Energia z jądra atomu | Słowo na sobotę #42 (S2E10)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • Rocznica awarii czarnobylskiej zbliża się wielkimi krokami. Aby lepiej zrozumieć to co się wówczas zdarzyło dobrze jest znać budowę i zasadę działania elektrowni atomowych. No i jak ktoś Was zapyta o budowę jednej w Polsce będziecie mogli udzielić bardziej świadomej odpowiedzi.
    ===
    Grupa na facebooku - Miodożery nauki:
    tinyurl.com/hxm...
    ===
    Naukowy Bełkot w sieci:
    ► www.youtube.pl...
    ► www.facebook.p...
    ► / naukowybelkot
    ===
    Muzyka:
    Lino Rise - Gute Reise
    (www.linorise.com)
    ===
    Źródła:
    J. Kubkowski - Broń jądrowa
    J. Sobkowski - Chemia radiacyjna i ochrona radiologiczna
    J. Sobkowski i in. - Chemia jądrowa

Комментарии • 457

  • @michatarnowski580
    @michatarnowski580 7 лет назад +28

    Niestety nie ma spisu treści, to dodaję orientacyjny:
    2:30 mechanizm rozszczepienia
    5:00 więcej o rozszczepieniu
    7:30 reakcja łańcuchowa
    10:00 paliwa jądrowe
    12:30 elementy reaktora
    15:00 reaktory jednoobiegowe
    17:30 reaktor w Czarnobylu

  • @Mr4hitch
    @Mr4hitch 8 лет назад +92

    Nie mogę zrozumieć dlaczego Polska nie zabezpiecza się przyszłościowo już teraz budując elektrrownie atomową. Wkrótce nasz kraj będzie otoczony elektrowniami, które w razie wypadku i tak ogarną minimalnie 50% terytorium Polski. Mamy uran, mamy od dawna reaktor jądrowy, ale nadal jest tak ogromny strach przed elektrownią atomową. Były plany.. miliardy na beton, kolejne miliony na utrzymanie instytutu zajmującego się energią atomową.. głowa mała, wszystko jest tylko elektrowni jakby brak :D

    • @Men_of_xD
      @Men_of_xD 8 лет назад +42

      +Mr4hitch Polski ciemnogród nie chcę nawet słyszeć o elektrowni atomowej bo "żarnobyl" xD

    • @Mr4hitch
      @Mr4hitch 8 лет назад +8

      TheDrakon21
      Ale plany były i to o ile dobrze kojarzę już 10 lat temu, wraz z tymi planami powstała instytucja, która ma tyle do roboty co odwiedzić reaktor naukowy. Brak edukacji może być problemem, ba spytać przechodnia w zasięgu jakiej elektrowni atomowej się znajduje to nie powie, bo nie wie, nawet się zdziwi że w okolicy jest jakaś elektrownia

    • @Men_of_xD
      @Men_of_xD 8 лет назад +23

      Mr4hitch 10 lat temu były plany a idioci dalej protestują przeciw elektrowni atomowej w Polsce.

    • @Erak413
      @Erak413 8 лет назад +7

      z tego co wiem to budowa elektrowni atomowej w Polsce zacznie się coś koło 2020 plany, fundusze miejsce itp już są tylko jakaś biurlkracja stoi na przeszkodzie.

    • @Mr4hitch
      @Mr4hitch 8 лет назад +12

      Erak413 TheDrakon21 Myślę, że jednak bardzo szybko budowa byłaby przerywana, w Polsce ludzie są bardzo podatni na propagandę, wystarczy patrzeć jakie cyrki są co wybory, wystarczy że ktoś wspomni o Czarnobylu i będzie płacz.

  • @Diabl0pl
    @Diabl0pl 8 лет назад +156

    Ciekawe w ogóle jest to, że mimo tak zaawansowanych technologii, wciąż głównym sposobem wytwarzania energii jest obracająca się turbina napędzana parą wodną. :)

    • @lukzombi8413
      @lukzombi8413 8 лет назад +30

      +Diabl0pl Bo to jest w sumie najprostsze i najtańsze rozwiązanie które ma najwięcej zalet. Przede wszystkim niskie koszty eksploatacji (wolne zużywanie się części i wysoka niezawodność).

    • @Jakubasg
      @Jakubasg 8 лет назад +12

      +LukZombi i duża strata mocy przez opór turbiny, if you know what i mean

    • @luka2nd
      @luka2nd 8 лет назад +14

      +Diabl0pl czymś trzeba napędzać generator, na dodatek napęd ten musi posiadać dobrą stabilizację obrotów - wirnik prądnicy musi obracać się z prędkością synchroniczną dla sieci, na którą pracuje. Zapewne kiedyś ludzkość wymyśli inny sposób wprawiania dużych maszyn w ruch wirowy, ale jak do tej pory jest to najtańsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie. W każdym razie, energia elektryczna wytworzona w maszynie synchronicznej jest dużo wyższej jakości niż pochodząca np. z elektrowni wiatrowej (gdzie dominują maszyny asynchroniczne) lub ogniwa fotowoltaicznego.

    • @valtur25
      @valtur25 8 лет назад +2

      +luka2nd o tej jakości to ciężko jednoznacznie stwierdzić. Nie zapominaj, że energia bierna wytwarzana w źródłach asynchronicznych jest niezbędna do niezawodnej pracy sieci przesyłowych i transformatorów. Dlatego, przy dużych odległościach od GPZ dobrze wskazane jest używanie turbin asynchronicznych, mimo, że większość nowoczesnych turbin takiej energii biernej nie produkuje (jest to negowane układami tyrystorów i kondensatorów w stacjach turbin wiatrowych)

    • @luka2nd
      @luka2nd 8 лет назад +13

      +valtur25 maszyna synchroniczna też wytwarza moc bierną, ponadto można sterować charakterem tej mocy regulując prąd wzbudzenia. Jeśli chodzi o jakość energii, miałem na myśli to, że napięcie indukowane w tworniku maszyny synchronicznej to praktycznie czysty sinus, czego nie można powiedzieć o źródłach, których częstotliwość trzeba regulować falownikiem. Tego typu problem mają na przykład Niemcy - na terenach byłego NRD pracuje mnóstwo elektrowni wiatrowych, które tłoczą do systemu wyższe harmoniczne, zapychając jednocześnie niemiecką sieć. A ponieważ niemiecka sieć połączona jest z siecią polską na północy i południu kraju, prąd 'wybiera' naszą sieć, wpływając na północy i wracając do Niemiec na południu - przy okazji pozbywając się harmonicznych, bo sieć działa niczym filtr.

