СОФІЯ Київська: МОЗАЇКИ та ФРЕСКИ. СОФІЙСЬКИЙ СОБОР у Києві. 3D ВІДЕОЛЕКЦІЯ. Побач на ВЛАСНІ ОЧІ!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 июн 2021
  • В історичному центрі древнього Києва вже тисячу років височіє грандіозний собор Святої Софії Премудрості Божої.
    Задонатити: send.monobank.ua/jar/68niBtrKV8 (5375411206531928)
    Це найдревніший християнський храм, що повністю зберігся на східнослов’янських теренах. Народжений добою християнізації Русі, він став колискою київського християнства, державності та культури, розбудова яких здійснювалася під знаком Софії-Мудрості, якою тримається світ. Свята Софія Премудрість Божа, якій присвячено собор, - одна з фундаментальних ідеологем східного християнства, що асоціювалася з образом мудро влаштованої Богом суверенної державності. Впродовж сторіч уявлення про Святу Софію зберігалось як умова духовного життя всієї людності, без якої вона не може існувати як християнський народ, як Церква, адже поняття Св. Софії ототожнювалося з мудрістю нової християнської релігії.
    Підпишіться на канал: / @lookthatistheartist
    Софійський собор у Києві - пам’ятка знакова. Якщо вселенським символом храму Премудрості була і залишається Софія Константинопольська, то для усього світу східних слов’ян таким символом є Софія Київська. Сторіччями вона сприймається головною святинею Русі-України, осердям вищої мудрості, що гармонізує буття народу, береже й осяює світлом його долю. Софія - справжній меморіал Хрещення Русі, пам’ятка княжого благочестя, багатства і слави, державної мудрості й щедрості. Вона дійшла до наших часів з героїчної билинної доби Київської Русі, доби Володимира Великого і Ярослава Мудрого.
    ❤️Станьте СПОНСОРОМ нашого каналу (це - 0.80$ на місяць) і ДОПОМОЖІТЬ нам створювати ЯКІСНИЙ 🇺🇦 УКРАЇНСЬКИЙ контент, підтримайте УКРАЇНСЬКУ культуру:
    / @lookthatistheartist
    Автор лекції - В’ячеслав Корнієнко, заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська».
    Найкращим підтвердженням своєї високої історичної й духовної місії є сам Софійський собор, який зберігає чудову давню архітектуру і найповніший у світі ансамбль оригінальних мозаїк і фресок ХІ ст. - 260 кв. м мозаїк і 3000 кв. м фресок. Вони є справжніми шедеврами світового мистецтва. Велич і неповторна краса Св. Софії створили їй славу справжнього чуда світу. Софія дає нам знати, якими були наші предки і якими ми мусимо бути. Для цього вона збережена Богом і людьми.
    Стінопис собору перебуває в органічній єдності з його архітектурою. Центральні персонажі фігурують у виділених за допомогою мозаїки головному куполі та вівтарі. З кубиків різнокольорової склоподібної маси (смальти) набрано образи Христа Пантократора, Богоматері Оранти, апостолів, святителів та інших святих, зображених на сяючому золотому тлі. Мозаїки вражають яскравістю і багатством палітри, яка нараховує 177 кольорів і відтінків. Виключне багатство палітри складають 34 відтінки зеленого кольору, 25 - золотого й коричневого, 23 - жовтого, 21 - синього, 19 - червоного, 9 - срібного й сірого, 6 - пурпурового тощо. Лейтмотивом палітри виступають синій, пурпуровий і світло-сірий кольори, які чудово гармонують із золотим, надаючи ансамблю колористичної єдності. Золотий фон мозаїк наче увібрав у себе небесне світло; величні постаті, осяяні його мерехтливим промінням, створюють ефект дивовижного явлення їх глядачеві.
    Розміщення персонажів відповідає розробленим Церквою іконографічним канонам, яким підпорядковується система живопису, що відзначається ідейно-декоративною цілісністю, стрункістю, взаємодією з богослужінням. Купол розглядався як небо, де перебуває Бог, тому у найвищій точці храму - зеніті центрального купола, в медальйоні з 9-ма різнобарвними, мов райдуга, колами, - монументальний образ Христа Пантократора (Вседержителя). Він царює над усім простором. Образ Творця і Володаря світу, сповнений могутності й величавого спокою, породжує думку про надійність встановленого Ним світопорядку.
    Христос оточений архангелами, що стоять з чотирьох сторін світу, утворюючи почесний ескорт. У мозаїці зберігся архангел у блакитних шатах, інші три майстерно намальовані М. Врубелем наприкінці ХІХ ст. Нижче, у простінках світлового барабана, зображено 12 апостолів. У мозаїці збереглася верхня частина постаті апостола Павла. Євангеліє в руках апостолів означає просвітлення ними народів словом Божественної істини. Під куполом, на сферичних трикутниках (парусах) фігурують чотири євангелісти - Іоанн, Матвій, Марк і Лука, зображені за написанням Євангелій. З них повністю у мозаїці збереглося зображення Марка на південно-західному парусі. На чотирьох підкупольних арках - медальйони з зображенням севастійських мучеників. Їх розглядали як опору Церкви, на чиїх кістках і крові вона зводилася. Від цієї композиції з 30-ти мозаїчних медальйонів і 10-ти фрескових (на західній арці) вціліло 10 давніх зображень мучеників на південній арці і 5 - на північній.
    #Софійськийсобор #Софія #legio_historica #СофіяКиївська #лекція #екскурсія
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии • 25

