I dont mean to be so offtopic but does someone know of a trick to get back into an instagram account? I stupidly lost the login password. I would love any assistance you can offer me!
Witam, na wstępie napiszę że od lat fascynuję się militarystyką a zwłaszcza okresem DWŚ i doskonale znam większość prezentowanego przez Państwa uzbrojenia (z niektórego np. pepeszy nawet strzelałem ostrą amunicją) ale przyznam że z przyjemnością oglądam Państwa filmy. Narracje są bardzo profesjonalne i co ważne obiektywne a eksponaty ciekawe. Gratuluję i czekam na dalsze odcinki.
Warto wspomnieć, że StG44 był używany po wojnie w NRD masowo przez tamtejszą milicję. Amunicję produkowano w NRD aż do lat '60 XXw. Jest nadal produkowany dla kolekcjonerów w Niemczech w produkcji niskonakładowej.
Praca kustosza w takim muzeum to robota marzeń! Masz dostęp do takich zabawek w pięknym stanie - rozbierania czyszczenia albo naprawiania i jeszcze ci za to płacą. Dodatkowo żaden DEBIL się nie przyczepi że posiadasz broń albo jakieś niedozwolone środki ... a u nas kawałek zardzewiałego złomu już jest wielkim problemem , który może ci narobić problemów. Bo przecież zrobisz napad ... najlepiej z zardzewiałym MG42! Szkoda że nie mieszkam w stolicy ... nawet jako zamiatający podłogi chciał bym tam pracować :D
STG44 SUPER , SZKODA TYLKO ZE NIE USTAWIONO KOLBY/JAK WIDAC JEST UKOSNA/ W LINII LUFY, STRZAŁU, TAK JAK W MG 34/42- JEST MNIEJSZY PODRZUT CO POPRAWIA CELNOSC, SZCZEGOLNIE PRZY OGNIU SERIAMI,
Ja widać na kolejnych filmach test pokazuje , że przy " pełnym " zbiorniku CO2 rozrzut jest od 3,4 do 4,1 J. Czyli jakościowo wielkie g..o. Co ma zasadniczy wpływ na celność. I to by było na tyle.
@@mojito510 Sugerowałeś, że to pi to od pistole - nie ma tam tego, jest tylko P, a nie Pi, a poza tym to rzeczywiście Niemcy zawsze wszystko wymawiają po angielsku zwłaszcza słowo yacc (jazz dla mniej zorientowanych)
Bardzo dobry materiał, chodź krótki. Z zaciekawieniem śledzę. Jest kilka błędów w opisie w jednym materiale jest karabin, a w drugim karabinek itp. ( taki szczegół) . Jedna prośba, żeby prowadzący się ubrał stosownie do sytuacji i swojego zawodu. Pozdrawiam .
Świetny film.. , oglądam nasty" raz..(takoż oryginały w gablotach muzealnych..) Ale pytam się , dlaczego kustosz MWP chwyta te eksponaty bez rękawiczek 🤔
@@wieslawszypniewski6954 ręce wydzielają pot, substancje tłuszczowe , kwasowe.. Na stalowych powierzchniach pozostają paskudne plamy.. Chodzi o to , żeby nie uszkadzać eksponatów 🤔
@@gregoruchodzi9387 Gregor, owszem rece wydzielaja , ale te subst nie spowoduja tak korozji, znacznie wiekszym problemem dla tej stali jest wilgoc w pomieszczeniu, tworzac sniedz, potem ruda, osobiscie uwazam ze RH NIE powinna byc wyzsza niz ok 30-35% - musi byc sucho , ale elemnty drewniany zeby nie pekały pokryte olejem do drewna, lub podobna subst.,
Panie Kustoszu, mów pan o tym jak MWP weszło w posiadanie omawianych egzemplarzy karabinków. Będzie to pierdylion razy ciekawsze dla youtuberskich ekspertów.
głupie pytanie zadajesz o tym jak muzealna instytucja państwowa mogła wejść w posiadanie egzemplarzy oryginalnej broni pomyśl pewnie dyrektor muzeum wynurkował je z Wisły !!! z pewnością przekazało je wojsko albo milicja w latach powojennych chyba nie trzeba być myślicielem żeby na to wpaść.
