Rád bych navrhl námět na další epizodu. Myslím, že by mnozí ocenili se dozvědět, jak je to vlastně s tříděním odpadu a materiálu. Nejen kam odpad putuje a jak se třídí, ale zároveň jak se to poté přemění na další produkty. Myslím, že by to byla zajímavá a přínosná epizoda:)
Bohužel to není jednoznačné… a je to velmi komplexní téma na více než jen 5-10 minut … mmj. hodně tříděného odpadu skončí ve spalovnách, protože toho materiálu nemá využití a navíc přimíchává se ke komunálnímu, aby lépe shořel.
@@mikulasharkot6808 Souhlasím, nicméně tvůrci pořadu již dříve prokázali schopnost nastínit komplexní problémy ve srozumitelné podobě. Věřím, že takto důležité téma by si zasloužilo "what the fakt" moment :)
Absolvoval jsem fundovaný test pod vedením psycholožky asi v jedenácti letech, výsledek 117. Nejsem si vědom žádného benefitu, který by IQ testy nabízely. Spíš mi to přijde jako taková možnost pohlazení ega v případě dobrého výsledku. A výsledek poukazuje v podstatě jen na logické myšlení, na žádnou jinou součást inteligence. Tedy ne že by to nepotěšilo, když mi k výsledku psycholožka řekla, že jím spadám mezi 10 % dětí svého věku. Navíc jak bylo zmíněno ve videu, výsledek je proměnlivý, závisí i na aktuální náladě testovaného, i na tom, jestli se dobře vyspal. Jediné měřítko, se kterým jsem se v souvislosti s IQ setkal, bylo, když jsem někde četl, že potenciál úspěšného dokončení středoškolského vzdělání zakončeného maturitní zkouškou údajně začíná se sto body. Myslím si, že kdybych si test zopakoval teď, výsledek by byl nižší, mám pocit, jako by moje schopnost logického myšlení s věkem slábla.
@@gmann21Na tak možná by se nemělo IQ během života měnit, v tom případě je ale hrozně těžké IQ stanovit přesně, test by měl vždy počítat s odchylkou, pokud si to pamatuji správně, odchylka výsledného testu může být až patnáct bodů, což je celkem hodně.
My jsme dělali IQ testy v 9.třídě celý ročník, mělo to 4 bloky různého zaměření (testy) a výsledek nám sdělovala psycholožka s rodiči, mělo to být pro rozhodnutí, kam se hlásit, jakým směrem se vydat. Já měla 128, třetí nejvyšší z celého ročníku a mám jen maturitu, jsem přirozeně chytrá (dřív to bylo mnohem lepší, když jsem mozek zaměstnávala učením, hlavně matematikou, prsvda😅😅), ale škola mě prostě nebavila😅 Před pár lety jsem dělala test přímo v Menze, jen tak ze zvědavosti, jenže to vypadalo úplně jinak než tehdy ve škole, byla to hodina a byly to jen obrazce, kam jste měli doplnit chybějící články, no úplný nesmysl pro mě, navíc jsem tehdy byla na dietě a výsledek byl 115😂😂😂😂 že by mi kleslo IQ tak moc?😂😂😂
Jako mladej jsem absolvoval MENSA test s výsledkem 142. Na druhým stupni ZŠ jsem měl i čtyřky, škola mě nebavila a po většinu času jsem byl mentálně mimo prostory učeben. Po zjištění těch výsledků jsem se stal premiantem, protože jsem si prostě řekl, že tam asi nějakej potenciál je. 🤷🏼♂️😁 nu a teď studuju třetí VŠ 😁 PS: chyběla mi informace ohledně fluidní a krystalické inteligence a vědomostním kvocientu :)
To si takhle zajdete do menzy na oběd, dostanete křížovku než to uvaří, vyplníte ji, oběd nedostanete a ještě vám dají pozvánku jestli nechcete být členem klubu. 0/10 Ale teď vážně, nikdy mi nic nešlo, odmala dyskalkulie a výsledky obecně nicmoc. Někdy v 8. třídě ZŠ mi diagnostikovali Aspergerův syndrom a život se mi výrazně zlepšil, protože už jsem alespoň tušil že lidí co "nejsou normální" běhají po světě miliony a funguje jim to. Po letech jsem při pobytu na Strahově zašel do Mensy a dostal výsledek 132. Upřímně, něco na tom asi bude a říká mi to víc lidí. Hlavně hledám souvislosti tam, kde to ostatní vůbec nenapadne. Ale taky si prd pamatuju, takže hlava musí šrotovat 24/7 abych něco udělal. I když to možná bude ADHD? Ale prostě to nejde aplikovat na všechno. Rozběhat robota a upravit cizí technologii je hračka, ale učivo VŠ, to prostě nešlo ani kdybych do konce života nemusel na nic sáhnout. Na konci prvního semestru jsem prohlásil že moudřejší ustoupí, sbalil kufry a vyrazil na vlak :)
Já jsem se například rozhodl nikdy se nedat testovat na IQ test. Člověk je logický zvědavý na výsledek, na druhou stranu člověk by musel celý život žít s něčím, co je ve skutečnosti jen pouhé číslo. Je to hodně o zodpovědnosti a jak s tím člověk naloží.
Já jsem strach z IQ testu nikdy neměl, možná na základce jsem ho někdy dělal, protože jsem měl rád výzvy a chtěl ho vyplnit co nejlépe, výsledek mě až tak moc nezajímal, takže si to číslo ani nepamatuji 😁 Teď už bych ho ale znova nedělal, považuji to za zbytečné a soutěživost s věkem trochu vyprchala. 😁
Jojo, to nadělalo u nás na gymplu hromadu škody. Spolužáci, kterým vycházely dobře samozřejmě flexili na ostatní a bohužel k tomu přihlíželi i učitelé. Pamatuju si, jak strašně jsem se za svůj průměr styděl.
