Zdravicko, dobry napad. Sam jsem papirovy modelar a premyslim jak ten 3D tisk funguje, casem poridit tiskarnu a zkusit tvorbu modelu ci doplnku. Takze dekuji, ze mohu postupne objevovat, pro mne taje 3D tisku.
Ahoj 👋 Pouzdra převodovek, rozvodovek, držák motoru, serva, baterek atd…vše co se hřeje nebo má nějaké tření atd, minimálně ABS… Podobných modelů mám vytištěno několik, a ABS je opravdu minimum když se model hodně využívá (pokud to teda nebude jen model na poličku nebo na občasné ježdění po par minutkách) na převody spíš ten polykarbonát nebo něco pevnějšího, ale i to ABS je fajn… na karoserii je fajn ASA (vhodna na ÚV záření - PLA casem ma sluníčku křehne) Ja osobně tisknu vše ABS = levné a parádně se tiskne, ASA = vhodné na ÚV tedy ven a sluníčko, PC = tiskne se špatně ale vydrží 👍 mazaní převodovek je debata sama o sobě 😉 když to ale tak pozoruji, největší omezení vidím tiskárnu…tam jste omezen pouze na PLA, PETG… složitější materiály bohužel tisknout nepůjdou… Ať se daří a vše funguje 👋👋
Ahoj, také jsem se pustil do stavby před nějakou dobou a podvozek mám před dokončením. Zde si dovolím malý tip: na kardany použít inbus 8mm, v návodu je uhlíková trubička, ale řešení inbusem my přišlo daleko pevnější a festovnější. Jinak přeji hodně štěstí se stavbou.
Tak jsem to dokoukal celé a měl bych pár poznámeček: 1. Expertní mód sliceru je dobře 👍 2. Perimetr nastavíte pohodlněji v kartě Nastavení tisku / Vrstvy a perimetry (modifikátory se používají v jiných situacích, i když to lze i takto) 3. Pokud nemáte dobrý důvod, volte výplň Gyroid, zejména u pevnostních tisků 4. Pokud řešíte vzhled spodních a dolních ploch, zapřemýšlejte o volbě 'Vzor výplně horní plochy' a 'Vzor výplně dolní plochy'. Pro 'kulaté' díly je třeba vhodnější 'Archimedean chords' 5. Horní plochu můžete vylepšit 'žehlením'. Nastavení tisku / Výplň / Ironing (dost to prodlužuje tisk, ale výsledky jsou skvělé) Osobně mám uloženo nastavení 3 perimetry / gyroid / 25 % uloženo (opět karta Nastavení, nahoře, disketka) PS: Pokud hledáte ve sliceru kde co nastavit, tak vpravo nahoře je pole "Zadejte hledaný výraz". Skvělá věc. Zkuste třeba ten perimetr 😉 PSS: Někdo v diskusi vzpomínal PETG a převodovka... jestli se převodovka zahřeje, tak to PETG odteče, tedy spíš změkne a celé se to tak nějak vyžmoulá a vygiglá. Mrkněte se na YT Richarda Mrázka @richardmrazek , který tam má o převodovkách a experimentech s nimi hodně videí a spoustu informací. Ještě jednou, ať se daří 👍
@@xPaRi Tak tohle jsem přesně potřeboval, aby se na tu mou tvorbu podíval někdo kdo má zkušenosti a byl ochoten se s nimi podělit . Moc děkuji za Váš čas a Vaše rady. 👍🤝
Na diely prevodovky stačí obyčajné PETG. Na mojom tanku Tiger I 1/10, som prevodovku vytlačil tiež z PETG a zatiaľ jej nič nie je. Váha Tigru je skoro 9 KG, Tatra podľa mňa nebude mať viac ako 4 KG, takže silovo by to PETG malo zvládnuť. Samozrejme každá prevodovka je iná, čiže stať sa môže hocičo, ale to už zistíš sám keď ju vyskúšaš. Na mazanie používam silikónovú vazelínu pre RC modely. Na uzatvorenú prevodovku je ideálna. Daj si pozor, keď budeš mazať časti, ktoré budú vystavené prachu. Silikónová vazelína dobre odpudzuje vodu, ale skvele priťahuje prach, čím vznikne pasta, ktorá dokáže dobre obrusovať pohyblivé diely, čiže kĺby, poloosi atď. Musíš proste občas urobiť údržbu a dané časti utrieť a premazať. Čo sa týka PLA a vody, tam je problém len, keď je navlhnuté priamo v cievke pri tlači. Keď už je z neho niečo vytlačené, tak problém nie je. Sám mám z PLA vytlačenú časť ponorného čerpadla na vodu, ktorá je vo vode skoro stále. Ale uvidím, časom sa možno rozpadne a budem musieť tlačiť novú 😀 Prajem veľa šťastia, tiež sa chcem do tohto modelu časom pustiť, tak aspoň budem u teba vidieť do čoho idem 🤣
Zdrravim, ja som cca pred pol rokom zacal 815VD6x6 od ML, ale mal som velke problemy s tlaciarnou az nakoniec som sa pustil do svojpomocnej stavby 3D tlaciarne Voron2,4, diel po diely zhananej. Uz pomaly finisujem a pustim sa do pokracovania modelu Tatry a mozno aj inych modelov.
