Ja jestem zwolennikiem wymiany oleju max co 10, 000km i przed zimą. Niewielu się pewnie zemną zgodzi - ale śwerzy olej w mrozy to jest to co sprawia ze autko odpala od pierwszego strzału :) I taka jest prawda panowie mechanicy :)) Pozdrowinia dla pana Adama Klimka :))
ANDRZEJ ANDRZEJEWSKI to chyba robisz 7tysięcy rocznie?! Jesli ja robie 50tyś rocznie to według twoich wyliczeń to wymiana mi sie szykuje co 2miesiace (śmiech)!
lol właśnie miałem to pisać... No i jak producent mówi, że wchodzi 5 czy tam 5.5l oleju, to po co sprawdzać 2x? xD Zresztą nowsze auta same się sprują, jak będzie za mało
@@albin8638 dlatego ze fabrycznie a juz po wymianie nie zawsze musi wejsc tyle samo... pamietaj ze układ olejowy dalej jest w starym oleju i moze nawet do 0.5l roznicy byc. Wiele zalezy czy jest dodatkowy układ chłodnica oleju gdzie dodatkowo zostaje stary olej.
Jaki ma sens sprawdzanie oleju bezpośrednio po odpaleniu silnika? W jaki sposób kontrolować czy nie nalejemy za dużo? Olej w końcu spłynie z silnika jak auto będzie stało. Trzeba odpalić auto, zgasić i skontrolować po 30minutach do godziny jego poziom i wtedy wiemy ile oleju wsiąkło w nowy filtr itd.
W tradycyjnych puszkowych filtrach ja taki filtr przed zamontowaniem dwu trzy krotnie zalewam olejem aby się nasycił i potem montuję. Zapobiegam w ten sposób zapowietrzaniu się układu olejowego -długiego świeceniu kontrolki ciśnienia oleju.
hm Mechanik popelnil blad, odpalajac DIESELA powinno sie wcisnac sprzegla aby odciazyc dwumase. Podczas rozruchu ida ogromne przeciazenia przy starcie i nie wciskajac sprzegla wszystko laduje na . No chyba ze auto jest ze skrzynia automatycza :P
Może mógłby Pan doradzić. A mianowicie chodzi o Hyundai i40 1.6GDI (bezpośredni wtrysk) 2013r. auto z drugiej ręki, pod maską kartka motul x-cess 5w40, po kupnie zmieniłem na taki sam zrobiłem jakieś 4tyś, przy ok 5tyś chciałbym zmienić znowu olej. Teraz pytanie, ponieważ instrukcja zaleca Acea a5 5w30 i teraz nie wiem, czy spokojnie mogę przejść na niego, czy zostać już przy tym 5w40 skoro taki był lany, chociaż nie wiem dlaczego... Książka serwisowa dopuszcza acea a3 5w30 i 5w40 natomiast instrukcja tylko acea a5 5w40 i już sam nie wiem co robić... proszę o pomoc
Rozumiem Pańskie zastrzeżenia jednak pragnę zauważyć że oleje różnych producentów, ale o tych samych parametrach można stosować wymiennie a nawet ze sobą wzajemnie mieszać bez uszczerbku dla poprawnej pracy silnika. Podczas wymiany oleju, jego niewielka część i tak pozostaje w układzie smarowania silnika. W zależności od konstrukcji podstawy oraz samego filtra, jego umiejscowienia (góra, bok, dół) oraz konstrukcji układu smarowania, podczas postoju olej spływa do miski olejowej (po uruchomieniu silnika dopuszczalne jest świecenie kontrolki sygnalizującej brak ciśnienia przez pierwszych 5 sekund jego pracy i jest to ściśle związane z procesem napełnienia układu olejowego oraz samego filtra do pożądanego ciśnienia) dlatego jego wymianę można przeprowadzić w sposób przedstawiony na filmie.
Nie podwżam pańskiej kolejności, gdyż jest ona jak najbardziej w pożądku. Napisałem tylko spostrzeżenie, że wcześniejsze wykręcenie wkładu filtra w silnikach VW jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem. Aczkolwiek nie tylko w silnikach VW w naszym serwisie wykręca się wkłady filtra przed odkręceniem śruby miski olejowej, ale jak to już pan zauważył obydwie metody są w pożądku. Jednak gdy nie znamy historii danego pojazdu i dobieramy olej silnikowy według zaleceń producenta dobrze jest spuścić jak największą ilość starego oleju. Pozdrawiam.
Przy wymianie należy dążyć do wymiany jak największej ilości starego oleju. Dlatego wcześniejsze wykręcenie filtra oleju ma sens. Wiele aut ma filtr na dole więc można zlanie oleju jak i wymianę filtra przeprowadzić niemal w tym samym czasie (po uprzednim odkręceniu korka na górze).
