Będę wdzięczny za wykopanie materiału ➫ www.wykop.pl/link/6225435/jak-powstal-wegiel/ Doktora Daniela Tyborowskiego możecie oglądać także na kanale Wszechnica ➫ ruclips.net/video/53IpQmvQXmA/видео.html
Super film. Mam lat tyle chyba co prowadzący ale słuchałem i wyobrażałem sobie to wszystko jak male dziecko. Bardzo fascynują mnie takie tematy jak nasza Matka Ziemia, Geografia, Geologlia, Paleontologia Klimat i różne inne rzeczy z tym związane . Super.
- Nio za to mu płacą 🙄 - Tylko ma fatalną dykcję - pierwsze sylaby akcentuje głównie, miast tych co trzeba w j. polskim, co jest masakryczne i może wywoływać podobne zjawisko u słuchających go niestety. 😶
Krzysiek i Daniel to super duet. Super formę odcinków wprowadziłeś zapraszając gości do odcinków. A takie pytanie z mojej strony jakie jest minimum czasowe by wegiel mógł powstać w sposób naturalny? A jak będzie wyglądał węgiel za parę milionów lat z naszych czasów naszych drzew? 9:18 coś poszło nie tak ;)
"-Węgiel to niesamowite, a skąd Pan bierze węgiel? -Zasadniczo to z Węgorzewskiej -A nie boi się Pan tak ten węgiel wozić? -Strach jest ale zasadniczo zawsze staram się mieć kwit"
Prawda choć nie do końca. Podstawowa różnica między węglem kamiennym a brunatnym to wyższy stopień uwęglenia materii. Może tu odgrywać rolę czas - stąd węgiel kamienny to głównie karbon (~300 mln lat temu) ale oprócz czasu ważna jest też grubość osadu, który przykrył "umarły" las i szybkość tego przykrywania. I mamy np. karbońskiego wieku węgiel brunatny pod Moskwą albo czarny, lśniący wegiel brunatny z dolnej jury w okolicy Zawiercia.
Dr Tyborowski jak zwykle trzyma wysoki poziom. To jeden z najlepszych polskich popularyzatorów nauki. Potrafi ciekawie i wciagająco opowiadać. Słucha się go z prawdziwą przyjemnością.
Super, że powstał ten filmik :) Teraz potrzebny jest jeszcze "Jak powstała ropa naftowa" (moja babcia wierzy w organiczne pochodzenie węgla, ale neguje organiczne powstanie ropy) i "Dlaczego nie powinniśmy ich dalej spalać" :(
Krzysiek w takim filmie fajnie by było gdybyś zrobił wstawki z grafikami tych roślin o których rozmawialiście,... A tak po za tym super 💪😎 materiał z zaje.. fajnym doktorkiem 👌😎 Pozdrawiam
Na Śląsku to każdy wie, ale że na Lubelszczyźnie? Gdyby nie przegrana IIWŚ przez Polaków, to wydobywalibyśmy nie tylko w okolicach Łęcznej i Bogdanki, ale jeszcze na wschód od Hrubieszowa - teraz to ogromne zagłębie wydobywcze na Białorusi. Za Stalina nasz rząd oddał te tereny ZSRR za tereny w Bieszczadach.
Kolega który pracuje w kopalni sprzedał mi niezłą historię: Otóż siedzi sobie na dole wraz z jakimś prostym jak budowa cepa ziomkiem i żują kromki i w pewnym momencie ten prosty gość rzuca: Jakby węgla nie było to by k...a nic nie było. W sumie skoro życie jest oparte na związkach węgla to gość przypadkiem miał rację 😁
Film ciekawy. Może jeszcze jakiś odcinek o rodzajach węgla kamiennego, złożach i geologii? Na śląsku mamy głęboko, a w Wałbrzychu pod stopami, dosłownie. W Australii to w ogóle na powierzchni węgiel się pokazuje. Ciekawa sprawa!
Warto mieść na uwadze to, że kiedy powstawały najstarsze pokłady węgla nie było jeszcze bakterii zdolnych do rozkładu celulozy, dlatego te pierwsze pokłady węgla mają znacznie większą miąższość niż te z późniejszych epok.
Dobry odcinek , zawsze się zastanawiałem w jaki sposób powstał węgiel . Brakuje mi tylko jakiejś animacji żeby zrozumieć jak te osady uwięziły te skrzypy tyle metrów pod ziemią.