Já jsem tedy jako první 3D tištěný model zvolil tank ČKD LT vz. 38 od Luboše Horta, mám pro něj slabost (pro ten tank 😉). Ve hře byl i Dodge M14 MaxTeam od 3D Sets... to kdyby někdo pátral po dalších možnostech. Ať se vám daří, jsem napnut, jak to půjde dál. 👍
A ještě jedna věc: ty blanky v otvorech (říkáš mosty), se dělají právě u takových otvorů, kde by se jinak tisknulo do vzduchu, takže se tam už v konstrukci dá vrstva 0.2, který tu díru "zaslepí" a před montáží to buď protáhneš vrtákem, nebo prorazíš šroubem. V opačném případě, kdy tam ta blanka není, je vnitřek otvoru plný smyček z vlákna.
Zdravím. K tomu PETG C-TECH, také jsem z něho tiskl na mé MK3S a nejvíce se mi osvědčilo toto nastavení: První vrstva Tryska 215 °C Podložka 80 °C Další vrstvy Tryska 210 °C Podložka 75°C Je dobré si vždy udělat teplotní věž na nové materiály, se kterými jste ještě netiskl. Proč to prasklo? No protože (alespoň to na tom videu tak vypadá) sundáváte ten výtisk ještě horký. Je potřeba to nechat kompletně vychladnout a teprve potom prohnutím podložky výtisk sám od podložky odskočí. A dálší věc je, že na tu hladkou podložku je ideálně potřeba nějaké adhesivum, např. 3DLAC. A ještě lépe místo té hladké zrnitou podložku. A co se týká toho chlupacení (stringování), tak je potřeba si upravit retrakce. Já mám nyní nastaveno 3,5 a rychlost 65 místo systémových 0,8 a 35 a téměř žádné chlupy nemám. Já se asi nikdy k takto velkému projektu neodhodlám, takže Vám držím palce ať to vše zdárně dopadne. Budu vše bedlivě sledovat. :)
@@DavidSedivy Děkuji za zkušenosti, už jsem objednal takzvanou saténovou podložku, která je určena právě pro tisk PETG. Já jen doufám že tento projekt ta tiskárna přežije...
Zdravím. Vypadá to na zajímavý seriál, taky mě láka vytisknout a postavit si podobnou RC bestii. K tomu materiálu na převody. Pokud by PET-G selhalo, můžu dát tip na PC 275 od Spectrum. Je to modifikované PC, které se tiskne jednodušeji na otevřených tiskárnách a má podobné vlastnosti jako klasické PC. Dají se sehnat i 250g špulky za cca 320kč. Osobně jsem z něho tiskl nové převodové soukolí na takové to elektrické autíčko pro děti, takže extrémní zátěž. Pro potřeby RC převodovky to bude nesmrtelné.
Namáhané díly tisknu z Prusa PC Blend Carbon. Ten se oproti normálnímu PC Blend prakticky nesmršťuje, tisky jsou bezproblémové a je to pevný 'jak sviňa'. Akorát nebývá často skladem, chce to kalenou trysku a není z nejlevnějších. Tak si ho hýčkám a je to taková moje poslední záchrana.
