Panie Arkadiuszu, wiele nagrań fotografów obejrzałem, ale to, co Pan zrobił zrobiło na mnie wrażenie. Nie udaje Pan Greka, mówi po ludzku, a przy tym czuje się, że ma Pan coś ważnego do powiedzenia. Proszę o więcej. Używam od lat Nikona amatorskiego, najpierw był D5000, teraz D5300. Ostatnio kupiłem bezlusterkowca Lumix DMC LX-100 i lubię tę zabawkę. Kupiłem również (aby porównać ) używanego Canona EOS 2000D, ale nie miałem jeszcze czasu, aby go przetestować. Do Nikona mam obiektywy NIKKOR A- FP 18-55, AF-S NIKKOR 55-200 (bardzo go lubię), stalkę AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8G oraz SIGMĘ 18:300 1:3.5- 6.3. Tym ostatnim próbuję fotografować księżyc, ale pomimo skalibrowania, nie uzyskuję zadowalającej ostrości. A, zapomniałbym mam -moim zdaniem przyzwoity - statyw Sirui. Mam niemal 50-letnią praktykę (amatorską!), zaczynałem Druhem, potem Smieną 4, Zorki 3, Startem 66, Zenitami, (np. 12) różnymi innymi analogowymi: Sony, Samsung, trudno zliczyć. Moje najlepsze zdjęcia, to te zrobione Startem 66. A zdjęcia księżyca - porażka. Natomiast krajobrazy lub martwa natura - nie narzekam. Czy ma Pan jakieś wskazówki dotyczące zdjęć księżyca lub nieba?
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Fotografowanie Księżyca jest najłatwiejsze podczas jego wschodu lub zachodu, gdy nie świeci zbyt jasno na wysokości. Nie wiem, czy problemem jest słaba jakość optyki czy względy techniczne. Ważne jest, aby wyłączył Pan stabilizację obiektywu (jeśli dostępna), gdy aparat stoi na statywie. Niestety, Nikon D5300 nie ma funkcji wstępnego podnoszenia lustra przed zrobieniem zdjęcia, ale warto użyć trybu opóźnienia ekspozycji, aby zminimalizować drgania. Proszę tak dostosować parametry ekspozycji (czas/przysłona/ISO), aby uniknąć rejestrowania ruchu Księżyca na zdjęciu. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem 🙂 Pozdrawiam i życzę pomyślność w Nowym 2024 Roku!
Kolego...proste ale sycące. Oglądałem filmiki wielu ,, profesorów,,🎓wszystko wiedzących. Jakie super body,a jakie obiektywy. Po prostu celebryci,a nie pasjonaci fotografii. Twój filmik dla początkujących prosty i szczery. Co prawda nie jestem początkującym ale nie przeszkadza posłuchać innych. Przekaz był prosty bo taki miał być.Tak trzymaj.....pozdrawiam.
Brawo Arku. Materiał świetny, a filmy i zdjęcia jak zawsze cudo. Pozdrawiam i u mnie g2 z ręki na 600 też stwarza problem, raczej ja stwarzam ten problem bo na statywie ostro. Do zobaczenia. Wpadaj na Rokitę🌳🌲🌳
Wiem, stary film, ale 4:40 kupiłem w tym miesiącu (grudzień 2024) takiego właśnie Tamrona 150-600 g1 za 3000 pln. Do tego Nikon D5300 z kitowym Nikkorem 18-105 za 1500. Przesiadka na ten zestaw z Pentaxa K30 z obiektywem Pentax 55-300 to moje spełnienie marzeń.