Asi pred desiatimi rokmi som absolvoval IQ test v Mense. Výsledok prišiel poštou. Prekvapil ma, odhadoval som že budem mať o 25 až 30 bodov menej. Na druhej strane, veľa vecí to vysvetľuje. Podotýkam, že vtedy som ešte neliečil depresiu, ktorá mi bola diagnostikovaná v lekárskom zariadení. Odmietal som že ňou môžem trpieť. Už je to 7 rokov, čo sa liečim (beriem SSRI). Moje hodnoty serotonínu boli rádovo nižšie než je bežné (z dvoch nezávislých vyšetrení). Neviem aké sú teraz.
Jojo, absolvoval. To vedlo k tomu, že jsem pak na to téma psal i bakalářku (konkrétně jak velikost rodiny a pořadí narození sourozenců ovlivňuje jejich IQ), kde jsem literární rešerší dospěl k tomu, že to téma je úplně na prd a že studie se často rozchází až tolik, že si protiřečí. Čili ano, IQ testy jsou dle mého názoru zbytečné. Zajímavé, ale nesměrodatné a určitě by se podle nich neměla dělat žádná závažná rozhodnutí.
@@happyfullfridge Haha, tak to by mě nenapadlo, že někdy někde budu sdílet svoji bakalářku. Není to zrovna nejvědečtější čtení a tomu tématu se od té doby nevěnuji :D Ale prosím: Horký, D. (2016). Sourozenecké konstelace a jejich vliv na IQ.
@@Tancosak To je možná pravda. Ale viděl jsem x studií týkajících se obecně IQ a inteligence (tzn. ne jen v souvislosti s velikostí rodiny apod.) a to téma je tak strašně neexaktní a vstupuje do něj tolik dalších faktorů (jako socioekonomický status, pohlaví, vzdělání,...), které se navíc ovlivňují navzájem a někdy se zdá, že jeden z faktorů (např. pohlaví) způsobí, že jiný faktor má úplně jiný efekt (např. zrovna to pořadí narození mělo údajně nějaký efekt u mužů a přesně opačný u žen). A to se tak strašně těžko odfiltrovává, že je pak otázka, jestli to není spíš už trochu magie spíš než věda.
@@Domihork Tohle byste doslova mohl říct o většině sociálních věd včetně ekonomie. Přesto to jsou etablované vědy. To, že je něco málo exaktní, neznamená, že to nemá cenu zkoumat.
na základce, při hodině chemie jsem si dělal IQ test sám, tehdy jsem měl 148. Později jsme ho dělali na střední kolektivně, tam si nepamatuju přesnej celkovej výsledek a myslím, že nám ho ani neříkali. ale rozebírali s námi jednotlivé okruhy a v rámci logického myšlení jsem byl na maximu. Ve všech okruzích jsem byl nad průměrem, ale nejhorší jsem měl krátkodobou paměť a to si myslím, že mi vydrželo doteď.
@milanvoj.9920 studoval jsem i na chemický fakultě pardubický univerzity, ale v chemickým průmyslu nepracuju. Ne že by mě to nebavilo, ale prostě jsem začal dělat něco jiného po škole. (Nedostudoval jsem kvůli tomu, že jsem nechodil na přednášky, ani ty, který byly povinný, většinu zkoušek jsem udělal i tak).
Ano podstoupil, dle Menzy 129. Jen nějak se mi nepovedlo dopočítat a vycházelo mi buď 127 nebo 131. Ale IQ testy beru jen jako jakési orientační číslo. Podobně jako čísla na tachometru. Jen v reálném životě a v téhle civilizaci... Je mnoho otázek na které stále neznám a nejspíše nikdy nebudu znát uspokojivou odpověď. Jen souhlasím že s inteligencí člověka je to mnohem komplikovanější a komplexnější. A na asi hodně dlouhé filozofické disputace.
@ManfromStars tak na tuhle otázku existuje jednoduchá odpověď. Naše existence je naše existence. To je jak kdybys se ptal kolik je jedna ? No přece jedna je jedna. Taky záleží v jakém kontextu se na tuto otázku ptáš, na co to potřebuješ vědět? Zajímá tě třeba jak vznikla hmota ve vesmíru? Vesmír je věčný a prochází cykly neustále se spojuje do singularity a pak ta singularita exploduje a vyvrhne ze sebe hmotu. Naposledy ta singularita explodovala před 13,7 miliardami let, příští pátek už to bude 13,8 miliardy let. Zajímá tě jak vznikl život na zemi a jak se vyvinul až do člověka? Začalo to před 3,5 miliardami let, jestli chceš vědět víc, řeknu ti to.
@@SnahaOvecnyStesti Promiňte, ale nevíte a ani jste nepochopil mou otázku. A nejsem si jist, jestli vůbec na toto lze nalézt odpověď a nebo těch odpovědí bude x a x významů. Věčný je z mého pohledu spíše označení nekonečna, respektive dvou stavů v jednom zároveň.
Mě za výsledek IQ testu vzali přednostně na školu a ještě jsem jako jeden z těch, co ho měli nejlepší dostal stipendium, takže IQ testy určitě k něčemu dobré jsou i kdyby o ničem nevypovídaly.
@@petrjara7559 Školy obvykle neberou zájemce na základě IQ testu jako jediného kritéria pro přijetí.Výběr žáků do škol se obvykle zakládá na dalších faktorech.
Já mám IQ 136 a jsem absolutní idiot. Jo, učím se trochu rychleji než ostatní, ale bylo mi to úplně k ničemu, dokud jsem nezačala investovat energii do mezilidských vztahů. Takže asi tak. Já to vidím jako horoskop pro intelektuály.
Iq by se mělo měřit jen za nějakých ideálních podmínek (což je defakto nemožné).. nevyspání, blbá nálada, deprese a hromada dalších věcí jak bylo řečeno ve videu to mohou příliš ovlivnit, nebál bych se říct i o 20 či více bodů.. proto by iq mělo být jen takové orientační číslo, ale neměli by se na jeho základě dělat nějaké závěry.