  • @th0th0th0
    @th0th0th0 8 лет назад +150

    świetny odcinek. btw: widać żeś chemik - mówisz o temacie z dużo większą pewnością siebie:)

    • @th0th0th0
      @th0th0th0 8 лет назад +3

      mimo że temat fizyczny (żebym nie był źle zrozumiany)

    • @naukowy.belkot
      @naukowy.belkot  8 лет назад +85

      +th0th0th0 Od 4 lat uczę o tym studentów. To pewnie dlatego :)

    • @madmajkmikus
      @madmajkmikus 8 лет назад +6

      +Uwaga! Naukowy Bełkot szacunek. ! za kanał. propsy 100/100

    • @krzysiek1234567890gu
      @krzysiek1234567890gu 8 лет назад +3

      +Uwaga! Naukowy Bełkot to ile ty masz lat?

    • @revolutionare
      @revolutionare 8 лет назад +1

      +Uwaga! Naukowy Bełkot Masz doktorat z chemii?

  • @galaxystern8518
    @galaxystern8518 6 лет назад

    uwielbiam Twoje programy i fajnie przekazana wiedze, dziekuje i pozdrawiam.

  • @karolsarnecki5375
    @karolsarnecki5375 3 года назад

    Cieszę się że twoje filmy wracają.

  • @lentwister
    @lentwister 8 лет назад +25

    Będąc w technikum miałem okazję obejrzeć film, który traktował o ostatniej godzinie w elektrowni przed jej wybuchem. Oglądał go ktoś? Było tam powiedziane, że wybuch nastąpił w trakcie przeprowadzanych testów. Gość, który tym zarządzał po wygaszeniu reaktora (przez przypadek) i po gwałtownym wzroście mocy kazał natychmiast włożyć pręty kontrolne. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że w momencie włożenia tychże prętów moc rosła gwałtownie przez chwilę. No i walnęło. Myślę że ciąg przyczynowo skutkowy się pojawi w następnych filmikach? Pozdrawiam, Chemik z AGH ;)

    • @MDzemik96
      @MDzemik96 8 лет назад +6

      +Tomasz Mazurkiewicz Cały problem w Czarnobylu polegał na tym, że oddali elektrownie do użytku przed testami, a po tym jak sobie przypomnieli że trzeba robić testy to przeprowadzali je na działającym reaktorze (znacząco zmniejszyli jego moc i wtedy dowiedziano się, że przy niskiej mocy jest niestabilny).

    • @thetherapyfightingwithyour1267
      @thetherapyfightingwithyour1267 6 лет назад +2

      Wybuch nastąpił rzeczywiście w momencie zrzucenia prętów chłodzących, ale problem był w wykończeniu tych prętów, na samych ich końcach o ile jeszcze dobrze pamiętam (dawno się tym interesowałem) był grafit który zwiększył gwałtownie moc i tak nie stabilnego już reaktora, ilość Energii wzrosła w rzeczywistości kilkadziesiąt razy w ciągu kilkunastu sekund. Ilość pary która powstała w redaktorze przy już przegrzanej wodzie która to chodziła wysadzila wielotonowa górną część reaktora.

  • @piotrg.987
    @piotrg.987 8 лет назад

    Czekałem na ten odcinek. Świetny materiał, prosto i dokładnie wyłożone. Wielkie dzięki!
    Przydałby się taki materiał na temat systemów bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych gen. III+, ESBWR(ABWR), EPR/AP1000/APR1400/APWR/Atmea(PWR) oraz CANDU EC6. To są zasadniczo jedyne reaktory, które mogą zostać u nas zbudowane.

  • @patrykw4610
    @patrykw4610 8 лет назад +6

    W 4:29 mówisz, że dla organizmu jest to obojętnie jaki dostanie czy 39 czy 40, że potas to potas . A po chwile mówisz, że izotop 40 jest promieniotwórczy :D jakaś nieścisłość czy to ja jestem głupi. Pozdrawiam bardzo fajne filmy. Każdy oglądam

    • @patrykw4610
      @patrykw4610 8 лет назад +2

      MRnormi98 skoro jest nawet w niewielkim stopniu to musi w jakimś niewielkim stopniu oddziaływać

    • @ryuga4mj
      @ryuga4mj 8 лет назад +4

      +Łucjusz Patus Niewielkie dawki promieniowania otrzymujesz każdego dnia. Zwykły lot samolotem zwiększa całkiem mocno tą dawkę, a mimo to ludzie od tego masowo nie mutują xd

    • @ryuga4mj
      @ryuga4mj 8 лет назад

      +Łucjusz Patus Poza tym jest go raczej bardzo mało w porównaniu z 39. Poprawcie mnie jeżeli się myle bo pewności nie mam

    • @XauSex
      @XauSex 8 лет назад +8

      chodzi o to, że dla organizmu nie ma znaczenia jaki potas przyjmie. Tak samo nie ma znaczenia jaki jod przyjmie, dlatego po wybuchu elektrowni w Czarnobylu podawało się jod - taki stabilny żeby organizm nie chłonął promoeniotwórczego izotopu. Niech mnie ktoś poprawi jak namieszałem.

