Raczej nie jestem bardziej doświadczony ale dla potomności dodam swoje 3 grosze. Jeśli myslicie o tigu, zapomnijcie o 3w1. Do spawania nawet raz na rok, szkoda kasy żeby osobno dokupować palnik i butlę z argonem. W takich maszynkach najczęściej będzie LIFT. To przechodzi jak macie doświadczenie i potrzebujecie pospawać dłuższe odcinki. Ale jak macie doświadczenie to nie spawanie zabawkami. Nawet do drobnych i rzadkich prac lepiej wydać więcej na przynajmniej dedykowanym do tig urządzeniom. Jeśli myślicie poważnie o tigu, nie ważne czy ac czy dc. Warto wydać więcej. Tu nie ma "a jakoś to będzie" tylko nawet jako amator możecie się nieraz przyprawić o siwe włosy walcząc z małą naprawą. I małą jest tu kluczem. Tig jest bardziej do drobnych/małych (pojęcie względne) prac, daje znakomitą kontorlę nad tym co robicie. Tanie "zabawki" a zwłaszcza 3w1 tego niestety nie dają. Wystarczy sobie wyobrazić zajarzanie łuku który nie koniecznie chce odpalić tam gdzie chcemy i kończy się zrywaniem zamiast wygaszeniem niższym prądem w miejscu gdzie chcemy z zachowaniem osłony.
Lucjan ogrom wiedzy i merytoryki zawarte w filmie, liczę na to, że jako amator co jakiś czas będę dostawał dawkę wiadomości które mnie jako spawaczowi amatorowi pomogą w majsterkowaniu.
Jestem za przejście krok po kroku po ustawieniach tiga. Mam już parę lat spartusa220 AC⚡ DC i ni ujjja nie miał mi kto tego dokładnie wyjaśnić oprócz jakiś suchych faktów z instrukcji i paru ludzi którzy mówili że tak ma być nie dowiedziałem o zależnościach parametrów. Ta więc jestem jak najbardziej na Tak żebyś omówił dogłębnie ten temat. I ten tego chłodnicę i przewód wodny też kupiłem ale jakoś nie było czasu rozpakować 🤣🤣🤣
Krótko i merytorycznie. Jak zawsze podziw i szacunek dla wiedzy i umiejętności. Chylę czoła z wanny i szklanicy substancji zmieszanej ze znanym napojem zawierającym chininę. Ciekawym jestem Twojego warsztatu. Jeśli to nie problem to zrób krótki film. Pozdrawiam.
Nie wiem czym jest metoda TIG wiem że ja mam TIKi jak widzę twój nowy materiał i nie umiem się powstrzymać od kliknięcia w niego. Zabieram się za oglądanie i pozdrawiam!
Bardzo dobre spostrzeżenie dot. różnicy między drogim a tanim tigiem. Na kursie uczyłem się przemysłowym Lorchem 350A i zajarzenie łuku pilotującego było nawet z 2-3 cm, a gdy kupiłem urządzenie tig za 2200 pln, no to elektrodę muszę trzymać bardzo blisko materiału, aby zajarzyć łuk.
No wydaje mi się że bardzo wyczerpałeś Panie temat. Też to zauważyłem w pracy mogłem sobie zmieniać łuk pilotujący na prąd do spawania kiedy chciałem i jak chciałem a u siebie w shermanie jak chce wrócić na łuk pilotujący to się wyłącza całkiem denerwujące ale no cóż na ile stać takie się ma. Koniec końców fajnie opowiedziane i wyczerpany temat.
Meeeega film, kusi mnie tig, kolektory bym sobie wyspawał. Rozwaliłeś mnie z tym naciskaniem i puszczaniem przycisku, że to działa ale Kemppi to inny świat. To przypomina spawanie palnikiem acetylen- tlen jak się przegrzewa to odsuniesz palnik albo wyżej. Pozdrawiam! Jaki masz mikrofon, na kablu krawatowy?
Mikrofon bezprzewodowy: www.ceneo.pl/38049012#crid=490327&pid=21026 - żeby go podłączyć do smartfona trzeba jeszcze przejściówkę - www.ceneo.pl/47399045#crid=490330&pid=21026 Mikrofon bezpośrednio do smartfona: www.ceneo.pl/40547247#crid=490328&pid=21026
@@topidrut1 w sumie to mam swój kąt 10m2 ale tam zajmuję się bardziej elektroniką, RC, no i trzymam cały sprzęt karpiowy ;) Taki tig, mocno średnia półka, to jaki jest koszt mniej więcej?
@@polska_niegotowa Ostatnio Lucjan mówił że używa sprzętu który nowy kosztuje coś ok 20k. Ja kupiłem ostatnio Spartusa 220AC/DC za 2200zl używana, nowa coś ok 2800.
@@polska_niegotowa Ciężko mi się wypowiadać na temat sprzętu i jego cen. Tig DC widzę że ok 2000 powinno spawać. Ciężko o średnią półkę nie miałem innej marki w ręce niż kemppi i magnum czyli albo pro albo chińczyk.