Christopher John Chivers - Kałasznikow. Wydawnictwo Znak. Polecam, jak przeczytasz to się dowiesz kto naprawdę ją skonstruował, czemu nie jest to Kałasznikow i co ma wspólnego z niemieckim sturmgewerem.
@@stasksaz1568 źle sformułowałem pytanie te 8 lat temu. Inspiracja jest jasna choćby w wyborze kalibru, czy ogólnej koncepcji karabinka. Natomiast podtrzymuje prośbę o wyjaśnienie w skrócie, które części obu karabinków mają cokolwiek wspólnego ze sobą.
Super... ale intryguje mnie to PI w nazwie. Skąd to się wzięło, skoro Polacy wymawiają Pe, a Niemcy w zasadzie też, choć jest to bardziej miękkie e? W innych filmach z muzeum to samo.
Następca STG 45 wyglądał po prostu strasznie ale chodziło też zeby był tani w produkcji ale powojenny następca wyprodukowany w Hiszpani CETME wygląda jak upiększony STG44
***** Cóż za dogłębna analiza oraz elokwentna kontra na mój jakże prymitywny i niecelowy komentarz. Wobec mnogości i jakości przedstawionych przez szanownego kolegę argumentów wycofuje wszelkie swoje wcześniejsze wpisy i wracam douczyć się. Swoją drogą, to co napisałem jest faktem i nawet gdyby moja wiedza pochodziła z ciasteczka z wróżba to nie zmieniałoby faktu, że mam racje.
+Simoncho MC zauważ drogi hejterze , że sam się nie znasz na broni. KARABIN to broń strzelająca nabojem karabonowym np. Mosin albo Mauser. Natomiast karabinek to broń strzelająca nabojem pośrednim np. AK , AKM , AKMŁ , AR15 itp. Zatem zanim coś napiszesz to się zastanów Simoncho. Jednak masz częściowo rację , ponieważ początkowo zasilany był nabojem karabinowym , lecz później zmieniono go na pośredni
Ciekawe czy te eksponaty są zdekowane (zniszczone). Niestety znając polskie realia pewnie tak :(. Kurwa ta nasza mentalność. Było by ciekawiej jakby dołączyć film ze strzelania tym cudem. A niestety tak to jest kolejny suchy film w internecie. To samo można przeczytać na wikipedii :(
"Mihail Kalasnikov is admitting he was "helped" by the German inventor and arms maker Hugo Schmeisser to create the AK-47 assault rifle. " - "Famous Soviet arms builder Mihail Kalasnikov recently acknowledged he didn't worked alone at the design and development of the AK-47 assault rifle, but he benefited from the help of Hugo Schmeisser, the most prolific small arms inventor of the Third Reich." Całość google: Mihail Kalashnikov Admits German Help .
Wszystko fajnie, pięknie, ale panie Michale! Dlaczego MP czyta pan [empi]? Albo mówimy po polsku, albo po niemiecku... Albo [empe czterdzieści], albo [empi vierzig]... Dziwne takie mieszanie... Tak ludzie czytają M1 Carbine jako [em jeden karabajn], a nie powinno być [em łan karabajn]? Po prostu dziwi mnie takie mieszanie języków, albo cała nazwa jest po polsku, albo w innym języku, w tym przypadku niemieckim, czy angielskim... Sorry za tą wymowę w nawiasach, ale nie znam języka fonetycznego :)
Więc inspiracja chyba oczywista, a co do podobieństwa do wystarczy spojrzeć (w podanym artykule na google zdjęcia obok siebie obu modeli. Nie mówię, że automat Kałasznikowa to dokładna kopia, ale nie możesz zaprzeczać powiązaniom, tym bardziej, że Schmeisser pracował przy tym projekcie. Pozdrawiam.
Nic wielkiego. W Iraku znajdowano je po napaści USA na ten kraj w 2003 roku i to nie jedną sztukę, oczywiście używaną. Mało tego, polskie karabiny p-panc wz. 35 również.