  • @MTWODZU
    @MTWODZU 8 лет назад +1

    Świetny odcinek. Wreszcie wiem jak to wszystko działa :)

  • @YaReXpl
    @YaReXpl 7 лет назад +2

    Fajny ten Stegozaur przy kaczusi na półeczce ;)

  • @anthonyspider8983
    @anthonyspider8983 5 лет назад +1

    dobry program. zdolny chłopak 👍

  • @CrakoSPL
    @CrakoSPL 8 лет назад +13

    Prosimy odcinki o kosmosie :)

  • @argoskugel2013
    @argoskugel2013 5 лет назад

    Super film ,dzięki.

  • @mkozl
    @mkozl 8 лет назад +32

    Dobrze by było jakbyś wspomniał coś o odpadach radioaktywnych z elektrowni.

    • @betonowybeton2826
      @betonowybeton2826 6 лет назад +2

      Można go składować na pustyni. Tam nikomu nie zaszkodzi.

    • @xxxxxx-hj1vf
      @xxxxxx-hj1vf 5 лет назад +9

      @@betonowybeton2826 Lepiej wyrzucać, poza kraniec ziemi, tam sobie spadnie w otchłań i na pewno nikomu nie zaszkodzi ;-)

    • @Lukvader9
      @Lukvader9 4 года назад +1

      A co ma być z odpadami? Składuje się je głęboko pod ziemią nikomu nie szkodzą, promieniowanie nad takim składem jest mniejsze niż na odzdziale rtg.

  • @ppchor
    @ppchor 6 лет назад +1

    Co tu się dzieje!? Tyle reklam, że nie można w spokoju oglądać!
    Film merytorycznie bardzo ciekawy. Rozumiem, że trzeba zarobić na swojej pracy ale filmu z reklamą co 1,5 -2 minuty nie da się oglądać.
    Te reklamy to chyba od niedawna. Wcześniej były one niezauważalne.

  • @karoluses
    @karoluses 8 лет назад

    Bardzo fajny odcinek, jedna uwaga. Wydaje mi się że w reaktorze PWR woda w obiegu napędzającym turbinę wcale nie znajduje się pod normalnym ciśnieniem, oczywiście jest to ciśnienie sporo mniejsze niż w obiegu pierwotnym ale daleko mu do tak zwanej normalności.

  • @lex-ig7qu
    @lex-ig7qu 8 лет назад +2

    Nic nie zrozumiałem ale fajnie się cb słucha ;)

  • @MarcinJanik
    @MarcinJanik 8 лет назад

    42 is the Answer to the Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything

  • @kamilsiennicki6015
    @kamilsiennicki6015 8 лет назад

    Dawid jak zawsze świetna robota i jak zawsze już nie mogę się doczekać następnego odcinka! Nie jesteś gościu a półtorej gościa :D

  • @Phoenix_1982_MD
    @Phoenix_1982_MD 8 лет назад

    masz pan mózg! Respekt, bardzo lubie twój kanal. pozdrowienia z niemiec

  • @DzPrezes
    @DzPrezes 8 лет назад

    szanuje

  • @brys555
    @brys555 8 лет назад

    4:30 - podobno jest różnica między izotopami. Są jakieś czułe reakcje enzymatyczne, których przebieg zmienia się, czy zatrzymuje, gdy podmieni się prot na deuter.

  • @Kocis99
    @Kocis99 5 лет назад +71

    Pora odświeżyć sobie materiał po krótkiej serii z Gonciarzem

  • @pseudotarget
    @pseudotarget 7 лет назад +1

    A co sądzisz o reaktorach opartych na torze?
    Gdzieś czytałem, ze efektem rozpadu toru są pierwiastki kompletnie niepromieniotwórcze=bezpieczne i taki proces nie ma zastosowań militarnych. Stąd brak funduszy na rozwój tej technologii. Ponadto tor jest dużo łatwiej dostępny niż uran...
    To ściema, czy jakaś alternatywa na przyszłość?

  • @VonMiguel33
    @VonMiguel33 7 лет назад

    w koncu poradny, solidny i przecietny w odbiorze kanal :D a moze jakis odcinek o tzw "szóstym zmyśle" :D POZDRAWIAM

  • @piotrekkowalski8168
    @piotrekkowalski8168 8 лет назад

    Bardzo dobry odcinek.

  • @ikaminska
    @ikaminska 8 лет назад +2

    Nie zgodzę się z tym, że każdy izotop danego pierwiastka ma taki sam wpływ na organizmy żywe. O ile właściwości fizykochemiczne izotopów cięższych pierwiastków mogą być podobne, to w przypadku lekkich już niekoniecznie. Najlepszym przykładem jest izotop wodoru - deuter, który wraz z tlenem tworzy ciężką wodę D2O, szkodliwą dla organizmów żywych.

  • @NokturNPolska
    @NokturNPolska 8 лет назад +1

    Czy mógłbyś zrobić film o reaktorach Torowych? Jak działają i czy nie powinniśmy właśnie czegoś takiego zbudować u nas w Polsce, skoro to najnowsze rozwiązanie... Bardzo ciekawi mnie ten temat, a tak przy okazji, to czy są już gdziekolwiek na świecie działające elektrownie wykorzystujące tą technologie (nie mówię o reaktorach badawczych)

  • @erafexs2507
    @erafexs2507 8 лет назад

    Elektrownie jądrowe są ryzykownym sposobem uzyskiwania energii, z kilku powodów które bynajmniej są przedstawiane przez przeciwników tego źródła energii. Elektrownie jądrowe potrzebują paliwa które tak jak węgiel jest paliwem nieodnawialnym. W trakcie pracy elektrowni powstają odpady promieniotwórcze które trzeba składować w formacjach geologicznych, odpady te nie zostały zutylizowane a ich rozpad trwa miliony lat, w trakcie ich pracy powstaje także gorąca woda chłodząca reaktor która spuszczana jest do rzek zakłócając wodny ekosystem. Elektronie jądrowe narażone są na czynnik naturalny jak i ludzki, naturalny - elektrownia Fukushima, ludzki - palowany atak terrorystyczny na elektrownię w Belgii. Elektronie jądrowe jak wszystko się starzeją i zużywają, a w razie poważnych awarii, skażeniu może ulec duże połacie terenu. Elektronie jądrowe działają na tej samej zasadzie co elektrownie węglowe polegające na wytwarzaniu pary która następnie napędza turbinę. Wykorzystując tą samą zasadę czy nie lepiej zatem jest postawić na energię geotermalną, energia z wnętrze ziemi jest bezpieczniejsza, i w tym kontekście przy wyborze energii powinno się brać czynnik bezpiecznej i czystej energii, elektrownie jądrowe są czystsze od elektrowni węglowych ale ryzykowne.

