Filtracja wody przy pomocy osadu czynnego w pigułce.
HTML-код
- Опубликовано: 13 янв 2025
- Kilka słów na temat filtracji osadem czynnym czyli moje słynne butelkowe filtry.
z nami udana faza testów jesteśmy w trakcie likwidowania duuuuuuużej części gąbek na rzecz filtrów butelkowych, bo dużo lepiej się sprawdzają od filtrów mechanicznych stosowanych dotychczas.
jak taki filtr działa. Złoże jest miejscem nitryfikacji i denitryfikacji ale nie tylko również wolne miejsce w takim filtrze jest kolonizowanie przez kłaczki osadu czynnego bakterie, glony, grzyby, pierwotniaki i skorupiaki współdziałanie w jednym celu czyli wyjedzeniu wszystkiego co w wodzie nadaje się do pozyskania energii. związków prostych takich jak H2S, kwasy organiczne, alkohole, cukry, aminokwasy oraz tłuszcze. Każdy z tych składników jest zamieniany w biomasę kłaczków osadu który nie tylko żyje w złożu ale i pomiędzy nim filtrując nam wodę w sposób bardzo, bardzo wydajny!!!!
Od dziś jeśli macie chęć możecie nas wesprzeć i zostać naszym Patronem w serwisie patronite.pl
patronite.pl/P...
Wasze wpłaty pomogą nam w realizowaniu misji w was uczynią uprzywilejowanymi w kolejce po wiedze :P
#patronite
Sam jestem ciekaw efektu w czasie ... ? Zbiornik z rybami, to taka tykająca bomba ;) Kiedyś pamiętam, stosowało się filtry z węża ogrodowego i dawały radę. Jest subskrycja.
Mniej pracy, znaczy mniejsze koszta💪
Mniejsze koszta, tańsze rybki 😁🤣😉
Bardzo ciekawy materiał
Brakuje tylko info czym jest ten osad czynny :D. To zwykle bakterie nutrifikacyjne ktore sie odkladaja miesiacami imesiacami etc?
Czesc podpinam sie pod pytanie jak jest zrobiony taki filtr i czy jezeli nie ma gabki to czy szybko niezapycha sie zloze fajne filmy czekam na kolejny pozdrawiam
Dzień dobry, mam do Pana prośbę o poglądowy schemat takiego filtra z butelki nigdy z takim patentem nie miałem styczności z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Paweł.
Masz u mnie na FB cały proces tworzenia
m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid04dL5q7vMjmQj7hnzFUzc7dKHanRCyymucYWXSHDsz25MEQVc5YKcHqhXF9kChrAyl&id=100001531805408
@@damianlewinskipiwnicaakwar6820 ok. nie zawracam głowy miłego dnia
Czy na koncu w kuble trzeba miec wate wloknine czy matrix zeby ten osad wpadal do akwarium
👍🏿
Mówi Pan że MATRIX rozpuszcza się w niskim pH i je podnosi ? Ma Pan to sprawdzone praktycznie, bo nigdzie nie można znaleźć takiej informacji. Mam w kubełku 4L MATRIX i 4L SIPORAX, akwarium 360L i ciągle wysokie pH około 7,2. Może właśnie to jest powodem.
W kwaśnej wodzie na reaktorze CO2 podpiętym się rozpuszczał zamieniał w "piach"
@@damianlewinskipiwnicaakwar6820 Dziękuję za odpowiedź. Zamienię MATRIX na inny materiał i zobaczymy czy coś się zmieni.
Super temat. Ja mam pytanie jakie najlepsza " ceramika" jest do tych filtrów ??? I czy w ogóle się je czyści albo wymienia raz w roku czy coś ??? Więcej filmów !!! Są mega 👌🏻
Tylko ja jest za dużo kłaczków to przemyć pod kranem żeby usunąć nadmiar biomasy.
Bardzo dziękuję! Fajne filmy. Kiedyś mógłby Pan pokazać jak wygląda Pańska hodowla
W jaki sposób taki filtr usuwa zanieczyszczenia mechaniczne że nie trzeba odmulać gołego szkła? W akwariach domochych w 99,99% mamy podloze które gromadzi ta cała biomasę o której mówisz, czy się mylę może? Nstepna kwestią czy krystslicznie czysta woda automatycznie równa się idealne parametry do funkcjonowania akwarium z roślinami ? Co z zbiornikami od 200 litrów w górę, czy taka filtracja może zastąpić inne powszechnie używane? Producenci złóż biologicznych bardzo często podaja iż po upływie 6 miesięcy, roku itp należy czesciowo lub całkowicie wymienić takie złożę ponieważ powierzchnia czynna takiego złoża ulega znacznemu ograniczeniu , co wtedy czy też nie skoczy no2 ? Itd itd .
Darek taki filtr wg mnie nie usuwa szlamu dlatego jest jeden filtr gabkowy, a drugi butelkowy. Sprawa druga to sa filtry do hodowli a nie akwarium w salonie. To tak wg mnie. Zobaczymy jak Damian sie odniesie do tego.
@@CzarnyKomar Tak hodowla rzadzi sie innymi troche prawami . Nikt z nas w 100 litrach np nie trzyma 500 sztuk neona . Damian napewno ma racje w jednym . biomasa o ktorej mowi to najlepsza filtracja .
Klasyki w filtrze to ekosystem. Bakterie pobierają węgiel i Azot oraz fosfor z wody, same są zjadane przez pierwotniaki, te przez wrotki a wrotki przez copepody, ślimaki i wiele innych zwierząt które żywią się biomasa w powstała w filtrze. Te filtry nie służą do usuwania mułu od tego jest waż i gębą żeby sobie odessać;) Choć zasysanie dołem butelki dosyć dobrze działa i w małych akwariach większość mułu jest przerabiana przez złoże. Media są tu tylko domkiem gdzie mieszka zapas żyjątek cała magia odbywa się między kamyczkami. To tam kłaczki pracują na idealnie klarowny wodę