  • @LookThatIsTheArtist
    @LookThatIsTheArtist  9 месяцев назад +1

    Зробити донат для нашого каналу можно тут. Важлива кожна гривня. 🔗Посилання на банку
    send.monobank.ua/jar/68niBtrKV8
    💳Номер картки банки
    5375 4112 0653 1928

  • @viki_knkn6261
    @viki_knkn6261 5 месяцев назад +3

    Як цікаво, дуже дякую за просвіту і знання! Сподіваюсь, що існує якийсь процес, який займається поверненням ікони і залишками Ярослава Мудрого на Батьківщину.

  • @user-xv8cq5rt3w
    @user-xv8cq5rt3w 8 месяцев назад +1

    Дуже дякую!!! Цiкаво було слухати i дивитися. Тепер у Собор!

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  8 месяцев назад

      От це вірно! Дякуємо за увагу! Сподіваємося на Вашу підтримку каналу. ❤️

  • @destination74
    @destination74 11 месяцев назад +3

    Дякую❤ Ви дуже цікаво розповідаєте

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  11 месяцев назад

      Дякуємо за увагу! Сподіваємося на Вашу підтримку. ❤️

  • @taisafinskaya100
    @taisafinskaya100 Год назад +3

    дякую

  • @user-ig5ev5rn3t
    @user-ig5ev5rn3t 2 года назад +7

    Чудова лекція. Дуже багато чого роз'яснили🙏
    Побільше б таких історичних довідок у маси! Особливо для молодого покоління. Та для молоді потрібно трошки коротше та активніше👍

  • @catnap387
    @catnap387 2 года назад

    An absolutely fascinating lecture about this most beautiful precious cathedral. I have learnt so much. Thank you. When will the New York church return the remains and icon back to where it belongs?

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  2 года назад

      Thank you for your respect! St. Sophia is our treasure.
      It's a pity they don't return anything...

  • @likedaroundmix4707
    @likedaroundmix4707 Год назад +1

    Добридень, вiтаемо з новими знахiдками - пiдземними ходами вiд трапезноi на територii заповiдника Софii. Чи очiкувати нових цiкавих вiдео про них та оту камеру-кiмнату, що знаходиться на глибинi 9m? Чи не змiнюють вони вiдношення до первiсного призначення споруди собору як до культовоi, релiгiйноi, - в бiк технiчноi, наприклад, гiдротехнiчноi? Дякуемо за можливу вiдповiдь, успiхiв!

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  9 месяцев назад

      Будемо слідкувати за темою. Дякуємо за увагу! Сподіваємося на Вашу підтримку. ❤️

  • @likedaroundmix4707
    @likedaroundmix4707 Год назад +3

    Добридень, дякуемо за цiкаву та iнформативну розповiдь з комфортною вiзуалiзацiею. Дозвольте запитання далеких вiд фахового вивчення спостерiгачiв - чому зображення виконано мозаiчною технiкою, а не малюнком, що набагато подовжуе в часi та ускладнюе виконання зображення?. Чи е iсторичнi пояснения цього вибору або необхiдностi ? ( окрiм краси). Бо дитяча частина нашого екскурсiйного колективу, необтяжена стереотипами, одразу провела паралель великого мозаiчного зображення з сучасним екраном , що транслюе зображення для великоi кiлькостi людей, створюючи це зображення з великоi кiлькостi пiкселей. Тобто в сучаснiй технiцi пiксельне зображення - то i е за суттю мозаiка. I матерiал для створення мозаiк у Софii - то смальта, кольорове скло, що теж мае спiвпадiння з матерiалом екрану ( скажiмо монiтора або телевiзора). От яке можна надати пояснення, зрозумiле дiтям?

