnie nie zrozumiałeś konceptu wystawy.
@@mieszkoherburt354 bardzo chętnie się dowiem, jaka jest jedyna słuszna i prawidłowa interpretacja tego konceptu w takim razie
@@qj0n Problem jest w tym, że to jest perspektywa Ukraińców na Ukraińców i ich perspektywa na wydarzenia na Ukrainie.
@@mieszkoherburt354 rozumiem ze my moglismy sie wystawic w pawilonie Wielkiej Brytanii?
Przepraszam, ale chciałabym się zapytać jak kupić bilet na Biennale. To mój pierwszy raz na Biennale i nie wiem, czy bilet do Arsenalu i bilet do pawilonów to dwa różne bilety? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady ❤
Zwykły bilet upoważnia do jednorazowego wstępu do Arsenału oraz do Ogrodów (Arsenale + Giardini). Nie musi być jednego dnia. Bilety można kupić online przez stronę labiennale.org oraz w kasach przy głównych wejściach do Arsenału i Giardini. Oprócz tych dwóch głównych miejsc jest też bardzo dużo wystaw związanych z Biennale (albo pawilonów narodowych albo wydarzeń towarzyszących) rozsianych po całym mieście - tam zwykle wstęp jest darmowy.
@@goodidea_archi dziękuję bardzo za pomoc✨
Nie miałbym nic przeciwko zorganizowaniu wystawy, lub nawet kilku w ciągu roku, dla ukraińskich artystów w Warszawskiej Zachęcie, ale wyrzucenie polskich artystów z polskiego pawilonu i zastąpienie ich Ukraińcami na międzynarodowej wystawie jest skandalem. Jestem bardzo zaskoczony tym, że nie ogarniacie skali problemu. Kciuk w dół.
Wszędzie cudzoziemcy, czego nie rozumiesz?
@@Mr_P_the_ET Polski pawilon został oddany Ukraińcom, którzy zamiast zaprezentowania cudzoziemców, zaprezentowali w nim samych siebie.
A mnie zaskakuje, że słuchasz a nie słyszysz. Nie ogarniasz, że nie było artystów a jeden i do tego z przekazem niezwiązanym z tematem biennale. Tylko z polityką jednej partii.
A zupełnie inną kwestią jest czy oprócz ukranińców powinni być nasi twórcy. Wtedy moim zdaniem odbiór całości byłby mocnieszy i pokazywał przeżycia wojenne uciekinierów do obcego kraju.
Biennale bardzo ciekawe ! Szkoda że i pawilon oddaliśmy . Wzięli jak swoje .
Pawilon polski z ukraińskimi wypocinami to skandal
Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga trudu.
Dziwie się, że wiele osób narzeka, że Polskę reprezentuje kolektyw ukraiński. Przecież tematem są cudzoziemcy, raczej należy przyklasnąć zrozumieniu tematu Biennale i przedstawieniu tak aktualnej treści. Zaproszenie Ukraińców do polskiego pawilonu nawiązuje do gościnności Polaków wobec ukraińskich uchodźców, co pozytywnie prezentuje nasz kraj widzom z całego świata.
Nawet krótki urywek, który Państwo nagraliście, robi ogromne emocjonalne wrażenie. Piękna relacja, dziękuję, bardzo na nią czekałem!
Zadaniem polskiego pawilonu jest promowanie polskich artystów. Wypchnięcie ich z wystawy i zastąpienie Ukraińcami niewiele ma wspólnego z gościnnością i wszytko ze zwykłą dyskryminacją tych, dla których pawilon został stworzony i opłacony przez podatników. Kierownictwo Zachęty powinno pokryć wszystkie koszty tego "zaproszenia" z własnych kieszeni. Jest to skandalem, że Zachęta zamiast promowania, dyskryminuje polskich artystów.
@@gancarzpl FOREIGNERS EVERYWHERE
Piękna i emocjonalna to jest panna młoda na weselu.
Dokładnie! Trafienie w sedno tematu!