Údajně mám IQ 122 ale to bylo před lety, byl jsem malé dítě a moc jsem tedy nechápal... Jediné co si pamatuji je že jsem se hrozně bál toho časového limitu a taky jsem to hrozně zmiňoval protože jsem věděl že můj výsledek může být horší 😅
současná podoba je neskutečně biased. jednak si jich člověk udělá pár a jejich vzorec se naučí. ale jednak se typicky soustředí na zkratkovité či nepřesné odpovědi. typicky "doplňte číselnou řadu", kdy se předpokládá, že "hezké" vzory (sudá či kulatá čísla, prvočísla, násobky...) jsou z nějakého důvodu "lepší" či "správnější". podobně otázky typu "co nepatří mezi ostatní" aneb z palce vycucej "nejlepší" diskriminační kritérium. mimochodem, kolik že to vyšlo v té Americe těm vojákům?
Konečně vidím první takovéhle vysvětlení, kde není předkládáno to IQ=mentální/reálný věk jako to hlavní. V jiných videích i ve škole se to předkládá takhle tupě, takže to vyznívá, že aby měli starší lidi IQ větší než 120, tak musí mít mentální věk přes klidně 100. A co znamená mentální věk třeba 105, to už nikdo nikdo neřekl. Takže díky za kvalitní vysvětlení
Na druhou stranu existují věci jako stařecká demence a lidé stářím prostě hloupnou, takže dává perfektní smysl, že průměrná hodnota u osmdesátníka bude menší než třeba u lidí kolem 30.
@petrjara7559 Ale právě proto nedává smysl vysoký mentální věk. Co by znamenalo, kdyby někomu vyšlo, že má mentální věk 80 (tedy IQ třeba 150 v 50 letech)? Že je stařečsky dementní?
IQ test je jako Monopoly. To, že vyhrávám, neznamená, že budu dobrý v byznyse. Skvělý truhlář, neurochirurg nebo datový analytik nepotřebuje vysoké IQ (myšleno bodíky z testu). Co je potřeba, je znalost a zkušenost v oboru, a talent. A to, že někdo projde správně "doplňovačky" neznamená, že bude dobrý armádní důstojník. Což asi zjistili.
@@pravdaoslobodi4449no spíš než EQ je ještě zásadnější SQ. Někde jsem četl, že bylo-li by bráno v potaz pouze SQ a IQ, tak má z 85% vliv na „zivotni uspech” Sociální inteligence oproti 15% logické inteligence. Co je na tom pravdy nevím, ale za svůj krátký lidský život jsem se již mnohokrát přesvědčil, že sociální dovednosti jsou daleko pragmatičtější, než logická inteligence. Což je vlastně nepřekvapivé v kontextu, že jsme se po miliony let vyvíjeli jako sociální/skupinový druh.
On by návrat sterilizace nemusel bejt špatnej a moh by vyřešit všechny problémy (protože jedinej problém jsou lidi). Kdyby se před ní dělaly pořádný testy a nerozhodovali o tom lidi, který jsou sami problém, nebo by tim testem sami neprošli. Chtělo by to AI, akorát by se asi musela vytvořit sama.
Užitečné a poučné video. Škoda, že je prošpikované nesmyslnými a bezkontextními úryvky z filmů. Není to ani poučné, ani vtipné. Naopak mě to rušilo při vnímání informací.
IQ test by měl vypovídat o tom jak rychle a co s nejmenším množstvím informací, jsem schopný vyřešit zadání. Což je většinou potřeba v matematice, inženýrství, vedoucí pozice, kdy musí člověk udělat správné rozhodnutí atd. Bohužel jinou inteligenci nejsme schopný měřit a říkáme tomu talent. A emoční inteligence opravdu neexistuje 😂. A selský rozum a vysoká škola života taky ne 😂
S tvrzením, že emocionální kvocient (EQ) neexistuje, si dovoluji zásadně nesouhlasit. Tento koncept představuje měřitelnou škálu schopností, které lze objektivně hodnotit na základě konkrétních výsledků jednotlivce. EQ zahrnuje široké spektrum dovedností, jako je schopnost rozpoznávat, chápat a regulovat vlastní emoce i emoce ostatních, což má zásadní vliv na mezilidské vztahy, pracovní výkonnost a celkovou kvalitu života. Je pochopitelné, že první zmínky o EQ se objevily relativně nedávno, konkrétně v roce 1990. Tento fakt může vést k předsudkům o jeho validitě, protože nové koncepty často vyžadují hlubší výzkum, longitudinální studie a pečlivé pozorování, aby byly plně uznány. Nicméně za poslední tři desetiletí se EQ stal předmětem rozsáhlého zkoumání v psychologii i dalších vědních oborech, což potvrzuje jeho význam a aplikovatelnost. Důležité je rovněž zmínit, že poruchy emocionálního kvocientu, jako je například neschopnost rozpoznat emoce ostatních (alexithymie) nebo nadměrná emoční reaktivita, mohou mít závažné důsledky na kvalitu života jedince. Tyto poruchy často vedou k problémům v komunikaci, konfliktech v mezilidských vztazích nebo obtížím při řešení stresových situací. Bohužel, popularizace EQ v médiích a na sociálních sítích často redukuje tento komplexní koncept na zjednodušené návody nebo povrchní testy, což může vyvolávat mylné představy o jeho povaze a významu. K řádnému pochopení EQ je nezbytné přistupovat k této problematice s vědeckou precizností a kritickým myšlením, což umožní adekvátní aplikaci jeho principů v praxi.
Tak tohle se fakt nepovedlo. IQ (nebo ještě lépe g factor) je nejsilnější metrika jakou psychologie objevila. Nic jiného tak dobře nepředpoví, jak se vám bude dařit v akademické dráze, jak budete úspěšní v zaměstnání, a kolik budete vydělávat. Možná kdyby autoři videa skutečně rozuměli konstrukci IQ a co všechno vyplývá ze všech těch léty prověřených studií, netvrdili by takovýhle hovadiny. Vůbec je ten trend posledních let bagatelizovat IQ dost smutnej. Je fajn říct jaký má limity, ale dělat z toho, že IQ k ničemu není je slušně mimo. Jestli IQ se svými vlastnostmi k ničemu není tak můžeme úplně rezignovat na snahu něco v psychologii rigorózně popsat, protože zatím na nic silnějšího a v realitě zakotveného nepřišla.
