Kindertransporty - akcja ratowania dzieci żydowskich 1938-39

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 дек 2024
  • W czasie Nocy pogromów z 9 na 10 listopada 1938 r. w całych Niemczech doszło do brutalnych ataków na żydowskich sąsiadów, płonęły synagogi, dewastowano cmentarze, plądrowano sklepy i demolowano budynki należące do gmin żydowskich. Po tych brutalnych wydarzeniach rząd brytyjski postanowił otworzyć granice i zgodził się na przyjęcie żydowskich dzieci z III Rzeszy i terenów znajdujących się pod jej wpływem: Austrii, Czechosłowacji, Wolnego Miasta Gdańska.
    Ta akcja ewakuacji przeszła do historii jako tzw. Kindertransporty. Dzięki niej przed wybuchem wojny w Wielkiej Brytanii znalazło schronienie ok. 10 tysięcy żydowskich dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia.
    O kulisach i przebiegu Kindertransportów, także tych odjeżdżających z Prus Wschodnich, oraz o losach żydowskich dzieci opowie prof. Ruth Leiserowitz w swoim wykładzie pt. „Kindertransporty 1938/39 - akcja ratowania dzieci żydowskich. Przykłady z Prus Wschodnich”.
    Prof. dr Ruth Leiserowitz (Uniwersytet Humboldta w Berlinie) - od 2009 r. jest zastępczynią dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe obejmują historię krajów nadbałtyckich oraz dzieje Żydów. Jest przewodniczącą stowarzyszenia „Żydzi w Prusach Wschodnich”, które założyła wraz z mężem Michaelem Leiserowitzem, a które dokumentuje historię i losy wschodniopruskich Żydów.
    Spotkanie w języku polskim.
    Wsparcie finansowe: Goethe-Institut w Warszawie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Fundacja im. Róży Luksemburg.
    * *
    Motyw graficzny: Ewa Pohlke
    Oprawa graficzna: Andrij Fil
    Fot. archiwalne z czasopisma „Jiddische Bilder“ (grudzień 1938 r.)

Комментарии •