@@edwardrybka8262 No to uważaj, w skrócie: Jak patrzysz na mapę to Górnośląskie Zagłębie Węglowe ma mniej więcek kształt trójkąta. Ten trójkąt w karbonie (ponad 300 mln lat temu) był od północnego zachodu i północnego wschodu otoczony pasmami gór, które stale rosły (wypiętrzały się) Dla równowagi niecka GZW obniżała się W tej niecce rósł las, drzewa umierały, padały,rozkładały się, na nich rosły nowe, co raz zalewała je woda z morza na południu, a z zachodu i wschodu, z gór rzeki niosły piasek i muł I tak niecka z gnijącym drewnem obniżała się gnijące drzewa pokrywały osady, na tym wszystkim rosły nowe drzewa, umierały padały, muł, piasek... i tak przez prawie 30 mln lat. Teraz uruchom wyobraźnię.
Tak a propos: Węgiel był podstawowym paliwem epoki "węgla i stali" czyli okresu od końca XVIII w. (Wielka Brytania) po lata 20-te XX w. Wtedy wszyscy i wszędzie palili węglem. Przemysł był na nim oparty (maszyny parowe), transport (lokomotywy parowe), a nawet żegluga (parowce). Oczywiście, w domowych piecach także wszyscy palili węglem lub rzadziej drewnem. No i wtedy to jakoś nie wpływało na klimat, a lodowce się nie cofały. A dziś, kiedy węgiel już od mniej więcej 50 lat powoli ale w sposób zdecydowany jest wypierany z rynku przez paliwa ciekłe i gazowe nagle zaczął bardzo szkodzić? No więc jak to jest? Bo skoro wtedy nie szkodził, to dlaczego dziś to robi? Ja widzę w waszej argumentacji coraz więcej dziur. To tak jak z ewolucją. Generalnie jest kapitalnie, ale kiedy człowiek zaczyna wschodzić w szczegóły to widać, że ta wasza "prawda czasu", to w dużej mierze konstrukcja z dykty oparta na listewkach i oblepiana pozłotką. Z daleka - konstrukcja trwała niczym granit, ale po bliższych oględzinach już nie wygląda to imponująco... Czy aby to nie jest cyrk dla gawiedzi? Celebryci fikają koziołki, celebrytki majtają biustem, profesory i doktory z szacownych katedr klaszczą butami wykonując salta mortale, a panowie prestidigitatorzy wyciągają oniemiałej publice pieniądze z kieszeni.
No właśnie, do cholery! temat został omówiony dwoma zdaniami a przecież to jest takie ciekawe jak dokładnie ten węgiel powstawał, jak się znalazł kilometr pod ziemią, dlaczego 80% filmu omawiacie nic nie znaczące duperele. Panie Danielu, proszę ten temat omówić dokładnie na Pana kanale we wszechnicy.
Chętnie posłuchałbym również kilka słów na temat niesamowitych minerałów, jakie rodzi ziemia. O różnych ciekawych skałach etc. Może będzie to dla Ciebie jakaś sugestia ;) np o odmianach alotropowych różnych zwykłych substancji, które w pewnych okolicznościach stają się niezwykłe, i nabywają zupełnie innych właściwości fizycznych, w stosunku do swojego ,,protoplasty''.
Skoro już w tym odcinku został napoczęty temat prehistorycznych roślin to czemu by nie zrobić całego odcinka na temat paleo flory, wiem może się to nie najlepiej klikać ale na pewno pomoże w wyobrażeniu sobie jak mogły wyglądać pradawne środowiska, takie trochę uzupełnienie do odcinka o środowisku życia dinozaurów. (to wcale nie tak że proponuję to z powodu że mam często problem z roślinnością w moich rysunkach przedstawiających wymarłe gatunki)
@@matyjaszmatyszek7306 Właśnie o to chodzi - "trudno przewidzieć". Bo to że skrzypy były kiedyś wielkie, a teraz są małe, nie znaczy że będzie tak z każdą grupą roślin. Ale też nie znaczy, że z całą pewnością tak się nie stanie
No to wyobraź sobie że nasz węgiel kamienny ma około 300 mln lat, a brunatny 30 mln lat. Ale to zależy nie tylko od czasu ale i warunków zalegania osadów organicznych.
te zmiany mają charakter ciągły co znaczy że w formach pośrednich będzie po prostu mniej czystego węgla procentowo. Czyli trochę brunatny, trochę kamienny :)
Bo ropa to martwe organizmy morskie, a raczej ich pozostałości. Węgiel powstaje z materii roślinnej, głównie na bagnach w cyklu torf-->węgiel brunatny-->węgiel kamienny.