Witam proszę o pomoc w wybraniu spawarki jestem nie doświadczony ale z dużymi wymaganiami z małą kasą chcę zainwestować w sprzęt jak najbardziej uniwersalny, próbowałem spawałem do tej pory tig lift na spawarce którą zakupiłem MIGOMAT Magnum MIG 220 MAG ALU SYNERGIA ,tig lift to tragedia chcę skompletować sprzęt, a co będę spawać czas pokarze. Mój wybór padł na ten sprzęt oczywiście po wzięciu kredytu. Spawarka TIG AC DC MAGNUM THF 220S 200A PULS - 2400 zł. SPAWARKA TIG THF 238P PRO-X AC/DC MAGNUM -3182zł Spartus EasyTIG 200P AC/DC 10-200 A - 3100zł
Film jak zwykle ciekawy, mam takie pytanie, otóż czy dałoby radę przyspawać rurkę o ściance 0.3mm do płytki 1mm, obydwa detale z aluminium, złącze typu pachwina? Konkretnie chodzi mi o rurę pex z usuniętym płaszczem zewnętrznym (na metaliczny połysk), mi nie wychodzi :-( Jedyne co mi przychodzi na myśl to usunąć wewnętrzny pe w rurce i wsadzić jakieś wiertło żeby odbierało ciepło. Ciekawe czy to Kemppi przemysłowe dałoby radę na niskich prądach utrzymać je na realnej wartości tożsamej z nastawioną? bo mój chińczyk ewidentnie daje w trybie ac na początku, zawyżoną wartość
Wg. mnie to jest nie wykonalne przez spawanie. Za cienkie elementy. Może jakimś cudem by się dało. Prędzej lutowanie. Do czego to by miało służyć jeśli mogę wiedzieć? Może jakby wywinąć tą rurkę na boki to by było łatwiej tak czy owak ekstremalnie trudne.
@@topidrut1 Ok, rura pex fi16 ma służyć jako obwód anteny (z powodu ceny rzecz jasna :-)) ale jest to rozwiązanie sprawdzone i okazuje się że aluminiowa rurka o grubości ścianki 0.3mm z zapasem pracuje jako dobry przewodnik od 1MHz w górę i to dla prądów rzędu kilkudziesięciu amperów. Chodzi o to żeby końce pętli uczynić połączalnymi (dobrze w sensie elektrycznym) z kondensatorem przestrajanym. Generalnie pojedyncze miliomy zaczynają być szkodliwe na połączeniu cewka kondensator i jakby dospawać do tego alu rurki jakiś płaskownik pośredniczący w połączeniu z kondensatorem to by było lepsze połączenie niż jakieś objemki na rurkę. Nie jest to jakiś krytyczny problem bo można to obejść bez spawania a nawet bez specjalizowanego kondensatora niemniej jednak to jakieś tam wyzwanie jest :-) Dzięki za sugestię z lutowaniem, właśnie przeprowadziłem próbę i alumweld rozklepany młotkiem daje radę to spoić (oczywiście kupa ognia bo wewnętrzny pe się zapala ale to już coś :-) )
Lucjan, czy Twoim zdaniem spawanie felg i alufelg metodą TIG jest bezpieczne? Wg TÜV na tak naprawionych kołach nie wolno poruszać się po drogach publicznych. Dziękuje i życzę miłego dnia.
Jest odcinek o tym na moim kanale. Max to 70% wytrzymałości oryginalnej. Ja zawsze odradzam chć spawam. Robie to bo wiem że jak nie ja to ktoś to zrobi i raczej nie zgodnie ze sztuką.
Lucjanie ja mam następujące pytanie: chcę mieć jedną spawarkę do wszystkiego i znalazłem sobie TIG AC/DC 250A (deklarowane - firmy specjalnie nie podaję) Czy takie parametry pozwolą pospawać grubsze materiały rzędu 5 do maks 8 mm stal czarną? Docelowo będę się zajmował znacznie cieńszymi materiałami (w tym alu), ale przez pewien czas będę potrzebował popracować nad elementami konstrukcji z grubszej stali. Nie chcę mieć MIG oraz TIG bo to nie jest zastosowanie komercyjne więc skłaniam się ku 250A TIG. Czy takie rozwiązanie ma sens o ile deklarowane 250A są prawdziwe - nie chciałbym robić cudów wianków ani innych zabobonów aby pracować na grubszej stali?
Nawet jak będzie tam 180A to da radę taki materiał zespawać. Dla mojej spawarki dopiero blacha 10mm aluminium jest granicą trudną do zarobkowego spawania ma max 230A. Co nie zmienia faktu że spoiny po 10cm (pachwina na blachach 10mm alu) dałem radę zrobić po tym jak przedmiot się nagrzał. Nie jest to optymalne rozwiązania ale kilka szt da się tak zrobić.
Pytanie: Jak wystrzegać się spękań przy spawaniu aluminium? Po dwóch próbach za każdym razem materiał tak bardzo się nagrzewał, że pękał mimo ustawionej pulsacji. Oczywiście to wszystko w ramach nauki jednak co moge zrobić lepiej?
Powiedz dlaczego w przypadku spawania aluminium metodą mig nie ma konieczności stosowania prądu zmiennego. W metodzie mig nie ma potrzeby rozbijania tlenków?
@@topidrut1 z tego co mówiłeś w filmie w takim przypadku może być problem z zagrzaniem materiału. Czyli przy spawaniu mig powinniśmy dysponować większą mocą niż w przypadku urządzeń tig?
Opis jest tak piękny że aż trudno uwierzyć że to wszystko prawda. Ja osobiście uważam że te 3w1 czy nawet 4w1 to nie jest najlepszy pomysł. Jeśli to ma być głównie tig to bym kupił pojedyncze urządzenie do tego bo za te pozostałe rzeczy też się płaci. Szkoda płacić za coś z czego się nie korzysta. Chętnie bym sprawdził jak to działa.