  • @pijmleko6
    @pijmleko6 5 лет назад +25

    Please explain to me how an RMBK reactor explodes, comrade

    • @MegaAwak
      @MegaAwak 5 лет назад +1

      Seria filmów - Czarnobyl 30 lat nowego myślenia. P.S. Czemu piszesz po angielsku?

    • @wernerheisenberg1624
      @wernerheisenberg1624 5 лет назад +7

      @@MegaAwak zrozumie to tylko ten, kto oglądał serial Chernobyl

    • @MegaAwak
      @MegaAwak 5 лет назад +1

      zaprezentuj butlę to jakis cytat?

    • @wernerheisenberg1624
      @wernerheisenberg1624 5 лет назад +5

      @@MegaAwak Tak. Dokladnie tak samo, jak "3.6 roentgen. Not great not terrible"

    • @pijmleko6
      @pijmleko6 5 лет назад +1

      @@MegaAwak tak cytat z serialu, 5 odcinków ma serial, polecam

  • @michabaszczyk7915
    @michabaszczyk7915 8 лет назад

    świetne, jak zwykle. szkoda ze robicie "tylko tyle filmow" pozdrawiam!

  • @Heronicle
    @Heronicle 7 лет назад +1

    Ciekawy temat, ale nadal mam kilka pytań:
    1. Czym się różni rozszczepianie jąder atomowych od promieniotwórczości?
    2. Uran 236 - bardzo niestabilny, ale Uran 238 już jakoś nie jest aż tak
    podatny na rozszczepienie. Proszę o wytłumaczenie. Gdzie tu logika.
    :<
    3. Reakcja łańcuchowa, która odbywa się w reaktorach jest podobna jak w bombach atomowych, ale jednak różnicę widać gołym okiem. To jakie są różnice w rozszczepianiu jąder atomowych w bombach i reaktorach?
    4. Nawet jak bym zjadł banana z potasem 40 to nic mi się nie stanie? Nic a nic? Nawet tarczyca będzie zdrowa?

  • @PajakTheBlind
    @PajakTheBlind 6 лет назад

    Dałbym drugą łapkę w górę za wspomnienie o Torze

  • @pawel_235
    @pawel_235 8 лет назад +1

    Trochę się przyczepię. Nazwa "jądrowy" służy odróżnieniu reakcji na jądrach atomowych od reakcji na całych atomach. W elektrowniach konwencjonalnych spalamy paliwo działając maksymalnie na poziomie atomowym. W elektrowniach jądrowych schodzimy do jądra atomowego. Używanie zamiennie "jądrowy", "atomowy" jest sprzeczne z założeniem nazwy.

  • @mattmarshall1004
    @mattmarshall1004 8 лет назад

    Super film!

  • @grzechu9977
    @grzechu9977 8 лет назад

    Świetny odcinek :D

  • @panjez
    @panjez 8 лет назад

    W 18 minucie filmu powiedziales, ze skok mocy reaktora spowodowal wzrost temperatury i odparowanie wiekszej ilosci wody, przez to zmniejszenie ilosci moderatora, a to z kolei powstanie wiekszej ilosci neutronow termicznych (tych wolniejszych - podtrzymujacych rozszczepianie), nastepnie wzrost predkosci reakcji i dalsze podnoszenie sie temperatury. Wczesniej natomiast wspomniales, ze mniej moderatora sprawia, ze neutrony poruszaja sie szybciej, to sprawia, ze ich szanse na "trafienie w jadro atomu" i jego rozszczepienie maleja, dlatego szybkosc reakcji spada i reaktor wchodzi w stan podkrytyczny. Jak w koncu jest? Bede wdzieczny za wyjasnienia.
    Swietny film :-)

  • @Sekeletu
    @Sekeletu 8 лет назад

    "Izotopy nie różnią się właściwościami chemicznymi" - tutaj mam pewną wątpliwość. Być może w przypadku przyjmowania potasu każdy izotop jest dobry, ale co np. z piciem ciężkiej wody? Wiadomo, że wpływa to bardzo niekorzystnie w mniejszych stężeniach, a w większych powoduje śmierć, bo blokuje podział komórek. Jak to więc jest z tymi właściwościami?

  • @MrSzarawar
    @MrSzarawar 8 лет назад

    Nawet nie zauważyłem kiedy minęło te 20 minut :)

  • @dawidlis6811
    @dawidlis6811 6 лет назад

    Mądry człowiek - dobrze waść prawisz

  • @kasianalborska6802
    @kasianalborska6802 8 лет назад

    Miło patrzeć jak się rozwijasz ;)

  • @SarezZeras
    @SarezZeras 6 лет назад +1

    Zawsze mnie zastanawia czy da sie rozczepić atom np: żelaza bądź węgla i jaki byłby tego efekt

  • @emmabart1122
    @emmabart1122 8 лет назад

    Mieszkam w Niemczech.Tu otwarcie mowi sie ze nie wiadomo co robic z odpadami z elektrowni.To w zasadzie tykajaca bomba.Ciagle licza na to ze ktos cos wymysli...a jak nie to lipa

  • @michalk643
    @michalk643 2 года назад

    Zapomniałeś powiedzieć że żadna awarja elektrowni atomowej (łączenie że stopieniem reaktora) nie może doprowadzić do wybuchu atomowego. Elektrownie mają zbyt mało skoncentrowane paliwo około 5% a bomba potrzebuje koncentratu powyżej 90%

  • @nonick8054
    @nonick8054 8 лет назад +1

    Wspomnisz coś o tym jak takie pierwiastki rakotwórcze oraz radioaktywne działają na ludzki organizm? Co one robią że powodują mutacje itp. Pewnie wiele ludzi to ciekawi, a tak na prawdę tego nigdzie się chyba nie porusza.