Na przykład jakie? Kiedyś dorzucałem węgla do pieca i jedna kostka się rozpadła. Widać tam było coś jak kawałek grubszej gałęzi około 5-6 cm śtednicy, ale nie wiem czy to faktycznie mógł być kawałek gałęzi, czy tylko było podobne.
Mam świadomość że różni ludzi mają różne preferencje. W tym momencie nie mam kolejnych nagranych wywiadów i takowych raczej nie planuje. Wracam do standardowej formy. 🙂
Jeśli mówimy o kwestiach skamieniałości w węglu warto zaznaczyć obecność cmentarzyska gatunku iguanodon odkrytego w 1878r. w Brukseli. Wykopano wtedy 38 osobniki.
Kolejny świetny materiał. Mam pytanie czy gdybyś znalazł czas mógłbyś wypowiedzieć się na temat tego materiału ( ruclips.net/video/sGG-A80Tl5g/видео.html ), zyskał on w ostatnim czasie dość duże zasięgi a dotycz on tematu globalnego ocieplenia. Zawiera on wiele tez dotyczących wpływu spożycia mięsa na zmiany klimatu i wydają mi się one stać w sprzeczności z często powtarzanymi informacjami w mediach. Ja osobiście nie znam się na tym temacie ale tematyka globalnego ocieplenia bardzo mnie interesuje był bym bardzo wdzięczny gdybyś mógł się do tego odnieść.
Widzowie wiecie a ja jestem wiem mniej więcej ale nie pamiętam dokładnie materiału z 4 klasy podstawowej Chyba że to kanał dla geologów bo dziś o ziemi a raczej o jej zasobach i o tym jak w danej epoce układały się warstwy ziemi. Ps Ziemia 🌏 nie jest płaska?
Przez te wstawki o ekologii i starych piecach wychodzisz na hipokrytę. Używając urządzeń elektrycznych w Polsce tak samo jak każdy z nas zatruwasz środowisko, ponieważ większość energii w PL pochodzi z elektrownii węglowych. Przeciętny Kowalski nie ma wpływu na to w jakim kraju żyje i korzysta z zasobów które ekonomicznie są dla niego przystępne. Więc wybierając wygodne ogrzewanie na gaz kazałby się na głodówkę, dlatego niektórzy wręcz muszą korzystać z "starych palenisk na węgiel kamienny". Ogólnie film świetny, a w szczególności wiedza i sposób przekazywania tejże wiedzy przez Dr.
Skoro węgiel kamienny powstał w tym samym czasie, to dlaczego występuje "plackowo"? Lubelskie, Śląsk, a nie na terenie całej Polski? Dlaczego jedne pokłady sa kilometr pod ziemią, a np w Wałbrzychu juz po odgarnieciu butem trawy 😂
Nie powstał w tym samym czasie - karbon trwał 60 mln lat. Poza tym ruchy górotwórcze w pewnych miejscach mogą wypychać pokłady na powierzchnię, a w innych zakopywać głęboko w skorupie ziemskiej.
@@NaukowoTV ten sam czas, to ta sama era ... Era karbonu celowo przez "k". Teraz odnieś się dlaczego pokłady węgla są miejscowe, na tej samej szerokości geograficznej nie rosły roślinki? Taka sama teza jak z wielkim wybuchem ... Sami znawcy nic nie wiedzący ;). Była pangea, a węgiel i tak występuje miejscowo ...
@@wies.badenbaden7308 o co Ci chodzi?Nie prawdę mówię?,zawsze mieli lepiej za komuny jak w NRD, 13 wypłata,barburka i że to niby ciężka praca 6h pod ziemią, do tego nie rentowna dla Polski
Będę wdzięczny za wykopanie materiału ➫ www.wykop.pl/link/6225435/jak-powstal-wegiel/
Doktora Daniela Tyborowskiego możecie oglądać także na kanale Wszechnica ➫ ruclips.net/video/53IpQmvQXmA/видео.html
Nagrasz film o tym, co sądzisz o skorpio reksie (tak kolejna hybryda do jurassic world) z obozu kredowego?
ruclips.net/video/YYFy7XFxJJE/видео.html&feature=share. Film o kopalni. Zapraszam do oglądania.