Gratuluję zakupu! 😊 Wydaje mi się, że 3000 PLN za wersję G1 to trochę sporo - sam sprzedałem ten obiektyw za 2200 PLN. Niemniej jednak myślę, że będziesz zadowolony z tego wyboru. Pamiętam, że kiedy ten obiektyw trafił do mojego zestawu, umożliwił mi uchwycenie kadrów, które wcześniej były poza moim zasięgiem. Byłem z niego naprawdę bardzo zadowolony. Jeszcze raz gratuluję zakupu i życzę świetnych kadrów! 😊
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wszystkie Pańskie wskazówki stosuję. Myślę, że powinienem poeksperymentować z czasem naświetlania (stosuję F11, migawkę 1/100 przy ISO 100 lub 1/200 przy ISO 200), a może poczekać do mroźnej pogody, gdy powietrze będzie bardziej stabilne. Serdecznie pozdrawiam życząc Panu wielu ciekawych zdjęć, a sobie więcej czasu na np. śledzenie Pańskiego kanału.
Sprzęt niewątpliwie pomaga i uważam, że warto kupić maksymalnie dobry na jaki można sobie pozwolić, ale nie jest tak, że tym budżetowym nie da się robić zdjęć. Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Też masz laika od mojej osoby, bo ostatnio zauważyłem że coraz częściej na podobnych filmach niektórzy znawcy operują obiektywami od 25000pln w górę i się we wszystkim wymądrzają, i dają rady tym których nie jest stać wydawać na sprzęt kosmicznych kwot! i to dosłownie bo każdy kto popatrzy to wie ile kosztują stałe obiektywy rzędu 400 czy 500 lub 600 -tka pomijam statywy za 4000 czy więcej pln. o głowicach nie wspomnę .A nikt nie potrafi się zastanowić że nie każdego stać na korpusy za 20.000 pln czy więcej ,nie wspominając już o obiektywach! A gdzie jeszcze dodatkowe akcesoria ,filtry, monopod czy gimbal, plecak ,karty, zapasowe akumulatory i wiele,wiele innych drobnych rzeczy które mogą się przydać... no i wyjazdy do Norwegii , totalne bzdury onanistów sprzętowych.Sam fotografuję już od około 40 lat i mam taki sam korpus jak ty i na razie mi wystarcza i nie jestem zawodowym fotografem tylko zaawansowanym amatorem .Sam zaczynałem od ruskiej smieny i wiem jak to jest chcieć a niewiele móc ,stąd popieram twoje podejście do t.z.w. fotografii dla wszystkich np.Nikon d90 do dziś będzie robił dobre zdjęcia dla kogoś kto zaczyna czy się uczy jest w stanie za parę set złotych zacząć fotografować i robić dobre zdjęcia! A jak się utwierdzi w tym że będzie to robił nadal może w miarę potrzeb powoli zmieniać sprzęt na lepszy i taki który potrzebuje do konkretnej fotografii np. macro czy ptaków czy portretu. A nie D5 sigma 500 f4 nówka i jestem zawodowiec ,a wy wszyscy słuchajcie tylko moich rad bo ja wszystkie zdjęcia mam najlepsze , no ale niestety takie hobby jest barrrdzo drogie... i nie dla was . :)
Wiem, że najbardziej interesujące są kwestie terenowe fotografii przyrodniczej, ale chętnie dowiedziałbym się czegoś o post produkcji- czyli domowej części zajęć fotografa przyrody :) Pozdrawiam serdecznie.
No i czemu tak późno znalazłem ten odcinek :) super się słucha ! Pozdrawiam Arku bardzo serdecznie Kuba. P.s. mamy mega podobny osprzęt, tyle że ja w canonie...