@@michal_szymanski porównujesz dobrowolną emigrację zarobkową za lepszą kasą do uchodźców wojennych bojących się o życie swoich dzieci? To już jest żenujące w twojej wypowiedzi. Poza tym zarówno Wielka Brytania jak i Polska mają swoje pawilony na biennale a Ukraina nie. Dlatego pięknym gestem jest to użyczenie i współpraca i to jest wstyd że trzeba komukolwiek to tłumaczyć. Wstyd dla człowieczeństwa takich jak ty/ wy. Widocznie go nie macie.
Dziękuję za tę relację! Bardzo inspirujące Biennale w tym roku. Polski pawilon - niesamowity, emocjonalny i wstrząsający zarazem.
No i "Głowice egipsko-ogrze"! :)
Polski oficjalny pawilon to nieporozumienie, to pawilon ukraiński, a zarazem projekcja stanu polskiej polityki kulturalnej. 😢 25:16
Polska wybiegła przed szereg chcąc reprezentować Ukrainę zamiast własny dorobek
Nie bardzo przez szereg, bo całe to Biennale takie jest, wynika to wprost z tematu. W pawilonie niemieckim turecka kuratorka kieruje pracą żydowskiej artystki z Amsterdamu, w pawilonie holenderskim jest grupa artystów z Konga, pawilon krajów nordyckich opowiada o operze kantońskiej. Zaletą polskiego pawilonu jest to, że problem, którego on dotyczy jest prawdziwy i aktualny, a nie wydumany.
Przecież to znakomite nawiązanie do tematu biennale. Tak jak użyczyliśmy ukraincom naszych domów tak i w tej skali użyczamy im pawilonu. Znakomity pomysł. Ciekawe czy odbiło się to echem w relacjach z biennale?
@@goodidea_archi a kto nam użyczył pawilonu?
@@ewadomanska9159a gdzie jesteśmy silną, wpływową grupą cudzoziemców? Na szczęście nie mieliśmy dawno tak silnego exodusu, jak Ukraińcy w 2022
@@ewadomanska9159 jak nic anglicy :)
Świetna relacja. Co to za znaczek macie Państwo w butonierkach?
Dziękujemy! To są wstążeczki Złotego Krzyża Zasługi :)
@@goodidea_archi W takim razie proszę przyjąć wielkie gratulacje i ukłony do samej ziemi! :)
Bardzo dziękujemy! :)
Bardzo słabe zachowanie ze strony organizatorów kiedy Polski pawilon jest reprezentowany przez Ukraińców :/ Nie tego się spodziewałem
To polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tak zdecydowało
❤❤❤
Ślicznie dziękuję za ten materiał. Widziałem, jako wolontariusz, wojnę w Ukrainie już kilkanaście razy i naprawdę cieszę się, że polski pawilon z taką godnością i estetyką zaznaczył ten trudny temat. Pani w tle z dość kontrowersyjną bluzą ( 26:30 ) dowodzi tego, że o wydarzeniach ze wschodu trzeba wciąż mówić, bo wiele osób nadal w to nie wierzy...
Berm11000 - wiesz, że pod Twoim postem, jeśli chcesz dodać komentarz, lub przeczytać istniejące komentarze, yt pokazuje błąd połączenia? Uch, aleś dopiekł algorytmowi! Szacun 👍
Nie wierzę, w polskim pawilonie słaba praca ukraiskiego artysty. Sabiutkie to i bardzo naciagane. A czy Ukraina miała swój pawilon?
Szkoda że nie pokazali dwóch wystaw poza rządowym (reżimowy)
Czy jedziecie na Milano Design Week?
On się właśnie kończy - był od 16 kwietnia do jutra.
@@goodidea_archi Tak, ale może byliście ☺️ Ewentualnie za rok
✮✮ 🔝classy 💙♬!
Podobno płaci się już 5 Euro za pobyt w Wenecji. Ciekawe czy dotyczy to też zwiedzania biennale?