    • @norbert.kiszka
      @norbert.kiszka 8 лет назад

      +NoNick Tu jest kwestia mutacji kwasów DNA, RNA, białek ("chyba" z P53 na czele), kwestia układu (układów) naprawczego (który bez promieniowania i tak nie naprawi kompletnie wszystkich mutacji), apoptoza, nekroptoza (a raczej ich niedobór), mikrośrodowisko guzów, angiogeneza, nowotworowe komórki macierzyste i miliard innych rzeczy. Sprawa jest niesamowicie skomplikowana. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale coś tam "wyczytałem" i mnie samego głowa od tego boli.

  • @bk-qd3hr
    @bk-qd3hr 8 лет назад

    super!

  • @dreamer4709
    @dreamer4709 8 лет назад

    good job

  • @LutionMT2
    @LutionMT2 8 лет назад

    super czekam na odcinki z czarnobyla

  • @Deagle955
    @Deagle955 8 лет назад

    No to teraz czekamy na podobny film o reaktorach fuzyjnych i fuzji atomowej ;]

  • @MStonawski
    @MStonawski 8 лет назад

    Dawid, mam jedno pytanie - w elektrowniach jądrowych wydziela się para wodna, tak? Ale przecież to też jest gaz cieplarniany, podobnie jak CO2! Czy to nam trochę nie... robi konfliktu interesów? A jeśli nie, to czemu?

    • @Nefretus6663
      @Nefretus6663 8 лет назад +1

      +Michał Stonawski nie robi konfliktu interesów, bo woda jest w cyklu zamkniętym, odparowana za pomocą reaktora napędza turbiny ale potem chłodzona wodą np. z rzeki lub jeziora z powrotem się skrapla i wraca do otoczenia reaktora

  • @arturszeja1275
    @arturszeja1275 3 года назад +1

    Zawsze zastanawiam się kto daje minusy przy tego typu filmach...

  • @Piotrek54plTk
    @Piotrek54plTk 8 лет назад

    A co się stanie gdy w reaktorze ciśnieniowym, w instalacji z wodą pod ciśnieniem, tej która moderuje i odbiera ciepło, nastąpi rozszczelnienie? Woda wyleci/wyparuje i przestanie moderować reaktor?

    • @TheLeAlan
      @TheLeAlan 8 лет назад +1

      +Skew Poradniki Woda na wylocie będzie automatycznie wyparowywać (przy tych temperaturach i powrocie do ciśnienia atmosferycznego, woda jest w stanie gazowym). Oczywiście dojdzie automatycznie do wyłączenia reaktora i awaryjnego wpompowywania wody do układu aby nadrobić straty spowodowane wyciekiem - jest to konieczne, ponieważ jak było wspomniane w filmie, mamy wtedy do czynienia z ciepłem powyłączeniowym. Jeżeli nic się nie zrobi to prawdopodobnie dojdzie do przegrzania prętów i uszkodzenia ich struktury. To prowadzi dalej do wycieku paliwa. Oczywiście w takich przypadkach szybko następuje próba uszczelnienia wycieku. :)

  • @babidibibibuu6973
    @babidibibibuu6973 3 года назад +1

    W porownaniu z nowymi filmami muszę przyznać że starsza forma lepsza.

  • @stanisaw8100
    @stanisaw8100 8 лет назад

    Szkoda że nie dodałeś animacji rbmk. Znacznie łatwiej byłoby sobie przyswoić jego wady.

  • @Draus96
    @Draus96 8 лет назад

    Czym są odpadki radioaktywne? Skoro izotopy radioaktywne sie rozpadają to albo do iztotopow stabilnych, albo do innych izotopow radioaktywnych, ktorych mozna by uzyc w reaktorze jeszcze raz (przynajmniej ja to tak rozumiem). Skad w takim razie jakies odpadki, ktore trzeba skladowac gleboko pod ziemia?

    • @naukowy.belkot
      @naukowy.belkot  8 лет назад +4

      +Draus96 Dobre pytanie. Czasami powstają izotopy takie jak pluton-239, którego czas połowicznego zaniku to tysiące lat. A powstaje on z uranu-238, którego jest bardzo dużo w paliwie, więc plutonu też jest sporo. Na dodatek w przemianach promieniotwórczych może dawać szereg innych radioaktywnych izotopów. Postaram się po serii o Czarnobylu poruszyć ten temat.

  • @mateuszmiki10
    @mateuszmiki10 8 лет назад +2

    nie ogarniam. jakim cudem woda w jednym typie reaktora hamowała procesy rozkładu atomu a w drugim nie ?

    • @wiktoriafrelich3374
      @wiktoriafrelich3374 5 лет назад

      Jedna woda zamiast wodoru ma deuter czyli atom wodoru ma 2 protony dzięki czemu spowalnia proces rozszczepiania. (Wiem data)

    • @catzy4492
      @catzy4492 5 лет назад

      @@wiktoriafrelich3374 Szkoda, że nie powiedział o tym na filmie, bo też w pewnym momencie się zorientowałem, że coś jest nie tak ;) W sensie, że mówił "woda", a nie "ciężka woda", "lekka woda"...

    • @tr3buh
      @tr3buh 5 лет назад

      @@wiktoriafrelich3374 ale lekka woda też spowalnia neutrony to czemu w Czarnobylu brak wody prYspieszal reakcje a nie na odwrót?

