Szkoda, że nie masz bufora ja też mam starą instalację z grubymi rurami dom z 1985 roku założyłem bufor 1000 litrów kociołek kotlospaw Duo Ko na pellet .Piec przy dużych mrozach takich jak teraz -5 załącza się tylko dwa razy rano potem ok 18 , Spalanie do dwóch worków peletu max temperatura w domu 21 do godzin popołudniowych 22 ,5 wieczorem o północy do 6 rano 20 stopni
Witam mam pytanie czy posiada Pan wklad kominowy do tego kotla czy na zwykłej cegłę komin ? Bo będą mi zakładać taki i nie wiem czy potrzebny czy nie .
Jakie wrażenia po roku użytkowania? Mam taki kocioł drugi sezon idzie. Ogólnie bardzo fajny jest. Podasz jakie masz parametry? U mnie ładnie się spala, ale to okienko po dniu palenia jest czarne. Z komina się nie kopci. Jak zwiększam nadmuch to zwiewa niedopalony pellet do popielnika więc nie bardzo mogę zwiększyć nadmuch.
Co do ustawień, to wrzuciłem niedawno film z ustawieniami. Natomiast odnosząc się do roku użytkowania jestem zadowolony. Nie powiem, że wszystko było od początku idealnie, ale jak tylko ogarnąłem trochę wiedzy odnośnie użytkowania, to wszystko poszło w dobrym kierunku. Odnośnie spalania nie powiem, że pellet wychodzi tak dużo drożej jak czytałem różne opinie, w moim przypadku wcześniej spałem około 4-4,5 t węgla kamiennego i około 2 M3 drewna.(kocioł pracował od rana do wieczora, w nocy wylaczony- chyba że mrozy były), pierwszy sezon na pellecie zamknąłem w 5, 5 t ( nauka ustawień, oraz kocioł grzał do końca maja). Reasumując węgiel i drewno wychodziło mnie rocznie około 3,6tys, teraz 4 ,2 tys (kocioł teraz pracuję cały czas) więc wydaje mi się że pod tym względem też jest ok- od września do dziś spaliłem niecałe 1,8t. Co do okienka też tak z początku miałem, zmniejszyłem nadmuch oraz zawyżyłem wartość która wyszła mi w teście o 1kg i teraz wszystko spala prawie idealnie, przy rozpaleniu i min mocy trochę nie dopala ale może być.. Jeden szczegół mnie zastanawia, w dwóch miejscach odkryłem rdzawy nalot, myślałem, że to korozja, ale, po wyczyszczeniu znikł, ale powtarza się przy każdym czyszczeniu, wżerów nie znalazłem, więc przypuszczam, że to z pelletu, na olczyku tego nie miałem, a na drewnut już to zaobserwowałem. A jak u Ciebie masz też jakiś nalot?
@@matusz1044 też mam takie naloty przy wyjsciu na czopuch, podaj @ to podesle Ci foto, zastanawiam sie czy tego nie zglosic. Mi na dobe zima spala ok 30kg.
@@marciniwanczyk8841 matusz1044@gmail.com Ja nalot mam też przy czopuchu, oraz na ściance naprzeciwko palnika . Nie wiem czy to też może przez moją nieuwagę (w dtr nie ma nic napisane) kocioł przez sezon letni miałem zamknięty, a przy serwisie palnika gościu mi powiedział żeby był otwarty. Ja poprostu poczekam i zobaczę co się z tym będzie działo.. jeśli się powiększy to napewno zgłoszę.
Witam, dostałem propozycje montażu takiego kotła zamiast Kostrzewy (nie przejdzie przez drzwi 67cm). Polecił byś ten kocioł ? Jak palnik radzi sobie z peletem gorszej jakości ? Bo z tego co czytałem to jest na klasę peletu A1.
Z czystym sumieniem mogę polecić kocioł lumo z palnikiem kipi. Palnik radzi sobie bardzo dobrze z pelletem A2. Zauważyłem że na pellecie A2 czasami zostają na palniku niedopalonego resztki, ale przypuszczam, że to wina zbyt małego nadmuchu w procesie wygaszania.