@@arkadiuszlistkiewicz Koniecznie :) Pół jesieni przesiedziałem zamknięty w domu i brakuje mi terenu. Teraz realizuję się nieco w ogrodowej czatowni przy karmniku celem pozyskania jak największej ilości zdjęć do wykorzystania w filmach. Dzięki temu od wiosny ptasia ekipa karmnikowa będzie miała mnie z głowy :)
Ja mam do Gdańska 120 km muszę kiedyś przyjechać i pójdziemy razem w teren oczywiście jak się zgodzisz ja zaczynam przygodę i wszelkie wskazówki mile widziane od zawodowca ja jestem z Miłakowa Warmińsko Mazurskie pozdrawiam
Łoł! A jak ja się tu znalazłem? :)) W końcu ktoś z mojego małego światka i z rodziny N. Ale do rzeczy - robię fotki D300 i jak dla mnie jest wciąż sprzętem nie do zużycia pomimo, iż odpadły mu gumowe okładziny od strony wyświetlacza. Kupiłem go rok po premierze ( więc był troszkę tańszy :) ) i do dziś spełnia moje oczekiwania fotograficzne. Tryb filmowania - zbędny, bo w sumie mnie to nie kręci i wolę "postrzelać" z marszu, rzadko używam statywu. Mój odstawowy "kit" to 300/4 i jakość rewelacja choć naczytałem się strasznych opinii na temat mocowania statywowego. I jest ok. Przydało by się uzupełnić graty o szkło do makro plus drugi kompaktowy aparat na lżejsze wędrówki. W końcu fotografia przyrodnicza to ciężki kawałek chleba.
D300 to nadal bardzo dobry sprzęt, a z mocowaniem statywowym AF-S 300 f/4 łatwo sobie poradzić za pomocą korka od butelki wina ;-) Pozdrawiam i światła życzę!
Dziekuje bardzo za wspaniale rady.A czy zna Pan jakieś sklepy stacjonarne w ktorych mógłbym kupić aparat z teleobiektywem ,statyw itp? Taki sklep w których mógłbym wziąć aparat w rękę zastanowić się i skorzystać jeszcze z porady przed zakupem☺ proszę o porade
Super też go używałem 150-600 Tamron potem kupiłem Sigme sport było świetnie ale jednak w wersji zmniejszonej polecam 400 f/4 canona Do czyli popularna 400 mniejsza od 300 f2, 8 canona jest bardziej poręczny lekki i światło l-ki canona jak w 500 i 600 która używam ala jak mówisz nie sprzęt a fotograf robi zdjęcie - Jacek lebioda Spfpip@ pozdrawiam
@@marcinkaczorowski9382 trudne pytanie. Nie wiem czego oczekujesz od sprzętu. Musisz znać ograniczenia tego zestawu, a największym jest ciemny obiektyw. Z drogie strony w tym budżecie nic lepszego nie kupisz. D7500 vs D500? D500 jest wyżej pozycjonowany, ale czy warto dopłacać do niego w dobie bezlusterkowców mając na uwadze, że system F nie będzie już rozwijany? Moim zdaniem, nie 😉 A jeżeli nie posiadasz jeszcze nic od Nikona to, może warto pomyśleć o systemie Sony? Przemyśl dobrze temat tak abyś nie kupował dwa razy.
Piękny monolog o sprzęcie. Ale ja mam trochę inne pytanie, interesuje mnie w jakim programie Pan obrabia swoje zdjęcia, bo większość fotografów robi to Photoshopie lub Lightroomie
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Fotografuje tylko w RAW'ach, a zdjęcia obrabiam w Lightroom Classic. Do LR przekonałem się dopiero za trzecim podejściem do tego programu (wersja 4) gdy Adobe udostępniło ten program na 6 miesięcy za darmo. Wtedy na spokojnie z książką w ręku odnalazłem się w Lightroom'ie. Może sam moduł Develop nie rzuca dzisiaj na kolana, ale LR to nadal nieliczny program, który pozwala w bardzo wygodny sposób katalogować zdjęcia, a tych mam "poukładanych" pod swoje preferencje tak dużo, że nie wyobrażam sobi zmiany na inną wywoływarkę RAW. Mówiąc krótko - przyzwyczajenie 😉 Ps. Photoshopa nie posiadam.
To adapter, który pozwala mocować płytki systemu Arca Swiss. Osobiście wolę ten system mocowania ze względu na dostępność szerokiej gamy długości płytek Arca Swiss.
#Nikon D7500 - tym body obecnie fotografuję, a jak słusznie zauważył @Robercik pominąłem tę informację 😉
a ten Nikon na filmie 13:40 to co to za Nikon?
@@dariuszmarciniak72 to jest Nikon 1V1 - pierwsza próba Nikona na rynku bezlusterkowców. System 1 nie jest już rozwijany.