@@topidrut1 No własnie miał byc sam Tig a tu opcja sie robi na mały kombajn lagowy i sie zastanawiam bo metody napewno zostały by wykorzystane.Pozdrawiam serdecznie.
witam czy istnieje na rynku jakakolwiek sensowna godna polecenia spawarka 3 w jednym czy coś takiego w ogóle ma sens czy lepiej kupić dobry mig jeśli tig używany jest bardzo rzadko.
Jest i kosztuje 60 000 ... dokładnie to multi źródło plus przystawki. Mam takie na 530A bardzo ciężkie do przemysłu. Tak na serio to lepiej nie płacić za coś czego nie używasz. Chińczyk 3 w 1 to nie jest dobry pomysł.
@@topidrut1 Na YT filmów nie brakuje, zastanawia mnie tylko, czy będzie się to liczyło jako "jakieś" doświadczenie. Czy będę mógł się pochwalić, że umiem spawać rury dozorowo.
Czyli nie ma spawarki tig jednej do każdego rodzaju blachy ? Bo chciałem kupić do domowych napraw czasami się coś urwie 🤔 Mam tanią spawarkę inwertorową ok 400zł MMA i niby tig ale tam za dużo ustawień nie ma tak że szału nie będzie. Butli nie mam tak że jeszcze tego tiga nie próbowałem jak to spawa. Błotniki przednie od c330 spawałem elektrodą otuloną punktowo bo blacha cienka a prądu nie ustawi się. Potem szpachla i malowanie 😂. Do 3000 tyś może by się kiedyś jakiegoś tiga kupiło tylko nie wiadomo jaki model i marka firmy 🤔
Wydaje mi sie żectig za 3000 to można by wybrać po tym jakibkolor sie podoba bo one są wszystkie podobne i działają i do znacznej większości prac hobbystycznych a nawet profesjonalnych bedzie ok
Podpisuję się pod tym,skoro kupiłeś drogą profesjonalną spawarkę to dokup sobie chłodnicę!!!.A oszczędzisz sobie wiele nerwów z przegrzewanym palnikiem nawet przy spawaniu amatorskim!!!!.
Człowieku co Ty bredisz MIGiem nie trzeba się nic uczyć 🤣,dam ci 20 tonowy dwu teownik pod np.parking podziemny stopa 80- 100mm. grub. 500A Filet weld na 10 ,lub piony przy choćby 30mm. grub.spawanie overhead na trzy i więcej, popłakał byś się przy tych "podstawach" w spawaniu MiG ciężkiej stali i wrócił do swojej ładowarki i topił bzdury przy średnio 130A, trzymałeś kiedyś w rękach duży torch (uchwyt) chłodzony wodą z 600A mig przez 7 godzin dziennie ,w dwunastu spawaczy w sześć miesięcy na zmiany po trzech przerabiamy 1000ton, lub 11 piętrowe kotły na elektrowni dodam że on wisi ,kilka set ton ,to też nie trzeba umieć tak 😆, nie masz pojęcia co mówisz, przeszło 20 lat temu jak zaczynałem to nawet bramę trzeba było umieć ładnie pospawać a nie posmarkać,lawety piony do 3mm.- 5mm.grub.wszystko musiało być perfekt z odpowiednim prądem. To tyle i jak naj prościej dla nie zorientowanych w temacie do końca,mam na myśli początkujących. A Ty poduczyć się trochę bo podejrzewam że z kotła rury ciśnieniowej byś nie dał byś rady Tig iem a już w lustrze (bo rura idzie np. blisko kotła) w ciasnych miejscach prawie głową w dół😅 . Z góry przepraszam za angielski w nazwach techniki spawania ale nie mieszkam w Polsce od 20lat i trochę się mi zapomniało.Pospawelem dziesiątki elektrowni z ciekawostek budynek google w Dublinie nawet wiem jaką grubość farby sobie zażyczyli. Także Tig łatwiej opanować jak wiesz jak daną stał spawać ,a do MiG powyżej 5-10ton w każdej pozycji i technice trzeba mieć wiedzę duże doświadczenie i silną ręką. Na Twoją obronę powiem tylko że owszem MiG jest łatwy jak spaważ żonie podstawki na kwiaty do płotu lub sąsiadów bramę, ale niech Ci się też nie wydaje że wszystkie hale magazyny i elektrownie centra handlowe pospawał Janusz z warsztatu samochodowego MiG iem 25%200A
Całkowicie się z tobą zgadzam. Nie umiem spawać migiem dlatego nawet koparkę spawałem tigiem. Oczywiście że spawanie mig też wymaga nauki szczególnie w zastosowaniach jak podałeś. Jednak tu jest mowa o początkach początków. Pachwinę nabocznie migiem położy wiele osób, po godzinie nauki albo szybciej a to samo tigiem zajmie ... dużo więcej żeby efekt był zadowalający. Zakładam że ktoś doświadczony ustawi spawarki i mniej więcej wyjaśni o co chodzi. W tigu na początku cięgle się szlifuje elektrody bo łatwo ją utopić nie da się przytrzymać drugą ręką (ok czasem się da do szczepienie). Widzowie którym się wyjaśnia różnicę między metodami spawania raczej nie są spawaczami i raczej szukają odpowiedzi jak zespawać żonie podstawki pod kwiatek, taczkę, tłumik coś w samochodzie czy przy płocie i to najlepiej spawarką która kosztuje tyle co potencjometr do mojego palnika MIG. Na innych moich filmach widać czym spawam i mniej więcej jak mi to idzie. Chyba tylko Adi jest prawdziwym spawaczem co coś nagrywa reszta tak jak ja coś tam dłubie trochę wie ale tą wiedzą się dzieli, czasem dzielimy się niewiedzą czasem głupotami ale przynajmniej jest miejsce do dyskusji. Miłego dnia!