Jaki masz komin? Są opinie że stare kominy z cegły się nie nadają ponieważ para z komina wychodzi do wewnątrz pomieszczeń i powstają wykwity, plamy. Zaleca się stosowanie wkładów. Jak to wygląda u ciebie? Pozdrawiam 😉
Ja mam Komin murowany z cegły palonej z początku lat 80. Instalator, kominiarz zaleca Komin systemowy, bądź wkład z kwasowki. Wiadomo człowiek nie będzie budował nowego komina, więc tak jak zalecili w/w panowie i DTRka kotła, włożyłem wkład kominowy ze blachy kwasoodpornej o grubości 0.8mm
Jest to zapasowe źródło energii,w razie braku zasilania kocioł się nie wyłączy, będzie pracował. Do takiego zasilacza potrzebny jest dodatkowo akumulator. To z niego zasilacz pobiera energię, którą przetwarza na prąd zmienny 230v. Świetna sprawa,wyłączają prąd,a kocioł w dalszym ciągu śmiga...nawet kilkanaście godzin. Wszystko zależy od pojemności akumulatora.
@@arkadiuszk.3898 W chwili obecnej przy temp zewnatrzych to około 90st. Natomiast jak temp spadła do - 15 przy maksymalnej mocy palnika 20kw temp czopucha była około 120st
Trochę nieekonomiczne masz to ustawienie, Skoro kocioł pracuje 40min wyłącza sie i za 30min sie odpala to ty masz ponad 20 odpaleń na dobę!!!!. Za każdym razem na rozruch sypie 100gr pelletu to policz sobie ile to jest przy 20 takich cyklach, idzie na max mocy zeby znowu dogrzać, poza tym wygaszajac sie wystudza przez co ochrona powrotu jesli wogole działa to na marnym poziomie. Ja mam taką samą instalacje starą na grubych rurach i zeliwach i zmieniłem ustawianie z FL na standard i tak dobrałem parametry ze kocioł wogole mi nie gasnie. Moduluje sobie mocą miedzy 4kw a 7kw max mam 12kw. Cały czas stała temperatura kotła 70st powrót ok 60 a to, że pracuje na niskich mocach i nie jest w srodku biały tylko szary wcale mnie to nie przejmuje. Pomyśl nad takim rozwiązaniem, znacznie spadnie ci spalanie.
Dzięki za komentarz. Ustawienia które zawarte są w filmie, były na dzień nagrywania filmu, w tamtej chwili byłem zielony odnośnie obsługi kotła... Obecnie mam ustawienia całkiem inne, kocioł rozpala się 2 razy na dobę. Postaram się do grudnia nakręcić film, odnośnie całego roku użytkowania, itp. Pozdrawiam
@@matusz1044 Nagraj też jakie masz ustawienia i moce nadmuchowe, ja dopiero od miesiąca użytkuje i narazie jestem na tym etapie co opisałem wyżej. Pozdrawiam.
@@darox8609 znajdziesz w ups dedykowane pod zasilanie awaryjne, dokładając akumulator o dużej pojemności ( w moim przypadku to 100ah) robi się coś w stylu power banku. Na ile dokładnie wystacza ciężko powiedzieć, ale według producenta powinien wytrzymać przy moim poborE prądu około 6h. W moim przypadku zasilania nie było ponad 4h i akumulator był do połowy rozładowany. Dużo zależy też czy w aktualnej chwili kocioł się rozpala, czy chodzi tylko podajnik i pompa
Fajny matetiał.
Czekamy na wiecej, np z czyszczenia i oględzin srodka kociolka na zimno.
Dziękuję za komentarz. Postaram się przygotować do nakręcenia następnego filmu, obecne filmiki to typowy spontan. Pozdrawiam
Szkoda, że nie masz bufora ja też mam starą instalację z grubymi rurami dom z 1985 roku założyłem bufor 1000 litrów kociołek kotlospaw Duo Ko na pellet .Piec przy dużych mrozach takich jak teraz -5 załącza się tylko dwa razy rano potem ok 18 , Spalanie do dwóch worków peletu max temperatura w domu 21 do godzin popołudniowych 22 ,5 wieczorem o północy do 6 rano 20 stopni
Witam mam pytanie czy posiada Pan wklad kominowy do tego kotla czy na zwykłej cegłę komin ? Bo będą mi zakładać taki i nie wiem czy potrzebny czy nie .
Dodaj pompę kotłową,spali mniej,a zawory zwrotne wymień na klapowe,większe przepływy i praktycznie zerowe opory,dłużej pompy pożyją
Jakie wrażenia po roku użytkowania?
Mam taki kocioł drugi sezon idzie. Ogólnie bardzo fajny jest. Podasz jakie masz parametry?