Płaci się 5 euro za wjazd do miasta, jeśli nie ma się na ten dzień wykupionego noclegu/hotelu w mieście - w wybrane dni (i jest jeszcze mnóstwo innych wyjątków i wyłączeń). Dzisiaj był pierwszy taki dzień. Łacznie będzie ich w tym roku 29. Tereny Biennale są w mieście, więc jeśli chce się przyjechać z Padwy, żeby obejrzeć Biennale, to lepiej wybrać dzień, w którym nie ma opłaty (czyli nie najbardziej oblegane weekendy).
sorry ale sztuka to za mocne słowo w stosunku do tych wypocin
polski pawilon tragedia
A cóż to za miniaturka Krzyża Zasługi w klapie?
Dobre oko! To sama wstążeczka :)
Niech pokaza ile milionow euro poszlo z Polski na ukraine
W Polskim pawilonie...ukraincy , a gdzie są POLACY ?? W ogóle to wszystko jest KOSZMARNE , NIE DO OGLĄDANIA. Sztuka ma zupełnie inną role.
Polka jest kuratorką (nawet wypowiada się w filmie), projekt wystawy też opracowała Polka. Jaką rolę ma Twoim zdaniem sztuka?
@@goodidea_archi Sztuka ma za zadanie podnosić nasze człowieczenstwo na wyższy poziom..żebyśmy się czuli lepsi .Ta pani kurator jest tak samo mierna jak ta koszmarna wystawka . Od lat to wszystko jest nie do oglądania.
Zadaniem sztuki jest, żebyśmy "czuli się lepsi"? Ma poprawiać humor? Bardzo surowe słowa dla Hansa Memlinga :)
@@mariaawaria6123 podnosić na wyższy poziom czy żebyśmy czuli się lepsi? Bo moim zdaniem sztuka ma czynić nas lepszymi, a nie żebyśmy czuli się lepsi. Poznanie tragedii innych ludzi gorszymi nasz nie czyni, choć może nie być komfortowe. Ale oczywiście możesz szukać w sztuce czego innego.
A co do narodowości to przypominam, że tematem byli cudzoziemcy. Ciężko, żebyśmy mówili więc o Polakach, no chyba, że o Polonii. Za to mniejszość ukraińska jest u nas obecnie najliczniejsza i ma ona, wraz ze swoimi traumami, wpływ na społeczeństwo. Dlatego, gdy organizatorzy Biennale pytają nas "Co u Was w temacie cudzoziemców?" dość sensowną odpowiedzią jest "Ukraińcy, którzy zbiegli przed wojną"
Czy ty usłyszałaś temat przewodni Biennale? Oddanie osobom z Ukrainy głosu w polskim pawilonie to ucieleśnienie tego tematu. Osoby z Ukrainy są naszymi „obcymi” wokół nas
Shrekowe kolumny mnie urzekły bez wstydu mógł bym zaproponować coś takiego jako rzeźba ogrodowa po moich studiach na sztuce ogrodowej lub jako dominantę danego wnętrza ogrodowego w lekko nowoczesnym stylu ala śródziemnomorski/orientalny lub jako coś zaskakującego w ogrodzie nowoczesnym który jest taki sztywny często w ramach i to właśnie takie dodatki przełamują tą prostotę ale w sposób subtelny. Co do polskiego pawilonu jest uważam bardzo ciekawy i inspirujący poniekąd zwłaszcza dla osób o zaburzonych percepcjach wzrokowych
Interesujące. Najlepszym przykładem "Obcy wśród nas" może być budka z kebabem.
Bardzo dobrą muzykę dobraliście 👍 Kto tak ładnie gra?
I z całym szacunkiem, ale rozbicie polskiej ekspozycji, jest raczej odpowiedzią na temat: Nasi wśród nas. Straszne.
I wzięcie ukraińskiej grupy artystycznej, jako reprezentantów Polski? Z całym szacunkiem... Szanujmy się choć trochę, do k.rwy nędzy. Nie mam nic przeciwko Ukraińcom (sam w 1/4 jestem Ukraincem), ale to powinna być reprezentacja Polski.