@@topidrut1 Dziękuję za odpowiedź i muszę przyznać że trochę mnie poniosło tzn. za dosadnie napisałem za co z góry przepraszam, ale czuję że ten typ spawania jest nie doceniany bo ludzie kojarzą "a wujek ma w garażu i też spawa MiG em". Anyway😉 pozdrawiam i życzę również miłego dnia.
Chryste aż się czuje głupi jak mówisz 😂 marzę o tym żeby nauczyć się spawać TIG. Widziałem kiedyś że można spawać TIG tak samo jak MIG tzn nie trzymam drutu w ręce tylko normalnie wysuwa się ze środka jak w MIG nie wiem czy tak Można ? Nie jest wtedy łatwiej ? Np dla początkujących czy coś ? Czy się mylę i to bzdura ?
@@topidrut1 yyy tak tak to wiem jak to działa ale tutaj robimy to rzecznie a w MIG rozwija się automatycznie prawda ? I chodzi mi o to czy daloby się zmienić gaz oraz drut i w taki sposób spawać albo czy są takie spawarki ?
Bzdury opowiadasz Lucjanie. Tigiem spawasz wszystko. Nie jest trudną metodą, wymaga tylko cierpliwości co do ostrzenia elektord. Najpierw jest stal czarna potem alu a na samym końcu niklochromaliny nierdzewne i kwasoodporne taka jest kolejność łatwego spawania materiału. Stal czarna jest niestety bardzo wymagająca.
Skoro taka kolejność to ciekawe czy łatwiej pospawać blachę 0,5 mm kwas do 10mm czy 0,5 alu do 10 mm. Ja to wiem inni też ale nie wiem czy Ty to wiesz😀
@@ukaszmisztal2044 nie pieprz wieprzu. Spawałem cienki blaszki węglówki oraz nierdzewki elektordą ziem rzadkich 2.0 to przy 120 amperach nie mogłem zrobić przetopu w weglówce bo spoina była wypukła za to w nierdzewnce przy tej samej grubości amperażu i elektrodzie przepalałem na wylot
@@2fast2furious53po 1 nie jesteśmy kolegami z Wieprzem to do kolegi mów sobie a po 2 przy blachach nierdzewnych używa się mniejszych amperazy a ja porównywałem alu do blach nierdzewnych jakbyś nie doczytał nie do stali
Proszę zadawać pytania do następnego odcinka w miarę możliwości będę się starał odpowiedzieć. Może zrobić live?
Mam tiga z programem mix co to i doczego zastosować.
Puls też jest czarną magią.😁
Raczej nie jestem bardziej doświadczony ale dla potomności dodam swoje 3 grosze. Jeśli myslicie o tigu, zapomnijcie o 3w1. Do spawania nawet raz na rok, szkoda kasy żeby osobno dokupować palnik i butlę z argonem. W takich maszynkach najczęściej będzie LIFT. To przechodzi jak macie doświadczenie i potrzebujecie pospawać dłuższe odcinki. Ale jak macie doświadczenie to nie spawanie zabawkami. Nawet do drobnych i rzadkich prac lepiej wydać więcej na przynajmniej dedykowanym do tig urządzeniom. Jeśli myślicie poważnie o tigu, nie ważne czy ac czy dc. Warto wydać więcej. Tu nie ma "a jakoś to będzie" tylko nawet jako amator możecie się nieraz przyprawić o siwe włosy walcząc z małą naprawą. I małą jest tu kluczem. Tig jest bardziej do drobnych/małych (pojęcie względne) prac, daje znakomitą kontorlę nad tym co robicie. Tanie "zabawki" a zwłaszcza 3w1 tego niestety nie dają. Wystarczy sobie wyobrazić zajarzanie łuku który nie koniecznie chce odpalić tam gdzie chcemy i kończy się zrywaniem zamiast wygaszeniem niższym prądem w miejscu gdzie chcemy z zachowaniem osłony.
Dzięki za odcinek, bardzo chętnie posłucham. Polecam wszystkim komentować dla zasięgu tego mądrego człowieka 😎
Lucjan ogrom wiedzy i merytoryki zawarte w filmie, liczę na to, że jako amator co jakiś czas będę dostawał dawkę wiadomości które mnie jako spawaczowi amatorowi pomogą w majsterkowaniu.
Dobrze Pan wytłumaczył!
Dziękuję
Jestem za przejście krok po kroku po ustawieniach tiga. Mam już parę lat spartusa220 AC⚡ DC i ni ujjja nie miał mi kto tego dokładnie wyjaśnić oprócz jakiś suchych faktów z instrukcji i paru ludzi którzy mówili że tak ma być nie dowiedziałem o zależnościach parametrów. Ta więc jestem jak najbardziej na Tak żebyś omówił dogłębnie ten temat. I ten tego chłodnicę i przewód wodny też kupiłem ale jakoś nie było czasu rozpakować 🤣🤣🤣
daje suba flaga mile widziana,pozdrawiam i mam nadzieje ze duzo od kolegi sie naucze
Krótko i merytorycznie. Jak zawsze podziw i szacunek dla wiedzy i umiejętności. Chylę czoła z wanny i szklanicy substancji zmieszanej ze znanym napojem zawierającym chininę. Ciekawym jestem Twojego warsztatu. Jeśli to nie problem to zrób krótki film. Pozdrawiam.