U mnie ładnie się spala, ale to okienko po dniu palenia jest czarne. Z komina się nie kopci. Jak zwiększam nadmuch to zwiewa niedopalony pellet do popielnika więc nie bardzo mogę zwiększyć nadmuch.
Co do ustawień, to wrzuciłem niedawno film z ustawieniami.
Natomiast odnosząc się do roku użytkowania jestem zadowolony. Nie powiem, że wszystko było od początku idealnie, ale jak tylko ogarnąłem trochę wiedzy odnośnie użytkowania, to wszystko poszło w dobrym kierunku.
Odnośnie spalania nie powiem, że pellet wychodzi tak dużo drożej jak czytałem różne opinie, w moim przypadku wcześniej spałem około 4-4,5 t węgla kamiennego i około 2 M3 drewna.(kocioł pracował od rana do wieczora, w nocy wylaczony- chyba że mrozy były), pierwszy sezon na pellecie zamknąłem w 5, 5 t ( nauka ustawień, oraz kocioł grzał do końca maja). Reasumując węgiel i drewno wychodziło mnie rocznie około 3,6tys, teraz 4 ,2 tys (kocioł teraz pracuję cały czas) więc wydaje mi się że pod tym względem też jest ok- od września do dziś spaliłem niecałe 1,8t.
Co do okienka też tak z początku miałem, zmniejszyłem nadmuch oraz zawyżyłem wartość która wyszła mi w teście o 1kg i teraz wszystko spala prawie idealnie, przy rozpaleniu i min mocy trochę nie dopala ale może być..
Jeden szczegół mnie zastanawia, w dwóch miejscach odkryłem rdzawy nalot, myślałem, że to korozja, ale, po wyczyszczeniu znikł, ale powtarza się przy każdym czyszczeniu, wżerów nie znalazłem, więc przypuszczam, że to z pelletu, na olczyku tego nie miałem, a na drewnut już to zaobserwowałem. A jak u Ciebie masz też jakiś nalot?
@@matusz1044 też mam takie naloty przy wyjsciu na czopuch, podaj @ to podesle Ci foto, zastanawiam sie czy tego nie zglosic. Mi na dobe zima spala ok 30kg.
@@marciniwanczyk8841 matusz1044@gmail.com
Ja nalot mam też przy czopuchu, oraz na ściance naprzeciwko palnika . Nie wiem czy to też może przez moją nieuwagę (w dtr nie ma nic napisane) kocioł przez sezon letni miałem zamknięty, a przy serwisie palnika gościu mi powiedział żeby był otwarty. Ja poprostu poczekam i zobaczę co się z tym będzie działo.. jeśli się powiększy to napewno zgłoszę.
Cześć. Dziękuję bardzo fajny film. Mam podobny piec z pewnymi problemami. Czy mogę Cię prosić o kontakt?
Napisz na matusz1044@gmail.com
Czy testował Pan inne paliwo niż pellet? Na przykład owies? 😑
Jeszcze nie miałem okazji
Witam, dostałem propozycje montażu takiego kotła zamiast Kostrzewy (nie przejdzie przez drzwi 67cm). Polecił byś ten kocioł ? Jak palnik radzi sobie z peletem gorszej jakości ? Bo z tego co czytałem to jest na klasę peletu A1.
Z czystym sumieniem mogę polecić kocioł lumo z palnikiem kipi.
Palnik radzi sobie bardzo dobrze z pelletem A2. Zauważyłem że na pellecie A2 czasami zostają na palniku niedopalonego resztki, ale przypuszczam, że to wina zbyt małego nadmuchu w procesie wygaszania.
@@matusz1044 Dzięki za odpowiedz, czekam na montaż. Jak ze spalaniem pelletu ? Dużo spalił w sezonie?
zasobnik jest w standardzie w komplecie z kotłem ?
Ja wszystko osobno płaciłem. Poprostu chciałem pojemniejszy.
Jaki masz komin? Są opinie że stare kominy z cegły się nie nadają ponieważ para z komina wychodzi do wewnątrz pomieszczeń i powstają wykwity, plamy. Zaleca się stosowanie wkładów. Jak to wygląda u ciebie? Pozdrawiam 😉
Ja mam Komin murowany z cegły palonej z początku lat 80.
Instalator, kominiarz zaleca Komin systemowy, bądź wkład z kwasowki.