  • @plontajos
    @plontajos 8 лет назад

    +Uwaga! Naukowy Bełkot
    Pytanie do rektora konstrukcji radzieckiej:
    "[...] mniej pochłaniacza neutronów - więcej neutronów termicznych (spowolnione), więcej neutronów termicznych - większa moc reaktora. Większa moc reaktora - więcej ciepła, więcej ciepła - więcej pary. Więcej pary - mniej ciekłej wody, mniej ciekłej wody - mniej pochłaniacza [..]"
    Nie za bardzo rozumiem ten tok rozumowania, gdyż wcześniej Dawid mówił, że moderator (woda, grafit) spowalnia neutrony, co powoduje większy ich wychwyt i intensyfikację reakcji łańcuchowej - czyli sytuacja całkiem odwrotna do opisywanej. Co więcej, wspomniał także, że brak wody (jej odparowanie) powoduje, że neutrony nie są spowalniane i reaktory PWR i BWR mają zdolność do autoregulacji.
    Będę wdzięczny o rozwianie moich wątpliwości. BTW: świetny materiał (zresztą jak zawsze). Pozdrawiam.

  • @dzidosaw1058
    @dzidosaw1058 8 лет назад +15

    Witam chciałbym aby zapoznał się Pan z grą fizyczną-chemiczną pod tytułem ''The powder toy'' jest za darmo do pobrania :D

    • @2kreskimatmy
      @2kreskimatmy 8 лет назад +1

      +DzidosławPl STARY DZIĘKI, ŻE MI PRZYPOMNIAŁEŚ O TEJ GRZE, KOCHAM CIĘ :3

    • @dzidosaw1058
      @dzidosaw1058 8 лет назад

      +Pan .M Cieszę się ze pomogłem :D pozdrawiam

  • @wiktornabielec6772
    @wiktornabielec6772 8 лет назад

    Nichuja nie wiem o czym on gada ale lubię go oglądać

  • @kurdekejmer1106
    @kurdekejmer1106 8 лет назад

    Zrobisz odcinek o tym czym jest smuga kondensacyjna?

  • @jerzygodow2052
    @jerzygodow2052 8 лет назад

    Wiem że technologia poszła do przodu, że nie powinniśmy się bać.. ale Fukushima zbudowana w najbardziej zaawansowanym technologicznie państwie na ziemi też zawiodła (w czasie katastrofy ekologicznej, ale takie zawsze i wszędzie będą się zdarzać) i prawdopodobnie nadal zatruwa oceany całej planety...
    NIe lepiej jednak skupić się na ekologiczne rozwiązania energetyczne które nie spowodują katastrof ekologicznych w przypadku wojen czy błedów ludzkich czy trzęsień ziemi ?

  • @0ffie0ff
    @0ffie0ff 8 лет назад

    A propos odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych polecam film dokumentalny, francuski pt: "Odpad - Atomowe szaleństwo"

  • @MrDupawolowa
    @MrDupawolowa 8 лет назад

    Na stronie poniżej jest fajna wizualizacja rozszczepienia i reaktora, można zobaczyć jak co działa phet.colorado.edu/en/simulation/legacy/nuclear-fission

  • @falczi
    @falczi 8 лет назад

    ok, a dlaczego zawsze tylko uran i pluton. Rad i polon tez jest przecież niestabilny ? nie znam się, ale może Ty będziesz wiedział :) pozdrawiam.

  • @PolishMesoMesomorph
    @PolishMesoMesomorph 8 лет назад

    Skąd wiedzieć z jakimi neutronami (szybkim/powolnymi) do czynienia. Czy nie chodzi o reakcję samą w sobie. W czym problem jeśli dana neutron będzie wolny/szybki ? Energia tak czy owak się wytworzy. Żeby otrzymać ogień potrzebny tlen + siarka z przykładu i temperatura np. draska.

    • @donniasty
      @donniasty 8 лет назад

      +PolishMeso Mesomorph Szybkość ma znaczenie. Kiedy będziesz chętniejszy/a do rozmowy z mijanym znajomym? Jak śpieszysz się do pracy jadąc na rowerze czy idąc na niedzielny spacerek?

    • @PolishMesoMesomorph
      @PolishMesoMesomorph 8 лет назад

      Szybkość ma znaczenie. Dobre sobie. Skąd będę wiedział, że dany neutron to ten właśnie. Poza tym, twoje przykłady są nie dokładne ale nie o to chodzi. To jest chemia, a nie relacje ludzkie. W każdym razie, jeśli chodzi o relacje ludzkie. Procesy chemiczne zachodzące u ludzi (np. hormony) mają znaczenie (efekt tzw. chemii) Wiesz o co mi chodzi ? Ratuje twój banalny argument.

    • @donniasty
      @donniasty 8 лет назад +1

      pl.wikipedia.org/wiki/Detekcja_neutronów

  • @marokanaro1769
    @marokanaro1769 4 года назад +1

    Ale żeś dużo reklam załączył

  • @emhyrvemrais7574
    @emhyrvemrais7574 5 лет назад

    Energia atomowa to jedyna energia która ma przyszłość

  • @drogharwulff56
    @drogharwulff56 8 лет назад

    Jesteś bardzo podobny do snajpera z szeregowca ryana : )

  • @lurgreen
    @lurgreen 8 лет назад

    „W literaturze polskiej przyjęło się używać zamiennie pojęć energia jądrowa i energia atomowa, chociaż to ostatnie pojęcie dotyczy niskoenergetycznych procesów, jak np. spalanie węgla czy gazu, które zachodzą w obrębie atomu, a nie jego jądra. Mając na myśli paliwo jądrowe, poprawnie należy więc używać pojęcia elektrownia jądrowa, a nie elektrownia atomowa. W literaturze anglojęzycznej używa się pojęć energia jądrowa - elektrownia jądrowa, natomiast w literaturze radzieckiej i rosyjskiej występują pojęcia energia atomowa - elektrownia atomowa i dlatego w Polsce używa się zamiennie obu tych pojęć. Zgodnie z określeniami podanymi w Polskich Normach są stosowane pojęcia: promieniotwórczy (zamiast radioaktywny) oraz jądrowy (zamiast nuklearny).” [Przedmowa][Jezierski, Grzegorz - Energetyka jądrowa - wczoraj i dziś]

  • @klaudiakomorowska13
    @klaudiakomorowska13 8 лет назад

    Ależ ty mądry kurde

  • @AbrahamLincoln_
    @AbrahamLincoln_ 8 лет назад

    Łapka w góre

  • @mariuszr2555
    @mariuszr2555 7 лет назад

    A jak by tak zbudować reaktor pod ziemią lub wodą?