Dziękuję za ten film. Kawał dobrej roboty!
Same witaminy a szczególnie przy aluminium .a wypłata lipna
Pozdrawiam i zdrowia
Bardzo pouczający materiał filmowy. Moja "przygoda ze spawaniem zawodowo się skończyła, ale warto posłuchać chociaż dla przypomnienia. Pozdrawiam
Dziękuję! Awatar poznaje z tychłika 😀
Bardzo fajny odcinek, czekam na kolejne
Dzięki twojemu kanałowi kupiłem sobie amatorsko TIGa z MMA i liczę na więcej takich wykładów.
@Malinowy Gościu mg TIG Sherman 200A DC HF IGBT
Dziękuję za odcinek
Nie wiem czym jest metoda TIG wiem że ja mam TIKi jak widzę twój nowy materiał i nie umiem się powstrzymać od kliknięcia w niego. Zabieram się za oglądanie i pozdrawiam!
Tyle to na kursie tig nie mówią co Lucjan na kanale 😜
Bo na kursie się nie nauczysz spawać 😀 to tylko i wyłącznie praktyka 😀
@@ukaszmisztal2044 Zgadza się 🍻
Dzięki za film. Fajnie i prosto w wytłumaczone. Pozdrawiam
Bardzo dobre spostrzeżenie dot. różnicy między drogim a tanim tigiem. Na kursie uczyłem się przemysłowym Lorchem 350A i zajarzenie łuku pilotującego było nawet z 2-3 cm, a gdy kupiłem urządzenie tig za 2200 pln, no to elektrodę muszę trzymać bardzo blisko materiału, aby zajarzyć łuk.
Dzięki za odcinek, fajnie na spokojnie wyszystko wytłumaczone :)
Super porady. Dzięki, jesteś spoko gość! 👍🏻
Dobry i pomocny film ale oprócz prądu AC/DC może też coś na temat prądu mieszanego MIX, parametry i do czego stosować ?
super rozkmina
Super odcinek dobra robota
No wydaje mi się że bardzo wyczerpałeś Panie temat. Też to zauważyłem w pracy mogłem sobie zmieniać łuk pilotujący na prąd do spawania kiedy chciałem i jak chciałem a u siebie w shermanie jak chce wrócić na łuk pilotujący to się wyłącza całkiem denerwujące ale no cóż na ile stać takie się ma. Koniec końców fajnie opowiedziane i wyczerpany temat.
Witam. Jeśli to nie problem to będę wdzięczny jeśli wspomnisz coś o kształtach fali AC/DC.
Meeeega film, kusi mnie tig, kolektory bym sobie wyspawał. Rozwaliłeś mnie z tym naciskaniem i puszczaniem przycisku, że to działa ale Kemppi to inny świat. To przypomina spawanie palnikiem acetylen- tlen jak się przegrzewa to odsuniesz palnik albo wyżej. Pozdrawiam! Jaki masz mikrofon, na kablu krawatowy?
Mikrofon bezprzewodowy: www.ceneo.pl/38049012#crid=490327&pid=21026 - żeby go podłączyć do smartfona trzeba jeszcze przejściówkę - www.ceneo.pl/47399045#crid=490330&pid=21026
Mikrofon bezpośrednio do smartfona:
www.ceneo.pl/40547247#crid=490328&pid=21026
Gdybym miał warunki to kupiłbym sobie małego tiga ;) fajny odcinek. Pozdrawiam
Tigiem można spawać w kuchni w bloku w garniturze. Zupełnie inna sprawa cięcie kątówką 🤣
@@topidrut1 w sumie to mam swój kąt 10m2 ale tam zajmuję się bardziej elektroniką, RC, no i trzymam cały sprzęt karpiowy ;)
Taki tig, mocno średnia półka, to jaki jest koszt mniej więcej?
@@polska_niegotowa Ostatnio Lucjan mówił że używa sprzętu który nowy kosztuje coś ok 20k.
Ja kupiłem ostatnio Spartusa 220AC/DC za 2200zl używana, nowa coś ok 2800.
@@polska_niegotowa Ciężko mi się wypowiadać na temat sprzętu i jego cen. Tig DC widzę że ok 2000 powinno spawać. Ciężko o średnią półkę nie miałem innej marki w ręce niż kemppi i magnum czyli albo pro albo chińczyk.
@@myoniwy Spawałeś nim aluminium?
może o migu jeszcze taki odcinek
TIG ma jedną przewagę nad MAG w przypadku stali czarnej: przyjemne ciche, nie ma odprysków i iskier i jest czysto ;-).
👏👏💪👍
Witam proszę o pomoc w wybraniu spawarki jestem nie doświadczony ale z dużymi wymaganiami z małą kasą chcę zainwestować w sprzęt jak najbardziej uniwersalny, próbowałem spawałem do tej pory tig lift na spawarce którą zakupiłem MIGOMAT Magnum MIG 220 MAG ALU SYNERGIA ,tig lift to tragedia chcę skompletować sprzęt, a co będę spawać czas pokarze.