Poprosimy odcinek o wymianie oleju poprzez odessanie go przez bagnet, bez potrzeby odkręcania korka w misce olejowej, jaka pompę ręczna lub elektryczna wybrać?
@@bartul5258gadasz bzdury. Przyjmują do 10-15l rocznie. Wlasnie wymieniłem i oddałem w oryginalnej butelce po wymianie. A nie płacic 100zł za partaczy gdzie nawet olej nie zleci dobrze a tak nie ma z tym pospiechu
Czy przed zalaniem nowego oleju nie trzeba odczekać aż silnik wystygnie? Wystarczy ten czas od rozgrzania silnika, spuszczenia oleju i wymiany filtra, żeby można zalać nowy zimny olej?
Rozumiemy Twoje wątpliwości dotyczące ryzyka uszkodzenia silnika na skutek szoku termicznego. Należy jednak pamiętać o tym, iż temperatura silnika oznacza temperaturę cieczy chłodzącej i jeśli nawet rozgrzewając silnik do temperatury otoczenie do momentu, gdy na wskaźniku pojawia się informacja o nagrzanym silniku, to temperatura oleju będzie oscylowała na poziomie 50 stopni Celsjusza. Zatem biorąc pod uwagę budowę głowicy (często montowane osłony rozbryzgowe) oraz fakt, że w różnych częściach silnika panują duże różnice temperatury na poszczególnych elementach, to z pewnością wlanie oleju w temperaturze otoczenia nie zrobi mu krzywdy.
@@TotalEnergiesPolska Dziękuję za odpowiedź. W takim razie, po jakim czasie olej osiąga swoja temperaturę roboczą, optymalną? Zawsze myślałem, że kiedy wskaźnik temperatury cieczy pokazuje już odpowiednią temperaturę roboczą, wtedy olej też już jest rozgrzany do właściwej temperatury pracy, czyli jakieś 90 stopni.
Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest jednoznaczna. Temperatura oleju zależy od wielu czynników, takich jak układ olejowy i jego pojemność, moc silnika, doładowanie, obciążenie, temperatura zewnętrzna, klasa lepkości itp. Może w naszym artykule znajdziesz więcej przydatnych informacji: teamtotal.pl/artykul/kompleksowa-wymiana-oleju.
Team TOTAL masło maślane... skoro na wskazniku wskazuje temp 90 stopni to silnik a zatem glowica w ktorą lejesz swieży olej ma przyblizona temp wlasnie do tych 90 stopni a nie 50 którą może posiadać olej w misce olejowej
@@luckyluk2222 ale w komorze spalania mamy temp. kilkuset st. C. Szybciej nagrzewa się płyn chłodzący niż olej silnikowy. Nie róbmy doktoratu z wymiany oleju. Zlac ciepły olej, jak zostanie 200ml oleju starego to co się stanie? Nic. Nie nalewamy oleju schłodzonego do -20 st. C. Widzę szukanie sztucznych problemów. Dolać najtańsza płukankę przed wymianą i będzie idealnie.
Szczerze mówiąc zawsze zalewam silnik olejem na skali do maxa a to np ze wględu,że gdzieś ten silnik lubi się delikatnie pocić ew spalać olej, mój 1,9 tdi przy przebiegu 270k nie bierze ani grama oleju a wyciek na 100 km to ok 0.1 litra i jest on spowodowany delikatnym zapoceniem się :)
@@szymonk1741 moje nie ma wycieków, miałem jakoś prawie max i po przejechaniu ponad 3000km było jakoś w połowie pomiędzy minimum a maximum. Myślę że spalił jakieś 100ml/1000km i jest to ok. Są nowe Audi, które palą z powodów chujowych silników zaciągają 100ml ale na 100 km.
A może by tak podstawę filtra wyczyścić? Jest go tam sporo no i zawsze jak niby wszystko zleci to przekręcam kluczyk tak na 3 obroty i czekam a potrafi spłynąć nawet 150 ml oczywiście w warsztacie się w to nie bawią
Witam Team Total, a jaki olej wlać do Volvo XC90 4,4l V8 z silnikiem B8444s? Na stronie macie propozycje 0w30, a ja aktualnie mam 5w30. Czy zamienić na ten 0w30?
Wszystkie informacje podane na naszej stronie są naszą rekomendacją. Jeżeli nie doświadczasz problemów z aktualnie stosowanym olejem, to nie widzimy powodów do jego wymiany.