Pozdrawiam!
@@arkadiuszlistkiewicz dziękuję za odpowiedź. Nie widziałem takiego Nikona i zaskoczyło mnie to w filmiku. Pozdrawiam
Bardzo ciekawy odcinek Arku.
A w tle piękne filmy i zdjęcia.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Anita
i like oczywiście :)
Dziękuję pięknie za miłe słowa 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Jak zawsze rzetelnie. Dla chcącego nic trudnego😊
Panie Arkadiuszu, wiele nagrań fotografów obejrzałem, ale to, co Pan zrobił zrobiło na mnie wrażenie. Nie udaje Pan Greka, mówi po ludzku, a przy tym czuje się, że ma Pan coś ważnego do powiedzenia. Proszę o więcej. Używam od lat Nikona amatorskiego, najpierw był D5000, teraz D5300. Ostatnio kupiłem bezlusterkowca Lumix DMC LX-100 i lubię tę zabawkę. Kupiłem również (aby porównać ) używanego Canona EOS 2000D, ale nie miałem jeszcze czasu, aby go przetestować. Do Nikona mam obiektywy NIKKOR A- FP 18-55, AF-S NIKKOR 55-200 (bardzo go lubię), stalkę AF-S NIKKOR 35 mm 1:1.8G oraz SIGMĘ 18:300 1:3.5- 6.3. Tym ostatnim próbuję fotografować księżyc, ale pomimo skalibrowania, nie uzyskuję zadowalającej ostrości. A, zapomniałbym mam -moim zdaniem przyzwoity - statyw Sirui. Mam niemal 50-letnią praktykę (amatorską!), zaczynałem Druhem, potem Smieną 4, Zorki 3, Startem 66, Zenitami, (np. 12) różnymi innymi analogowymi: Sony, Samsung, trudno zliczyć. Moje najlepsze zdjęcia, to te zrobione Startem 66. A zdjęcia księżyca - porażka. Natomiast krajobrazy lub martwa natura - nie narzekam. Czy ma Pan jakieś wskazówki dotyczące zdjęć księżyca lub nieba?
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Fotografowanie Księżyca jest najłatwiejsze podczas jego wschodu lub zachodu, gdy nie świeci zbyt jasno na wysokości. Nie wiem, czy problemem jest słaba jakość optyki czy względy techniczne. Ważne jest, aby wyłączył Pan stabilizację obiektywu (jeśli dostępna), gdy aparat stoi na statywie. Niestety, Nikon D5300 nie ma funkcji wstępnego podnoszenia lustra przed zrobieniem zdjęcia, ale warto użyć trybu opóźnienia ekspozycji, aby zminimalizować drgania. Proszę tak dostosować parametry ekspozycji (czas/przysłona/ISO), aby uniknąć rejestrowania ruchu Księżyca na zdjęciu. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem 🙂
Pozdrawiam i życzę pomyślność w Nowym 2024 Roku!
Kolego...proste ale sycące. Oglądałem filmiki wielu ,, profesorów,,🎓wszystko wiedzących. Jakie super body,a jakie obiektywy. Po prostu celebryci,a nie pasjonaci fotografii. Twój filmik dla początkujących prosty i szczery. Co prawda nie jestem początkującym ale nie przeszkadza posłuchać innych. Przekaz był prosty bo taki miał być.Tak trzymaj.....pozdrawiam.
Cieszę się, że nie przynudzałem i dziękuję za miłe słowa :)
Pozdrawiam!
Brawo Arku. Materiał świetny, a filmy i zdjęcia jak zawsze cudo. Pozdrawiam i u mnie g2 z ręki na 600 też stwarza problem, raczej ja stwarzam ten problem bo na statywie ostro. Do zobaczenia. Wpadaj na Rokitę🌳🌲🌳
Dziękuję Przyjacielu! Przyjdzie czas i na Rokitę 😉 Do miłego!
Wiem, stary film, ale
4:40 kupiłem w tym miesiącu (grudzień 2024) takiego właśnie Tamrona 150-600 g1 za 3000 pln. Do tego Nikon D5300 z kitowym Nikkorem 18-105 za 1500.