Wiadomo człowiek nie będzie budował nowego komina, więc tak jak zalecili w/w panowie i DTRka kotła, włożyłem wkład kominowy ze blachy kwasoodpornej o grubości 0.8mm
@@matusz1044 super dzięki za info. Pozdrawiam
Jest to zapasowe źródło energii,w razie braku zasilania kocioł się nie wyłączy, będzie pracował.
Do takiego zasilacza potrzebny jest dodatkowo akumulator.
To z niego zasilacz pobiera energię, którą przetwarza na prąd zmienny 230v.
Świetna sprawa,wyłączają prąd,a kocioł w dalszym ciągu śmiga...nawet kilkanaście godzin.
Wszystko zależy od pojemności akumulatora.
Witam. Palnik jakiej mocy?
5- 20kw
A z kominem jak ? Wkład był montowany ?
@@waldekwaldek408 tak. Wkład kominowy w stali kwasoodpornej 0.8mm
@@matusz1044 Jaka temp spalin na czopuchu?
@@arkadiuszk.3898 W chwili obecnej przy temp zewnatrzych to około 90st. Natomiast jak temp spadła do - 15 przy maksymalnej mocy palnika 20kw temp czopucha była około 120st
Trochę nieekonomiczne masz to ustawienie, Skoro kocioł pracuje 40min wyłącza sie i za 30min sie odpala to ty masz ponad 20 odpaleń na dobę!!!!. Za każdym razem na rozruch sypie 100gr pelletu to policz sobie ile to jest przy 20 takich cyklach, idzie na max mocy zeby znowu dogrzać, poza tym wygaszajac sie wystudza przez co ochrona powrotu jesli wogole działa to na marnym poziomie. Ja mam taką samą instalacje starą na grubych rurach i zeliwach i zmieniłem ustawianie z FL na standard i tak dobrałem parametry ze kocioł wogole mi nie gasnie. Moduluje sobie mocą miedzy 4kw a 7kw max mam 12kw. Cały czas stała temperatura kotła 70st powrót ok 60 a to, że pracuje na niskich mocach i nie jest w srodku biały tylko szary wcale mnie to nie przejmuje. Pomyśl nad takim rozwiązaniem, znacznie spadnie ci spalanie.
Dzięki za komentarz. Ustawienia które zawarte są w filmie, były na dzień nagrywania filmu, w tamtej chwili byłem zielony odnośnie obsługi kotła... Obecnie mam ustawienia całkiem inne, kocioł rozpala się 2 razy na dobę.
Postaram się do grudnia nakręcić film, odnośnie całego roku użytkowania, itp.
Pozdrawiam
@@matusz1044 Nagraj też jakie masz ustawienia i moce nadmuchowe, ja dopiero od miesiąca użytkuje i narazie jestem na tym etapie co opisałem wyżej. Pozdrawiam.
@@polluk32 ok
Witam poda Pan jaki to ustwienia?
Ciekawe spostrzeżenie. Ja mam taki kocioł u 200m dom a próbuję go ustawić bo pelet znika w 2 dni
A co to za zaśilacz awaryjny?
ZASILACZ AWARYJNY UPS VOLT Pełny Sinus STAŁA FAZA
@@matusz1044 Ten UPS ma zapewnić zasilanie awaryjne kotła, podajnika,2-ch pomp??? Interesujące....
@@darox8609 tak. Taka ma spełniać rolę, a raczej już spełnij.
@@matusz1044 Myślałem, że takie UPS-y nadają się tylko do urządzeń o niewielkim poborze typu komputer. Na jak długo zapewnia zasilanie?
@@darox8609 znajdziesz w ups dedykowane pod zasilanie awaryjne, dokładając akumulator o dużej pojemności ( w moim przypadku to 100ah) robi się coś w stylu power banku.
Na ile dokładnie wystacza ciężko powiedzieć, ale według producenta powinien wytrzymać przy moim poborE prądu około 6h. W moim przypadku zasilania nie było ponad 4h i akumulator był do połowy rozładowany. Dużo zależy też czy w aktualnej chwili kocioł się rozpala, czy chodzi tylko podajnik i pompa
Szkoda że nie masz bufora oszczędzał bys na pelecie.
Możliwe że masz racje.
Lepiej jak chodzi w nadzór niż ma się wyłączyć i włączać
Niekoniecznie, u mnie bardziej ekonomiczne i pod względem pracy chodzi lepiej na on/off co wiadomo wiąże się trochę że skróceniem żywotności grzałki..