Týden mozku 2023 - Nové cesty k pochopení onemocnění mozku

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 мар 2023
  • prof. MUDr. Přemysl Jiruška, Ph.D., Ústav fyziologie, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova, Epileptologické výzkumné centrum (EpiReC)
    Technologický pokrok 21. století poskytl neurovědcům jedinečné nástroje a techniky, které umožňují výzkum mozku a jeho nemocí v oblastech, jež doposud nebylo možné studovat. Cílem přednášky je seznámit posluchače s moderními molekulárně-genetickými technikami, které odhalují příčiny nemocí mozku, ale zároveň umožňují vytvářet realistické modely nemocí nervového systému či vytvářet vlastní mozkovou tkáň pacienta, ve které lze studovat jak příčiny nemoci, tak testovat léčbu šitou na míru. Nejnovějšími optofyziologickými metodami lze sledovat v reálném čase aktivitu mozkových buněk, uvolňování neuropřenašečů či pozorovat, jak se mění struktura mozku na buněčné úrovni v čase. S pomocí optogenetických a chemogenetických technik lze velmi přesně aktivovat či tlumit nervové buňky a studovat úlohu specifických neuronů na vzniku nemoci či při jejích projevech. Všechny tyto nástroje vědcům přinášejí detailní a ucelený pohled na buněčné pochody, které se podílejí na mechanismech onemocnění mozku. Příklady využití těchto sci-fi technik v praxi budou demonstrovány na moderním výzkumu epilepsie, který probíhá v Epileptologickém výzkumném centru EpiReC.
    Prof. Přemysl Jiruška je vedoucím Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty UK. Ve svém výzkumu se zaměřuje na příčiny epilepsie, mechanismy vzniku záchvatů a nové možnosti léčby. Prof. Jiruška je vedoucím projektu Epileptologického výzkumného centra EpiReC, jehož misí je otevřít cestu k novým účinným způsobům prevence, diagnostiky a léčby epilepsie.
  • НаукаНаука

Комментарии •