Super film. Mam lat tyle chyba co prowadzący ale słuchałem i wyobrażałem sobie to wszystko jak male dziecko. Bardzo fascynują mnie takie tematy jak nasza Matka Ziemia, Geografia, Geologlia, Paleontologia Klimat i różne inne rzeczy z tym związane . Super.
super ze coraz czesciej wspolpracujesz z dr Tyborowskim. Bardzo miły człowiek, z ogromną wiedzą. Czekam na więcej wspólnych odcinków
- Nio za to mu płacą 🙄
- Tylko ma fatalną dykcję - pierwsze sylaby akcentuje głównie, miast tych co trzeba w j. polskim, co jest masakryczne i może wywoływać podobne zjawisko u słuchających go niestety. 😶
Nie mogę się doczekać środowych spotkań z dziejami Ziemi.
Noo ..Też lubię
Krzysiek i Daniel to super duet. Super formę odcinków wprowadziłeś zapraszając gości do odcinków. A takie pytanie z mojej strony jakie jest minimum czasowe by wegiel mógł powstać w sposób naturalny? A jak będzie wyglądał węgiel za parę milionów lat z naszych czasów naszych drzew? 9:18 coś poszło nie tak ;)
"-Węgiel to niesamowite, a skąd Pan bierze węgiel?
-Zasadniczo to z Węgorzewskiej
-A nie boi się Pan tak ten węgiel wozić?
-Strach jest ale zasadniczo zawsze staram się mieć kwit"
Pan ma ładne włosy :)
"Wyngiel je we wiosce! “
"Wojna bedzie. Przed wojnom tys był"
Prawda choć nie do końca. Podstawowa różnica między węglem kamiennym a brunatnym to wyższy stopień uwęglenia materii. Może tu odgrywać rolę czas - stąd węgiel kamienny to głównie karbon (~300 mln lat temu) ale oprócz czasu ważna jest też grubość osadu, który przykrył "umarły" las i szybkość tego przykrywania. I mamy np. karbońskiego wieku węgiel brunatny pod Moskwą albo czarny, lśniący wegiel brunatny z dolnej jury w okolicy Zawiercia.
Obu was oglądam 😊
Dr Tyborowski jak zwykle trzyma wysoki poziom. To jeden z najlepszych polskich popularyzatorów nauki. Potrafi ciekawie i wciagająco opowiadać. Słucha się go z prawdziwą przyjemnością.
Ale dobrze się Was obu słucha ;) temat też bardzo ciekawy
Super, że powstał ten filmik :) Teraz potrzebny jest jeszcze "Jak powstała ropa naftowa" (moja babcia wierzy w organiczne pochodzenie węgla, ale neguje organiczne powstanie ropy) i "Dlaczego nie powinniśmy ich dalej spalać" :(
Kto Ci powiedział że nie powinniśmy my ich spalać ? Powiedz to Chinom USA oraz Indiom 😂
Jak zawsze super odcinek. Nie mogę się doczekać wywiadu z Panem Danielem na kanale.
Odcinek jak zawsze na wysokim poziomie .
Kolejny fantastyczny materiał. Dzięki!
Dzięki za film, odpowiedź na pytanie , tematu mi się przyda
Pozdrawiam serdecznie. Bardzo sympatyczny gość.
Bardzo doceniam wyklady dr Tyborowskiego na kanale Wszechnica.
Super film :D
Pozdrawiam i życzę sukcesów na yt
Pozdrawiam wszystkich serdecznie :D
Dzięki i nawzajem
Świetny odcinek, bylam niedawno w tym muzeum, wspaniałe wspomnienia :)
Jak zawsze film się świetnie zapowiada ;)
Gdyby sam prowadzący opowiadał to program byłby dużo ciekawszy .
też nie wiem, po co ten w białej koszulce
To teraz jak powstała ropa i inne ciekawe. Rodzaje skamieniałości
Super film
Krzysiek w takim filmie fajnie by było gdybyś zrobił wstawki z grafikami tych roślin o których rozmawialiście,...