  • @raiden00pl
    @raiden00pl 8 лет назад

    reakcje rozpadu skończyły się na kill'em all. Przyszłością jest fuzja jądrowa :)

  • @Herillus
    @Herillus 8 лет назад +1

    Za 2 min reklamy bez możliwości pominięcia to Ci powinni dawać zeta od osoby co najmniej xd

  • @iateaniodlesoup
    @iateaniodlesoup 7 лет назад

    3:47. Czy w chemii zamiast "x" bie stosuje się litery "E" ????

  • @mandaryniak
    @mandaryniak 8 лет назад

    Nie rozumiem podawania przykładu Czarnobyla jako wzór niebezpieczeństwa. Bo jak można dawać jako przykład przestarzałą konstrukcje radziecką?

  • @mrocelot5165
    @mrocelot5165 6 лет назад

    Na amazonie można kupić radioaktywny breloczek

  • @sober667
    @sober667 8 лет назад

    Dobry odcinek
    choć jest drobiazg wciąż brakuje mi 2giej części odcinka o dejawu :P

  • @kowalski4281
    @kowalski4281 6 лет назад

    poproszę o film porównujący różne źródła energii.

  • @mareknowak3159
    @mareknowak3159 8 лет назад +3

    Dawidzie, czy ta kaczuszka na półce i dinozaur sprawiający wrażenie, że chce ją zjeść to jakaś aluzja polityczna?

  • @tomekd789
    @tomekd789 5 лет назад

    7:42 Ejże... To w jaki sposób działa bomba atomowa (U-235), w której nic nie moderuje neutronów? I czy Autorowi nie myli się czasem U-235 z U-238 w tym przypadku? ;)

    • @pioterha
      @pioterha 5 лет назад

      Podejrzewam, że chodzi o szybkość reakcji. W reaktorach to się dzieje wolniej i kontrolowanie, więc żeby to przez lata działało musi coś te neutrony spowalniać. W bombie atomowej nie ma szans na spowalnianie neutronów, bo wszystko dzieje się w ułamku sekundy. Wybuch ładunków konwencjonalnych, łączenie się mas podkrytycznych w co najmniej krytyczne, gwałtowna reakcja łańcuchowa... nanosekundy.

  • @arekwittbrodt
    @arekwittbrodt 8 лет назад

    2:00 - sam nie zajmuję się raczej popularyzowaniem nauki (nie na poważnie w każdym bądź razie - tak jak ty i inni), ale interesuję się tym tematem samym w sobie.
    Nie lubię takich porównań - jak to z jądrem atomu przyrównanym do grupy znajomych. Zupełnie nietrafiona analogia, która nie tylko w ogóle niczego nie wyjaśnia (gdyby wyjaśniała, nie musiałbyś potem mówić co naprawdę dzieje się w trakcie rozszczepiania atomu), a jedynie wprowadza dodatkowe zamieszanie.
    Jestem przeciwny stosowaniu tak wielkich uproszczeń w opisywaniu naturalnych fenomenów i ich naukowych wyjaśnień właśnie z tych powodów - niczego one nie wyjaśniają, wprowadzają dodatkowe zamieszanie oraz propagują (a czasem wręcz tworzą) w społeczeństwie mity na temat tego, co rzeczywiście dzieje się w otaczającym nas świecie.
    Ludzie nie są idiotami - nie trzeba sprowadzać przekazów popularyzujących naukę do poziomu przedszkola(*). Nie tylko przynosi to często skutki odwrotne od zamierzonych, ale jest też tak naprawdę obraźliwe wobec (potencjalnych) odbiorców takich przekazów. No i jest to trend "równania w dół", który sam w sobie, jak sądzę, jest mało pożądany.
    (*) - Pewnym szczególnym tego aspektem jest unikanie przez naukowców piszących książki popularnonaukowe wzorów matematycznych w myśl nie wiadomo skąd wziętej zasady wyznawanej przez wydawców, że każdy kolejny wzór zmniejsza liczbę kupujących o połowę.
    Ludzie są w stanie zrozumieć uproszczone, ale nie przekłamane wyjaśnienia i opisy (*). A ci, którzy jednak nie są w stanie tego zrozumieć - no cóż, pewnie i tak nie będą raczej zainteresowani nauką. (z resztą - nie można mieć wszystkiego)
    (*) - Jestem świadomy tego, że powszechnie uważa się raczej inaczej i że sami ludzie pewnie wolą tego typu uproszczone aż do przekłamania porównania. Myślę, że jest to raczej mit dotyczący ich zdolności umysłowych, niż faktyczny stan rzeczy. A jako popularyzatorzy nauki, powinniście z tym mitem walczyć. Ale mogę się rzecz jasna mylić.
    Do przyjęcia takich poglądów przekonały mnie głosy innych popularyzatorów nauki, nie jest to więc tylko moje widzimisię. Ale właśnie dlatego bardzo ciekawi mnie, co inni twoi widzowie - zarówno odbiorcy jak i popularyzatorzy oraz ty sam - o tym sądzą.
    Pozdrawiam :-)

  • @Heronicle
    @Heronicle 8 лет назад

    Potas jest potas :D

  • @radek3652
    @radek3652 8 лет назад

    Super odcinek i cały program, ale ! po każdym odcinku czuje się trochę głupszy. :)
    Pozdrowienia z LB

  • @diabolopomidoro2563
    @diabolopomidoro2563 8 лет назад

    coto za muzyka w tle? taka spokojna

  • @leok7127
    @leok7127 8 лет назад

    Czy możliwa jest materia zbudowana z samych neutronów?