@@goodidea_archi 👍
To nie jest olimpiada - szczególnie w tym roku wiele pawilonów narodowych prezentuje dzieła zagranicznych autorów albo ma zagranicznych kuratorów. Polski pawilon ma kuratorkę Polkę, a temat "Obcy wszędzie" w oczywisty sposób kieruje myśli w kierunku tych obcokrajowców, których w Polsce jest najwięcej.
@@goodidea_archi Oczywiście. Chodzi mi o to, że same zmiany, bo zmieniła się władza. Świetnie, - mądrość etapu. Reprezentacja Polski - ukraińska grupa artystyczna. Taki nasz polski bałagan. Z czego, oczywiście, może wyniknąć coś dobrego, w końcu mamy długą tradycję bałaganu, a jakoś trwamy. Ale jak pisał poeta - cytuję z pamięci - możmy jeździć japońskim autami, jeść włoskie jedzenie, itd. - ale kulturę wypadałoby mieć własną.
Bardzo cenię Wasz kanał, pięknie propagujecie wiedzę o architekturze, urbanistyce, kulturze. Pięknie to podajecie - co samo o sobie świadczy, w końcu artyści. I to jest niesamowite. Ogromny szacun dla Was.
Nie wiem czy Ukraina a ma własną reprezentację na tegorocznym biennale, w końcu mają na głowie kwestię przetrwania. Polska może ich wspomóc i w tej kwestii. Ale jeśli "kultura narodowa" ma mieć jakieś znaczenie, warto przedstawiać to przez samych siebie. Przecież sztuka polska jest inna niż ukraińska. Mimo podobieństw, ale jednak jest odrębna. Możemy nawiązywać, wskazywać, itd. Ale oddawać? Polskość w dużej mierze przetrwała dzięki własnej kulturze.
Temat wystawy: "Obcy wszędzie" a Ty oczekujesz, że w każdym pawilonie będzie "kultura narodowa". W Niemieckim turecka kuratorka kieruje pracą żydowskiej artystki z Amsterdamu, w holenderskim jest grupa artystów z Konga. No taki to pomysł na wystawę. Polska, Niemcy ani Niderlandy od tego nie upadną.
@@goodidea_archi Może nie upadną, może ja nie rozumiem tamatu czy w ogóle koncepcji tego typu przedsięwzięć? Dzięki za wyjaśnienie.👍
Czy to faktycznie polski pawilon? Gdzie w tym wszystkim miejsce dla polskich twórców?
Naprawdę nie wszystko musi być o nas, zwłaszcza na biennale o tytule "foreigners everywhere".
@@dynamika3060 nikt nie mówi, że wszystko. Chodzi o to, żeby pawilon polski był polski 🙃
@@klwr2987 Polski pawilon na temat cudzoziemców ma być o Polakach? To jesteśmy w Polsce cudzoziemcami?
W Polsce najbardziej znaczącą i największą grupą cudzoziemców są Ukraińcy, często z traumą wojny. Więc na pytanie Biennale, jak wygląda u nas sytuacja z cudzoziemcami odpowiadamy w ten sposób. Nie wszyscy na świecie są świadomi, jak wpłynęła na Europę Centralną inwazja rosyjska, więc to pokazujemy
@@klwr2987jest polski i mówi o tym jak pomagamy ukraincom. Dajemy im dom i głos i pawilon. Moim zdaniem mówi to dużo dobrego o nas. Zrozumieliśmy temat biennale i otaczającą nas rzeczywistość!
@@mm-rz9wr Za polskie pieniądze, jak zwykle, wypowiedzieli się obcokrajowcy w swojej sprawie, no cacy
Głowice egipsko-ogrze
🏛🏛🏛
Głowice egipsko-ogrze, btw gryfny szaket
Dzięki! 🏛🏛🏛
Relacja na najwyższym poziomie. "Obcokrajowcy są wszędzie" - pole do popisu i swobodnej interpretacji. Szkoda tylko, że przedstawiciel Polski Yuriy Biley do swojego filmu nie dodał dźwięków wydawanych przez wdzięcznych nam za pomoc (o ja naiwny) Ukraińców. Na przykład głośno artykułowanego "Hańba!" z ust wściekłej Ukrainki podczas odśpiewywania polskiego hymnu podczas uroczystości patriotycznych na Placu Jana Matejki w Krakowie. Dodam, że reakcja stojących tam policjantów była żadna (poza sugestią kontaktu z rzecznikiem prasowym Policji). Co Polska jako gospodarz tego pawilonu chce uzyskać? Nasze łzy współczucia, jeszcze więcej człowieczeństwa od nas... Mało tego od nas dostali?