Naopak, vysoké IQ zvyšuje pravděpodobnost, že člověk bude ve výsledku v kariéře průměrný. Lidé s vysokým IQ často promýšlí věci moc do detailu a zbytečně se trápí, více se bojí rizika. Spousta superúspěšných podnikatelů jsou vlastně jen průměrně inteligentní lidé, kteří byli střelci a nebáli se riskovat. Samozřejmě pokud má člověk IQ pod 80, tak je to celkem dobrá záruka že člověk nic velkého nedokáže, ale okolo té 100 se to začíná prolínat a extrémně vysoké IQ může škodit. Navíc, pro kariéru jsou mnohem důležitější mezilidské vztahy a komunikační schopnosti. Na to bych doporučil skvělou knížku Jak získávat přátele a působit na lidi.
@@richardgg2889 Já jako člověk, který má oficiální cestou, stanoven stav, že mohu se nazývat géniem, s vámi souhlasím. Hlavní důvodem co se týká pracovní kariéry je, že nemám záměr, se zajímat o pracovní kariéru. To je způsobené tím, že si uvědomuji svoji smrtelnost a míra štěstí je pro mne důležitější, jak výška příjmu a společenské postavení.
A dále ještě takový drobný poznatek, fakt že více než 60% Čechů má inteligenci blíže a schopnosti blíženci porozumět s opicemi než se mnou je fakt. Proto jediný můj kamarád jsem já sám, protože mě vážně nikdo nerozumí protože můj způsob myšlení je velmi odlišný o způsobu myšlení ostatní jedinců.
@@SnahaOvecnyStestiA co b-komplex jako basu piv? Protože se říká, že když člověk vypije 1 pivo, má vitamín b1. Když 2 piva, tak b2 a když basu piv, tak b-komplex. 😂😂
IQ testy měří pouze to jak rychle je člověk schopný něco pochopit. Ale i člověk s velice nízkým IQ je schopný pochopit tak složitou věc kterou během chvilky pochopí vysoce inteligentní člověk, akorát že člověku s nízkým IQ to bude trvat mnohem déle. Směr je důležitější než rychlost. Je jedno jak rychle to člověku myslí, důležité je jaké cíle si člověk v životě klade, a jestli neplýtvá časem.
18 дней назад+1
Super test jsou stránky, které IQ test nabízejí a pak za výsledky chtějí peníze. To je myslím docela vypovídající.
Zajímala by mě statistika, kde by se bralo v potaz výše IQ a míra deprese. Jestli platí, že čím je člověk inteligentnější, tím má větší sklony k depresím.
nejinteligentnější lidi na světě trpí depresema častěji, než průměrně inteligentní lidě, vysoká inteligence je prokletí. Důležitější jsou mezilidské vztahy.
Rád bych navrhl námět na další epizodu. Myslím, že by mnozí ocenili se dozvědět, jak je to vlastně s tříděním odpadu a materiálu. Nejen kam odpad putuje a jak se třídí, ale zároveň jak se to poté přemění na další produkty. Myslím, že by to byla zajímavá a přínosná epizoda:)
Woke pekelníci nútia bielu menšinu recykovať zatiaľ čo nechajú miliardy ostatných hádzať odpadky do riek.
Bohužel to není jednoznačné… a je to velmi komplexní téma na více než jen 5-10 minut … mmj. hodně tříděného odpadu skončí ve spalovnách, protože toho materiálu nemá využití a navíc přimíchává se ke komunálnímu, aby lépe shořel.
@@mikulasharkot6808 Souhlasím, nicméně tvůrci pořadu již dříve prokázali schopnost nastínit komplexní problémy ve srozumitelné podobě. Věřím, že takto důležité téma by si zasloužilo "what the fakt" moment :)
Absolvoval jsem fundovaný test pod vedením psycholožky asi v jedenácti letech, výsledek 117. Nejsem si vědom žádného benefitu, který by IQ testy nabízely. Spíš mi to přijde jako taková možnost pohlazení ega v případě dobrého výsledku. A výsledek poukazuje v podstatě jen na logické myšlení, na žádnou jinou součást inteligence. Tedy ne že by to nepotěšilo, když mi k výsledku psycholožka řekla, že jím spadám mezi 10 % dětí svého věku. Navíc jak bylo zmíněno ve videu, výsledek je proměnlivý, závisí i na aktuální náladě testovaného, i na tom, jestli se dobře vyspal. Jediné měřítko, se kterým jsem se v souvislosti s IQ setkal, bylo, když jsem někde četl, že potenciál úspěšného dokončení středoškolského vzdělání zakončeného maturitní zkouškou údajně začíná se sto body. Myslím si, že kdybych si test zopakoval teď, výsledek by byl nižší, mám pocit, jako by moje schopnost logického myšlení s věkem slábla.
deprese IQ hodně snižují
@@SnahaOvecnyStesti Nesnižuje to spíš motivaci dosáhnutí skvělých výsledků. IQ jako takové by se nemělo od narození měnit.
@@gmann21
ale jo, deprese oslabují kognitivní funkce, to je vědecky dokázané.
@@gmann21Na tak možná by se nemělo IQ během života měnit, v tom případě je ale hrozně těžké IQ stanovit přesně, test by měl vždy počítat s odchylkou, pokud si to pamatuji správně, odchylka výsledného testu může být až patnáct bodů, což je celkem hodně.