A tak po za tym super 💪😎 materiał z zaje.. fajnym doktorkiem 👌😎
Pozdrawiam
Bardzo fajny odcinek :)
Na Śląsku to każdy wie, ale że na Lubelszczyźnie? Gdyby nie przegrana IIWŚ przez Polaków, to wydobywalibyśmy nie tylko w okolicach Łęcznej i Bogdanki, ale jeszcze na wschód od Hrubieszowa - teraz to ogromne zagłębie wydobywcze na Białorusi. Za Stalina nasz rząd oddał te tereny ZSRR za tereny w Bieszczadach.
Uwielbiam oglądać Was oddzielnie razem tez robicie świetny duet :-)
Kolega który pracuje w kopalni sprzedał mi niezłą historię:
Otóż siedzi sobie na dole wraz z jakimś prostym jak budowa cepa ziomkiem i żują kromki i w pewnym momencie ten prosty gość rzuca: Jakby węgla nie było to by k...a nic nie było.
W sumie skoro życie jest oparte na związkach węgla to gość przypadkiem miał rację 😁
Może zrób też odcinek o ropie
Duet idealny.
Pozdrawiam:)
ciekawostka: wegliel może być używany jako paliwo w ogniwach paliwowy np. zamiast wodoru.
Ogniwa paliwowe mogą być też zasilane metanem.
Astrologowie ogłaszają tydzień WĘGLA! Populacja Ślązaków zwiększa się.
Jestem z Śląska i za niedługo uda się stworzyć człowieka z węgla. Podobno będzie miał czarną barwę skóry.
kto grał w AoW 3 ? :D
nie strasz chłopie bo dzisiaj moją zalałem bez zabezpieczenia
Kwestia węgla jest często omawiana , a sprawa powstania innych paliw?Może to ciekawy pomysł na kolejny odcinek :) Świetny materiał 💪
Film ciekawy. Może jeszcze jakiś odcinek o rodzajach węgla kamiennego, złożach i geologii? Na śląsku mamy głęboko, a w Wałbrzychu pod stopami, dosłownie. W Australii to w ogóle na powierzchni węgiel się pokazuje. Ciekawa sprawa!
na Śląsku też niektóre pokłady wychodzą na powierzchnię lub są kilka metrów pod warstwą gruntu. I nie mam na myśli węgiel w piwnicy!
@@PiotrHo4 O to ciekawostka, nawet nie wiedziałam. Pewnie jest więcej takich ciekawostek. Fajne by było je pozbierać i zrobić jakiś film.
@@PiotrHo4 Na Śląsku to może nie ale w tzw. Zagłębiu Dąbrowskim.
@@robojb17 Złoża na Dolnym Śląsku są płytko, ponieważ leżą w rejonie Sudetów, czyli gór wyniesionych przez ruchy skorupy ziemskiej.
@@MegaRaptor9 GZW też jest wyniesione.
wole koks
Warto mieść na uwadze to, że kiedy powstawały najstarsze pokłady węgla nie było jeszcze bakterii zdolnych do rozkładu celulozy, dlatego te pierwsze pokłady węgla mają znacznie większą miąższość niż te z późniejszych epok.
A z czego powstała ropa?
Dobry odcinek , zawsze się zastanawiałem w jaki sposób powstał węgiel . Brakuje mi tylko jakiejś animacji żeby zrozumieć jak te osady uwięziły te skrzypy tyle metrów pod ziemią.
Do szkoły podstawowej nie chodziłeś?
@@matyjaszmatyszek7306 35 lat temu.
@@edwardrybka8262 No to uważaj, w skrócie:
Jak patrzysz na mapę to Górnośląskie Zagłębie Węglowe ma mniej więcek kształt trójkąta.
Ten trójkąt w karbonie (ponad 300 mln lat temu) był od północnego zachodu i północnego wschodu otoczony pasmami gór, które stale rosły (wypiętrzały się)
Dla równowagi niecka GZW obniżała się
W tej niecce rósł las, drzewa umierały, padały,rozkładały się, na nich rosły nowe, co raz zalewała je woda z morza na południu, a z zachodu i wschodu, z gór rzeki niosły piasek i muł
I tak niecka z gnijącym drewnem obniżała się gnijące drzewa pokrywały osady, na tym wszystkim rosły nowe drzewa, umierały padały, muł, piasek... i tak przez prawie 30 mln lat.