Głowice egipsko-ogrze :)
Natalia usuwa komentarze, które nie zgadzają się z jej opinią. Cenzura pełną gębą.
Nie trzeba wiele czasu, żeby zobaczyć, że w komentarzach jest pełne spektrum opinii. Ale nie ma zgody na obrażanie nas, wyzywanie i dokuczanie nam. Nie jest cenzurą wyproszenie z domu kogoś, kto obraża domowników.
@@goodidea_archi Czy nie przyszło ci do głowy, że odmienna opinia jest tylko odmianą opinią, nie ma nic wspólnego obrażaniem, wyzywaniem i dokuczaniem? Serduszko dla komentarza wyrażającego zdziwienia na oburzenie Polaków na to, że miejsce polskich artystów, bez ich zgody, zostało oddane Ukraińcom, samo za siebie mówi. Poprawność polityczna to zakłamywanie rzeczywistości, nie ma nic wspólnego z etyką.
W takim razie nie wiemy, o czym piszesz.
A tamten komentarz kończy się słowami "Piękna relacja, dziękuję, bardzo na nią czekałem!" - doprawdy szokujące, że daliśmy serduszko.
dwa ukraińskie pawilony i jeden polski
Cóż, swiatu trzeba przypominać kto wziął ten ciężar na siebie. Pomysł z ukraińską wystawą w polskim pawilonie kontrowersyjny ale uzasadniony.
Wstyd a gdzie slowianskie wartosci
A możesz je wymienić i scharakteryzować? Przykładowe 5 słowiańskich wartości.
@@goodidea_archiObawiam się, że nie może. Zdziwiłem się jak dużo u was trolli na kanale o sztuce. Nie dużo mniej jak na kanałach poświęconych wojnie czy polityce.
@@Robert-fl9yj Sztuka jest jednym z pól walki ideologicznej. Zawirowania wokół ekspozycji w polskim pawilonie są na to najlepszym dowodem.
Dziękuję, rzeczywiście wstrząsająca jest ta ukraińska sztuka w polskim pawilonie, robi ogromne wrażenie, trudno oglądać nawet ten zaprezentowany fragment. Bardzo mocna odpowiedź na zadany temat. Tworzenie dodatkowego pawilonu, wciskanie na siłę jakiegoś odtwórczego malarstwa to żenada.
Czy tam w CSW siedzą jeszcze pisowcy? Bo wiem, że na pewno były tam zatrudniani partyjni - piwowscy działacze. Znam jedną osobę. Myślałam, że już ich pozwalniano.
@@BetulaPendulaxjeszcze siedzą... bo chyba umowy zabetonowane niestety na dłuższy czas...
@@BetulaPendulax Siedzi jeszcze Piotr Bernatowicz pewnie dlatego, że CSW za jego czasów przeżywa rozkwit i boją się go zwolnić. Jego sukces wynika z tego, że strasznie spłycił ofertę CSW, skierował ja do nuworyszy, a to główni wyborcy nowej władzy; ludzie prymitywni i hołota z dyplomami w pierwszym pokoleniu. Władza swoich wyborców nie chce drażnić.
PiSiaki jak zwykle- martyrologia 🤓
A jednak reprezentujesz ten sam poziom krawężnika, co twoi "odwieczni wrogowie". Jak zwykle, wpierdalanie polityki i religii do każdego możliwego tematu. 😂😂
Dopóki się nie odezwałeś, nic takiego nie miało miejsca, gamoniu 🤓
Tak, dokładnie. Oni są jak cepy. Zawsze młócą jeden temat. Albo dwa dyżurne!
A czy jest wystawa Ukraińska jak nie martyrologią?
Głowice egipsko-ogrze