Krzemień pasiasty - polski klejnot 💎
HTML-код
- Опубликовано: 12 янв 2025
- Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Mistrzem Cezarym Łutowiczem - sandomierskim złotnikiem artystą, który opowiada o unikatowym "polskim klejnocie", czyli krzemieniu pasiastym w biżuterii, uznawanym za kamień optymizmu 😀
Spotkanie w ramach akcji "Ferie po królewsku online w Rezydencjach Królewskich" odbyło się w przestrzeni renesansowo-barokowej piwnicy sandomierskiego zamku, będącej miejscem ekspozycji wystawy "Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych" Muzeum Okręgowego w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
* * * *
Cezary Łutowicz - urodzony w 1944 r. w Białymstoku. Złotnik mieszkający w Sandomierzu. Obok biżuterii artystycznej, wykonuje też małe formy rzeźbiarskie i przedmioty sztuki użytkowej. Od 1972 r. czynny zawodowo - mistrz złotniczy. W 1972 r. wprowadził krzemień pasiasty do polskiej, jak i światowej biżuterii. Przez dwa lata projektant biżuterii w Wiedniu. Pomysłodawca i współorganizator (z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu) warsztatów złotniczych pn. Krzemień pasiasty - kamień optymizmu. Od 1993 r. Członek STFZ. Zaproponował nazwanie Sandomierza „Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego” i czynnie się do tego przykłada. Współautor Festiwalu krzemienia pasiastego - kamienia optymizmu. Pasjonat krzemienia pasiastego.