Przesiadka na ten zestaw z Pentaxa K30 z obiektywem Pentax 55-300 to moje spełnienie marzeń.
Gratuluję zakupu! 😊 Wydaje mi się, że 3000 PLN za wersję G1 to trochę sporo - sam sprzedałem ten obiektyw za 2200 PLN. Niemniej jednak myślę, że będziesz zadowolony z tego wyboru. Pamiętam, że kiedy ten obiektyw trafił do mojego zestawu, umożliwił mi uchwycenie kadrów, które wcześniej były poza moim zasięgiem. Byłem z niego naprawdę bardzo zadowolony.
Jeszcze raz gratuluję zakupu i życzę świetnych kadrów! 😊
Miło posłuchać i miło pooglądać. Oby więcej takich filmów. Pozdrawiam
Dziękuję!
Świetny film 👍
Dziękuję @Krajobrazy Świata :) Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wszystkie Pańskie wskazówki stosuję. Myślę, że powinienem poeksperymentować z czasem naświetlania (stosuję F11, migawkę 1/100 przy ISO 100 lub 1/200 przy ISO 200), a może poczekać do mroźnej pogody, gdy powietrze będzie bardziej stabilne. Serdecznie pozdrawiam życząc Panu wielu ciekawych zdjęć, a sobie więcej czasu na np. śledzenie Pańskiego kanału.
Najważniejsze to nie poddawać się, fotografować tak często, jak to możliwe, a efekty na pewno przyjdą 🙂 Trzymam kciuki!
Brawo, może część niedowiarków zrozumie, że sprzęt nie musi być najnowszy, firmowy, aby złapać piękne kadry. Pozdrawiam
Sprzęt niewątpliwie pomaga i uważam, że warto kupić maksymalnie dobry na jaki można sobie pozwolić, ale nie jest tak, że tym budżetowym nie da się robić zdjęć. Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Też masz laika od mojej osoby, bo ostatnio zauważyłem że coraz częściej na podobnych filmach niektórzy znawcy operują obiektywami od 25000pln w górę i się we wszystkim wymądrzają, i dają rady tym których nie jest stać wydawać na sprzęt kosmicznych kwot! i to dosłownie bo każdy kto popatrzy to wie ile kosztują stałe obiektywy rzędu 400 czy 500 lub 600 -tka pomijam statywy za 4000 czy więcej pln. o głowicach nie wspomnę .A nikt nie potrafi się zastanowić że nie każdego stać na korpusy za 20.000 pln czy więcej ,nie wspominając już o obiektywach! A gdzie jeszcze dodatkowe akcesoria ,filtry, monopod czy gimbal, plecak ,karty, zapasowe akumulatory i wiele,wiele innych drobnych rzeczy które mogą się przydać... no i wyjazdy do Norwegii , totalne bzdury onanistów sprzętowych.Sam fotografuję już od około 40 lat i mam taki sam korpus jak ty i na razie mi wystarcza i nie jestem zawodowym fotografem tylko zaawansowanym amatorem .Sam zaczynałem od ruskiej smieny i wiem jak to jest chcieć a niewiele móc ,stąd popieram twoje podejście do t.z.w. fotografii dla wszystkich np.Nikon d90 do dziś będzie robił dobre zdjęcia dla kogoś kto zaczyna czy się uczy jest w stanie za parę set złotych zacząć fotografować i robić dobre zdjęcia! A jak się utwierdzi w tym że będzie to robił nadal może w miarę potrzeb powoli zmieniać sprzęt na lepszy i taki który potrzebuje do konkretnej fotografii np. macro czy ptaków czy portretu. A nie D5 sigma 500 f4 nówka i jestem zawodowiec ,a wy wszyscy słuchajcie tylko moich rad bo ja wszystkie zdjęcia mam najlepsze , no ale niestety takie hobby jest barrrdzo drogie... i nie dla was . :)
Jak to mówią - kto bogatemu zabroni? Ale tańszym sprzętem też się da, bo móc tzn chcieć 🙂
Pozdrawiam!