Teraz uruchom wyobraźnię.
Jak powstał węgiel? Jakośtam sobie powstał....
Czy w osadach węglowych mogą być szczątki zwierzęce?
W czystym węglu kamiennym nie. W innych pokładach dlaczego by nie mogły być.
W brunatnym tak
@@Ertywek a czemu tak jest?
Przymusowe szczepienia jak najbardziej, ale w czopkach aplikowanych do cewki moczowej przez stare emerytowane zakonnice
ja miałem okazję 25 lat na kopalni pracować. .....
Tak a propos: Węgiel był podstawowym paliwem epoki "węgla i stali" czyli okresu od końca XVIII w. (Wielka Brytania) po lata 20-te XX w. Wtedy wszyscy i wszędzie palili węglem. Przemysł był na nim oparty (maszyny parowe), transport (lokomotywy parowe), a nawet żegluga (parowce). Oczywiście, w domowych piecach także wszyscy palili węglem lub rzadziej drewnem. No i wtedy to jakoś nie wpływało na klimat, a lodowce się nie cofały. A dziś, kiedy węgiel już od mniej więcej 50 lat powoli ale w sposób zdecydowany jest wypierany z rynku przez paliwa ciekłe i gazowe nagle zaczął bardzo szkodzić? No więc jak to jest? Bo skoro wtedy nie szkodził, to dlaczego dziś to robi? Ja widzę w waszej argumentacji coraz więcej dziur. To tak jak z ewolucją. Generalnie jest kapitalnie, ale kiedy człowiek zaczyna wschodzić w szczegóły to widać, że ta wasza "prawda czasu", to w dużej mierze konstrukcja z dykty oparta na listewkach i oblepiana pozłotką. Z daleka - konstrukcja trwała niczym granit, ale po bliższych oględzinach już nie wygląda to imponująco... Czy aby to nie jest cyrk dla gawiedzi? Celebryci fikają koziołki, celebrytki majtają biustem, profesory i doktory z szacownych katedr klaszczą butami wykonując salta mortale, a panowie prestidigitatorzy wyciągają oniemiałej publice pieniądze z kieszeni.
w jaki sposób węgiel znalazł sie kilometr pod ziemia?
Przez miliony lat nad węglową warstwą narosły nowe warstwy osadów.
No właśnie, do cholery! temat został omówiony dwoma zdaniami a przecież to jest takie ciekawe jak dokładnie ten węgiel powstawał, jak się znalazł kilometr pod ziemią, dlaczego 80% filmu omawiacie nic nie znaczące duperele. Panie Danielu, proszę ten temat omówić dokładnie na Pana kanale we wszechnicy.
No właśnie, jak to jest że muszę tak głęboko do roboty jeździć?!
Chętnie posłuchałbym również kilka słów na temat niesamowitych minerałów, jakie rodzi ziemia. O różnych ciekawych skałach etc. Może będzie to dla Ciebie jakaś sugestia ;) np o odmianach alotropowych różnych zwykłych substancji, które w pewnych okolicznościach stają się niezwykłe, i nabywają zupełnie innych właściwości fizycznych, w stosunku do swojego ,,protoplasty''.
Proces powstania węgla uwięził olbrzymie ilości energii słonecznej, którą teraz wykorzystujemy. Podobnie jest z ropą
odcinek bardzo mi się podobał ale mam pytanie nagrasz jakiś odcinek o utharaptorze ?
Mmmmmm wungiel
**ślunsk noises intensifies**
Skoro już w tym odcinku został napoczęty temat prehistorycznych roślin to czemu by nie zrobić całego odcinka na temat paleo flory, wiem może się to nie najlepiej klikać ale na pewno pomoże w wyobrażeniu sobie jak mogły wyglądać pradawne środowiska, takie trochę uzupełnienie do odcinka o środowisku życia dinozaurów. (to wcale nie tak że proponuję to z powodu że mam często problem z roślinnością w moich rysunkach przedstawiających wymarłe gatunki)
Chłop tłumaczy jak dla dzieci w podstawówce :D
Cześć :)
Schody z piaskowca ale posadzki są git....moje
Widzę tytuł (czarne złoto), klikam 😌
Bełchatów jest o wiele bardziej widowiskowy od Bogatyni pracowałem w obu na samym węglu i nigdy tego nie zapomnę 🙂
Jeżeli dobrze myśle to kiedyś aktualne drzewa będą rosły na wysokość trawy
Źle myślisz.