@@TotalEnergiesPolska olej jest już 15000km w silniku, także wymianę i tak i tak będę robić. Z 5w30 niemam żadnych problemów dlatego będę mógł zprobowac wasz 5w30, bo jak narazie mam olej firmy Mannol
Jak samemu wymienić olej? Krok 1. unosicie samochód na podnośniku za 40 tysięcy. Krok 2. oh... wait, mówisz że nie masz w garażu podnośnika za 40 tysięcy?
@@jakubmaziarz1115 sam mam samochód o tej wartości ale niestety nikt ze znajomych nie ma kanału, a pod podnośnik za 100 200 czy nawet 300 bałbym się wejść
A syf na puszce filtra dalej swoje... Poczciwe Polonezy miały pełnoprzepływowe filtry puszkowe. Można było je zalać przed montażem, a przede wszystkim, znikał syf z całego filtra , a nie wyłapany tylko przez wkład... Wymiana samego wkładu to jedna z wielu motoryzacyjnych patologii. To, plus fakt, że oleje mają właściwości wypłukujące, oznacza krótsze życie silnika.
lepiej zmienić całe auto..na jakieś nazwijmy lepsze ..(szkoda gadac )-żart Total to jedne z najlepszych oleji na swiecie i francuski Motul oraz Liquy Molly sprawdzając po zawieszeniu hydropnemat. w starszych Citroenach to Total rekomendowany przez citroena nie miał przy mocno zuzytych elementach wew przecieków
Panie Adamie mam pytanie co do uszczelniacza na wale korbowym od strony sprzęgła. Czy są jakieś uszczelniacze bardziej dedykowane do używanych aut z przebiegiem gdzie jest już jakaś szansa na mikro luzu wału ? Takie które sobie poradzą z sączącym się olejem. Pozdrawiam
Rzadszy to może być kisiel, jak sobie za dużo wody dolejesz. Natomiast olej może mieć mniejszą lepkość - w wyniku wzrostu temperatury, zmniejsza się współczynnik tarcia wewnętrznego. Pozdrawiam fachowców :)
Evo France jak najbardziej też mam forda, focus 1,6 16v benzyna. Zalany olejem 5w30 czym mniejszy parametr w tym lepiej gdyż olej lepiej sobie radzi w różnych temp przy odpalaniu np zimą, także śmiało lać ;) ja pare dni temu wlasnie wymieniałem olej w focusie na ten,orginalny od forda 5w30
Głupie pytanie. Wymieniłem dziś u mechanika olej silnika w a4b8 diesel. Czy autem można od razu jeździć "normalnie" Czy w jakiś sposób należy "dotrzeć" Siknik?
samemu to lepiej nie wymieniać, szczególnie z poradnikami z youtuba, ja popełniłem ten błąd i silnik olej spalał i o mały włos a by było sporo do wymiany. dałem na wymianę do mechanika on używa Hyundai XTeer i silnik w lepszy stanie i mniejsze zużycie paliwa
Kto mi wytłumaczy wymóg roku? Rozumiem i popieram 10000 km i wymiana, ale wymóg roku nie rozumiem. Jak robię 5-7 tyś rocznie, to dlaczego po roku? Bo jest wcześniej? Jakie to ma znaczenie. Przecież nie ma terminu ważności jak żywność, przecież na półkach stoi miesiącami/latami zanim ktoś kupi. Wg mnie to pozostałość starych wymogów przeglądów serwisowych - 10000 lub rok, zależy co szybciej i wtedy przy przeglądzie robili wymianę oleju. wymóg czasowy wg mnie jest bez sensu
Ja w swoich samochodach nie ważne czy zrobię 1000km rocznie czy 10000km zmieniam co roku za każdym razem. Nie jest to jakiś ogromny koszt a uważam że silnik będzie miał się lepiej. Pozdrawiam
Z tym zagrzaniem silnika to bajeczka w silnikach z korkiem w misce olejowej. Nie ma, nie ma WIĘKSZEGO znaczenia czy silnik jest zagrzany czy nie, ALE ZNACZENIE ma minusowa temp. Za każdym razem gdy silnik stygnie olej przecież spływa do miski a uruchomienie silnika powoduje ze olej jest zaciągnięty do wszystkich zakamarków i żeby spłyną trzeba 5 razy dłużej czekać by zleciał w tej samej ilości co silnik nie zagrzany. Wiele osób puka się w głowę ale przecież ciepły olej jest rzadszy, owszem jest ale gęstość oleju silnika zimnego temp otoczenia 15 stopni cel. NIE jest na tyle duża by olej nie płyną, i nie rozważam tu okresu zimowego gdzie może być -temp a+ w silniku jest regularnie wymieniany olej a nie masło , Przeprowadźcie test a nie powtarzajcie wyuczonych w starych szkołach twierdzeń.
