Комментарии •

  • @IlārsDimants
    @IlārsDimants 11 месяцев назад +8

    Paldies autoram ... uzzināju daudz ko jaunu ...kā arī par autoru kā PERSONĪBU - Bijušais DAILES dejotājs Ilārs Dimants.

    • @ernestsspics4995
      @ernestsspics4995 11 месяцев назад +1

      Ō! Priecājos, ka lekciju klausās arī profesionāļi!

  • @peptstasti5440
    @peptstasti5440 11 месяцев назад +4

    ✌✌✌🌝🌝🌝

  • @egilspolis
    @egilspolis 11 месяцев назад +7

    Paldies autoram ... patika ka viss ir izklāstīts saprotami un vieglā formā bez daudziem ārzemju ievazātiet gudriem vārdiem ... tā turpināt ... 😀😀😀

    • @ernestsspics4995
      @ernestsspics4995 11 месяцев назад +2

      Paldies par atzinību! Vismaz vienam cilvēkam viss ir saprotams un nav jautājumu. :)

  • @peterisponnis9479
    @peterisponnis9479 11 месяцев назад +7

    Kā var skaidrot modes deju? Kāda ir šī brīža modes deja?

    • @ernestsspics4995
      @ernestsspics4995 11 месяцев назад +1

      1) Modes dejas balstās bieži vien sen aizmirstos stereotipos, kur no tēliem, ritmiem, melodijām, kutībām utt., tiek dizainēts jauns stils. Deja tad ir viens no reprezentācijas veidiem, kas cilvēkus pievelk jaunajam. Jaunas dejas dizains var būt arī tautas dejā, bet tur tiek saliktas kopā stilistiski saderīgas lietas un to nosaka tradīcija. Pie tam mūsdienās veidojas dzīvsesstila kopienas ( vai subkultūras), kur katrai ir arī savas modes dejas. Dažreiz tāda modes deja "izspraucas" ārpusē. Tāda pirms 3 gadiem bija "Jeruzaleme", ko ar Rīgas Dančiem dejojām pie "Ķēvīt, mana švilpastīte dziesmas pavadījuma". 2) Šobrīd tendence, ka katrs dejo tādu individuālu '"transdeju", kā @malv_malv jau mijās ar citu trendenci, kas nāk arī no citas subkultūras klubiem - pē†nieks Daugavuietis to sauc par "Mošpitu". Visi dejo aplī un tad ne visai organizēti skrien uz vidu. Mērķis ir sabumsīties. Nojaušams, ka norise ir līdzīga kādai tautas dejai, kuru dažreiz popularizē "Rīgas Danči". Alternatīvs veids ir "Pogo", kur lec uz abām kājām, kā zvirbuļi ( arī mums ir tāda deja, ko sauc par Žīguru danci). Tikai Pogo atšķiras ar augstākiem un ne visai ritmiskiem lēcieniem tā sasaucoties ar kādu Āfrikas cilts slavenu deju, ko sacenšoties dejo jaunie karavīri. Vai zini, kurai Āfrikas ciltij ir tāda žīguru deja?

  • @baibaspica1634
    @baibaspica1634 11 месяцев назад +1

    Paldies!

  • @ernestsspics4995
    @ernestsspics4995 10 месяцев назад +6

    0:13 Definīcija
    1:50 Tautas deja
    2:17 Rotaļa
    2:57 Rotaļdeja jeb dancis
    3:41 Rotaļspēle
    4:22 Nosaukumu dažādība
    5:07 Dejas sarīkojumu nosaukumi
    5:57 Funkcijas
    6:30 Ģimenes godos un gadskārtu svētkos
    7:47 Mūsdienu funkcijas ar zemu ekspluatēšanas pakāpi
    9:04 Mūsdienu funkcijas ar augstu ekspluatēšanas pakāpi
    11:17 Formas
    11:23 Pāru deja
    12:46 Masku deja
    13:22 Grupu deja
    14:13 Riņķa deja
    15:09 Rindu/Virkņu deja
    15:49 Sacensību deja
    16:32 Sakrālā deja
    17:47 Stilistika
    20:27 Par autoru

  • @Janis85
    @Janis85 9 месяцев назад +2

    Nezināju, ka par latviešu tautas deju ir tik daudz informācijas, kas saglābājusies pirms neatkarīgās Latvijas. Paldies!

  • @addie_topia
    @addie_topia 11 месяцев назад +6

    Kurā periodā sāka izmantot terminu "Skatuviskā deja"? Vai mūsdienās iespējams izveidot tautas deju, kura nebūtu skatuviskā deja?

    • @ernestsspics4995
      @ernestsspics4995 11 месяцев назад +3

      1) "skatuviskā deja" ir tulkojums no kr. valodas, tātad visticamāk, ka latviešu valodā tas parādījās padomju laikā. Bija divi veidi "tautiskā deja" (tautas deju apdares) un "skatuviskā deja" (jaunrades dejas). 2) jā, iespējams un tas notiek. Divos veidos - pirmais, veidojot kādas zināmas dejas varāciju, piemēram, "Klapiņpolka", ko es izveidoju 1985. g. kā PLaukstiņpolkas variāciju un kā izdomājot no jauna, tā deja "Suitiņš" ir Helmi un Julgi Staltes horeogrāfija. Ir pētnieki, kas uzskata, ka tautas dejas no jauna nemaz nevajag veidot. Isti nesaprotu, kāpēc nevar, ja cilvēkiem patīk un tās dejo sadzīvē mājās vai danču vakaros. Tā tās ieviešas tautā.

