Sztuczna inteligencja zaprojektuje Wasz dom? - ChatGPT i MidJourney AI | Prowadząc architekturę #65

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 янв 2025

Комментарии •

  • @mateuszskwierczynski5945
    @mateuszskwierczynski5945 Год назад +9

    Coraz lepiej się uzupełniacie - nie wchodzicie już sobie w zdanie i widać, że nabraliście więcej pewności przed kamerą. W Polsce raczej się ludzi nie chwali, ale robicie super robotę!

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  Год назад +1

      Dzięki! Na pewno jest to wychodzenie poza strefę komfortu, ale bez tego nie ma rozwoju!

  • @WiktoriaDziadula
    @WiktoriaDziadula Год назад +1

    11:52 jest taka książka sci-fi (pewnie nie jedna), że ludzie nie musieli już pracować i oddawali się tylko rozrywce, tak mi się kojarzy: „Powrót z gwiazd” Lema :)

  • @chysza4992
    @chysza4992 Год назад +2

    Ciekawy materiał który przybliżył mi ten temat, z tym generowaniem budynków trzeba pamiętać że jest to program ogólny skierowany do wszystkich. Z pewnością powstaną aplikacje zasilane nie tylko zdjęciami koncepcyjnymi ale i modelami 3D np budynków co pozwoli AI zrozumieć działanie przestrzeni. Ciekawa przyszłość nas czeka

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  Год назад +2

      Dokładnie tak. Jesteśmy na początku rewolucji, z tym że ta rewolucja nastąpi szybko.

  • @satarello
    @satarello Год назад +1

    świetny odcinek. Kilka dni przed waszą wrzutką myslałem właśnie o AI w architekturze no i proszę...serdeczne pozdrowienia..

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  Год назад +1

      Dzięki! Ten temat na pewno wróci jeszcze na nasz kanał! Pozdrawiamy

    • @satarello
      @satarello Год назад

      @@ProwadzacArchitekture super. Kurcze w przyszłości wielu ludzi w wielu branżach straci pracę. pozdrowienia

  • @PiotrAnisko
    @PiotrAnisko Год назад +1

    Ciekawy odcinek. IA rozwinie narzędzia projektowe. Najważniejsze będzie ilość danych wprowadzonych do IA. Wydaje mi się, że producenci softu BIM muszą się tym zainteresować bo w tym widzę potencjał. Optymalizacja konstrukcji, instalacji itp. Plusem będzie możliwość skupienia się na design-ie. Ale wciąż nie widzę możliwości rozwiązania sytuacji naszego otoczenia prawnego. Chciałbym zobaczyć analizę MZPZ w kontekście zapisów WT i PB.

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  Год назад

      Dokładnie tak! Tempo zmian będzie zależeć od ilość informacji jakim nakarmimy AI. Natomiast jak spojrzeć na detale (wycieraczki w aucie, tablice rejestracyjne) widać, że AI jeszcze nie rozumie celu, przez to morfuje rzeczy, których nie powinna lub nie może. Zobaczymy jak będzie to się zmieniać w czasie - obstawiam, że dynamicznie

    • @PiotrAnisko
      @PiotrAnisko Год назад +2

      I rola architekta zostanie zdefiniowana jako operatora systemu IA, tego który decyduje o ilości, rodzaju i jakości podanych danych wyjściowych do analizy. W dalszej kolejności "operatora" symulującego różne kierunki analizy danych i decydującego czy wynik analizy jest wystarczający. Marzenie: ArchiCAD z nakładkami konstrukcyjnymi, instalacyjnymi który po podaniu danych wymodeluje wirtualny budynek, który od razu trafi na budowę. A zapomniałem urzędnik IA jeszcze będzie chciał właściwe numery plików.

  • @marysketch4772
    @marysketch4772 Год назад +1

    I wonder why no subtitles available?

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  Год назад +1

      We're working on it. In the coming days we will add subtitles and let you know! Best regards

  • @SP-ps1kf
    @SP-ps1kf Год назад +4

    Dla dla samodzielnie działającego architekta lub wspomagającego się niezbędną minimalną grupą osób takie programy to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Architecture AI i Veras są mega na miarę Lumiona pod kątem prostego wykorzystania.
    Czy paradoksalnie im trudniejsze polskie prawo tym mniejsza szansa, że AI wyprze architektów.... ?
    Oglądam, regularnie. Dobra robota. Pzdr. Osoba z tej samej branży ;)

    • @ProwadzacArchitekture
      @ProwadzacArchitekture  Год назад

      Na te narzędzia się przydadzą i pomogą. Pytanie tylko czy w przyszłości nie zastąpią 😉 co do urzędów, no cóż, w nich i dzięki nim pewnie zawsze będzie praca dla ludzi 😉 dzięki za dobre słowo! Pozdrawiamy!

    • @RascalV666
      @RascalV666 Год назад

      @@ProwadzacArchitekture 20 lat temu druk 3D tez mial wylaczyc z obiegu polowe sektora robotniczego:P i nie wylaczyl ....

  • @przemysawcepielik5288
    @przemysawcepielik5288 Год назад

    Początek końca też w branży Architektonicznej, większość klientów i wykonawców chętnie wyeliminowałoby architektów z całego procesu. W świat architektury wkroczą firmy bez pojęcia, które będą sprzedawać usługi pseudo architektury. Finalnie Architekt będzie tylko podpisywał coś co Marian naklepie. Kolega poniżej słusznie napisał " jest taka książka sci-fi (pewnie nie jedna), że ludzie nie musieli już pracować i oddawali się tylko rozrywce, tak mi się kojarzy: „Powrót z gwiazd” Lema :)" Dodam, że nas do tego zmuszą.

  • @patrykprychodko3767
    @patrykprychodko3767 Год назад +3

    Myślę, że nie ma co traktować tego jak wroga. Współpraca z AI może okazać się owocna :) kiedyś choćby silniki renderujące wypluwały "wizki" o jakości dzisiejszych podglądów w programach BIM. To już wydaje się potężnym narzędziem, a czas pokaże co z tego wyrośnie :)

    • @EdwinEL
      @EdwinEL Год назад

      To już nie te czasy, być może dochodzimy do takich granic, że w pewnym momencie już nie będzie możliwości generowania nowych miejsc pracy w miejce tych co zniknęły. Wcześniej zastępowano stanowiska ciężkie fizycznie na te lżejsze. Teraz te lżejsze mają szanse być zajęte przez AI, dalej już nie ma pracy. Chyba, że to co jest teraz stanie w miejscu, wtedy zostanie jeszcze kontrola i przerabianie treści, ich selekcja do pożądanej formy treści zaproponowanych przez komputery. Teraz będzie ograniczanie pracochłonności, czyli naturalnie nasuwają się czasy, że będziemy pracować krócej, np. 4 dni w tygodniu. Problemem będzie właśnie to co powiedzieli autorzy filmu, gdy komputer będzie wiedział co tworzy i sam zaproponuje człowiekowi jego pragnienia. Wtedy staniemy się bezrobotni. Ja się tylko obawiam tego okresu przejściowego, bo nie każdy straci pracę w tym samym czasie. Wtedy właśnie jak mówili autorzy filmu, pewni ludzie będą mieć przywilej pracy. Co zresztą? Za co będą żyć? Bo na pewno ceny nie pójdą w dół, mamy ograniczone wszelkie zasoby na ziemi. Jeżeli pewna grupa nie będzie miała co dać w zamian to nie będą mieć nic.

  • @pawekaczmarek979
    @pawekaczmarek979 Год назад

    Tylko przeciętniacy będą bać się jak zwykle konkurencji :P