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  Год назад +3

      Мозаїка, як засіб передачі зображення у монументальному мистецтві, була поширена у країнах, що перебували під впливом Візантії та візантійського мистецтва. Візантії, яка успадкувала цю форму мистецтва від Рима та Давньої Греції. Тому візантійські майстри та художники, що робили мозаїки та матеріали для неї, мали колосальний досвід та знання у сфері вироблення смальти та укладання мозаїк.
      Мозаїка має неймовірно довготривале "життя" та майже не псується з часом, не вигоряє на сонці, не змінює колір. Якщо основа та матеріал, яким її фіксують, якісні, тоді це неймовірно довговічні зображення. Ще у мозаїки є багато можливостей візуальних, таких, як встановлення смальти під кутом, додавання невеликих ділянок іншого кольору для ефекту переходів та ньюансів відтінків, є прийом варіацій розміру плиток. Довговічність смальти можно порівняти з золотом та сріблом. Все це дає пишність та святковість її вигляду.
      Це і є перевагами мозаїки перед фрескою. У фрески свої особливості та плюси: тонка передача зображення, що у мозаїці не завжди можлива, менша вартість матеріалів та час витрачений на виконання тощо.
      У Києві тих часів спочатку працювали запрошені спеціалісти з Константинополя. Згодом й місцеві художники навчились усім секретам майстерності, та вже робили мозаїки самі. Частково прикрашали собор мозаїки, частково - розписи, у тому числі й тому, що це було дешевше.

    • @likedaroundmix4707
      @likedaroundmix4707 Год назад +2

      @@LookThatIsTheArtist Вдячнi за спiлкування, таку розширену вiдповiдь та iнформацiю. Дiти зацiкавленi, aле, чесно кажучи, залишились з думкою, що технiка мозаiки, це спосiб зберiгання iнформацii про втраченi знання чи можливостi, що, передаючись у часi та краiнах ( ще з давнiх Грецii та Риму, щонайменше) зберегли зовнiшнiй вигляд, але втратили змiст та пояснення. Яке б не було вiдношення до версiй, дякуемо за можливiсть зацiкавити iсторiею та спадком Киева! Бажаемо успiхiв та творчого розвитку Вашому каналу.

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  Год назад

      Вдячні за увагу ❤️Поширте, будь ласка, посилання на це відео, аби більше людей подивилися!

    • @likedaroundmix4707
      @likedaroundmix4707 Год назад

      @@LookThatIsTheArtist Вже.
      Дозвольте ще питания - чому ( на нашу думку) ми входимо на територiю Нацiонального заповiдника Софii, так би мовити, з заднього ходу?. Адже, розглядаючи дзвiницю, особливо ii зовнiшне оздоблення, добре видно, що ii лицева сторона дивиться на головний храм , a на площу з пам'ятником Богдану виходить тильна сторона. I сам Софiйський храм до дзвiницi з брамою-входом повернутий "спиною", а от якщо орiентуватись по Брамi Заборовського,( що вiдновлена на старих мурах), то можна дiйти висновку, що напрямoк входу на територiю Софii був якраз звiдти ( де зараз Георгiiвський провулок i лицева сторона Брами Заборовського, i далi пряма -- храм Софii - брама дзвiницi - площа - Михайлiвський собор.

  • @Lana-ll7hw
    @Lana-ll7hw Год назад +1

    У мене питання ,слово монаХИНЯ , мона це число а хиня це лялька , монАХ , Ах це що той що АХ каже ?

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  Год назад

      Ви знали, напевно! 😊

    • @Lana-ll7hw
      @Lana-ll7hw Год назад +1

      @@LookThatIsTheArtist Ні я розібрала слово Мона -хиня , то хиня це лялька є ще дерево лікувальне , вибрала ляльку більше підходить .

    • @Lana-ll7hw
      @Lana-ll7hw Год назад +1

      @@LookThatIsTheArtist Я тут займаюсь розслідуванням слів , треба правду бачити, якось думаю ще пошукаю в перекладах з інших мов , латини чи грецької .

  • @user-xh8cv7wt2r
    @user-xh8cv7wt2r Год назад

    Для молоді краще текст подавати, чітким чітанням, і без цього непотрібного е..е..е... , А коли Ви кажете скажем так, то озвучуйе того , з ким ви це скажете, чі Ви себе величаєте на (ви) ???

    • @LookThatIsTheArtist
      @LookThatIsTheArtist  Год назад

      Вибачте за певні недоліки в відео. Є ще одна екскурсія: ruclips.net/video/06nFes7vzAo/видео.html