@@xPaRi Ano i to je varianta...Právě protože se ve videu řešila i cena filamentu, dal jsem tip na to PC 275. Je cenově příznivější, méně náročný pro tisk a na trhu dostupný. Samozřejmě jsou na trhu odzkoušené lepší alternativy, ale cena už je vyšší a chápu myšlení začínajícího tiskaře 😉
Nic proti, ale já na kšeft nic netisknu, ale třeba někdo ti ty kola prodá zkus třeba mlmodel.cz, nebo někoho ze sledujících třeba ti to někdo vytiskne.
Obaly z PLA, ale veškeré vnitřní díly převodů z PC Blend , není lehké tu tatru rozebírat !!! Místo karbonové tyče doporučuje hliníkovou trubičku ( Bauhaus ) zajistit svářecím drátem 2mm ( svrtat a zakolíkovat )
Též mám ale hasičskou verzi, dělal mi to jeden borec. Sliboval i pneumatiky ale pak už přestal komunikovat a zablokoval mě, klasickej šmelinář a to jsem za to dal nemalý peníz.
Člověče myslel jsem si to, protože jsem se dočetl, že PLA vodu rádo nemá, ale už mám týden výtisk z PLA ve vodě a nic se tomu neděje, takže internet je plnej hovadin a co si nezkusíš tak nevíš. Takže nějaké projetí vodou určitě problém nebude ;) v dalším videu tuto informaci uvedu na pravou míru na základě výsledků mého testu.
@StoliTRONIK jo úplně vpohodě, tak to jsou začátky, postupně se budete prokousávat dál a dál, zjišťovat nové věci a nastavení... Jinak super videa a věřím tomu že celá série bude dobrá.
Možná by to chtělo nejdřív zjistit jak 3d tisk a slicery fungují a co znamenají jednotlivé parametry pro tisk. 😂 Takhle je to docela sranda pozorovat. Předpokládám první otevření sliceru a první zapnutí tiskárny a hned takovahle bomba na tisk. Hodně štěstí.
Jo a ještě řada. Průša slicer vždy v Expertním režimu v těch ostatních toho hromada chybí. A nastavujete vlevo nahoře a ne v právo v těch rychlých volbách, to je jen pro každý díl zvlášť. Hlavní nastavení je v záložkách vlevo nahoře pro celý tisk.😉 Ale ten perimetr 😂😂😂 to je fakt dobrý nevědět conto je. Ste snad první člověk co má tiskárnu a neví základní pojmy 3d tisku. A teď myslím úplně ty nejzákladnější.
Jen dodám, že se vám nevysmivám. Jen mě to překvapilo jaký jste na začátek vybral složitý model. Ale určitě to bude zajímavé a těším se na výsledek. To PLA na ozubená kola není dobrá volba, v těch prevodovkach pro modely je to dost namáhané a bude se to opotřebovávat jak tam vzniká dost tepla z tření.
@@HorryFMA nejvíc se naučíš, když musíš řešit konkrétní problém. Zkoušet si něco jen tak to mě moc nebaví. Vždy si vytyčím nějaký cíl, projekt a snažím se ho dosáhnout, dokončit, ještě budeš koukat jak bude tatrovka trhat drny 😉
Zdravicko, dobry napad. Sam jsem papirovy modelar a premyslim jak ten 3D tisk funguje, casem poridit tiskarnu a zkusit tvorbu modelu ci doplnku. Takze dekuji, ze mohu postupne objevovat, pro mne taje 3D tisku.
Ahoj 👋 Pouzdra převodovek, rozvodovek, držák motoru, serva, baterek atd…vše co se hřeje nebo má nějaké tření atd, minimálně ABS… Podobných modelů mám vytištěno několik, a ABS je opravdu minimum když se model hodně využívá (pokud to teda nebude jen model na poličku nebo na občasné ježdění po par minutkách) na převody spíš ten polykarbonát nebo něco pevnějšího, ale i to ABS je fajn… na karoserii je fajn ASA (vhodna na ÚV záření - PLA casem ma sluníčku křehne)
Ja osobně tisknu vše ABS = levné a parádně se tiskne, ASA = vhodné na ÚV tedy ven a sluníčko, PC = tiskne se špatně ale vydrží 👍 mazaní převodovek je debata sama o sobě 😉 když to ale tak pozoruji, největší omezení vidím tiskárnu…tam jste omezen pouze na PLA, PETG… složitější materiály bohužel tisknout nepůjdou…
Ať se daří a vše funguje 👋👋
Ahoj, také jsem se pustil do stavby před nějakou dobou a podvozek mám před dokončením. Zde si dovolím malý tip: na kardany použít inbus 8mm, v návodu je uhlíková trubička, ale řešení inbusem my přišlo daleko pevnější a festovnější. Jinak přeji hodně štěstí se stavbou.