Wiem, że najbardziej interesujące są kwestie terenowe fotografii przyrodniczej, ale chętnie dowiedziałbym się czegoś o post produkcji- czyli domowej części zajęć fotografa przyrody :) Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za sugestię. Myślę, że da się coś zrobić w tym temacie 🙂 Pozdrawiam!
@@arkadiuszlistkiewicz Pozdrawiam :)
Ciekawy materiał 😉 Dzięki 😉
Dziękuję!
No i czemu tak późno znalazłem ten odcinek :) super się słucha ! Pozdrawiam Arku bardzo serdecznie Kuba. P.s. mamy mega podobny osprzęt, tyle że ja w canonie...
Dziękuję i również pozdrawiam 🙂
Mam nadzieję, że do zobaczenia w terenie!
@@arkadiuszlistkiewicz Koniecznie :) Pół jesieni przesiedziałem zamknięty w domu i brakuje mi terenu. Teraz realizuję się nieco w ogrodowej czatowni przy karmniku celem pozyskania jak największej ilości zdjęć do wykorzystania w filmach. Dzięki temu od wiosny ptasia ekipa karmnikowa będzie miała mnie z głowy :)
Powodzenia w temacie!
Ja mam do Gdańska 120 km muszę kiedyś przyjechać i pójdziemy razem w teren oczywiście jak się zgodzisz ja zaczynam przygodę i wszelkie wskazówki mile widziane od zawodowca ja jestem z Miłakowa Warmińsko Mazurskie pozdrawiam
Oczywiście jestem jak najbardziej na - TAK 🙂
Pozdrawiam!
Cześć fajny film i porady ja mam D500 Nikon 200-500 a jaki Ty masz aparat na tą chwilę pozdrawiam
Dziękuję za miłe słowa i obejrzenia tego filmiku. Obecnie przyrodę fotografuję Nikonem D7500 + T150-600 G1 oraz Nikonem Z6 + Z180-600 😉 Pozdrawiam!
Super odcineczek Arku!!! Moje filmy marność ale może coś się podciągnę :)
Dzięki Bartek! Pomimo tego, że całkowicie zrezygnowałem z wędkarstwa Twoje filmu oglądam z przyjemnością.
Pozdrawiam!
Łoł! A jak ja się tu znalazłem? :)) W końcu ktoś z mojego małego światka i z rodziny N.
Ale do rzeczy - robię fotki D300 i jak dla mnie jest wciąż sprzętem nie do zużycia pomimo, iż odpadły mu gumowe okładziny od strony wyświetlacza. Kupiłem go rok po premierze ( więc był troszkę tańszy :) ) i do dziś spełnia moje oczekiwania fotograficzne.
Tryb filmowania - zbędny, bo w sumie mnie to nie kręci i wolę "postrzelać" z marszu, rzadko używam statywu.
Mój odstawowy "kit" to 300/4 i jakość rewelacja choć naczytałem się strasznych opinii na temat mocowania statywowego.
I jest ok. Przydało by się uzupełnić graty o szkło do makro plus drugi kompaktowy aparat na lżejsze wędrówki. W końcu fotografia przyrodnicza to ciężki kawałek chleba.
D300 to nadal bardzo dobry sprzęt, a z mocowaniem statywowym AF-S 300 f/4 łatwo sobie poradzić za pomocą korka od butelki wina ;-)
Pozdrawiam i światła życzę!
Na 600 mm zrobisz ostre zdjęcie tylko wtedy dochodzi pomnożenie migawki do ogniskowej są tabele przy 135mm minimum to 320 itd itd
Dziękuję za uwagę. Oczywiście mam świadomość tego o czym piszesz, ale w moim przypadku to, nie to 😉
Pozdrawiam!