My jsme dělali IQ testy v 9.třídě celý ročník, mělo to 4 bloky různého zaměření (testy) a výsledek nám sdělovala psycholožka s rodiči, mělo to být pro rozhodnutí, kam se hlásit, jakým směrem se vydat. Já měla 128, třetí nejvyšší z celého ročníku a mám jen maturitu, jsem přirozeně chytrá (dřív to bylo mnohem lepší, když jsem mozek zaměstnávala učením, hlavně matematikou, prsvda😅😅), ale škola mě prostě nebavila😅
Před pár lety jsem dělala test přímo v Menze, jen tak ze zvědavosti, jenže to vypadalo úplně jinak než tehdy ve škole, byla to hodina a byly to jen obrazce, kam jste měli doplnit chybějící články, no úplný nesmysl pro mě, navíc jsem tehdy byla na dietě a výsledek byl 115😂😂😂😂 že by mi kleslo IQ tak moc?😂😂😂
Jako mladej jsem absolvoval MENSA test s výsledkem 142. Na druhým stupni ZŠ jsem měl i čtyřky, škola mě nebavila a po většinu času jsem byl mentálně mimo prostory učeben. Po zjištění těch výsledků jsem se stal premiantem, protože jsem si prostě řekl, že tam asi nějakej potenciál je. 🤷🏼♂️😁 nu a teď studuju třetí VŠ 😁 PS: chyběla mi informace ohledně fluidní a krystalické inteligence a vědomostním kvocientu :)
To si takhle zajdete do menzy na oběd, dostanete křížovku než to uvaří, vyplníte ji, oběd nedostanete a ještě vám dají pozvánku jestli nechcete být členem klubu. 0/10
Ale teď vážně, nikdy mi nic nešlo, odmala dyskalkulie a výsledky obecně nicmoc. Někdy v 8. třídě ZŠ mi diagnostikovali Aspergerův syndrom a život se mi výrazně zlepšil, protože už jsem alespoň tušil že lidí co "nejsou normální" běhají po světě miliony a funguje jim to. Po letech jsem při pobytu na Strahově zašel do Mensy a dostal výsledek 132. Upřímně, něco na tom asi bude a říká mi to víc lidí. Hlavně hledám souvislosti tam, kde to ostatní vůbec nenapadne. Ale taky si prd pamatuju, takže hlava musí šrotovat 24/7 abych něco udělal. I když to možná bude ADHD?
Ale prostě to nejde aplikovat na všechno. Rozběhat robota a upravit cizí technologii je hračka, ale učivo VŠ, to prostě nešlo ani kdybych do konce života nemusel na nic sáhnout. Na konci prvního semestru jsem prohlásil že moudřejší ustoupí, sbalil kufry a vyrazil na vlak :)
jsem na tom podobně
Ja v menze na Strahove cislo nedostal. Bohuzel jen štěnice:((
@@tbaldis
a ještě k tomu filcky, teďka máš doma co počítat. Jestli se ti podaří je všechny spočítat, jsi génius a v mense ti řeknou že máš IQ 140
@@tbaldis Na Strahově to nebylo, tam jsem zašel jednou, viděl výběr, na patě se otočil a zamířil na opačnou stranu do Restaurace Strahov dát si řízek.
Já jsem se například rozhodl nikdy se nedat testovat na IQ test. Člověk je logický zvědavý na výsledek, na druhou stranu člověk by musel celý život žít s něčím, co je ve skutečnosti jen pouhé číslo. Je to hodně o zodpovědnosti a jak s tím člověk naloží.
Já jsem strach z IQ testu nikdy neměl, možná na základce jsem ho někdy dělal, protože jsem měl rád výzvy a chtěl ho vyplnit co nejlépe, výsledek mě až tak moc nezajímal, takže si to číslo ani nepamatuji 😁 Teď už bych ho ale znova nedělal, považuji to za zbytečné a soutěživost s věkem trochu vyprchala. 😁
Jojo, to nadělalo u nás na gymplu hromadu škody. Spolužáci, kterým vycházely dobře samozřejmě flexili na ostatní a bohužel k tomu přihlíželi i učitelé. Pamatuju si, jak strašně jsem se za svůj průměr styděl.
Skvelé spracovanie. Ďakujem.
Asi pred desiatimi rokmi som absolvoval IQ test v Mense. Výsledok prišiel poštou. Prekvapil ma, odhadoval som že budem mať o 25 až 30 bodov menej. Na druhej strane, veľa vecí to vysvetľuje. Podotýkam, že vtedy som ešte neliečil depresiu, ktorá mi bola diagnostikovaná v lekárskom zariadení. Odmietal som že ňou môžem trpieť. Už je to 7 rokov, čo sa liečim (beriem SSRI). Moje hodnoty serotonínu boli rádovo nižšie než je bežné (z dvoch nezávislých vyšetrení). Neviem aké sú teraz.
inteligentní člověk s depresema, takový lidi hledám a nenacházím.
Návrh na další epizodu - jak vznikla horká lahev na vodu neboli termofor a jeho lidové názvy. 😊
Jojo, absolvoval. To vedlo k tomu, že jsem pak na to téma psal i bakalářku (konkrétně jak velikost rodiny a pořadí narození sourozenců ovlivňuje jejich IQ), kde jsem literární rešerší dospěl k tomu, že to téma je úplně na prd a že studie se často rozchází až tolik, že si protiřečí. Čili ano, IQ testy jsou dle mého názoru zbytečné. Zajímavé, ale nesměrodatné a určitě by se podle nich neměla dělat žádná závažná rozhodnutí.
Zkoušela jsem bakalářku najít na webu, jak konkrétně se jmenuje, zní to jako zajímavé čtení
To, že jste našel protiřečící si studie v jednom specifickém tématu ohledně inteligence, neznamená, že samotné měření inteligence je k ničemu.
@@happyfullfridge Haha, tak to by mě nenapadlo, že někdy někde budu sdílet svoji bakalářku. Není to zrovna nejvědečtější čtení a tomu tématu se od té doby nevěnuji :D Ale prosím:
Horký, D. (2016). Sourozenecké konstelace a jejich vliv na IQ.