Ewolucja tak nie działa
@@Blablabla-ol2tr Trudno powiedzieć, być może za 20 mln lat z różowatych ostanie się tylko 1 rodzina płożących krzewinek.
@@matyjaszmatyszek7306 Właśnie o to chodzi - "trudno przewidzieć". Bo to że skrzypy były kiedyś wielkie, a teraz są małe, nie znaczy że będzie tak z każdą grupą roślin. Ale też nie znaczy, że z całą pewnością tak się nie stanie
🙌
A jak długo powstaje węgiel kamienny i brunatny? Hodzi mi o jakąś lidżbę np. 10 mln, 100 mln.
.
No to wyobraź sobie że nasz węgiel kamienny ma około 300 mln lat, a brunatny 30 mln lat. Ale to zależy nie tylko od czasu ale i warunków zalegania osadów organicznych.
Zrobisz film o irritatorze
W opisie czarne złoto a w miniaturce kombajn w kopalni odkrywkowej tzn węgla brunatnego
A w filmie mowa i o jednym i o drugim rodzaju węgla więc nie widzę tutaj sprzeczności. :)
Ok. a co było z grzybem, pleśnią, dlaczego one nie rozkładały tych drzew?
Skoro węgiel brunatny ma 20 mln lat a węgiel kamienny ma 300 mln lat to jak będzie wyglądała jakaś pośrednia forma węgla np. mająca 100 mln lat?
te zmiany mają charakter ciągły co znaczy że w formach pośrednich będzie po prostu mniej czystego węgla procentowo. Czyli trochę brunatny, trochę kamienny :)
Dr Daniel ma duza wiedze na ten temat
Dlaczego z tego całego ekosystemu powstał węgiel a nie ropa? W czym, gdzie tkwi różnica?
Ropa powstawała w środowiskach morskich. Temat na kolejny odcinek :)
Do ropy trzeba było dołożyć trochę więcej składników, m.in. zwierzat
Bo ropa to martwe organizmy morskie, a raczej ich pozostałości. Węgiel powstaje z materii roślinnej, głównie na bagnach w cyklu torf-->węgiel brunatny-->węgiel kamienny.
czarne złoto potrafi ukraść samo siebie
Jaki węgiel. Ten z Australii?
Bardzo fajny program . Pracowałem 14 lat w Kopalni Zofiówka i zgromadziłem wiele skamieniałości .
Na przykład jakie? Kiedyś dorzucałem węgla do pieca i jedna kostka się rozpadła. Widać tam było coś jak kawałek grubszej gałęzi około 5-6 cm śtednicy, ale nie wiem czy to faktycznie mógł być kawałek gałęzi, czy tylko było podobne.
Jakoś nie lubię tych wywiadów. Pozbawione są tego klimatu za który uwielbiam naukowotv
Mam świadomość że różni ludzi mają różne preferencje. W tym momencie nie mam kolejnych nagranych wywiadów i takowych raczej nie planuje. Wracam do standardowej formy. 🙂
Jeśli mówimy o kwestiach skamieniałości w węglu warto zaznaczyć obecność cmentarzyska gatunku iguanodon odkrytego w 1878r. w Brukseli. Wykopano wtedy 38 osobniki.
To juz tu było bardzo ciepło! To nie my zjebalismy klimat!
Zmiany na przestrzeni setek tysięcy lat vs zmiany w ciągu stu lat...
Nie "tu" tylko blisko równika. Nieuważnie oglądałeś.
Film ma 15 minut a o powstaniu węgla zaledwie kilka zdań.
Hej
Stary musisz zrobić odcinek o ewolucji konia
Kolejny świetny materiał. Mam pytanie czy gdybyś znalazł czas mógłbyś wypowiedzieć się na temat tego materiału ( ruclips.net/video/sGG-A80Tl5g/видео.html ), zyskał on w ostatnim czasie dość duże zasięgi a dotycz on tematu globalnego ocieplenia. Zawiera on wiele tez dotyczących wpływu spożycia mięsa na zmiany klimatu i wydają mi się one stać w sprzeczności z często powtarzanymi informacjami w mediach. Ja osobiście nie znam się na tym temacie ale tematyka globalnego ocieplenia bardzo mnie interesuje był bym bardzo wdzięczny gdybyś mógł się do tego odnieść.