To straszne, że człowiek fascynuje się techniką zabijania. Oczywiście sama technika pistoletu jest ok jako narzędzia tak jak wiertarki, silnika itd. Wniosek jest taki, że im więcej zabitych, tym lepiej. Chujowe to🤢😖.
kałasznikow konstrukcją stg nie inspirował się ponieważ żadnego rozwiązania z konstrukcji stg nie użył w jego broni. zdjęcie broni w artykule nie przedstawia ak47, a obie bronie jedyne co mają wspólnego ze sobą to odległość od chwytu pistoletowego, magazynka i chwytu przedniego co wcale nie jest cechą obu broni tylko układu klasycznego w konstrukcji karabinków automatycznych. twój argument wcale mnie nie przekonuje. twoje źródło nie potwierdza tego że kałasznikow inspirował się stg.
@@mark1376 No i co z tymi tłoczeniami? Tłoczenia w Stg są podobne do późniejszych karabinów Cetme i H&K. Przypominam, że zrezygnowano z tłoczenia w pierwszych modelach AK na rzecz frezowania komory zamkowej. Dopiero w późniejszych AKM powrócono do tłoczenia. I co z tym tłoczeniem? FN Fal też miał elementy tłoczone, jeszcze w dodatku rozkładał się przez odchylenie komory spustowej i co? FN Fal to kopia Stg? Wszyscy cwaniakują, a nikt nie potrafi wskazać, jakie rozwiązania w AK miałyby być kopią Stg. Obie bronie różnią się technicznie BARDZO.
Błąd, Michaił Kałasznikow przyznał, że inspirował się STG-44, konsultował się ze Schmeisserem i korzystał z jego pomocy (ten po wojnie został wywieziony do ZSRR). Nie wiem dlaczego piszesz, że konstrukcyjnie różnią się pod każdym względem, skoro w AK-47 wykorzystano dużo z Sturmgewehra.
A co dokłladnie niby ukradli? Inny profil zamka, inna metoda produkcji komory zamkowej, inna metoda ryglowania zamka, brak sprężyny w kolbie, zdejmowana pokrywa zamka, inna metoda ryglowania magazynka w gnieździe. Jedyne co podobne to nabój.
@@WeteranCA Dokładnie. Podobieństwa to bym się może doszukiwał między Stg, a CETME/G3. Szczególnie biorąc pod uwage rozwinięcia konstrukcji Stg ryglowane rolkami. Podobieństwa między Stg, a AK to taki sam mit jak niezawodność AK w obliczu M16.
świetny materiał. gratulacje dla Muzeum za taką (nowoczesną) inicjatywę wyjścia do ludzi ze swoimi zbiorami. respect.
I dont mean to be so offtopic but does someone know of a trick to get back into an instagram account?
I stupidly lost the login password. I would love any assistance you can offer me!
@Anders Conner instablaster =)
fajnie przedstawione. krótko i na temat, tak jak powinno być. super!
Aaaaa to Ty masz taki zryty beret i mózg przez ten wirus i pandemię której nie ma wpisując komentarze w filmikach RUclips...
Pan Michał naprawdę ciekawie opowiada - zwięźle i na temat. Czekam na kolejne odcinki:)
Choć by ze względu na sam wygląd Szturm to mistrzostwo świata!
Witam,
na wstępie napiszę że od lat fascynuję się militarystyką a zwłaszcza okresem DWŚ i doskonale znam większość prezentowanego przez Państwa uzbrojenia (z niektórego np. pepeszy nawet strzelałem ostrą amunicją) ale przyznam że z przyjemnością oglądam Państwa filmy. Narracje są bardzo profesjonalne i co ważne obiektywne a eksponaty ciekawe. Gratuluję i czekam na dalsze odcinki.
Najpiękniejszy karabinek ever
Takim chciał ;-)
coś pięknego :)
to je szpetne
a nie pikne
pikny jest np. sten (dla mnie przynajmniej)
@@naczelnyhejterpolskiegoyou3433 sten to równo które wygląda jak przspawane dwa kawałki stali
Bardzo Ciekawa Odcinek
Warto wspomnieć, że StG44 był używany po wojnie w NRD masowo przez tamtejszą milicję. Amunicję produkowano w NRD aż do lat '60 XXw. Jest nadal produkowany dla kolekcjonerów w Niemczech w produkcji niskonakładowej.