Ja jestem zwolennikiem wymiany oleju max co 10, 000km i przed zimą. Niewielu się pewnie zemną zgodzi - ale śwerzy olej w mrozy to jest to co sprawia ze autko odpala od pierwszego strzału :) I taka jest prawda panowie mechanicy :)) Pozdrowinia dla pana Adama Klimka :))
ANDRZEJ ANDRZEJEWSKI to chyba robisz 7tysięcy rocznie?! Jesli ja robie 50tyś rocznie to według twoich wyliczeń to wymiana mi sie szykuje co 2miesiace (śmiech)!
Damian Włostowski no właśnie tak. Ja robię 80 tys rocznie i tak się robi . Co 10 - 12 tys
@@piotrp1821 a jeździsz tylko do kościoła...Niemcy też tak mają...
@@marekmarecki1808 zapraszam na oględziny moich samochodów, sześć sztuk, obejrzysz sprawdzisz będziesz pisał mądrości
@@piotrp1821 koszta paliwa i dobry koniak, wtedy mogę podjechać zobaczyć twoje padaczki...
Kto spuszcza pierw olej i zakręca korek spustowy miski a potem wymienia filtr . Masakra po odkreceniu filtra do miski spływa około szklanki oleju
lol właśnie miałem to pisać...
No i jak producent mówi, że wchodzi 5 czy tam 5.5l oleju, to po co sprawdzać 2x? xD
Zresztą nowsze auta same się sprują, jak będzie za mało
@@albin8638 dlatego ze fabrycznie a juz po wymianie nie zawsze musi wejsc tyle samo... pamietaj ze układ olejowy dalej jest w starym oleju i moze nawet do 0.5l roznicy byc. Wiele zalezy czy jest dodatkowy układ chłodnica oleju gdzie dodatkowo zostaje stary olej.
Adam powiem Ci że dobry jesteś, tu akurat prosta czynność, ale zawsze wszystko jest full profesjonalnie. Szacun.
Super, jak zawsze konkretnie na temat. Pozdrawiam!
Pan Adam wie co robi, elegancko, nie rozumiem czemu są tutaj łapki w dół... Osobiście dodam że ja przed spuszczeniem dodałbym płukankę.
Te łapki to pewnie za to że "się sprzedał" :D
E tam po chuj ta płukanka, nikt nigdy nie robił kogo znam ani ja i auta żyją
@@mateusztyczka5445 wystarczy olej na czas i bedzie ok. Swiezy olej sam w sobie ma dodatki czyszczace
Jaki ma sens sprawdzanie oleju bezpośrednio po odpaleniu silnika? W jaki sposób kontrolować czy nie nalejemy za dużo? Olej w końcu spłynie z silnika jak auto będzie stało. Trzeba odpalić auto, zgasić i skontrolować po 30minutach do godziny jego poziom i wtedy wiemy ile oleju wsiąkło w nowy filtr itd.
W tradycyjnych puszkowych filtrach ja taki filtr przed zamontowaniem dwu trzy krotnie zalewam olejem aby się nasycił i potem montuję. Zapobiegam w ten sposób zapowietrzaniu się układu olejowego -długiego świeceniu kontrolki ciśnienia oleju.
Niby prosta rzecz ale dziękuję Panie Adamie 😉
Oczywiście że mam podnośnik w garażu)
z jakim mometem dokręcać korek w misce aluminiowej ?
35-40
W wiekszosci pojazdów wymienia się najpierw filtr pózniej spuszcza sie olej dlatego ze resztki oleju zciekają z odudowy filtra do miski👍
To samo mialem napisac i nalezy dodac, ze w ten sposob sprawdzimy czy zawór spustowy jest ok( taka gumka, ktora moze narobic problemow)
Generalnie głupotą jest stosowanie się do zaleceń producenta co do interwału wymiany oleju.
Czy to diesel, czy benzyna wymiana co 10-15 kkm!
Nawet jeśli to wyjdzie 15 razy do roku?
co to za różnica ile razy w roku? Liczy się przebieg nawet jeśli miesięcznie tyle robisz.
po to są zalecenia by się do nich stosować..co 10 max..ew raz na 12 miesięcy .. można wcześniej .
Średniej jakości olej, zwłaszcza 10w40 czy tez jakiś pseudo syntetyk, po 8 tys. km nadaje się już raczej do wyrzucenia!!