Tak jsem to dokoukal celé a měl bych pár poznámeček:
1. Expertní mód sliceru je dobře 👍
2. Perimetr nastavíte pohodlněji v kartě Nastavení tisku / Vrstvy a perimetry (modifikátory se používají v jiných situacích, i když to lze i takto)
3. Pokud nemáte dobrý důvod, volte výplň Gyroid, zejména u pevnostních tisků
4. Pokud řešíte vzhled spodních a dolních ploch, zapřemýšlejte o volbě 'Vzor výplně horní plochy' a 'Vzor výplně dolní plochy'. Pro 'kulaté' díly je třeba vhodnější 'Archimedean chords'
5. Horní plochu můžete vylepšit 'žehlením'. Nastavení tisku / Výplň / Ironing (dost to prodlužuje tisk, ale výsledky jsou skvělé)
Osobně mám uloženo nastavení 3 perimetry / gyroid / 25 % uloženo (opět karta Nastavení, nahoře, disketka)
PS: Pokud hledáte ve sliceru kde co nastavit, tak vpravo nahoře je pole "Zadejte hledaný výraz". Skvělá věc. Zkuste třeba ten perimetr 😉
PSS: Někdo v diskusi vzpomínal PETG a převodovka... jestli se převodovka zahřeje, tak to PETG odteče, tedy spíš změkne a celé se to tak nějak vyžmoulá a vygiglá. Mrkněte se na YT Richarda Mrázka @richardmrazek , který tam má o převodovkách a experimentech s nimi hodně videí a spoustu informací.
Ještě jednou, ať se daří 👍
@@xPaRi Tak tohle jsem přesně potřeboval, aby se na tu mou tvorbu podíval někdo kdo má zkušenosti a byl ochoten se s nimi podělit . Moc děkuji za Váš čas a Vaše rady. 👍🤝
@@StoliTRONIK No jo, jsem takovej radílek, vím to, ale nemůžu si pomoct 😂
Hned zitra si koupím a zacnu tisknout . Diky za video a budu dal sledovat vase videa
Ahoj. Super video, už se těším na druhé 😊
Na diely prevodovky stačí obyčajné PETG. Na mojom tanku Tiger I 1/10, som prevodovku vytlačil tiež z PETG a zatiaľ jej nič nie je. Váha Tigru je skoro 9 KG, Tatra podľa mňa nebude mať viac ako 4 KG, takže silovo by to PETG malo zvládnuť. Samozrejme každá prevodovka je iná, čiže stať sa môže hocičo, ale to už zistíš sám keď ju vyskúšaš.
Na mazanie používam silikónovú vazelínu pre RC modely. Na uzatvorenú prevodovku je ideálna. Daj si pozor, keď budeš mazať časti, ktoré budú vystavené prachu. Silikónová vazelína dobre odpudzuje vodu, ale skvele priťahuje prach, čím vznikne pasta, ktorá dokáže dobre obrusovať pohyblivé diely, čiže kĺby, poloosi atď. Musíš proste občas urobiť údržbu a dané časti utrieť a premazať.
Čo sa týka PLA a vody, tam je problém len, keď je navlhnuté priamo v cievke pri tlači. Keď už je z neho niečo vytlačené, tak problém nie je. Sám mám z PLA vytlačenú časť ponorného čerpadla na vodu, ktorá je vo vode skoro stále. Ale uvidím, časom sa možno rozpadne a budem musieť tlačiť novú 😀
Prajem veľa šťastia, tiež sa chcem do tohto modelu časom pustiť, tak aspoň budem u teba vidieť do čoho idem 🤣
@@LiborMelich Libore díky za komentář a za tvé zkušenosti. Já si také myslím že to PETG bude stačit.
