Скарби Криму. Повернення: Орлиноголова пряжка
HTML-код
- Опубликовано: 31 янв 2025
- Знайомимо з експонатами виставки «Скарби Криму. Повернення», що діє у Скарбниці Національного музею України (Лаврська, 9, корпус 12).
Наша науковиця Наталія Малюк розповідає про чудову срібну пряжку 7 століття н. е., що була знайдена у 1983 р. під час розкопок некрополя поблизу села Лучисте (до 1944 р. - Демірджі) Алуштинської міськради АР Крим.
Цю пряжку від пояса називають "орлиноголовою" через її характерну форму. Знайдено її було у похованні, що належить до готського культурного кола.
--------------------------------------------------------------------------------------
Виставка «Скарби Криму. Повернення» це 565 експонатів, або ж 2111 одиниць зберігання з колекцій чотирьох кримських музеїв, захоплених російськими окупантами. Це Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник «Херсонес Таврійський» та Бахчисарайський історико-культурний заповідник. Це давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені впродовж 19-21 ст. під час археологічних досліджень Криму.
Їх вдалося повернути Україні завдяки історичній перемозі у міжнародному правовому полі: у червні 2023 року, після дев'ятирічної судової тяганини, Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення судів попередніх інстанцій про повернення на Батьківщину експонатів виставки «Крим: золото й таємниці Чорного моря», що діяла в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.
Передача артефактів, відомих як «скіфське золото», підтверджує юрисдикцію України щодо кримської культурної спадщини, виходячи із суверенного права України на територію Кримського півострову, визнаного на міжнародному рівні.
Виставка «Скарби Криму. Повернення» також розповідає про розграбування археологічної спадщини Криму, яке здійснюють росіяни на окупованих ними територіях.
Виставка «Скарби Криму. Повернення» працює у Скарбниці Національного музею історії України щодня, окрім понеділка, з 10 до 18, каса до 17.
Адреса Скарбниці - вулиця Лаврська, 9, корпус 12 (територія Національного заповідника «Києво-Печерська лавра»).
Інформація для відвідувачів: (044) 280 13 96 або (093) 619 70 29 (вайбер, телеграм).
-----------------------------------------------------------------------
Підписуйтеся на соцмережі Скарбниці:
/ treasuryua
/ treasury_of_museum
В історії стільки всього цікавого! Дякую, що поділилися з нами
Дякую, було цікаво. Навіть показали, як вона закріплювалася
Дякую!
Дякую за відео!
Дуже цікаво
Неймовірно це бачити в такій чіткій візуалізації, а ще не менш цікаво почути, як ця пряжка "звучить" при її перекладанні. Це ж її живий "голос".
Дяка за фах з фрн барщ лужиця харківець