@@ukaszzychon8503 tak
hm Mechanik popelnil blad, odpalajac DIESELA powinno sie wcisnac sprzegla aby odciazyc dwumase. Podczas rozruchu ida ogromne przeciazenia przy starcie i nie wciskajac sprzegla wszystko laduje na . No chyba ze auto jest ze skrzynia automatycza :P
Może mógłby Pan doradzić. A mianowicie chodzi o Hyundai i40 1.6GDI (bezpośredni wtrysk) 2013r. auto z drugiej ręki, pod maską kartka motul x-cess 5w40, po kupnie zmieniłem na taki sam zrobiłem jakieś 4tyś, przy ok 5tyś chciałbym zmienić znowu olej. Teraz pytanie, ponieważ instrukcja zaleca Acea a5 5w30 i teraz nie wiem, czy spokojnie mogę przejść na niego, czy zostać już przy tym 5w40 skoro taki był lany, chociaż nie wiem dlaczego... Książka serwisowa dopuszcza acea a3 5w30 i 5w40 natomiast instrukcja tylko acea a5 5w40 i już sam nie wiem co robić... proszę o pomoc
A co z olejem który zostaje w obudowie filtra??? Przed odkręceniem korka spustowego raczej powinno się wykręcić wkład filtra. Pozdrawiam ;-)
Rozumiem Pańskie zastrzeżenia jednak pragnę zauważyć że oleje różnych producentów, ale o tych samych parametrach można stosować wymiennie a nawet ze sobą wzajemnie mieszać bez uszczerbku dla poprawnej pracy silnika. Podczas wymiany oleju, jego niewielka część i tak pozostaje w układzie smarowania silnika. W zależności od konstrukcji podstawy oraz samego filtra, jego umiejscowienia (góra, bok, dół) oraz konstrukcji układu smarowania, podczas postoju olej spływa do miski olejowej (po uruchomieniu silnika dopuszczalne jest świecenie kontrolki sygnalizującej brak ciśnienia przez pierwszych 5 sekund jego pracy i jest to ściśle związane z procesem napełnienia układu olejowego oraz samego filtra do pożądanego ciśnienia) dlatego jego wymianę można przeprowadzić w sposób przedstawiony na filmie.
Nie podwżam pańskiej kolejności, gdyż jest ona jak najbardziej w pożądku. Napisałem tylko spostrzeżenie, że wcześniejsze wykręcenie wkładu filtra w silnikach VW jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem. Aczkolwiek nie tylko w silnikach VW w naszym serwisie wykręca się wkłady filtra przed odkręceniem śruby miski olejowej, ale jak to już pan zauważył obydwie metody są w pożądku. Jednak gdy nie znamy historii danego pojazdu i dobieramy olej silnikowy według zaleceń producenta dobrze jest spuścić jak największą ilość starego oleju. Pozdrawiam.
Nawet wtedy gdy mimo tych samych parametrów, oleje mają inną bazę???
Przy wymianie należy dążyć do wymiany jak największej ilości starego oleju. Dlatego wcześniejsze wykręcenie filtra oleju ma sens. Wiele aut ma filtr na dole więc można zlanie oleju jak i wymianę filtra przeprowadzić niemal w tym samym czasie (po uprzednim odkręceniu korka na górze).
około 400 ml oleju zostaje w obudowie filtra jeśli kolejność wymiany jest taka jak na filmiku 😉
odpalanie silnika bez wciśnięcia sprzęgła kłania się dwu masa
Poprosimy odcinek o wymianie oleju poprzez odessanie go przez bagnet, bez potrzeby odkręcania korka w misce olejowej, jaka pompę ręczna lub elektryczna wybrać?
Pytanie co zrobić z zużytym olejem ?
Oddaj na pszok albo są skupy lub punkty odbioru
@@bartekmodrzewski7227 PSZOK nie przyjmuje zużytego oleju.
@@bartul5258gadasz bzdury. Przyjmują do 10-15l rocznie. Wlasnie wymieniłem i oddałem w oryginalnej butelce po wymianie. A nie płacic 100zł za partaczy gdzie nawet olej nie zleci dobrze a tak nie ma z tym pospiechu
Witam czy może wiesz jaka jest potrzebna nasadka żeby odkręcić pokrywę filtra oleju silnikowego do volvo xc60 D4 z 2020
nie trzeba odsysac resztek oleju?
Czy przed zalaniem nowego oleju nie trzeba odczekać aż silnik wystygnie? Wystarczy ten czas od rozgrzania silnika, spuszczenia oleju i wymiany filtra, żeby można zalać nowy zimny olej?
Rozumiemy Twoje wątpliwości dotyczące ryzyka uszkodzenia silnika na skutek szoku termicznego. Należy jednak pamiętać o tym, iż temperatura silnika oznacza temperaturę cieczy chłodzącej i jeśli nawet rozgrzewając silnik do temperatury otoczenie do momentu, gdy na wskaźniku pojawia się informacja o nagrzanym silniku, to temperatura oleju będzie oscylowała na poziomie 50 stopni Celsjusza. Zatem biorąc pod uwagę budowę głowicy (często montowane osłony rozbryzgowe) oraz fakt, że w różnych częściach silnika panują duże różnice temperatury na poszczególnych elementach, to z pewnością wlanie oleju w temperaturze otoczenia nie zrobi mu krzywdy.