Mój wybór padł na ten sprzęt oczywiście po wzięciu kredytu.
Spawarka TIG AC DC MAGNUM THF 220S 200A PULS - 2400 zł.
SPAWARKA TIG THF 238P PRO-X AC/DC MAGNUM -3182zł
Spartus EasyTIG 200P AC/DC 10-200 A - 3100zł
Chodzi o spawarkę tig Ac/Dc. Ostatnio miałem przyjemność spawać kilka godzin magnum i byłem miło zaskoczony. Model muszę sprawdzić to dodam puźniej
ok
Magnum THF 235 Puls AC/DC
zrobisz jakis materiał o spawaniu cienkich blach tj. 0.5-0.8 mm?
Jakiś konkretny przypadek czy bardziej ogólnie? Mogę zrobić.
@@topidrut1 ogolny materiał. Jak ty byś to zrobił chętnie bym się douczył na ten temat
Film jak zwykle ciekawy, mam takie pytanie, otóż czy dałoby radę przyspawać rurkę o ściance 0.3mm do płytki 1mm, obydwa detale z aluminium, złącze typu pachwina? Konkretnie chodzi mi o rurę pex z usuniętym płaszczem zewnętrznym (na metaliczny połysk), mi nie wychodzi :-( Jedyne co mi przychodzi na myśl to usunąć wewnętrzny pe w rurce i wsadzić jakieś wiertło żeby odbierało ciepło. Ciekawe czy to Kemppi przemysłowe dałoby radę na niskich prądach utrzymać je na realnej wartości tożsamej z nastawioną? bo mój chińczyk ewidentnie daje w trybie ac na początku, zawyżoną wartość
Wg. mnie to jest nie wykonalne przez spawanie. Za cienkie elementy. Może jakimś cudem by się dało. Prędzej lutowanie. Do czego to by miało służyć jeśli mogę wiedzieć? Może jakby wywinąć tą rurkę na boki to by było łatwiej tak czy owak ekstremalnie trudne.
@@topidrut1 Ok, rura pex fi16 ma służyć jako obwód anteny (z powodu ceny rzecz jasna :-)) ale jest to rozwiązanie sprawdzone i okazuje się że aluminiowa rurka o grubości ścianki 0.3mm z zapasem pracuje jako dobry przewodnik od 1MHz w górę i to dla prądów rzędu kilkudziesięciu amperów. Chodzi o to żeby końce pętli uczynić połączalnymi (dobrze w sensie elektrycznym) z kondensatorem przestrajanym. Generalnie pojedyncze miliomy zaczynają być szkodliwe na połączeniu cewka kondensator i jakby dospawać do tego alu rurki jakiś płaskownik pośredniczący w połączeniu z kondensatorem to by było lepsze połączenie niż jakieś objemki na rurkę. Nie jest to jakiś krytyczny problem bo można to obejść bez spawania a nawet bez specjalizowanego kondensatora niemniej jednak to jakieś tam wyzwanie jest :-)
Dzięki za sugestię z lutowaniem, właśnie przeprowadziłem próbę i alumweld rozklepany młotkiem daje radę to spoić (oczywiście kupa ognia bo wewnętrzny pe się zapala ale to już coś :-) )
Film super, kupiłem spawarkę Tig firmy Re-onlas lastechniek mam problem z ustawieniem proszę o kontakt
Nie mam pojęcia co to za spawarka. Tutaj można zapytać o więcej.
Lucjan, czy Twoim zdaniem spawanie felg i alufelg metodą TIG jest bezpieczne? Wg TÜV na tak naprawionych kołach nie wolno poruszać się po drogach publicznych. Dziękuje i życzę miłego dnia.
Jest odcinek o tym na moim kanale. Max to 70% wytrzymałości oryginalnej. Ja zawsze odradzam chć spawam. Robie to bo wiem że jak nie ja to ktoś to zrobi i raczej nie zgodnie ze sztuką.
Lucjan co z Twoją youtuberską brodą?
Żona marudziła że ją łaskocze... 😀 żonie się nie odmawia!
Lucjanie ja mam następujące pytanie: chcę mieć jedną spawarkę do wszystkiego i znalazłem sobie TIG AC/DC 250A (deklarowane - firmy specjalnie nie podaję) Czy takie parametry pozwolą pospawać grubsze materiały rzędu 5 do maks 8 mm stal czarną? Docelowo będę się zajmował znacznie cieńszymi materiałami (w tym alu), ale przez pewien czas będę potrzebował popracować nad elementami konstrukcji z grubszej stali. Nie chcę mieć MIG oraz TIG bo to nie jest zastosowanie komercyjne więc skłaniam się ku 250A TIG. Czy takie rozwiązanie ma sens o ile deklarowane 250A są prawdziwe - nie chciałbym robić cudów wianków ani innych zabobonów aby pracować na grubszej stali?
Nawet jak będzie tam 180A to da radę taki materiał zespawać. Dla mojej spawarki dopiero blacha 10mm aluminium jest granicą trudną do zarobkowego spawania ma max 230A. Co nie zmienia faktu że spoiny po 10cm (pachwina na blachach 10mm alu) dałem radę zrobić po tym jak przedmiot się nagrzał. Nie jest to optymalne rozwiązania ale kilka szt da się tak zrobić.
@@topidrut1 dzięki Lucjan :*
Pytanie: Jak wystrzegać się spękań przy spawaniu aluminium? Po dwóch próbach za każdym razem materiał tak bardzo się nagrzewał, że pękał mimo ustawionej pulsacji. Oczywiście to wszystko w ramach nauki jednak co moge zrobić lepiej?