Wiedza jak wiedza, zawsze można mieć planszę za kamerą z podpowiedziami :) Ot magia telewizji... :)
Skąd macie ten karabinek?
Sturm Gewehr 44. Dzieło sztuki.
Praca kustosza w takim muzeum to robota marzeń! Masz dostęp do takich zabawek w pięknym stanie - rozbierania czyszczenia albo naprawiania i jeszcze ci za to płacą. Dodatkowo żaden DEBIL się nie przyczepi że posiadasz broń albo jakieś niedozwolone środki ... a u nas kawałek zardzewiałego złomu już jest wielkim problemem , który może ci narobić problemów. Bo przecież zrobisz napad ... najlepiej z zardzewiałym MG42! Szkoda że nie mieszkam w stolicy ... nawet jako zamiatający podłogi chciał bym tam pracować :D
Strzelałem z tego dwa naboje, àle tylkom raz w życiu. 😃👍
Dwa naboje....toś se popykał.
@@wearemotorhead4747 A ty więcej! !
@@wearemotorhead4747 naboje do STG 44 strasznie trudno zdobyć, gdyż nikt już takiego naboju już nie produkuje
Zróbcie materiał o MG42, MG34, G43 jeżeli takowe w kolekcji posiadacie. Przy okazji jak tam postępy w konserwacji łódzkiego szturma?
pzdr
Michal zazdroszcze ci tej pracy
STG44 SUPER , SZKODA TYLKO ZE NIE USTAWIONO KOLBY/JAK WIDAC JEST UKOSNA/ W LINII LUFY, STRZAŁU, TAK JAK W MG 34/42- JEST MNIEJSZY PODRZUT CO POPRAWIA CELNOSC, SZCZEGOLNIE PRZY OGNIU SERIAMI,
Ja widać na kolejnych filmach test pokazuje , że przy " pełnym " zbiorniku CO2 rozrzut jest od 3,4 do 4,1 J. Czyli jakościowo wielkie g..o. Co ma zasadniczy wpływ na celność. I to by było na tyle.
Mam trzy sztuki i chwalę sobie. Tylko amunicja z roku na rok coraz droższa.
6:31 "Ta nazwa (...)" jest błędna. Zgodnie z niemieckimi zasadami wymowy powinno się to czytać "empee" (długie "e").
to poszukaj sobie bo w którymś filmiku jest wyjaśnione dlaczego właśnie "empi"
@@mojito510 a w tym filmiku 8:55 min jest pokazany wybity symbol na tym konkretnym egzemplarz i jest to mp44 a nie żadne mpi44
@@pawekowalczyk8510 co ma wybite oznaczenie do jego wymowy???
@@mojito510 Sugerowałeś, że to pi to od pistole - nie ma tam tego, jest tylko P, a nie Pi, a poza tym to rzeczywiście Niemcy zawsze wszystko wymawiają po angielsku zwłaszcza słowo yacc (jazz dla mniej zorientowanych)
Skoro na amunicję pośrednia to chyba raczej karabinek a nie karabin automatyczny.
W państwowych instytucjach nie pracują i nie będą pracowali pasjonaci tylko kolesie i rodzinka
Bardzo dobry materiał, chodź krótki. Z zaciekawieniem śledzę. Jest kilka błędów w opisie w jednym materiale jest karabin, a w drugim karabinek itp. ( taki szczegół) . Jedna prośba, żeby prowadzący się ubrał stosownie do sytuacji i swojego zawodu. Pozdrawiam .
Świetny film.. , oglądam nasty" raz..(takoż oryginały w gablotach muzealnych..)
Ale pytam się , dlaczego kustosz MWP chwyta te eksponaty bez rękawiczek 🤔
DLACZEGO NIE, TO NIE JEST PAPIEROWY STARODRUK
@@wieslawszypniewski6954 ręce wydzielają pot, substancje tłuszczowe , kwasowe..
Na stalowych powierzchniach pozostają paskudne plamy..
