Demograficzna przyszłość Stanów Zjednoczonych - Ariel Drabiński

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 дек 2024

Комментарии • 17

  • @metalblack4697
    @metalblack4697 12 часов назад +3

    Bardzo dobry temat do dyskusji, dzięki za wykład!

  • @Przybylski713
    @Przybylski713 10 часов назад +2

    Poza Chinami fajnie byłoby posłuchać o Niemczech (gdzie 30% ma pochodzenie imigranckie), Francji (ze względu na kolonie i postkolonie francuskojęzyczne) oraz Afryce (praca i migracja ogromnej liczby ludzi, którzy urodzą się w tym wieku).

    • @zenaz105
      @zenaz105 8 часов назад

      W Niemczech 30% ma pochodzenie imigranckie z tym, że duża część pochodzi z innych państw Europy, gorzej to wygląda w Francji kontynentalnej, gdzie tych pochodzenia europejskiego jest mniejszośc.

  • @_Roobert
    @_Roobert 13 часов назад +2

    Lecimy!🖐

  • @WujoFefer
    @WujoFefer 12 часов назад +2

    Pytanie o demografię Europy, o ucieczkę wysoko wykwalifikowanych kadr właśnie do USA i jednoczesne zastępowanie ich ludźmi nie znającymi kultury a często nie chcącymi się asymilować.
    Chciałbym zobaczyć odcinek o sytuacji europejskiej, jej demografii i gospodarce, szczególnie omówienie tego co się z EU stało od 2008 roku... bo to mnie przeraża.

  • @roberttt92
    @roberttt92 12 часов назад +4

    Super, bardzo ciekawe i logicznie rozłożone na czynniki pierwsze. To może idąc za ciosem, ta sama analiza o Chinach, o ile to możliwe pod względem dostępności realnych danych.

    • @arieldrabinski7081
      @arieldrabinski7081 12 часов назад +1

      W styczniu planujemy nagranie odcinka właśnie na temat Chin.

  • @WujoFefer
    @WujoFefer 12 часов назад +2

    Bardzo dobry odcinek tylko szkoda, że tak krótki.

    • @arieldrabinski7081
      @arieldrabinski7081 12 часов назад

      Bardzo dziękuje, cieszy mnie fakt że się podobał.

  • @rafadrzewiecki1905
    @rafadrzewiecki1905 11 часов назад +1

    Bardzo dobry materiał Panie Arielu, mam tylko taką małą uwagę techniczną, proszę patrzeć w obiektyw kamery gdy nie czyta Pan danych, bo to poprawia czytelność przekazu. Mózg słucha uważniej ludzi z którymi ma kontakt wzrokowy :)
    Poza tym świetny materiał.
    Jeśli mogę zaproponować temat, to chętnie posłuchałbym o strukturze demograficznej Polski ze względu na wykształcenie i zarobki na osi czasu. Jak to się krzyżuje? Jakie branże rosną ilościowo jeśli chodzi o liczbę pracowników (zatrudniają) a jakie maleją, (czyli zwijają się, bądź automatyzują) oraz ewentualnie, w którą stronę następuje zmiana struktury wykształcenia? Jak się kształtuje ilościowo liczba ludzi z wykształceniem od dr w górę na rynku pracy poza budżetówką?
    Moje pytanie brzmi: czy opłaca się kształcić dla sektora prywatnego? Jak wykształcenie wpływa na zarobki?

    • @arieldrabinski7081
      @arieldrabinski7081 10 часов назад +1

      Dziękuje za uwagi (w temacie kontaktu wzrokowego, to akurat moja wina, patrzyłem chyba nie w tą kamerę). Pytania oczywiście zapisane.

  • @T-800__
    @T-800__ 10 часов назад

    A podobne analizy dla Chin i Indii można prosić? I Europy!

  • @ciucimok09
    @ciucimok09 12 часов назад +1

    Czeka ich ta sama przyszłość co wszystkich, czyli będą się starzeć mocno. I będą mieli konflikty wewnętrzne, bo mniejszości zaczną rozwalć to społeczeństwo. To już w sumie się dzieje u nich

    • @rafadrzewiecki1905
      @rafadrzewiecki1905 11 часов назад +1

      Mają to od dekad i żyją.

    • @ciucimok09
      @ciucimok09 11 часов назад

      @@rafadrzewiecki1905 Tak, ale wcześniej dominował tam kod kulturowy protestancki . Elity Amerykańskie bardzo pilnowały, żeby utrzymać ten kod i żeby nikt nie zagroził jego dominacji i nikt wcześniej mu nie zagrażał. Natomiast teraz doszło do sytuacji, że w USA nie będzie żadnego dominującego kodu kulturowego, tylko będą same mniejszość. To może prowadzić do sytuacji że będzie wojna wszystkich ze wszystkimi. Ja uważam, że za 20-30 lat nie będzie żadnego światowego hegemona, tylko wszyscy znajdą się w stanie rozkładu społeczeństw i wszyscy z tego upadku będą musieli się zebrać od nowa. Chyba że wejdą sztuczne macice, jeśli zostaną one wprowadzone to będą to najpierw kraje Azjatyckie

    • @rafadrzewiecki1905
      @rafadrzewiecki1905 9 часов назад

      @@ciucimok09 gdy mowa o Ameryce i rozpadzie społeczeństwa to przypominają mi się lata 90-te i walka z przestępczością zorganizowaną karmiącą się dzieciakami z ubogich dzielnic, mających niski dostęp do wykształcenia i/lub pochodzących z mniejszości etnicznych. Powstawały na kanwie tych wydarzeń, filmy (młodzi i gniewni) czy gry (GTA S.A.)
      Czyli Ameryka już to przerabiała (biali vs kolorowi albo wykształceni z kasą vs niewykształceni bez perspektyw) tylko teraz podziały idą w inne strony.
      Wcześniej mieliśmy podział północ - południe (plantatorzy vs handlarze lub konserwatyści vs postępowcy)
      Po drodze jeszcze bym pewnie coś znalazł.
      Amerykanie mają jednak jedną mocną cechę, na której opierają cały swój potencjał. Potrafią z tego tygla wyławiać talenty i je monetyzować! Dopóki ten system działa będzie działać Ameryka.
      A sztuczne macice to nie kwestia czy tylko kiedy.