@@Tancosak To je možná pravda. Ale viděl jsem x studií týkajících se obecně IQ a inteligence (tzn. ne jen v souvislosti s velikostí rodiny apod.) a to téma je tak strašně neexaktní a vstupuje do něj tolik dalších faktorů (jako socioekonomický status, pohlaví, vzdělání,...), které se navíc ovlivňují navzájem a někdy se zdá, že jeden z faktorů (např. pohlaví) způsobí, že jiný faktor má úplně jiný efekt (např. zrovna to pořadí narození mělo údajně nějaký efekt u mužů a přesně opačný u žen).
A to se tak strašně těžko odfiltrovává, že je pak otázka, jestli to není spíš už trochu magie spíš než věda.
@@Domihork Tohle byste doslova mohl říct o většině sociálních věd včetně ekonomie. Přesto to jsou etablované vědy. To, že je něco málo exaktní, neznamená, že to nemá cenu zkoumat.
na základce, při hodině chemie jsem si dělal IQ test sám, tehdy jsem měl 148. Později jsme ho dělali na střední kolektivně, tam si nepamatuju přesnej celkovej výsledek a myslím, že nám ho ani neříkali. ale rozebírali s námi jednotlivé okruhy a v rámci logického myšlení jsem byl na maximu. Ve všech okruzích jsem byl nad průměrem, ale nejhorší jsem měl krátkodobou paměť a to si myslím, že mi vydrželo doteď.
Tak tos mě ještě pět minut na vořezání tužky, než ses do toho dal… Btw jak jsi na tom s tou chemií? 😂😂
@milanvoj.9920 studoval jsem i na chemický fakultě pardubický univerzity, ale v chemickým průmyslu nepracuju. Ne že by mě to nebavilo, ale prostě jsem začal dělat něco jiného po škole. (Nedostudoval jsem kvůli tomu, že jsem nechodil na přednášky, ani ty, který byly povinný, většinu zkoušek jsem udělal i tak).
@@Vocas46LP tak dobrý ;
Ano podstoupil, dle Menzy 129. Jen nějak se mi nepovedlo dopočítat a vycházelo mi buď 127 nebo 131. Ale IQ testy beru jen jako jakési orientační číslo. Podobně jako čísla na tachometru. Jen v reálném životě a v téhle civilizaci... Je mnoho otázek na které stále neznám a nejspíše nikdy nebudu znát uspokojivou odpověď. Jen souhlasím že s inteligencí člověka je to mnohem komplikovanější a komplexnější. A na asi hodně dlouhé filozofické disputace.
na kaké otázky neznáš odpověď?
@@SnahaOvecnyStesti Třeba co je naše existence?
@ManfromStars
tak na tuhle otázku existuje jednoduchá odpověď. Naše existence je naše existence. To je jak kdybys se ptal kolik je jedna ? No přece jedna je jedna.
Taky záleží v jakém kontextu se na tuto otázku ptáš, na co to potřebuješ vědět?
Zajímá tě třeba jak vznikla hmota ve vesmíru?
Vesmír je věčný a prochází cykly neustále se spojuje do singularity a pak ta singularita exploduje a vyvrhne ze sebe hmotu. Naposledy ta singularita explodovala před 13,7 miliardami let, příští pátek už to bude 13,8 miliardy let.
Zajímá tě jak vznikl život na zemi a jak se vyvinul až do člověka?
Začalo to před 3,5 miliardami let, jestli chceš vědět víc, řeknu ti to.
@@SnahaOvecnyStesti Promiňte, ale nevíte a ani jste nepochopil mou otázku. A nejsem si jist, jestli vůbec na toto lze nalézt odpověď a nebo těch odpovědí bude x a x významů. Věčný je z mého pohledu spíše označení nekonečna, respektive dvou stavů v jednom zároveň.
@@SnahaOvecnyStestiv Ječný je Lenin, ty vševěde 😂
Mě za výsledek IQ testu vzali přednostně na školu a ještě jsem jako jeden z těch, co ho měli nejlepší dostal stipendium, takže IQ testy určitě k něčemu dobré jsou i kdyby o ničem nevypovídaly.
Asi se moc lidí nehlásilo a proto tě vzali no .. Nic víc bych na tom nehledal ..
@@frantisekkoudelka9494 Nevím co je v tom za logiku, nebo jestli mě to má snad urážet, ale nic v tom fakt nehledám
@@petrjara7559 Školy obvykle neberou zájemce na základě IQ testu jako jediného kritéria pro přijetí.Výběr žáků do škol se obvykle zakládá na dalších faktorech.
Ano, udělal jsem si IQ test. Vyšel negativně.
pozitivně-génius
negatuvně-dement
@@SnahaOvecnyStesti negatuvně? Takže ty máš mínus?
Já mám IQ 136 a jsem absolutní idiot. Jo, učím se trochu rychleji než ostatní, ale bylo mi to úplně k ničemu, dokud jsem nezačala investovat energii do mezilidských vztahů. Takže asi tak. Já to vidím jako horoskop pro intelektuály.
Iq by se mělo měřit jen za nějakých ideálních podmínek (což je defakto nemožné).. nevyspání, blbá nálada, deprese a hromada dalších věcí jak bylo řečeno ve videu to mohou příliš ovlivnit, nebál bych se říct i o 20 či více bodů.. proto by iq mělo být jen takové orientační číslo, ale neměli by se na jeho základě dělat nějaké závěry.
Já potřebuju peníze! :-D
takže já jsem inteligentní
a kde se tady můžu vys*at?
Já jsem si ho dělal nedávno a vyšlo mi okolo 135 nevím úplně co to o mě vypovídá.
a kde? pošli link pls. Klk to stálo? Díky
@@PrajvetBohužel to nebyla na internetu, ale v psychologické poradně.
@ A na kolik to vyšlo
3:20 hodilo by se to závest v dnešní době.