Chodzi o to , żeby nie uszkadzać eksponatów 🤔
@@gregoruchodzi9387 Gregor, owszem rece wydzielaja , ale te subst nie spowoduja tak korozji, znacznie wiekszym problemem dla tej stali jest wilgoc w pomieszczeniu, tworzac sniedz, potem ruda, osobiscie uwazam ze RH NIE powinna byc wyzsza niz ok 30-35% - musi byc sucho , ale elemnty drewniany zeby nie pekały pokryte olejem do drewna, lub podobna subst.,
Zapomniał pan o karabinku USA którgo nazwę zawsze zapominam. Jego następcą był M 14. Był to automat zbudowany na łożu sztucera
to był karabin m1 garand a karabinek to m1 carbine
Panie Kustoszu, mów pan o tym jak MWP weszło w posiadanie omawianych egzemplarzy karabinków. Będzie to pierdylion razy ciekawsze dla youtuberskich ekspertów.
głupie pytanie zadajesz o tym jak muzealna instytucja państwowa mogła wejść w posiadanie egzemplarzy oryginalnej broni pomyśl pewnie dyrektor muzeum wynurkował je z Wisły !!! z pewnością przekazało je wojsko albo milicja w latach powojennych chyba nie trzeba być myślicielem żeby na to wpaść.
Facet !
Tłoczenie było najnowszą technologią i jest taką do dnia dzisiejszego !
proszę mi podać źródło, które potwierdzi, że kałasznikow inspirował się stg44 i wymienić chociaż jeden element obu broni, który jest podobny
Christopher John Chivers - Kałasznikow. Wydawnictwo Znak. Polecam, jak przeczytasz to się dowiesz kto naprawdę ją skonstruował, czemu nie jest to Kałasznikow i co ma wspólnego z niemieckim sturmgewerem.
@@stasksaz1568 źle sformułowałem pytanie te 8 lat temu. Inspiracja jest jasna choćby w wyborze kalibru, czy ogólnej koncepcji karabinka. Natomiast podtrzymuje prośbę o wyjaśnienie w skrócie, które części obu karabinków mają cokolwiek wspólnego ze sobą.
Nie wiem, czy wszyscy zdają sobie sprawę, ale na stole leży jakieś 60-80 tys. zł w postaci 4 sztuk Stg 44...
w Syryjskich składach broni masz ich tysiące...
Skąd się tam wzięły ?
Nie prawda. Na aukcjach po 29000$ to sztuka chodzi.
Wszystko świetne bez dwóch zdań, ale proszę tylko pamiętać, że ani po polsku ani po niemiecku MP nie wymawiamy empi jak Anglicy czy Amerykanie
Super... ale intryguje mnie to PI w nazwie. Skąd to się wzięło, skoro Polacy wymawiają Pe, a Niemcy w zasadzie też, choć jest to bardziej miękkie e? W innych filmach z muzeum to samo.
to nie jest od literki "P" tylko od słowa "Pistole"
Właśnie. Em-pi to skrót od Military Police :). Tylko i wyłącznie em-pe!
Ciekawe że na takim kanale usunięto mi normalny komentarz.....
Niemcy w trackie 2 Wojny Światowej to dopiero mieli technologie i inżynierów.
Oni zawsze byli dobrzy w zabijaniu i rabowaniu.
Swietnie Pan to prowadzi. Rzeczowo, brak zbednych dluzyzn, znakomita wymowa i operowanie jezykiem polskim.
Następca STG 45 wyglądał po prostu strasznie ale chodziło też zeby był tani w produkcji ale powojenny następca wyprodukowany w Hiszpani CETME wygląda jak upiększony STG44
StG44 to nie karabin tylko karabinek.
*****
Cóż za dogłębna analiza oraz elokwentna kontra na mój jakże prymitywny i niecelowy komentarz. Wobec mnogości i jakości przedstawionych przez szanownego kolegę argumentów wycofuje wszelkie swoje wcześniejsze wpisy i wracam douczyć się. Swoją drogą, to co napisałem jest faktem i nawet gdyby moja wiedza pochodziła z ciasteczka z wróżba to nie zmieniałoby faktu, że mam racje.