Dziekuje bardzo za wspaniale rady.A czy zna Pan jakieś sklepy stacjonarne w ktorych mógłbym kupić aparat z teleobiektywem ,statyw itp? Taki sklep w których mógłbym wziąć aparat w rękę zastanowić się i skorzystać jeszcze z porady przed zakupem☺ proszę o porade
Generalnie w każdym elektromarkecie może Pan organoleptycznie przetestować każdy sprzęt o ile jest na stanie danego sklepu 😉
Pozdrawiam!
Super też go używałem 150-600 Tamron potem kupiłem Sigme sport było świetnie ale jednak w wersji zmniejszonej polecam 400 f/4 canona Do czyli popularna 400 mniejsza od 300 f2, 8 canona jest bardziej poręczny lekki i światło l-ki canona jak w 500 i 600 która używam ala jak mówisz nie sprzęt a fotograf robi zdjęcie - Jacek lebioda Spfpip@ pozdrawiam
Dziękuję! Pozdrawiam i światła życzę 🙂
Czy dalej masz ten duzy obiektyw? Jakie teraz posiadasz body?
Tak, nadal posiadam Tamrona 150-600, a body których używam to, Nikon D7500 i Nikon Z6.
Pozdrawiam!
@@arkadiuszlistkiewicz czy polecasz nadal d7500 i Twoj obuektyw jako poczatek zabawy z fotofrafia przyrodnicza? Czy lepiej kupi d500 body
@@marcinkaczorowski9382 trudne pytanie. Nie wiem czego oczekujesz od sprzętu. Musisz znać ograniczenia tego zestawu, a największym jest ciemny obiektyw. Z drogie strony w tym budżecie nic lepszego nie kupisz. D7500 vs D500? D500 jest wyżej pozycjonowany, ale czy warto dopłacać do niego w dobie bezlusterkowców mając na uwadze, że system F nie będzie już rozwijany? Moim zdaniem, nie 😉 A jeżeli nie posiadasz jeszcze nic od Nikona to, może warto pomyśleć o systemie Sony? Przemyśl dobrze temat tak abyś nie kupował dwa razy.
Jakie to w sumie body? bo chyba coś umknęło :)
Chyba rzeczywiście nie powiedziałem jakim obecnie modelem Nikona fotografuję 😂 Nikon D7500 to moje obecne body 😉 Pozdrawiam!
Piękny monolog o sprzęcie. Ale ja mam trochę inne pytanie, interesuje mnie w jakim programie Pan obrabia swoje zdjęcia, bo większość fotografów robi to Photoshopie lub Lightroomie
Dziękuję za miłe słowa 🙂
Fotografuje tylko w RAW'ach, a zdjęcia obrabiam w Lightroom Classic. Do LR przekonałem się dopiero za trzecim podejściem do tego programu (wersja 4) gdy Adobe udostępniło ten program na 6 miesięcy za darmo. Wtedy na spokojnie z książką w ręku odnalazłem się w Lightroom'ie. Może sam moduł Develop nie rzuca dzisiaj na kolana, ale LR to nadal nieliczny program, który pozwala w bardzo wygodny sposób katalogować zdjęcia, a tych mam "poukładanych" pod swoje preferencje tak dużo, że nie wyobrażam sobi zmiany na inną wywoływarkę RAW. Mówiąc krótko - przyzwyczajenie 😉
Ps. Photoshopa nie posiadam.
Panie Arku a co to za adapter zamontowany na głowicy monfrotto?
To adapter, który pozwala mocować płytki systemu Arca Swiss. Osobiście wolę ten system mocowania ze względu na dostępność szerokiej gamy długości płytek Arca Swiss.
Co do wspomnianego 300 pf to mam i polecam gorąco :D fajna lekka mała spacerówka ;)
Dziękuję 🙂
Fajny odcinek :) mam pytanie co to za plecak?
Dziękuję. Plecak to, Lowepro Flipside 400 AW.
Pozdrawiam 🙂
Szkoda że zakończyliście działalność kanału APiZ.
My też żałujemy 😭 Pozdrawiamy 🙂
@@arkadiuszlistkiewicz Pozdrawiam serdecznie.
Czy nadal się fotografuję?
?