Mozno pre odolnost prevody tlacit z nilonu, mal by byt odolnejsi ako petg
Zdrravim, ja som cca pred pol rokom zacal 815VD6x6 od ML, ale mal som velke problemy s tlaciarnou az nakoniec som sa pustil do svojpomocnej stavby 3D tlaciarne Voron2,4, diel po diely zhananej. Uz pomaly finisujem a pustim sa do pokracovania modelu Tatry a mozno aj inych modelov.
Chtělo by to rychlejší tiskárnu. Ať to není projekt na několik let 😅 každopádně vám fandím. 👌
Já jsem tedy jako první 3D tištěný model zvolil tank ČKD LT vz. 38 od Luboše Horta, mám pro něj slabost (pro ten tank 😉). Ve hře byl i Dodge M14 MaxTeam od 3D Sets... to kdyby někdo pátral po dalších možnostech.
Ať se vám daří, jsem napnut, jak to půjde dál. 👍
A ještě jedna věc: ty blanky v otvorech (říkáš mosty), se dělají právě u takových otvorů, kde by se jinak tisknulo do vzduchu, takže se tam už v konstrukci dá vrstva 0.2, který tu díru "zaslepí" a před montáží to buď protáhneš vrtákem, nebo prorazíš šroubem. V opačném případě, kdy tam ta blanka není, je vnitřek otvoru plný smyček z vlákna.
Dobré video, pokračuj ;-)
dobre budu sledovat
Zdravím.
K tomu PETG C-TECH, také jsem z něho tiskl na mé MK3S a nejvíce se mi osvědčilo toto nastavení:
První vrstva
Tryska 215 °C
Podložka 80 °C
Další vrstvy
Tryska 210 °C
Podložka 75°C
Je dobré si vždy udělat teplotní věž na nové materiály, se kterými jste ještě netiskl.
Proč to prasklo? No protože (alespoň to na tom videu tak vypadá) sundáváte ten výtisk ještě horký. Je potřeba to nechat kompletně vychladnout a teprve potom prohnutím podložky výtisk sám od podložky odskočí. A dálší věc je, že na tu hladkou podložku je ideálně potřeba nějaké adhesivum, např. 3DLAC. A ještě lépe místo té hladké zrnitou podložku.
A co se týká toho chlupacení (stringování), tak je potřeba si upravit retrakce. Já mám nyní nastaveno 3,5 a rychlost 65 místo systémových 0,8 a 35 a téměř žádné chlupy nemám.
Já se asi nikdy k takto velkému projektu neodhodlám, takže Vám držím palce ať to vše zdárně dopadne.
Budu vše bedlivě sledovat. :)
@@DavidSedivy Děkuji za zkušenosti, už jsem objednal takzvanou saténovou podložku, která je určena právě pro tisk PETG. Já jen doufám že tento projekt ta tiskárna přežije...
Zdravím. Vypadá to na zajímavý seriál, taky mě láka vytisknout a postavit si podobnou RC bestii. K tomu materiálu na převody. Pokud by PET-G selhalo, můžu dát tip na PC 275 od Spectrum. Je to modifikované PC, které se tiskne jednodušeji na otevřených tiskárnách a má podobné vlastnosti jako klasické PC. Dají se sehnat i 250g špulky za cca 320kč. Osobně jsem z něho tiskl nové převodové soukolí na takové to elektrické autíčko pro děti, takže extrémní zátěž. Pro potřeby RC převodovky to bude nesmrtelné.
@@t_uvoc Díky za typ 😉👍
Namáhané díly tisknu z Prusa PC Blend Carbon. Ten se oproti normálnímu PC Blend prakticky nesmršťuje, tisky jsou bezproblémové a je to pevný 'jak sviňa'. Akorát nebývá často skladem, chce to kalenou trysku a není z nejlevnějších. Tak si ho hýčkám a je to taková moje poslední záchrana.
@@xPaRi Ano i to je varianta...Právě protože se ve videu řešila i cena filamentu, dal jsem tip na to PC 275. Je cenově příznivější, méně náročný pro tisk a na trhu dostupný. Samozřejmě jsou na trhu odzkoušené lepší alternativy, ale cena už je vyšší a chápu myšlení začínajícího tiskaře 😉
@@t_uvoc Klika je, že těch náročných dílů tam není tolik, takže špulka toho kvalitního zůstane i na další tisky.