+Simoncho MC zauważ drogi hejterze , że sam się nie znasz na broni. KARABIN to broń strzelająca nabojem karabonowym np. Mosin albo Mauser. Natomiast karabinek to broń strzelająca nabojem pośrednim np. AK , AKM , AKMŁ , AR15 itp. Zatem zanim coś napiszesz to się zastanów Simoncho. Jednak masz częściowo rację , ponieważ początkowo zasilany był nabojem karabinowym , lecz później zmieniono go na pośredni
Może i tak, ale "łatwiej" nie znaczy "poprawnie".
Pozdrawiam.
Trwają iteż ntensywne prace nad konstrukcją pośredniego koronowirusa !
Moim zdaniem stg 44 niebyła wzorcem dla Ak47 przynajmniej z machanizmem wewnętrznym lecz M1 grand jak coś odsyłam
Nie pierwsza niemiecka bron ktora stala sioe wzorem
1st assault rifle ever made (and to me with some modern uprgrades still the best!
auf lebe Deutschland !
skończyły się kontrargumenty? proszę bardzo. kończę dyskusję na Pańską prośbę w przekonaniu, że Szanownego Pana rozwaliłem.
a my czekamy na nasz zwrot z maślic:)tam były lepsze sztuki...
watch?v=44K-EA61hMg&t=9m3s coś pięknego
a obywatele rozbrojeni
8.14-co to jest magazynek urzędowy?Chyba dwurzędowy..
Dobry material ale byl blad "strzelal ogniem automatycznym "w wojsku padala komenda "strzelamym ogniem ciaglym " pozdro.:)
o kurwa ale obcykany. chodząca encyklopedia =)
nie zauważyłeś że on czyta z kartki ....
Ciekawe czy te eksponaty są zdekowane (zniszczone). Niestety znając polskie realia pewnie tak :(. Kurwa ta nasza mentalność. Było by ciekawiej jakby dołączyć film ze strzelania tym cudem. A niestety tak to jest kolejny suchy film w internecie. To samo można przeczytać na wikipedii :(
"Mihail Kalasnikov is admitting he was "helped" by the German inventor and arms maker Hugo Schmeisser to create the AK-47 assault rifle. "
-
"Famous Soviet arms builder Mihail Kalasnikov recently acknowledged he didn't worked alone at the design and development of the AK-47 assault rifle, but he benefited from the help of Hugo Schmeisser, the most prolific small arms inventor of the Third Reich." Całość google: Mihail Kalashnikov Admits German Help .
Wszystko fajnie, pięknie, ale panie Michale! Dlaczego MP czyta pan [empi]?
Albo mówimy po polsku, albo po niemiecku...
Albo [empe czterdzieści], albo [empi vierzig]...
Dziwne takie mieszanie...
Tak ludzie czytają M1 Carbine jako [em jeden karabajn], a nie powinno być [em łan karabajn]?
Po prostu dziwi mnie takie mieszanie języków, albo cała nazwa jest po polsku, albo w innym języku, w tym przypadku niemieckim, czy angielskim...
Sorry za tą wymowę w nawiasach, ale nie znam języka fonetycznego :)
Super. Ale ... Cofał się do tyłu? 🤦
Dziadowskie mundury dziadowska broń i lipa żołnierze oto historia teraźniejszość i przyszłość wojska polskiego ha ha .Pozdrawiam
Więc inspiracja chyba oczywista, a co do podobieństwa do wystarczy spojrzeć (w podanym artykule na google zdjęcia obok siebie obu modeli. Nie mówię, że automat Kałasznikowa to dokładna kopia, ale nie możesz zaprzeczać powiązaniom, tym bardziej, że Schmeisser pracował przy tym projekcie.
Pozdrawiam.
Wszystko fajnie, tylko to cofanie się do tyłu!
I "okres czasu"...
Produkcja, technologia wojenna ! ?
to nie jest karabin tylko karabinek , nie jesteś laikiem więc nie mów jak laik
to jest jak kalach.
To stg 44
bo tak latwiej
Nic wielkiego. W Iraku znajdowano je po napaści USA na ten kraj w 2003 roku i to nie jedną sztukę, oczywiście używaną. Mało tego, polskie karabiny p-panc wz. 35 również.
respec
To straszne, że człowiek fascynuje się techniką zabijania. Oczywiście sama technika pistoletu jest ok jako narzędzia tak jak wiertarki, silnika itd. Wniosek jest taki, że im więcej zabitych, tym lepiej. Chujowe to🤢😖.