Spawałeś bez drutu?
Powiedz dlaczego w przypadku spawania aluminium metodą mig nie ma konieczności stosowania prądu zmiennego. W metodzie mig nie ma potrzeby rozbijania tlenków?
Tam to działa 100% czasu bo plus jest "na drucie". Przydaje się puls i podwójny puls szczegulnie w przymusowych pozycjach spawania.
@@topidrut1 z tego co mówiłeś w filmie w takim przypadku może być problem z zagrzaniem materiału. Czyli przy spawaniu mig powinniśmy dysponować większą mocą niż w przypadku urządzeń tig?
@@jakub9526 Nie, odwrotnie moc na palniku TIG jest tracona a w MIG/MAG służy do topienia drutu więc jest lepiej wykorzystana.
Lucek spawarka spartus Multi Pro 200. co sądzisz?
Opis jest tak piękny że aż trudno uwierzyć że to wszystko prawda. Ja osobiście uważam że te 3w1 czy nawet 4w1 to nie jest najlepszy pomysł. Jeśli to ma być głównie tig to bym kupił pojedyncze urządzenie do tego bo za te pozostałe rzeczy też się płaci. Szkoda płacić za coś z czego się nie korzysta. Chętnie bym sprawdził jak to działa.
@@topidrut1 No własnie miał byc sam Tig a tu opcja sie robi na mały kombajn lagowy i sie zastanawiam bo metody napewno zostały by wykorzystane.Pozdrawiam serdecznie.
witam czy istnieje na rynku jakakolwiek sensowna godna polecenia spawarka 3 w jednym czy coś takiego w ogóle ma sens czy lepiej kupić dobry mig jeśli tig używany jest bardzo rzadko.
Jest i kosztuje 60 000 ... dokładnie to multi źródło plus przystawki. Mam takie na 530A bardzo ciężkie do przemysłu. Tak na serio to lepiej nie płacić za coś czego nie używasz. Chińczyk 3 w 1 to nie jest dobry pomysł.
Myślisz, że można się w domowych warunkach nauczyć spawania rur doczołowo, w tym HL-045 elektrodą?
Doborze żeby ktoś to pokazał.
@@topidrut1 Na YT filmów nie brakuje, zastanawia mnie tylko, czy będzie się to liczyło jako "jakieś" doświadczenie. Czy będę mógł się pochwalić, że umiem spawać rury dozorowo.
@@Sentenza-r3g Raczej papier jest potrzebny choć różne rzeczy mnie nie zdziwią. Jak umiesz papier łatwo zrobić.
@@topidrut1 Właśnie o to chodzi. Papier zawsze można zrobić, a poćwiczyć nie ma jak bo nigdzie nie dopuszczą bez papieru i doświadczenia.
Czyli nie ma spawarki tig jednej do każdego rodzaju blachy ? Bo chciałem kupić do domowych napraw czasami się coś urwie 🤔 Mam tanią spawarkę inwertorową ok 400zł MMA i niby tig ale tam za dużo ustawień nie ma tak że szału nie będzie. Butli nie mam tak że jeszcze tego tiga nie próbowałem jak to spawa. Błotniki przednie od c330 spawałem elektrodą otuloną punktowo bo blacha cienka a prądu nie ustawi się. Potem szpachla i malowanie 😂. Do 3000 tyś może by się kiedyś jakiegoś tiga kupiło tylko nie wiadomo jaki model i marka firmy 🤔
Wydaje mi sie żectig za 3000 to można by wybrać po tym jakibkolor sie podoba bo one są wszystkie podobne i działają i do znacznej większości prac hobbystycznych a nawet profesjonalnych bedzie ok
DOBRZE aby spawacz miał puls 🤣🤣🤣
Podpisuję się pod tym,skoro kupiłeś drogą profesjonalną spawarkę to dokup sobie chłodnicę!!!.A oszczędzisz sobie wiele nerwów z przegrzewanym palnikiem nawet przy spawaniu amatorskim!!!!.
Człowieku co Ty bredisz MIGiem nie trzeba się nic uczyć 🤣,dam ci 20 tonowy dwu teownik pod np.parking podziemny stopa 80- 100mm. grub. 500A Filet weld na 10 ,lub piony przy choćby 30mm. grub.spawanie overhead na trzy i więcej, popłakał byś się przy tych "podstawach" w spawaniu MiG ciężkiej stali i wrócił do swojej ładowarki i topił bzdury przy średnio 130A, trzymałeś kiedyś w rękach duży torch (uchwyt) chłodzony wodą z 600A mig przez 7 godzin dziennie ,w dwunastu spawaczy w sześć miesięcy na zmiany po trzech przerabiamy 1000ton, lub 11 piętrowe kotły na elektrowni dodam że on wisi ,kilka set ton ,to też nie trzeba umieć tak 😆, nie masz pojęcia co mówisz, przeszło 20 lat temu jak zaczynałem to nawet bramę trzeba było umieć ładnie pospawać a nie posmarkać,lawety piony do 3mm.- 5mm.grub.wszystko musiało być perfekt z odpowiednim prądem. To tyle i jak naj prościej dla nie zorientowanych w temacie do końca,mam na myśli początkujących.