  • @kacperswiercz557
    @kacperswiercz557 8 лет назад

    A co z wynikami twojego eksperymentu o deja vu? :)

  • @michalpasek821
    @michalpasek821 6 лет назад

    Ok prawie nic nie rozumiem ale jak nadrobię chemię i fizykę to tu wrócę bo to bardzo ciekawy temat

  • @pisulmaximus
    @pisulmaximus 8 лет назад

    Elektrownie atomiwe za chwile będą problemem. Mało osów wie że elektrownia działa około 50 lat a gdy już prądu nie produkuje to około 40 trwa usuwanie zanieczyszczeń. Ekonomicznie jest to nieracjonalne. Czas elektrowni mija. Gdy przestaną zarabiać ktoś będzie musiał zapłacić za odpady radioaktywne.

    • @MDzemik96
      @MDzemik96 8 лет назад +1

      +Pisul Maximus Co masz na myśli mówiąc "usuwanie zanieczyszczeń"? Sam transport odpadów do składowiska trwa znacznie krócej, a za to odpady rozkładają się znacznie dłużej niż 40lat

    • @pisulmaximus
      @pisulmaximus 8 лет назад

      MDzemik96 Bogate niemcy mają właśnie z tym problem. Czy Polska powinna sie w to ładować? Gdy elektrownia działa jest zysk ale potem tylko straty straty straty i to przez wiele lat. Tutaj pokazuje sie tylko plusy :)
      A taka jest prawda -
      alexjones.pl/aj/aj-technologia-i-nauka/aj-energia/item/53441-rosna-koszty-likwidacji-niemieckich-elektrowni-atomowych

    • @MDzemik96
      @MDzemik96 8 лет назад +1

      Pisul Maximus Zacznijmy od tego że Niemcy są jedynym państwem, który posiada taki problem (czego się spodziewać po kraju który dla testów wyłącza pompy wodne w elektrowni i traci na tym pół miliarda dolarów). Część elektrowni opłaca im się zamknąć z jednego prostego powodu. Niemcy byli jednymi z pierwszych którzy w energię jądrową inwestowali. Z tego powodu posiadają elektrownie pierwszej generacji które są mniej bezpieczne/wydajne niż nowsze. Na koniec warto dodać, że w Niemczech wyłączono reaktory budowane przez jedną konkretną firmę ("Siemens"), która chciała się wycofać z powodu wydarzeń w Fukushimie (co ciekawe, aktualnie pracują z Rosją).

    • @pisulmaximus
      @pisulmaximus 8 лет назад

      MDzemik96 Czyli rozumiem że nie wydaje sie to dziwne że Niemcy zamykają 17 elektrowni a nasi na sile chcą w to się ładować?

    • @MDzemik96
      @MDzemik96 8 лет назад +2

      Pisul Maximus Przecież już napisałem dlaczego je zamykają. Tak naprawdę to Siemens spowodował, że je zamknął. Może już przestaniesz unikać pierwotnego pytania i powiesz co masz na myśli przez to "usuwanie zanieczyszczeń"?

  • @OperaInfinita
    @OperaInfinita 8 лет назад

    szkoda, że nie miałem takiego nauczyciela z fizyki...

  • @hambernat6444
    @hambernat6444 5 лет назад +1

    14:21 emm..

  • @tagis
    @tagis 8 лет назад

    zrobisz odcinek o tym co by się stalo, gdyby wprowadzić powietrze do żyły?

  • @arrrrrrrrrr666
    @arrrrrrrrrr666 8 лет назад

    A co jeśli chodzi o źródła energii odnawialne? Uran kiedyś też się przecież skończy.

    • @lloydpl
      @lloydpl 8 лет назад

      +arrrrrrrrrr666 +Tor, +Pluton

    • @konstanty8094
      @konstanty8094 8 лет назад

      nie mów "źródła odnawialne"

  • @TheHollowKid
    @TheHollowKid 8 лет назад

    gdybym była facetem, jądra by mi się rozszczepiły od słuchania tego mądrego, naukowego bełkotu ;) :P

  • @CzeslawPL
    @CzeslawPL 8 лет назад

    Wszystko fajnie, ale jak to się ma do reaktora torowego? Czy przypadkiem na ciekłych solach nie jest bezpieczniej? Przecież jak w zwykłym reaktorze zawiedzie wszystko co może, to będzie piękna eksplozja, a w torowym reakcja się po prostu zatrzyma.

  • @kw265
    @kw265 8 лет назад

    Jak Ty to tam wsypałeś?????? :)))))))))))))))))))

  • @nocnyptak6877
    @nocnyptak6877 5 лет назад

    9:13 Chyba na jakimś boisku... Otoczyli to grafitem, by spovvolnić neutrony

  • @Kanc1erz
    @Kanc1erz 8 лет назад

    Nic nie było powiedziane o problemie ze składowaniem zużytych prętów paliwowych i sterujących. A to dość istotne :)

    • @MDzemik96
      @MDzemik96 8 лет назад

      +Kanc1erz Są do tego składnice. Wkłada się tam zużyte pręty i zostawia. Wbrew pozorom to wcale nie jest problem, bo masz kontrolę nad tym gdzie składujesz te pręty, a w przypadku elektrowni węglowych dwutlenek węgla jest emitowany do atmosfery i nie wiadomo co z tym zrobić.

  • @dabusnik1
    @dabusnik1 8 лет назад +3

    Nie tylko Czarnobyl, ale również Fukushima.