PS až se dostaneš ke kolům zákonných i koupil od tebe kola 8 kol + rezerva jestli to máš měřítko 1:10 ❤❤❤
Nic proti, ale já na kšeft nic netisknu, ale třeba někdo ti ty kola prodá zkus třeba mlmodel.cz, nebo někoho ze sledujících třeba ti to někdo vytiskne.
Obaly z PLA, ale veškeré vnitřní díly převodů z PC Blend , není lehké tu tatru rozebírat !!! Místo karbonové tyče doporučuje hliníkovou trubičku ( Bauhaus ) zajistit svářecím drátem 2mm ( svrtat a zakolíkovat )
Též mám ale hasičskou verzi, dělal mi to jeden borec. Sliboval i pneumatiky ale pak už přestal komunikovat a zablokoval mě, klasickej šmelinář a to jsem za to dal nemalý peníz.
3 perimetry - 3 obvodove steny
sem nedodoukal video )))) radu beru z5 )) a drzim palce na tatru mam taky policeni ale az dodelam T34/85
Držím palce. Možno to nakoniec bude fungovať ako toto 😄 ruclips.net/user/shortsPgHqt_JUzdk
@@tonogtube 🤣
ale tá klika na zadných dverách hrozne bije do očí, že nie je tam, kde má byť. Kazí to celý model
na obrázku to zůstalo, ale tato chyba byla opravena a v 3D modelu to již není
PLA nesmí do vody... Pobavilo 😅
Člověče myslel jsem si to, protože jsem se dočetl, že PLA vodu rádo nemá, ale už mám týden výtisk z PLA ve vodě a nic se tomu neděje, takže internet je plnej hovadin a co si nezkusíš tak nevíš. Takže nějaké projetí vodou určitě problém nebude ;) v dalším videu tuto informaci uvedu na pravou míru na základě výsledků mého testu.
@StoliTRONIK jo úplně vpohodě, tak to jsou začátky, postupně se budete prokousávat dál a dál, zjišťovat nové věci a nastavení... Jinak super videa a věřím tomu že celá série bude dobrá.
blog.prusa3d.com/cs/vodotesne-vytisky-1-cast-vazy-kelimky-a-dalsi-otevrene-modely_48949/
@@StoliTRONIK Problem je len ked je filament pre tlac mokry, inak model ako taky by nemal mat problem s vodou.
Možná by to chtělo nejdřív zjistit jak 3d tisk a slicery fungují a co znamenají jednotlivé parametry pro tisk. 😂 Takhle je to docela sranda pozorovat. Předpokládám první otevření sliceru a první zapnutí tiskárny a hned takovahle bomba na tisk. Hodně štěstí.
Jo a ještě řada. Průša slicer vždy v Expertním režimu v těch ostatních toho hromada chybí. A nastavujete vlevo nahoře a ne v právo v těch rychlých volbách, to je jen pro každý díl zvlášť. Hlavní nastavení je v záložkách vlevo nahoře pro celý tisk.😉 Ale ten perimetr 😂😂😂 to je fakt dobrý nevědět conto je. Ste snad první člověk co má tiskárnu a neví základní pojmy 3d tisku. A teď myslím úplně ty nejzákladnější.
Jen dodám, že se vám nevysmivám. Jen mě to překvapilo jaký jste na začátek vybral složitý model. Ale určitě to bude zajímavé a těším se na výsledek. To PLA na ozubená kola není dobrá volba, v těch prevodovkach pro modely je to dost namáhané a bude se to opotřebovávat jak tam vzniká dost tepla z tření.
@@HorryFMA nejvíc se naučíš, když musíš řešit konkrétní problém. Zkoušet si něco jen tak to mě moc nebaví. Vždy si vytyčím nějaký cíl, projekt a snažím se ho dosáhnout, dokončit, ještě budeš koukat jak bude tatrovka trhat drny 😉
To vytržení bude tím že to pravděpodobně sundavate hned. To PETG nejdřív nechte trochu schladnout.
na ty převody se mi nejvíce osvědčil PC blend od Pruši to Petg je špatná volba je měký