A Ty poduczyć się trochę bo podejrzewam że z kotła rury ciśnieniowej byś nie dał byś rady Tig iem a już w lustrze (bo rura idzie np. blisko kotła) w ciasnych miejscach prawie głową w dół😅 .
Z góry przepraszam za angielski w nazwach techniki spawania ale nie mieszkam w Polsce od 20lat i trochę się mi zapomniało.Pospawelem dziesiątki elektrowni z ciekawostek budynek google w Dublinie nawet wiem jaką grubość farby sobie zażyczyli. Także Tig łatwiej opanować jak wiesz jak daną stał spawać ,a do MiG powyżej 5-10ton w każdej pozycji i technice trzeba mieć wiedzę duże doświadczenie i silną ręką.
Na Twoją obronę powiem tylko że owszem MiG jest łatwy jak spaważ żonie podstawki na kwiaty do płotu lub sąsiadów bramę, ale niech Ci się też nie wydaje że wszystkie hale magazyny i elektrownie centra handlowe pospawał Janusz z warsztatu samochodowego MiG iem 25%200A
Całkowicie się z tobą zgadzam. Nie umiem spawać migiem dlatego nawet koparkę spawałem tigiem. Oczywiście że spawanie mig też wymaga nauki szczególnie w zastosowaniach jak podałeś. Jednak tu jest mowa o początkach początków. Pachwinę nabocznie migiem położy wiele osób, po godzinie nauki albo szybciej a to samo tigiem zajmie ... dużo więcej żeby efekt był zadowalający. Zakładam że ktoś doświadczony ustawi spawarki i mniej więcej wyjaśni o co chodzi. W tigu na początku cięgle się szlifuje elektrody bo łatwo ją utopić nie da się przytrzymać drugą ręką (ok czasem się da do szczepienie). Widzowie którym się wyjaśnia różnicę między metodami spawania raczej nie są spawaczami i raczej szukają odpowiedzi jak zespawać żonie podstawki pod kwiatek, taczkę, tłumik coś w samochodzie czy przy płocie i to najlepiej spawarką która kosztuje tyle co potencjometr do mojego palnika MIG. Na innych moich filmach widać czym spawam i mniej więcej jak mi to idzie. Chyba tylko Adi jest prawdziwym spawaczem co coś nagrywa reszta tak jak ja coś tam dłubie trochę wie ale tą wiedzą się dzieli, czasem dzielimy się niewiedzą czasem głupotami ale przynajmniej jest miejsce do dyskusji.
Miłego dnia!
@@topidrut1 Dziękuję za odpowiedź i muszę przyznać że trochę mnie poniosło tzn. za dosadnie napisałem za co z góry przepraszam, ale czuję że ten typ spawania jest nie doceniany bo ludzie kojarzą "a wujek ma w garażu i też spawa MiG em". Anyway😉 pozdrawiam i życzę również miłego dnia.
Chryste aż się czuje głupi jak mówisz 😂 marzę o tym żeby nauczyć się spawać TIG. Widziałem kiedyś że można spawać TIG tak samo jak MIG tzn nie trzymam drutu w ręce tylko normalnie wysuwa się ze środka jak w MIG nie wiem czy tak Można ? Nie jest wtedy łatwiej ? Np dla początkujących czy coś ? Czy się mylę i to bzdura ?
Drutu się nie trzyma ale podaje ciągle lub przerywanie tak jak w palniku mig. Odpowiedni ruch palców.
@@topidrut1 yyy tak tak to wiem jak to działa ale tutaj robimy to rzecznie a w MIG rozwija się automatycznie prawda ? I chodzi mi o to czy daloby się zmienić gaz oraz drut i w taki sposób spawać albo czy są takie spawarki ?
@@tomasz7847 są przystawki do podawania drutu do tiga. Chyba że coś źle zrozumiałem
@@topidrut1 to raczej było pytanie 🙂 sam nie wiem a jak to się nazywa to sprawdzę
bajera ;)
Ta flaga jest najlepsza śmierć wrogom ojczyzny śmierć śmierć śmierć
Bzdury opowiadasz Lucjanie.
Tigiem spawasz wszystko.
Nie jest trudną metodą, wymaga tylko cierpliwości co do ostrzenia elektord.
Najpierw jest stal czarna potem alu a na samym końcu niklochromaliny nierdzewne i kwasoodporne taka jest kolejność łatwego spawania materiału. Stal czarna jest niestety bardzo wymagająca.
Obywatelu nie pieprz bez sensu i słuchaj ze zrozumieniem lub kup sobie aparat słuchowy .
Skoro taka kolejność to ciekawe czy łatwiej pospawać blachę 0,5 mm kwas do 10mm czy 0,5 alu do 10 mm. Ja to wiem inni też ale nie wiem czy Ty to wiesz😀
@@ukaszmisztal2044 nie pieprz wieprzu. Spawałem cienki blaszki węglówki oraz nierdzewki elektordą ziem rzadkich 2.0 to przy 120 amperach nie mogłem zrobić przetopu w weglówce bo spoina była wypukła za to w nierdzewnce przy tej samej grubości amperażu i elektrodzie przepalałem na wylot
@@2fast2furious53po 1 nie jesteśmy kolegami z Wieprzem to do kolegi mów sobie a po 2 przy blachach nierdzewnych używa się mniejszych amperazy a ja porównywałem alu do blach nierdzewnych jakbyś nie doczytał nie do stali
@@ukaszmisztal2044 hatfu na alu nie piszę o alu bo to mnie nie interesuje.