PaedDr. Vladana Botlíková, CSc.: Přechod na barefoot byl jedno velké AHA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 дек 2024

Комментарии • 3

  • @jarmilapomekacova4015
    @jarmilapomekacova4015 Год назад +4

    Paní PaeDr. Vladano Botlíková, CSc.,
    píši Vám po zhlédnutí několika Vašich videí týkajících se chůze, chodidel, pohybového aparátu aj. V těchto oblastech máte znalosti i zkušenosti, které mohou být představeny a přiblíženy veřejnosti a ta má právo udělat si vlastní úsudek a z informací si vybrat pro sebe prospěšné. K tomuto Vám slouží Vaše vlastní webové stránky „Lektorka zdravého pohybu Vlaďka Botlíková“. K nim a Vaší činnosti bych měla připomínku, že je sice chvályhodné, že vše, co doporučujete, máte vyzkoušeno na sobě, ovšem to by mělo být samozřejmostí pro každého terapeuta, nikoliv chvály se dožadující předností, - a mělo by být zdůrazňováno, že každé tělo je individuální mechanismus! Čili Vaše osobní zkušenost nemůže být v žádném případě kopírována. Vaše rozzářená bosonohá póza na kamenech by pro mnohé mohla mít velmi „neúsměvné“ následky. Naštěstí neupíráte místo lékařské a fyzioterapeutické prohlídce klienta před jeho bosonohou či barefootovou transformací.
    „NaBOSO“, tento barefootový populismus, Vám sice dává prostor a pocit prospěšnosti, ale ve smyslu ortopedické diagnostiky se jedná o laický kanál. Péče o pohybové zdraví je reprezentována reklamováním pouze jednoho druhu obuvi, který navíc není ani přesně definován (původně pro vycházky do přírody) ani léty a specialisty prověřen. Zato je marketingově zajímavý a jeho zdravotní rizika jsou tedy to, o čem se mluví podstatně méně, nežli o přednostech či domnělých přednostech.
    Argumentační platforma NaBOSO je celkem nenáročná: člověk byl stvořen bez bot, chodidlům je to prospěšné (jenom se musí změnit styl chůze), lidé získávají větší spojení s přírodou, se zemí (k tomu již dokonce i barefootové chodníky), navíc některé produkty jsou i vegan friendly. Poukazování na škodlivost jiných bot je samozřejmostí. A hlavně, všichni, kdo okusili barefoot, k jiným botám se již nikdy nenavrátí! Bez statistik, ale zkrátka „TRIUMF“! Avšak postoj skutečných odborníků z ČOKA, kvalifikovaných ortopedů, není již tak jednoznačný. Někteří, samozřejmě, také propadli „novátorství“. Nikdy není pozdě učinit se „progresivním“, zviditelnit se a přilákat klientelu.
    Ve Vaší dosavadní kariéře jste se nikdy neorientovala na testování sportovních ani jiných bot, kursy obuvnictví jste nikde nezmiňovala. Na tomto základě byste spolupráci s tímto videovým „TRENDEM“ mohla opodstatněně odmítnout, celkově je Vás nedůstojná.
    Vystupovat v řadě s mladičkými bezdětnými fyzioterapeutkami, doporučujícími tuto barefootovou obuv a chůzi naboso malým dětem, je nepřímé podporování neprůkazné koncepce a zatěžování si svědomí možnými úrazy pohybového aparátu či jinými nežádoucími zdravotními dopady, a to nejen na mladistvou populaci. Mgr. Lucie Pytlová, autorka knihy „Barefoot: žij naboso“, sama v rozhovoru pro NaBOSO, nezní nikterak fundovaně o tom, co hlásá, a o své přípravě ke knize odhaluje, že přečetla celé DVĚ knihy! Přímo „akademický počin“!!! Moderátorova obecná čeština se uchyluje k výrazům „tý brďo“ či opakovaně „super“, „úžasný“ aj.
    Vaše postoje o nebezpečnosti chůze naboso či v barefootech, neřkuli v bareponožkách, na tvrdém povrchu, betonu, plovoucích podlahách v panelácích (!!!), nezaznívají dostatečně důrazně. Zde se k možné úrazovosti nabízí ještě otázka celkové hygieny, jak osob/dětí, tak prostoru, podlah, ložního prádla, van (z vany do bareponožky(?). Obyčejné pantofle by, pravděpodobně, bránily spojení se zemí, že, aj.!!! Výmysly s hrbolatými kobercovými podložkami lépe snad ani nezmiňovat, zde už jde o zpochybňování zdravého selského rozumu.
    Opravdu byste si pro sdílení svých zkušeností a postřehů s jinou platformou, kromě té své vlastní, nemohla najít či vytvořit odbornější platformu, nežli je NaBOSO? A která by byla vedena proškolenějším moderátorem?! Zcela chybí např. veřejné konzultace/dialogy s kvalifikovanými ortopedickými specialisty, jakož i se specialisty z ČOKA. Veřejnost by jistě zajímaly případy z praxe: lékařské i obuvnické. Tedy - nejenom Vaše zkušenost, ale i bezpečnost-nebezpečnost bosonožství, úrazy, statistiky, porovnání a doporučení jiných typů obuvi, nejenom barefootové … Na závěr rada, kterou dáváte svým klientům: nebát se, že si uškodíte!
    P.S. Na okraj: trend prý již v USA zaznamenává ústup (zranění apod.) …….

    • @rajmundriska2427
      @rajmundriska2427 Год назад

      Váš komentár tak naučí akurát" ty brdo".
      Asi nebudete učiteľ a zrejme nerozumiete povolaniu tak by ste radi učili učiteľa ako a kde má učiť.

    • @verusi509
      @verusi509 4 месяца назад +1

      Přešla jsem postupně plně na barefoot ve svých 40 letech a jsem spokojená. Moje fyzioterapeutka barefoot obuv nosí dlouhá léta, ještě předtím, než byla populární a doporučuje ji. Nemam obavy, že si ublížím víc, než v klasických botách. Nemusím být odborník, abych věděla, že mnoho klasických bot je nezdravých a ničí chodidla i postoj těla. Už od pohledu mi nedává smysl, že klasická bota absolutně nerespektuje tvar nohy. Vidím to u mnoha známých i cizích žen, jak mají ošklivě zdeformovana chodidla. A já tedy chodím doma v paneláku bosa a opravdu nemyslím, že mi to škodí.
      Možná není barefoot obuv vhodná úplně pro každého, pro některé deformity možná zdravá není, ale myslím, že pokud dítě nosí od mala barefoot obuv, je to prospěšné.