Údajně mám IQ 122 ale to bylo před lety, byl jsem malé dítě a moc jsem tedy nechápal... Jediné co si pamatuji je že jsem se hrozně bál toho časového limitu a taky jsem to hrozně zmiňoval protože jsem věděl že můj výsledek může být horší 😅
současná podoba je neskutečně biased. jednak si jich člověk udělá pár a jejich vzorec se naučí. ale jednak se typicky soustředí na zkratkovité či nepřesné odpovědi. typicky "doplňte číselnou řadu", kdy se předpokládá, že "hezké" vzory (sudá či kulatá čísla, prvočísla, násobky...) jsou z nějakého důvodu "lepší" či "správnější". podobně otázky typu "co nepatří mezi ostatní" aneb z palce vycucej "nejlepší" diskriminační kritérium.
mimochodem, kolik že to vyšlo v té Americe těm vojákům?
Podstoupil, nepamatuju, nevypovídá...
Bylo to na ZŠ v 9. Že nám to prý pomůže s rozhodováním kam na SŠ. Rada pro mě zněla že můžu jít kam chci...
Konečně vidím první takovéhle vysvětlení, kde není předkládáno to IQ=mentální/reálný věk jako to hlavní.
V jiných videích i ve škole se to předkládá takhle tupě, takže to vyznívá, že aby měli starší lidi IQ větší než 120, tak musí mít mentální věk přes klidně 100. A co znamená mentální věk třeba 105, to už nikdo nikdo neřekl.
Takže díky za kvalitní vysvětlení
Na druhou stranu existují věci jako stařecká demence a lidé stářím prostě hloupnou, takže dává perfektní smysl, že průměrná hodnota u osmdesátníka bude menší než třeba u lidí kolem 30.
@petrjara7559 Ale právě proto nedává smysl vysoký mentální věk. Co by znamenalo, kdyby někomu vyšlo, že má mentální věk 80 (tedy IQ třeba 150 v 50 letech)? Že je stařečsky dementní?
IQ test je jako Monopoly. To, že vyhrávám, neznamená, že budu dobrý v byznyse.
Skvělý truhlář, neurochirurg nebo datový analytik nepotřebuje vysoké IQ (myšleno bodíky z testu). Co je potřeba, je znalost a zkušenost v oboru, a talent.
A to, že někdo projde správně "doplňovačky" neznamená, že bude dobrý armádní důstojník. Což asi zjistili.
Dávno sa vie, že dôležitejšie je EQ ako IQ.
A úspech je kombinácie veľmi veľa faktorov.
@@pravdaoslobodi4449 Davno sa vie, ze ako v com.
Davat na jednu uroven truhlara s neurochirurgom, extrem.
@@pravdaoslobodi4449no spíš než EQ je ještě zásadnější SQ.
Někde jsem četl, že bylo-li by bráno v potaz pouze SQ a IQ, tak má z 85% vliv na „zivotni uspech” Sociální inteligence oproti 15% logické inteligence.
Co je na tom pravdy nevím, ale za svůj krátký lidský život jsem se již mnohokrát přesvědčil, že sociální dovednosti jsou daleko pragmatičtější, než logická inteligence. Což je vlastně nepřekvapivé v kontextu, že jsme se po miliony let vyvíjeli jako sociální/skupinový druh.
EQ jako emoční kvocient? No ten je hrozně důležitý😂. Ten nic o tom jak jste chytrý neříká.
On by návrat sterilizace nemusel bejt špatnej a moh by vyřešit všechny problémy (protože jedinej problém jsou lidi). Kdyby se před ní dělaly pořádný testy a nerozhodovali o tom lidi, který jsou sami problém, nebo by tim testem sami neprošli. Chtělo by to AI, akorát by se asi musela vytvořit sama.
Stačila by sparťanská výchova.
na konci jen: a co vy, podstoupili jste...
sterilizaci?
Absolvovala jsem v 19 letech. 132, ale bez příklonu k nějakému směru. Takže jsem taková univerzálka.
A Sociální, emoční a jiné inteligence kde?
O tom třeba bude další video
Užitečné a poučné video. Škoda, že je prošpikované nesmyslnými a bezkontextními úryvky z filmů. Není to ani poučné, ani vtipné. Naopak mě to rušilo při vnímání informací.
Já jsem ho podstoupil u psycholožky cca ve 13-14 letech. Výsledek si nepamatuji, avšak řekl bych že blbec nejsem :-D, jen mi občas něco trvá déle.
Mám nechutně vysoké IQ ohledně čehokoliv co se týká lenosti!
V mojom súčasnom stave, by som v IQ teste pohorel.
Ta Shopina tam, špica. 😂
IQ test by měl vypovídat o tom jak rychle a co s nejmenším množstvím informací, jsem schopný vyřešit zadání. Což je většinou potřeba v matematice, inženýrství, vedoucí pozice, kdy musí člověk udělat správné rozhodnutí atd. Bohužel jinou inteligenci nejsme schopný měřit a říkáme tomu talent. A emoční inteligence opravdu neexistuje 😂. A selský rozum a vysoká škola života taky ne 😂
S tvrzením, že emocionální kvocient (EQ) neexistuje, si dovoluji zásadně nesouhlasit. Tento koncept představuje měřitelnou škálu schopností, které lze objektivně hodnotit na základě konkrétních výsledků jednotlivce. EQ zahrnuje široké spektrum dovedností, jako je schopnost rozpoznávat, chápat a regulovat vlastní emoce i emoce ostatních, což má zásadní vliv na mezilidské vztahy, pracovní výkonnost a celkovou kvalitu života.
Je pochopitelné, že první zmínky o EQ se objevily relativně nedávno, konkrétně v roce 1990. Tento fakt může vést k předsudkům o jeho validitě, protože nové koncepty často vyžadují hlubší výzkum, longitudinální studie a pečlivé pozorování, aby byly plně uznány. Nicméně za poslední tři desetiletí se EQ stal předmětem rozsáhlého zkoumání v psychologii i dalších vědních oborech, což potvrzuje jeho význam a aplikovatelnost.