@@TotalEnergiesPolska Dziękuję za odpowiedź.
W takim razie, po jakim czasie olej osiąga swoja temperaturę roboczą, optymalną? Zawsze myślałem, że kiedy wskaźnik temperatury cieczy pokazuje już odpowiednią temperaturę roboczą, wtedy olej też już jest rozgrzany do właściwej temperatury pracy, czyli jakieś 90 stopni.
Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest jednoznaczna. Temperatura oleju zależy od wielu czynników, takich jak układ olejowy i jego pojemność, moc silnika, doładowanie, obciążenie, temperatura zewnętrzna, klasa lepkości itp. Może w naszym artykule znajdziesz więcej przydatnych informacji: teamtotal.pl/artykul/kompleksowa-wymiana-oleju.
Team TOTAL masło maślane... skoro na wskazniku wskazuje temp 90 stopni to silnik a zatem glowica w ktorą lejesz swieży olej ma przyblizona temp wlasnie do tych 90 stopni a nie 50 którą może posiadać olej w misce olejowej
@@luckyluk2222 ale w komorze spalania mamy temp. kilkuset st. C. Szybciej nagrzewa się płyn chłodzący niż olej silnikowy. Nie róbmy doktoratu z wymiany oleju. Zlac ciepły olej, jak zostanie 200ml oleju starego to co się stanie? Nic. Nie nalewamy oleju schłodzonego do -20 st. C. Widzę szukanie sztucznych problemów. Dolać najtańsza płukankę przed wymianą i będzie idealnie.
ale mądrala każdy ma podnośnik i sobie może wywindować auto do góry
Bierzesz saperkę i kopiesz dołek, albo cztery kobyłki i w górę.
@@biska131 😂👍👋
ja też już umiem sam wymienić i przy wymianie dolewam płukankę z tec
Witam. Wszystko ok tylko ile Nm.do dokręcenia korka spustu oleju w aluminiowej misce oleju? Skoda Octavia II 1.6 benzyna.
22Nm
Szczerze mówiąc zawsze zalewam silnik olejem na skali do maxa a to np ze wględu,że gdzieś ten silnik lubi się delikatnie pocić ew spalać olej, mój 1,9 tdi przy przebiegu 270k nie bierze ani grama oleju a wyciek na 100 km to ok 0.1 litra i jest on spowodowany delikatnym zapoceniem się :)
Każde auto lekko spala olej, nawet fabrycznie nowe.
@@metolfenidat ale nie na tyle aby to zauwazyc golym okiem 🙂
@@szymonk1741 moje nie ma wycieków, miałem jakoś prawie max i po przejechaniu ponad 3000km było jakoś w połowie pomiędzy minimum a maximum. Myślę że spalił jakieś 100ml/1000km i jest to ok. Są nowe Audi, które palą z powodów chujowych silników zaciągają 100ml ale na 100 km.
naprawde ? to chujowo
A może by tak podstawę filtra wyczyścić? Jest go tam sporo no i zawsze jak niby wszystko zleci to przekręcam kluczyk tak na 3 obroty i czekam a potrafi spłynąć nawet 150 ml oczywiście w warsztacie się w to nie bawią
Witam Team Total, a jaki olej wlać do Volvo XC90 4,4l V8 z silnikiem B8444s? Na stronie macie propozycje 0w30, a ja aktualnie mam 5w30. Czy zamienić na ten 0w30?
Wszystkie informacje podane na naszej stronie są naszą rekomendacją. Jeżeli nie doświadczasz problemów z aktualnie stosowanym olejem, to nie widzimy powodów do jego wymiany.
@@TotalEnergiesPolska olej jest już 15000km w silniku, także wymianę i tak i tak będę robić. Z 5w30 niemam żadnych problemów dlatego będę mógł zprobowac wasz 5w30, bo jak narazie mam olej firmy Mannol
teraz zróbcie wymianę w astrze h 1,6 105km twinport zastosowali tam taką miarkę żę walczyłem 10 minut żeby zmierzyć poziom po wymianie oleju
To samo 1.6 mpi audi A3
Też to znam Mazda 6 2.5 benzyna. Najlepiej poczekać całą noc i wtedy sprawdzić 😬
ryzyka nie ma ale chodzi o wymianę jak największej ilości oleju
Pozdro da jj pokazał nam to 5 razy
Jak samemu wymienić olej? Krok 1. unosicie samochód na podnośniku za 40 tysięcy. Krok 2. oh... wait, mówisz że nie masz w garażu podnośnika za 40 tysięcy?