Nie opowiada tylko czyta
Nie karabin, a karabinek szturmowy! Karabinek ma krótszą lufę!
ruski kałach konstrukcyjnie nie ma NIC wspólnego z niemieckim stg44
kałasznikow konstrukcją stg nie inspirował się ponieważ żadnego rozwiązania z konstrukcji stg nie użył w jego broni. zdjęcie broni w artykule nie przedstawia ak47, a obie bronie jedyne co mają wspólnego ze sobą to odległość od chwytu pistoletowego, magazynka i chwytu przedniego co wcale nie jest cechą obu broni tylko układu klasycznego w konstrukcji karabinków automatycznych. twój argument wcale mnie nie przekonuje. twoje źródło nie potwierdza tego że kałasznikow inspirował się stg.
Nastepny nawiedzony ? Popatrz najpierw na tloczenia blach a potem medrkuj !
@@mark1376 No i co z tymi tłoczeniami? Tłoczenia w Stg są podobne do późniejszych karabinów Cetme i H&K. Przypominam, że zrezygnowano z tłoczenia w pierwszych modelach AK na rzecz frezowania komory zamkowej. Dopiero w późniejszych AKM powrócono do tłoczenia. I co z tym tłoczeniem? FN Fal też miał elementy tłoczone, jeszcze w dodatku rozkładał się przez odchylenie komory spustowej i co? FN Fal to kopia Stg? Wszyscy cwaniakują, a nikt nie potrafi wskazać, jakie rozwiązania w AK miałyby być kopią Stg. Obie bronie różnią się technicznie BARDZO.
Facepalm, koniec dyskusji.
Błąd, Michaił Kałasznikow przyznał, że inspirował się STG-44, konsultował się ze Schmeisserem i korzystał z jego pomocy (ten po wojnie został wywieziony do ZSRR). Nie wiem dlaczego piszesz, że konstrukcyjnie różnią się pod każdym względem, skoro w AK-47 wykorzystano dużo z Sturmgewehra.
Szałowo i jedyne co mnie gryzło to empi 44 ...
też mnie to ugryzło :D
@@deltaZabrze Dobra jest stara Bronia bo nie zajdzie w ciąże No i wycior w dobrym staniu
I potem byl Ak 47.haha nikt mi nie powie.kto sie zgadza?
@@WeteranCA Konstrukcyjnie nie ale zasada dzialania juz tak.
A, już myślałem że Rosjanie coś wymyślili samodzielnie , niestety widać że Kałasznikowa też bezczelnie ukradli !!!!!!!!!!!!!
A co dokłladnie niby ukradli? Inny profil zamka, inna metoda produkcji komory zamkowej, inna metoda ryglowania zamka, brak sprężyny w kolbie, zdejmowana pokrywa zamka, inna metoda ryglowania magazynka w gnieździe. Jedyne co podobne to nabój.
@@MrSzczuras Jak nie wiesz to połóż, jeden obok drugiego, i poczytaj, ile sztuk tej broni wywieźli do siebie, i po co ❓
@@szpadryna1 Jak położysz vz. 58 obok Kałasznikowa to też będzie kopią? Bo podobny?
@@WeteranCA Dokładnie. Podobieństwa to bym się może doszukiwał między Stg, a CETME/G3. Szczególnie biorąc pod uwage rozwinięcia konstrukcji Stg ryglowane rolkami. Podobieństwa między Stg, a AK to taki sam mit jak niezawodność AK w obliczu M16.
@@WeteranCA Dokładnie tak, podobieństwo kończy się na samym naboju, który faktycznie jest inspirowany nabojem 7,92x33.
M "Pi" co za nonsens... Ręce i majtki opadają.
To samo jest w kałachu
Nie, nie jest. To zupełnie różne konstrukcje.
Już wiecie jak "ruscy"wynależli kałacha?
Fajny materiał. Ale twojego regularnego jęczenia nie da się słuchać. ;-)