Důležité je rovněž zmínit, že poruchy emocionálního kvocientu, jako je například neschopnost rozpoznat emoce ostatních (alexithymie) nebo nadměrná emoční reaktivita, mohou mít závažné důsledky na kvalitu života jedince. Tyto poruchy často vedou k problémům v komunikaci, konfliktech v mezilidských vztazích nebo obtížím při řešení stresových situací.
Bohužel, popularizace EQ v médiích a na sociálních sítích často redukuje tento komplexní koncept na zjednodušené návody nebo povrchní testy, což může vyvolávat mylné představy o jeho povaze a významu. K řádnému pochopení EQ je nezbytné přistupovat k této problematice s vědeckou precizností a kritickým myšlením, což umožní adekvátní aplikaci jeho principů v praxi.
Eugenika neni paveda.
Mám výrazný nedostatek vitamínů I a Q .
Ano už jsem postupoval IQ testy. A zjistili mi že mám hodně vysoký IQ. Já mám IQ 6000, proto jsem tak bezchybnatý😁.
To je stejně, jako má 6000 učitelů tělocviku
@@VinzClortho Nebo 12000 hlídačů parkoviště.
Heuréka!
Hrabě Sandwich vynalezl sendvič.
Samuel Morse vynalezl morseovku.
Platón vynalezl plátno.
Bezchybnatý, bezchybničitý, bezchybistý nebo bezchybničelý? 😂
v 17 vývod 213 ✋
Kdo měl 213?
Odkdy česká televize šíři desinformace?
Tak tohle se fakt nepovedlo. IQ (nebo ještě lépe g factor) je nejsilnější metrika jakou psychologie objevila. Nic jiného tak dobře nepředpoví, jak se vám bude dařit v akademické dráze, jak budete úspěšní v zaměstnání, a kolik budete vydělávat. Možná kdyby autoři videa skutečně rozuměli konstrukci IQ a co všechno vyplývá ze všech těch léty prověřených studií, netvrdili by takovýhle hovadiny. Vůbec je ten trend posledních let bagatelizovat IQ dost smutnej. Je fajn říct jaký má limity, ale dělat z toho, že IQ k ničemu není je slušně mimo. Jestli IQ se svými vlastnostmi k ničemu není tak můžeme úplně rezignovat na snahu něco v psychologii rigorózně popsat, protože zatím na nic silnějšího a v realitě zakotveného nepřišla.
Já mám oficiální měření mensou České republiky IQ 152, vydělávám 25 000 čistého, a mě ta inteligence spíše brzdí, než aby to byl profit
Naopak, vysoké IQ zvyšuje pravděpodobnost, že člověk bude ve výsledku v kariéře průměrný. Lidé s vysokým IQ často promýšlí věci moc do detailu a zbytečně se trápí, více se bojí rizika. Spousta superúspěšných podnikatelů jsou vlastně jen průměrně inteligentní lidé, kteří byli střelci a nebáli se riskovat. Samozřejmě pokud má člověk IQ pod 80, tak je to celkem dobrá záruka že člověk nic velkého nedokáže, ale okolo té 100 se to začíná prolínat a extrémně vysoké IQ může škodit. Navíc, pro kariéru jsou mnohem důležitější mezilidské vztahy a komunikační schopnosti. Na to bych doporučil skvělou knížku Jak získávat přátele a působit na lidi.
@@richardgg2889
Já jako člověk, který má oficiální cestou, stanoven stav, že mohu se nazývat géniem, s vámi souhlasím. Hlavní důvodem co se týká pracovní kariéry je, že nemám záměr, se zajímat o pracovní kariéru. To je způsobené tím, že si uvědomuji svoji smrtelnost a míra štěstí je pro mne důležitější, jak výška příjmu a společenské postavení.
A dále ještě takový drobný poznatek, fakt že více než 60% Čechů má inteligenci blíže a schopnosti blíženci porozumět s opicemi než se mnou je fakt. Proto jediný můj kamarád jsem já sám, protože mě vážně nikdo nerozumí protože můj způsob myšlení je velmi odlišný o způsobu myšlení ostatní jedinců.
Já na tyhle vitamíny moc nejsem...
já mám rači A B1 B2 a C
@@SnahaOvecnyStestiA co b-komplex jako basu piv? Protože se říká, že když člověk vypije 1 pivo, má vitamín b1. Když 2 piva, tak b2 a když basu piv, tak b-komplex. 😂😂
@michaelak.9739 😄
IQ testy měří pouze to jak rychle je člověk schopný něco pochopit. Ale i člověk s velice nízkým IQ je schopný pochopit tak složitou věc kterou během chvilky pochopí vysoce inteligentní člověk, akorát že člověku s nízkým IQ to bude trvat mnohem déle.
Směr je důležitější než rychlost. Je jedno jak rychle to člověku myslí, důležité je jaké cíle si člověk v životě klade, a jestli neplýtvá časem.
Super test jsou stránky, které IQ test nabízejí a pak za výsledky chtějí peníze. To je myslím docela vypovídající.
Hlavně když to děláš hodinu , odpovíš na 50 otázek a pak chtějí zaplatit :D
Zajímala by mě statistika, kde by se bralo v potaz výše IQ a míra deprese. Jestli platí, že čím je člověk inteligentnější, tím má větší sklony k depresím.
Pak by bylo ovšem otázkou dalšího zkoumání zda-li se jedná pouze korelací, či přímo kauzalitu.
137 prej. Jediné co to přineslo je overthinkování a deprese 💀😹
Ževraj 136, same 💀
nejinteligentnější lidi na světě trpí depresema častěji, než průměrně inteligentní lidě, vysoká inteligence je prokletí. Důležitější jsou mezilidské vztahy.
@@SnahaOvecnyStesti ja vim 😌mezilidske vztahy jsou katastrofa, kdyz je clovek na spektru 🤣
Já mám 148 a nevím, co to deprese je 😄
@@KonjikiNoYami666
spektru?