Studijski programi na Departmanu za energetiku, elektroniku i telekomunikacije FTN-a

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 июн 2021
  • Svi zainteresovani za studiranje na Departmanu za energetiku, elektroniku i telekomunikacije Fakulteta tehničkih nauka ovde mogu pogledati više o studijskim programima: Energetika, elektronika i telekomunikacije, Primenjeno softversko inženjerstvo i Merenje i regulacija.
    DEET je jedan od najvećih departmana na FTN-u koji pokriva znanja o pokretačkim tehnologijama savremenog društva i digitalnog sveta. DEET se neprekidno razvija prateći trendove u dinamičnim oblastima elektrotehnike i računarstva, uz kvalitet i atraktivnost programa obezbeđene kroz:
    ● intenzivnu saradnju sa privredom (30+ kompanija samo u Novom Sadu koje zapošljavaju naše studente),
    ● značaj kompanija koje su proistekle sa našeg programa (10+ kompanija koje su proistekle sa DEET-a, od kojih su mnoge regionalni lideri u svojim oblastima) i
    ● vrhunsku računarsku i laboratorijsku opremu (finansiranu kroz nacionalne i evropske naučno-istraživačke projekte, koji su vrednosti preko 10 miliona evra).
    Od 2020. nastava na ovim studijskim programima izvodi se po inoviranim programima, vodeći vas ka zvanju inženjera elektrotehnike i računarstva.
    O studijskim programima:
    Studijski program Energetika, elektronika i telekomunikacije krije čak 5 raznovrsnih, modernizovanih studijskih grupa, koji pokrivaju daleko više od naziva našeg Departmana, a na koje se usmeravate nakon 1 godine studija:
    ● Elektroenergetika - elektroenergetski sistemi
    pruža studentima teorijska i praktična znanja o upravljanju, vođenju i zaštiti svih nivoa elektroenergetskih sistema današnjice (proizvodnja, prenos, distribucija i potrošnja) sa velikom količinom obnovljivih izvora enegije, kroz razvoj naprednih softverskih alata i algoritama, kao i integracije ovih alata u jedinstvena rešenja;
    ● Elektroenergetika - Energetska elektronika i električne mašine
    objedinjuju aktuelna znanja i veštine savremene elektroenergetike, kao što su energetska elektronika, električne mašine, instalacije, elektrodistributivni sistemi, da bi se postepeno prema završetku studija naglasak stavio na elektromotorne pogone, elektro-mobilnost, upravljanje energetskim pretvaračima, mikroprocesorsko upravljanje i obnovljive i distribuirane izvore energije;
    ● Mikroračunarska elektronika
    ima tri usmerenja. Na Embebed sistemima i algoritmima stiču se znanja neophodna za razvoj digitalnog hardvera i embedid softvera, i znanja iz oblasti primene vestačke inteligencije i mašinskog učenja u embedid sistemima. Na Primenjenoj elektronici studenti stiču znanja o projektovanju hardvera, i obučavaju se za rad sa industrijskim sistemima zasnovanim na mikrokontrolerima. Upoznaju se radom i primenom senzora, bežičnih sistema zasnovanih na IoT, analognom i autoelektronikom. Na Mikro i nano elektronici stiču znanja iz projektovanja analognih i digitalnih integrisanih kola (čipova), iz RF i nanoelektronike, a imaju priliku da se upoznaju sa specijalizovanim tehnologijama za izradu freksibilne i tekstilne elektronike.
    ● Informaciono - komunikacione tehnologije i obrada signala
    prate najnovije trendove razvoja (bežičnih) komunikacija: 5G mobilnih radio sistema, softverski-definisane mreže, internet stvari (IoT), komunikacija pomoću dronova, kao i obrada mnoštva informacija u edge-fog-cloud sistemima i na aplikativnom nivou oslanjajući se na znanja iz obrade signala, veštacke inteligencije, mašinskog učenja + softverske alate (komjuterska vizija, prepoznavanje i sinteza govora, remote sensing, obrada audio i video signala…)
    ● Merno-informacioni sistemi
    je studijska grupa na kojoj se studenti, nakon savladavanja osnova iz programiranja, elektronike, elektroenergetike, obrade signala i električnih merenja, kroz praktičan i laboratorijski rad specijalizuju u oblasti projektovanja hardvera i softvera u svrhu razvoja i integrisanja mernog hardvera i softvera, senzora i informacionih sistema.
    Studijski program Primenjeno softversko inženjerstvo
    Studenti istražuju kompleksne probleme softverskog inženjerstva, cybersecurity, izazove softvera u realnom vremenu, softver u oblaku, kreiraju i testiraju inovativne tehnologije i upoznaju se sa kompletnim životnim ciklusom jednog softverskog proizvoda, od ideje, preko dizajna, implementacije, verifikacije, testiranja, puštanja u rad i podrške. U toku studija predviđeno je da studenti, posredstvom stručne prakse i analize najprestižnijih softverskih projekata domaćih i stranih eksperata, dobiju priliku da primenjuju i oplemenjuju stečena znanja i da brzo stručno sazrevaju.
    Studijski program Merenje i regulacija
    razvijen je na osnovu potrebe za školovanjem inženjera elektrotehnike i računarstva, koji se specijalizaciju tako da imaju odgovarajuća objedinjena inženjerska znanja i veštine iz oblasti merno-informacionih tehnologija i računarskog upravljanja, sa naglaskom na savremene smart tehnologije i koncepte IoT i "Industrija 4.0".
    Pozivamo vas da pogledate kratku video prezentaciju studijskih programa i posetite naš sajt deet.ftn.uns.ac.rs.

Комментарии •