Wystarczy postawic go na ceglach. Po co chlop mial to robic skoro ma podnosnik?
Jakub Maziarz sam sobie stawiaj swój złom na cegłach
@@daxosm Samochod za 20k to raczej nie złom ale skoro masz lepszy to wjedz na kanal, ew kup podnosnik reczny za 100 zl lub pozycz od znajomego
@@jakubmaziarz1115 sam mam samochód o tej wartości ale niestety nikt ze znajomych nie ma kanału, a pod podnośnik za 100 200 czy nawet 300 bałbym się wejść
@@daxosm Jesli jest dobrze umocowany to nie ma sie co bac
A syf na puszce filtra dalej swoje...
Poczciwe Polonezy miały pełnoprzepływowe filtry puszkowe. Można było je zalać przed montażem, a przede wszystkim, znikał syf z całego filtra , a nie wyłapany tylko przez wkład...
Wymiana samego wkładu to jedna z wielu motoryzacyjnych patologii.
To, plus fakt, że oleje mają właściwości wypłukujące, oznacza krótsze życie silnika.
A to w skodzie opłaci się wymieniać olej;)
lepiej zmienić całe auto..na jakieś nazwijmy lepsze ..(szkoda gadac )-żart
Total to jedne z najlepszych oleji na swiecie i francuski Motul oraz Liquy Molly sprawdzając po zawieszeniu hydropnemat. w starszych Citroenach to Total rekomendowany przez citroena nie miał przy mocno zuzytych elementach wew przecieków
nie nibo po co ? debilu
czesc adam moze doradzisz mi czy total 5w30 byłby dobrym olejem do opla astry h 1.6
jakie auto taki olej chujnia
Panie Adamie mam pytanie co do uszczelniacza na wale korbowym od strony sprzęgła. Czy są jakieś uszczelniacze bardziej dedykowane do używanych aut z przebiegiem gdzie jest już jakaś szansa na mikro luzu wału ? Takie które sobie poradzą z sączącym się olejem.
Pozdrawiam
Ciekawe czy opony też zmieniacie co roku? Chociaż zalecenia producentów są inne?
Co ty porównujesz. Xd chleb tak samo rzadko kupujesz jak samochód? Czy tak samo często?
Rzadszy to może być kisiel, jak sobie za dużo wody dolejesz. Natomiast olej może mieć mniejszą lepkość - w wyniku wzrostu temperatury, zmniejsza się współczynnik tarcia wewnętrznego. Pozdrawiam fachowców :)
Nie prawda, każda ciecz wraz ze wzrostem temperatury zmienia gęstość i lepkość.
ja zawsze dolewam do oleju 1L nawty przez to silnik przestaje brac olej i ma wieksza moc,polecam
Arti Mster. Nawta oszalałeś
ale chyba tylko, żeby wypłukać stary olej??:) mam nadzieję
No czasem dobrze jest piasku nasypać około 2 szklanki. Dzięki temu silnik jest czysty i błyszczący
naprawde ? to jeszcze litr moto doctora wlej i bedzie gitara
polecam drobne wióry drewniane, ale koniecznie odpylone żeby się kanały olejowe nie zatkały
A czy zalewanie filtra olejem ma sens?? Podobno ogranicza się tym sposobem udary w silniku..
Jedni to robią. Inni olewaja...
I guess it is pretty randomly asking but do anyone know of a good place to stream new tv shows online ?
naprawde ?
klimek a gdzie jest olej z potstawy filta zlecial do miski a korek zakrecony jestes pul litra doprzodu wiec do ryda
Będę u pana kilka wymieniał olej bo ma dobrą cenę usługi.
Jakie to proste wystarczy mieć w garażu profesjonalny podnośnik za kilkadziesiąt tysięcy złotych... Może by tak porada dla normalnych kowalskich ????
Najazdy, bądź lewarek i kobyłki
W mazda 3 1,6 zastanawiam się na zmianę Castrola na właśnie Total-a
Do mazdy Dexelia albo Total się leje
I wlewamy nowy zimy olej do gorącego silnika :)
Olej to
ja zmieniam olej zalecanej spec. co 5tys km i jest git :)
Szczerze to chyba jakiś moto bzik z ciebie. Samochód jest do jazdy a nie do wyczynania sztuki cyrkowej wokół niego. 5 tysięcy i olej wymienia...
jak chce to niech co tydzień wymienia, nie twoje auto i nic ci do tego...
No prawidłowo czyli raz do roku ;)
lepiej co 1 tys wymieniac.