Czarne złoto to ropa.
Jakość dźwięku pobolewa w uszy
Niestety mieliśmy bardzo trudne warunki akustyczne podczas nagrań.
Węgiel powstał w wyniku syntezy jądrowej poprzedniej gwiazdy, z której resztek powstało Słońce.
Pierwiastek węgiel a nie węgiel kamienny.
Widzowie wiecie a ja jestem wiem mniej więcej ale nie pamiętam dokładnie materiału z 4 klasy podstawowej
Chyba że to kanał dla geologów bo dziś o ziemi a raczej o jej zasobach i o tym jak w danej epoce układały się warstwy ziemi.
Ps
Ziemia 🌏 nie jest płaska?
Przedstaw więcej swoich przeżyć ze swojego wyjazdu na kopalnie pod ziemię pewnie wiele ludzi chciało by się czegoś wiecej dowiedzieć.
Niestety nie każdy wie co oznacza dane zagadnienie ale da się to wygooglować ;)
Codziennie to widzę.Jestem górnikiem od 23lat.
Przez te wstawki o ekologii i starych piecach wychodzisz na hipokrytę.
Używając urządzeń elektrycznych w Polsce tak samo jak każdy z nas zatruwasz środowisko, ponieważ większość energii w PL pochodzi z elektrownii węglowych. Przeciętny Kowalski nie ma wpływu na to w jakim kraju żyje i korzysta z zasobów które ekonomicznie są dla niego przystępne. Więc wybierając wygodne ogrzewanie na gaz kazałby się na głodówkę, dlatego niektórzy wręcz muszą korzystać z "starych palenisk na węgiel kamienny".
Ogólnie film świetny, a w szczególności wiedza i sposób przekazywania tejże wiedzy przez Dr.
Zastanawiam się czy ktoś nie wiedział jak?
torf ---> węgiel brunatny ----> węgiel kamienny
Algorytm jutuba lubi to... 😂
Skoro węgiel kamienny powstał w tym samym czasie, to dlaczego występuje "plackowo"? Lubelskie, Śląsk, a nie na terenie całej Polski? Dlaczego jedne pokłady sa kilometr pod ziemią, a np w Wałbrzychu juz po odgarnieciu butem trawy 😂
Nie powstał w tym samym czasie - karbon trwał 60 mln lat. Poza tym ruchy górotwórcze w pewnych miejscach mogą wypychać pokłady na powierzchnię, a w innych zakopywać głęboko w skorupie ziemskiej.
@@NaukowoTV ten sam czas, to ta sama era ... Era karbonu celowo przez "k". Teraz odnieś się dlaczego pokłady węgla są miejscowe, na tej samej szerokości geograficznej nie rosły roślinki? Taka sama teza jak z wielkim wybuchem ... Sami znawcy nic nie wiedzący ;). Była pangea, a węgiel i tak występuje miejscowo ...
No i węgiel się skonczyl
Pooglądam z dzieckiem
Takie wprasowane w węgiel roślinki to da się znaleźć na hałdzie?
raczej nie, hałdy to w większości odpady kopalniane
@@MegaRaptor9 Właśnie ponoć na hałdach zdarzają się całkiem ładne skamieniałości
tak
A ty chodziłeś z Kononowiczem do szkoły? "dzień dobry dla niego"
bez przesady z tym złotem ;)
Pozytywny gościu :D
Nie niewiemy. 5 -klasa podstawówki .
AHOJ NETOPERKU węgiel stworzyli Ślązacy ok 600 lat temu aby państwo zaczęło dokładać do ich pracy
idiota
@@wies.badenbaden7308 o co Ci chodzi?Nie prawdę mówię?,zawsze mieli lepiej za komuny jak w NRD, 13 wypłata,barburka i że to niby ciężka praca 6h pod ziemią, do tego nie rentowna dla Polski
Byqu nie przerywaj ziomkowi tak
Daniel jaki młody, jakby Mu milion lat ubyło.
3:29 among us
Sus
Kinda SUS
łeb jak sklep