Spotkanie przy pomniku Bóg Honor Ojczyzna w Krosnowicach 3 maja 2023 r

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 май 2023
  • Link do filmu:
    • Spotkanie przy pomniku... Krosnowice położone są w Sudetach Środkowych, na pograniczu Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy oraz Krowiarek leżących w Sudetach Wschodnich, na wysokości około 295-340 m n.p.m. Częścią Krosnowic jest Koniecznik.
    Podział administracyjny:
    W latach 1945-1954 siedziba gminy Krosnowice. W latach 1954-1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Krosnowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Dzisiejsze Krosnowice zostały założone w średniowieczu jako osada niemiecka[1]. Do 1945 roku upamiętniała w swej nazwie Rengersdorf imię swojego założyciela - Rengera. Pierwsza znana pisemna wzmianka pochodzi z 1326 roku, kiedy to patriarcha Grado wraz z 12 biskupami udzielili szczególnych odpustów wiernym odwiedzającym tutejszy kościół św. Jakuba oraz jego kościół filialny w Żelaźnie. Oznacza to, że już wówczas był to znany kościół parafialny. Wówczas też istniała tu siedziba rycerska na terenie dzisiejszego pałacu. Aż do XVII wieku wieś była majątkiem czeskiego rodu Panewiczów (niem.: von Pannwitz), a jej najstarszym znanym właścicielem był Wolfram von Pannwitz, starosta kłodzki, lennik króla Czech, Jana Luksemburskiego. Posiadał on również prawo inwestytury tutejszego probostwa. Wikipedia. Krosnowice położone są w Sudetach Środkowych, na pograniczu Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy oraz Krowiarek leżących w Sudetach Wschodnich, na wysokości około 295-340 m n.p.m. Częścią Krosnowic jest Koniecznik.
    Podział administracyjny:
    W latach 1945-1954 siedziba gminy Krosnowice. W latach 1954-1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Krosnowice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Dzisiejsze Krosnowice zostały założone w średniowieczu jako osada niemiecka[1]. Do 1945 roku upamiętniała w swej nazwie Rengersdorf imię swojego założyciela - Rengera. Pierwsza znana pisemna wzmianka pochodzi z 1326 roku, kiedy to patriarcha Grado wraz z 12 biskupami udzielili szczególnych odpustów wiernym odwiedzającym tutejszy kościół św. Jakuba oraz jego kościół filialny w Żelaźnie. Oznacza to, że już wówczas był to znany kościół parafialny. Wówczas też istniała tu siedziba rycerska na terenie dzisiejszego pałacu. Aż do XVII wieku wieś była majątkiem czeskiego rodu Panewiczów (niem.: von Pannwitz), a jej najstarszym znanym właścicielem był Wolfram von Pannwitz, starosta kłodzki, lennik króla Czech, Jana Luksemburskiego. Posiadał on również prawo inwestytury tutejszego probostwa. Wikipedia. Masyw Śnieżnika - najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich, położone po obu stronach polsko-czeskiej granicy, na południowy wschód od Kłodzka. Wikipedia
    Najwyżej położony punkt: Śnieżnik

Комментарии • 3

  • @stanisawaorczyk6342
    @stanisawaorczyk6342 Год назад +1

    Witam Serdecznie! DZIĘKUJĘ CUDOWNA PIEŚŃ PATRIOTYCZNA.WIELKI SZACUNEK DLA KROSNOWIC !!!!POZDRAWIAM !!!!

    • @wedkarz121
      @wedkarz121  Год назад +1

      Witam. Dziękuję w swoim i mieszkańców Krosnowic imieniu za piękny komentarz. Pozdrawiam. Jerzy

  • @wedkarz121
    @wedkarz121  8 месяцев назад

    Wspomnienia