    • @sandiszuciks7972
      @sandiszuciks7972 11 месяцев назад

      @@ernestsspics4995 Jaunām dejām tautas dejā nav ne vainas, tas ir tikai dabīgs proces, ka deja pilnveidojas, attīstās, mainās. Vienīgi kas man prasās ir vairāk skaidrības. Jo arī tautas deja katrā perjodā ir citādāka. Daudzas dejas ko pirms 100 gadiem sauca par modes dejām, tagad tās skaitās tautas dejas kategorijā. Te drošvien vieta paplašinātai terminoloģijai jo šķiet ka sāk nepietikt vien ar nosaukumu Tautas deja.

  • @rozitekatrinaspica1986
    @rozitekatrinaspica1986 11 месяцев назад +4

    Kāds varētu būt iemesls,kāpēc termins sakrālā deja, parādās tik vēlu?

    • @ernestsspics4995
      @ernestsspics4995 11 месяцев назад +1

      Paldies, Rozīt, par vērīgumu! 🌹🌹🌹Lūgšana dejā un/vai dejas izmantošana dievkalpojumā ir zināma prakse laikam visās reliģijās jau no cilvēces pirmsākumiem. Mūsu lekcijas nosaukums ir Latviešu tautas deja. Ideja meklēt dievību pielūgsmi tautas dejā pieder vācietim Volgangam Vuzīnam. Viņš un vēlāk viņa meita Marija Gabriela Vuzīne sakrālumu atrada grieķu tautas dejā un pēc tam pievērsa uzmanību latviešu tautas dejai. Vairākās Eiropas valstīs izveidojās sakrālās dejas interešu grupas, klubi, kas praktizēja Eiropas tautu horeogrāfisko fokloru un nereti arī veidoja jaunas horeogrāfijas. Latvijā šo virzienu praktizē pārsvarā vecāka gadagājuna sieviešu deju klubi, kas sevi uzskata par lielākas kopienas daļu, ko sauc par Eiropas dejām. Tēmas kontekstā vēl būs runa par noteiktām latviešu horeogrāfiskās folkloras norisēm (dejas rituāliem), kas ir daļa no mūsu tautas sakrālās dejas.

  • @etnoprodukti7449
    @etnoprodukti7449 10 месяцев назад +1

    Vai 15:38 minūtē apakšējais attēls ir fotografēts pie LU galvenās ēkas?

    • @ernestsspics4995
      @ernestsspics4995 10 месяцев назад +2

      Jā, tā izskatās. Laikam tad ir bijusi fotosesija zālienā iepretī LU.

  • @robkodis
    @robkodis 11 месяцев назад +4

    Tas iedalījums dejās, rotaļās, rotaļdejās un spēlēs formalizējās Sūnas darbos? Kāds ir pamatojums atsevišķi rotaļdejas nodalīt no vienkārši dejām? Nedaudz pašķirstot periodika.lv šķiet, ka senāk, arī Elzas Siliņas rakstos, rotaļdeja bija sinonīms rotaļai.

    • @rigasdanci944
      @rigasdanci944 11 месяцев назад

      Jā, Sūna XX gs 60. gados. Varētu jau visu horeogrāfisko folkloru saukt par dejām, ja tās spēles netraucētu. :)))) Sūna jau uzreiz atrunāja, ka rotaļdeja bija jāievieš, lai nepaliek daudzas norises karājamies starp deju un rotaļu vai starp deju un spēli. Piedāvāju skatīties pavisam citādāk - rotaļdeja jeb dancis ir kā mūsu horeogrāfiskās folkloras formāls vai varbūt arī struktrurāls kodols jeb pamats, sākotne no kā un ap ko veidojās komplicētākas dejas formas, atbilstoši nepieciešamībai. PIe tam rotaļdeja(dancis) ir lieliski asimilējusi "ienācējus"-žīgu, polku, valceri, ka mēs tos uzskatām par tautas dejām.

    • @ErnestsSpics
      @ErnestsSpics 11 месяцев назад

      Precīzi! Paldies, @@rigasdanci944!

  • @robkodis
    @robkodis 11 месяцев назад +4

    Vai nebūtu labāk terminu "Riņka deja" lietot latviskojot starptautiski pazīstamo jēdzienu "round dance"/"rundtanz"? Jurjāns jau tādā nozīmē to izmantoja 5. burtnīcā. Un formu, kad aplī rokās sadodas, dēvēt par apļa deju vai varbūt vienkārši rotaļu?

    • @rigasdanci944
      @rigasdanci944 11 месяцев назад +9

      Jā! Rīgas Dančiem, protams, patīk vārds "Riņķadancis". Jurjānam izdevās labs jaunvārds - "rotaļa". Tiesa, aizņemts, jo tas ir horeogrāfiskās folkloras žanra apzīmējums, pie tam ne visas rotaļas izdara aplī va dārziņā. Žanru nevajag jaukt ar formu.

    • @zemunde
      @zemunde 11 месяцев назад

      Tas taču vienalga kā sauc. Dančos atpazīst deju pēc mūzikas vai iedod paši savus nosaukumus.@@rigasdanci944