@@mesmerizedPL chuj cie to obchodzi
co sadzicie o wymianie oleju z 15w30 na 5w30 ? (silnik z 2001 r ford benzyna )
Evo France jak najbardziej też mam forda, focus 1,6 16v benzyna. Zalany olejem 5w30 czym mniejszy parametr w tym lepiej gdyż olej lepiej sobie radzi w różnych temp przy odpalaniu np zimą, także śmiało lać ;) ja pare dni temu wlasnie wymieniałem olej w focusie na ten,orginalny od forda 5w30
Jamsprinter Polska dzieki za odp . wlasnie ostatnio wymienilem olej na 10w30 i powiem ze troszke ciszej chodzi na zimnym
Jamsprinter Polska i przy nastepnej zaleje 5w30
Benzynowe silniki Forda powinny być zalane olejem 5W.
a diesle?? Co z dieslem na rotacyjnej pompie? Można zalać nowoczesny olej? Nawet powiedzmy z lepkością letnią 40 a nie 30??
Pan Adam był już Ekspertem: Motoricus, Total, Tvn, ProfiAuto...nie wierzę Mu.
Wiara to przekonanie, którego nie da się udowodnić.
Tytuł filmu jak wymienić samemu. Bo przecież każdy ma podnośnik kolumnowy. Film w ogóle nie przydatny.
Głupie pytanie. Wymieniłem dziś u mechanika olej silnika w a4b8 diesel. Czy autem można od razu jeździć "normalnie" Czy w jakiś sposób należy "dotrzeć" Siknik?
samemu to lepiej nie wymieniać, szczególnie z poradnikami z youtuba, ja popełniłem ten błąd i silnik olej spalał i o mały włos a by było sporo do wymiany. dałem na wymianę do mechanika on używa Hyundai XTeer i silnik w lepszy stanie i mniejsze zużycie paliwa
naprawde ? to kurwa bystry jestes
Kto mi wytłumaczy wymóg roku? Rozumiem i popieram 10000 km i wymiana, ale wymóg roku nie rozumiem. Jak robię 5-7 tyś rocznie, to dlaczego po roku? Bo jest wcześniej? Jakie to ma znaczenie. Przecież nie ma terminu ważności jak żywność, przecież na półkach stoi miesiącami/latami zanim ktoś kupi. Wg mnie to pozostałość starych wymogów przeglądów serwisowych - 10000 lub rok, zależy co szybciej i wtedy przy przeglądzie robili wymianę oleju. wymóg czasowy wg mnie jest bez sensu
Ja w swoich samochodach nie ważne czy zrobię 1000km rocznie czy 10000km zmieniam co roku za każdym razem. Nie jest to jakiś ogromny koszt a uważam że silnik będzie miał się lepiej. Pozdrawiam
Ja swojej skody bez wciśnietego sprzęgła nie odpale
Ja twojej też
naprawde ?
pomóż mi prz ligeirze zgłaszam się do Twojego programu
lepiej to zezłomuj
Z tym zagrzaniem silnika to bajeczka w silnikach z korkiem w misce olejowej. Nie ma, nie ma WIĘKSZEGO znaczenia czy silnik jest zagrzany czy nie, ALE ZNACZENIE ma minusowa temp. Za każdym razem gdy silnik stygnie olej przecież spływa do miski a uruchomienie silnika powoduje ze olej jest zaciągnięty do wszystkich zakamarków i żeby spłyną trzeba 5 razy dłużej czekać by zleciał w tej samej ilości co silnik nie zagrzany. Wiele osób puka się w głowę ale przecież ciepły olej jest rzadszy, owszem jest ale gęstość oleju silnika zimnego temp otoczenia 15 stopni cel. NIE jest na tyle duża by olej nie płyną, i nie rozważam tu okresu zimowego gdzie może być -temp a+ w silniku jest regularnie wymieniany olej a nie masło , Przeprowadźcie test a nie powtarzajcie wyuczonych w starych szkołach twierdzeń.
No.. ty raczej nie "wyuczyles" sie jezyka polskiego.
Wyższa temperatura = rzadszy olej. Tak jak sam napisałeś. I jest to różnica, bo szybciej spłynie i mniej zostanie na "ściankach".
@@patrykmakowski2449na sciankach miski olejowej.To spr ile tego oleju zostanie na tych ściankach przy rozgrzanym a ile przy zimnym
reklama...?!!!!!!!!!!!
olej gowno.!!!!!!
ja zawsze dodaję uszlachetniacz k2 militec podczas wymiany oleju
Alan Staybach A co to daje, to coś jak ceramizer?
To daje reklamę - darmową i tyle
i co ?
Szkoda nowego oleju do skody.
Wlewać totala do tego silnika ? Chyba źle życzycie klientowi
A jaki olej wlewać?